KOFFIEBAAL VERKOUW STOKHUIJZEN KOFFIEBRANDERIJ en THEEHANDEL C.KORT THEE Abonneert II op het „Leidsch Dagblad". UIT DE BUNSTSEEK. UIT DE OMSTREKEN. VARIA. VRAGENRUBRIEK. Onderstaande soorten KOFFIE en THEÏE zijn bij de meeste Winkeliers verkrijgbaar Openbare Vergadering MIDDELWEG 3 5-7-9 - TEX.EF. 69 BEDDEN MAGAZIJN BREESTRAAT 12ITTel. 1710. LEIDEN. Alphen. Tot onderwijzer aan de Chr. School Julianastraat (hoofd de heer D. L. van den Berg) alhier is benoemd de heer J. A. Da lebout, uit Hollandscheveld. Bodegraven. Voo^ de afdeeling van de Ned. Chr. Reis vereeniging Irad in de Ver- iioeff-Rollmanschool op de heer Veldman van Arnhem, die een met lichtbeelden ver luchte rede hield over een reis door deze vereeniging gemaakt naar Noorwegen in Augustus 4.1. In een inleidend woord be sprak hij de bootreis en de ondervindingen daarop, om vervolgens aan de hand van zeer duidelijke lichtbeelden te vertellen van het Scandinavisch landschap en haar be korende schoonheid. Tenslotte vertelde hij een paar boeiende Noorsche sagen. Deze vergadering was voor de Reisvereeniging ongetwijfeld van sterk propagandistisch ka rakter. De heer V. bleok een onderhoudend causeur te zijn. De vergadering werd ge opend en gesloten door den heer P. van Nes Czn. Leiderdorp. In den afgcloopen nacht is. ingebroken in de schuur, staande bij bet woonhuis van II. D. van O., in de v d. Doesslraat alhier. Ontvreemd is de geheele gereed staande wasch en een damesrijwiel. De politie doet onderzoek. Ds. G. Tichelaar alhier, hcopt Zondag 38 April a.s. intrede te doen bij de Ned.- Herv Gemeente te Groningen, na beves tigd te zijn door zijn broeder ds. 1\ A. Tichelaar, te Beilen. Leimuiden. Bij het uitgaan van den dienst in de R.-K. Kelk is Zondag een bedrag van f 505 gecollecteerd voor dc overstroomde gebieden Waddinxveen. Burger 1. Stand. Geboren: Pieter, z. van B. Samerus en J. van Ofwegen. Adriana Johanna, d. van N. J. Uilenbroek en J. Toor. Pieter, z. van W. van der Spek en T. Barcndsz. Basliaan, z. van M .van der Stelt en L. G. Burger. Overleden: Francina Asschennan, 58 j., echlg. van C. Zwijgers. Gehuwd: J. van der Graaf en G. G. Be rends. j. van Voskuilen en N. Pijpers. P. van Dijk en M. van Zwieten. In de maand December 1.1. werd op het postkantoor alhier ingelegd: f 1686,25 en te rugbetaald f 3269,86. Het laatste uitgegeven boekje draagt het nummer 3337. De collecte in de Geref. Kerk voor de nieuwe kerk heeft opgebracht f 98,22. Op het gemeentehuis zijn inlichtingen te bekomen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: een zilveren beursje, een zwart-wit zijden shawl en een dop van een patent as. Zwammerdam. Op initiatief van het gcmcente-bcsluur werd besloten steun te verleenen aan de getroffenen door den wa tersnood in den polder de Broekwelden en Vettcnbroek, gelegen onder deze gemeente en Reeuwijk. Aangezien het voor beide gemeenten één gemeenschappelijk belang betreft, zal aan sluiting worden gezocht met het reeds opge richte comité te Reeuwijk, teneinde een ge- zamenlijke regeling te treffen. Voor Zwam merdam zullen in het comité zitting nemen de heeren: P. Hoogenboom. burgemeester, K. Edelman, raadslid. Joh. Michielen en C. S. P. v. Griethuizen. Aan het comité is ook nog oen dames comité verbonden, dat zich meer speciaal zal belasten met kleeding en dekking. A.s. Donderdag komt de directeur van het Rijksbureau voor ontwatering ir. Panhuijs een onderzoek instellen naar de mogelijk heid van droogmaking der plassen, waar door een dergelijke ramp in het vervolg hier niet meer zal kunnen voorkomen. De raming der kosten van het droogmalen der thans ondergeloopen polder en het her stel der dijken wordt op ongeveer f 120.000 geraamd. Een aantal barakken worden thans opge slagen om te dienen tot woning voor die ge zinnen, die door de overstrooming dakloos z»jn geworden. Kerkelijk bericht Ncdexl. Herv. Kerk, a.s. Woensdag 13 Jan. 's avonds 7 uur, ds. J. II. F. Remme van Amsterdam. RECLAME. Wees liever verstandig dan spijtig; waar om niet heden een flacon Foster's Maag- pillen gekocht? Dit geneesmiddel wekt de lever op. regelt de vlopiing der gal. draagt j zorg voor goedp --""«vertering en houdt de 1 ingewanden werkzaam Dit beduidt reiner bloed, betere zenuwen en een helderder hoofd Prijs per flacon van vijftig versui- kerde -uilen f 0 65; in apotheken en dro gistzaken 9251 Haarlenfmermecr. Loop der bevolking -Zielental op 1 Januari 1925: 12791 m., 12206 vr., totaal 24997. Vermeerdering door geboorte: 384 m., 355 vr., totaal 739; vermeerdering door vestiging: 840 m., 821 vr., tot 1661. Totaal: 14015 m., 13382 vt., 27397. Vermindering door overlijden: 107 m., 89 vr., totaal 196; Vermindering door ver trek: 811, 864, totaal 1675. Zielental op 1 Januari 1926: 13097 m., 12429 vr., totaal 25525. Bij de gehouden aanbesteding ven f.et bouwen van een woonhuis, enz. voor den heer I. P. van Tuin, te Hoofddorp, werd ingeschreven door: Perceel I (grond-, beton en metselwerk) J .de Blaeij, te Hoofddorp, f2557; A. van Leeuwen, te Nieuwkoop, C 22JO; J. Duizer, te Hoofddorp, f1974; Perceel II (timmer- en ijzerwerk)T. de Ridder, te Alpben a. <L Rijn, 12375; M. Koppe, te Nieuw-Vennep, f2545; Firma Ap pelman Jansen, te Nieuw-Vcnnep, 12419.50; D. van Damme; to Nieuw-Vennep, £2249; Jac. Timmer, te Hoofddorp, f2036; Perceel Hl (lood- en zinkwerk): G. J. da Teilo, te Hoofddorp, f259; W. N. Wam- steker, f218; Massa zonder schilder werk: M. Koppe, te Nieuw-Vennep, 14999; P. Bakker Zn., te Nieuw-Vennep, f4560. Gegund in percoelen aan laagste in schrijvers. 1 Zaterdagmorgen ward bg A, K., na. b'g Sloten in deze gemeente een rijwiel in beslag genomen, omdat hij dit naar het oordeel van da politie veel te goedkoop gekocht had en vermoed werd, dat deze Bets van diefstal afkomstig was. Ër werd naar bot omroepstaton te Hil versum een telegram g-jzmdrn, met ve.zeck het bericht omtrent dezen vcrmoedelrjken rijwieldiefstal per radio rond te zenden. Het gevolg hiervan was, dat een burger in de gemeente Sassenhelm hel politiebericht op nam, terwijl hg juist vernomen had, dat aldaar een rijwiel ten nadeole van een gees telijke was ontvreemd, üit het vordsr inge steld politieonderzoek bleek toen, dat de inbeslaggenomen Sets inderdaad het karretje was, dat vermist werd door den geestelijke, die 't inmiddels als 't zijne heeft herkend. Uit het bovenstaande blijkt van welk ecu groot nut de Radio ook voor bat v.erk der politie kan dienstig zijn. Ken paard op hol en twee kinderen verdwaald. Zondagraid- dag sloeg te Hoofddorp een paard op hol. Zooals bij dergelpe incidenten meestal ge beurt, komen van verschillende zijden nieuws- 1 gierigen toesnellen en begeeft de jeugd zich, zoo hard ze maar loopen kan, in de richting I waar aoo'n dier in dolle vaart heenrent. I Eeoi heel eind van het dorp koo het paard gelukkig tot staan worden gebracht, zonder verdere onheilen te hebben veroorzaakt. Een tweetal kinderen was echter door de opgewondenheid om den afloop van het gebeurde toch maar te kunnen gadeslaan, aSó van streek geraakt, dat 't niet goed meer wist welken weg moest worden in- j geslagen om de terugreis naar huis te aan- j vaarden. Bg vergissing liepen zo toen de I richting van Amsterdam uit en werden werden 's avonds in de omgeving van deze stad aangetroffen. Ze verklaarden desge vraagd familie in Aalsmeer te hebben, al waar na direct daarheen gebracht te zijn spoedig hun juiste namen en adressen bekend werden. De kinderen reisden toen verder per autobus naar Hoofddorp en wer den naar de in groote ongerustheid verkeeren- do ouders teruggebracht. Hillegom. Men'schrijft ons: Do windmolen van den Vosse- en Weer- lancrpolder, de eenigo molen die nog in Hillegom staat, zal waarschijnlp gesloopt worden. De kap van den vijzel is stuk, repa. reeren schijnt duur te zijn, waarom do meer derheid van het polderbestuur voor sloopen is. In de nabijheid van dezen molen staat ecu klein open molentje, van den Oost- einderp.older, maar anders is de molen van den Vosse- en Weerlanerpolder de cenige in dit polderland; hij valt vanaf den Rijks straatweg Haarlem—Leiden direct in het cog; in de Haarlemmermeer heeft men een goed gezicht op hem; wie de Riflgvaart bevaart, beschouwt den molen als een baken, een rustpunt voor de oogen. Het is een groote, mooie watermolen, oen z.g. bovenkruier, waarvan de vijzel bij wind door de wieken en bij windstilte door een zuiggasmotor in beweging wordt gebracht. Het is aan te nemen, dat liet Dolder- bestunr door het defect aan het inwendige inolenwerk in moeilijkheden verkeert; dat de bloembollen in den polder door het over vloedige water dreigen t9 verrotten, dat de tijdelp daar te stallen centrifugaalpomp kostbaar is en dat de polderlasten zeer noog worden, maar valt er nu niets meer aan te doen om het eeniga waterbouwkundige monument als het ware een natuurmonu ment van deao streek te behouden?. Kan de vereeniging „De Hollandscha Molen'' helpen? Weot het polderbestuur wel, dat volgens deskundige zijde den watersnood in verschil lende polders de windmolens niet te kort schoten, tcrwgl menige mechanischs bema ling onvoldoende bleek? (Zie N. R. Ct. van 10 dezer). En voelen de ingelanden van den polder die voor een groot deel kweekers van bloem bollen voor het buitenland zijn, niets voor het oordeel van den bekenden Amerikaan John Barton Payne, die de afbraak van de windmolens hier te lande noemde: an in ternational calamity? Het polderbestuur zit op hot oogenblik in nood door het water en door de 'oooge onkosten; daarom moet de alarmklok voor het behoud van den mooien molen luide geluid wordeD 1 De collecte in de Josephkerk gehou den ten voordeele van dt» Watersnood, heeft het mooie bedrag van f326.27 opgebracht. Katwijk aan den Rijn. De oude muziek tent der Harmonie Katwijk is gisteren ver loot. Gelukkige winner was de heer W. Rous Gr. De opbrengst komt ten goede aan het fonds voor een nieuwe tent. Vanwege do K. S. A. wordt getracht alhier op te richten een vereeniging, die ten doel heeft Kerkklceren te maken of te herstellen. Hiervoor zullen binnenkort eenigo dames, die bedreven zijn met do naald, uit. genoodigd worden om dan ecu dergelpe vereeniging onder zelfstandig bestuur te vormen. Katwijk aan Zee. Aan den gemeente-' lijken afslag van haring waren aangevoerd: 27 kantjes (Kanaal) Volle-haring f 19.90; 11/2 kanlje (wrak) f 15.25; 1 kantje Yle-ha- ring f 19.40; 27 kantjes Steurharing f 17; 1 kanlje Steurharing (wrak) f 14.30, alles per kantje. Alhier is overleden de lieer A. Lens, architect. Deze nog jonge man wist zich al spoedig bij de ingezetenen zeer populair te maken en als ooit het gezegde: „men wordt nooit geen burger al woont men nog zoo lang te Katwijk" gelogenstraft is, dan is dit het geval met den heer Lens. Dat we niet Ie veel zeggen, blijkt wel hieruit dat de over ledene die slechts enkele jaren in ons mid den leefde, voorzitter werd van de Oranje- verecniging.. Vlol en aangenaam spreker, pakte hij meestal spoedig zijn gehoor, en de'verdedi ging van voorstellen geschiedde door hem, hier wat gevend, daar wat nemend op gezel lige wijze. Van de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer wa3 hij pennjngmeesler en bij ker kelijke autoriteiten slond hij ook in hoog aanzien. Als bewijs daarvoor, droeg men hem dc restauratie der Herv. Kerk te Kat wijk a. d. Rijn op, welk werk helaas niet dcor hem voltooid kon worden. Van gemeentewege had men hem bene vens den heer Jesse van Leiden aangezocht plannen te ontwerpen, voor den voorgeno men bouw van 200 woningen op Domein gronden, ten Zuiden van ons dorp. Helaas, de plannen zijn er, doch de uitwerking er van, is hem niet beschoren. Voor de weduwe en haar kinderen is het een harde slag, waarom er dan ook alge meen veel deelneming met dit groot verlies bestaat. Ncordwijkcrhout. In 't patronaals-ge- houw van de SL Viclor-parochie had Woens dagavond de eerste liefdadigheids-uitvoering plaats ten bate der R.-K. armen. Voor een talrijk publiek werden opgevoerd twee blij spelen, en leuke voordrachten weiden ge houden. Ook werden cenige mooie zangnum mers ten gelioore gebracht. Dat de woningnood hier nog hoog is, blijkt wel uit 't feit, dat zich gisteren 43 lief hebbers aanmeldden voor 't huren van een werkmanswoning, welke gisteren loeg kwam. Rijnsbnrg. Burgert ij ke Sta nd. Geboren: Willem, z. van D. Schoncveld en B. Molenaar Albertus, z. van C. Noort en G. v. d. Veen Hendrik, z. van P. v. Iter- son en J. Koekoek Cornelis Willem, z. van C. de Mooij en J. Bouwmeester Thomas Hermanuss, z. van J. Verhave en J. Heems kerk Anna, d. van J. Ravcnsbergen en M. Passchier. OverledenDaniël Outshoorn, 30 jaar, cchtgenoote van M. J. Viancn Jan v. d. Eijkcl, 2 mud., z. van II. v. d. Eijkel en J. de Koning Hendrik den Haan. 82 jaren echt- gen. van C. Kromhout. Ondertrouwd: A. van Duijn alhier en P. C. M. Dannijs te Sasscnlicim. Sassenheim De Provinciale Slierenkeu- ring zal alhier worden gehouden 27 Maart. Een zesjarig jongetje kwam achter een wagen vandaan en werd aangereden door een auto. Na door ds. Le Grand te zijn ver honden, is het ventje naar Leiden, naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Voo'hont. Op liet voor haar gereser veerd terrein, achter hel café „de Bonte Koe" hield dc R.-K. vogclschietvereeniging St. FIu- berlus, ter gelegenheid van vijfjarig bestaan een schietwedstrijd. Nadat alle voorzorgen voor dc veiligheid opgenomen waren, en de gebruikelijke loting had plaats gehad, werd den hoer Bulten, burgemeester der gemeento verzocht het eerste schot te lossen en den wedstrijd in te leiden. Er werd kranig geschoten en wederom bleek dat Voorhout op een groot aantal goed» schuiers kon bogen. De uilslag was als volgt: Eeslo vogel. Berthus Prins Gz. hout en kop Jan van Rijn, rechtervleugel; Leen Prins, linkervleugel; J. Vcrdegaal, staart-, G. v. d. Meij, vlag. Na de rust werd omstreeks 2 uur een tweede vogel gehescben Het bleek al dade lijk dat belangstelling niet verflauwd was, want de vogel werd goed onder vuur geno men. Als winners kwamen uit den strijd, de heeren II. Iloogervorst 1 prijs; P. de Groot 2e prijs. FI. v. d. Hulst, 3e prijs-, P. v. Werkho ven 4e prijs; A. .v d. llugt 5e prijs; en W. v. Kempen 6c prijs. Zooals wij dat van de Vereeniging gewoon zijn, liet de regeling v. den wedstrijd niets te wenschen over, alles liep ordetijk van stapel en het bestuur kon met groote voldoening op dezen dag terug zien. Hedenavond zal aan de deelnemers een diner worden aangeboden. De collecte gisteren gehouden in de St.- Bartholomeuskerk ten bate van den waters nood heeft ruim f 350 opgebracht. De raad der komt Donderdagmiddag te 2 uur in openbare vergadering bijeen. Agenda: 1, Notulen; 2. Ingekomen stuk ken; 3. Schrijven van Ged. Staten inzake de gemeente-begrooting 1926. met ontwerp ant woord van B. en W.: t. Voorstel van B. en W. met ontwerp beslui', tot het ondershands aanbesteden van het reconstrueeren der RECLAME. Door de Koude worden uw Handen ruw cn gesprongen, Gezicht cn Lippen pijnlijk schraal. PUROL verzacht en geneest spoedig. Doozen 30. 60, 90 ct. Tuben 80 ct. Bij Apolh. cn Drogisten. 9268 hoofdwegen; 5. Voorstel van B. en W. met concept besluit tot het aangaan van een geldleening groot f 76000; G. Voorstel van B. en W. met ontwerp-verordeningen tot in voering eener wegenbelasting, als bedoeld in art. 242 C.dcr gemeentewet; 7.. Voorstel van B. en W. met voorloopig plan tot bouw van een secretariswoning; 8 Voorstel van B. en W. hun college in verband met het K. B van 5 Dec. 1925 no. 38, eene algemeene machti ging te verleenen tot het indienen van bo- zwaren tegen belasting aanslagen, als be doeld in art. 265 I der gemeentewet. Voorschoten. De collecte, gehouden Oudejaarsavond in de Ned.-IIerv. Kerk al hier, ten bate van het fonds voor Emeritii predikanten heeft opgebracht f 111. De collecte, gehouden voor de slacht, offers van den watersnood heeft in de Ned.. Herv. Kerk opgebracht f281,75, en in de R.-K. Kerk f300. Door den ambtenaar der belasting eu den rijksveldwachter ik ter hoogte van u« Vink van eenigo wielrijders het rijwiel as beslag genomen, daar deze niet waren voor zien van het belastingplaatje voor 192G. Schurft. Iedereen weet tegenwoordig, dat de sohurft een huidziekte is, die veroorzaakt wordt door de aanwezigheid in de buid van een kleine mijt: de Acarus of sarcoptca Scabiei. Zij is ontdekt door den Corsicaan- schen student Renucci, die in 1834 in een Fran9che kliniek (die van Aliibert) aanwees, hoe de boeren in zijn land de kleine diertjes uit de huid haalden. De schurft is dan ook de eerste besmettelijke ziekte, waarvan het agens goed bekend was. Nauwkeurig histo risch onderzoek (door dT. A. Pernet) heelt echter uitgemaakt, dat de ontdekking van Renucci al herhaalde malen vóór hem was gedaan, maar telkens weer vergeten. Reeds Celsus kende de ziekte en wist ook een bruikbaar geneesmiddoleen mengsel van zwavel en teer, dat zoowel mcnschen als dieren van schurft genas. Later schreef de bekende Paré in zijn werk, dat sommigen de sohurft in verband brengen met diertjes, maar hijzelf gelooft hieraan nieL De Duitscher Hauftmann gaf goede teekeningen van de Acarus Scabici reeds in 1657. Vóór hem had dc Engelsche natuuronderzoeker Moufet reeds opgemerkt, dat het diertje in dc buurt van de schurlt- puisten kon worden gevonden. Cestori, een Italiaansche apotheker, ver telde al in 1687, hoe vrouwen in zijn land de Acarus uit de huid konden pikken. Richard Mead, die omstreeks dien tijd in Italië reisde, leerde, dat schurft een plaat selijke ziekte en dus plaatselijke behande ling noodzakelijk was. In de diclionnaire van dr. Samuel John son, gedateerd 1755, leest men in het artikel „itch" (schurft) een huidziekte, die zeer be smettelijk is, waarbij het lichaam met kleine zweertjes bedekt wordt en die verw oorzaakt wordt, gehjk met de microscoop ii ontdekt, door een klein diertje. Maar in 1819 was men het er over eens, dat de schurft niets te maken had met de schurftmijtl („J. of the Aim. Med. Ass."), L. J. V., te L. In het algemeen moet de dagvaarding geschieden voor den rechter in wiens kanton de gedaagde woonachtig Is, Voor den kantonrechter kunt u zich, alt u niet in de gelegenheid is zelf te ver schijnen, door een gemachtigde doen ver tegenwoordigen. Verschijnt er op den in de dagvaarding genoemden dag niemand, dan zal verstek worden verleend. per pond' Ie soort Koffie (de van ouds bekende kwaliteit) f 1.30 Koffie merk A Antiseptisch en vei-frissclicnd door liet hooge gehalte aan patuurlijke mtheritche oliën Aiv.i Tandpasta bevat uitsluitend neutrale stoffen, welke een reinigende werking uitoefenen aonder het emaillc der tanden af te slijpen en geen chemicaliën, welke op den duur het (andvleescH en de speekselklieren schaden. i/t TUBEN 75 ct. li TUBEN 25 ct. Extra Supra fijne Souchon Fijne Souohon Extra fijne China Melange Fijne Congo Souchon Geurige Grove Thee Gebroken Thee Grove Thee Smakelijke Ontbijt Thee gebroken n i» is ii .05 2.50 1.95 1.85 {.75 1.60 1.50 f.50 1.25 Hervormde (Gereformeerde) Staatspartij D.V. Woensdag 13 Jannari 1026, in het gebouw PREDIKER" Janvossensteeg. 9265 Aanvang 8 om*. Zaal open 7 nor. Spreker: De Weledele Heer G. NIEUWENHUIJSEN, van 's-Gravenhage. Onderwerp: „Ons Optreden"* Toegang vrij. 9233 Alom Verkrijgbaar: De iawïkkels der 'y* tuben zijn doorloopend genummerd, en geven recht op een speciaal voor ons vervaardigde 261

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 7