No. 20192. LEIDSCH DAGEL&D, Zaterdag 9 Januari Derde Blad. Anno 1926. BRIEVEN UIT BERLIJN. Mijn indrukken uit Amerika. melijk de Mosoel-kwestie, die nog altijd reden tot zorg geeft. Turkije toont zich weinig toeschietelijk tegenover de Engel- schc pogingen om tot een of ander accoord te komen. Engeland heeft daarom reeds pogingen gedaan om zich, evenals Turkije deed met sovjet-Rusland, van vrienden en bondgcnooten te voorzien en heeft blijk baar aangepapt met Italic, dat juist in liet Oosten der Middellandsche Zeo, aspiraties toont. En in dit licht bekeken, wordt ook Pangalos' avontuur van militaire Strekking in Griekenland o.i. duidelijker. Alleen wanneer Griekenland, waar het naast zien heeft twee grooten, tenslotte maar niet het kind van de rekening wordt. Het is in de geschiedenis meer vertoond Onzeker is, evenals bij al het voorgaan de een factor van onzekerheid was, de si tuatie in Afghanistan, waar eon conflict met sovjet-Rusland gerezen schijnt, mag men de Engelschcn gelooven cn even on- zekei is de toesband in China, waar de z.g. Christen-generaal Feng zich terugtrekt, al slaat hij er schijnbaar goed voor en Tsjang vin dezelfde idee zwanger gaat, naar het heet, al zit hij weer tc paard P BUITENL. WEEKOVERZICHT. Rumoer op den Balkan Hongaarsche bankbiljetten- zwendel Onzekerheid in Azië. De loop der gebeurtenissen dwingt ons den blik eens te richten naar Europa's Oosten en verder. Daar heeft zich heel wat afgespeeld; op den Balkan in Roemenië, .Griekenland, Bulgarije, voorts in Honga rije en in Azië. Om te beginnen dan Roe menië. Do 32-jarige kroonprins Carol, die den naam draagt van zijn grooten groot vader, die Roemenië groot heeft gemaakt, heeft afstand gedaan van al zijn rechten op den troon etc., is geworden een eenvoudig burger zonder titels of wat ook. Men wil het laten voockome-i, alsof prins Carol slechts heeft willen luisteren naar de stem yan de liefde, doch dit lijkt ons al te sim plistisch, wanneer men de situatie wat na der beziet voorzoover daartoe tenminste kans op is. Van zulke aangelegenheden verneemt de tijdgenoot immers bijkans jooit het ware; dezo moet gissen en raden. Van algemeeno bekendheid mag worden verondersteld, hoe er tusschen den machti gen staatsman Bratianu, die zich mag ver heugen in de groote gunst van koningin Marie ,die veel, zoo niet alles heeft tc zeg gen in Roemenië, cn prins Carol een wijde klove bestond. Dit moet wel degelijk mede in heb oog worden gevat bij de beoordec- ÜDg van den troonsafstand, al wil men aan nemen, gelet ook op het verleden van den prins, dat Amor niet geheel onschuldig is aan den gang van zaken. Was dit niet zoo, och, dan zou men zich in Roemenië van re- goeringswege niet zoo bezorgd maken over de mogelijkheid van demonstraties ten gun- tte van den gevluchten prins, hetgeen men rel doet! Ook dat wijst op een dieperen óndergTond Maar het oordeel in dezen %an de geschiedenis Het vierjarig zoontje, gesproten uit do prins Carol door zijn moeder opgedrongea yerbintenis met een dochter van den gewe ien Griekschen koning Konstantijn, volgt op in de kroonprinselijke rechten. Zal deze jeugdige kroonpretendent de kracht heb ben, die zijn vader miste, om zich heen te flaaai door al de beslommeringen, die zich rondom een troon verzamelen Volgt Griekenland, dat de laatste jaren reeds zoo groote schommelingen heeft doorstaan. Daar heeft het. systeem van Mus- •olini en Primo di Rivera blijkbaar school gemaakt. De zich zelf tot premier gebom bardeerde generaal Pangalos heeft een frtap verder gedaan en zich zelf tot dictator bevorderd. Daarbij steunend op leger en vloot, gelijk tot dusver. Zelfs heeft hij al aangekondigd, Griekenland tot den sterk- Bton militairen staat van den Balkan tc zullen maken en Saloniki tot de sterkste yesting der wereld. Dit laatste trekt wel zeer de aandacht, waar men daarin mag zien een duidelijk stelling nemen tegenover Zuid-Slavië, dat immers Saloniki wil be schouwen als zijn voor-haven Officieel heet het, dat communistische actie directe aanleiding is geweest voor de uitroeping dezer dictatuur, doch ook al er kent men, dat de communisten zich zeer roerden in het door tweedracht verdeelde land wat wonderdan lijkt deze reden alleen niet voldoende. Ook hier zullen wel weer diepere oorzaken gezocht moeten wor den. Of het moet zijn in de richting van oen droom van herstel der Grieksche macht door de Turken nog zoo kort geleden geknot Daarover straks waarschijnlijk nog iets naders. In Bulgarije is; nadat reeds ecnigen tijd zija val was aangekondigd, het kabinet- Zankof van het tooneel verdwenen. Uit re volutie geboren het gowekkjadig ver drijven van Stamboeliski c.s., die grooten- deols vermoord zijn is het een parlemen tairen dood gestorven. Misschien moge het als verdienste worden aangerekend Bulga- 'ijc uit de klauwen der communisten te /lebben gered, doch op den langen duur ^as heb te reactionair, zelfs voor koning Boris, die een goede maat blijkt tc bezit ten in zijn oordeel hoever gegaan worden moet en kan. Opvolger is een financieel deskundige van grootere gematigdheid, die Bulgarije een zegen zou zijn, zoo hij het land een mstige, veilige toekomst tege moet kon voeren. Was het, alles bij elkaar, zeer rumoerig op den Balkan, ee ndeel van Europa dat nog altijd de bijzondere zorg verdient, wanfc daar liggen nog talrijke houtstapels gereed voor een brand, waaruit maar al te licht vonken naar elders kunnen overspatten, Hongarije trok in niet mindere mate de aandacht, zij het op voor dit land zeer twij felachtige wijze. Daar is n.l. een valschc bankbiljetten- zwendel ontdekt, dank zij het optreden van een bankbearabte in Den Haag, waar van de strekking nog bij lange na niet :s te overzien. Aanvankelijk heeft men te zeer zonderlinge gebeurtenis, die van raad Boedapest zijn uiterste best gedaan, om de seis en mystificaties aan elkaar hing. Een zaak in den doofpot te stoppen, doch daar- jonge, knappe kunstenares, Moordenaars on duislerlingon. Slechte vooruitzichten voor den winter. Het geval Joerjewskaja Wilhelm v. Bode's huldiging. Hollandsche gasten. De loc- komslige Berlijnsehe tentoonstel- lingsstad. Berlijn, eind December. Ifet gilde der booswichten, die uit ver dwaasdheid, uit een misdadig politiek fana tisme de leiders der Duitsche republiek be dreigen, doet weer van zich spreken. Zooals men eens de ministers Erzbcrger en Rathe- nau met revolverschoten neervelde, zoo zou nu de minister van buitcnlandsche zaken Stresemann afgeslacht" worden, omdat nu ja. omdat hij de leidende kracht bij de onderhandelingen over het verdrag van Lo carno was. Buiten Duilschland zal men nauwelijks kunnen begrijpen, hoe het mo gelijk is, dat een staatsman, die met inspan ning van alle krachten zijn volk tracht te dienen, meer dan dat: die door zijn onver moeid pogen om zijn land de verloren zelf standigheid en wereldpositic te doen her winnen. positieve resultaten bereikt heeft, zoo slecht beloond wordt. Want men maakt zich aan gene zijde van de grenzen stellig geen voorstelling van de afschuwelijke op- hitserij van de reclilsradicalc-, anti-demo cratische- cn monarchistische kringen in Duitschland. Zij willen geen compromis met den slaat in den vorm, dien hij na de ka- tastrophe van 1918 aangenomen heeft. Wie trouw blijft aan dezen nieuwen staatsvorm in de overtuiging, dat slechts op dezo basis ccn herstel van den gezonden toestand te bereiken is, wordt eenvoudig ..eerloos" en „verrader" genoemd en op de laagste ma nier belasterd. Steeds staren de kringen van de vroegere ambtenaren, van de vroegere officieren, van den adel, wier glans met het keizerdom ver dwenen is en het moet gezegd worden dikwijls ook de academisch gevormden, de professoren en leeraren, zich blind op waan zinnige voorstellingen. Werkelijk, het is geen wonder, wanneer door de heftige agi tatie van deze kringen op een dwaalspoor gebracht, jonge menscben met bedenkelijke persoonlijke eigenschappen tot moordplan nen vervallen. De samenzwering tegen Stresémami, die gelukkig ontdekt werd, voor een nieuwe ramp plaats had. heeft weer een hel en schrikbarend licht op deze toestanden ge worpen. Er broeit weer iets in Duitschland. En zooals altijd het geval is, beginnen zich Iegelijk met de rechtsche duislerlingen, de onrustige elementen uit het linksche kamp te weren. In Leipzig werd een communistisch com plot legen de leden van het slaatsgerechts- hof ontdekt, die inde processen legen bolsje wistische troebelen in Duitschland een rol gespeeld hebben. In Berlijn zelf nemen de massa's werkloozen. de onder don nood der tijden zwaar lijdende arbeiders, wier opge wonden stemming door oproerkraaiers zon der moeite tot razende woede opgezweept kan worden, een steeds dreigender houding aan. De bijna wanhopige economische toe stand doet voor de komende wintermaanden ernstige dingen vreezen. Nauwelijks meen den we, na Locarno, dat er eindelijk lijden van hoopvolle verbetering zouden aanbre ken, of we staan weer voor de zwaarste zor gen, en voor de bange vraag: „Wat zal de toekomst brengen?" Onder de hand zorgen allerlei sensalio- neele gebeurlenissen ervoor, dat Berlijn in spanning blijft. Zoo hield het geheimzinnige geval Joerjewskaja ..geruimen tijd" alle ge moederen bezig. Dat was inderdaad een voor heeft Frankrijk, een zeer groot be langhebbende, daar het toch valsche Fran- sche 1000-franc-biljetten gold, een stokje gestoken. Naarstig tracht men nu de heele kwestie uit te zoeken en voetje voor voetje slaagt men daarin ook. Waartoe het vol ledig onderzoek echter nog voeren zal Reeds zijn zeer vele hooggeplaatste per soonlijkheden als schuldigen aan de kaak gesteld, anderen gecompromitteerd co zul len er nog niet meer volgen, tot zelfs in de allerhoogste regionen toe 1 Het is nog niet doenlijk reeds nu een oordeei te vellen, wachten we den verderen loop van zaken af. Groote ongeuisthcid is echter ook in politicis door deze nffahe gewekt, vooral in de landen drj- Kh.ue Entente, waar men heel goed begrijpt, dat Hongarije met de zen zwendel zijn vijanden iietfl «\;llen tref fen door een financioelen aaaelag le doen op den grooten bcoclieuner %an deze En tente: Frankrijk, die toch immers finan cieel zoo in moeilijkheden verkeert. Kq nu tot slot Aiië. Daar ii het voorna- een van de be gaafdste zangeressen van de Berlijnsehe slaatsopera, ontvangt een telegram uit Dor- pat, dat haar aldaar wonende moeder zwaar ziek is en reist onmiddellijk niet naar Dorpat. maar naar Andermatt in Zwitser land, aan de Golthardbaan. Dan is ze plot seling verdwenen, en op een woeste, roman tische plek, op de Teufelsbrücke over de Reuss, waarvan Goethe's Mignon de huive ringwekkendheid bezingt, die de Zwitser- schp schilder Böcklin inspireerde tot een beeld van duistere fantasie, worden allerlei voorwerpen gevonden, die aan haar toebe hoorden. Wat is er gebeurd? Zelfmoord, ongeluk, misdaad of misschien een voor spiegeling van feiten, die niet hebben plaats gehad? Officieel wordt thans zelfmoord aangenomen, maar juist de Berlijnsehe vrienden van Joerjewska willen niet er aan gelocven, maar zijn van meening, dat ach ter de onverklaarbare gebeurtenissen een geheim zit. dat op zekeren dag aan het licht komen moet. Dat was en is juist het veront rustende, beangstigende van deze zaak: dat steeds nog niemand met zekerheid te zeggen weet, of zich hier een aangrijpende tragedie of een griezelig-groteske comedie heeft af gespeeld. En dat is. afgezien van dit spe ciale geval, het akelige, dat deze beide mo gelijkheden in ons leven zoo dicht bij el kaar liggen kunnen Ergernis houdt jong. Wilhelm v. Bode, de wereldberoemde Berlijnsehe kunstkenner, die cenige dagen geleden zijn 80sten ver jaardag vierde, zou misschien niet zoo won derbaarlijk frisch cn veerkrachtig zijn, als hij niet voortdurend hard had moeten strij den tegen zijn tegenstanders. Sinds tiental len van jaren hoort men, dat Bode lijdend is, hij wordt door ccn ernstige jicht, door pijnlijke adcrontslekingen geplaagd, maar iederen morgen ergert hij zich weer gezond. Tegenstanders heeft hij steeds gehad en het wat altijd een hijzonder genoegen van dezen man met zijn strijdlustige» aard b.v. over de quaeslie van de echtheid of onechtheid van een oud schilderij, een merkwaardig beeldhouwwerk uit vroegere tijden met de genen. die een andere meening waren toe gedaan, als een wetenschappelijk bokser te bakkeleien. Op het oogenblik ziet hij zijn grootste vijand in 't Pruisische ministerie van kunsten en weienschappen, dat zich inderdaad bij den bouw van de nieuwe Ber lijnsehe musea aan Bode's wenschen al bij zonder weinig gelegen laat liggen. Die zal ik wel eens krijgen! dacht de oude. En zoo gebeurde het. Eerst had Bode laten mededeelcn, dat hij do afgevaardigden en deputaties, die bij zijn SOslen verjaardag uit Duilschland en hot j buitenland, speciaal uit Holland, verwacht werden, in zijn woning zou ontvangen. Flotscling werden echter de schikkingen veranderd en heette het, dat de ontvangst niet in Bode's woning, maar in het Kaiser Friedrich museum zou plaats vinden. Daar mee was de zaak hoogst officieel geworden. En daardoor was levens de minister van kunsten en wetenschappen, dr. Becker, ge dwongen zijn felicitatiobezoek aan te kon digen. Dat deed hij ook maar Bodo wei gerde rondweg den minister te ontvangen 1 Iets dergelijks is in Pruisen zeker zelden of nooit voorgekomen. De tachtigjarige echter scheen een boos aardig genoegen tc hebben in dc grap, die hij zich bij gelegenheid van zijn feest per mitteerde. Ilij* was vol jeugdig vuur en ver zuimde niet, in zijn anlwoordspeeches op do verschillende redevoeringen voortdurend hatelijke toespelingen te maken op de hou ding van het ministerie. De opmar9ch van de gelukwenschcrs in het museum was de meest imposante ge beurtenis. die zich in het Berlijnsehe kunst leven sinds jaren heeft afgespeeld. Met bij zondere vreugde werden de vertegenwoordi gers van de Nederlandsche kunstwereld be groet. die overgekomen waren om den groo ten Rembrandtonderzoeker te huldigen: Hofstede de Groot, ook in Duitschland zeer bekend, die een adres van de Hollandsche vakgenoolen aan den grooten kenner en kunsthistoricus overhandigde en dr. Schmidt Degncr, de directeur van het Rijksmuseum, die tegelijkertijd de gelukwenscben van de Nederlandsche regcering uitsprak. Men kon het Bode aanzien, hoe hem deze huldiging uit het land wclk3 onsterfelijke meesters hij zoo lief heeft en vereert en waarvoor hij bij 't Duitsche publiek door zijn boeken zoowel als door-dc voortdurende uitbreiding van de Hollandscho collectie in zijn museum, groote belangstelling heeft weten te wekken, ont roerde. De geweldige bouwwerken op het Berlijn sehe museum-eiland vorderen slechts lang zaam. Als ze eens klaar zijn, dan zal de Duitsche hoofdstad in haar centrum een burcht der kunst bezitten als bijna geen an dere metropool. Ook in andere opzichten heeft Berlijn groote plannen. Ginds, in t' ver verwijderde Gharlottenburg, aan den Wes telijken kant van „Groot Berlijn" aan den Kaiserdamm cn „Reichs-kanzlerplatz" heeft zich een nieuwe wijk ontwikkeld, die, voor den oorlog uitbrak, in aanleg, thans reeds er op schijnt te wijzen, een belangrijke rol in de toekomstige ontwikkeling van de we reldstad te willen spelen. Daar nu zal een groot stuk land met tenloonstellingsterrei- door Dr. NEIL VAN AKEN. (Ter inleiding zij vermeld, dat dr. Neil van Aken directeur is van de Nederl. Kamer van Koophandel te New-York cn een zeer bekend man in handelskringen in die stad, waar hij ruim 30 jaar woont. Een mede werker dus, die alleszins terzake kundig mag worden genoemd. Red. „L. D.") I. New-York, Dec. 1925. „Hebben de Amerikanen met hun alge meen bekende zucht naar geld en weelde, r.og wel den lijd om niet te spreken van lust om zich te bemoeien mét het vieren van „ouderwctsche" feestdagen, zooals Kerstmis?" Deze vraag werd mij in allen ernst ge steld door een gestudeerd Hollander, niet fang na zijn aankomst te New-York. Zij toont aan hoeveel misverstand er hecrscht in Europa over het leven, het doen en laten van het Atncrikaansche volk. Ik kan dat niemand kwalijk nemen, le oordeelen naar de buitensporige berichtjes over Amerika, die ik bijna iederen dag vermeld zie in de overzcesche pers. Ileelc kolommen van zulke opzienbarende nieuwtjes met hun ge volgtrekkingen worden dagelijks door dc lezers der Europeesche dagbladpers verslon den. „Echt Amerikaansch" heet het, of „al weer een staaltje van Amerikaanscli ma terialisme". Ten eerste het is meestal niet „echt" in den zin van „typisch" cn ten tweede is 't geen „staaltje", doch gewoon lijk een uitzondering. Zoo heeft men in Amerika de gewoonte om te vragen of alle Hollanders klompen dragen cn den heelen dag kaas eten. Waarom? Omdat ze hen zoo weinig anders in dc Amerikaansche bladen zien afgebeeld. Marken en Yolen- dam met hun pofbroeken en klompen en de Alkmaarsche kaasmarkt zijn onderwerpen, waarvan iedere Amerikaansche schrijver mij, als vertegenwoordiger der Hollandsche verkeersbelangen, kieken vraagt. Ik mag nog zoo hard probceren hun een kiekje van Berg-en-Dal of van de Oisterwijksche ven nen op le dringen, doch neen! ze moeten klompen cn pofbroeken en hoopjes kaas hebben, met nu en dan een windmolen. Dat noemen ze „typisch Hollandsch". Wc heb ben daarom elkaar niet veel te verwijlen. zooals ten uweut, verteld, dat. als ze braaf zijn. Sinterklaas hen bedenken zal met Kerstmis. Doch de arme kinderen schieten er gewoonlijk bij in. Wat doen ze nu? Ze weten natuurlijk zeker, dat, zoo Sinterklaas wist wat ze verlangden, de Goede Man ben niet zou teleurstellen. Het gevolg is, dat in New-York alleen iedere Kerstmis onge veer 5000 brieven gevonden worden in de brievenbussendie geadresseerd zijn aan „Santa Claus, North Pole". Vroeger werden die brieven naar het bureau van „dead Iet- Iers" le Washington verzonden, waar ze vernietigd werden. Doch een regeling van den Directeur der Posterijen staat nu toe, dat die brieven aan liefdadige instellingen of personen worden bezorgd, die dan de jeugdige schrijvers opzoeken en de rol van „Santa Claus" spelen. Den Kerstboom vindt men echter niet alleen in den gesloten kring der familie, doch iedere, zelfs de kleinste gemeente, heeft een „community Christmas tree", oen rcuzcnbooni, waar groot en klein, oud en jong, van den burgemeester tot den arm- slen schoenenpoetser een heele week lang iederen avond Kerstliederen zingen onder begeleiding van de locale fanfare. In de groote sleden, zooals New-York, teil men die Kcrslboomen bij tienlallen. „Buurt- boomen" noemt men ze. Niet ver van mijn kantoor in het benedengedeelte der stad, be volkt door duizenden kantoorpoetsters, zie ik ieder jaar zoon Kerstboom in 't midden van een klein parkje. Het zijn allemaal arrne menschcn, die hier wonen, meestal immigranten uit Polen of Italië met groote gezinnen, die, zoodra de klok vijf uur slaat, de kantoren binnenvallen met hun borstels cn emmers om ze op tc knappen voor hel werk van den volgenden dag. De bankiers van Wallstreet, de Sehecpvaartmagnaten, de rijke importeurs en exporteurs collectee ren onder elkaar een som geld cn hangen den boom vol met geschenken voor iedere vrouw on kind, die op hun lijst ingeschreven zijn als behoeftig. Een bankbiljelje van 20 dollars voor de kreupele Emma, die dertig jaren vloeren geschuurd heeft, een pak klceren voor klein Jantje en Marielje, een mandje met gevogelte cn fruit en lekker nijen voor de familie van Kaal en Dora, weduwen, die werk gevonden hebben in het financicelc district. Onder het zingen van Kerstliederen worden de pakjes en envelop pen van den boom gehaald en aan do ge lukkigen uitgereikt. Doch dit is maar een kleinigheid. Be halve de weldadigheid van het Leger des Ilcils zijn er tientallen gestichten cn onder nemingen, die omtrent Kerstmis gelden ver- nen bebouwd worden, een strook land, waarvan de oppervlakte niet minder dan 400 morgen bedraagt. Voor de bebouwing is een prijsvraag uitgeschreven, die door de be- I langrijkheid der opgave en door het groote bedrag aan beschikbaar gestelde prijzen in het geheel 40.000 mark aanleiding heeft gegeven tot den felsten wedstrijd, die ooit in Duitschland op touw gezet werd. Een kolossaal plan. Geheele groepen tentoon stellingshallen en keurig aangelegde plant soenen zullen hier langzamerhand uit den grond verrijzen. Weliswaar is dat alles nog toekomstmu ziek. Voorloopig is natuurlijk geen geld voor zulke groolsche ondernemingen voorhanden Men vertelt in Berlijn, dat de directeur van de Rijksbank dr. Schacht, die zoo juist uit Amerika is teruggekeerd, daar vandaan twee nieuwe dansen heeft meegebracht: „pas de crédit" en „pas d'argent"! Uit het goudland aan gene zijde van den oceaan heeft de Duitsche kapitaal nood dus ook wei nig troost te verwachten. Maar de Berlijnera zijn optimisten, laten zich niet ontmoedigen en gaan voort met het smeden van grool sche pl armen voor de toekomst. Ze weten wel niet, wat die toekomstige tijd brengen zal, maar ze vertrouwen er op, dat de wet des levens tenslotte trots alle verwarring en alle onzekerheid ook voor Duitschland en zijn hoofdstad in vervulling zal gaan. Zij zijn als de man, die bij regen en storm naar buiten kijkt en zegt: „We hebben beter weer te verwachten, want slechter kan het niet worden". Dr. MAX OSBORN. RECLAME. Bij Scheren PUROL. Hierdoor voorkomt men het stukgaan en het naschrijnen der huid. Leest vooral de uitvoerige gebruiksaanwijzing. Doozen 30,80, 90 ct. Tuben 80 ct. Bij Apöth. en Drogisten. 9184 Een van de voornaamste redenen van dit internationaal misverstand mag gevonden J zamelen voor de noodlijdenden der stad. worden in de oppervlakkige rapporten, brie- j De „NcwAork Times-' doet ieder jaar een ven en nieuwtjes door correspondenten of j beroep op haar lezers om gelden voor uit- toeristen opgedischt. De briefschrijvers zijn decling op Kerstmismorgen. Verleden jaar dikwijls personen, die een land bezien met bracht dit beroep op de respectabele som hun eigen nationalen verrekijker, welke niet \'an 800.000 gulden, die werden verdeeld on- is aangepast aan de verten van het land. dat zij beschrijven. liet zijn gewoonlijk lijdelijke bezoekers met ccn engen horizon. Ze komen in dit geval naar Amerika, met hun vooroordeelen en hebben noch den lijd. noch den durf hun zienswijze le toetsen aan de werkelijkheid, met liet gevolg, dat hun lezers een onjuist beeld krijgen van het beschreven land. liet is mijn doel in deze reeks brieven uit Amerika de lezers van dit blad bet ware Amerika te doen kennen, niet het sensalio- neele, buitensporige, luidruchtige, reclame- makende Amerika, doch het innige, werke lijke, bezadigde, alledaagsche Amerika, zoo als ik in een verblijf van dertig jaren, onder alle standen der maatschappij en in alle gedeelten des lands de republiek heb lee- ren kennen, met haar goeden kant en haar kwaden, haar deugden en ondeugden, haar achterlijke en vooruitstrevende bewegingen, haar oppervlakkige en haar solide zijde des levens. Daar hebben we b.v. Kerstmis. Ik ken geen land ter wereld waar de viering van dezen feestdag zoo oprecht, zoo echt gods dienstig en tevens zoo praclisch is, zoo in den geest van de gelegenheid. Vele Euro peesche gewoonten en gebruiken, door mil- lioenen immigranten in den loop van 300 der 300 arme gezinnen. Bijna alle andc-re couranten collcctceren ook voor een derge lijk doel. Volgens nauwkeurige berekening werd verleden jaar in New-Ybrk alleen voor rnoer dan 10 raillioen gulden als Kerstge schenken aan de armen der stad uitge keerd. Zoocven las ik in een courant, dat de bekende „Advertising Association" van New-York een diner zal aanbieden aan 500 armen der stad, bij welke gelegenheid de hoofden van diverse rcclame-bureaux, schat rijke menscben, de rol zuiien vervullen van tafelbedienden. Nu mag men zeggen, dat^ deze verlooning van publieke liefdadigheid slechts van verre een uiting van godsdienstzin is. Doch de Amerikaan is prantisch, zelfs in het belij den van zijn godsdienst. Hij gelooft in het voorschrift van den Bijbel om zijn geeste lijke gevoelens te vertolken in daden en wij zien daarom in deze Amerikaansche gulheid op Kerstmis een teeken, dat het ideëele bij hem niet verdrongen wordt door zijn zucht naar geld en weelde. De geheele geschiedenis trouwens van de Amerikaansche philanthropic men denke aan de millioenen, die ieder jaar voor lief dadige doeleinden of voor bestrijding van ongezonde toestanden door Amerika worden geschonken over de heele wereld logen- slraft de insinuatie van mijn Engelschen jaar in Amerika ingevoerd, worden nauw- d den aanhef van dezen brief w(>er. keurig onderhouden. Niet zoozeer omdat het nu eenmaal de gewoonte is, of omdat hel niet mooi staat oude gebruiken af le schaf fen, doch omdat zij de gelegenheid bieden op een practische manier de lessen van het Kerstfeest toe te passen. Zoo noem ik den Kerstboom. In die ge deelten van Holland, waar de traditie van den Kerstboom uit Duitschland is overge- waaid, wordt hij alleen in gesloten familie- j den d van Kerstmis De anderen kring o wellicht ook in een of andere kerk den Zond v66r o( na den 25s(en gebruikt als symbool van de steeds djór- 1 - levende natuur en van de hoop op betere lijden, voorspeld door de geboorte van Christus. Zoo heeft ook ieder Amerikaansch gezin, iedere kerk en Zondagsschool gegeven. Het mooie echter van deze Kerstmis-lief dadigheid i9, dat meer dan de helft van de geschenken in geld en goederen anoniem wordt opgegeven, vooral de groote bedragen van vijf- of tienduizend dollars De Katholieken, de leden der Engclsche Luthersche cn andere orthodoxe secten, vie ren het Kerstfeest in hun respectieve ker- December. Bij de Katholieken wordt de nachtmis zóó druk bezocht, dat in de meeste kerken niemand anders wordt toe gelaten dan zij, die een bank of stoel go- er- gczin leoere Kers en z.onuagssciiooi een hebben Qf cen toegangskaarlje v Kers boom, daar zelfs waar geen kinderen d ,00r De voornaam hel feest vroolijk maken. VJak naast mijn 6 huis woont een oud paartje, wiens kinderen al lang getrouwd zijn en weer kinderen heb ben. Doch iederen Kerstmismorgen kan ik door hun vensterraam een kleinen Kerst boom zien prijken, versierd met gekleurde gloeilampjes en beladen met pakjes en doos jes, inhoudende cadeautjes, door het oude tweetal aan elkaar aangeboden. In den namiddag echter gaan ze op visite bij een hunner kinderen, waar de geheele familie bijeenkomt om op gezellige wijze het Kerst feest te vieren. Het Jeest van St. Nicolaas wordt in Ame rika niet gevierd op 6 December, doch op den eersten Kerstdag. Ze noemen het bier „Santa Claus". Dezelfde legende, die in Hol land dienst doet om de kindèren blij te ma ken met de gulheid van den Heiligen Man, geldt hier op Kerstmis. Vandaar, dat men in Amerika de cadeautjes aan den Kerst boom hangt in plaats van ze onder den schoorsteen te leggen. Ik moet hier even een mooi, praclisch ge bruik aanhalen, dat betrekking heeft op „Santa Claus". Aan de kinderen wordt hier, kregen van den pastoor. De voornaamste preeken worden den volgenden dag in de pers in hun geheel afgedrukt en minstens tien verschillende radio-stations hadden dit jaar aangekondigd, dat zij de godsdienst oefeningen van de voornaamste kerken door de lucht zouden verzenden. En de Hollanders hier le lande? Die doen mee in de algemeenc feestviering, doch kun nen de bekoring niet weerstaan hun verhe melte le streden met banketletters of an dere versnaperingen, door Hollandsche bak kers Ier plaatse aangeboden. Die maken goede zaken. Voor banketletter rekenen ze een rijksdaalder per pond en voor speculaas f 1.50. Men moet dagen van te voren bestel len om bediend te kunnen worden. Saucijze- broodjes -heb ik hier nog niet kunnen vin den. „Oude Klare" is er altijd nog voor handen, vooral in Hoboken, waar ook de Hollandsche bakker3 wonen. Men betaalt ongeveer 17 gulden per kruikje! H8-

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9