VOOR DE HUISVROUW. GENEESKUNDIGE BRIEVEN. RADIO-PROGRAMMA DE FONDÜÜMT™ Hot zout behoort toch zeker tot de aller belangrijkste zaken der huisvrouw. Wat zou er bijv. van het eten terecht komen, indien er geen zout bestond I Doch behalve als 4 voedingsbestanddeel heeft het zout ook nog in andere opzichten groote waarde. Wist u bijv., dat zout eeD probaat huismiddeltje is tegen brandblaren? Wanneer u zich ge brand heeft en u legt direct wat zout op de reode jpdek, dan vormt zïeh geen blaar. Natuurlijk is dit aooals alle huismid deltjes alleen geschikt voor zeer lichte omgevallen; zoodra er een brandwond is ontstaan, mag er geen zout op gelegd worden. Maar iedereen weet, hoe licht wij ons «ven aan een kachel, een ketel of een pannetje branden en hoe snel er dan een pijnlijke blaar op komt. Het snuifje zout iets, dat iedere huisvrouw bij de hand heeft ia de beste hnh» in zoo'n geval. Tegen „maagzuur", zooals dat kwaaltje In den volksmond heet, helpt een weinig zont in een half glas water opgelost (een zéér dunne oplossing) heel goed; terwijl iedereen de wonderlijke uitwerking kent van een glas flink zont water op de nuchtere maag! In beide gevallen moet het glas langzaam leeggedronken worden. Zeer veel rocnscben vinden hier zéóveel baat bjj, dat het drinken van zout water hun tot een vaste gewoonte werd. Wanneer een kind over een beetje keelpijn klaagt, kan er dikwijls erger voorkomen worden, als u gedurende den tijd, dat u op den dokter wacht, het kind laat spoelen en gorgelen met een glas gekookt water, waarin veel zont is opgelost en waaraan een paar droppels citroensap zijn toegevoegd. Het kan bovendien absoluut geen kwaad, wanneer het kind hier eeo beetje ran in slikt bij vergissing. Als een kind of een volwassene last heeft van een hevige ver- j koudheid, gepaard gaande met een verstop te nens, keelpijn, hoesten, benauwdheid, enz. I daD geeft inhaling van stoom van zont water onmiddellijk eenigo verlichting. Neusbloedin gen brengt u spoedig tot stilstand, indien u zont water opsnuift (een sterke oplossing - maken en steeds er om denken, dat u kond I geworden gekookt water gebruikt, an ders is het gevaat voor besmetting te groot. Doet ex zich een geval van vergiftiging) door spijzen voor en moet de vergiftigde dus zoo snel mogelijk tot braken worden gebracht, goef hem of haar dan direct een zoutoplossing te drinken van 5 eetlepels zout op een halve liter warm water. Is iemand door een slang gebeten, of gestoken door een insect, strooi dan dik zont over die wond; het werkt zuiverend en verzachtend. Is er iemand in de keel gestoken, roer dan één lepel zont met wat water tot een brei en slik dat papje in. Dan vermindert de benauwdheid dade lijk en neemt ook de zwelling in> de keel at Desnoods beweidt men na een kwartiertje nogmaals zoo'n pop. Zont is een redmiddel in vele oprichten: zeer veel menschen met een gevoelige keel plegen do wisselende temperatnur-invloeden door geregeld gorgelen met een zout-oplos- sing ta bezweren. En. wat meer zegt: met succes! Maar weet u wat zout nog meer doet? Hel maakt dat petroleum geen „randjes" geeft. Nd spreek ik in raadselen, hè? Ik bedoel: petroleum is een pracht^middel tegen vlekken in dunne stofjes. Doch, wanneer dan de vlek zelf verdwenen is, blijft er van do petroleum oen rand over rondom do oude vlek. Indien u nu van. te voren een paar korreltjes zout aan de patroieum toevoegt, i3 er geen kans meer op zoo'n vies randje. Nu heel iets anders: het woord randje brengt mij op de gedachte! Weet u, dat u hot overkoken van uw melk voorkomen kan, indien u aan den rand van uw melk koker een beetje boter smeert? En weer spring ik op een anderen tak! Vindt u dit geen goed werkje voor de wintermaand: om konrjneslofjes voor Baby ta maken? Zij vindt ze zelf zoo prachtig! Het ziju net hensche „bnnnies", die met hun oortjes wapperen als zij haar voetjes beweegt 1 En zie je wel, boa bunnie kjjkt met zijn oogjes? Als Baby hard wegloopt spe'.en de konjjntjes krijgertje! en Baby is nu nooit meer alleen; zij heeft levend speel goed bp de hand (of liever voet). Het is geen heksentoer om ze te maken. Het beste is, dat u eerst een papieren patroon knipt van het model A, dat maakt den bovenkant van het slofje en dan van B.: de zool. U kunt een oud schoentje voor mant van B gebruiken en moet dan zorgen, dan A er juist goed, niet knellend, maar ook niet te wijd, op past Pas net pa- p/ieren patroon al3 u het even in den vorm heeft geregen, aan Baby's voetje véér u het naknipt in stat D knot het net ver vaardigen waarvan u wilt: van :vjde, wol, fluweel, cretonne, flanel dat moet u zelf maar uitmaken; het hangt van uw eigen voorkeur en van Baby's verdere kleertjes af Als de zijde wat dun en slap is, moet u het voeren en nog een lapje stijve mousselino tusschen de qjdo en de voering naaien, dan blijft het bol staan en verslappen do oortjes niet U begrijpt dat Baby een vroo- liik vief konijntje wil, geen triest co zio- kerig diertje, dat hangende flapoortjes heeft, want dan was het geen konijntje, maar eerder een tackel of een jagershond!! Wanneer u !e stof in vorm gaat naaien, moet u begiDnen bij het midden van de teen, want anders is het lastig om deo kop precies recht te krijgen. U begrijpt toch wel, dat u het schoentje vdór het naaien binnenste buiten koeren moet, en due aan den verkeerden kant het bovenstuk aan het zooltje moot zetten? Het hangt er van af, waar en wanneer de konïnenslof drenst moet doen. Als het alleen maar is voor de slaapkamer, kunt n zachter stof en teerder kleuren gebruiken dan wan neer Baby er mee door alle kamera plus gang en keuken dribbelt In het laatste geval raad ik heel dunne vilten zooltjes aar, anders zijn z» direct doorgeloopen en was al nw gepeuter en gewerk voor niets. Ook is het zoowel voor de nette afwerking als voor de warmte beter, dat u de slofjes voert D knipt dan het patroontje twee maal, stikt voering en stof tegen elkander en naait het buitenste inslagje om met de hand. U kunt dan zulke aardig» kleurcontrasten ma ken, bijv. rose met een bleekblauwe voering, of wit met geel, oranje met blauw. Hoe levendiger hoe leuker 1 Ten slotte hecht u met glinsterende kraaltjes of beet kleine zwarte knoopjes do oogen er op; met zorg het juiste punt be palen! en maakt de zwarte snorrebaarden van stijf paardenhaar of van een steelsteekjo met zwarte zij. U kunt door een enkel steekje ook nog wat relief aan de ooren geven. Desnoods werkt u de rand der ooren en die van de slofjes om met een duo zwart zijden draadje of heel frjn koord. Pijn. In hel boek „Nasaraecu" (uiig. W. J. Thie- me Cie., Zulphen), dal ik voor enkele we ken aankondigde, vond ik zulke merkwaar dige beschouwingen over pijn, dat ik daarin gereede aanleiding vind, over dit onderwerp een en ander te zeggen. Niemand zal er op legen hebben, pijn een onaangename gewaarwording te noemen. In hel algemeen verslaan wij onder gewaar wording datgene, wat van uit de buitenwe reld of van ons eigen lichaam ons bewust wordt. Wij bezitten daartoe opvangende orga nen van verschillende soort. Voor allerlei manieren van aanraking met de ons omrin gende voorwerpen is de huid het opvangende orgaan, voor licht hel oog, voor geluid het oor, voor riekende 9toffen de neus en voor smakende itoffen long en verhemelte. Elk van die -organen is dus afzonderlijk daarvoor ingericht, bezit, zooals het genoemd wordt, aen specifieke energie. Voor het gevoel zijn het de gevoels- Jichaampjes, tasllichaampjes, welke vlak onder de opperhuid te vinden zijn, in den neus zijn het de reukcellen, op de tong de smaakknoppen, in het oog de staafjes en ke geltjes in het netvlies, in hefoor het slakken huis met het orgaan van Corti, dat aan een glaspiano, het bekende kinderspeel^^ doet denken. Hoe verschillend de wijze van opvanging nu ook is, zoodra eenmaal de voot zulk een cel bestemde prikkel heeft ingewerkt, gaat de verdere geleiding voor alle soorten precies op dezelfde wijze verder, en we] wordt die prikkeling lang9 zenuwdraden naar de her senen gevoerd en komt daar lot bewustzijn. En eerst wanneer het zoo ver is, mogen wij van een gewaarwording spreken. Voor elke specifieke opnemingscel be- j staat een afzonderlijke zenuwdraad. Een zenuwdraad, van het netvlies afkomstig, zal dus niet anders doen dan lichtopname naar het bewustzijn overbrengen. Wordt zulk een zenuwdraad in zijn verloop op een bepaalde manier geprikkeld, dan i9 het gevolg, dat een gewaarwording tot stand komt van dezelfde soort als normaal langs dezen weg werd verkregen. Wanneer om een of andere reden een oog moet worden verwijderd en dit ge schiedt zonder dat het bewustzijn is opgehe ven, dan ondervindt de patiënt bij 't door knippen van de gezichtszenuw een heftige lichtgewaarwording. Drukken wij door de huid der oogleden heen achter op den oogbal, ook dan ont staat lichtgewaarwording. Die bepaalde ze nuwen kunnen nu eenmaal niet anders doen dan een prikkel overbrengen, zooals ge woonlijk door hen wordt gedaan. Precies zoo gaat het met de gevoelze nuwen. Worden deze in hun verloop op een of andere wijze getroffen, dan ontstaat een ffew3nrwordiD£r alsof deze afkomstig was van het gevoelsliohaainpje, waar die zenuw draad in uitloopt. Zoo kan het gebeuren, dat iemand, wienB been is argezet, toch nog pijn of kriebelen in zijn grooten teen bespeurt. Deze uiteenzetting was noodig om dui delijk te maken, waarom ik het met den echrijver van Nasamecu niet eens ben, waar hij beweert, dat er alleen zenuwpijn bestaat en dat alle pijn gezocht moet wor den in de zenuwen, zoodat het onzin is van spierrheumatiek of van spierpijn tc spreken. De pijnen na paardrijden door ongeoefenden, de pijn na de eerste gymna- steiklessen, het eerste roeien of sneeuwbal gooien, verklaart hij door de daarbij plaats hebbende rekking, niet van de spieren, maar van» de zenuwen. Dit schijnt mij niet geheel juist. Het kan natuurlijk wel eens gebeuren, dat een ze nuw uitgerekt wordt en dat het gevolg pijn is, maar even goed kunnen in de spier stof fen gevormd worden, die als pijnprikkel werken, welke prikkel eenvoudig door de zenuwen wordt overgebracht. Dan gebeurt hetzelfde, wat wij waarnemen als de huid onzacht wordt aangeraakt, geprikt, gesne den of gebrand. In al die omstandigheden komt met kleine afwijkingen steeds hetzelf de proces aan het licht-, terwijl die afwij kingen toch belangrijk genoeg zijn om brandende, stekende, snijdende enz. pijn te onderscheiden. Pijn is onaangenaam. Kan pijn toch nut tig zijn? Zonder twijfel. Groddeck noemt haar de grootste weldoener van den mcnsch hoe gehaat zij ook is. Zij behoort tot de miskende hciligeD. Hij wijst op de opvoe dende kracht en verheerlijkt de Spartaan- sche methode om knapen enkel tot sterking van hun karakter op geregelde tijden te tuchtigen. Pijn behoort bij den mensch als zijn vaderlijke vriend. Al ligt "in dit alles een kern van waarheid, toch zal ook rle verdediger van dit standpunt io den regel er m.i. wel voor zorgen om indien het ©enigszins mogelijk is, van pijn verschoond te blijt- von. Maar dit doet niets af aan de juist heid van de bewering, dat pijn van grooto waarde is als waarschuwing, dat er iets niet in orde is. Wanneer na lichaamsoefeningen (gymnastiek, zwemmen, schermen) spierpijn ontstaat, is dit een zeker bewjjs, dat do 1 oefening- van die spderen verwaarloosd is. Mem zal dan nuttig doesu, door nog wat pöjn te verdragen en do oefeningen flink door te zietten, met het zeker gevolg, dat na korten tgd geen spoor van pijn meer gevoeld wordt Ook hg ziekte kan do pijn van groote waarde zijn om den arts in staat te stellen, aard en zetel van de bestaande afwijking te onderkennen. Zeer juist is dan ook de raad, om niet bij de eerste pijngewaarwording verdoovende middelen te gebruiken, waardoor het ziektebeeld omsluierd wordt. *Onze schrij ver vergelijkt dit met het toewerpen van een stuk worst aan den blalfenden waak hond, in plaats van den dief te zoeken, die tot dat geblaf aanleiding heeft gegeven. Bij de hierop volgende bespreking van het verslaafd geraken aan verdoovende mid delen wordt een aardige vergelijking ge maakt tusschen alcohol:sme en morünisme. Het eerste maakt den mensch tot beest, het tweede laat hem menscli blijven, maar dez» mensch wordt slecht. Daarom is het morfinisme zooveel verraderlijker. Den drank zuchtige herkent ieder, don morfinist niet Dezo is dikwijls opvallend verstandig, maar hg liegt. j Het is inderdaad merkwaardig hoe de a?.n morfine verslaafden altijd weer nieuwe listeo weten te bedenken om maar weer liet zoo begeerde vergif machtig te worden. Zg ont- 1 zien zich dan niet om op de meest geraf fineerde «vgfee te liegen en te bedriegen. Nog telkens komen daarvan verbluffende staaltjes aan het licht, niettegenstaande de nieihve opiumwet vele middelen aan de hiirJ heeft gedaan om het kwaad te keeren. H. A. S. VOOR ZONDAG 10 JANUARI. Hilversum (1050 M.) 10.15—12. Uit zending van den kerkdienst in de St.-Domi- nicuskerk tc Amsterdam. Missa i:i Honorem. Sancti Caroli Barromaei, 4-stemmig gem. koor. Adore Te, 4-stemmig mannenkoor. Adeste Fidelis, 4-stemmig gcm. koor. Com posities van Theo v. d. Bijl. Het gemengd koor van de Sl.-Willebrorduskerk te Amster dam (80 personen) onder leiding van den componist. Predicatie: Driekoningenfeest, door Pater M. Lathouwers, Rector der Paters Redemptoristen, Amsterdam. 2.30: Con. cerl door de Haarlemsche orkeslvereeniging (onder voorbeh.). 4.46: Chr. Omroep. Uit zending van den Gereformeerden Kerkdienst uit de nieuwe Oostorkerk te Ulrecht. Voor ganger: d9. J. Kaajan. 8.10: Concert door het H.D.O.-orkest 0. 1. v. Fr. Lupgens. Soliste mevr. Bep Vrieslander, zang. In de pauze houdt de heer G. Baron Tindal een toespraak over: Hoe 9laat de H.D.O. er voor? 8 u.: Persberichten en voetbaluitslagen Vaz Dias. Daventry (1600 M.). 1060: Tijdsein. Weerbericht. 3.50: Ster-Balladen concert. M. Nevada, sopraan; N. Williams, bariton; L. Fleury, Iluit. Het Casano-octet. 4.50. „The counsel assigned", verzen over de ge schiedenis van Abrah. Lincoln. 5.05 6.05: Concert. 8.20: Het luiden van de klokken van St.-Martin in the fields. 8.35: Kerkdienst. 9.20: Weerber., nieuws. 9.35: Het de Groot- en Piccadilly-orkesl. Th. Bates, bariton. 10.56: Sluiten. Parijs „Radio-Paris" (1750 M.). 1.05: Concert Lucien Paris (piano, viool, cello). 2.05: Nieuwsber.. 8.35: Wedstrijduilsia- gen en Havaspersber. 8.5010.20: Or kest-concert. Königswusterhausen (1300 M.) 10.50 12.10: Orkestconcert en zangsolisten (sopr. en bariton). 11.20: Esperanto. 7.50 9.20: Opvoering van „Die Journalisten", klucht in 4 acten. Het stuk speelt in de hoofdstad van een provincie. Daarna weer bericht en nieuws. 9.5011.20: Dans muziek. Brussel (262 M.). 8.85: Voordracht: La Meuse pdttoresque. 8.50: Galaconcert. Orkest en Mme. Zaeyt, zang. MOnster (410 lf.). 8.20—9.20: Morgen concert. Zang en dubbetkwartel Harmonica. 10.5011.35: Causerie over: Annette Droste v. Hülshoff. 3.204.50: Orkest- concert. Dubb. kwartet Harmonica 5.50: Voordracht: Vorbereitung des Geflügels für die kommende Brutperiode. 6.207.20- Westfaalsche gedichten. 7.20: Voordracht Nahrungs- und Genuszmiltel. 7.50: „Ma- riechen von Nymwegen", oud-Ylaamsch mirakelspel. 7.509.50: OrkestconcerL Muziek van Strauss, Moskowsky en Puccini. VOOR HAANDAG 11 JANUARI. Hilversum (1050 M.) 12 en 7.30: Poliieberichten. 56 uur: Kinderuurtje, verzorgd door mevrouw Ant. van Dijk. Kinderliedjes, vertellingen en briefbeantwoordingen. 7.107.30- Radio praatje. Lezig door den heer H. Pliilippo, hoofd-ingenieur van de N. V. Philips Radio, over: Een praatje over den Radio Omroep in Amerika. 7.45 en 10 uur: Persber. Vaz Dias. 8.10: Vroolijk programma door het H.D.O.-orkest, 0. 1. v. Fr. Lupgens. 8.40 9.20: Lezing door den heer J. de Meza, over: Het teven der bijen. Daarna weer orkest. Daventry (1600 M.) 10.50: Tijdsein, weerber. 11.20: Het radiokwartet en solis ten (Contraalt-tenor-piano). 1.202.20: Tijdsein, orgelconcert. 3.35: Lezing: Bri tish wild animals-The Bats. 4.20: Tijdsein causerie: Vogues and vanities. 4.35: Itali- aansoh orkest van New Prince's restaurant. 5.35: Kinderuurlje. 6.20- Dansmuziek door het Fryer's orkest". 6.507.20: Om roep voor Europa. 7.20: Tijdsein Big Ben. weerber., nieuws, Dram. criliek. 7.45: Pi anostudies van Chopin, Op. lo. deel 1. S Lezing: A day on the footplate of the Scotch Express 8.20 Concert. Do Calendar's band D. Lemon-sopraan. S. Collham-tenor. L. Go- dowsky-viool. P. Yorkc-piano. Twee humo risten. 10.20: Tijdsein, wecibernieuws. Lezing: Big Telescopes and what they tell us. 10.50: Barilonzang. 11.2012.20: Jazzmuziek door do Parker'. Piccadillyband. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50: Concert Lucien Paris ((piano-viool-cello). 2.05: Nieuwsber. 2.10 eh 4.50: Koersen en Havaspersber. 5.05: Orkestconcert. 6.05 en 8.35: Koersen en Havaspersber. 8.50: Litteraire kroniek, dram, feuilleton en orkeslconcert tot 10.20. Königswüslerhausen, 1300 M. 7.50 9.20: Romantisch programma. P. Schramm- piano. Th. Schcidl-barilon. J. Wolfsthal-viool Werken van Schumann, Schubert", Do Bussy Daarna nieuwsberichten. Brussel, 262 M. 8.20: Voordracht: Im- prosrions de Suède. 8.35: Fragmenten van „Het vroolijkc weeuwtje", operette van Le- har. 9.20 en 10.20: Nieuws. Munster, 410 M. 12.35—1.50: Orkest concerL Lichte muziek van Jesscl en Lincke. 3.35420" Concert. 6.20: Voordracht: Aufwerlung. 6.50: Lozing: Afrikanischer KOstenbummel. 7.207.40: Causerie. 7.50: Voordracht over Mozart. Daarna opcra- Iragmenten v. Mozart. De eerste bcursdag van het nieuwe jaar heelt over het algemeen een gunstig ver loop gehad. Weliswaar was de handel niet zeer levendig en de affaire niet zeer om vangrijk, maar toch waren er heel wat koop orders, welke bovendien nog gestimuleerd werden door do bestaande geldruimte. Toch viel er ook een zekere gereserveerdheid op te merken, speciaal ten opzichte van rub bers, welke blijkbaar in verband stond met de reactie van den Londenschen rubber- prijs, zij het ook een lichte, en do vergroo ting van den beschikbaren voorraad. Ook het bericht, dat er plannen beslaar om het Stephenson-plan zoodanig te wijzigen dat de productie met dertig procent zal kunnen worden verruimd werkte eenigszins teleur stellend. De tweede dag van het nieuwe jaar gal van die teleurstelling duidelijk blijk door een vrij scherpe reactie in den rubberhoek. Het ter markt komende materiaal kon slechts tegen aanmerkelijk lagere prijzen worden afgezet en het is wel eigenaardig, dat de daling op de aandeelenmarkt de da ling op do rubbennarkt in Londen, die toch betrekkelijk gering is, zoo verre overtrof. Zoo b.v. waren Amsterdam Rubber en Ban dar al dadelijk 20 pCt. lager. Voor Hessa vie| zelfs een reactie van 30 pCt. op te merken. De derde dag bracht een licht herstel, dank zij den beter afkomanden rubberprijs, welko verbetering echter slechts van lijde- lijken aard bleek te zijn, zoodat het gevolg de koersherstel, wederom plaats maakte voor een hernieuwde daling, hetgeen met nieuwe koersverliezen gepaard ging. De hoogerc Amcrikaansche rubbernoteering kon uiteraard nadien geen of slechts weinig goed meer doen. In elk geval was van eeni- gen invloed niet veel te bespeuren en de reactie zette zelfs nog eenigszins door als gevolg van het operecren van den berocps- handet, die dankbaar van de geboden gele genheid profiteerde. Inlusschen is het publiek in zijn opinie zeer onzeker geworden, even onzeker als de huidige positie van de rubbermarkt zelf. In zooverre is er dus overeenstemming, met het gevolg dat het publiek zich van nieuwe engagementen onthoudt. De Financial Times heeft uit betrouwbare bron vernomen dat men met 1 Februari een verruiming van den Indischen export mag tegemoet zien Hiervan profiteeren natuurlijk al aanstonds die maat schappijen die een groote productie-capaci teit bezitten. Maar er staat toch ook tegen over, dat de verhouding op de markt tus schen vraag en aanbod veel van haar scherpte zal verliezen en in overeenstem ming hiermede, zal een natuurlijke prijs vorming het gevolg zijn, hetgeen uiteraard aan do speculatieve wenschen nu niet be paald gunstig kan zijn. Hoe het ook zij, het wil ons voorkomen, dat het hoogtepunt van den rubberboom, met de jaarwisseling, af- thans voor de aandeelenmarkt, voorbij is. De toestand zal verder gaan consolideeren meer in overeenstemming met de innerlijke merites zoowel van de rubbennarkt als van de betrokken ondernemingen. In dit opzicht is de jongste zuivering op de aandeelen markt goed geweest en heeft zij een betere situatie geschapen, al blijft het zeer goed mowlijk, dal nog eenige verdere zuivering zal vblgen. Bij dat al is de rubbermarkt nog vrij labiel, zoodat voor ups and downs nog genoeg gelegenheid aanwezig is. Het even wicht zal o.i. echter niet op een hooger, eerder op een lager niveau gevonden wor den. In het huidige zijn nog teveel schijn winsten en toekomstmuziek verdisconteerd. De werkelijke, reéele merites, verdienen niet die waardeering die op het verhoogd» koerspeil lot uitdrukking komt. Onder den invloed van den gang van za ken op de rubberafdeeling lagen ook enkele andere afdeelingen eenigszins flauwer in d« markt. Tabakswaarden waren reeds in den beginne min of meer gedrukt en volgden overigens op een afstand de beweging van rubberwaarden. Overigens waren de ver schillen niet 1 heel groot. Trouwens, torende het verloop dezef week had vrijwel de geheete beurs onder ge brek aan belangstelling te lijden. Zoo waren suciterwaarden bij minimale omzetten alge meen iets luier, hoewel toch ook weer prijs houdend. Ook petrolcumwaaxden, waar- onder Koninklijke Olie lagen slapjes in de markt ondanks het feil, dat Sir Deterding een gunstig jaar tegemoet ziet en het ben zineverbruik op een hooger kwantum taxeert. In Amerika verwacht men zelfs voor 1923 hoogere prijzen, op grond van het toenemende verbruik van stookolie in in- duslrie en scheepvaart. Zeker is het dat de olieprijzen hun laagste niveau hebben be reikt, en dat er een opwaarlsche tendenz aanwezig is. In de Vereenigde Staten streelt men inlusschen gelijktijdig naar een algemeene productiebeperking, met het tweeledig doei om primo, den prijs 1e be- heerschcn, en socundo, om de vooraden niet tot een overtollige hoogte ie laten aan zwellen. De scheepvaartafdeeling was inlusschen de eenige die een betere stemming vertoon de; jammer genoeg bicven de affaires ook hier tot een minimum beperkt zoodat deze verbeterde stemming niet naar buiten kon optreden. Van binnenlandschc industrie-fondsen waren Nederlandsche Kunstzijde vast ter wijl Mackubees niet ongunstig lagen. Phi lips Gloeilampen waren vrijwel onveran derd. Op de Amerikaansche afdeel ing rea geerden eenigszins Int. Rubber en Fish Rubber. Van de handelsyennootscJmppen iagca Jacatra vast in de markt op het afgekon digde interim-dividend. Van de zich verruimende geldmarkt profi teerde al dadelijk de beleggingsmarkt. lief nieuwe gaf reeds in de eerste dagen eenig» belangrijke nieuwe emissies te zien, waar onder van de Cultuur Mij. Pasir Karet, vaa de Gemeente 's-Gravenhage die met 7 mil- hoen aan de markt kwam, van de Radema kers Cacao en Chocoladefabrieken, en en kele andere. De New-Yorksche beurs opende het nieu we jaar tamelijk onregelmatig op grond var de vele tegenstrijdige factoren. Niettegen staande een gemakkelijke geldmarkt wares lichte koersreaclies te constateeren. Onder leiding van Steels waren slaaJwaaiden ech ter nogal willig. Naderhand werd een betere stemming in het leven geroepen door de aankondiging dat de Federal Mining and Smelting alle achterstallige dividenden zal betalen. In verband hiermede bestond er een goede vraag naar Smelting and Refining welke Mij. de grootste aandeelhoudsler is in voornoemde onderneming. Dank zij de geld ruimte bestond er een goede tendenz op de Obligaticmarkt, welke bovendien neg gede monstreerd wordt door hot feil, dat de emis sie der National Cash Register ad 65 mil- lioen dollar binnen 6 minuten volteokend was. 4 Jan. 8 Jan. Londen 12,06'/» 12,06»/r Berlijn 59.18 69,21 Parijs 9,56 964 Brussel 1157'/» 11,28 New-York 2,49'/» 2,49"/. De wisselmarkt toonde in den begjnn» een vaste stemming voor Pondenook voos Marken viel een betere tendenz waar te ne men. Fransche francs hadden blijkbaar niet veel te lijden van de vervaisching op groote scbaal in Hongarije, waarvan men alle bij zonderheden uit de couranten weeL De New-Yorksche Federal Reserve Bank ver hoogde haar disconto van 31/» tot 4 pCt., hetgeen vrijwel de geheete geld- en bank wereld verraste, want niemand had eigen lijk hierop gerekend, ook daarom niet. om dat de Engclsche Bank een dergelijken stap niet in overweging heelt genomen. Blijkbaar is deze maatregel bedoeld als een provisio- ncole maatregel legen de voortschrijdende geldruimte en tegen dc creddet-speculatie. Te Berlijn heeft men het particulier dis conto verlaagd met een kwart procent tol 6pCt. eveneens tengevolge van ie toene mende geldruimte. In verband hiermed» verwacht men ook een verlaging van het disconto van de Duilsche Rijksbank. In de Noordelijke valuta's, evenals in Lires hadden weinig koersfiucluaties plaats. Ook de omzetten waren niet van groote be- teekenis. 6 pCt. Nederland 1922 5 pCt. Nederland 1918 4'/» pCt Nederland 1916 7 pCt. Ned-Indié 1921 6 pCL Nederl -India 1919 Amsterdamsche Bank Koloniale Bank Ned Handel-Mij. Holt. Kunstzijde Jurgen» gew aand. Mackubce Philips Gloeilampen Bediang Lebong Singkep Tin Geconsolideerde Petroleum Koninkl Petroleum Nieuwe Koninklijke Amsterdam Rubber Hessa Rubber Holland-Amerika-Lijn Nederl Scheepvaart-Unie Mij. „Nederland" Cultuur-Mij. Vorstenlanden Handelsver. Amsterdam Arendsburg Tabak Mij. Deli-Mij. Senembah Tabaks-Mij. Union Pacific aand. 4 Jan. 8 lan. 105'Xe IO644 101 10244 99X 99*i 102 10244» 102X IO244 159X 16244 188 188 148 14744 133 12-44 128 131 151 145 365 365 352 346 241 245 198 203 430 415 405 397)4 382 357 505 478 63 64 16144 163 17144 17244 163H 161 622 610 55444 53344 40=44 402 499 501 16B4«' 151)4

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 11