WATERSNOOD. No. 20190. LEIDSCH OAGBLAD, Donderdag 7 Januari Derde Blad. Anno 1926. Het overstroominrfsgeluecl breidt zich uit De IJsel wast nog Zwolle ernstig in gevaar De spoordijk Groningen-Zwolle bedreigd Vreeselijke toestanden te Pannerden en Dreumel De groote rivieren blijven vallen. ^r droocT eU 'm LUtt6 ^£n RECHTZAKEN. il^ - ->• ii v - Foto gemaakt in de buurt van Leeuwen-Beneden. Men brengt het vee soms zwemmende over n.l. dan. als het water te hoog in den stal staat. Een zwemmend kalf. Het gebied van den watersnood wordt ihan meer en meer naar het Oosteo en Noorden van ons land uitgebreid. De be richten in ons land van gisteren wezen reeds uit, dat ook Zwolle langzamerhand in de knel begint de komen en de nadere tijdingen W. te dien aanzien nog niets gunstiger. Ito IJsel is opnieuw gewassen on de dijk bij het Kleine Veer Lr) Zwolle vertoonde reeds gisteravond een kwel, waardoor een decJ van den dijk al begon te verzakken. Ernstige gebeurtenissen zijn hier daarom elk oogenbhk te verwachten. Voorbij Zwolle stroomt het water al over den spoordijk via Meppol en Assen naar Groningen en er zouden reeds plannen in voorbereiding zijn om het spoorwegverkeer Groningen Zwolle te leiden langs Gasselternijeveen Ctoevorden en Ommen naar Zwolle. Ook Kampen komt natuurlijk in de knel. Tusschen de dijkkruinen door schieten en kolken de geweldige vuilgele watermassa's Baar altijd in angstwekkende vaart voorbij de pjjlers der trillende brug, waarvan het dek nog slechts even boven het watervlak ligt. De dijken houden totnntoe stand, uitgil zonderd aan de Zande onder Kamperveen, waai' ia den Zalkerdijk enkele zwakke plek ken ontdekt zjjn en nu onder leiding? van den .Waterstaat en met militairen bgstand dag en nacht gewerkt wordt, om het gevaar te keeren. In de stad staan de kaden blank an begint het water ook reeds door te dringen in de laaggelegen straten. De Burgel loopt over en in een spoedvergadering be sloot daarom de gemeenteraad tot liet on verwijld tot stand brengen van een verbin ding tusschen Bajrgel en Singelgracht Oostelijk van Zwolle strekt zich, met Dallsen als centrum, een eihdelooae water vlakte uit. Het don1 zeil ligt geheel ge ïsoleerd. Slechts de lange, smalle brug, waaronder- deor het water Druist onderhoudt de ver binding met het achter den dijk gelogen Jtation en verdere omgeving. In de plaats zelf heerscht een groats bedrijvigheid. Men is er in geslaagd, het dat zich bevindt bjj de kom van de gemeente en in een bocht van de oude Vecht, door een nooddam in te sluiten. De huizsn aan de Wilhclminastraat en Koostesg dienen als waterkeeiing. De openingen tusschen de woningen zijn gevuld met barricades van Zandzakken. Achter de plaats van de doorbraak is het bouwland veranderd in een groote kolk. kan de vlak voor het gat gelegen woning, bewoond door de families Van der Vecht en Weeseling, die hedennacht is afgebroken, am te trachten het gat te stoppen, staat sheen nog de steenen schuur. Door de 80 militairen van den opleidingscursus te Kam pen is onder leiding van kapitein Haan en ecr=le luitenant Mallinckrodt prachti^' werk gedaan. Het kostte de uiterste inspanning het vee van de boerderijen uit de buur; van de Leomculc te halen. Met booten kon men slechts op eenigen afstand de boerderijen naderen en men moest verder door het water wandelen om het vee uit de stallen en dan weer naar de booten te kunnen drijven. Een groot deel van de menschen, vee en inboedels is naar het hooger gelegen Oud-Leusen gebracht, terwijl ook in enkele hoogev gelegen woningen in het dorp zelf een veilige toevlucht is gevonden. In de Her- forrnde Kerk, die zeer hoog gelegen is, staat liet voorportaal vol koeien eu paarden. Gelukkig begint, evenals op de meeste Moalsen elders, ook hier het water te zakken. Gisteravond was het 10 chl. gedaald. r n me™ ,v^ ~01'dt gemeld oit Losser, rif Hinkel 7o cM. zou zijn gezakt. Bij Deventer is de toestand nog ernstig. iS E saude sekeele stad vrijwel in dnisterius gehuld wegens de stopzetting v n gasfabriek. Intusschen wordt van offi- cieele zijd© medegedeeld, dat het defect is hersteld en de gasfabriek weer gaat fabri- ceeren. Een verschikkelijke toestand heerscht te Pannerden, waar het water liier en daar meer dan 10 Meter diep is. In het land steken eigenljjk alleen nog de drie kerktorens omhoog. Van een groot deel der arbeiders woningen is alleen nog maar het dak te zien, terwijl een aantal huizen absoluut in het water verdwenen is. Over de paniek, welke direct op de door braak volgde, gaven wij reeds meerdere bij zonderheden. Wij meenen er hier echter nog eenige. te moeien laten volgen. Wellicht is het voor den lezer een nieuwe aansporing om eens extra diep in de beurs- le tasten en ons zoo spoedig mogelijk zijn gave te doen toekomen. De doorbraak had 's morgens le halfzes plaats bij de Bergsche Heuf, den weg van Pannerden naar Zevenaar. Er is geen enkele waarschuwing van le voren geweest. Plotse ling kwamen arbeiders in doodsangst den dijk in de richting Pannerden oprennen, roe pend: „Help, het water komtl" In enkele minuten lijds was er een klein gat in don dijk gescheurd over een breedte van 70 meter, en met groot geweld sloeg toen de loeiende watermassa zich in het land, boomen ontwortelend, en de muren der wo ningen krakend. De groote boerderij tegen over het gat in den dijk werd grootendeels aan stukken geslagen. Het vee in de stallen kwam jammerlijk om en de bewoners ont snapten nauwelijks aan den dood. Onmid dellijk zette het water zijn weg voort naar het laagste deel van deze landstreek, de kom, waarin Pannerden ligt, een plaats van on geveer 1500 zielen. Er was niet de minste lijd meer om have en goed te bergen. De bevolking sneed de touwen door waafaan het vee was gebonden en dit moest zichzelf maar in veiligheid brengen. Binnen een uur stond het water in Pan nerden meters hoog. Toen deze kom volge- loopen was, rees het water door, in de rich ting Lobïlh en Herwen en Aerdt kwamen blank te staan. Er ontstond een vreeselijke paniek. Do daken werden opengebroken om degene, die op de zolders hun toevlucht had den gezocht te redden, want op vele plaatsen had de stroom reeds den dakrand bereikt. Tegen den middag zaten Herwen en Aerdt, plaatsen eveneens mpt een zielenaantal van ongeveer 1000, geheel in het water. Het vee is eerst den dijk opgejaagd. Later is het voor een deel naar Lobith en met de pont over den Rijn naar Doornenburg ge bracht. Ook vluchtelingen gingen dien weg op. Toch is het niet gelukt om alle vee te red den en ongeveer 100 runderen zijn een prooi van den watergolf geworden. Een groot aan tal dieren is op den dijk gestald, waar in alle haast eenige beschuttingen, bestaande uit rieten matten en planken is opgeslagen. In het land van Maas en Waal heerscht eveneens overal nog ernstig gevaar, alhoe wel de treinverbinding van Cuyck met Nijmegen weer is hersteld. Te Maasbommel en omgeving zijn vele huizen ingevallen. Het aantal vluchtelingen vermeerdert. Leur is onc'ergeloopen. De dorpelingen zijn met grocte moeite gered. Te Niftrik is alles overstroomd. In den omtrek is voor tienduizenden aan tabak veiioren gegaan. Bij Dreumel is de toestand allertreurigst. Het ziekenhuis van de zusters, waarin zie ken ondergebracht zijn, moest ontruimd worden, daar men vreesde, dat het zou in storten. Vele huizen dreigen in te storten of deden het reeds. De ramp neemt steeds omvangrijker vor men aan. Voortdurend vervult 't gedonder van dynamiet de lucht: men is bezig den overlaat bij Dreumel nog verder te laten springen, zoodat er nu reeds een gat van 40 meter is Het water, dat hier binnen dijks hooger staat dan het peil der rivier, zoekt zich met donderend geweld een weg daar doorheen. Men heeft alle da.gb.egnp verloren. Het is een eindelooze dag van ellende...... Eenige Leidsche studenten werken vrij willig met de maréchaussées mee en zorgen met een Fordje zooveel mogelijk voor com municatie met andere plaatsen op den dijk of voor het vervoer van vluchtelingen. Zij vertelden, dat zij maréchaussées ge zien'hadden die verplicht waren de men schen met de blanke sabel te dreigen, om ze er toe te brengeD hun huizen te ver iater Vele huizen scheuren en waggelen. Op plekken waar men koeien bijeen bracht, begint soms de grond ineens te schuiven; de bodem verspoelt, de koeien zakken in het water weg en verdrinken in enkele minuten.' Alle levensmiddelen, door boeren zelf medegebracht, worden in beslag genomen, onder het gelamenteer der boeren. Hier en daar zijn reeds dief stallen gerapporteerd. 1)6 maréchaussées zien streng toe De groote rivieren gaan intusschen steeds meer vallen. Bij Maastricht bedroeg de val van de Maas hedenmorgen over het laatste etmaal 27 c.M.; de stand is nu 3.91 Meter aan de Maasbrug of 45.92 M. boven A.P. Bij Zevenaar is de val ook goed waar neembaar. de Rijn is ongeveer één Meter ge vallen. Ook het Waalwaler valt. .Bij Lexmond was hedenmorgen de stand van het water 4.77 M.; val 24.16 Meter. De minister van Oorlog bracht gisteren een bezoek aan Maastricht en bezocht met de-n burgemeester de plaats nabij Pelit-La- nage, waar de militairen een afdamming in het kanaal hebben gelegd, die Maastricht bij een doorbraak van den Maaskanaaldijk voor nog grooler onheil heeft behoed. De minister was zeer tevreden over het werk van militairen en matrozen; autoritei ten en bevolking zijn één en al k>f over hel werk door die mannen in moeilijken omstan digheden verricht. De minister deelde mede, dat te Nijmegen een reserve van pontons en hulpmiddelen wordt gevormd. Burgemeesters kunnen zich door bemidde ling van den Commissaris lot het reservema gazijn te Nijmegen wenden. Uit Druten wordt gemeld, dat het water in Maas en Waal vallende is. De inwoners zijn hoopvol. De stoompont werkt onafgebro ken om de keuken van de kloosterlingen, waarin voor 300 vluchtelingen gekookt wordt, watervrij te houden. Uit de omliggende plaatsen komen zieken naar de ziekeninrichting. De hulp van het Roodc Kruis is ingeroepen. Ook brj Wychen valt het water. Bootjes zor.der bewgs" of begeleiding van politie of militairen worden aangehouden. De voedsel voorziening en post gaan geregeld. Mond- en klauwzeer is in een stal, waar vee is ondergebracht, uitgebroken. Hedenmorgen wordt ons uit Maastricht ge meld dat België thans algemeene val van Maas en zijrivieren seint. De Maas is hierin 't geheel een Meter gevallen. De val gaal langzaam door den regen. Uit Zwolle seint men ons: Sedert gisteravond i9 het water in de Vecht tot staan gebracht. Den geheelen nacht hebben militairen gewerkt aan den ringdijk. Vanmorgen is begonnen met het inheien van palen van de R.K. kefk naar den dijk. De booten, waarin de militairen werken. worden met een staaldraad vastgehouden, Het overstroomde kerkhof te Wamel bij Tiel. v- 'v ''V C 'V. «wfsiskSksai Ouden en zieken worden per boot van Leeuwen naar Tiel en verder gebracht. doch de sterke stroom dreigt ieder oogenblik de booten te zullen losslaan Hel gat in den dijk is lhan9 20 Meter. Hel huis, dat juist onder den weggeslagen dijk lag, is thans ge heel weggespoeld. Nog steeds komen vluchtelingen binnen en worden ondergebracht. In den loop van den dag wordt een nieuw detachement uit Kampen verwacht om de thans werkende militairen af te lossen. Hel autoverkeer op den dijk is gestremd om een regelmatige zandtoevoer mogelijk te maken. liet gevaar, dat ook de Zuider-Vechtdijk bij Vechler- weerd zal doorbreken, wordt met het uur grooter. Met man en macht wordt gewerkt om den dijk staande te houden, doch men vreest het ergste. De stand bij het Katerveer van den IJsel bedroeg vanmorgen om 8 uur 4,16 11. dus in 12 uur een was van 8 c.M. Uit Boxmeer wordt hedenmorgen geseind* Vannacht is het water flink gevallen. Verschillende huizen riin vrij eekomen. HAAGSCH GERECHTSHOF. Alt. 49 Bezoldigingsbesluit Voor het Gerechtshof te G-Gravenhage zijn gisteren de pleidooien gehouden in de zaak-Van der Wielen tegen den Staat. Mr. Mafchant, voor da ambtenaren optre dend, merkte op, dat de grondslag voor de ingestelde vordering is art. 40 van het Bezoldigingsbesluit. In Mei 1924 zijn de salarissen der ambte naren verminderd, hetgscn volgens de amb tenaren niet geoorloold was, aangezien het vroegere art. 40 de salarissen, die op dat oogenblik werden genoten, waarborgde. .Volgens spiekers meening wordt voorts deze kwestie zeer overdreven voorgeslelJ. Immers, wat zal er gebeuren wanneer v. d. Wielen zijn vordering zal zien toege wezen? Niets anders dan dat de regeering zal doem wat zij reeds voor de uitreiking van art. 40 had moeten doen, ml. meer contact zoeken met de vertjgenwoordigers der amb- tenarenerganisaties in het grorganiserrd over leg. De positie van de ambtenaren zou dus sterker worden. Het gaat hier niet in de eerste plaats om het geld, neen, de ambtenaren vragen herstel van het geschokt vertrouwen en rechtsgevoel en steun tegen de ondermijning van de christelijke grondslagen der maat. schappij. Al zou de Staat vrij zijn om eenmaal vastgestelde salarissen te verminderen, dan zou dit echter alleen het geval kunnen zijn, ten aanzien van de salarissen, waarbij de Staal eventueels vermindering niet uitdruk kelijk heelt uitgesloten. En een dergelijke uitsluiting van elke vermindering geschiedde door art. 40, walk artikel pleiter een unicum in de Ned. wetgeving noemde. Vervolgens ging pleiter uitvoerig de go schiedenis van de totstandkoming van dit artikel na. De ambtenaren wensebten destijds niet een herziening, welke verband zou houden met het op en neer gaan van den levens standaard, maar zij wilden een vast salaris, om meer zekerheid te bobben. Toen kwam in 1920 art. 40, waarbij da Kroon zich het recht voorbehield bjj wijzi ging van de toen geldende duurteperiode de salarissen van de ambtenaren te ver minderen, behoudens ten aanzien van de reeds toegekende salarissen. Ook minister De Geer was in 1922 van oordeel, dat door deze bepaling de amb tenaren een recht hadden verkrijgen, waaraan niet' mocht worden getornd. AHtwn wensciite de minister de garantie niet ts behouden voor nieuw aan te stellen ambtenaren. De minister bracht toon eea wijziging aam zoodat het artikel aan de op 1 Juli 1922 in dienst zijde ambtenaren een waarborg gal voor hun salarissen. Bü deze wijziging werd derhalvo de reeds bestaande garantie zelfs nog toegespitst, aangezien niet geschreven werd: „Je sala rissen worden gewaarborgd", maar: „da salarissen blijven gewaarborgd", tiet is voortij van groot belang, het bestaande verbond tusschen art. 40 van 1920 en de wijziging van 1922 goed in het oog te houden. De regeering verbond zich bij het geven der garantie met een goede en een kwade kans. Want, wanneer de leven som 5 tan d 1 g- heden duurder zouden zijn geworden, hadden de ambtenaren ook niet direct aanspraak op ver be (ging mogen maken. Nu is het toe val, dat de levensomstandigheden goedkooper zijn geworden en aangez en dit in het na- deel van den Slaat «as, heelt de Regeering de bestaarde garant'e eenvoudig maar inge trokken. In die handeling nu ziet pleiter het element van kwade trouw. De poging van de regeering om het gedane onrecht iri de Wet vast te leggen, heelt echter gelkkig schipbreuk geleden. Van de zijde van den Staat wordt voorla opgemerkt, dat de verhouding tusschen don Staat en den ambtenaar staat onder hel objectiel recht. Volgens do tegenpartij kan de IJtaat aan de ambtenaren niets onherroepelijks waar borgen. Zulks kan alleen in het privaatrecht Pleiter acht deze stelling echter absoluut ongegrond. Er ontstaat vel degelijk een rechtsbetrekking, wanneer de Staat met eeo ambtenaar een overeenkomst aangaat. Vocrta heelt de Staat wel meer persoonlijke garantie» verstrekt, bijv. aan leden van de Verzeke ringskamer en aan den directeur van den Post-chèqne- en girodienst. Ja, zegt de legen- partij, dat is wei mogelijk, maar dan is men daaxbj ten onrechte ojj privaatrechtelijk

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9