AGENDA. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. Donderdag. Leger des Heils (Langebrug). Samenkomst. Sfcadszaal: Uitvoering „Con Amore". 8 uur. ZomerzorgKouban-Kozakken-koorj 8 uur nam. Sassenbeim (K.S.A.-geliOuw): Pluim - veetenloonstelling. Vrijdag. K a t w i j k -a a n-Z e e (Gemeenteaaal) Spreker <Lb. Zaadt uit Delft. 7 uur. Zaterdag. Ufeidsche Schouwburg: Tooneelwedstrijd „Litteris Sacrum". Kwart voor acht Stadszaal: Bal-marqué van don heer S. P. .Wielinga. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „City-theater", Haarlemmerstraat: Bios coop- en Variété-voorstellingen te 8 uur. 's Woensdag en 's Zaterdags matmée te 2* uur. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Museum „De Lakenhal": Tentoonstelling moderne schilderijen en teekeningen. Van 10 tot 4 uur. 's Zondags van 1 tot 4 uur. „Scala" (Den Haag): Opvoering van de revue „De Poppenkast". De apotheek van de „Hulp der Mensch- heid". Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m 8 uur alleen voor 8poed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 4 Jan. tot en met Zondag 10 Jan. 1926 a.s. waarge nomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe-Rijn 18, telefoon 023. George samen te werken ook zelfs maar een oogenhlik in overweging te nemen. De liberale „Westminster Gazette" zegt ook, dat samenwerking onmogelijk is en be toogt, dat er 9lechts één politiek kan worden gevolgd: een compromis in den boezem van de liberale partij aangaande het landhervor mingsprogramma en een eensgezind libe raal front. De „Daily News" zegt daarente gen, evenals de „Nation", dat er tegen een samenwerking met de Labour partij bij de verkiezingen hoegenaamd geen bezwaar bestaat. De politieke medewerker van de „Daily Mail" zegt dat hij, ondanks alle tegenspra ken, met zekerheid kan mededeelen, dat eenige gematigde labour-leiders, wier in vloed grooter is dan die van de secretarissen die deze berichten tegenspreken, inderdaad de voordeelen van een samenwerking lus- schen beide partijen bebben overwogen. In de zomerverblijven van Lloyd George en van Philip Snowden hebben indertijd be sprekingen dienaangaande plaats gehad. Toen had MacDonald nog niets met deze onderhandelingen te maken, maar sindsdien heeft een bekend economist, die een vriend van MacDonald is, dezen ervan overtuigd, dat de labour-parlij nog jaren lang in de minderheid zal blijven, indien zij voortgaat met haar oppositie tegen de liberale partij. Na een zorgvuldige bcstudeering van de cij fers bij de jongste verkiezingen zijn de ge matigde leiders van de labour-partij tot de overtuiging gekomen, dat het wenschelijk is, een overeenkomst met de liberalen aan te gaan. Deze overeenkomst zou hierop neer komen, dat de liberalen zich zouden ver plichten, geen candidaten in induslrieele districten te stellen .terwijl labour zich van het stellen van candidaten in landbouw districten zou onthouden. Indien dan bij de volgende verkiezingen de conservatieven in de minderheid komen, zou volgens het plan van Lloyd George de zetels in het kabinet tusschen de liberalen en labour worden ver deeld. Met dit laatste plan schijnt Mac Donald echter niet bijzonder te sympathi- sceren. Inmiddels treedt de breuk in den boezem van de liberale partij steeds duidelijker aan den dag. Sir Alfred Mond. een van de lei ders die als opvolger van Lloyd George wor den genoemd, beeft in een rede te Ca- marthon betoogd, dat de commissie, die het plan voor de landhervormingspoliliek heeft uitgewerkt, zich zelf -heeft benoemd en .daarom geen recht heeft om namens de partij te spreken. Hij verklaarde, dat hij zich zelf in geen geval met deze plannen kon yereenigen. Mond voegde er bij: „Ik moet zeer ern stig protestceren tegen elke poging, die ge daan wordt, om zich aan te sluiten bij de oorspronkelijke of herziene landbouwvoor stellen als bewijs van* loyaliteit tegenover hel liberalisme. Ik zou voorzeker nooit zulk een voorstel kunnen aannemen, en ik spreek niet alleen voor mijzelf, naar ik weet. ook voor vele anderen. Niemand heeft meer aan houdend gewerkt, om onze partij te vereeni gen, dan ik; niemand heeft meer het recht, te protesleeren tegen alle pogingen, die ge daan worden, om een nieuwe en voorbeel- delooze verdeeling in onze rijen teweeg te brengen. In een commentaar op de rede van Mond merkt de ".Evening News" op: „Een ernstige splitsing in de parlementaire liberale partij over de landelijke voorstellen van Lloyd George werd vermoed, loon het parlement verdaagd werd. Zij is thans definitief bekend door Mond." Lloyd George wordt nog deze week in En geland terug verwacht. ZUID-SLA VIE. Een minister afgezet. Pasjitsj, de- ruim 80-jarigo Servische pre mier, had sinds eenigen tijd te kampen met- tegenwerking in zijn eigen partij, ja, zelfs in zijn ministerie. Daar heeft hij thane naar de „Kölnieehe Zeitung" van haar cor respondent te Belgrado verneemt, een ein de aan gemaakt door Radojewitsj, den minister van verkeerswezen, aan den dijk te zetten. Daar Radojewitsj geweigerd had zijn ontelag in te dienen, werd het hem bij koninklijk besluit thuisbezorgd. Offi - oieuB werd meegedeeld, dat Radojewitsj moest aftreden, omdat hij een volkombn gebrek aan tucht aan den dag had gelegd en daardoor de regeering herhaaldelijk in ernstige moeilijkheden had gebracht. De getroffene zelf zegt, dat hij uitgeworpen is wegens zijn strijd tegen de corruptie en vooral wegens zijn eisch, dat het door en door verdorven scheepsvaart-syndicaat (Do- nau- en Sauecheepvaart) door staatsbeheer zon worden vervangen. Hij kondigt ont hullingen aan, waarin hij niemand zal spa ren. RUSLAND. Lenin's wednwe geen orakel. Op het ootrnnunistencongres te Moskou is de weduwe van Lenin, die zach den laatsten tijd had opgeworpen ads een soort orakel met betrekking lot de interpretatie van Lenin's leer, op haa-r plaats gezet. Katano- wietsj, betoogde, dat aan een dergelijk ora kel geen behoefte bestaat en dat Lenin nie mand het monopolie op de uitlegging van zijn leer heelt gegeven. Ben zuster van Le nin, M. I. Oeljanowa, liet zich in denzelfden geest uit. Ik zelf, zeide lij, ben een eigen zuster van onzen grootan leider, maar be weer daarmede geenszins zajn ideeën beter te begrijpen en te kunnen interpreleeren dan anderen. 01 men ooit echtelijke of famidie-relaties tot hem gestaan heeft, doet hier niets ter zake; het zijn niet altijd de dichtst nabestaanden, dde den meest juisten en objectieven kijk hébben op een volks leider. Deze uitlatingen werden blijkens het ver slag in de bladen door het congres met luid applaus begroet. AFGHANISTAN. Het conflict met Rusland. Omtrent het tusschen cl» Sovjet-Unie en Afghanistan gerezen conflict, wordt ge meld, dat de gezant van Afghanistan te Moskou is teruggeroepen. De emir van Af ghanistan heeft van een minaret te Kaboel een redevoering gehouden, die sterk anti- Russisch getint was. Deze redevoering is ook gedrukt en in duizenden exemplaren onder de bevolking verspreid. In de Rus sischAfghaansche grensgebieden is van beide zijden de staat van beleg afgekon digd. VEREENIGDE STATEN. Het crediet voor de ontwa- peningsc onf eren tie. De commissie van buitenJandsche zaken van het Huis van Afgevaardigden heeft met algemecne stemmen het voorstel aangeno men voor een crediet van GO.OOO dollar om de uitgaven te dekken voor de deelneming der V.-S. aan de voorbereidingsconferen tie voor de ontwapeningsconferentie. MEXICO. Generaal terechtgesteld. De vroegere Mexicaansche generaal An- falda is volgens de bladen, na een onder zoek voor den krijgsraad te Las Cruces in den staat Sinaloa terecht gesteld, daar hij moet hebben deelgenomen aan voorberei dingen voor een onder aanvoering van Huerta beraamden opstand. BUITENLANDSCH GEMENGD. De overstroomlng. Uit België wordt gemeld: De Maas is vrij aanzienlijk gedaald, doch de overstrooming duurt voort in alle oevergemeenten van het bekken van Seraing en de plaatsen ten Noorden van Luik. Een gerucht wil, dat er door een dijkbreuk te Seraing menschen om gekomen zouden zijn, doch het gemeente bestuur antwoordt, dat er slechts één ver dwijning officieel is vastgesteld. 15 huizen zijn ingestort. De toestand i9 verergeid in het gebied van Antoing. De huizen, die zich te La Flaigne en Hollandain aan den oever bevin den, zijn ontruimd. In het gebied van de Dender zijn honderden huizen geïsoleerd De soldaten van de Genie zorgen voor de voedselvoorziening. Te Denderbelle zijn 30 huizen ontruimd. De toestand is verbeterd te Namen, Dl- rant en Charleroi. De aardschok, in Maastricht gevoeld, Is eveneens te Luik en Namen waargenomen. Het water van de Sambre is 50 c.M. ge daald. Het is nog 1 M. 50 boven het nor male peil. In Vlaanderen blijft de Midden-Sehclde stijgen. Te Oudenaerde stijgt zij sedert Maan dag. Verscheidene huizen staan onder water eri eenige zijn ingestort. Verscheidene fa brieken zijn overstroomd. De Dender stijgt ook steeds. Bij Mespe- lacre i9 een dijk doorgebroken. De schade in Vlaanderen is zeer groot. De üemcr bij Diest is eenigszins aan het dalen. In het land van Luik zijn verscheidene mijnen overstroomd, onder meer te Jemep- pes, Tillcur, Flemal, Montegnee en Valbenoit 440slc STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 7 Januari 1926. 4c Klas. 4e LBst. 16020 100. 177 Prllzen van 65: 277 593 638 1181 1203 1317 1615 1652 1719 1951 2289 2569 2636 2892 3194 3220 3296 3327 3424 3734 410S 4140 4263 4298 4301 4441 4469 4737 5009 5643 5684 5788 6346 6448 6702 7795 7824 8175 8359 9145 9209 9282 9396 9402 9427 9508 10011 10022 10309 10476 10515 10670 10967 11248 11573 11611 11717 11726 12096 12317 12537 12726 12749 14457 14659 14714 14831 15070 15708 15768 15941 16100 16247 16507 16575 16600 16613 16720 16746 16688 17000 17114 17259 17927 17987 18040 18111 18239 18351 18406 1S574 19350 19558 19589 20123 20464 20510 20816 t' 4e klas. 3e lüst 4265 m. t. 4261. De Fransche financiën. PARIJS, 7 Januari (Havas). De minister van financiën heeft op 31 December aan de Banque de France een milliard francs terug betaald, waardoor het wettelijk maximum der geautoriseerde voorschotten op 38.5 milliard is leruggebraqhL De opvolger, van prof. dr. A. van Gijn. WEENEN. 7 Jan (V. D.) Mr. Zimmer man heeft tot financieel adviseur van de Nationale Bank een Engelschman benoemd als opvolger van den Nederlander prof. dr. Anton van Gijn. De nieuwe adviseur, wiens naam nog geheim wordt gehouden is een vertrouwensman van den gouverneur van de Engelsche Bank. Hevige gevechten ia Marokko. PARIJS, 7 Jan. (V. D.) Uit Marokko wordt gemeld, dat sedert gisteren heftige ge vechten plaal9 vinden. Bijzonderheden ont breken nog. Waarom generaal Pangalos dictator werd. LONDEN, 7 Jan. (V. D.). Generaal Pan galos, de nieuwe dictator van Griekenland, heeft een speciaal telegram gezonden aan de „Daily Mail", waarin hij de redenen uit eenzet, waarom hij tot zijn daad is over gegaan. In dit telegram, zegt de dictator dat de belangrijkste oorzaak van zijn be- ilissing ligt in de noodzakelijkheid om de communistische propaganda, welke reeds twee maanden gevoerd werd, te onderdruk ken. Generaal Pangalos zegt, dat de bui- tenlandsche politiek onveranderd zal blij ven en dat de regeering de steun van het leger waarvan hij verzekerd is niet voldoende acht, doch dat hij vertrouwt op de groole meerderheid van het volk. De teraardebestelling van de Koningin- Moeder. ROME, 7 Jan (V. D.). Geheel Italië zal Maandag de laatste eer bewijzen aan dè Koningin-Moeder Margherita, op welken dag kerkdiensten gehouden zullen worden, tegelijk met de teraardebestelling in het Pantheon in den laten namiddag. Het stoffelijk overschot van de Koningin blijft tot Zondagochtend te Bordighera, waarop het in een zwarte salonwagen ge plaatst zal worden voor de reis naar Rome. De trein zal aan ieder station stoppen ten einde de bevolking in staat te stellen de overledene de laatste eer te bewijzen. De liein zal Maandagmorgen vroeg te Rome aankomen, waar het stoffelijk overschot ge plaatst zal worden in de kerk Santa Maria, nabij het station. Hier zal de bevolking in de gelegenheid worden gesteld de Koningin voor de laatste maal te zien. Precies om drie uur zal de rouwstoet door de straten van Rome trekken naar het Pantheon, waar na een lijkdienst het stoffelijk overschot bij gezet zal worden in het gTaf naast dat van Umberto. In de villa te Bordighera, waar het stof felijk overschot momenteel rust, zijn ette lijke kransen aangebracht, w. o. een enorme krans van Benito Mussolini. Ook de Koning heeft een groot bloemstuk gezonden. Telegrammen worden ontvangen uit alle declen der wereld. De Koninklijke Familie is naar Rome teruggekeerd. Naar thans ver luidt heeft Mussolini zelf voorgesteld het stoffelijk overschot bij te zetten in het Pantheon. De Koning heeft zes maanden geheele en drie maanden halve rouw ge last. Deze periode van rouw zal ook in acht genomen worden door het diplomatieke corps, dat geaccrediteerd is bij het Querinal. Tijdens de bijzetting zullen de klokken van 400 kerken in Rome luiden. De schulden aan Amerika. WASHINGTON, 7 Juli (Reuter). De finan cieels commissie uit het Huis van Afge vaardigden beveelt aan om de schuldrege ling, getroffen met België, Tsjecho-Slowakije, Lethland, Estland, Italië en Roemenië goed te keuren. Er heerschte geen volkomen een stemmigheid, daar verschillende leden tegen standers waren van de overeenkomst met Italië. Represaille-voorstel. WASHINGTON, 7 Juni (Reuter). Ofschoon de kansen voor ernstige overweging gering zijn, is het van belang op te merken, dat gelijktijdig met het heden begonnen onder zoek naar de Britsche rubberprijzen door 't democratische lid van het Huis van Afge vaardigden Mc Keown een voorstel is inge diend om een maatregel van represaille te nemen- door den katoenprijs voor het bui tenland te verhoogen. Hij wil daartoe een commissie ingesteld zien tot regeling der katoenverscheping naar de zeehavens. WASHINGTON, 7 Januari (Reuter). Voor de enquete-commissie uit de Kamer van Afgevaardigden, die een onderzoek in stelt naar de rubberprijzen, heeft staats secretaris Hoover verklaard, dat, volgens zijn meening, het door het buitenland controlee- ren der grondstoffen een bedreiging i9 voor den vooruitgang der wereld in de internatio nale vriendschappelijke betrekking in gevaar brengt. De kwestie kan niet geregeld worden door den toestand te aanvaarden en zou de repressaillemaatregelen nog slechts erger doen worden. Geen verzoening bereikt. NEW-YORK, 7 Januari. (leuter). De besprekingen tusschen de mijneigenaren en de mijnwerkers om tot bij legging der sta king te komen zijn op niets uitgeloopen. Et zijn teekenen, die er op wijzen dat de openbare meening in de anthracietstreek sterk gekant is tegen het voortdureD der staking, wegens de kolossale verliezen, verlamming van het zakenleven en de gxoote ellende onder de mijnwerkers, die er het gevolg van is. De toestand in China. TOKIO, 7 Jan. (Reuter). Volgens dag- hladberichten uit Moekden maakt Chang- teolin aanstalten om als militaire gouverneur van Mantsjoerije af te treden. Wel i» daar omtrent nog geenerlei officieele bevestiging ontvangen, doch zijn aftreden wordt als waarschijnlijk beschouwd omdat Chineesche leiders het hem aangeraden hebben, hoewel hijzelf liever wil aanblijven. Men meent te welen, dat Woepeifoe onlangs tot alle mili taire en burgerlijke gouverneurs brieven heeft heeft gericht, waarin hij er bij ben op aandringt den grondwettdgen regeeringsvorm en de democratie te steunen en het militaire regiem op te geven. •Paul Cassierer. t BERLIJN, 7 Jan. (V. D.). De beroemde kunstkenner Paul Cassierer die gisteren zelfmoord trachtte te plegen is hedenmorgen overleden. Spoorwegbotsing. PARIJS, 7 Januari (V. D.). Gisteravond zijn twee treinen tegen elkaar gebotst in den ondergrondschen spoorweg. Niet minder den 29 personen werden gewond. De overstroming. LONDEN, 7 Jan. (V. D.) De hevige regenval heeft gisteren den toestand aan do Thamesoevers weer verergerd. Toch is de overstrooming mindeT hevig dan het vorig jaar. Ernstige eruptie van de "Vesuvius. ROME, 7 Jan. (V D.) Gisteravond is een hevige eruptie uilgebroken van de Vesu vius. Stroomen lava storten uit de openin gen in den krater aan de wettzijde. Massa's brandende lavasleenen worden door explo sies uit den krater geperst. Prof. Malladra de bekende Vesuvius-ken- ner verklaart, dat deze eruptie verscheidene dagen zal' duren doch geen gevaar zal ople veren voor de dorpen beneden de krater, aangezien de lava-massa's een uitweg vin den binnen de inwendige kmalén van de krater. Aardschok. LUXEMBURG, 7 Jan. (Belg. Tel. Ag.). In Luxemburg en in verschillende streken van het groothertogdom is gisteravond hall- twaalf een vrij sterke aardschok gevoeld, die eenige seconden aanhield: Sommigen beweren legen halftien reeds een eersten schok te hebben waargenomen. STADSNIEUWS. Leidsche groentenveilmg. Hedenmiddag hield de vereeniging Leid sche Groentenveiling. vroeger Leidsche Tuinderspatroonsvereeniging, in het café „Zomerlust" een algemeenc vergadering, die zeer druk bezocht was. De vergadering werd le ruim twee uur door den waam. voorzitter, den heer W. Slootweg met een kort woord geopend, waarin hij de aanwezigen welkom heette. Het deed hem genoegen dat zoovele aanwe zigen de eerste vergadering in 1926 bijwoon den. Achterom ziende .constateerde spreker, dat er in het afgeloopen jaar gewichtige za ken behandeld zijn. In dat jaar heeft de veiling een omzet gehad van meer dan vier ton en spr. hoopte dat dit bedrag in dit jaar nog belangrijk zal worden overschreden. Hij heette ook welkom de leden van „Ons Ee- iang", die hier aanwezig zijn. Met een woord van dank aan de pers voor haar aanwezigheid verklaarde de voorzitter de vergadering voor geopend. De heer Van Vliet, lid van „Ons Belang" zeide dank voor het verlof hier te mogen aanwezig zijn. Zij stellen daar belang in. mede in verband met hetgeen over de vei- lingvereenigingen in de pers is geschreven. Maar hij meent dat de leden van „Ons Be lang" met de huishoudelijke zaken niets hebben uit te staan en daarom zou hij wil len, dat zijn mede-,,Ons Belang"-leden de vergadering zoolang verlieten. De heer A. de Graaf vindt deze opvatting Juist en daarom verlaten deze personen tij delijk de vergadering. Hierna werden de notulen der vorige ver gadering door den secretaris, den heer J. Laman. gelezen en na een opmerking van den heer De Graal goedgekeurd. De secretaris doet daarna mededeeling van enkele ingekomen stukken. De heer P. A. Berg, te Zoeterwoude, die in de vorige vergadering was benoemd tot commissaris van het bestuur, had bericht gezonden, dat hij de benoeming nog in beraad wilde hou den. De heer Berg. ter vergadering aanwe zig, zeide nu, dat hij bezwaar had de be noeming le aanvaarden. Hij zag tegen de drukte op. De Voorzitter en de heer De Graaf tracht ten dit bezwaar te ontzenuwen. De heer Berg bleef echter zijn bezwaar handhaven en wilde in zijn organisatie wel een ander lid zoeken. Hoewel nog van verschillende zijden getracht werd hem op zijn besluit te rug te doen komen, was hij daartoe niet le bewegen. De heer J. Zwetsloot, uit Hoogmade, even eens tot commissaris benoemd, had medege deeld, dal hijzelf de benoeming niel kon aanvaarden. Hij had daarvoor aangezocht zijn medelid, den heer C P Borst, die zich beschikbaar stelde. Daartoe werd na eenig beraad besloten. Tot nieuwe leden werden bij acclamatie aangenomen de heeren P. Laman te Leiden, C van der Werf en ÏI._ Wissel te Zoeter woude. Hierna werd overgegaan tot de benoe ming-van een voorzitter. (De vergadering wordl voortgezet.! De Kabinetscrisis. De li.-K, Tweede Kamerfractie en de Anti-Rev. Tweede Kamerfractie zullen mor, genmiddag ieder afzonderlijk in het Tweede Kamer-gebouw vergaderen in verband met de crisis. Voor het Oranjehuis. Naar ons wordt medegedeeld wordt in den lande voorbereid de oprichting van een Nationale Federatie van Oranje-Ver- eenigingen waarbij zullen zijn aangesloten 14 organisaties n.l. 11 provinciale in den geeet van de onlangs oprichte Prov. Geld. Oranje-Ver. en drie stedelijk n.l. Amoter. dam, Rotterdam en Den Haag. De te on te richten organisatie zelve zal zich tea doel stellen zooveel mogelijk het verater ken van den band met het Oranjehuis doeg middel van Oranje-vereenigingen. De op. richting kan spoedig worden tegemoet ge. zien. De voorioopige secretaris is jhr. iiy A. C. van Weiler, te Leiden. De strijd in de Mandenindustrie. De door den Rijksbemiddelaar op 80 De cember 1.1. geformuleerde voorstellen zijn door de werkgevers zoodanig gecommenta rieerd, dat er weinig of niets van is over gebleven. Daar de door den Rijksbemiddelaar gefor muleerde voorstellen een compromis waren van de besprekingen, en waarvan de bedoe ling was, deze in haar geheel te verwerpen of te aanvaarden, hebben hiermede de man denfabrikanten op onorganisatorische wijze, deze zaken behandeld en daarmede de mo gelijkheid lot oplossing van diet conlliat voorbij gestreefd. Hiermede hebben de fabrikanten èn de arbitrage èn de tweede poging van den Rijksbemiddelaar van de hand gewezen. De arbeiders hebben zich bereid verklaard op de basis dezer voorstellen te onderhan delen en te pogen tot een oplossing te ko men. Deze bereidverklaring wordt na deze week niet meer gehandhaafd. De uitsluiting wordt met ingang van 6 Ja nuari met een staking beantwoord, waar door het aantal ruim vierhonderd wordt, waarbij met eenige dagen Ammerzoden wordt betrokken, waarmede dus het getal stakers tot een kleine zeshonderd wordt op gevoerd. Nederlandscho landbonw-handelskamer. De excursie, welke door de Nederland- scbe Landbouw-Handelskamer wordt geor ganiseerd, zal plaats vinden op Woensdag 24 en Donderdag 25 Februari a.s. Op Don derdag zal o.m. een gezamenlijk bezoek aan de groole tentoonstelling van landbouw werktuigen en zaaizaden worden gebracht en zal gelegenheid bestaan de lezing van den heer Kocslag over „Nederlandsch zaai zaad en pootgoed" bij te wonen. Voor deze excursie kunnen belangstellen den zich aanmelden tot 20 Januari a.s. bij de Nederlandscho Xxindbouw-Handelskamer Binnenhof 19, 's-Gravenhage. De kosten zijn begroot voor het verblijf in Belgis op onge veer f 86. Moord op een 74-jarigen man. Uit Rotterdam wordt gemeld: Sinds Maandagmiddag werd de 74-jarige gepensioneerde politieagent J. v. S., uit zijn woning in de Beverstraat vermist Woens dagmiddag bemerkte zijn 49-jarige eohtge- noote bloedsporen in de nabijheid van den kelder en daar zij een ongeluk vermoedde, waarschuwde zij de politie. Deze stelde een onderzoek in en vond in een hoek van den kelder het lijk van den vermisten man. Daaroverheen was een jas geworpen, terwijl een schilderij er tegenaan was gezet, opdat het niet zoo gauw opgemerkt zou worden. Het hoofd van v. S. was gedeeltelijk ver. brijzeld, zoodal onmiddellijk aan mjsdrijl werd gedacht en een ongeluk was uitge sloten. Bovendien wees het politieonderzoek uit, dat de dader het lijk moet hebben ver sjouwd, want ook op andere plaatsen in den kelder werden bloedsporen aangetroffen. Omdat vermoedt wordt, dat een der huis. genooten meer van het misdrijf zal weten, werden zoowel de echtgenoote als de 16- jarige zoon van het slachtoffer gearresteerd en naar het politicbureau overgebracht. De justitie werd met den moord in kennis gesteld en heeft hedenmorgen het onderzoek aangevangen. Men heeft echter nog niet kunnen vaststellen, wie de dader of dodere* in deze afschuwelijke moordzaak is. Het onderzoek wordt voortgezet. Dnitich schip in brand. Naar uit Vlissingen wordt gemeld, staat het Duiteche atoomschip „Lotte Leonard" in het Kanaal in brand. Het schip heeft dringend om assistentie gevraagd. De sleepboot „Roode Zee" is ter assistentie vertrokken Het Duitsehe schip is 2500 ton groot en op weg van Hamburg naar Stavanger en heeft ongeveer 28 koppen aan boord. De Hongaarscke bankbiljettenzwendel. De „Quofcidien" zegt uit welingelichte bron te vernemen, dat de Hongaarsche ge zant te Parijs naar Budapest ia vertrok ken en dat zijn reis in verband staat met de vaische bankbdjettenzaak. Uit het ingestelde onderzoek is gebleken dat alleen in Budapest en Den Haag po gingen zijn gedaan vaische wissels uit te geven. Een bericht van het „Weener Journal"' overgenomen in eenige Nederlandsche och tendbladen, bevatte dat de Hongaarsche ge zant te 's-Gravenhage, de heer Paul Förster, zou zijn teruggeroepen omdat hij de Hon gaarsche belangen niel voldoende heeft voorgestaan en machinaties niel genoeg heeft tegengegaan in zake de geruchma- kende quaoslie der vaische Fransche bank biljetten. Noch bij de Hongaarsehen gezant in de Residentie zelf noch in kringen waar men van een eventueele terugroeping op de hoogte kan zijn, is hiervan echter iets be kend. De Matin zegt, dat de Hongaarsche regee ring geenszins verantwoordelijk is voor ds zaak der vaische bankbiljetten, maar wel trachtte zij de zaak op politieke gronden in den doofpot te doen en .de onvermijdelijke gevolgen te verzachten, die do ontdekking zou hebben ten aanzien van den onrust barend avontuurlijken en revanchegoesl der Magyaareche elile. Begrijpelijk is, dat de naburige landen, die direct bij het complot van aartshertog Albrecbt waren betrokken, hun voornemen le kennen geven om voor den Volkenbond hel volle licht op de geheele machinatie ts doen vallen. Hongarije is, dank zij inter-, nationalen steun, weer tot welvaart geko-

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2