Bal-Masqué-Costuums UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. Vrijdagmorgen arriveerde op de spoorlijn tusschen Nijmegen en Wychen een aantal wagons met matrozen, mariniers en sloepen. Een foto van het afladen en te water laten van de sloepen. H. M. in gesprek met den waarnemend pastoor van de Paterskerk te Balgoy (G.). De Koningin informeert belangstellend naar hetgeen men daar heeft geleden. Bezoek van H. M. de Koningin en Z. K'. K. Prins Hendrik aan de door den watersnood geteisterde streken. Op verschillende punten raakte de boot aan den ^rond. Op onze foto ziet men hoe de matrozen de boot met de Kon. bezoekers over een dam heentrekken. Een foto van H. M., terwijl zij door twee Matrozen in de boot wordt gedragen te Wychen. ook deze in hechtenis genomen en op grond van zijn verklaringen en van het verdere onderzoek, werd gisteren ook de prins zelf gearresteerd. Uit het ingestelde onderzoek blijkt, aat h'; aan het hoofd stond van de verval- schersbende. De justitie heeft thans de leiding van het onderzoek in handen en zij treedt met de grootste strengheid zonder aanzien des per soon* opt Het onderzoek tegen prins Ludwig Win- disch-Gratz wordt geleid door den minister van binnenl. zaken persoonlijk. Het zal waarschijnlijk binnen twee dagen zijn al- geloopen. Amerikaanse h. Een Ame rikaan en een Schot spraken samen over de verbazende koude in de Scholsche Hoog landen. „Nu, dat beleekent nog niets bij hetgeen wij in Amerika op dil stuk ondervonden hebben," sprak de Amerikaan. „Ik herinner me eens 'n winter, dat een geit, van een heuvel afspringend, onderweg bevToor en als een blok ijs in de lucht bleef hangen." „Maar, mijn waarde heer," riep de Schot uit, „dat is toch vlakweg in strijd met de wellen der zwaartekracht!" „0, maar bij ons doen we de dingen nooit ten halve," antwoordde de Amerikaan, „de wel der zwaartekracht was óók bpvroren!" RECLAME. voor elke beurs. Domino-Maskers in Brokaat-Zijde en fluweel vanat 20 cent. „EltATO", Onde Singel 14. Tel. 889. Pauweveeren 25 cent. 8940 Alphen. Gistermorgen werd door B. en W dezer gemeente ter secretarie aanbe steed het rioleeren en dempen van de berm- sloot bij H. M. P. 322 en van de scheidings- sloot tusschen de perceelen der firma K. v. d Linde en D. van Gorkum. Er waren 9 inschrijvingen: A. Zanen Rzn., Ammerstol, f -4950; W. Ooms Czn., Ammerstol, f4700; N van Leeuwen, Haastrecht, f4480; B, v d. Berg, Reeuwijk. f4178, J. Vonk, alhier, f3380; H. Oudenes, alhier, f3348; P. van Oort, Raamsdonk, f3315; P. A. v. Tien, Baamsdonk, f3230; Gesman en Zoete- meijer, alhier, f 3224. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbe kend zijn. Terugontvangen in de 2de helft der maand December 1925. Brieven, binnenland: Heeren van der Graaf, Rotterdam; Algem. Z. H. Adv.-Bu- reau C. Brouwer, No. 2057, Haag. Brieven buitenland: Mr. T. Gaalswijk, M. N Walley? Java U. S. A. Briefkaarten binnenland: Y. J. Groen W v. I oenen, J de Wittstraat 1, Leiden; S briefkaarten zonder adrea4 - Alkemade. Op het einde van deze week zal in deze gemeente gelegenheid zijn tof kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe bij de ge- meente-geneesheeren-vaccinateurs zullen aanmelden. De gelegenheid is opengesteld te Oudewetering, ten huize van dr. A. van der Bijl, op Donderdag 7 Januari, des mid dags te 12 uur, te Roelofarendsveen op Za terdag 9 Januari, des namiddags 4 uur, in de Jongensschool; te Nieuwe-Wetering op Vrijdag 8 Januari in de Openbare School des middags om 12 uur; te Rijpwetering in de R.-K. School op Zaterdag 9 Januari, des middags om 12 uur, te Oud-Ade op Zater dag 9 Januari, des middags te 1 uur in de R.-K. School en te Kaag op Zaterdag 9 Jan. des namiddags halfdrie in de Openb. School. Koudekerk. Zondag was het 25 jaar geleden, dat de heer D. Dorrepaal benoemd werd als president-kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk. Dit feit is niet onopgemerkt voorbij gegaan. Zondagmorgen, na de godsdienst oefening, werd de jubilaris op zeer waar- deerende wijze toegesproken door ds Israël. De gemeente zong daarna „Dat 's Heeren zegen op u daal." Daarna was er gelegen heid den heer D. en zijn familie te felici- teeren. In de consistoriekamer werd namens den kerkeraad en andere colleges den heer Dorrepaal een cadeau aangeboden. Roelofarendsveen. Zondag werd in de kerk van St. Petrusbanden alhier een lief dadigheidspredikatie gehouden door den zeereerw. heer Duimel, pastoor uit 's-Gra- venhage, voor zijn te bouwen kerk. De col lecte bracht op de mooie som van f 675. Met ingang van Zondag 10 Januari a.s. zal de Zondagsbestelling alhier worden ver vangen door een gelegenheid om op Zondag tusschen 12 en 1 uur namiddags alle op dien dag ten kantore aanwezige poststuk ken kosteloos af te halen. Deze maatregel zal voor velen, die ver van het postkantoor verwijderd wonen ën vooral in het seizoen hun correspondentie tijdig moeten ontvan gen. een groot ongerief beteekenen. Waddinxveen. .Burgerl. Stand. Geboren: Bernardus, Z. van A. Perridon en A. van der Starren Cornelia Johanna Ma ria, D. van A. W. Moons en E. L. Vergeer. Overleden- Leendert van Eijk 71 j. Haarlemmermeer. In het afgeloopen jaar werden in de Haarlemmermeer ter markt gebracht 207 paarden boven 3 jaar, 51 paarden beneden. 3 jaar. 59 hitten en 103 runderen. Evenals in voorgaande jaren, viel ook in 1925 nog weinig opleving in het marktwezen in deze gemeente te constatee- ren, hetgeen in hoofdzaak wel zal moeten worden toegeschreven aan de vele paarden- monsteringen. die op verschillende plaatsen in dezen polder werden gehouden. Katwijk-aan-Zee. Op uitnoodiging van* de Chr. Werkliedenvereniging „Do Een dracht" hield ds. Voorsteegh gisteravond, een rede over ,,Jan de Bakker". De zaal was geheel met belangstellenden gevuld. De voorzitter, de heer A. Kover9, open de met een kort welkomstwoord de verga dering en gaf dadelijk het woord aan den spreker. Nadat een Psalmvers gezongen was, een gedeelte uit Gods Woord gelezen en ge beden was, begon ds. Voorsteegh direct aan zijn onderwep. Spreker schetste eerst op welke wijze de antitheseChristendom—ongeloof door alle eeuwen bestaan heeft, hoe zij na Christus omwandeling op aarde verscherpt werd, ja zoo, dat gevangenis en schavot vaak heb deel werden van hen die in 't openbaar voor den naam en de zaak van Christus opkwamen. Dat het bloed der martelaren het zaad der kerk werd, begrepen de vervolgers niet, maar Gods wegen zijn wonderbaar en x in de geschiedenis der Chr. kerk komt dit vaak duidelijk uit. Spr. noemt hier den naam van Jan de Bakker als zulk een voorbeeld uit vele. Geeit een historische beschrijving over het geheele leven van den martelaar, aan vangende met zijn geboorte, zijn opvoe ding, zijn studie, zijn priesterschap, tot dat hij eindelijk om zijn hervormingsdenk beelden gevangen genomen wordt en in Den Haag in de Gevangenpoort opgesloten. De geestelijke folteringen door zijn be lagers en de rijke troost van het evange lie die J. de B. daar ondergaat en onder vindt, schetst spr. en als hij eindelijk stil staat bij het Laatste oogènblik des levens van den geloofsheld, is het voelbaar stil in de zaal vanwege de groote emotie die de luisterende schare bezielt. Treffend is het lied dat na den dood van J. de B. is gemaakt en dat spr. voorlas. Laat ons dankbaar zijn geloof, zijn moed en dood gedenken, want hij epreekt nog de geloofstaal nadat hij gestorven is. „Wat heeft de reformatie die met J. de B. begonnen is, ons gebracht V* vraagt spr. en hij antwoordt: „Het woord van God". Hier eindigde spr. zijn keurig betoog. Na het zingen van J. do B.'s zwanenzang Gez. 3 1 sloot spr. deze vergadering met dankzegging. Van de haringloggers, waarvan de vangsten naar Katwijk worden verscheept kwamen te IJmuiden binnen: 2 Jan.KW 169 met 4 kantjes volle harig en 4 Jan.: Kw 176 met 135 kantjes steur- en 34 kantjes volle-haring KW 64 met 169 kantjes steur- en 70 kantjes volle-haring en KW 160 met 12 kantjes volle-haring. Afscheid Holtmst en installatie Van Hnlzen. Daartoe waren gister middag te 3 uur in bovengenoemde school bijeen: het bestuur der school, de burgemeester der gemeente, secretaris en een wethouder, ds. Impeta, ouderlingen en diakenen, de inspecteur van het Lager On derwijs, vele collega's uit deze en omliggen de gemeenten, ouders van schoolgaande kin deren en oud-leerlingen, vele andere genoo- digden en een groep jonge dames. Een der schoollokalen was met palmen en bloemen yersierd, Toen te 3.20 uur het oude en het nieuwe hoofd, per auto met hun dames arriveerden en plaats genomen hadden op de voor hen bestemde zetels, verzocht de voorzitter van de schoolvereeniging, de heer Veltkamp de aanwezigen te zingen Ps. 89 7 en 8. ging daarna voor in gebed, waarna hij voorlas Prediker 3. Vervolgens bepaalde hij zijn ge hoor bij de vergankelijkheid van het aardsch bestaan en bij de onbestendigheid van on zen arbeid, om dan, bij wijze van toepas sing. den heer Holtrust toe te spreken. Spr. drukt er zijn grooten spijt over uit, dat de heer Holtrust voor het einde van den wettelijk bepaalden leeftijd de school moet verlaten, doch dankt hem hartelijk voor den arbeid dien hij als Hoofd van de school heeft verricht, voor den goeden omgang met het personeel, voor de oprechtheid van zijn karakter, voor de vriendelijkheid die hij den ouders heeft betoond, voor de liefde die hij den kinderen schonk en voor het peil, waar op hij het onderwijs in zijn school wist te brengen In dien dank liet de voorzitter ook mevrouw Holtrust deel en. Daarna vraagt de voorzitter hem het ge schenk te willen aanvaarden van het be stuur, n.l een mooi tafelkleed. Vervolgens spreekt hij het nieuwe hoofd, den heer Van Hulzen toe. Hij kon het zich begrijpen als de heer v. H. zich bezorgd maakte nu hij zag wien hij had op te vol gen .maar van den anderen kant moet het hem een genot zijn, te komen in het werk, dat een collega in zoo goede orde achterliet. Spr. zegt verder, dat de antecedenten van den heer v. H. hem borg zijn daarvoor, dat de heer v. H zou doen. alles wat in zijn vermogen is, om het onderwijs op het te genwoordig peil te houden. Het was voor den heer Van Hulzen een groote eer, uit een zoo groot getal sollicitanten te worden ge kozen. Ten slotte roept hij hem een hartelijk „Welkom" toe, beveelt in zijn bijzonderen zorg de goede verstandhouding met de ouders der kinderen aan en draagt hiermede het ambt van Hoofd der School aan hem over. Hierna krijgt de eerevoorzitter van het schoolbestuur ds. Impeta het woord, die herinnert aan het woord van Nic. Beets- „Doen door laten", dit in verband met 's hee ren Holtrust's te vroege heengaan. Meer dan 28 jaren ging hij met hem om en heeft hem leeren waardeeren als men§ch, als Christen als vriend, ja als broederI Spr. herinnert aan het klein begin, dat, onder leiding van den heer H. tot zoo rijpe vrucht was uitgedijd. Nooit had men een klacht van hem verno men. nooit murmureerde hij, maar hij kwam ook nooit beschaamd uit. Ge hadt gaarne den grens willen halen, maar God heeft dit niet gewild. O, Geliefde Broeder! wij voelen iets met U mee, daar is iets binnen in U dat lijkt op stille smart en wij bidden U toe dat God het nog verder wel met U make. Hij heeft uw trouwe vrouw nog gespaard, die met U geleden, gebeden en gestreden heeft. Zie op Uw kinderen rondom denk aan de twee in Oost-Indië en zeg dan „Loof den Heere mijne ziel" Met den heer van Hulzen heb ik op aan gename wijze reeds kennis gemaakt. Moge Uw wonen en werken onder ons, onder de gunst des Heeren tot ze,gen worden ~gesïe\<3 Op onderwijsgebied heeft U zich reeds een uitstekenden naam waarom wij dan ook alle vertrouwen in U stellen en wij bidden U toe dat God ook U in dezen arbeid zegene. Waarde broeder en zusier Holtrust, woor- den zijn mooi, maar daden beter. AanvaaH nu van Uw schoolbestuur de cadeaux, die daar opgestapeld zijn, 't is zoowat een hal] huis vol! (Gelach). Hierna kreeg de lourgemeester, de heel J. A. de Waai Malefijt het woord, Z.E.Ai ving aan met te zeggen dat hij den heel Holtrust niet lang gekend had, maar dat toch overtuigd was, dat de lof hem gcbrachl door de vorige sprekers, geen onverdiend! lof was. En al was zijn kennis van deE heer H van korten datum, toch had Z.EA wel opgemerkt, dat er een zegenrijke in< vloed was uitgegaan van het onderwijs, om der dit Hoofd, aan deze school gegeven. Spr. toonde zich daar dan ook dankbaar voor en wenschte dat de overige jaren, wel' ke de heer H. zoo God wil nog zullen toe' bedeeld worden, hom nog rijkelijk gelegen] heid mogen geven om zich aan anderen arbeid te wijden. Den heer Van Hulzen aansprekend zegt Z. E A. dat hij in verband met de Nieuwe Schoolwet met den heer Holtrust immer in goede verstandhouding geleefd heeft en hoopt, dat dit ook het geval mag zijn met U. In figuurlijken zin zijn de sleutels der brandkast der gemeente (waai; toch al niet veel in is) (gelach) in handen van de school besturen Volg echter het goede voorbeeld van Uw voorganger die steeds dacht: hoe kan ik genoeg hebben, maar met hoe weinij kan ik toe. Bovenal zij U dezelfde ijver, liefde en toewijding ten deel, dan is ook Utf succes zeker. Alsnu komt de inspecteur van het Lage! Onderwijs aan het woord, die het zoo goed kan begrijpen, dat het een pijnlijke zaak is, als men een taak neer moet leggen die men lief heeft. Dit zij u hierin een troost, dat gij gewerkt hebt zoolang het dag was. Eersl hebt gij pionierswerk moeten verrichteD, doch na jaren van moeizamen arbeid zaagt ge U geïnstalleerd in dit mooie gebouw. Zeil naamt gij altijd de grootste klas, het grootst aantal leerlingen voor Uw rekening, dat was goed boolsmanswerk, waarop gij met groote voldoening kunt terugzien. Moge U nog jaren lang genieten van de U opgelegde rust. Er was veel wijsheid en kracht toe noodig om zulk een taak op hel juiste moment neer te leggen En nu vi'dj de heer van Hulzen dien ik alleen ker. uil de vele goede getuigenissen die wij van hem ontvingen, het bed hier gespreid. Het zij U gegeven dat gij den arbeid van Uw voorganger tot heil van Katwijks jeugd met dezelfde energie moge voortzetten De voorz. dankt de verschillende sprekers, annonceert een kopje thee dat door de jongfl dames wordt rondgediend terwijl een strijkje enkele schoone muziekstukken ten gehoord brengt. Na deze korte pauze krijgt de heer L« Parlevliet Jzn. als oud-leerling het woora. Deze wijst op den tijd, toen hij als eenMe! eerste leerlingen der school, nog overal in het zand rondspringen moest. Alles was nog zoa wat duin in de omgeving der school en hu r -

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 6