Watersnood-Comité. No. 20188. DINSDAG 5 JANUARI^ Anno 1926. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIE!!: 30 Cis. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine AdverlenliSn, uilsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30." Incasso volgens poslrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 -f" portokosten. ar o.i8. „0.18. Bit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Zooals te verwachten is, zal door de ramp, die het Oosten van ons land getroffen heeft, waardoor vele gezin nen dakloos zijn geworden, wel weer een beroep gedaan moeten worden op de milddadigheid onzer lezers. Voor echter over te gaan een inschrijving in ons Blad te openen, hebben wij ons in verbinding gesteld met het Centraal Bureau van het Oranje-Kruis te Amsterdam, waaronder het perma nente Nationaal Watersnood-Comité ressorteert, en werd ons medegedeeld, dat hedennamiddag zal worden vast gesteld of het noodzakelijk is een be roep te doen op de publieke weldadig heid. Bestaat die noodzakelijkheid, hetgeen vrij zeker is, zoo zullen wij morgen een inschrijving in ons Blad openen. DE DIRECTIE. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, orengen ter algemeene kennis, dal door hen vergunning is verleend aan P. Corba en rechtverkrijgenden, tol' het oprichten van een banketbakkerij in het perceel Michielstraat No. 4, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie D, No. 3417. 3975 N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 5 Januari 1926. UITSTEL VAN OPKOMST IN WERKELIJ- KEN DIENST TER INLIJVING VOOR EERSTE OEFENING, OF VOOR HERHALINGSOEFENINGEN, IN VERBAND MET DEN WATER SNOOD. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebbendendat de Minis ter van Oorlog in velband met den wa tersnood de opkomst van dienstplichtigen <Üe vó6r 16 Januari a.s. te Maastricht. Venlo of Nijmegen moeten opkomen ter inlijving of in werkelijken dienst voor eerste oefening of voor herhalingsoefeningen en tevens voor andere dienstplichtigen, wier opkomst in verband met den watersnood bezwaar oplevert, heeft uitgesteld. De duur van het uitstel zal nader worden bepaald. Voorloopig zal het evenwel niet langer duren dan tot 15 Januari a.s. De Burgemeester voornoemd, N. C DE GTJSELAAR. Leiden, 5 Januari 192G. 8963 den armenzorg worden voor het grootste deel gevonden uit de opbrengst dier bezittingen en slechts een gedeelte wordt jaarlijks bij eengebracht door een deel deT leden. De ad ministratie van de slichting geschiedt, ook nog in onzen tijd, altoos met de meest moge lijke waarborgen tegen overijlde en ondoor dachte besluiten meent de Kerkeraad en de gemeente van thans heeft voort te zetten, wat vele voor af gaande geslachten zijn be gonnen, zij heeft te zorgen dat ook in de toe komst de Leidsche Doopsgezinde gemeent» kan blijven bestaan en haar laak vervullen. De Dienende Kerkeraad blijft dus de voor keur geven aan de thans geldende getrapte verkiezing, waarbij de keuze niet afhanke lijk van toevallige omstandigheden, die bij een verkiezing van leden niet uitgesloten zijn. Hij geeft de voorkeur aan den bestaan- den toestand, waarbij elk jaar een lid van den uit 8 leden beslaanden Kerkeraad af treedt en de Kerkeraad een voordracht in dient van twee leden, wiaruit de Groote Kerkeraad kiest. Wel is de Kerkeraad gene gen elk jaar liefst in Februari een algemeene vergadering bijeen te roepen, waarin de be- langender gemeente kunnen worden bespro ken en door de leden zelf ter sprake kunnen worden gebracht. In die vergadering kunnen dan ook de leden van den Grooten Kerkeraad worden gekozen. Maandag, 11 Januari zal in een algemeene ledenvergadering het voorstel van de 38 ver der behandeld worden. I Prof. J. G. Kluyver, alhier, heeft zitting 1 genomen in een eere-comité-, ingesteld ter j gelegenheid van de viering in April van het i 60-jarig beslaan der Zaandamsche H.B.S. i De tot majoor bij de artillerie bevor derde kapitein van den generalen staf J. v. I Andel komt van Arnhem alhier in garni zoen. Ds. L. Bonga, te Danlumawoude, die op j 1 November van het' vorig jaar tot predikant I der Doopsgezinde gemeente alhier werd be- noemd, hoopt Zondag, 21 Februari a.s. zijn I inhrede te doen. Beroepen is bij de Geref. Kerk te Gen- deren (N.-Br.) de heer T. van Wijk, candi- I daat alhier. i Naar wij vernemen is gisteravond de afdeeling Leiden van den Bijz. Vrijwilligen i Landstorm Vaartuigendienst) onder leiding I van den res. 1ste luitenant Van Unen naar i Nijmegen vertrokken om assistentie te ver- leenen in het overstroomde gebied. De af- deeling heeft 6 sloéppn met aanbangmotoren meegevoerd, welke te Warmond op den trein zijn gebracht. Daarbij is dankbaar gebruik gemaakt van de hulp, welke door burge meester De Gijselaar, door het beschikbaar stellen van arbeiders, was aangeboden. Gritiek op het bestaren der Leidsche Doopsgezinde gemeente. Door een 38-tal leden van de Doopsgezin de gemeente alhier is een adres gericht tot den Kerkeraad, waarin zij als hunne mee- ning uitspreken, dat de bestaande wijze van het besturen der gemeente absoluut verou derd moet worden geacht en niet beant woordt aan de huidige ideeën omtrent be sturen. Deze verouderde wijze doodt volgens hen alle belangstelling bij de groote meer derheid der leden, jiu slechts een achttal broeders daadwerkelijk bij het beheer is be trokken Adressanten willen in het regle ment bepaald zien dat éénmaal in het jaar een vergadering van gemeenteleden wordt gehouden-, waarin rekening en verantwoor ding van het gehouden beheer wordt gedaan een begrooting voor 't komende jaar aange boden en do leden van den Kerkeraad wor den gekozen, terwijl de aftredende leden niet lerslond weder herkiesbaar zijn. en dat als diakenen zoowel vrouwen als mannen moe ten worden verkozen.» Nadat dit op 7 November j.l. ingekomen schrijven was behandeld in de vergadering van den Dienenden Kerkeraad werd op ver zoek daarvan op 7 December ook de Groote Kerkeraad or over gehoord en be sloten dat de Dienende Kerkeraad daarop een advies zou uitbrengen dat aan alle leden van de gemeente zou worden toegezonden. De Kerkeraad, waar van de oud-hooglceraar prof. mr. W. van der Vlugt voorzitter is. doet in dit advies uitko men, dat hij zich met den in 't advies ge- uiten wensch niet kan vereenigen. De adres santen schijnen geen oog te hebben voor het groote verschil dat er bestaat tusschen eeft unristelijke gemeente, zooals de Doopsge zinde gemeente is, en een vereeniging, die tnans kon worden opgericht met' een tijde- ijk wereldsdoel. De voorouders hebben een vrij aanzienlijk kapitaal bijeengebracht, de ros en van den openbaren eeredienst en van Gistermiddag te circa.halfvier bezweek op het Kort-Rapenburg van een met hout beladen wagen van den expediteur K. aan den Morschsingel en bestuurd door B. K., een wiel, tengevolge waarvan het tramver keer op beide lijnen ongeveer 13 minuten stilstond. Nadat de wagen met behulp van een dommekracht was opgevijzeld, werd het wiel er weer aan gezet en de tocht voort gezet. Doch op de Breestraat. ter hoogte van de Ketelboetersteeg gekomen, liep het wiel ten tweede male van de as, waardoor het tramverkeer op één lijn andermaal 15 mi nuten vertraging ondervond. Gistermiddag circa kwart voor drf is de 58-jarige M. de M. van een ladder, welke stond legen een perceel aan den Zoe- terwoudsche-Singel, gevallen, waardoor hij een bloedende wonde aan het achterhoofd bekwam, zoodat de Eerste Hulpdienst er aan te pas moest komen. Per rijwielbrancard werd hij vervolgens door de politie naar zijn woning vervoerd. G. A. L. heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van zijn rijwiel, dat hij gisteravond een oogenblik onbeheerd voor een perceel op de Jan van Goyenkade ach terliet. Ten Postkanlore is tusschen 92 uur gelegenheid pasmunt te brengen ook halen. Het afhalen kan in elke hoeveel heid. Het brengen is alleen in rol vorm, voor zilvergeld minimum f50, voor kopergeld minimum f 10. De politie alhier heeft aangehouden zekeren A. J. F. H., als verdacht van uit Veenhuizen te zijn ontsnapt. DE ALGEMEENE TOESTAND. Amerika en de ontwapening Mosoel. President Coolidge heeft een buitenge woon crediet aangevraagd van 50.000 dol lar ter bestrijding van de uitgaven voor de Amerikaansche delegatie naar de voorloo- pige ontwapeningsconferentié van Genève. Coolidge wees er op, dat de delegatie niet met zich zou brengen deelneming der Ver- eenigde Staten aan toekomstige conferen ties nopens ontwapening, of nopens be perking van de Amerikaansche bewapenin gen. Hij verklaarde voorts: „Wij d*.?nen ïd overeenstemming met onze politiek, onzen steun en medewerking aan de voorberei dende conferentie op de meest ampele wijze te verleenen." Het heet, dat Turkije over Mosoel met Engeland niet in directe onderhandeling wil treden. DUITSCHLAND. Een overstrooming-interpel- latie Communisten-arres- statie te München Con flict v. Schilling geregeld. - De Rijnlandsche afgevaardigden der soc.- dem. partij hebben in den Rijksdag met den steun hunner fractie een interpellatie ingediend, waarin '•gewezen wordt op het feit, dat in dë laatste tien jaren het hooge water op den Rijn bijna jaarlijks terug keert en aan de regeering wordt gevraagd of zij bereid is met de bondsstaten samen te onderzoeken, welken invloed de ontbos- schingen tijdens den oorlog en later door de bezettingsoverheid op den waterstand hebben gehad. Verder wordt zij verzocht met de andere in aanmerking komende in stanties te zorgen voor bestrijding van het hoogwatergevaar en voldoende bedragen ter beschikking te stellen om de schade te vergoeden. Te München is eon bijeenkomst van de districtsleidcrs der Duit-sche communisti sche partij overvallen. Do bijeenroeping dezer vergadering was in strijd met de be palingen der Strafwet en de Wet tot be scherming der republiek. 60 deelnemers werden gearresteerd; 2 bleven in hech tenis. Het conflict-v. Schilling is bijgelegd door een briefwisseling tusschen hem en den Pruisischen minister van Onderwijs. Hij ziet af van een rechterlijke beslissing, dc minister biedt hem een bijzondere functie aan de Academie voor Kunst aan of uitbe taling van zijn tot dusverre genoten salaris voor den overigen tijd van zijn contract met de opera met gel-ij kt ij dig volledig eer herstel. ITALIË. Weer uitstel. De Italiaansche missie tot fimdeering der oorlogsschuld heeft haar vertrek naar Londen eenige dagen uitgesteld, ora graal Volpi, den minister van Financiën, en sig- nor Grandi, een ander lid der missie, in de gelegenheid te stellen, de begrafenis bij te wonen van de koningin-moeder Marglierita van Italië, die te Bordighera is overleden. De onderhandelingen met het Britsche dep. van Financiën, die, zooals aanvankelijk was vastgesteld, heden zouden aanvangen, zullen derhalve opnieuw worden uitgesteld. Verder loopen er geruchten, dat Cham berlain Mussolini te Rapallo in uitzicht zou hebben gesteld dat aan Italië een ko loniaal mandaat in Afrika zou worden overgedragen. OOSTENRIJK. Minis ter wisseling De minister van builenlandsche zaken j dr. Mataja en de minister van landbouw zul- len dezer dagen aftreden. GRIEKENLAND. De dictatuur Zaimis weer ten tooneele. Uit Athene wordt gemeld, dat Pangalos in een intervieuw met den correspondent i van de „Daily Express" verklaarde, (Lat het parlementaire stelsel als de oorzaak van alle moeilijkheden moest worden beschouwd. „l)e j politici, die geen gelegenheid voorbij hebben j laten gaan om het land in moeilijkheden te brengen, hebben mijn geduld doen verlie zen," verklaarde lig. „W# zullen thans j een zuiver nationaal program volgen en alle krachten vereenigen, die tot de nationale reconstructie kunnen bijdragen. Onze vloot zal binnen enkele maanden het Oostelgk deel van de Middellandsche Zee beheerschen en ons leger zal een der sterkste van den Balkan worden. Voor de uitvoering van ons program kunnen wij ons slechts op.de ge wapende macht verlaten.'' In de buitenlandsche diplomatieke kring, n te Athene wordt veel bëteekenis gehecht aan het weer verschenen van Zaimis. He schijnt de rol van natiouaal pacificator te zullen spelen. Zaimis heelt een langdurig onderhoud gehad met den minister van bui tenlandsche zaken Roefos, en admiraal Had- joekyriakos heeft verklaard, dat onder de tegenwoordige omstandigheden de medewer king voor Zaimis voor land en regeering als onmisbaar moet worden beschouwd. Inmiü eis weet men nog niet, of Zaimis premier van een coalitie-kabinet zal worden, dao wel buiten het kabinet leider van een nationale concentratie- of verzoeningspartij, waarvan alle gematigde elementen, die reconstructie wenschen, deel zouden uitmaken. Zaimis heeft aan alle ministers en aan allen, die zgn terugkeer wenschten, verklaard, dat hij slechts gehoor zal geven aan een beroep, uitgaande van alle partijen. Zjjln naam wekt neg steeds in en buiten Griekenland veel vertrouwen. PERZIE. Geen aanslag. De berichten over een aanslag op den nieuwen Sjah worden tegengesproken. CHINA. Generaal Feng ai? Generaal Feng-joe-sjang. die 21 Dec. Tientsin bezet heeft, zond een telegrafische circulaire rond, waarin hij meedeel1., dat hij zich uit het openbare leven terugtrekt en naar het buitenland gaat. Hij bezweert de militaire partij Tocan-sji-sjoe, het hoofd der uitvoerende macht, te steunen en te werken om den toestand van het land te verbeteren. Of dit juist zal blijken? Men zal goeddoen nadere bevestiging af te wachten.. De Japanners trekken de onlangs gezon den versterkingen uit Mandsjoerije terug. ZUID-AFRIKA. Het Labotr-congres. De conferentie der Zuid-Afrikaansche Labourpartij besloot de parlementsleden niet uit tc sluiten van het lidmaatschap van den partijraad. De linkervleugel der partij verzekerde zich echter in den raad de meer derheid. Senator Briggs, die zeven jaar voorzitter der labourpartij was, werd van zijn functie ontheven, hoewel hij voorzitter was der conferentie, en gesteund werd door Creswell, den minister voor landsverdedi ging en leider der labours in het parle ment. Met betrekking tot de zeeliedensta king had een levendige discussie plaats of het pact met de nationalisten, waarop de regeeringscoalitie steunt, zou worden ver broken. Een motie ora het pact te handha ven ook dan, wanneer geen bevredigende oplossing werd verkregen, werd met 30 te gen 16 stemmen verworpen. BUITENLANDSCH GEMENGD. Overstrooming. In Duitschlana blijft het water vallen. De Rijn 2 cM. per uur. In het gebied van den Neder-Rgn is in zoover e:n nieuw ge vaar ontstaan, dat, ten gevolge van de dijkbreuk in Holland b$ de grens, hat water bij Wyler over den dijk stroomt. Het vee wordt in veiligheid gebracht. De schade, in het Rijnland aangericht, wordt op 10 tot 12 millioen mark geraamd. Iu België eveneens verbetering. Maandag morgen waren de meeste straten van Luik en Hoei weer vrij en is men dadelijk met het reinigen van de overstroomde perceelen kunnen beginnen, doch t&ngevolgr; van het gebrek aan pompen vordert dit werk slechts zeer langzaam. Uit vrees voor besmetting wordt ook ruim gebruik gemaakt van anti septische middelen, doch ook daaraan is gebrek. Buiten het stadspersoneel en de soldaten werken honderden vrijwilligers aan het reddingswerk mee. Te Hoei is de toe stand ook verbeterd, alsmede te Beraing, waar de nood haast het grootst is geweest: 2000 huizen werden overstroomd; het water bereikte er op sommige plaatsen een hoogte van vier meter en overstroomde een aantal kleine huisjes, die aan den Maasoever staan. Acht menschen, onder wie drie kinderen, zijn in de buurt van Luik verdronken, zegt het „Hbld." In Limburg telt men drie slachtoffers, onder wie twee bloeders, die te Brussel als onderwijzers werkzaam waren. Nog steeds is de streek zonder gas en elec tric i lei L Te Namen is de toestand nagenoeg onveranderd. Een gedeelte van de Brusselsche brandweer is aangekomen met pompen en walorwagens. Het verkeer met Dinant is echter ten doeie hersteld: per spoor kan men reels naar Givet; doch het verkeer per as staat nog altijd stil. Het verkeer met Charleroi is nog niet hersteld, met Luik slechts ten deele. De koning heeft de stad bezocht .samen met koningn Elisabeth. Per boot hebben zjj in de overstroomde straten de bewoners, die aan hun vensters of op het dak van hun woning kwamen, begroet. Daarna zijn de vorsten per specialen trein naar Dinant gereden, waar de toestand eveneens na genoeg onveranderd is. Het water heeft in de kerk een hoogte van een meter bereikt. Het hoogaltaar- staat gedeeltelijk onder water. In de streek van Bergen is de toestand ©enigszins verergerd tan gevolge van den regenval van Zondag. In de* ganse he streek zgn de rivieren en beken buiten haar oevers getreden, ofschoon men dag en nacht werkt aan de versterking der djjken c-n schutsels. Uit Antwerpen zijn te Bergen genie troepen aangekomen. Op vele plaatsen is het verkeer per as en buurtspo >r veg stopgezet. Te Bergen zelf heeft m&n ec er de water voorziening kannen herstellen. In het Antwerpische is de Nethe buiten haar oevers getreden. Het dorp Erableh m staat onder water. De inwoners moesten naar de daken van hun huizen vluchten. Ook een gedeelte van Lier staat onder water. Op den Steenweg langs de Nethe heeft het water een hoogte van 1 meter 60 tegen de huizen bereikt. Alle bladen hebben een inschrijving ten behoeve van de slachtoffers geopend. De Koning heeft een kwart millioen geschon ken, alsook ter beschikking van het Roode Krui? de opbrengst ge.-teld van d° inschrij ving, die enkele maanden geleden plaats harl om aan het vorstelijk echtpaar een geschenk aan to bieden ter gsl?g nhrid van hun zil- BINNENLAND. De overctrocmingsramp. Het water zakt gelukkig. Fabrieksbranden te Zaandam. De valsche bankbillettenhandsl vanuit Hongarije. BUITENLAND. De dictatnurs in Griekenland. Geeft in China generaal Feng den strijd op? Orkaan op de Samoa-eilanden. De Belgische Koning geell een groote gift i tot leniging van den nood tengevolge der j oversirooming. I veren bruiloft. Dit fonds bedraagt twee millioen franken. Uit Engeland wordt gemeld. Behalve in het dal van de Thames cn de valleien van Zuidelijk Wales, hebben giste- ren ook groote ovcrstrooiningcn in War wickshire en liet Zuid-Oostelijk deel van Yorkshire plaats gevonden. Tusschen Selby en Goolc zijn 30.000 acres ondergeloopen. Bij Nuneaton cn Warwickshire is de histo rische Boar-Inn, een der laatste overblijfse len van architectuur uit den tijd van Elisa beth zwaar door hel' water beschadigd. Een bergstsrting. Op de Westelijke helling van den Chiem- berg bij Laufenburg (Zwitserland) liceft zich een groote aardmassa in beweging gezet. ILt dorp Ittental wordt bedreigd en er zijn reeds maatregelen getroffen om het te ontruimen. Zelfmoorden. Volgens mededeeling van het Rijksbureau voor Statistiek hebben in Duilschland het af- geloopon jaar 13 288 zelfmoorden plaats ge had. Verwoestende orkaan op de Samoa-eilanden. Een orkaan, die de Amerikaansche Samoa- eilanden geteisterd heeft de vorige week, richtte zeer uitgebreide schade aan. Er zijn geen menschen levens te betreuren, doch de hutten der welgestelde inwoners zijn overal verwoest: groote boomen werden ontworteld en gleden langs de hellingen der bergen tot in de dorpen, talrijke aardverschuivingen versperren de wegen. De lynchwet. In het afgeloopen jaar hebben in de V.S. achttien gevallen van lynchen plaat9 gehad, tegenover zestien in 1924. Alle slachtoffers waren negen en met één uitzondering had den de gevallen in de zuidelijke staten plaats. Krankzinnigen-drama. Een verschrikkelijk tooneel heelt zich Za terdag in het krankzinnigengesticht te Pont-l'Abbé-Picouville, bij Cherbourg, afge speeld. Een boerenzoon uil den omtrek kwam er zijn moeder bezoeken, een vrouw, die reeds jaren wegens verstoorde geestver mogens in het gesticht vertoefde. Nauwe lijks was de jongeman de zaal, waar zijn moeder zat, binnengetreden, of hij loste, vlak voor haar slaande vier revolverschoten op haar. Zij was onmiddellijk dood. „Haal gauw een dokter", zeide moordenefhr kalm. Deze is zes-en-twintig- jaar oud en wordt in de streek als zelf niet goed bij zinnen be schouwd. Hotel-dieven. Een Amerikaansche dame, die in een holel le Nice logeerde, is daar bestolen voor 650,000 frank aan geld en kostbaarheden. Het onderzoek heeft uitgemaakt, dal de in brekers mol behulp van een ladder door een raam ;n de kamer van de Amerikaansche naar binnen zijn geklommen, nielleg-'n- slaande de kamer op de zesde verdieping was gelegen. Zij hebben daarbij echter van j een uitspringende vleugel-van hel hotel ge bruik gemaald. Gasveistikking. In een dorpje bij Dresden is een schoen maker dood in bed gevonden tengevolge van gasvers'ikking. Zijn 36-jarige echtgenoole, die in een vertrek in bewuslcloozen (oe- sland werd aangetroffen, is onder verden king haar man uil den weg le hebben willen ruimen, gearresteerd. Grafschennis. In den nieuwjaarsnacht is ingebroken in de Petrus en Paulus-kerk te Nikolskü bij 1 Polsdam. Behalve de kerksieraden hebben i de dieven in de krypl, waar o. a. prins Fre- 1 derik KaTel van Pruisen (de „roode prins"), I en de landgravin van Hessen begraven lij- I gen. doodkisten opengebroken en er drto gouden of vergulde kronen gestolen.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1