DE WATERSNOOD. fc 20187. LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 4 Januari Derde Blad. Anno 1026. Het water zakte gisteren, doek stijgt weer. De toestand nog altijd critiek. Dijkdoorbraak bij Boxmeer. Duizenden menscben zitten op de zolders. In den V ettenbroekschen polder bij Gouda staan de buizen tot den nok in bet water. Het viaduct Beugen ingestort. Nieuwe doorbraken bi} Born en Grevenbricbt. De Achterhoek overstroomd. Voor de eersle maal sedert het begin der orerslrooming viel er gisteren, te midden yan alle ellende, een blijde klank te verne- inen, een klank, die onmiddellijk voort geplant is door heel het land, ja, ook door Duitschland en België, en die de harten weer met sneller slag deed kloppen. Gister middag toch, toen wij ons beijverden om de Leidsche ingezetenen per bulletin op de hoogte te houden van den toestand in de be dreigde streken, kwam de tijding: het water gakt! Keulen meldde 4S c.M. en Maastricht 67 c.M. val, terwijl ook uit vele andere plaat sen werd geseind dat de stand van het wa- "ter langzamerhand iets lager begon te wor den. Doch helaas is de hoop, naar wij van morgen vernamen, al weer grootendeels ver nietigd, aangezien er reeds gisteravond op- 1 nieuw stijging viel waar te nemen. Zaterdagmiddag hebben wij nog kunnen melden dat H. M. de Koningin in gezelschap van Prins Hendrik naar de overstroomde ge bieden was vertrokken om verschillende plaatsen te bezoeken en zelf den toestand in Oogenschouw te nemen. Hieraan kan nu nog worden toegevoegd dat de Vorstin urenlange tochten in een vlet over dfe eindelooze water vlakten heeft gemaakt, ondanks den regen die bijna voortdurend neerviel, en aan tal- looze, vrijwel van de buitenwereld afgesloten medemenschen, die weigerden den zotder of het dak van hun ondergeloopen huis te ver- latep, vertroosting enbrood heeft ge bracht. Hoe ernstig de toestand is moge verder blijken uit het feit dat door het departement ■Van oorlog officieel is bekend gemaakt dat In verband met den watersnood de dienst plichtigen, die moeten opkomen in Venlo, Maastricht en Nijmegen voor eerste oefening Of herhalingsoefening tot nader order vrij tan opkomst zijn gesteld. Voorts worden de burgemeesters gemach tigd om aan alle dienstplichtigen, woonach tig in gemeenten, die betrokken zijn of drei gen te worden bij den watersnood, bekend te daken, dat zij tot nader order van opkomst tls boven zijn vrijgesteld. Alle beroepsmilitairen en dienstplichtigen, jjle met klein verlof zijn (nieuwjaarsverlof) moeten onverwijld naar hun korps terugkee- fen, met uitzondering van die dienstplichti- Jen, die in dezelfde omstandigheden verkee- ïen als de in de vorige zinsnede genoemden. In verband met spoedige hulpverleenjng van militaire zijde bij den watersnood zijn de in de garnizoenen aanwezige manschap- ben tot nader order geconsigneerd. De aan dacht van de bevelhebbers in de derde mili taire afdeeling (Breda) is speciaal vanwege pet departement van Oorlog gevestigd op de hulpverleening bij Cuyk en Mook, met alle jen dienste staande middelen. Het garnizoen te 's Hertogenbosch is gereserveerd met het bog op een eventueele doorbraak van de Bommelerwaard De commandant van de marine te Wil lemsoord heeft de matrozen-verlofgangers terug doen roepen. In verband met de groote doorbraak bij Ouyk komen er zeer ongunstige berichten ómtrent de houding der bevolking aldaar. Bij de pogingen om den dijk te versterken en *en breuk te voorkomen ondervond de dijk- commissie eerd^ tegenwerking dan steun. Enkele arbeiders, meest boeren uit de om streken van Cuyk, deden goed hun best, maar de menschen uit Cuyk zelf, de fabrieksar beiders, staken, een enkele uitzondering daargelaten, geen hand uit. De menschen waren gewoonweg onwillig. Werd hun iets gelast, dan mopperden zij tegen en werk .werd er niet verricht. Over een dergelijke mentaliteit, over een zoodanige houding, waar zooveel belangen op het spel stonden, staat men met stomheid geslagen. Van deskundige zijde werd verze kerd, dat bij het stille weer de dijk zeer ze ker te houden zou zijn geweest, als men Zandzakken en werkwilligen had gehad. Een 20 tot 40 welgezinde arbeiders waren hoogst waarschijnlijk voldoende geweest, doch die waren er niet. Ook de dienstdoende marechaussee be merkte die onwillige houding, die reeds den geheelen nacht voortduurde. Zelfs heeft zij eenige procesverbalen moeten maken tegbn bewoners van Cuyk, d"re weigerden arbeid te verrichten. Ook de dijkcomrnissie schijnt trouwens niet geheel vrijuit te gaan daar alle voor zorgsmaatregelen vrijwel achterwege waren gelaten. Het was op die manier niet te verwonde- Ten dat het water niet te keeren was. Tegen 7 uur 's morgens sloeg het over den dijk, en weldra volgde de eene breuk op de andere. Twee breede stroomen gingen den polder in en binnen enkele uren stond de geheele streek in het water. Doch ook toen nog ble- yen de Cuykenaars onwillig. De boer Jacobs zat met elf kinderen in het water. 'Hij kon zich niet op den zolder redden en verzocht een boot. Tevergeefs trachtte de burgemeester er een te vinden. Toen er eindelijk een boot was, kon hij met moeite iemand vinden om te roeien. De Cuykenaars stonden, voor zoo ver zij op het droge woonden, met de han den in de zakken te kijken! Lang hebben zij evenwel in deze houding niet kunnen vol- arden, want spoedig steeg het water zoo oog, dat men de vlucht moest nemen naar nooger gelegen streken, terwijl het trans- iorraatorgebouw der Eleclriciteits-Maatschap- PU eveneens onderliep, waardoor des avonds in. de diePste duisternis d gehuld. Gistermiddag werd on9 uit deze p aats geseind dat nagenoeg alle straten zijn ondergeloopen. Vanaf-den kerktoren ziet men niets dan water zoover het oog reikt. Tus- schen Cuyk en Lobith is een stoombootdienst ingesteld. Tegen den avond begon het water iets te vallen. De stand was toen 2 c.M. lager dan den vorigen avond. In het land van Maas en-»Waal staat het water nu ongeveer van dijk tot dijk. Deskun digen meenen dat op sommige plaatsen het water ongeveer 4 Meter zal komen te staan In de streek tusschen Meers en Roermond staan meer dan 20 dorpen onder water. Al leen te Meers zitten eenige honderden men schen op de zolders, terwijl hun aantal te Stevensweert zelfs op 1800 wordt geschat. Gevreesd wordt dat het gehucht De Wcerd geheel zal worden weggevaagd. Overal zijn .militairen bezig' om de bewoners per boot ie redden. Roermond is alleen nog over den rijksweg vanuit Duitschland te bereiken. In den nacht van Zaterdag op Zondag te 12 uur is de Maas echter tot stilstand gekomen. Des middags was het water 7 c.M. gevallen. Een bericht, dat de electriciteitsvoorziening is hersteld, werd nog niet bevestigd. In Venlo is de toestand nog steeds ernstig, Er is eenige val ingetreden, doch het zal nog wel eenige dagen duren, voordat ook wan neer de val aanhoudt Venlo weer vrij van water zal zijn. De verlichting is nog gestoord maar er gelukkig voldoende levensmiddelen, terwijl aanvoer langs den spoorweg nog mo gelijk is. Bij Boxmeer is in den nacht van Zaterdag op Zondag de dijk bezweken. Het dorp werd gedeeltelijk overstroomd. En gistermorgen omstreeks 9 uur bezweek ook het andere gedeelte van den dijk, waardoor het water met nog veel grooter .kracht het dorp bin nenstroomde. Andere doorbraken werden nog elk oogenblik gevreesd. Gistermiddag stonden o.m. het ziekenhuis de Prot. Kerk, een zusterklooster en het Ge sticht voor ouden van dagen in het water. Overal zag men de bewoners vluchten* Het redden van het vee geschiedde met groote moeite. Zoowel in het dorp als in de buiten wijken werd vanaf de daken om hulp ge roepen. Te Tegelen staat alles, behalve de kom der gemeente in het water. De rijksweg tus schen Tegelen en Venlo staat geheel onder en is een deel van de Maas geworden. Groote schade is hier aangericht in de steen en metaalwarenfabrieken. Ook de rijksweg naar Beugen loopt onder. In de omgeving van Neder-Asselt, en vooral te Balgoy is de toestand critiek. In laatstgenoemd dorp be gint de kerk te scheuren, terwijl verschil lende huizen instorten. Uit Grave werd echter gemeld dat het water zakkende is. Zaterdag is een aanvang gemaakt met de voorloopige werkzaamhe den tot het dichten van het gat in den Maas dijk bij Neder-Asselt. Onder leiding van in genieur Moltzer i9 men begonnen kribben in het gat te laten zakken en grint te stor ten. Dit grint wordt met boerenwagens en vrachtauto's langs den dijk aangevoerd. Vermoedelijk zal eerst een ringdijk om de plaats van doorbraak gelegd worden. Uit Venray werd gistermiddag te kwart over twee geseind dat de toestand in de om liggende dorpen Blitterswijk en Geisleren zeer critiek is. Den geheelen nacht werden er noodschoten gelost en alarmklokken geluid. Te halfvier indien namiddag van denzelf den dag meldde men ons uit Dreumel dat de situatie daar ernstig was. De burgemees ter had in zijn functie van dijkgraaf de overlaat van de Maas nabij Dreumel door werklieden laten doorsteken om te trachten op deze wijze water uit het land van Maas en Waal te spuien, maar tot den middag had deze maatregel nog weinig uitgewerkt. Er zijn booten gerequireerd om zieken en ouden van dagen naar Nijmegen over le brengen. Een 50-tal vaartuigen vaart In het overstroomde gebied rond om zoo noodig aan de bewoners van de ondergeloopen hof steden hulp te verleenen. Te Nijmegen was de toestand gistermid dag iets gunstiger. Het gevaar voor over- strowning der benedenstad is voorloopig ge weken. Te Vianen is Zondagmiddag de Veerweg ondergeloopen. Het rijverkeer over de schip brug is gestremd. In Deventer is de schipbrug weggenomen. Men wordt thans per boot overgezet. Wij meldden reeds dat ook bij Reeuwijk een dijk was doorgebroken. Hieraan kon nog worden toegevoegd dat de breuk zeer onver wacht is gekomen. Wel stond het water te gen den dijk. doch het ongeluk werd door niemand bevroed. Plotseling sloeg echter een gat in den Laisedijk en stroomde het wateT met groote kracht den Vettenbroek- schen polder in. In een klein half uur had het gat een lengte van 100 M. en een breedte van 80 M. gekregen. Een groote paniek ontstond bij de in den polder wonende boeren en daggelders. Ge red kon er zoowat niets worden, alleen slaagde men er met groote moeite in een deel van het vee in veiligheid" le brengen. Toch kwamen vijf pinken, zes koeien, vele varkens en een buitengewoon groot aantal kippen in het water om. Van den huisraad kon zoowat niets gered worden. Eén boer was er. die zijn geld op tafel klaar gelegd had. nog wat ander9 wil de meenemen en toen in zijn opgewonden heid Yergat het geld mede te nemen. In den polder bevinden zich 22 woningen. Daarvan zijn er 6 geheel verdwenen, terwijl van de overige 16 nog alleen maar de nok te zien is. De bewoners vonden een onderdak bij de naaste buren. Van den veehouder C. N. B. zijn 6 koeien verdronken, terwijl de veehou der D. R. al zijn vee verloor. Eveneens liepen "alle hooibergen onder, waardoor al het hooi, al wordt het later nog gered, geheel onbruikbaar i9 geworden. De ramp werd nog vergroot, doordat later de Blindeweg nog doorbrak. De verschil lende plassen kregen toen algeheele verbin ding met elkaar, waardoor men voor een onmetelijke watermassa kwam te staan. Een meestal droge sloot langs den Laise dijk werd in een woesten stroom herschapen en begint ook het gedeelte van den Blinde weg. dat onmiddellijk op de tot dezen weg teogang gevende brug volgt, te ondermijnen. Wel tracht men hierin le voorzien, door zakken zand op de zwakke plaats le sta pelen, doch het staat le bezien of dit vol doende zal zijn om het woeste water te keeren. De polderbesturen van Broekveld en Vet- tenbroek, fteeuwijk en Sluipwijk waren spoedig ter plaatse, doch waren totaal on machtig ook maar iels tegen het woeste ele ment te doen. Naar men mededeelde, zal het zeker drie maanden vorderen, eer men den weg her steld en den polder leeg gemalen heeft. De berichten van. hedenmorgen over de algemeen© situatie luiden nog veel ongunsti ger dan gisteren. In plaats van val wordt er nu voortdurend weer was gemeld, gelijk wij in den aanvang al opmerkten. Te Boxmeer steeg het water gisteravond te 8 uur zienderoogen. Het dorp stond op het punt onder te loopen. Te LobiUi was in den avond de hoogste stand van de rivier 16.91 meter, dit is 46 c.M. hooger dan in 1920 en 29 c.M. hooger dan in 1861. Men is bezig Lobith-Tol kamer ai le dam men. In Geiten waard zijn noodseinen gege ven. De bewoners zijn met het vee door een door den burgemeester gerequireerde motor pont en pontons uit de behuizing gered. Om 9 uur nam. stroomde te Arnhem hel water over de Rijnkade. Het verkeer over de schipbrug kan nog met groote moeite plaats vinden. De Drielsche dijk begint scheuren te verloonen. Bij Visschersweert en Born is de Maasdijk gisteravond op twee plaatsen doorgebroken. Verdere doorbraken worden gemeld uit Gre- venbricht en Papenhoven (ten Z. W. van Susleren). Te 9 uur Zondagavond seinde men ons uit Doetinchem, dat het water in de geheele streek opnieuw sterk gewassen is. De weg Doetinchem-Elten is overstroomd, terwql het water gelijk 9taat met den weg Doetin- chem-Emmerik. De electromotorenfabriek Beckon is langs den gewonen weg niet meer te bereiken. Den geheelen dag heeft men in deze fabrieken en in de brandkastenfabriek Martens gewerkt om de machines te be schermen.- Het water dringt de fabrieken binnen. De verbinding 's Heerenberg-Ter- borg is ook verbroken. De weg staat over een groote lengte blank van het water. In de gemeente Gendringen zijn sinds Zondag de buurtschappen Netlerden, Warm, Ysselhunten, Ziek, en Rafelder geïsoleerd. Veldhunten en Otten zijn gedeeltelijk van het verkeer afgesneden. Op last van den burgemeester is men begonnen het vee in veiligheid te brengen*. De Geldersche Stoomtram heeft den auto- dienst Doesburg-Dieren moeten staken. De passagiers worden vervoerd op een boeren kar, die over een aistand van 50 meter door het wa^er gaat Bericht was ontvangen, dat de weg Doetinchem-'s Heerenbeng nabij Botleram overstroomd is en het twijfelach tig was, of de tram nog zou kunnen paasee ren. In 1920 is deze weg geheel vrijgeble- ven. Het water dringt de gasfabriek te Does burg binnen. De kolenloods slaat onder wa ter. Door pompen houdt men het bedrijf gaande. In Emmerik is een officieel bericht ontvangen van den Landraad te Wesel, lui dende: ,,De sedert dagen verwachte dijk breuk te Mehrhoog is niet meer te keeren en elk oogenblik te verwachten." Een groote' scheuT is reeds geconstateerd. Bezwijkt deze dijk, dan i9 voor den Achter hoek de ramp niet .te overzien. Le Laag-Keppel is een der landhoofden aan de IJsselbrug aan het verzakken. Te Njjtoegen is de Waal sinds gister middag weer gewassen. Des avonds was de stand weer even hoog als Zaterdagavond. Uit Den Bosch meldde men ons Zondags avond 12 uur: Tallooze particuliere auto's, vrachtwagens en autobussen rijden naar de overstroomde gebieden om vluchtelingen af te halen. Het hulpwerk staat geheel onder leiding van het R.-K. Huisvestingscomité. De Commissaris der Koningin heeft de beschik* baarstelling verzorgd van vrachtauto's, welke in allerjjl roeibooten naar Beugen vervoeren, welk dorp geheel geïsoleerd is. .Vanaf het station Den Bosch werd een lange hulptreijx naar Beugen afgezonden, tot het verleenen van assistentie van het in nood verkeerende dorpL De vluchtelingen, die te Den Bosch aankomen, worden onder gebracht in de Nieuwe Isabellakazerne, waar van alle manschappen gerequireerd werden om hulp te verleenen b\i de aankomst van de gevluchte personen. Wjj kunnen mededeelen, dat het bericht, als zou bjj Zalt-Bommel een. groote Waal dijk bezweken zjjn, nog niet bevestigd werd en vermoedelijk onjuist is. Ook het bericht, dat tusschen Bommel en Den Bosch een personentrein verongelukt zou z'\jn, is zeer overdreven. Door nog niet opgehelderde oor zaak is van een personentrein de as van een der rijtuigen bezweken. Dit rijtuig vloog uit de rails en beschadigde het viaduct nabij Boxtel. Persoonlijke ongelukken kwamen ab soluut niet voor. Na een korte vertraging kon de trein zijn weg vervolgen. Minister Colyn, die een bezoek aan de geteisterde streken bracht, gaf zijn oordeel al3 volgt: Het land zal heJAas moeten volloopen. De minister afht dit zeer droevig, doch is van meaning, dat, indien zich geen nieuwe complicaties voordoen, de schade toch niet zoo ernstig zal zqn als die van Borculo. Daar ging het om totale vernieling van huizen en bezit. Hier zal het slechts gaan. om beschadiging van dit bezit en -eeoig* verlies ban vee. Indien het wat meeloopt met het weer, zoo hoopte hy, dat over eenige goede we ken of een maand een goed deel van liet land toch wel weer droog zaf loopen, Er zal dan waterschade zjjn aan huizen, wegen, meubilair, maar een totale vernieling is het niet. Het land zelf zal door de achtergelaten slib een zeer goede bemesting hebben «ont» vangen. Men zal de schade te boven kunnen komen. De menschen, zei hij, zulleci daarbij natuurlijk krachtig moeten worden gesteund De toestand, besloot hij, is droevig, zei fa ernstig, maar ik acht hem niet van dien aard, tenzij zich nieuwe complicaties voor doen, dat het een nationale ramp zal worden. Hedenmorgen werd uit Deo Bosch ge seind: Vanuit onze stad is onmiddellijk alles gedaan om de hulpverleening- te organisee- ren. Zooals reeds gemeld verleent het Roode Kruis krachtige hulp door het zenden van bedden. Toen uit Beugen alarmeerende be richten kwamen, dat de menschen op de da ken zaten en niet gered konden worden, zond de Commissaris personen uit om hier ter stede booten te verkrijgen; hierin slaagde men evenwel niet, waarop hulp werd ge vraagd aan den Commissaris der Koningin in Gelderland. Nader vernemen wij dat deze alle roeibooten naar Den Bosch zendt en den Rijkswaterstaat heeft verzocht deze over le brengen en assistentie te verleenen. Reeds gisteravond waren deze roeibooten onderweg. Met het oog op de le verwachten vluchte lingen te 's Hertogenbosch werden telegram men gezonden aan den Minister van Oorlog met verzoek om de kazernes beschikbaar te stellen, waarop direct toestemmend geant woord werd. Aan de burgemeesters in den Bommeler waard werd telegrafisch bericht, dat inge val van nood de vluchtelingen en het vee op Den Bosch kunnen worden gedirigeerd. De burgemeester van Den Bosch had reeds een verzoek ontvangen van den bur gemeester van Dreumel om drinkwater. Di rect werd door hem een autosproeiwagen met water daarheen gezonden. Circa 6 uur kreeg het comité bericht omtrent den ern- stigen toestand te Dreumel; de burgemeester aldaar vroeg dringend om hulp om vluchte lingen naar Den Bosch te brengen, voorloo pig 300 personen. Het vervoer van vee in booten was wegens den storm onmogelijk; om halfnegen gisteravond vertrokken de eer ste acht groote auto's uit Den Bosch naar Dreumel. De berichten, die uit Beugen binnenkwa men luidden steeds verontrustender. Circa halfacht werd van het kruispunt Beugen medegedeeld, dat het viaduct was ingestort en dat overal militaire hulp werd gevraagd. Het station en het emplacement dreigden weg te spoelen en het ergste werd door de menschen gevreesd. Het R.-K. Huisvestingscomité gaf aan de afdeeling Mill opdracht om zooveel mogelijk hulp te verleenen. Onmiddellijk werd van daaruit getracht met auto's tot den spoordijk te rijden, om vandaar de slachtoffers per lorrie le bereiken. Dit bleek onmogelijk; alle pogingen om contact te krijgen bleven vruchteloos wegens het gemis aan booten. Het comité te Mill berichtte, dat bij Rijke voort dertig woningen rondom in het water stonden. Dringend werd om een boot gevraagd. Door de inspectie der Telegrafie werd direct een boot per vrachtauto naar Mill gedirigeerd. Om halftwaalf gisteravond vertrokken uit Den Bosch opnieuw 8 vrachtauto's en 3 ge wone auto's en even later weer 5 autobussen, alle naar Dreumel. Vanacht te 2 uur werd bericht ontvangen dat de menschen te Dreu mel door marechaussees gedwongen werden hun woning te verlaten, doch veelal weiger den om naar Den Bosch te gaan. Dit had tot gevolg, dat vele auto's onderweg weer te rugkeerden. Op nieuwe aanvragen van den burgemeester van Dreumel werden de auto- buss9en onderweg weer opgevangen en naar Dreumel teruggestuurd. Om 2.45 hedennacht keerden de eerste auto's in Den Bosch terug, daarvan waren 4 geladen met vluchte lingen, die in de Isabella-kazerne werden op genomen. Het was een niet te beschrijven ellende. Voor het verleenen van medische hulp werd assistentie ingeroepAi; enkele zie ken werden uit de kazerne naar het groote ziekenhuis overgebracht. Om 3 uur kwam via Boxmeer het bericht dat te Beugen 40 menschen in levensgevaar verkeerden. Men kon hen niet bereiken ea men zal trachten hen hedenmorgen met een motorboot af te halen. In Boxmeer kwam het water slechts lang-" zaam opzetten. Uit Helenaveen zijn booten gearriveerd; het vee wordt geborgen in het hooggelegen station, de export-slachterij en eenige groote boerderijen. Te 3.30 werd gemeld, dat de auto's, die naar Dreumel reden, die plaats slechts tot op een halfuur afstands konden bereiken. Geleidelijk werden de vluchtelingen daar heen gebracht, het zijn allen menschen, die op den dijk stonden en uit de meest be dreigde huizen waren gehaald. In de overstroomde woningen zijn nog vele menschen. In Den Bosch zijn reeds aangekomen 15 mannen, 36 vrouwen en 42 kinderen. Uit Yenlo wordt ons hedenmorgen ge seind: De,toestand is hier gedurende den nacht iets verbeterd, daar .het water 10 centimeter is gevallen. Het water is thans slalionnair. - Uit Dreumel wordt gemeld: In de bovenverdieping van het Raadhuis zetelt de burgemeester met z'n helpers en van hieruit worden de bootjes gezonden naar de meest bedreigde plekken. Niemand in het dorp heeft vannacht geslapen. Allen hebben geholpen de bedreigden in veilig heid to brengen. Reeds storten hier cn daar de huizen in en de burgemeester deelde ons vanmorgen mede, dat waarschijnlijk tegen den middag het grootste gedeelte der bevol king naar Den Bosch zal moeten worden overgebracht. Het electrisch licht werkt niet meer. De ernst van den toestand blijkt wel uit het feit, dat eenige personen van angst krankzinnig zijn geworden. De overbren ging van de bewoners naar Den Bosch ge schiedt per boot lot aan den dijk. op ruim een kwartier afstand van Dreumel. waar auto's gereed staan voor verder vervoer. Uit Den Bosch wordt nader geseind: Om 6 uur hedenmorgen arriveerden hier uit Dreumel 2 autobussen met vluchtelingen: 6 mannen, 11 vrouwen en 11 kinderen. Om halfzeven arriveerde een auto met 11 per sonen en om 8 uur nog een aulo met 1 vrouw en 5 kinderen. Twee vrouwen zijn naar het krankzinnigengesticht overge bracht, een andere vrouw naar hel zieken huis. Ook een oude man is naar een ge neeskundig gesticht vervoerd. Hedenmorgen le halfacht heeft het R.-K. Huisvestingscomité le Den Bosch getracht verbinding le krijgen met Beugen. Dit bleek niet mogelijk omdat de lijn gestoord is. Wel werd Boxmeer per draad bereikt. Veel wist men daar over den toestand te Beugen niet, en hetgeen werd meegedeeld was zeer te genstrijdig. Er werd verteld, dat tien men schen bij het station met een wille vlag op den dijk stonden en in levensgevaar ver keerden. Omdat het buitengewoon moeilijk was naar Beugen te varen, heeft de man, die gisteravond met een motorboot uit zou varen, dat niet aangedurfd. Er is absoluut gebrek aan booten. De stationschef te Boxmeer deod op ver zoek van het comité een poging om het sla tion Beugen te bereiken, wat liem tenslotte gelukte. De stationschef van Beugen deelde hem mede dat hij zijn post thans ging ver laten. Van hel R.-K.* huisvesting-comité le Mill werd bericht ontvangen dat men den gehee len nacht met 2 booten van de telegrafie heeft gevaren en 20 huisgezinnen dicht bif halte Rijkevoort gered en in Rijkevoort zelf ondergebracht heeft. Uit Boxmeer wordt vanmorgen geseind dat het dorp gedurende den nacht is over stroomd en dat de toestand daar ernstig is. Uit Tiel wordt vanmorgen geseind: De Waal is het laatste etmaal 29 c.M. ge wassen. De stand is nu 10,14 M. boven nor maal A. P. Nog nooit te voren was het wa ter zoo hoog. Uit Druten: wordt geseind, dal de laag gelegen gedeelten onder het wassende wa ter worden bedolven. De scholen en de kerk te Afferden CGld.) zijn vol ve>e. De kerk en de school te Leeuwen slaan in het water De toestand bij Mhl is volgens hedenmor gen ontvangen telegrammen eveneens drei gend. Men vreest, dat de Achlerdijk, die de omgeving beschermd tegen de Beersche Maas zul doorbreken. Bij een doorbraak zal Sint Hubert onderloopen. Uit Roermond wordt geseind; Hel water der Maas is «sedert gisteren 47 c.M. geval len; hel staat thans 21.05 M. boven A. P, Het spoorwegverkeer Maastricht-Sitlard is hedenmorgen weer geheel hereteld. Te Roermond is een watersnoodcommis- sie opgericht. Uit Maastricht wordt hedenmorgen ge seind: De Maa3 is gedurende het laatste et maal nog 12 c.M. gevallen, de stand aan do Maasbrug is 4.53 Meter. J De stad zelf is vrij van water. Hedenmorgen hebben de Koningin en de; Prins met gevolg een bezoek gebracht aan- lokalen, waar de vluchtelingen zijn on dergebracht. De hooge bezoekers onderhiel den zich met de vluchtelingen en stelden vele vragen. Vervolgens werd een bezoek' gebracht aan de overstroomde gebieden langs den Maasdijk. Te ruim 10 uur vertrok ken de Koningin en Prins per trein naar het Noorden. Uit Cuyck wordt ons hedenmorgen ge« seinde Sinds gisteren u de stond ran df

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9