DE JOCKEY No. 20187. LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 4 Januari Tweede Blad. Anno 1926. FEUILLETON. Rijkscommissie van advies voor werkveischaifing. Eonoamd voor een jaar to'. leden der Riikfiooininissie van adviee voor werkverschar- ftog de heeren ir. L. G. Kortenhorst en M Triebeis, leden werkgevers van den NederL Werkloos heidsraadJ. Th. Nrjkamp en F. van de Walle, leden werknemers van den NederL Werkloosheidsraad, en dr. I. H. J. Yios, wethouder der gemeente Amsterdam. Bezoldigingsregeling voor het personeel der Verzekeringskamer. Het Staatsblad no. 516 bevat het Kon. be sluit van den 28sten December, tot wijziging van het Kon. besluit van 26 Januari 1925 (SUbl. no 23), houdende bezofldigingsrege- 1 j n"ff voor het personeel der Verzekeringska mer. Daarbij is bepaald: Artikel I. Ons besluit van 26 Januari 1025 (St.bt. no. 23) wordt gewijzigd als volgt: a. Artikel 1 wordt gelezen als volgt: „Voor liet personeel der Verzekeringska mer worden de navolgende jaarwedden vast gesteld: voorzitter f 11,500; lid f 9500; secre taris f4900—15800, 3 tweejaarlijksehe ver- hoogingen van f300; inspecteur der Verze keringskamer f4000f 6J00, 6 tweejaarlijk sehe verhoogingen van f200; referendaris f4600—f5600, 5 jaarlijksche verhoogingen van 1200; 'hoofdcommissies f3500f 4500, 5 twecjaarlijksche verhoogingen van f200; commies f 2500—f 3400, 3 tweejaarlijksehe verhoogingen van f 200 en 3 tweejaariijk- aciho veiihoogingen van 1100adj.-commies 11700f 2700, 3 tweejaarlijksehe verh. van f200 en 4 tweejaarl. verh. van f 100; klerk f 1100—f2000, 4 jaarlijksche verhoogingen van f 100 en 5 tweejaarlijksehe verhoogin gen van f 100; schrijver le klasse f1600 f 2100, 5 tweejaarlijksehe verhoogingen van f 100; schrijver 2e klasse f 1004J 1700, 4 jaarlijksche veriioogingen van f 100, 2 twee jaarlijksehe verhoogingen van f 100 en 2 tweejaarlijksehe verhoogingen van f 50ma chineschrijver f500—f900, 4 jaarlijksche verhoogingen van f100; concierge-bode f 1400f 1700, 2 tweejaarlijksehe verhoo- gingen van f 100 en 2 tweejaarlijksehe ver hoogingen van f 50." b. Artikel 4 wordt gelezen als volgt: „Het bepaalde bij de artikelen 1, 2e, 3e en Ge lid, 2, 6, 2e, 3e en 6e lid, 7, 8, le, 3e en 4c lid, 9 tot en met 16, 19, le en 2e lid, 20, 21, 22, le lid, 23, le lid, 26 tot en met 29, 31 en 37 van hét Bezoldigingsbesluit Bur gerlijke Rijksambtenaren 1925 vindt over eenkomstige toepassing. Echter blijft het bepaalde in artikel 1, tweede lid en artikel 8, derde lid, van ge noemd Bezoldigingsbesluit buiten toepassing ten aanzien van de jaarwedde van den ma- chimeschrijvor." c. Artikel 5 vervalt. Artikel II. Ten aanzien van ambtenaren en gewezen ambtenaren, van de Verzeke ringskamer vindt het bepaalde hij artikel III van Ons besluit van 9 December 1925 (SU>1. no. 467) overeenkomstige toepassing. Artikel III, Artikel I. sub a en b, bene vens artikel II van dit besluit treden in wer king met ingang van 1 Januari 1926. Artikel 1, sub c treedt in werking op een nader door Ons bepalen tijdstip. Jaarwedderegelingen bij centralen. raad van beroep en de raden van beroep. Het Staatsblad no. 517 bevat het Kon. be sluit van den 23sten December, houdende nadere wijziging van het Kon. besluit van 6 Augustus 1920 (St.'bl. no. 687), tot vast stelling van bepalingen omtrent de jaar wedden van de leden en den griffier van en de substituut-griffiers bij den centralen raad van beroep, en van de voorzitters en. griffiers van de raden van beroep, laatste lijk gewijzigd bij hel Kon. besluit van -17 Januari 1023 (S.bl. no. 19). üaarthj is be paald; Artikel I. Artikel 1 van Ons besluit van G Augustus 1920 (St.bl. no. 687), gelijk dit laatstelijk is gewijzigd bij Ons besluit van 17 Januari 1023 (Sl.b'l. no. 19).-wordt gele zen als volgt: „De jaarwedden van de leden en den grif fier van eif de substituut-griffiers bij den centra-ten raad van beroep en van de voor zitters en de griffiers van de raden van be roep worden vastgesteld als volgt: Centrale raad van beroep:. voorzitter f 9500, ondervoorzitter f 8500, lid f 7500, griffier f 6000, substituut-griffier f 3200. Itaden van beroep le Amsterdam en le Rotterdam: voorzitter f7500, griffier 5500. Overige raden van beroep: voorzitter f 6500, griffier f 3200." Artikel III. De eerste twee Leden van arti kel 2 van Ons besluit van 6 Augustus 1920 (St.bl. no. 687), gelijk uit laatstelijk is ge wijzigd bij Ons besluit van 17 Januari 1923 (St.bl. no. 19) worden gelezen als volgt: „De in arlikef 1 genoemde wedde van de substituut-griffiers bij den centralen raad van beroep wordt iedere 2 jaren, gedurende welke zij in een of meer der in dat artikel bedoelde of rechterlijke betrekkingen werk zaam zijn of geweest zijn met f 180 ver hoogd. De verhooging bedraagt in het ge heel f 900. De in artikel 1 genoemde wedde van de griffiers van de raden van. beroep, met uit zondering van die te Amsterdam en Rotter dam, wordt na 1, 2, 3, 4, 6, 8, 10, 12 en 14 jaren, gedurende welke zij in een of meer der in dat artikel bedoelde of rechterlijke betrekkingen werkzaam zijn of geweest zijn, verhoogd met f 200." Artikel III. Voor zooveel en xpor zoolang d.- wedde van een ambtenaar, bedoeld in ar tikel 1 van Ons besluit van 6~Augustus 1920 (St.bl. no. 687), gelijk dit laatstelijk is ge wijzigd bij Ons besluit van 17 Januari 1923 (St.bl. no# 19), minder bedraagt dan de wed de, welke hem op 31 December 1925 toe kwam volgens de op dezen dag geldende sa larisregeling, wordt zijne wedde op dit hoo- gere bedrag bepaald. Het bepaalde in hel vorige lid geldt niet, voor zooveel het nadeelig verschil een ge volg mocht zijn van het aanvaarden van een lager bezoldigd ambt. Artikel IV: Aan hem, die op 1 Juli 1925 als ambtenaar, bedoeld in artikel 1 van Ons besluit van 6 Augustus 1920 (St.bl. no. 687), gelijk dit laatstelijk is gewijzigd bij Ons besl. van 17 Januari 1923 (St.bl. no. 19), in func tie was, of zijne rechtverkrijgenden, wordt voor eenmaal uitgekeerd een bedrag gelijk aan het geen de ambtenaar aan wedde meer zoude hebben genoten, indien dit besluit met ingang van 1 Januari 1925 in werking was getreden. Artikel V. Ons besluit van 24 April 1924 (St.bl. no. 206) is ingetrokken. Artikel VI. Dit besluit treedt in werking met ingang van 1 Januari 1926. Wijziging bezoldigingsbesluit. Het Staatsblad no. 520 bevat het Kon. be sluit van den 30sten December, houdende bepaling van het tijdstip, waarop in wer king treedt artikel II van het Kon. besluit van 9 December 1925 (Stixl. no. 467), tot wijziging en aanvulling van het Bezoldi gingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1925. Dit artikel II is in werking getreden met ingang van 1 Januari j.l. Artikel II, bovenbedoeld, bepaalde dat ar tikel 30a van het Bezoldigingsbesluit ver viel met ingang van een nader te bepalen tijdstip. (Laatstgenoemd artikel bepaalde dat in dien ambtenaren met een Ihooger salaris of maximumsalaris dan f 6000 krachtens het Bezoldigingsbesluit 1925 een hoogere wedde zouden gaan genieten dan waarop zij vol gens het Bezoldigingsbesluit 1920 recht had den, die wedde tot het laatstgenoemde be drag wordt verminderd'). Bijzondere toelagen. Naar wij vernemen ajjn met ingang van 1 Januari de volgende toelagen vastgesteld door den Minister van Oorlog, en wei 'voor gevarentoelage £2.70 per dag; idem voor detachementen £1.13, f0.90 en f0.68 piar dag; idem voor pjarsoneel tot flet verleenen van hulp b\j opruimen van wrakken "f 1.35, £0.90, 10.72 en f0.63 p&r dag; idem voor hulpverleening bij omvangrijke storingen op Rijks-telegraaf- en telefoonleidingec f 1.13, £0.90 en £0.68 per dag; idem voor mili tair o telegrafisten, die gedetacheerd zgn tot hulpverleening bij den Rijks telegraafdienst £0.45 en £1.35 por 'dag. Belooningen voor werkzaamheden bij schietoefeningen, met personeel der Rijksveldwacht: voor officie ren £1.80 per uur tot een maximum van £4.50 per dag; voor onderofficieren f0.68 per uur tot een maximum van fl.10 per dag; idem voor werkzaamheden bij het plaat- seltjk militair onderricht of voor hulpver leening bij oefeningen van den Vrgwiliigen Landstorm of van burgerwachten of erken de schietvereenigingen: voor officier, n van ten minste £1.35 per uur tot ten hoogste f2.70 met een maximum van f8.10 per dag; voor onderofficieren van ten minste 10.80 tot ten hoogste £1.80 per uur met een maximum van £5.40 per dag en voor mili- tairen beneden den rang van onderofficier van ten minste £0.50 tot ten hoogste £1 per uur met een maximum van f4.05 per dag. j Neemt een officier of onderofficier deel aan het onderricht of de oefening in een plaats (burgerlijke gemeente of het b'g name bekend, afgezonderd liggend onderdeel eener gemeente), gelegen op meer dan 5 K.M. i builen de woonplaats van den betrokkene, dan bedraagt het uur-minimum £1.62 en fl.OS. (Res.-bodeO Het' jubileum van het NederL Verbond van Vakvereonigingen. In de koningszaal van Arlis te Amster dam heeft Zaterdagmiddag het Nederlandsch Verbond van Vakvercenigingen ontvangen ter gelegenheid van zijn 20-jarig bestaan. De zaal was door een groot aantal bloemstuk ken in een feestzaal herschapen. Behalve bijna alle bestuurders van de bij het N.V.V. aangesloten vakbonden waren aanwezig het partijbestuur der S.D.A.P., de socialistische fracties van beide kamers, de soc. dem. vrouwenclub, de redacties der socialistische partijorganen, besluuTder^bonden en vele particuliere personen. De heer Troelstra, die tijdens dc openings rede ter vergadering kwam, werd met luid applaus -ontvangen. De voorzitter van het N.V.V.de heer R. Stenhuis, opende de bijeenkomst en huldigde allereerst de overleden bestuurders Bruens en Jensch en verder de oud-bestuurders Oudegeest. J. v. d. Tempel. Ook den heer Henri Polak, de geestelijke vader van het N.V.V., werd hulde gebracht. Met bijzonder vreugde begroette spr. den heer Troelstra, die zooveel had verricht om de stichting voor te bereiden. Het eerst was daarna aan het woord de heer J. Oudegeest, die het verbond nanïens het Internationaal Verbond van vakvereeni- gingen gelukwenschte. Voor het Belgische Vakverbond waren aanwezig de heeren de Vlaminck en Bondas. De heer J. van Zutphen deelde namens al le aangesloten vakbonden mee, dat zij geza menlijk een schoorsteenstuk voor de be stuurskamer van het N. V. V., geschilderd door prof. Roland Holst, aanboden. Namens het bestuur van de D.D.A.P. voer de de heer W. H. Vliegen het woord. Nadat'de heer dc Vlaminck de hulde van het Belgische vakverbond had vertolkt, was het woord aan den heer Albarda, die namens de sociaal-democratische Kamerfracties het verbond huldigde en gewaagde van de nood zakelijkheid van innige samenwerking tus- schen vakbeweging» en politieke partij in het belang van de arbeidersklasse. Daarna hebben o.a. no* het woord gevoerd de heeren Jan van Tempel, als oud-besluur- der; S. Pothuis, die namens alle aangesloten besluurdersbonden sprak en een stoffelijk blijk van waardeering aanbood; Edo Fim- men, namens de Internationale Federatie van Transportarbeiders; Koos Vorrink, namens het Instituut voor arbeidersontwikkeling en Ol'bhof, namens de Twen-lsche textielarbei ders. De heer E. Kupers, bestuurder van het N.V.V., deed daarna mededéeling van een aantal ingekomen telegrammen en brieven, o.a. van de redactie van de Socialistische Gids, den Rolterdamsche wethouder Heykoop vereenigde schijven9chuurders, die in plaats van bloemen f 25 voor het Troelstra-oord schonken, het Duitsche vakverbond, het En- gelsche vakverbond, het Doensche vakver bond, het Zwitsersche vakverbond en de Belgische werkliedenpartij. De heer Stenhuis dankte daarna voor de gebrachte hulde en voor de vele stoffelijke bewijzen van waardeering, het N.V.V. ge schonken. Christelijke Psychologische Centrale. In de te Utrecht gehouden algemeene ledenvergadering van de Christelijke Psy chologische Centrale voor school en beroep zijn als bestuursleden, in de vacatures ont staan door het overlijden van dr. Van der Valk en het bedanken van don heer Van der Born, gekozen de heeren G. J. van der Ploeg en dr. L. van der HorsL De voorzitter, prof. dr. L. Bouman, wees er op, dat de Centrale in de laatste jaren een kwijnend bestaan heeft geleid, doch men spoedig het vereenigingsleven in de Centrale weer in goede banen hoopt te lei den. •Dr. L. van der Horst hield een rede over voorlichting in zake beroepskeuze. De rede van dr. v. d. Spek over Voordrachten over beroepskeuze, Voorlichting aan chr. kweekscholen, werd uitgesteld tot later. De Nederlandsche gezant te Berlijn. De Duitsche bladen wijden vriendelijke artikelen aan den Nederlandschen gezant te Berlijn, baron Gevers, ter gelegenheid van zijn twintigjarige' ambtsvervulling, vooral voor zijn werk bij de organisatie van de Nederlandsche hulpactie in Berlijn tijdens de oorlogsjaren. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" wijst vooral op het buitengewone vertrouweu, dat baron Gevers van Duitsche zijde gedu rende zijn lange ambtsperiQde genoot. Het blad zegt danBaron Gevers toonde steeds het Duitsche karakter en de Duitsche be hoefte uitstekend te begrijpen, waardoor voor beide landen de beste resultaten wer- I den bereikt. Nooit zal zijn arbeid in de oorlogsjaren vergeten worden. Aan hem is het te danken, dat de betrekkingen tus- schen Duitschland en Nederland in den oor log nooit zijn verbroken en dat op het ge bied van naastenliefde juist van Nederland, sehe zijde zoo voorbeeldig gewerkt is. Ook in de moeilijke jaren, die Duitschland daar na doormaakte, was het Nederlandsche ge zantschap de bron, waar de edelste mensch- lievendheid uit voortkwam. Bevordering der Ned. Nijverheid- Het hoofdbestuur van den Ned. R.-K. Steenfabrieksarbeidersbond St. Stapihanus heeft lot het Nederlandsche Episcopaal het verzoek gericht om te wi/llen overwegen, of het mogelijk is aan de rekenpliohtige be sturen van kerken, scholen en patronaten voor te schrijven, dat hij nieuwbouw en .herstelling in de be9tok(ken wordt opgeno men, dat steeds steen van Nederlandschen oorsprong behoort te worden gebruikt. In de breedvoerige toelichting tot het ver zoek wordt gewezen op: de betere kwaliteit van het Nederlandsche product, de bedongen van de 40,000 gezinsleden bij die fabricage er van betrokken, den sterk toenamenden invoer van Belgische steen (145 mi 111 oen ad f2.492.000 in 1923, 335 miilioen ad f4,554.000 in 1925) en cïe voldoende capa citeit der Nederlandsche industrie (2 mil liard). Door de onderlinge concurrentie deT fa brikanten acht het hoofdbestuur het gevaar voor prijsopdrijving buitengesloten. Ontsluitgelden en roeiloonen. De Vereeniging van Nederlandsche Wijn handelaars had zich tot den Minister van Financiën gewend, met het verzoek een herziening te brengen in de nieuwe bepa lingen omtrent de ontsluitgelden en roei- looüen (vergoedingen voor diensten door rijksambtenaren bewezen). Blykens een mededeeling ia het maand blad De Wjjn heeft het departement ge antwoord, dat sle regeling der kosten, zoo als die thans wegens verrichtingen van ambtenaren der accijnzen worden geheven, in enkele gevallen gunstiger, ïh andere daarentegen ongunstiger is dan de vorige. Het komt den Minister daarom voorshands niet noodig voor een verandering in het Koninklijk besluit van 20 November 1924, deze verhoogingen betreffende, te brengen. Van de sporen. Om de bezetting der treinen op Zondag te kunnen nagaan werden gisteren en moeten ook op Zondagen 10 en 17 Januari a.s. van elk station der Ncd. Spoorwegen de reizigers per klasse geteld worden. Naar wij vernemen zal in den loop van dit jaar een gewijzigd model perronkaarten ingevoerd worden. RECLAME. In algemeen gebruik kwamen dc Aspirin-tabletten ftoysi, dank zij hun onovertroffen werking. Millioenen lijdenden zien in hen de beste pijnstillers, welke hen bevrijd hebben van hoofd- en kiespijn, rheuma- tiek, lendenpijn, verkoud heden, jicht, neuralgie, enz. Goede producten worden graag nagemaakt en aldus zijn ook de vervalschingen van Aspirin talrijk. Garantie voor dc echtheid vindt U in de origincele verpakking met den oranje band en het Bayer-kruis. Prijs 75 ets. [BAYER 8875 Om aan reizigers op maandkaarten bij de Nederl. Spoorwegen bij ongesteldheid tege-! moet te komen is toegestaan dat iemand, wiens werk om die reden vroeger moet be-, eindigen dan gewoonlijk, zoodat hij reizen moet met een trein waarin maandkaarten niet geldig zijn, is aan stations-chefu ver-,' gunning verleend dit toe te staan, na vertoon van een schriftelijk bewijs van den werkV gever. Te Den Haag is in den ouderdom van 65] jaar overleden dje heer Jacob Bosman, oud-j resident van Besoeki, ridder in de Qrde vatfc den Nederlandschen Leeuw. In verband met het feit, dat de be-} trokken organisaties'bericht hebben ontvan-4 gen van den directeur-generaal der poste-4 rijen en telegrafie, dat er thans geen uit-* zicht is op loonsverhooging voor d? bestel-*' Iers, heerscht er onder het bestellend perso-, neel te Amsterdam en Rotterdam ontevre-' denheid. Deze heeft zich geuit in stille sabotage, doch thans is alles weer normaal. UIT NED. OOST-INDIE. Geïnterneerd. (Aneta). Darsono, Mardjohan en AL Archan zijn te Okaba geïnterneerd, inslede van te Mcrauke. (Beiden in Zuid-Nieuw* Guinea). Verduistering. (Aeneta). Een Ghineesche kassier van N. I. Handelsbank te Soerabaja iheel? f 40,000 verduisterd. De man heeft bekend, het geld gebruikt te hebben om te gokken. RECLAME. 5981 Uit het Engelsch door ARTHUR APPL1N. Vertaling van Mevr. M. J. LANDRé—TOLLENAAR. (Nadruk verboden). 16) „Bevalt Engeland je zoo slecht?" „Slecht!" I \eék van den één naar den ander. Slecht!" Ilij zocht geruimen lijd naar woorden om uitdrukking le geven aan zijn gevoelens, maar hij kon ze niet vinden en stond op, liep langzaam naar den haard en bediende zich van spek en eieren. ,.Uel rit zo- zei hij eindelijk. „Toen ik Colorado doorreisde, kreeg ik toevallig een gedicht in handen, dal hel Engelsche land leven beschreef. En het eerste wat ik hier te zien krijg. ;!i dal gezicht, als het ware in levenden lijve. Dé man, die het geschreven heeft, moet hier ergens gewoond hebben. Jk wil den indruk niet bederven, door hier vandaan te gaan en te merken, dat het niet overal zoo is." Marion bromde wat, nam zijn courant op, vouwde haar open. keek even het eers'e jj'Au ia en liet haar toen op den grond val lei /V®* noffaJ verstand van paarden; "enk ]e van de mijne die je vanochtend eezien hebt?" .Jk heb eigenlijk alleen gelet op den Ka meel. Hij zou geen eersten prijs krijgen op ven schoonheidswed®! rijd!" „Neen," antwoordde het Jog snel met wijd open oagen, „d«at zou hij niet. Maar we doen hier niet aan schoonheidswedstrijden voor paarden of mannen." ..Toch," vervolgde Puk onverstoorbaar, „lijkt het me, in aanmerking genomen, dat hij nogal zwaar is en pas half getraind, dat hij één van de snelste paarden zou kunnen worden. De Kameel is ongetwijfeld een goudmijntje, Marton. En ik heb heusch al heel wat paarden gezien in mijn leven." Marton knikte en raapte de krant weer op. „Dank je voor het compliment. Ben je nu tevreden. Tony? Het schijnt, dat ik het laatste jaar mijn oogen in mijn zak gehad heb." „Hij is bedri egel ijk," gaf Puk toe. „Hij is niet mooi om naar le kijken, niet voordat hij draaft en dan sapperloot!" Er werd aan de voordeur geklopt en Bert Tompson slenterde naar binnen. Zijn groote gestalte was gehuld in een zware jas, die hem bijna tol de enkels reikte, zijn vilthoed stond scheef op zijn hoofd en in de hand hield hij een zwaren stok mei zilveren knop. „Ilello; hello, nog aan het ontbijt. Een beetje laat, hè?? Neem je het er maar eens van op den Sabbath, Marton?" Hij zweeg, toen hij*Puk zag. Hij zette zijn stok in een hoek, trok zijn jas uit en gooide zijn hoed op een stoel. Toen haalde hij een grooten sigarenkoker voor den dag en stak een dikke Corona op. „Je ziet er beroerd uit, Andrew. Hoe kom je aan dat blauwe oog? Je bén toch niet aan het trainen om Dins dag uil le komen?" Ilij ging voor het vuur slaan, slak de handen in de zakken en lachte luidruchtig, Andrew stelde Puk voor. „Mijnheer Petjer mijnheer Bert Tompson. Tornpson is één j van de groote mannen in de bokswereld. Hij heeft dien wedstrijd voor Dinsdag op touw gezet. Puk stond op. Hij keek Tompson lang en onderzoekend aan. „Marton heeft me ver teld van uw pech. Die man, waarop hij ge wed had is er van door." „Ja de schoft. Maar bij ieder ongeluk komt ook geluk nietwaar, Fav?" „Heb je nog niemand kunnen vinden, <üe hem wil vervangen?" vroeg Marton snel. „Ik ben geen goochelaar, die zwaar ge wichten, als konijnen, uit zijn hoed le voor schijn haalt," antwoordde Tompson. „Neen, we zullen moeten opdokken, Marton, 't Spijt me, maar er is niets aan te doen. Maar jij hoeft je geen zorgen le maken, hè, Fay?" Ze schoof haar stoel achteruit, stond op en liep op haar vader toe. „Neen, we maken ons geen zorgen; we hebben iemand gevon den, die tegen Johnson wil boksen." Tompson sloeg de asch van zijn sigaar en glimlachte. „Hoe heet hij? Waar woont hij? Dan zal ik een krans aan zijn weduwe stu ren." „Je bent toch niet getrouwd, Peter?" Het Jog sprak. Hij had stil op zijn stoel zitten spelen met een dun gesmeerde boterham. „Nog niet," antwoordde Puk kalm. Heel langzaam en bedachtzaam keerde hij zich om en keek Fay aan Tompson nam de sigaar uit den mond, sloeg er weer de asch van af, keek eenige oogenblikken naar het brandende eind, nam haar toen weer tus9chen de lippen en rolde haar peinzend heen en weer. „Ben je van plan dezen jongen man uit te laten kornen legen Johnson?" „Ik heb het zelf voorgesteld," antwoordde Puk en zijn stem klonk verontschuldigend. „Marton vindt hel goed." Tompson glimlachte medelijdend. „Waar kom je vandaan? Heb nog nooit van je ge hoord, geloof ik." „Ik kom uit Amerika, lk ben hier pas een paar dagen. Maar ik ben een Engelschman, hier geboren en getogen," voegde hij er bij, toen hij tegenkanting voorzag. „Waar heb je gebokst?" „Nergens. Ik heb pas één keer den hand- sejioen aan gehad, voor de grap." Tompson sloeg Puk met zijn groote, grove hand op den schouder. „Luister naar mijn raad, jongetje en geef Johnson niet gelegen heid om je knappe gezicht te bederven. Ik moet toegeven, dat ik zelf niet wist, hoe 9terk hij is, loen ik dezen wedstrijd op touw zette. Niemand weel, hoe sterk hij is. Het i9 natuurlijk een gemeene streek van Bilt om hem te smeren, maar ik kan het me voor stellen. Maar wacht maar eens, tot ik hem heb." Hij wendde zich tot Puk, die verlegen midden in de hall stond, als een groote, uit zijn kracht gegroeide jongen. „Waag je er niet aan. Als je beroeps wilt worden, kun nen we er later nog wel eens over spreken." Puk schudde het hoofd. „Ik boks niet om geld. Maar ik zal Dinsdag tegen Johnson vechten voor de grap. Het is beroerd voor Marton om zijn geld te verliezen zonder ooit eens kans gehad le hebben." Hij wendde zich tot den trainer. „Wil je alles met den heer Tompson regelen, Marlon? Dan vertel je mij naderhand wel. wal ik doen moet. Ik zeg niet, dat ik Johnson zal verslaan, maar ik zal mijn best doen om Marton zijn geld te laten winnen." Hij liep langzaam naar de deur, maakte haar open en bleef een oogenblik staan luis teren naar de kerkklokken, die juist begon nen te luiden. „Daar ga je zeker dadelijk heen," zei hij legen Fay; „naar de kerk, be doel ik. Ik heb gezien, waar zij is, toen we vanochtend naar de wei reden. Het kerkje ziet er uit alsof hel er al nel zoo lang staat, als Engeland midden in zee. Ik zou graag met je meegaan en hooren, hoe ze hier psalmen zingen." Bert Tompson liet zijn sigaar vallen. Hij was stom verbaasd. Fay lachte verlegen en bloosde. ,,lk ben in in lang niet naar tie kerk geweest. Je wordt zoo lui, als je werkt. Maar ik zal graag met je mee gaan. Ik zal me even aankleetfen." „Ik zal in den tuin op je wachten," zei Puk en greep zijn hoed Tompson raapte langzaam zijn s.gaar op. Hij kon geen woorden vinden. „Allemach tig," barstte hij eindelijk los. „dat is hel top punt, Andrew! Ben je heek-maal van Lotje getikt of wat?" De trainer glimlachte en verzoclil Tomp son met hem mee te gaan naar zijn Tan-, toor, om ruslig over zaken te kunnen spre ken. „Ik ben een drenkeling en je t hel oude spreekwoord van den strooi.1 Tompson haalde de schouders op. j je als een gek wilt aanstc1'- n. kan ik er niets aan doen. Maar ik wil j wel belocven, dal, als jij dien jongen man Dinsdag ui: iaat komen, dat ik dan legen hem zal wedde Hij keek Marton achterdochtig aar. „Dat niet je bedoeling, hè?" „Neen," antwoordde (ie trainer bitter, „Hoe zou ik aan geld komen om te wed den? Deze Peter heeft een even goede kans of een betere zelfs, als Battling Bill. En a1* hij wint kan ik je de heele ren'.e betalen en een gedeelte van de aflossing bovendien." (Wordt vervolgd),

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5