opruiming! JOH. GEIJTENBEEK1 KUNST EN LETTEREN. A INGEZONDEN. 5 van een aantal nieuwe en gebruikte Klap-Camera's Projectie - Lantaarns Foto - Artikelen de wagen weder in de rails worden ge bracht. Op dit punt is reeds herhaalde ma lei: de tram ontspoord. Kerk. bericht. Ned.-Herv. CJern., Oudejaarsavond te halfzeven, ds. Van Haaften, en Nieuwjaarsdag, te 10 uur voorm., dezelfde. Noordwijkerhout. Kerkelijk be richt. Ned.-Herv. Kerk. Oudejaars avond, 7 uur, en Nieuwjaarsmorgen, 10 uur, ds. P. Hofstede. Noordwijk-aan-Zee. Gisteren werd al hier een aanbesteding gehouden voor de leveranties van levensmiddelen en brand stoffen, gedurende het jaar 1926, ten be hoeve van het Gasthuis. De laagste inschrij vers waren voorKruidenierswaren, mej. Joh. v. d. Wiel, te Noordwijk-aan-Zec. Brood, J. van Rooyen IJz., id. Cokes en turf, P. v. d. Haak Hzn., id. Vleesch, vet en spek, fa. S. J. Zandvoort, te Noordwijk- Binnen, aan wien de leveranties werden gegund. Wederom, doch nu voor een overvolle zaal, gaf de cööperatie „Hélpt Elkander" een film-avond. Het was hetzelfde programma. Ook nu amuseerde men zich kostelijk. Gisteren is alhier onder buitengewone belangstelling begraven mej. de wed Jo hanna de VreugdBoezaart. Zij was de oudste inwoonster dezer gemeente en be reikte den leeftijd van ruim 93 jaar. Lisse. Op een tweetal voor de Chr. Goref. Kerk alhier staan ds. J. Jongeleen te Hilversum en ds. J. L. de Vries te Rijnsburg. Ds. C. S. v. d. Ven hoopt Zondag den 24slen Januari afscheid te nemen van de Chr. Ger. Gem. alhier en Zondag den 7den Febr. 1926 zijn intrede te doen te Arnhem, na bevestigd te zijn door ds. G. Wisse, van Utrecht* Oegstgeest. In de groole zaal van ,,lvene" is Maandag- en Dinsdagavond Kerstfeest gevierd met de kinderen van 612 jaar van do Ned.-Herv. Gemeente. Voorheen werd een tweetal jaren achter een ook een kerstfeest gevierd, dooh op kleiner .schaal met kinderen van leden van den Chr.-Nat. Werkmansbond. Thans was dit feest uitgebreid opgezet, in samenwer king had nu de kerkeraad der Ned.-Herv. Gemeente met den Chr. Nat. Werkmans bond dit feest georganiseord. Eiken avond werden circa 150 kinderen ontvangen met een groot aantal ouders, xoodat do groote 7«aal telkens geheel ge vuld was. Kerk. bericht. Ned.-Herv. Gem., Oudejaarsavond tc 7 uur, en Nieuw jaarsdag, te 10 uur, voorm., in Irene", ds. Jansen Schoonhoven. Rijnsbnrg. Huldiging comman dant Burgerwacht O. Haasnoot Gisteravond kwam bij den heer H. Coster de burgerwacht in buitengewone vergadering b\jeen, met het doel, naar de Voorz.de heer H. J. Grimbergen, bij de opening mededeel de, den kapitein der grenadiers Bakhuis, in de gelegenheid te stellen een belangrijke mede-deeling te doen, die het besluur gaarne vóór Nieuwjaar ter kennis van de leden zag gebracht. Tegenwoordig was de burgemeester, eere voorzitter van de burgerwacht, terwijl later ook wethouder Schoneveld ter vergadering verscheen. Na opening van de vergadering werden ©enige brandweer-aangelegenheden behan deld. De Vcorz. dankte den burgemeester voor de door B. en W., op verzoek, verstrekte oliejassen, zuidwesters, brandhoorns, thngen- wagens en lantaarns. Deze laatsten maakten oefening voor de leden wel gewenscht, daar anders het gebruik moeilijkheden kan ver oorzaken. Bij beproeving zijn de geplaatste brand- kranen in orde bevonden. Vervolgens las de heer Jan Kromhout, secretaris van de afdeeling brandweer, de notulen der vorige vergadering, die zonder op- of aanmerkingen werden goedgekeurd. De Voorz. merkte op, dat bij de laatste branden gebleken was, dat de terremafzat- ting niet in orde is. Sommige inwoners wer den op sommatie niet bereid gevonden het terrein vai^ den brand te verlaten en hin derden daardoor de brandweerlieden. Spa*, vroeg aan den burgemeester of in zoo'n geval proces-verbaal kan worden opgemaakt door leden van de burgerwacht of door het bestuur. De burgemeester antwoordde ontkennend omdat de burgerwacht geen pol tiebsvocgd- heden bezit. De Voorz. vroeg hierop of die bevoegdheid niet aan twee of drie bezadigde leden kon worden verleend, waarop de burgemeester in overweging gaf, die vra3g schriftelijk te deen, waaraan zal worden voldaan. Nadat nog eenige interne zaken waren behandeld, kwam kaplteit Bakhuis ter ver gadering, alsmede het Harmoniegezelschap „Wilhelmina" onder leiding van den heer V. van Delft Czn., die werden welkom ge- heeten door den Voorzitter. Kap. Bakhuis deelde mede, ten tweeden male met deze burgerwacht in aanraking te kojpen, thans belast met een bijzondere zending. Deze zending is spr. uit het hart gegrepen, waar het hier geldt iemand te huldigen, die zich voor de burgerwacht buitengewoon verdienstelijk heeft ge-maakt, nooit vroeg, wat brengt dit of dat werk mij op, en voor kleinere burgerwachten de ware man is. Spr. doelt op den commandant, .den heer C. Haasnoot Ben man, eenvoudig van per soon en van uiterlijk, die zonder titels of waardigheden, alleen voor zijn capaciteiten respect afdwingt, en die als voorbeeld kan dienen voor vele hooggeplaatsten in groote steden, die onder veel gemakkelijker om standigheden gezag uitoefen: n. Haasnoot heeft getoond een trouwe waker te zijn voor het gemeenebest, trouw te staan aan de zijde van den burgemeester, en een mam waarvan in geval van nood veel te verwachten is. Dat de Rjjnsburgsche burgerwacht nog rol leven is, en in tegenstelling met c-en aantal door sp(r. met name genoemde bur gerwachten, groeit en bloeit, dankt men aan den commandant en aan het bestuur. Om den commandant daarvoor te eeren, is spr. ge komen en wel om hem daarvoor het kruis van Verdienste uit te reiken. Dit Kruis is uitgereikt aan generaals en hoogstaande knappe persoonlijkheden, die dit een groote onderscheiding vonden^ en het is spr. een treffend genoegen deze welverdiende hulde thans aan een eenvoudig man, als Haasnoot, to mogen uitreiken. Spr. speldt daarna den heer Haasnoot het Kruis van Verdienste op de borst en reikt hem een dipiloma uit, alsmede een schrijven van den Bond van Vrijwillige Burgerwachten, waarin deze den heer Haasnoot geluk wenscht met deze onderscheiding en hem aanspoort op den ingeslagen weg voort te gaan. De muziek speelde vervolgens het „Wil helmus", waarna op voorstel van kap. Bak huis een drijverf hoera voor de Koningin werd uitgebracht. Uitvoerig ging spr. vervolgens nog na hoe de politieke toestand in binnen- en buitenland - nog steeds tot waakzaamheid noopt. De Voorz., de heer Grimbergen, wensonte den heer Haasnoot geluk met zijn onder scheiding en hoopte, dat B. en W. ook de verdienste van den heer Haasnoot naar waar de zullen schattén. De Voorz. dankt kapl. Bakhuis, omdat de Rijnsburgsche Burgerwacht zoo hoog bijl hem staat aangeschreven en sp(r. hoopt, dat dit 2500 mag blijven. Hierna voerde de burgemeester het woord. Spr. zaide, zich op dit bijzonder moment en dit voor Haasnoot onvergetelijk oogeublik, gedrongen te voelen een enkel woord te spreken. Is de verleende onderscheiding er een voor de geheele gemeente, voor spr. als eerevoorzitter, is zrjf dat in het bijzonder en spr. meent wel de tolk te zijn van alle aanwezigen, wanneer hij zegt te gelooven, dat Haasnoot alle krachten in het belang dei- burgerwacht zal blijven geven. Spr. hoopt, dat de heer Haasnoot tot in lengte var. dagen op dit glansrijke oogenblik zal mogen terugzien. Nadat de muziek nog enkele nummers had doen hooren, dankte kap. Bakhuis, in het bijzonder den dirigent, den heer Van Delft voor de opwekkende muziek Do heer Van Delft zegde dank voor deze woorden, en zeide verheugd te 2Jqn thans de burgerwacht, van wier diensten zoo vaak gebruik was gemaakt, ook eens van dienst te kunnen zijn. Hierna sprak wethouder S. Schoneveld. Naar aanleiding van hetgeen kap1. Bakhuis in zijn rede cpïnerkte over meerderen of minderen steun, van gemeentebesturen on dervonden, deelt spr. mede, dat de Rijns burgsche raad tot op heden zijn verplichtingen nakwam. Onaangenaam echter doet het aan, dat het Rijk zich meer en meer aan zijn verplichtingen onttrekt, en zoodoende alles op de gemeenten tracht te schuiven. Spr. zou het zeer op prijs stellen, indien po gingen werden aangewend om ook hierin verandering te brengen. Nadat de Voorz. allen; die tofi het welslagen van den avond hadden medegewerkt, had dank gebracht, was het officieele gedeelte der vergadering afgeloopen. Sergeant G. Schouten, kampwachter te Katwijk, vergastte de aanwezigen nog op een luimige voordracht, die veel vroolijkheid wekte, terwijl „Wilhelmina" nog eenige vroolrjke wijsjes deed hooren. Met ingang van 1 Januari a.s. is de commies der directe belastingen de heer A. A. de Vlieger, verplaatst van Oldenzaal naar hier. Valkenburg. K e r k e 1 ij k bericht. Ned.-Herv. Gem. Oudejaarsavond te 7 uur, en Nieuwjaarsdag, te 10 uur voorm., ds. Hermanides. Burgerlijke Stand. Geboren: Adriana, cl van C de Wit en W. Itersón. De melk is hier met 1 cent per L. afge slagen en van 18 op 17 cent de L. gebracht. Maandagavond is met de leerlingen-der Zondagschool een opgewekt Kerstfeest ge vierd. Ds. Hermanides, als hoofd van de school, verzocht de aanwezigen te zingen Ps. 150: 1. Daarna ging hij voor in gebed, 't Kerkgebouw was flink bezel met belang stellenden en allen riep hij een hartelijk welkom toe. Door vertelling en zang is d>en kinderen de beteekenis'van dit groole Chris tenfeest duidelijk gemaakt. Ook het stoffe lijke werd niet vergelen; de kinderen wer den goed getracteerd op chocolademelk met versnaperingen. Tot slot kreeg elk een blijvende herinnering in den vorm van een boek en die er af gingen een bijbel. Nadat de leider allen bedankt had sloot hij met deokgebcd en 't laten zingen van Gez. 180: 1. Voorhout. Burger 1. Stand. Gebo ren: Johannes Hendrikus, Z. van J. H. v. d. Voet en Ch. M. Zonneveld. Maria The- resia, D. van H. J. Mosseveld en J. C. Touw. Ondertrouwd: Abraham van Eeuwen 27 j en Johanna Susanna Koppe 26 j. Loop der bevolking. Sedert de vorige opgaaf hebben zich in deze gemeente ge vestigd B. G. Ipenburg, van Uitgeest J. B Schulte van Haarlem, J. Venne van Ben- nebroek en G. W. van Goozen van Wou- brugge, en zijn vertrokken J. J. de Wit naar Amsterdam cn T. van Boelen met ge zin naar Sassenheim. Voorschoten. Gisteravond waren de leden van het Departement Voorschoten van de Maatschappij tot Nut van het Alge meen in hotel Deurloo bijeen, waar mej. Truus Hooyer uit Voorburg de aanwezigen boeide door haar voordrachten. Wanneer wij af mogen gaan op het applaus, na elk nummer, dan hebben de aanwezigen zich best geamuseerd. Kerk. bericht. Ned.-Herv. Kerk Oudejaarsavond 7 uur, ds. H. P. Fort- gens. Nieuwjaarsmorgen 10 uur, ds. H. P. Fortgens. Wassenaar. B u r g e r 1. Stand. On dertrouwd: J. A. Drop en W. J. Rikkers W. G. Lau on A. W. Meskers. Geboren: Catharina Maria, D. van D. Brandt en M. Remmeréwaal Cornelia Maria Magdalena, D. van A. A. de Smit en C. P. van der Togt Johanna Theodora, D. van J. F. Knijnenburg en W. van der Meu- len Franciscus Hendrik Jacobus, Z van J. Th. Groenewegen en S. M. Langeveld. Overleden: Alida Maria Westgeest, 1 J. Bij het correspondentschap der ar beidsbemiddeling staan thans 25 werkzoe kenden ingeschreven. Ke r k. bericht. Ncd. Prot.Bond Oudejaarsavond, te .7 uur, mej. N. A. Brui- niug, uit Scheveningen. Zoeterwoude. In den nacht is alhier aan den Rijndijk c$ baldadige wijze huis gehouden door eenige jongelui uit Leider» dorp. Een hek langs den tuin van den burgemeester is over een groote lengte af gebroken. Door de gemeentepolitie van hier in samenwerking met die van Leiderdorp zijn vjjf personen te Leiderdorp aangehouden, die meerendeels het hun ten laste gelegde be kenden. Zfj zullen voor hun overmoedigheid wei boete betalen. Stedelijk Museum „De Lakenhal". Tentoonstelling van schilderijen, aquarellen en teeheningen uit particulier' bezit te Leiden en naaste omgeving. Itfen heeft, zooals dat ook elders reeds meermalen gedaan werd, een tentoonstel ling aangericht uit particulier bezit gedu rende de Kerstvacantie. -In de geboorte plaats van Rembrandt is dat een hachelijke onderneming. Het intellect weegt zwaar in deze veste en verdrukt al wat een waarde heeft, die niet door het verstand benaderd wordt. Er is van dien kant hier een demon stratie van eenzijdigheid, die we nu lang genoeg al kennen, teleurstelling wordt ons dus niet gemakkelijk meer bereid; en als deze tentoonstelling, wat aantal bezoekers betreft, gunstig uitsteekt boven voorgaande, dan mogen we hierin niet zien groeiende kunstzin, maar nieuwsgierigheid. Want nietwaar, het is toch wel eens leuk te weten wat die en die stadgenoot aan kunst bezit. Kijken we den catalogus van deze ten toonstelling eens door, dan bemerken we, dat de tien werken van wijlen Kamerlingh Onnes door de fam. Kamerlingh Onnes te Oegstgeest werden afgestaan, evenals vier van de vijf Versters. De aanriehters hebben dus slechts één werk van deze Leidsche schilders hier in Leiden machtig kunnen worden, ons dunkt dat is teekenend, temeer als men bedenkt, dal huh kunst tot het voornaamste behoort, wat het Holland van nu te bieden heeft. We voelen nu ook direct, dal de taak voor de aanriehters van deze expositie geen gemakkelijke was en van een typeering van de verschillende kunste naars kan dan ook moeilijk sprake zijn, dit is alleen voor Kamerlingh Onnes bereikt. Vooral door het buitengewone portret van de moeder Van den schilder, de dame in donkere japon, gezeten in zwarten leunstoel voor fijngrijzen achtergrond, heel eenvou dig van kleurverband dus, maar het is groot gezien, ook in de lijn, en dan is er een voortreffelijke aquarel, „Zomernacht" ge titeld, met de brooze pracht van vloeiende kleuren. Kamerlingh Onnes was de kleur- phantast in zijn luisterrijke stillevens en daarnaast de milde, ingetogen schilder van een stijlvol portret. Van Verster heeft men een drietal Stillevens machtig kunnen worden. „Paardebloemen" en „Pyrus Japo- nica", eigendom fam. Kamerlingh Onnes (Oegslg.) en „Judaspenning", waarvan de eigenaar de heer H. J. Jesse. is. Met de twee landschapbrokken: „Gezicht op het Oude Vreewijk" en „Boschage" uit den vroegen tijd van Verster laten ze Verster in zijn groei zien en bewijzen tevens, dat deze groole kunstenaar niet als een meteoor Is vc-rscheneh Willem Roelofs, eigenlijk de voorlooper van de Haagsche School is hier met een behaaglijk geschilderd landschapje uit het bezit van Ds. C. A. Crommelin vertegen woordigd, duidelijker dan hier zien we een eigene kant in de Theophile de Bock, het landschap met de waterpartij en donker plekkende hoornen, eigendom van dr H D. van Gelder, welke heer levens "eigenaar ïs van het blijde landschapschetsje van Anton Mauve Van De Bock .zien we nog een tweede landschapj uit de'Pollectie J. Zoete lief Tromp te Katwijk, waarin zich tevens het mansportret van Jozef Israels bevindt en dat door het élan, waarmee het geschil derd werd tot het beste behoort wat Israëls op dat gebied maakte. Dr. H. D. van Gelder zond „De oude vrouw aan het raam" van Joz-el Israëls in. Kever is behoorlijk verte genwoordigd door de inzending „Moeder met kind" van mr. dr. J. C. Overvoorde (Wassenaar) en „Slapend kindje" van J. Zoetelief Tromp. Met de Alb. Neuhuys' „Meisje met schotel", eigenaar Zoetelief Tromp en het simpele „Stadsgezicht" van Poggenbeek, eigendom van mr. dr. J. C. Overvoorde, hebben we dus nu te beginnen met Roelofs enkele representanten van de Haagsche School en eenige daaraan direct verwante schilders gehad. Dc invloed van de Haagsche School is dan nog te bespeuren in het mooie kinder portretje van den schilder Zoetelief Tromp, 1 dat mevr. Zoetelief Tromp inzond, in de aquarel van „Ploegende paarden" van Brelt- ner, eigenaar Zoetelief Tromp, in het schil derijtje van „Ploegende paarden" van Van der Vlist, dat de heer F. G. H. Gerlings in zond en in hel pittige landschapje van L van der Wind4 eigenaar de heer H D. Sala, van wiens meer bekenden broer Chr. van der Windt dezelfde kunsthandelaar een zelfportretje vol innigheid, uit diens vroegen lijd, afstond; door dit en de inzending van den heer B. II. J. van Linden, het kleurige stilleven van O.-I.-kers, krijgt men een an deren kijk op dezen schilder van Holland- sche boerenerfjcs. We kunnen bij deze groep nog noemen het „Stadsgezicht met molen" van A. O. van Eek, door den broer van den schilder, dr. D. A. II. van Eek, ingestuurd en komen dan tot de schilders, die min of meer apart staan en allereerst moeten we dan wijzen op het „Gezicht op Hattum" van J. Voerman, eigendom ds. J. Prins, dat tot het vele goede behoort, dat de meester van dat onderwerp maakte; hetzelfde kunnen we zeggen van het „Atelier-interieur" van Suze BisschopRobertson, eigenaar mr dr. J. C. Overvoorde. Van der Valk, de knappe graphicus, zien we hier als .schilder van sous-bois en een stilleven. Het eerste is eigendom van dr. N. Beversen, het stil leven van O.-I. kers behoort aan den heer H. J. Jesse. Van Isaak Israëls is er een schilderij, afgestaan door prof. jhr. mr. dr W. J. M. van Eysinga, „Rit langs 't strand" getiteld, een onderwerp, waarvan hij heel mooie dingen heeft gemaakt. Mr. J. Slagter zend een „Duinlandschap" van Zandleven in, het zal wel uit de omgeving van Koot wijk zijn, waar deze schilder veel werkte. Het is vlotter geschilderd als gewoonlijk, maar vertoont toch de indringendheid zijn beste werk eigen en is ondanks de eenvoua van kleurtegenstelling vol rijke nuancee ring. Van der Nat is goed vertegenwoordigd met de teekening „Rustende kudde (ochtend)" door den heer H. D. Sala afgestaan. Toorop wordt vooral getypeerd door de prachtige teekening „Huwelijk" uit het bezit van Floris Versier. De heer Jesse zond van de zen meester een teekening in gekleurd pot lood, de heer B. H. J. van Linden een teekening van een Christuskop, de heer A. Goert „Hymne aan de H. Reinilda', mr. dr. J. G. Overhoorde zond „Heilige Familie". We kunnen verder hier genieten van een drietal portretten van Haverman, de beel tenissen van mevr. C. de J. en prof. Bak- huyzen, en nog een Damesporlret, de beide eerste behooren aan den heer A. Coert, het laatste aan den heer prof. jhr. mr. dr. W. J. M. van Eysinga. De heer Coert ft even eens de gelukkige bezitter van een met waterverf opgewerkte teekening van een Adelaar door Van Konijnenburg. Een „Ijzer gieterij", onderwerp waar De Josselin de Jong naam mee maakte, wisten de aan riehters van mr. dr. J. C. Overvoorde tc ver werven. Tot slot moeten we nog vermelden eex schilderijtje van Van Daalhoff, eigendom van den heer F. G. H. Gerlings,' dat de kunst van dezen fijnen droomer voldoende typeert. De Schouwburg voor dr. Royaards. Tusschen het dagelijksch gemeentebestuur van Amsterdam en den architect Vorkink, die als bouwkundig vertegenwoordiger van dr. Willem Royaards optreedt, is overeen stemming bereikt in zake d'en gemeente grond, op het Kleine-Gartmanplantsoen voor den. te stichten Royaards-schouwburg in erfpacht uit te geven en waar de schrif telijke bevestiging van het overeengeko men e wederzijds is gegeven, zuilen B. en W. een voorstel voor d'ie erfpachtsuit-gifle ont werpen, dat in den loop van Januari 1926 zal alkomen. iBuilen verantwoordelijkheid der Redactie). Copie, van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. De Openbare en de Christelijke School. Hooggeachte Redactie. In Uw Blad van 24 December komt een verslag voor van den Ouderavond O.L.S. Schuttersveld B. In zijn rede heeft hel' hoofd dier school een feilen aanval gericht op de Christelijke School en bij gebrek aan ver dedigers dier School heeft hij schitterend ge wonnen. Wilt U mij door opname in Uw Blad dezer regelen de gelegenheid schen ken een enkel woord van verweer te spre ken? Mijn grooten dank daarvoor. Volgens het verslag heeft de heer Zeelcn- berg gezegd: „Nu schijnt het voor elke sekte een levensbehoefte te zijn om eigen school te hebben met het doel de kleine kinderen in te pompen, dat alleen zij de dragers van het ware Christendom zijn". Daarop antwoord ik- aan onze „sekte school" hebben we daartoe een zeer gecom pliceerde pompinstallalie, aangezien bij ons kinderen ter inpomping gezonden worden behoorende tot de" Néder 1. Hervormde sekte, waaronder weer variaties, tot de Gerefor meerde en Qhr. Gereformeerde sekte, lot de Sabbatisten. Ook zijn er kinderen van Socia listen^.. Önze school is geen uitzondering, u vindt deze schoolbevolking op alle Christe lijke Scholen in Leiden Het doel van ons BijbeLsch onderwijs om schrijft het leerplan aldus: „de kinderen te brengen aan de voeten van den Heiland". Over de cultureele waarde spreken we hier maar niet. Verder lees ik in genoemd verslag. „De Openbare School is de algemeen Christelijke 9chool, die altijd gediend heeft en nog steeds dienstbaar is aan het Christelijk karakter van ons volk. boven alle geloofsverdeeld heid." Hierin schuilt een onjuistheid. De Open bare School is altijd geweest een Christelijk School met een uitgesproken „confessioneel" karakter, alle eeuwen door. Het Christendom boven geloofsverdeeldheid heeft eer;l in de vorige eeuw zijn intrede in de Open bare School gedaan. De Bijbel verdween uit de school, idem het gebed en het Christelijk lied. Met dankbaarheid vermeld ik hierbij, dat kleine stukjes uit den Bijbel weer vrien delijk geïnviteerd worden en ook een enkel Christelijk lied en dat men zelfs zeer wijs is met deze gasten. Ouders, die de adelaars vlucht van dit Christendom boven de g>- loofsverdeeld niet volgen durfden zijn toen onder hoon en spot eigen scholen gaan bou wen. Het begin van den schoolstrijd. De voorstanders der „belichaamde verdraag zaamheid" hebben niets gelaten om den „onverdraagzamen" 't leven zuur te maken. De vrede is nu gebeekend, maar de weg v.Ver sailles naar, Locarno is lang en bang. „Aan de hand van een keur van boeken, die op de Openbare Scholen algemeen ge bruikt worden en werden, bewees spreker het uitgesproken Christelijk karakter van"die school en stelde daartegenover leerboeken der sekte-scholen, waarin de grootste Chris- RECLAME. cn diverse 869S Fotohandel - Breastraat 79 telijke deugd met voeten getreden wordt, enz." Hé, dat is niet aardig. Als ik van een Openbare School een schrift met knoeiwerk vind, en ik leg dat naast het schrift van mijn besten schrijver, heb ik dan het recht die te vergelijken en aan de goegemeente zelfvoldaan te toonen? Foei, dat is onaardig. Neen, laten we de keur uwer leesboeken leg-r gen naast onze keur en ons samen verheu gen en elkander waardeeren en van elkaar leeren. „Het is dan ook verdrietig en onlmoedi* gend le moeten ondervinden, dat menschen uit de kringen van voorstanders der sekte scholen en dan nog wel menschen van ge zag op gewetenlooze en onchristelijke wijze laster verbreiden over de Openbare School" Hier siste een stem boven 't krassen van mijn pen uit „onverdraagzaam, onverdraag zaam" „Stil" bulder ik haar toe, „die man hier spreekt de waarheid, ziet ge niet z'n smart, omdat hij die openbaren móét" En ik lees verdei': „Spreker heeft een massa be wijzen daarvan bij zich, maar volstaat met een geringer aantal te laten hooren, omdat er vele stukjes bij zijn, waarin woorden voorkomen, die men in fatsoenlijk gezel-» schap niet bezigt". Nu is liet' alle eeuwen door bekend, dat er onder de Christenen, de fijnen dan, een groot percentage schurken en huichelaars schuilt; het is dan ook een klein kunstje om materiaal te verzamelen om hun ongerech tigheden te bewijzen. De Vereeniging voor Volksonderwijs heeft een heel archief. Komt hier of daar de Openbare School in 't ge drang of overweegt men den bouw van een Christelijke School, ge wilt de Openbare School verdedigen, 't kost maar één brief* kaartje en ge beschiktover 't noodige ma teriaal „heusch gebeurd", ge kunt' er nog een spreker bij krijgen ook. Als men zooiets meer dan eens bijwoont, is 't aardig om te zien de klimmende verontwaardiging van der spreker. Kijk de zaal eens in onder deze „gloedvolle" rede, hoe eenvoudige menschen daarop reagceren, ze worden bleek, rood en schuifelen van ergenis over deze goddclcro»» knoeiers van 't Christelijk onderwijs. Het is jammer, dat de spreker op *den ouderavond met zijn gehoor niet gezocht heeft of de de Christelijke School soms nog andere steunt pilaren heeft dan leugen en laster. Heeft ze die niet, dan is 't de moeite niet waard zijn hand op te lichten om haar te bestrijden, dan valt ze spoedig ineen. „Godsdienst is een zaak des harten, die er niet als vernis van buitenaf op aangebracht .kan worden, en zeker niet door jonge kin* deren onbegrepen dingen van buiten te la, ten leeren". Zie, dat onderschrijven wij volkomen en niemand bij het Christelijke Onderwijs, die er anders over denkt. Dat een onderwijzer ergens zooiels zou doen is mij onbekend, van dat vernissen bedoel ik. De zaak staat zoo» de zorg voor hel „eenig noodige" of h9t „eeuwige welzijn" van het kind openbaart zich al bij geloovige ouders voor de geboorte in hun gebed. Hieruit komt voort de religieU-i ze opvoeding, die al een eind gevorderd als het kind de school zal gaan bezoeken. Nu verlangen zij voor hun kind onderwijzers dF den Heiland liefhebben en naast en dooC hun onderwijs voortarbeiden aan de reli* gieuze opvoeding van hun kind. Wat betreft dat van buiten leeren van on-» begrepen dingen. Ja, dat was de wijsheid van. de vorige eeuw, dat düt niet mocht. Daar wordt tegenwoordig anders over gedacht,. Als mijn zesjarig zoontje al meejubelt: „Daar' is uit 's werelds duistre wolken, een Licht der Lichten opgegaan," dan zal de examina* tor vinden, dat zijn hoofdje er niets van be* grijpt. Uit welke verdiepten van de kinder* ziel stijgt de jubel, die zich vaii deze woor* den bediend? Het buiten de deur zetten van den Bijbel heeft ook voor de cultuur zijn gevolgen ge* had. Professor Is. van Dijk zegt „dat onze beschaving in haar beste bestanddeelen ge* moeid is met het bedroevende feit, dat de Bijbel hoe langer hoe meer zijn rang en be* teekenis als volksboek verliest, dat wij voor* laan een machtig instrument van volksont* wikkeling zullen moeten missen, omdat hij niet meer gelezen wordt op een groot deel onzer scholen enz. Candidaten op het hoofdakte-examen ver* zekerden dat Jezus Zijn leer aan den Islam ontleende, dat Mozes den Bijbel uil het Ba* bvlonisch vertaalde en Jat Gethsémané een afgod was der oude Karbhagers. enz. Allebé geeft in schilderachtige vrijmoedigheid de gemeente in zijn kerkinterieur Psalm 163 5 12 te zingen en Willem Kloos prijst de diep* zinnige gedachten van Mr. Rhijnvis Feith, terwijl deze een zeer bekend gedeelte uit den Bijbel citeert. Maar genoeg daarover. Wil men de ouders inlichten over de ge-f varen van een verkeerd godsdienstige of over-godsdienstige opvoeding, men kiezo een spreker, die uit de praktijk van zijn eigen werk de gevaren kent en er steeds nae« worstelt. U Mijnheer de Redacteur dankend voor dj verleende plaatsruimte, heb ik de eer II zijn Uw dw. J. KALSBEEK, Hoofd der Chr. School 8$ Fasteurstraat 2 b.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 6