DE JOCKEY No. 20184. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 30 December Tweede Blad. Anno 1925. EERSTE KAMER. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. Balmasqué Costuums en Maskers. FEUILLETON. (Zitting van gisteren). Fransch op de lagere school. Aan de orde is het wetsontwerp tót wij- liging van de Lager Onderwijswet 1920 (verlenging van de toelating van Fransch pp de lagere school tot 1 Januari 1927). De heer DE VOS VAN STEEN WIJK (C.-H.) herinnert aan het overbodig gebleken ipitialiefvoorstel in zake het Fransch. De Kamer deed wijs dat te verwerpen. Spr. kan ïich met het voorliggend ontwerp vereeni gen en brengt hulde aan Minister de Visser voor de indiening. Het verheugt hem. dat diens opvolger dit ontwerp wilde verdedigen ên hij hoopt, dat hij zich met vele ontwer pen van dien bewindsman zóó zal kunnen vereenigen als met dit. De heer OSSENDORP (S.-D.) acht dit rntworp overbodig. De termijn van over- is afgeloopen en het is niet noodig tien te verlengen. Verlenging is alleen om loop te houden dat een vreemde taal weer rordt ingevoerd. Omdat spr. daartegen is, ai hij tegen dit ontwerp stemmen. De heer FRANSSEN (A.-R.) acht het geen goed systeem wetten uit te stellen, terwijl ®t niet noodig is. Men stuurt klaarblijkelijk wijziging aan. Een fout is ook de late be- 'andeling van dit ontwerp. Spr. is er dus igen. De heer VAN EMBDEN (V.-D.) heelt vroe ger reeds zijn bezwaren uiteengezet en zal olijven tegenstemmen. De Minister van Onderwijs, de lieer RUT GERS zegt, dat de overgangstermijn van 5 jaar voor regeling van den overgang meer yan genoeg was. Het stellen had een ander Oogmerk tevens, nl. de mogelijkheid van wij- glgingen in de regeling van het onderwijs fan het zevende leerjaar. Die wijzigingen zijn nog te wachten en inlusschen wil men den status quo handhaven. De heer MENDELS (S.-D.): Van wien zijn die te wachten? De MINISTER zegt, dat algemeen een Herziening is gevraagd. De griel tegen dit óntwerp is, dat het alleen tegemoet komt Aan de scholen die nalieten zich reeds aan fe passen. Daarin ligt echter niets laakbaars Als er een termijn is gesteld. Het komt zoo Vaak voor dat men tot den laatsten dag gracht als er een termijn is gesteld vóór .Volken men iels heeft te voldoen. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 90 tegen 11 stemmen. Tegen de sociaal-democraten en de hoeren Dobbelman, Franssen en van Embden. Ambtenarensalarissen. Aan de orde zijn de wetsontwerpen tot wijziging, aanvulling en verhooging, ver hooging en wijziging en verhooging van de tildslukken II. Ill, IV, V. Va, VI, Vllb, I, IX, X, XI der Staatsbegrooling, van begrooting van inkomsten en uitgaven 1 het Staatsbedrijf der Algemeene Lands: drukkerij en van andere begrootingen, alle foor 1925 (salarissen ambtenaren); regeling fan de bezoldiging van den Raad van State; Wijziging der wet van 5 October 1841 hou dende instructie voor de Algemeene Reken kamer, enz,; nadere wijziging van de wet fan 5 Juli 1910, tot regeling van de samen stelling van den Hoogen Raad enz.; nadere Wijziging der wet van 20 Juni 1913 tot aan- tailling van artikel 143 der Regtspleging bij de Landmagt. enz. (23 wetsontwerpen). De heer OSSENDORP (S. D.) is tegen deze wetsvoorstellen. Hij wil enkele, opmejs kingen maken over het Bezoldigingsbesluit. Öit besluit is op vele punten onleesbaar en onbegrijpelijk en hij zou dus wel wenschen dat dit in goed Ilollandsch werd overgezet. Spr. vraagt ol de 4 pet. salarisverbetering Als gevolg van de herclassilicatie der ge meenten wordt afgetrokken van de z.g. ga rantietoeslag. Het lijkt hem niet billijk als Out geschiedt. Vervolgens vraagt hij waarom men aan ongehuwde onderwijzers de laatste vier sa- larisverhoogingen onthoudt en aan alle an dere ambtenaren die ongehuwd zijn de laat- Ate twee. Deze onbillijkheid is gebleven. De heer VAN EMBDEN (V. D.) zal vóór deze ontwerpen stemmen maar wil niet ver helen dat zij geen.einde maken aan de wil lekeur en de woordbreuk der Regeering te genover de ambtenaren. Met het demissio naire Kabinet zal spr. thans geen debat be ginnen maar hij wil niet nalaten deze enkele opmerkingen te maken. De heer WIBAUT (S. DJ meent dat de Regeering iets verder had moeten gaan o.a. ten aanzien van de ambtenaren die belast zijn met den aanslag en de invordering van de inkomstenbelasting omdat de salarissen van deze personen in geen verhouding staan tot de verantwoordelijkheid dio zij dragen. De heer SMEENGE (V. B.) klaagt ook over de onduidelijkheid van het Bezoldigingsbe sluit. Het voorliggende ontwerp neemt z.i. niet alle onbillijkheden weg; spr. wijst op het Nijverheidsonderwijs, dat is achterge steld. Voortgaande, wijst spr. op de salarieering der rechterlijke macht, die, gelijk ieder toe geeft, onvoldoende is. Er is bovendien ge brek aan personeel bij die macht. Voorna melijk de salarieering der griffiers bij de kantongerechten is verre van schitterend. Hij vraagt den minister het adres der grif fiers eens ernstig in overweging te nemen. De heer AMELINK (A.-R.) erkent dat ver- boteringen zijn aangebracht. Spr. wijst op de personen die op arbeidscontracten wer ken en die geen voordeel hebben bij deze herziening. Hij hoopt dat de regeering aan dacht zal blijven schenken aan deze groep. De heer DE JONG (R.-K.) betreurt het. dat de wachtgelders niet deelen in deze her ziening. Hij acht dat niet billijk, vooral voor hen die na 1 Juni wachtgelders werden. De heer VERKOUTEREN (C.-H.) sluit zich aan bij de klacht over de slechte sala rieering der griffiers bij de kantongerechten De heer WITTERT VAN HOOGLAND (R.-K.) komt legen een uitlating van den heer Ossendorp op betreffende de achterstel ling der ongehuwde onderwijzers, die het gevolg zou zijn van de vele religieuzen. Dit is niet juist. De katholieken maken altijd onderscheid lusschen gehuwden én onge- huwden, omdat men ook de behoefte als grondslag voor loonsbepaling wil aannemen. De MINISTER VAN FINANCIêN. de heer COLIJN, zegt moeilijk te kunnen debatlee- ren met den heer Van Embdén over art. 40. Dat artikel was onbehoorlijk en moest ver dwijnen. Overigens sprak de heer Van Emb den zoo uit de hoogte, alsof geen andere meening naast de zijne bestaanbaar was, dat spr. volstaat met de zijne alleen te geven zonder verdere verdediging. Het doel der herziening is bekend; het was het wegnemen van duidelijk gebleken onbillijkheden. Men dient deze altijd verge lijkenderwijze te beschouwen en niet in ab- soluten zin de salarisbedragen bezien. Het Bezoldigingsbesluit is niet helder, omdat de materie ingewikkeld is. Gaarne wil spr. alles doen om daarin verbetering te brengen. Van de 4 millioen 8 ton, die de herziening kost, gaat G ton naar de hoogere ambtena ren en 4.2 millioen naar de lagere. De vraag van den heer Ossendorp zal spr. gaarne een3 nader onder het oog zien. Het beginsel van de verschillen in salarieering van gehuwden en ongehuwden is bij deze gelegenheid eigenlijk geen onderwerp voor een debat. Het ligt inderdaad daar waar de heer Ossendorp hel zoekt, n.l. In de behoefte ale grondslag bij de salarisbepaling. Bij de ongehuwde onderwijzers waren er altijd twee verhoogingen minder dan bij de andere ambtenaren en dat bleef. Spr. vindt die re geling verre van Iraai en is steeds bereid een andere oplossing te zoeken die allen be vredigt. Het deed spr. genoegen dat de heer Wi- baut tegen de te vèr gaande nivelleering is. Dit ontwerp doet een stap in de goede richting. De heer WIBAUT (S.-D.): Een stapje. De MINISTER: Goed dan: een stapje. Spr. erkent dat sommige belastingambtena ren inderdaad meer salaris moesten hebben. Er kan echter geen principieele wijziging in de verhoudingen worden aangebracht. Minister SCHOKKING maakt nog eenige opmerkingen over de salarieering van de rechterlijke macht. Hij verwijst naar het geen hij reeds in de Tweede Kamer heeft gezegd. Griffier bij een kantongerecht is een aanvangsfunctie en moet als zoodanig be oordeeld worden. De wetsontwerpen worden z. h. st. goed gekeurd. Ontslag-W. F. Pieiifer. Aan den referendaris ter griffie W. F. Pfeiffer wordt op zijn verzoek eervol ont slag verleend met ingang van 1 Januari op de meest eervolle wijze, met dankbetuiging voor de vele en langdurige diensten aan de Kamer bewezen. De heer Pfeiffer wordt in de Kamer bin nengeleid. De VOORZITTER houdt een hartelijke toespraak tot den heer Pfeiffer. Zeven en vijftig jaar heeft de heer Pfeiffer zijn vader land gediend als ambtenaar, als een eerlijk man, kundig, waakzaam en ijverig. Op ve lerlei ander terrein heeft de heer Pfeiffer uitgeblonken: stenografie, wiskunde, orgel spel, enz. Namens de Kamer wenscht spr. hem een langen levensavond toe, gelukkig tot het einde toe. Het heeft de Koningin behaagd den heer Pfeiffer te bevorderen tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Minister COLIJN sluit zich aan bij de hulde aan den heer Pfeiffer gebracht. De regeering erkent de groote hulp van de ambtenaren aan de Kamer en onder hen was de heer Pfeiffer altijd zeer bereidvaar dig. Gaarne zegt hij hem op dezen dag dank voor zijn arbeid en wenscht hij hem een gezagenden levensavond toe. (Applaus). De VOORZITTER overhandigt den lieer Pfeirfer mede namens den griffier en den commies-griffier het officierskruis. De vergadering wordt gesloten. Alphen. Voor een onzer meest geachte ingezetenen is de eerste Januari van het nieuwe jaar een hoogst gedenkwaardige dag. De algemeen bekende heer J. C. Spruijt al hier herdenkt dan n.l. den dag, waarop hij 40 jaar geleden benoemd werd tot notaris binnen het arrondissement 's-Gravenh&ge ter standplaats Al^rtien een gebeurtenis zeker overwaard om te berdenken. In die lange reeks van-jaren beeft bij talloos velen met raad en daad (bijgestaan en dikwijls ge heel belangloos. Ook wanneer persoon-lijk voordeel voor hem geheel was uilgesloten, was hij steeds bereid tot hulp en heeft daar door velen aan zich verplicht. Ook op so ciaal gebied, wanneer het zaken betrof, waarin hij belangstelde, deed men nooit te vergeefs een beroep op zijn medewerking en steun. Zoo werd door hem bekleed het ambt van kantonrechter-pflaalsvervanger, was bij meer dan 30 jaren commissaris der Nuls- spaarbaïik, had hij zittingen in het bestuur van ,,de A-lphensche Kaashandel" aan wiens initiatief mede te danken is het beslaan wan de bloeiende Alphensche Paardenmarkt; voorts had hij .een zeer werkzaam aandeel in de voorbereiding en uitwerking der plan nen, die tot vereenigmg der gemeenten Alphen, Oudshoorn en Aarlanderveen heb ben geleid. Het laatste jaar was zijn gezondheid ach teruitgaande en als gevolg daarvan zag hij zich genoopt aan H. M. de Koningin onthef fing uit zijn ambt te verzoeken, ingaande op den dag dat -zijn opvolger zou zijn beëedigd. Die wankele gezondheid as mede oorzaak,, dat bij niet in slaat is om op zijn jubileums- dag bezoeken te ontvangen. Dat is erg jam mer: in de eerste plaats voor bem zelf, doch zeker ook voor de ongetwijfeld velen, die bem daarmee op dezen zel'dzamen herinne- ringsdög van hunne belangstelling zouden 'hebben doen blijken door persoonlijk hun opwachting te komen maken. Moge bij bin nenkort ambteloos burger zijnde, nog vele jaren van zijn welverdiende rust kunnen genieten! Alhier -heeft een vergadering plaats ge had van afgevaardigden van verschillende fókvereenigingen in de Rijnstreek. In deze vergadering is men gekomen tot oprichting van een Bond van rundveefokvereemigingen voor de Rijnstreek en omgeving. Bij de bespreking van de concopt-slatuten en het huishoudelijk Reglement kwam dui delijk naar voren, dal hetgeen de Provin ciale bond van fokvereenigingen in Zuid- Hólland doet, ten zeerste wordt gewaar deerd en dat de bond in de Rijnstreek gaarne met de den provincialen bond wil samenwerken. Voor behartiging van de speciale belan gen der veehouderij en -fokkerij in de Rijn streek, waar de bedrijfsomstandigheden zeer veel verschillen met die in sommige andere gedeelten van Zuid-Holland, oordeelden de afgevaardigden der fokvereenigingen een- slemmig het nochtans noodzakelijk een eigen organisatie te stichten. Teneinde 'bedoelde samenwerking volledig tot zijn recht te doen komen, werd in de statuten een bepaling opgenomen, dat de provinciale bond bet recht heeft, een be stuurslid uit zijn midden aan het bestuur van den Bond in de Rijnstreek toe te voe gen. Het voorloopig bestuur zag er geen be zwaar in, indien de vergadering zu'lks wenschte, de fokvereenigingen met zwart bont vee voorloopig van 'hel lidmaatschap uit te sluiten. 'Duidelijk kwam echter uit de vergadering naar voren, dat de fokkers dit niet wensch- ten en met algemeene stemmen werd door de afgevaardigden in het bijzonder met bet oog op de bijzondere omstandigheden in de Rijn-streek besloten, ook de mogelijkheid van toetreding als lid te laten voor fokver eenigingen met zwart-bont -vee. Totdat een definitief bestuur zal zijn go- kozen. hebben de heeren dr. Lovi-nk en Tuk ker, rij ksv e e te el tco rvs uien t voor Zuid-Hol land, zich bereid verklaard, de te verrich ten werkzaamheden op zich te nemen. Tot kantonrechter-plaatsver vanger in ihet kanion A-tp'hen is heihcnoemd mr. A. Korver alhier. Ds. J. D. Barth, alhier, slaat met ds. J. Tolsma te Zaanslag op een tweetal voor de Chr. Geref. Kerk te Werkendam. Alkemade. 1 Januari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de lieer J. van der Meer J.Gzn. tot ontvanger van deze ge meente werd benoemd. In verband hiermede zal op Zaterdag 2 Januari a.s. een buiten gewone vergadering van den raad plaats hebben, waarin de jubilaris zal worden ge huldigd. Het zal dezen plichtsgetrouwen ambtenaar dien dag ook overigens niet aan belangstelling ontbreken. Burger 1. Stand. Geboren: Martina, D. van Teunis Johannes de Graaf en Adriejaantje Iloogendoom. Theodorus Johannes, Z. van Petrus Cornelis Bakker en Petronella Johanna Nigten. Jacobus Jo-# hannes, Z. van Nicolaas Verhaar en Agatha Kouwenhoven. Overleden: Cornelia Apolonia Maria van der Meer 3 j. Haarlemmermeer. Naar wij vernemen heeft de heer G. Garritsen te Amsterdam te gen 1 Maart a.s. eervol ontslag gevraagd als leider van de heeren- en jongensafdeeling van de gymnastiekvereeniging .Hoofddorp". Dit eervol ontslag is door het bestuur be reids verleend. De arbeider J. T. wonende aan den Hoofdweg alhier had met veel moeite en zorg een paar varkens groot gein-acht, ten einde deze te verkoopen en de geldelijke op brengst te gebruiken om een spaarduitje ie hebben voor de wintermaanden. De op brengst, ruim f 170, had hij in een porte- monnaie gedaan en met het oog op de bij een zijner buren kort geleden gepleegde in braak met diefstal een veilige plaals in zijn slaapvertrek gegeven. Zijn 6-jarig dochtertje kwam nu dezer dagen 's morgens de portemonnaie, waar mede zij had zitten spelen, bij haar vader brengen. Hoewel de man nooit gewoon was geld bij zich te dragen, stak hij de porte monnaie opgemerkt in zijn zak en ging toen naar zijn werk bij het leggen van de trans portbuizen voor de waterleiding. De man heeft den geheelen dag bij het uitgraven van den grond in de kuil gestaan en in het geheel niet meer aan zijn geld gedacht. Toen hij 's avonds thuis kwam, ontdekte hij lot zijn grooten schrik dat de portemonnaie 'met inhoud verdwenen was. De mogelijk heid is niet buitengesloten dat hij het geld bij hel verrichten van zijn arbeid heeft la ten vallen in den kuil, die echter ov.er eén afstand van meer dan 150 meter reeds weer is dichtgemaakt. Hij heeft van de vermis sing direct aangifte gedaan. Aan den Nieuwemeerdijk in de Haar lemmermeer is een heerenrijwiel gevonden, waarop een bundeltje mans-bovcn- en on- derkleeren was gebonden. Bij de politie werd van deze vondst direct aangifte gedaan. RECLAME. Schitterende en eenvoudige uitvoering, waar onder verscheidene bekroonde exemplaren. Bij het eenige Costnnmhnis hier ter stede ERATO (Wett. Ged.). Onde Singel 14. Tel. 889. SG78 Een 14-jarig meisje G. H. alhier, dat Dinsdagmiddag per rijwiel op den Kruis weg reed, raakte door een hevigen rukwind de macht over haar stuur kwijt, met het gevolg dat zij hals over kop in de Kruis vaart terecht kwam. Op haar hulpgeschrei kwamen een paar voorbijgangers toesnellen, die er in slaagden hel meisje uit baar be narde positie te bevrijden. Ze werd bij een der bewoners van droge kleeren voorzien. Door B. en W. van deze gemeente is de levering van schoolbehoeften voor het jaar 1926 opgedragen aan den heer P de Lange te Deventer en de firma Gebr. Boe lens te Haarlem. Tot Rijksveldwachter le Haarlemmer-, meer ter standplaats Nieuwe Mer, is in de plaats van C. v. d. Genugten benoemd W. de Joode, thans in gelijke betrekking werk zaam te Amsterdam. Vermoedelijk tengevolge van een he vigen rukwind, is de groote windmolen van den korenmolenaar M. te Vijfhuizen alhier, ernstig geteisterd. De wieken braken bij den as af en kwamen aan weerszijden op het terras terecht, dat nagenoeg geheel werd vernield. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. De eigenaar schijnt er over te denken om dén molen te sloopen, omdat aan restaureeren belangrijke koslen verbonden zullen zijn. In den laatsten tijd is uit de Haarlem mermeer een groot aantal personen vertrok ken naar Amerika. Te Hoofddorp is ook op gericht een vereeniging voor emigratie, welke den naam draagt van: „Comité voor Haarlemmermeer en omstreken lot bevorde ring van de emigratie naar Canada en an dere landen" en is samengesteld uit de heeren D. Treur, voorz.; G. F. J. Heinsius; N. T. Geerlzema; J. C. Beets. C. Slikker; Q. I. Kramer; Joh. Vcrkuijl Mzn. en G. v. Iïolk, secr. Hillegom. De vereeniging ..Draagt el kanders lasten" zal op den Nieuwjaarsdag weer een bloempje le koop aanbieden. Het bekende liefdadige doel verdient steun, waarom men goed doet het bloempje te koopen. De timmerfabriek aan de Haven voor heen J. ICraay Co., zal Maandag a.s. ge heel stopgezet worden. Een poosje geleden was reeds personeel ontslagen; nu krijgen de laatsten ook ontslag. De Kaag. Kerke 1. bericht. Ned. Herv. Gem., Oudejaarsavond, te half zeven, en Nieuwjaarsdag, te halftien voorm. ds. van Balen. Katwijk aan den Rijn. In de plaats van den heer C. van Rijs, die overgeplaatst wordt naar Amsterdam, is als commies bij de di recte belastingen alhier benoemd de heer N. thans in dezelfde functie werkzaam te Rijnsburg. Katwijk aan Zee. Op Oudejaarsavond mogen de winkels tot des avonds 11 uur voor het publiek geopend blijven. Van de trawllogger3 kwam Dinsdag aan de markt de logger KW 62 met f 455 besomming. Noordwijk. K e r k e 1 ij k b e r i c h t. Ned. Profc.-Bond, Oudejaarsavond, ts half acht, prof. dr. L. Knappert, uit Leiden. Noordwijk-Binnen. Door de directie der N.Z.H.T.Mij. is aaDgifte gedaan, dat dooi kwaadwilligen een ruit van een der tram wagens is ingeworpen ter hoogte van de .Westeinder brug. De politie stelt een on derzoek in. Gistermiddag te halfzes liep een tram komende uit de richting Leiden op den wissel voor het „Hof van Holland" alhier uit de rails. Hierdoor ontstond geruimed tijd stagnatie in het tramverkeer. Met ver eende krachten cn gereedschappen moest Uit het Engeisch door ARTHUR APPLIN. Vertaling van Mevr. M. J. LANDRé—TOLLENAAR. 13) (Nadruk verboden). HOOFDSTUK VIII. •Weer sloeg Fay de oogen op en keken ze elkaar aan. Ze sloeg ze snel neer. En het was geen coquetterie, dat ze haar blik van them afwendde. Het vele dansen had haar geleerd smell en meestal juist een oordeel te vormen over mannen. Er waren drie ge wone typen. Peter D. behoorde lol geen van deze. Hij was anders; omdat hij geleefd (had te midden van mannen en vee. Door haar dit te vertellen, had hij haar zijn zwakheid bekend cn zijn kracht. Hij zei, dat hij traag was; hij was bovendien eenvoudig. In dien l-aktsUac blik had ze zijn eenvoudig, kinderlijk vertrouwen gezien. „Je beeft," zei hij. „Het is hier ineens koud geworden Hij trapte tegen het vuur, zoodat hij opvlamde cn gooide er nog een blok op. Toen begon hij verontschuldigend te lacher.. „Ik ben nog een Leefje onbehou wen. Ik had dat s»uk ijzer moeten gebrui ken, geloof ik een pook, noemen jullie 'dat. Als je e»r aan gewend bent vrijwel alles met ie handen en voeten te doen, is het wel fcens moeilijk er aan 1e denkenWal is ér eageqtijfk mef dien Tompson?" Fay staarde in de vlammen. Peter stond een eindje van haar af en verslond haar met de oogen. Ze wist, wat hij dacht, wat hij voelde. Ze behoefde maar even be bewegen om hem den anderen kont op te laten kij ken; hij was zoo verlegen aJs een school jongen. Toch voelde ze achter die verlegen heid die alleen voortkwam uit zijn ge loof in de Teinhedd en ondoorgrondelijkheid der vrouw een moed, dien vele anderen misten of slechts voorwendden, als ze met een knap meisje spraken. Puk maakte haar belangstelling gaande, omdat ze zich be wust was van de macht, die ze over hem had. „Ik zie niet, hoe je Tompson onder han den zourdt kunnen nemen. Hij i9 niet mak kelijk te hanteeren. En hij is een oude vriend tenminste, vader kent hem al ja ren lang. Tompson heeft hem nooit verla ten, heeft zich verdienstelijk gemaakt. Ik weet niet, waarom." Zonder er bij te denken begon Puk weer met den voet in het vuur te p.orren. „Hij houdt zeker heel veel van je, aJ« hij zoo graag met je wil trouwen. Ate ik onbeschei den ben, moet je het zeggen. Maar uit wat je broertje me verteld heeft, meen rk op te kunnen maken. „Tony had moeten zwijgen." Fay had een mooie stem, zacht en dnep als het suizen van rlen wind. liet maakte diepen indruk op Puk. De vrouwen, die hij in de West ontmoet had en op zijn reis naar Europa, hadden hem een vaag denkbeeld gegeven van wal een vrouw eigenlijk was. Maar nooit had hij zicli een meisje ge droomd als Fay. Hij keek de hall rond en liep naar het raam. luisterend naar den langzaam ópstekenden storm. IIij moest er zich van .overtuigen, dat hij niet droomde. Hij kon zich niet voorstellen, dat hij een paair uur geleden nog in zijn oude rammel kast langs den mistigen landweg reed, als vreemdeling in een -vreemd land, dat toch zijn vaderland was; en nu zat hij hier bij het vuur in een oud landhuis met een jong. mooi meisje. Puk keerde zich om en ging naast Fay zitten. „Een beetje warmer nu? Dat is goed." Hij frommelde in zijn zakken om iets te zoeken om tse roóken. Hij vond zijn pijp, stopte die en slak haar op. „Het is gek, maar ik -heb het gevoel, alsof ik je al jaren ken." „Ik ook." „Latefl we dan eens zien of wij dat mot Tompson niet in orde kunnen maken, liet geld, dat je vader vanavond ontstolen is, stelt hem in de gelegenheid jou ten huwelijk te -vragen." „Hel wil zeggen, dat vader hem de rente niet kan betalen van het geld, dat hij hem schuldig is en dat hij dus beslag zal leggen op het huis, en vader en Het Jog er uit zal zetten, tenzij. Zij aarzelde, maar verzamelde al haar moed. Het was ter wille van Tony, lerwille van hun tehuis. Toch voelde ze dat hel niet fair was. Voor den eersten keer in haar leren werd ze zich bewust van de macht, die ze bezat, besefte ze de aantrekkings kracht van haar geslacht. Tegenover een anderen man zou ze misschien niet geaar zeld hebben. Maar PukHij gaf haar het gevoel alsof ze voor hem zou willen zorgen, hem zou willen bemoederen. Hij was in ge vaar. Ze wilde hem beschermen bescher men legen haarzelf. Ze keek hem aan en haar oogen, nog vochtig van tranen, glin sterden door al deze gevoelens en begeer ten: coquelterie, macht, hartstocht, teeder- heid en moederliefde. Puk voelde zijn bloed sneller stroomen, totdat het zijn gezicht deed branden, als de vlammen van het vuur. Hij probeerde den anderen kant uit le kijken, maar ze hield hem zoo gebannen, dat hij niet durfde be wegen. Hij was verloren. Hij had nooit le voren iels beleefd, dat hiermee vergeleken kon worden; noch het eerste wilde paard, dat hij gevangen had, noch de eerste slier; noch de eerste man, dien hij neergeslagen had of de eerste beer, dien hij geschoten had. De natuur had hem vele geheimen ont sloten. Maar dit meisje voor hem was het grootste van alle. In dat tengere figuurtje in den ouden leunstoel voor het vuur was één der grootste geheimen der natuur ver borgen, een waarvoor hij beefde. Puk zocht zijn toevlucht in woorden, hoe wel hij nauwelijks wist, wat hij zei. Hij luisterde verbaasd naar zijn eigen slem: „Tenzij jij met hem trouwt. En dat wil je niet? Houd je niet van hem?" Een blos overtoog Fay's wangen en hals, als de gloed der ondergaande zon over de heuvels. „Neen, ik houd niet van hem. Ik heb nooit iels om hem gegeven. Nu walg ik van hem." Ze had nog iets anders moeten zeggen. Maar ze kon het niel. Niets scheen le be staan dan Puk en het vraagstuk, dal hij haar voorgelegd had. Peter stond op en rekte- zich uit. Zijn mondhoeken trilden vroolijk, zijn neus leek scheever dan ooit. Er was iets onwezenlijks in, zooals hij da3r stond met den rug naar het vuur. Zijn lange schaduw danste heen en weer over den gladgewreven vloer. ,.fk zou er niet over lobben," zei hij met een jongensachtigen lach. „Wc zulten mijnheer Tompson morgen vertellen, dat hij een blauwtje loopt." Fay glimlachte en schudde het hoofd. „Er is geen uitkomst voor vader, tenzij hij iemand vindt, die aanstaanden Dinsdag te gen Johnson wil uitkomen. Je bent heed vriendelijk, Peter." Ze legde nog eens uit, hoe veel er afhing van dezen wedstrijd en hoe haar vader door Tompson overgehaald was om op don groo ten Onbekende te wedden. „Het geeft niet of we vader nu de schuld geven," zei ze. „Hij wedt haast nooit. Hij heeft nooit veel gevoeld voor boksen. Mijn heer Tompson heeft hem zeker wijs ge maakt, dat deze Battling Bilt absoluut on overwinnelijk was. Ze kunnen natuurlijk nog wel iemand anders krijgen, maar het zal niet makkelijk zijn iemand te vinden die Johnson knock-oul kan slaan." Ze aar zelde even en keek Puk aan van onder de lange wimpere. „Zelfs jij zou hel waar schijnlijk niet kunnen." Puk's vroolijkheid verdween even snel als ze gekomen was. Hij stond doodstil, als was hij uit marmer gehouwen. „We hadden hier nooit over moeten be ginnen," zei ze en stond snel op. Ze was plotseling bang voor hem. liet moederlijke, beschermende gevoel verliet haar en al haar vrouwelijke verdedigingsmiddelen. „Het is al lang bedtijd. Ik moet je nu goeden nacht zeggen. Je weet je kamer, de ctrste deur rechts. Wil je het licht uitloop Vis je naar hoven gaatHfc (Woedt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5