AGENDA. SPORT. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Woensdag. Kleine SladszaalOpereb. Vergadering C. P. Spr. dT. J. A. N. Knutlel. „Patrimonium": Bijbellezing te halfacht (lam. Donderdag. „Jeruël" (Groenestceg 16): Samenkomst te halfzeven nam. Jeruël (Middelstegracht 8): Avondsamen komst; onderwerp „Credit en Debet", Lukas 16: 0. Im avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 28 tot en met Donderdag 31 December a.s. (Oudejaars dag» waargenomen door do apotheek van den lieer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telel 523; op Vrjjdag 1 Januari 1926 (Nieuw jaarsdag) wordt waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Korl- «itapenburg 12, te-lef. 594; op Zaterdag 2 en ZoaJag 3 Januari a.s. wordt waargenomen door do apotheken van de heeren D. J. van Driesum, Mare 76, telef. 406; on G. H. Blanken, Hoogowoerd 171, telef. 502. De apotheek van de „Hulp der Menscli- heid". Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n ra. 8 uur tol v.m 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dal londs. deruurlje. 6.20 Dansmuziek door de Cavour's band. 7.20 Tijdsein in Big Ben, weerber., nieuws. Dozing: Athletics and the theatre. 7.4-5 Muziek. 8.— Lezing: Japanese poelry. 8.20 „Radio-Iantasy No. 11, getiteld „The doom mask". Het stuk speelt op nieuwjaars avond in de ha! van Liltle Wimpole .Manor, onder de regeering van George. 11: Solisten en het pianolorlcquintet. 9.20 „A Cameo ol the Court of Si. „James", van R. de Meurne. Het stuk speelt in de balzaal van het St. Ja- mespalcis, Solisten-, koor- en slrijkkwartet. 10.20: Tijdsein, weerber., nieuws. 10.35 Jazz muziek v.h. Savoyhotel. 11.50 Liedjes en verlellingcn. 12.05 Nieuwjaarsrede. 12.20 Het luiden van de Big Ben-klok. 12.21 Nieu- jaarsbai-muziek tot 220 v.m. Parijs „Radio-Paris" 1750 M. 12.50 Con cert Lucien Paris (piano-viool-cello). 2.05 Nieuws. 2.10 en 4 50 Koersen en Havaspers- ber. 5.05 Ivinderuurlje. 5.35 Causerie: lfL' Ilistoire de la Chanson". 5.05 Kocscn, Havas- persber. 8.35 Esperanlober. Boeklioudles. 8.50 Slotkocrsen, Ilavaspersber. 9.05 Orkesl- concert. 11.201.20 Dansmuziek door orkest Brussel, 262 M. 5.20 Kindermatinee. Mme. Delia-zang. C 20 Nieuws. 8 35 Lichle orkest muziek. 9.20 Nieuws. 9.30 Dansmuziek door do radio-jazzband. 10.20 Nieuws. Muenstcr, 410 M. 12.351.50 Orkcslcon- cert. Lichle muziek. 3.205.05 „Einglueck- Jicher Familienvatcr, klucht in 3 acten van Goerner. 5.206.20 Orkeslconccrt. Werken van Offenbach, Sirauss, Schubert en Bc- natzky. 7.20 Voordracht: Amerika und wir. 50 „Tannliaeuser", ojvera-parodie van Ne- slroy. 10.2011.20 „Het laatste uur van hel Jaar" orkestmuziek en baszang. Koenigswuesterhausen. 1300 M. Donderdag, 31 December: 7.50: Balletmuziek door groot orkest. Bal letmuziek uit Der Prophet (Meyerbeer), Ro- samuende (Schubert). De vroolijkc vrouw tjes van Windsor (Nicolai), l-'aust (Gounod). 2010.20: v.-i olijke inwijding van het fieuwe jaar. BILJARTEN. Leidsche Biljartbond. De uitslag van den wedstrijd D. O. S. Ill De Pool III, gehouden in calé „Zomer- hist", luidt als volgt: car. brt. h.9. gem. P. v. d Berg (D.O.S.) 100 48 10 2.08 W. de Boer (De Pool) 71 48 7 1.48 N. v. B. Henegouwen 100 42 14 2.38 Chr. van Eyken 53 42 4 1.2G C Sneeboer 100 37 9 2.70 Th. Belt 53 37 15 1.43 J. L. de Groot 100 63 12 1.59 F. Labordus 99 63 10 1.57 F. v. d. Berg (res) 100 38 18 2.63 V. Schild 03 38 11 1.66 D. O. S. III 500 car.; dc Pool III 339 car. De Zesdaagsche te Brussel. In den nacht van Maandag op Dinsdag luidde om 1 uur de stand als volgt: 1. DegraeveThollembeek, 95 pnt.; 2. Van KempenVan Nek, 55 pnt-; 3. Rie- lei a Vermandei, £0 pnt. J Daarna was hot verloop zeer rustig. De Dinsdag leverde geen bijzondere resultaten op. Alleen valt te vermelden dat de Hol landers hun punten-aehterstand iets klei ner maakten. Des namiddags om 6 uur vaa het klassement: 1. DegraeveThollembeek 95 put.; 2. 7an Kempen—Van Nek 75 pnt. Intern, wedstrijden in Den Haag. liet volledig programma voor den inter nationalen bokswedstrijd in den Haagsehen Dierentuin op Dinsdag 5 Jan. is thans defi nitief als volgt vastgesteld: Clement (Zwit serland) tegen Van 't Hof, boksen 15 ron den van drie minuten om den Europeeschen titel in het zwaar middengewicht; scheids rechter voor dezen wedstrijd zal zijn de heer Monnoyeuv (België), terwijl de jury gal bestaan uit de heeren Devernaz (Zwit serland) en dr. Van Ophuysen (Nederland). De tweede hoofdpartij gaat tusschen Steenhorst, kampioen van Nederland, wei- te rge wicht tegen den Duitschen weiter Hee- per II over tien ronden van drie minuten. Dc derde prof. partij gaat tusschen Kor- tekaas (Den Haag) en Smit (Rotterdam) over tien ronden van twee minuten. Dit programma wordt aangevuld met twee ama teurspartijen, n.l. Turksma, kampioen van Nederland tegen Van Klaveren, (Rotter dam) en Bosman. Den Haag), tegen Van Clcef (Rotterdam). de algemeene toestand. Ontmoeting tusschen Cham- berlain en Hnssolini Ver- dere verlichting der bezet ting van Rijnland? De ontwapen ings-conferentie. Te Rapjallo heeft oen ontmoeting plaats gehad tusschen Chamberlain, die daar een rustkuur ondergaat, on Mussolini. Officieel heet het daaromtrent: Het on derhoud stelde het nut in hot licht om op doelmatige wijze do thans tusschen beide landen gevestigde samenwerking voort te zetten, ten einde de verscheidene belangen in overeenstemming met elkaar te brengen om den vrede in Europa te bevestigen. .Veel wint men daarmee nog niet! Of ook de regeling der Italiaar.sche schuld aan Ev.geland ter spirake is gebracht" De Londensche bladen verzïkerrn, dat do Italiaarrscbo delegatie niet behoeft to reke nen op ©en zoo onverwacht-voordeelige rege- iing van de schuld als zij in Amerika heeft verkregen, daar hot Britschc kabinet zijn houding roeds definitief heeft vastgesteld, zoodat minister Churchill niets anders zal kunnen doeti dan don wil van het geheele kabinet na to komen. Na Tsjitsjerin's reis door Europa ver dient deze ontmoeting wei do aandacht! Tsjitsjerin zou nog to Berlijn hebbm voor gesteld precies een verdrag te sluiten als met Turkije. Naar de correspondent van de „Voss Ztg." te Frankfort a. d. Main van welingelicnte zijde verneemt, zou er tusschen Londen en Parij3 thans officieel overeenstemming zijn bereikt ten aanzien van de vermindering der bezettingstroepen. De militaire autoriteiten hebben een plan uitgewerkt, volgens hetwelk tot April 1926 nog slechts tweo Fransche legercorpsen in liet Rijnland blijven. Hot derdo legercorp», welks generale staf van Wiesbaden naar Koblenz is verplaatst, zal het Rijnland ver iatan en naar Frankrijk terugkeeron. Teaelfder tijd zal do kr ijgsraad te Mainz opgeheven worden, aoodat dan nog slechts de krijgsraden to Trier en te Landau blijven bestaan. Ten slotte aal do helft van het Fransche spoorwegpersoneel, dat na het eindigen *n het lijdelijk verzet in het Ruhrgobicsl onder den naam „Section Rhënane" in het Rijn land werd gestatiomieerd, op 15 Januari naar Frankrijk terugkoeren, terwijl ook do res- teerende driehonderd man waarschijnlijk z:er binnenkort bet bezette gebied zullen verlaten. En uit Amerikaansch ebron verluidt iets dergelijks. Duitschland zou eonige concessies doen aan Frankrijk inzike het handelsverdrag, waarover nog onderhandeld wordt. Ook zou het plaatsen van Duitsche spoorwegobliga ties op de beurs te New-York worden over wogen, waardoor Frankrijke aandeel in do schadevergoeding belangrijk zou kunnen worden verhoogd. Verscheidene door het secretariaat-gene raal van den Volkenbond aangezochte per soonlijkheden hebben zich bereid verklaard deel te nemen aan de commissie van voor bereiding der Internationale ontwapenings conferentie; met name Hodak, secretaris generaal van den Tsjecho-Slownkscheo bond van industrieelen, sir Arthur Balfour, pee sident van het committee of trade and industry of England, Anders Ocrne, secretaris-generaal van den Zweodsehen bond van vakvereeni- gingen, De Stefani, geweam Italiaansch mi nister van financiën, Georgo Theunis, ge wezen Belgisch minister-president, en De Beyer Mihoff de Fontenelle, vice-president va» den Franschen mijnbouwbond. belgie. De loonen in de mijn-intinslrfc. Hot referendum onder de mijnwerkers van dc Borinage beeft 7058 stemmen opgeleverd ten gunste van het voorstel tot verminde ring der loonen met 3 pCt. en tot invoering eencr nieuwe overeenkomst tusschen de mijneigenaars en de arbeiders, hetgeen 73 pCt. vertegenwoordigt der georganiseerde mijnwerkers. duitschland. Toenemende werkloosheid Een interpellatie. De stijging der werkloosheid blijit on rustbarend en natuurlijk neemt de nood in de industrie toe. Dinsdag zal Hindenburg een deputatie uil de industrie Iiooren. Een interpellatie, door de Duilsch-natio- nalo fractie in den Rijksdag ingediend, ver zoekt de regeering mede te deelen, welke conclusies zij trekken zal uit de houding van den Volkenbond in de minderheids- kwestie en verlangt, dat de toetreding van Duitschland tot den Bond afhankelijk zat worden gelseid van een grondige wijziging in de politici; tegenover de minderheden. frankritk. Dormer's plannen aanvaard. Brinnd beeft in den ministerraad gewon nen. Met algemeene stemmen zijn de finan- cieele voorstellen van Doumer goedgekeurd. Deze plannen bevatten o.m. nieuwe bezui nigingen, verbeteringen in zake de hef fing der belastingen door krachtige maat regelen tegen de frauduleuze aangiften, be lasting op den uitvoer, belastingen op de beursopcraties cn een verhooging van den labaksprijs. Doumer is voornemens binnenkort een voorstel in le dienen tot hervorming van de directe belastingen conform de democra tische beginselen Maar nu dc Kamer engeland. Baldwin in gevaar? De mijasubsidie valt tegen Prinses Astrid op bezoek. Volgers de „Glasgow Herald", het voor naamste orgaan der Schotsche conservatie ven, bestaat de mogelijkheid dat een deel der Tories, waarvan Lord BirkoDhead, Churchill en Austen Chamberlain de leiders zijn, er in zal slagen een einde te maken aan Baldwin's premierschap, ofschoon de jongere Tories hem trouw zullen blijven. Ondanks de groole meerderheid, waarover de conservatieven in het parlement beschik ken, zou een val van den premier niet uit- geslolen zijn en de tegenstanders onder zijn eigen parlijgenooten zouden, ook indien dc quaeslie der kolensubsidie op een voor Bald win bevredigende ryijze wordt opgelost, een aanleiding welen te vinden, hetgeen echter nog niet beteekenl, dal Labour opnieuw aan hel bewind zou komen. De commissie, belast met het onderzoek naar de toestanden in het kolenbedrijf, zal 5 Januari a.s voor het laatst bijeenkomen om nog eens de vertegenwoordigers van de mijnwerkers en van de mijneigenaars le hooren. Het rapport der commissie zal in de laatsle week van Februari, dat is een week later dan men aanvankelijk had verwacht, aan liet kabinet worden voorgelegd. Op 1 Mei eindigt de periode der regeeringssubsi- die en mea verwacht dat het besleede be drag voel meer zal bedragen dan de raming, n.l. ongeveer 30 millioen p. st. Veel gewicht hecht men aan hel bezoek van prinses Astrid, nicht van den Zweed- schen koning, 20 jaar oud, aan hel Engel- sciie V'orslenhuis. Zou het een verloving bc- teekenen? griek ENT, and. Niet gesteld op communisten. De „Daily Telegraph" verneemt uit Athene dat de Grieksche regeering bericht ont vangen heeft, dat de internationale commu nistische organisatie haar hoofdkwartier van Weenen naar Athene wil overbrengen, fn verschillende feiten ziet de Grieksche re geering een bevestiging dezer berichten Ge steund door de openbare meening. zal zij alle maalregelen tegen die internationale communistische agitatie in Griekenland nemen. bulgarije. Het kabinet in gevaar? Op heffing der militaire con trole. De positie van het Bulgaarsche kabinet Znnkof schijnt ernstig bedreigd. In de gis teren gehouden zitting yan de Sobranje la» de voorzitter een brief voor van tien afge vaardigden van de Macedonische partij, waarin deze verklaren de regeering hun vertrouwen te moeten ontzeggen, omdat de regeeringspolitick ten opzichle van de na tionale minderheden in de naburige stalen en van de naar Bulgarije gevluchte Mace- doniërs niet aan de verwachting heeft vol daan In de wandelgangen van het parle ment rekent men met een spoedig ontslag van het kabinet-Zankof. De groole mogendheden hebben aan den minister-president medegedeeld, dat de ge- zantenraad besloten heelt de organen, die belast zijn met de militaire controle in Bul garije alle militaire bepalingen van het verdrag van Neuilly uitgevoerd heeft. buitenlandsch gemengd. Nieuwe transatlantische kabel. De nieuwe transatlantische kabel, die Londen en New-York via New-Foundland met elkaar zal verbinden, zal begin volgen de jaar gelegd worden. Men raamt dat' de kosten meer dan 5 millioen pond zullen be dragen. Deze nieuwe onderzeesche schakel zal, naar men zegt, niet alleen kunnen wer ken met tot heden ongehoorde snelheid van 2500 letters per minuut in beide richtingen tegelijk, maar zal het ook mogelijk maken, dat verscheidene kanalen of afzenderlijke omgangen tegelijkertijd kunnen werken, zon der elkaar op eenige wijze te verstoren. Verwaarloosde jeugd in Moskou. Uil* Moskou wordt gemeld: Vier jongens van 12 en 13 jaar zijn gear resteerd wogens het organiseeren van een aanval van ouderlooze kinderen op de Lu- bianka Kerslmismarkl te Moskou. Dc aanval had op Kerstavond plaak. Der tig jeugdige vagebonden begonnen de markt le plunderen, die juist tegenover het hoofd kwartier van de Tsjeeha gehouden wordt. De hulp der politic moest wcoden ingeroepen. De Pravda meldt, dat nog een andere groep van 18 ouderlooze kinderen gearres teerd is, wolke leefde in een bevroren riool in hel hartje van de stad. De leider is een 15-jarige wees. Verscheidene kinderen waren gekleed' in gestolen kleeren. De politi heeft thans een aparte kindor-afdoeling ingesteld. Een dochter van Mussolini gehuldigd. Uit Rome wordt bericht, dat de raad van het Carncgie-instituut de zilveren medaille heeft toegekend aan signora Edda Mussolini, de 14 jaren oude dochter van den Italiaan- schen premier, voor het redden van 'n men- sc henleven. Een drama der woede. Te Erlangen heefl zich Vrijdagnacht op straat een bloedig drama afgespeeld. Een paar jongelieden wierpen met sneeuwballen naar de voorbijgangers. Een 21-jarige stu dent in de rechten, Teicber, zoon van een landgerichtsrat uit Aschaffenburg, die door een sneeuwbal werd getroffen, meende dat een toevallig met zijn vrouw voorbijkomen de werkman, Eckart, den sneeuwbal had gc- worp. Een woordenwisseling ontstond, plot seling trok de student zijn revolver en schoot Eckart een kogel in hel hart. Deze werd op riag gedood. De student, ziende wat hij ge daan had, schoot zich een kogel door het hoofd en was eveneens terstond dood. Kardinaal Mercier geopereerd. Kardinaal Mercier heeft een maagoperatie ondergaan, die normaal is verloopen. De al gemeene toestand van den patiënt is goed. 20.200.000 auto's in Amerika. Blijkens de laatste offcicieele mededeelin- gen zijn er op het oogenblik in de Ver. Sta ten 20.200.000 auto's in gebruik. Dat is 2.133.000 meer dan in einde 1924. Daarvan waren 17.638.000 personenauto's. In 1925 werden ongeveer 1.000.000 tweedehands- auto's gesloopt. Zoowat op elke vijf zielen is er in de Unie een auto. Een vreemde geschiedenis. Een niet allcdaagsche filmgebeurtenis speelde zich le Berlijn af, toen de 16-jarige filmaclrice Cilly Ferndl door dc politie ver boden werd naar het filmwerk „De circus- prinses" te gaan kijken, waarin zijzelf de hoofdrol vervult. De bioscoopcommissie had de film ongeschikt verklaard voor kinderen beneden de 18 jaar. Dus mocht' de jeugdige filmster ook niet tot dc verlooning ervan worden toegelaten. Weer valsche bankbiljetten. In Novagradiska tusschen BelgTado en Zagreb, heeft de politie in een door twee heeren op het station achtergelaten koffer 7600 valsche bankbiljetten van duizend di nars gevonden. De mannen trachtte be trekkingen aan te knoopen met meisjes uit Novagradiska, die de politie waarschuw den. Daar de politie de identiteitspapieren der beide mannen verdacht vond, beval zij hen zich naar het politiebureau te begeven. Toen zij hieraan niet voldeden, werd hun op het station staande bagage in beslag genomen. Van de mannen werd geen spoor meer ontdekt. Men vermoedt, dat zij de wijk hebben genomen naar Oostenrijk en dat zij in verbinding staan met de Hon- gaarsche valsche munters. Misdaden. De Duitsche bladen pusbliceeren een lange lijst van misdaden, die er Maandag en giste ren zijn gepleegd. Te Luneburg heeft een kleermaker, die van zijn vrouw gescheiden leefde deze in haar woning opgezocht en mei een dolk doodgestoken. De moordenaar is ge arresteerd. Tc Arleren hij Halle is een kuiper door zijn vrouw op straat doodgeschoten. Zij gaf den stervende nog een paar klappen in hel gelaal en ging er toen van door. Zij werd echter denzelfden avond nog in hechtenis genomen. Te Staubing in Beieren heeft de 28-jarige vrouw van een daglooner haai man, terwijl deze «liep, mei bijlslagen gedood. De echtge- noolen leefden al lang in onmin. Te Lensdorff bij Düren in het Rijnland verscheen een jeugdige arbeider in de ouder- lijko woning juist op het oogenblik, dat zijn vader Iradhtte zijn vrouw le vermoorden. De zoon ontrukte het mes aan de handen van zijn vader en slak hem hiermede in het hart en in de long. Een paar minuten later over leed hel slachtoffer. De jeugdige vadermoor denaar werd in hechtenis genomen. Te Kaulwilz. in Sileziü, heeft een 19-jarig meisje, dat bij haar oom in huis woonde, haar tante met bijlslagen gedood. De moor denares, die voortdurend ruzie had met haar tante, werd gearresteerd. Dure honden. Daar de hondenbelasting te Berlijn op nieuw verhoogd is, en wel tot 70 mark per jaar, hebben honderden eigenaars van hon den besloten, zich van de dieren te ont doen. Daar zij hun honden niet kunnen ver- koopen en niemand een hond ten geschenke wil hebben, gezien de hooge belastingen, brengen zij de dieren naar de Berlijnsche veeartsenijschool, waar dagelijks- honderden honden vergiftigd worden. 250 honden op één dag is geen zeldzaamheid. Hoog water en storm. De Rijn tbiijft wassen -en is over een groote oppervlakte buiten zijn oevers gelre den. Neuwied staat gedeeltelijk onder water. Ook te Keulen .is de kade overstroomd. De traimdienst 'langs de Rijnoever is ge staakt. Op de Dooau en d* zijrivieren dreigt eveneens gevaar. In het dal van de Boven-Inn bij Fliesse- ren is een rotsblok op den straatweg neerge stort. De rotsmassa verbrijzelde een woon keet met de heele inrichting. Het gezin van vijf personen kwam er heelhuids af. Zooals gemeld hebben groote overslroo- nringen het Hongaarsch-Roemeensch grens gebied geteisterd. De schade bedraagt tot dusver honderden mil laarden kronen. In Ze ven-burgen zijn alle rivieren builen haar oevers getredc-D. liet spoorwegverkeer is ge deeltelijk slop gezet. In Noord-Hongarije wordt de Tok a y er wijnoogst door het hooge water bedreigd. Engeland is evenzeer bezocht. In West morel and. en Cumberland, bij de Schotsche grens gelegon, hebben hevige overstroomin- gen plaats gehad, die het geheele verkeer hebben ontwricht of zelfs volkomen stil doen staan. Als eigenaardigheid wordt nog uit Londen gemeld, dat de regenval daar gisteren gepaard is gegaan met een sprongs gewijze stijging van de temperatuur, die gistermiddag om 3 uur hel maximum van 5G pet. bereikte. Om 10 uur '9 morgens was •het echter al volkomen donker in de stad en de eleclrische straatverlichting heeft weer 2-i uur moeten branden. Te Penzance en Truro in CornwaJiis steeg de temperatuur tot G8 gr. en, evenals in de Kerstdagen werd er in de open zee druJc gebaad. Een later bericht uil Glasgow meldt nog, dal deze stad gistermiddag door een spring vloed geteisterd is: die het water tol den rand van de kademuur deed stijgen, zoodat het leek of de schepen op straat lagen. Uit voorzorg is d'e geheele binnenscheepvaart verboden. Door de veie regens is hel water in de buurt van Luik 2'/s M. gestegen, te Namen ,en te Charleroi 1 M. 30. Overal zijn er over- siroomingen. in de Borinage ook. Te Anse- remme, in het land van Dinant, is een tun nel gedeeltelijk ingestort, waardoor een trein mei arbeiders is ontspoord. Er zijn verscheidenen gewond. Een treffend voorval bij het stormachtige weder, hetwelk de Engelsche eilanden deze Kerslmisdagen hebben ondervonden, was de waakzaamheid van een jongen man, Evans genaamd, die gedurende 5 dagen in vol slagen eenzaamheid dc lamp van den vuur toren van Godrevy aan de kust van Corn- wallis brandende heeft gehouden. Op den Kerstavond werd zijn kameraad in den vuurtoren, die aan dubbele longentsleklM leed, met veel moeite door een reddingboot van St. Ives weggevoerd. Alle pogingen, om een anderen man als helper te zendem zijn tot nu toe (evergeefo geweest wegend hot ruwe weder, maar heden zal een nieuw# Doging worden aangewend. Ieder aan» d* kust van Comwallis verwondert zich, ho# Evans het vol kan houden. Een signaal, gis teren door hem gegeven, gaf te kennen, d&f zijn toestand niets te wenschen overliet. Nieuwe sociale wetten in Zweden. STOCKHOLM, 30 Dec. (V. D.). De Zweed- sche Regeering zal in den eerstkomende zitting van den Rijksdag in Januari ver-, scheidene wetten indienen, betreffende so-» ciale vraagstukken, w.o. de verzekering te-» gen ongevallen, ziekten en werkloosheid;; verder pensioenverzekeringen en verzeke ring voor weduwen en kinderen, verder een wel voor den nieuwen oubepierkten acht uren-dag, een wet welke de ratificatie van de internationale conventies mogelijk zal maken; verder een wet inzake nieuwe sub sidies voor den werkeloosheidssteun en een wet voor meer daadwerkelijken steun van de drnnkonthoudingscommissies. Bulgarij's ontwapening. SOFIA, 30 Dec. (Belg. Tel. Ag.) Toen de ministerpresident der ambassadeurs confe rentie in do Kamer mededeelde, bracht lig teveus een dankbetuiging uit aan de groote mogendheden en voegde er big, dat Bulgaria zijn vredespolitiek zal voortzetten en de verdragen eorlgk uitvoeren. Marokko. PARIJS, 30 Dec. (Havas). De „Petit Pa- risicn" meent dat Steeg, zoodra hij weer in Marokko zal zijn, een tocht langs de Rif* grenzen zal doen. Naar verder verluidt zal Briands antwoord, op het verzoek van Gor don Oanning om hem te ontvangen, afwij zend luiden. Volgens het „Journal" heeft Briaud, zonder te wachten op hetgeen de regeering te Madrid zou zeggen, reeds da delijk aan Canning door een officieuzen tusschcDpersoon doen weten, dat het hemt niet mogelijk is het minste contact met hem to hebben MELILLA, 30 Dec. (Havas). Het dorp Sefsaja heeft zich onderworpen. De geheele streek van den stam der Beni Mesuar is thans onderworpen, waardoor de rust ver zekerd is van het geheele gebied, palende aan de Spaansche linies, van Balabas naar Buisa» Ook de stam der Djebel Hobed heeft zijn onderwerping aangeboden. Het Turksche leger. KONSTANT1NOPEL, 30 Dec. (Reuter). Bij opening der zitting van den oppersten Mili tairen Raad te Angora, zeide de voorzitter Mustafa Khemal dat een bijzonder belang rijke taai van dien Raad is het overwegen, der toepassing van wetenschappelijke mc-. ihoden ten einde de ontwikkeling van her leger te verzekeren en de verdediging des lands te versterken. LONDEN, 30 Dec. (V.D.) Uit-Bagdad word$ gemeld dat een nieuwe Turksche divisie is aangekomen te Diabekr. Aanzienlijke Turk sche troepenbeweging wordt gemeld aon de Moeoel-grens. Geen Amerikaansche repressaille. NEW-YORK, 30 Dec. (Reuter). Dat de Vereenigde Staten, ofschoon krachtig g&- prest door de bestaande monopolies in ruwe materialen, die in het bezit van vreemde mogendheden zijn, te geener tijd aal toe stemmen in handelsrepressailles vair welken aard ook, blijkt uit een telegram uit Was hington aan de Evemngpost. Het blad zegt, dat Hdovor verklaarde tegen iedere deel neming te zijn aan een economische Locarno- confereutie, die slechts den toestand nog ingewikkelder zou maken. Door dergelijke maatregelen zou do economische structuur .der wereld nog verder worden ontwricht. De Vereenigde Staten moeten alles vermijden wat zou gelijken op economische repressail- les tegen naties, die thans worden beschuldigd van overdreven prijzen te eischeo voor ruwe materialen, voornamelijk koffie en rubber. Wij moeten stelselmatig voorraden van deze materialen aanleggen, die thans een mono polie vormen. Het Amerikaansche volk kan zich zelf helpen en zij behoeven niemand te hulp te roepen. De Mexicaausche schuld. MEXICO CITY, 30 Dec. (V. D.). De Se- naat heeft met algemeeDe stemmen dé overeenkomst goedgekeurd, die gesloten if met de internationale bankierscommissie, welke voorziet in de hervatting op 1 Jan van de betalingen betreffende de buiten- landsche Mexicaansche schuld van 500 millioen dollar en het overgeven van de spoorwegen in particulier beheer. President Zayas stervende. HAVANA, 30 Dec. (V. D.). President Zayas is stervende. Het uiteinde kan ieder oogen blik verwacht worden. Pauselijk instituut voor Archeologie. ROME, 30 Dec. (Belg. Tel. Ag.) Bij Pauselijk motu proprio wordt ingesteld een Pauselijk instituut voor Christelijke Archeo- logio, waarin worden opgenomen de reeds bestaande piontiÊcal© commissie en de Re in einscho academie voor gewijde archeologie. In het Motu Proprio herhaalt de Paus, dat de catacomben het onvervreemdbaar eigen dom zijn der Kerk van Rome. Hoog water. KEULEN, 30 Dec. (Wolff). 8 uur voormiddag. De waterstand was te ICoblens 7.55, stijging 3 h 4 c.M. per uur; te Trier 6.87 met verdere stijging; Marau 7.07 langzaam stijgend; Keulen 7.S7, met tam^ lijke sti&ing. Wapper en Moesel stijgen eveneens en zijn reeds op enkele plaatsen buiteo de oevers getreden. Solmgen Trier zijn gedeel telik onder wafer, evenals laag gelegen

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2