Nieuwjaarsadvertentiën 50 cent van 1:5 regels elke regel meer 10 ct. No. 20183. DINSDAG 29 DECEMBER Anno 1928. Officieels Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Ook dit jaar stellen wij weder de gelegenheid open in ons blad van Donderdag 31 December Nieuwjaarswenschen te plaatsen tegen den pi ijs van Deze advertentiën kunnen tot Woensdag 30 Dec. a.s. tot 5 uur des namiddags aan ons bureau aan geboden worden. De advertentiën welke na dat tijdstip aangeboden worden, zullen tegen den gewonen advertentieprijs worden berekend. Het voornaamste nieuws van heden. GEMENGD NIEUWS. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cis. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prij9. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Niordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandc-D ƒ2 35, per week ƒ0.18. Builen Leiden, waar agenten gevestigd lijn, per week0.18. Franco per post 2.35 -f- portokosten. DM nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken viscliwinkel, Visrihmarkt 18, tel. 1225 is WOENSDAG (voor het laatst wegens opheffing van het Visohbedrijf) verkrijgbaar: SCHELVISGH a f 0.15—f 0.26 en KABELJAUW a f 0.20 per pond. 8855 N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 29 December 1925. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat de beslis sing op het verzoek van W. F. de Wolft, om vergunning tot het oprichten van een herstel- plaats voor machines in het perceel Lage Rijndijk No. 126, kadastraal bekend Ge meente Leiden, Sectie N No. 752, is ver daagd. S656 N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris Leiden, 28 December 1925. De bouw van het Acad. Ziekenhuis. Oip d«e Ühans inge-dderidJe begrooling voor 1925 van h?l Bouwfonds voor de departe menten van Binnenlandscbe Z alken en Landbouw en van Onderwijs, Kunsten en .Wetenschappen is ten behoeve van Je Uni versiteit alhier in totaal uitgetrokken f 1.253 500. waarbij f 1.000.000 voor voort zetting van dein bouw van het Ziekenhuis en f253.500 voor de verbouwing van het Natuurkundig Laboratorium. Leidsche Groentenveiling „Ons Belang". Gisteren hield bovengenoemde vereeni- Ijjing een druk bezochte ledenvergadering in 1 café „Zomerlust". Qp den vast gestalden tijd opende de voor zitter met een, (in verband met de laatste vergadering in 1925) uitgebreid openings woord. De spreker herdacht allereerst de gesta dige bloei van „O. B."; veilden zij in het eerste jaar van haar bestaan, ll/a ton, het tweede jaar reeds 2, en nu. reeds 31/* ton, terwijl voor '26 4 ton beraamd kon worden, in verband met den grooten toeloop van vrije vei Iers. De voorz. kon verder de vergadering nu reeds de toezegging doen, dat voor dit jaar, dank zij het zuinige beheer, 1 pet. van het geveilde bedrag, en 1 cent van elk gehuurde kist terug gedeeld kon worden. •De eerstdaags verschijnende balans met winst en verliesrekening zou de leden een duidelijk overzicht geven van onzen gun- r.tigen financieelen toestand. Het veilingbedrijf (wal betreft de embal lage) zou in hel volgende jaar een belang rijke verbetering ondergaan, aangezien het gelukt was op twee opslagplaatsen in de onmiddellijke nabijheid der veiling beslag le leggen; een zeer groot belang voor tuinder en koopman. Na behandeling der traditioneele punten, notulen, ingekomen stukken, ballotage nieu we leden, deelde de voorzitter mede dat het bestuur de pogingen, om aan de leden een Kweekers-cred'iel ie verstrekken (10 pet. van het geveilde bedrag) met succes waren be loond. Door de Tuinders-Leenbank afd. Leiden was alle mogelijke medewerking toegezegd, zoodat elk lid zoo noodig door hel bestuur een crediel zou kunnen verkrijgen van „O. B.", zonder de lastig te verkrijgen bor gen en met zeer weinig kosten. Na de algemeene instemming der verga dering, sprak de voorz. den wensch uit, dat ook door dit middel, de veiling in grootere bloei zou toenemen. Na de behandeling vaststellingpercentage der conserve-arlikelen op 3 pet., gat de rondvraag nog een opmerking naar aanlei ding van een molic, gedrukt in die Leidsche Dagbladen. De voorz. deelde mede, dat ook het be stuur van ,,0. B." een uilnoodiiging ontvan gen had van de Kamer van Koophandel om deel le nemen aan besprekingen die zouden kunnen leiden tot het verkrijgen van eene Groenlenveiling. De nu bekende motie was I het resultaat. De vergadering sprak zich uil dat het te I betreuren was, dat zulke gewaardeerde pogingen, om in hel belang van den handel, 1 9 DE DIRECTIE. zijn tot een veiling te geraken op" niets uit geloopen. Het bestuur bracht nog in het midden, dat het nog steeds voorloopige besprekingen waren geweest, zoodat deze aangelegenheid nog niet op een ledenvergadering was geko men. Vervolgens dankte de voorzitter de heeren j voor hunne aanwezigheid en wenschte voor j ieder persoonlijk en voor de veiling in hef algemeen, een voordeelig 1926; waarna deze zeer geanimeerde vergadering werd ge sloten. Fransche Omzetbelasting voor agenten en vertegenwoordigers van bnitenl. huizen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leidien ontving van de Ne- derlandsche Kamer van Koophandel te Pa rijs het volgende overzicht vaji de bepalin gen, welke thans voor bovengenoemde be lasting gelden: Wanneer de transactie goederen betreft, die zich reeds in Frankrijk berinden (wat vooral het geval is bij zaken, die gedaan worden door depóthouders, enz.), dan zijn deze bemiddelaars de belasting verschuldigd over het geheele bedrag van de omgezette hoeveelheid goederen .behalve wanneer het betreft textietgoederen, onbereide huiden, graangewassen, rijst, oliehoudende zaden, koffie, cacao, rubber, hout en ruwe phos- phaten, in welke gevallen de bemiddelaar alleen belast wordt over het bedrag van zijn commissieloon, en dan nog alleen, wanneer hij een handelsberoep uitoefent, zooals ma kelaar, commissionnair, enz. Betreft de transactie goederen, die zich in het buitenland bevinden, dan is de belasting door den bemiddelaar verschuldigd over den geheelen koopprijs in geval; a. de koop plaats heeft in het buitenland voor rekening vam een in Frankrijk geves tigde firma," waarbij volgens in de order ver melde voorwaarden de bemiddelaar of ge volmachtigde gehouden is de koopwaar in Frankrijk af te leveren, en daarvoor door hem zelf of van zijnentwege de dedouanee- ring wprdt bewerkstelligd b. de koop plaats heeft voor rekening van oen buitenlandsch huis. waarbij de dedoua- neering gedaan wordt door den bemiddelaar. Alleen wanneer in geval van verkoop voor rekening van buitenlandsche huizen de koopwaar verkocht wordt mei overdracht van eigendom op den kooper voor de aan bieding bij de douane, of anders gezegd, wanneer de verkoop is bewerkstelligd op de voorwaarden loco fabriek, c.a.f., f.o.b., wal of wagon grens, en de dedouaneering daar door door den kooper moet worden gedaan, is de bemiddelaar alleen de belasting op het omzetcijfer schuldig over zijn provincie, en heeft hij niet die belasting over het geheele bedrag van de waarde der goederen te beta len, omdat in dal geval de invoer van de goederen in Frankrijk gedaan wordt door den kooper of door een doorvoerhandelaar (transitair), die op zijn orders handelt. Hierbij moet wel opgemerkt worden, dal zelfs wanneer de buitenlandsche afzender zelf hel gekochte factureert, en het ver schuldigde bedrag int, dit geen invloed heeft op de verhouding van den bemiddelaar te genover de belastingadministratie; de be middelaar is dan belastingplichtig over hel geheele bedrag van de waarde der verhan delde goederen, omdat hij den invoer in Frankrijk bewerkstelligt. Het is de bedoeling van de wet, dial bui tenlandsche huizen, die niet in Frankrijk zijn gevestigd, doch zaken doen door bemid deling van derden, in den regel op zich ne men de belasting op het omzetcijfer, dat zij in Frankrijk bereiken, te voldoen. Als samenvatting van het bovenstaande kan dus worden gezegd, dat de bemidde laars in den regel de belasting op hel ge heele bedrag van de waarde der verhandel de goederen alleen schuldig zijn, wanneer het koopwaar betreft, die reeds in Frankrijk is. of door hen is ingevoerd en in Frankrijk afgeleverd. De ontvanger van het kantoor der directe belastingen (lsle kantoor), de heer J. C. Roest, is van hier overgeplaatst naar het 4de kantoor in Den Haag. Voor de alhier gehouden Engelsohe examens M. O. acte B is nog geslaagd de heer P. A. B. J. Bom, Delfzijl. Afgewezen één. Op 6 Januari a.s. zal het echtpaar Adrianus Nieuwenhuizen en Elizabeth Mul der, wonende in de Lange-Scheistraat 11 boven, den dag herdenken waarop zij voor 50 jaar geleden in ondertrouw werden opge nomen. De man, kleermaker van beroep, is 76 jaar, de vrouw is 73 jaar en verjaart juist op den trouwdag. Beiden genieten, den h'oo- gen leeftijd in aanmerking genomen, nog een goede gezondheid al liep hun levensweg niet altijd langs rozen. Er werden 15 kinde ren uit het huwelijk geboren; vier zoons en één dochter zijn hun overgebleven. Wij twijfelen niet of ze zullen er prijs op stellen dat builen de familie meerdere inge zetenen van hun gouden huwelijksfeest no titie willen nemen. En wie zou met een war men handdruk en een hartelijk woord niet gaarne den levensavond va.n dit overigens vergeten echtpaar op den gouden bruiloft gelukkig willen maken. De heer M. C. Verwijs, alhier, is in Den Haag geslaagd voor het Mercurius- dip'tama Engelschc Handelscorrespondentie De wethouder van onderwijs dezer ge meente is morgen verhinderd spreekuur te houden. In verband met den op 2den Kerstdag in de Hooglandse he Kerk gehouden zang- dienst deelt men ons nog mede dat het kerkorgel bespeeld weid door den heer Koo ien en dat het harmonium niet bespeeld werd door den heer H. J. van Leeuwen, organist der Ooslerkerk, doch door mej. N. v- t d- Laaken. De heer Van Leeuwen had de leiding van het kinderkoor Irene". Hedenvoormiddag werd op het Raad huis door B. en W aanbesteed het vernieu wen van den onderbouw der0 Verversbrug over de Oude-Heerengracht alhier. Het aantal inschrijvingen bedroeg 14, n 1. van A. Timmerman, te Dordrecht, f37.200; Firma J. van Riet f34.200-, A. Orinnep, Amsterdam, f 33.900, N.V. v h H. J. Ne- derhorst, Gouda, f33 243; N.V. v.h. Van Dongen en Van Hoven, Dordrecht, f32 994; P. J. Meyers en A. J de Later, f32.700: Firma W. v. Splunden. Sliedrecht. f32 450; G P. van Balen en F. G. van Balen, Ouden rijn (U.), f32.148; .1. Boeren, Sliedrecht, f30.240; J. Warnaar f29.847, A. Verhagen, Made (N.-B.J f29.643. Jacob Parel. Slie drecht. f28.975; H. Kore-wagen, f28 950, Th L. J. Zitman, f 23.800. Waar de plaatsnaam niet is vermeld is dit Leiden. Gistermiddag liep een moeder met een driejarig meisje op de Haven. Juist op het oogenblik, dat een mei een paard bespan nen wagen wilde passeeren, fiet de kleine de hand van moeder los en moeder zelf scheen met haar gedachten ook elders, al thans zij verhinderde niet. dat het kind tegen den wagen aanliep en er door werd aangereden. Het ongeval liep echter nog al goed af. De kleine kwam met eenige ont vellingen vrij. Een 18-jarig meisje uit Den Haag. W. M. H. genaamd, was gisteravond in Leiden op een fuif geweest en had zich dermate verlaat, dat de laatste trein en de trams naar Den Haag reeds waren vertrokken. Het meisje werd zwervend door de politie aan getroffen, die haar op het politiebureau on derdak verschafte. Hedenmorgen is zij weder naar Den Haag vertrokken. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen vam 20—26 December 238 vol wassen personen, 5 kinderen, totaal 213. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Vereen. Rotterdamsch-Hoistad-Tooneel. „De nieuwe Heeren", comedie in 4 bedrijven van Robert de Fiers en Francis de Croissel Het Hofstad-tooneel heeft ons gisteravond eens wat nieuws, of wil men oud- nieuws, gebracht in het algemeen thans geldende genre, dat ten tooneele wordt gebracht, nl. een politiek-spel. Weliswaar van zeer luch tig gehalte, doch juist daarom misschien de9 te genietbaarder. Over 't geheel is de politiek tegenwoordig toch zoo zwaarwich- m lig, dat het verademend aandoet eens poli tiek te zien en te hooren, die heel lichtjes je beroert en zelfs aangenaam aandoet. Niettemin zit er in dat lichtige meermalen I een opmerking, die treft door raakheid. m 1 Het is natuurlijk, gezien de auteurs, Fran- I sche politiek, maar gaat deze geheel en al buiten de ook hier welbekende om? Doch i ter zake Het stuk doet ons kennis maken 2 1 met den graaf De Montoire Grandpré. die i op-en-top is een aristocraat, maar zich dieeft aangepast aan veel moderne dingen. Hij heeft zich aangeschaft een ..kippetje", dat hem weliswaar een paar maal bedroog, doch altijd tot hem terugkeerde en dat hij opvoedt tot trouw door haar „bezigheden" te geven Zoo door het schenken van een patriciërshuis, een kasteel, een aanstelling 2 bij de Academie fran^aise etc. Juist, wan- I nc-er haar dit alles in den schoot wordt ge- worpen, maakt zij kennis met Jacques j Gaillac, een eenvoudig eleclricien, die pien- I Ier is en esprit heeft, gelijk hij toont als H adjunct-secretaris van den Intern. Arbeiders- a bond. Wanneer zij dezen treft op het bureau van dezen bond en aldus in aanraking komt met ,.de nieuwe heeren" verovert hij het luxueuse vrouwtje bij tooverslag. Hij voelt, B dat zij zonder die luxe niet kan en om haar B aanvaardt hij de candidatuur voor de Ka- mer, wanneer zij hebben „gecontracteerd" elkaar 3 Nov. voor goed te ontmoeten. Hij 5 wordt gekozen en binnen drie maanden Ba minister van arbeid Als zoodanig beidt hij den grooten dag van 3 Nov. Eerst blijd schap, dan teleurstelling, -daar zij aftele- grafeert maar eind goed, al goed, zij komt en nergens heeft hij meer tijd voor zelfs niet voor den president der republiek. Dienzeifden dag tuimelen de „nieuwe hee ren" echter door de stem van den graar in den Senaat, wanneer deze van de ver houding tusschen den nieuwen minister en zijn maïtresse op wat heel goedkoope wijze op de hoogte is gekomen. Weer ter wille van haar wil de ex-minister zich dan associeeren met een soort oplichter-bankier, maar ten slotte gaat dit niet door, daar hij begrijp,t dal Suzanne, gelijk de aangebe dene heet, toch niet zal kunnen scheiden van al de comfort, de maatschappelijke toestanden, waarin de graaf haar heeft ge bracht; dat de stem van de liefde slechts even bij haar spreekt, niet standhoudend. En makkelijker, dan de graaf zich zelf heeft voorgesteld, blijft hij overwinnaar in dén liefdesstrijd. Gaillac wordt opgeborgen in bet oord van bedroefden; te Genève als employé van den Volkenbond Suzanne zal „gravin" wordenI Ziedaar in heel korte schels het gegeven van deze politieke comedie. die hier en daar alleraardigst is gekruid en opgemaakt Een enkele maal nadert 't blijspel zeer dicht de klucht; in het derde bedrijf, bij den mi nister, wordt de grens zelfs wel over schreden. doch niettemin heeft hel Hofstad- Tooneel door de hand op dit stuk te leggen, ec-n zeer gelukkige greep gedaan. En de besle paardjes zijn hiervoor van stal gehaald Zelfs meer, want en ziedaar een niet- geringe attractie te meer ook dr. Willem Royaards speelt hierin mee, heeft trouwens de regie gevoerd en dat op zijn te waardee- ren wijze. Zelf speelt Royaards den graaf, zooals hij zoo'n typ%vari zoo'n aristocraat pur sang kan geven: een gentleman very inch, die steeds zijn aristocratie weet te^ bewaren, in iedere positie. De eenige opmer king is wellicht "deze, dat het type nu en dan iets Ip strak is gehouden. Aan den elec- tricien, den hoofdvertegenwoordiger der „nieuwe heeren" heeft Cor v. d. Lugt Mel- sert een kolfje naar zijn hand gevonden Hij gaf dp frischheid van den arbeider, de meer bezadigde houding van den homo novus, de stille kracht, waarmee hij zich terugtrekt. Nevens beide mannelijke hoofd figuren slaat geheel overeind de creatie der vrouwelijke hoofdrol, Suzanne, waarvan Annie van Ees iets heel moois maakte Niets van een cocotte, integendeel, wist zij alles, wat daarnaar zweemde, afzijdig te houden en dat deed haar behouden de sympathie, die zij, op den keeper beschouwd, toch niet zoozeer verdient, want wint de berekening, de koele berekening, het niet bij haar, zij het onbewust? In keurige toi letten en in fraaie decors deed zij de Su zanne leven. De haar geoffreerde bouquet was welverdiend. Naast doze drie hoofdfiguren pasten de andoren zich kostelijk aan. Het zou ons le ver voeren, ze op te sommen, doch een uit zondering willen maken voor Reule, Piet Bron, Dommelshuizen, Anton Roemer, Hans van Ees en Juliette Roos. Dit geestige werk is even geestig over het voetlicht gebracht. Wellicht pakte hel 'wee- de bedrijf hel meest. Daar werd hij de aar dige opmerking van den graaf bij zijn be zoek op het Arbeidsbureau, dat deze „nieu we heeren" hem herinnerden aan het Ver sailles van Lodewijk XIV, zoo regeerend en commandeerend, bij open doek geapplaudis seerd. Een bijkans uitverkochte Schouwburg heeft zich kostelijk geamuseerd en daarvan overduidelijk doen blijken. BINNENLAND. Huldiging van prof. Martin op 2 Jan. a.s. Opgericht is de Nederl. Vereeniging voor Vrijhandel. Vergaderingen van den Chr. Zeelieden- bond. Vereeniging voor pacdagogiek etc. BUITENLAND. Toenemende werkloosheid in Dnilschland. In Marokka vooreerst geen vrede? toch mei een enkel woord een aanvulling to moeten maken op het verslag (in ons blad van 21 dezeri van de jaarlijksche openbare les van de muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst alhier, waarop onze stad genoot de heer Striening met zijn orkest klasse een tweetal eigen composities, zoo juist voltooid, voor 't eerst uitvoerde. Dat waren een ouverture en een serenade, wer ken, die aanspraak mogen inaken op een woord van ernstige beschouwing. De componist Striening heeft zich niet geschaard aan de zijde der ultra-modernen en plaatst ons niet voor onoplosbare raad selen in den psychischen toestand van den schrijver, noch in de wijze waarop hij, wal hem als kunstenaar innerlijk roerde, in ver schijning brengt. Bij Striening is alles klaar, open en duidelijk. Iïij maakt evenmin de pretentie hemelen of zelfs ook maar werel den te willen bestormen. In de ouverture heeft hij een eenvoudige muzikale grond gedachte van een uilgesproken feestelijk ka rakter uk zijn hart vol muziek neergeschre ven en op even beminnelijk eenvoudige wijze doorgevoerd en haar verbonden aan een tweede gedachte (zangthema), waarin hij een meer beschouwenden, innigen loon aanslaat. Beide gedachten heeft hij ver werkt tol een vloeiend en goed klinkend muziekstuk, in regelmatige perioden opge bouwd, niet Bolsjewistisch, maar naar de aloude weiten der kun9l, waarin, zegt blijk baar de heer Strieni-ng, immers zooveel moois is gemaakt. En wij zeggen hem dat hartgrondig na. Een enkele bedenking no teerden we; zangthema, op zich zelf fraai gevonden, had zijn breeden opzet wal lan ger kunnen beware-n ten gunste eener krachtiger contrastwerking; door overvloe dige aanwending van sequenzen heeft hij het zich hier en daar wat al te gemakkelijk gemaakt; het stol, 't is moeilijk een goed slot le maken, is te weinig voorbereid voor een geheel bevredigende afsluiting. Niette min is deze compositie zeer geslaagd te noe men en ze 9loeg, wat ons niet verwonderde, danig bij het publiek in De serenade is van bescheidener allure. Ze is geschreven voor strijkers met 2 fluiten en 2 hoorns. Zin voor gezonde melodiek en voor zuivere stemvoe ring vallen in dit stukje te waar dee ren. Hel heeft ons evenwel minder voldaan dan de ouverture. De heer Striening heeft beide 9tuk'ken zeer verdienstelijk met zijn leer lingen, tusschen wie eenige collega's voor deze buitengewone gelegenheid hadden plaats genomen, ten gehoore gebracht. Het publiek toonde in een zeer hartelijk applaus zijn ingenomenheid. MUZIEK. Jan G. Striening. Hoewel eenigszins buiten het kader val lend van de concerten, die in deze rubriek plegen te worden besproken, meenen we Aan den Achterweg te Nieuw- koop is een landbouwschuur verbrand. Vele landbouwwerktuigen werden vernield; 35 kippen vonden den dood in de, vlammen. Met groote moeite is de aangrenzende boer derij van V. behouden. Verduistering. Tegen schip»- per v. L., te Delft, is proces-verbaal op gemaakt wegens verduistering van 10.000 steenen, welke hij voor de aannemers v. V. te Wateringen en B. uit Den Haag naar Wateringen zou vervoeren. De steenen bad hg te Delft aan twee metselaars verkocht. Vrouw verbrand. Zondag is de 75-jarige juffrouw H. Jansen uit de Nieuwe Schoolstraat te Delft met haar klee ding jn aanraking gekomen met de gloeiende kachel en in brand geraakt. Zij vluchtte op straat, waar voorbijgangers de vlammen doolden. Per ziekenauto is de vrouw in hope- loozer. toestand naar het St.-Hypolitusgesticht vervoerd. Te Koog a. d. Zaan werd Eersten Kerstdag de Zaansche Molententoonstelling georganiseerd door de Vereeniging „De Zaan sche Molen" en de Zaanlandsche Oudheid kundige Vereeniging Jacob Honig JL Ir. in een drietal schoollokalen en de ruime vestibule der O.-L. School geopend. De burgemeester van Koog a. d. Zaan, de heer W. F. G. L. Driessen, opende de tentoonstelling, waarna de bekend Zaan-che oudheidkundige, de heer G. J. Honig, een rede hield over den oorsprong, het gebruik en het aantal molens van de Zaanstreek.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1