AGENDA. leidsche schouwburg. BUITENLAND. de algemeene toestand. frankrijk. reclame. rusland. italië. turkite. china. TELEGRAMMEN.j Maandag. Morscbweg 59: Kerslfeestviering voor vol wassenen. 8 uur. Schouwburg: „De nieuwe hoeren." 8 uur. Dinsdag. „Jeruël" (Grocnesteeg 16): Bijbelbespre- king. 8 uur. SchouwburgTweede opvoering „Prinses Zonneglans" door leerlingen Zangschool Duys'.er. Halfacht. Woensdag. Kleine Stadszaal: Openb. Vergadering C. P. Spr. dr. J. A. N. Knuttel. De apotheek van de ..Hulp der Mensch- aeid". Hooigracht 48, is altijd geopend, Joch van n.in 8 uur tot v.ra 8 uur alleen voor spoed-receplen. Alleen voor leden van dat fonds Do avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 28 tot en net Donderdag 31 December a.s. (Oudejaars dag) waargenomen door de apotheek van den'lieer C. B. Dnyster, Nieuwe Rijn 18, telei )23; op Vrijdag 1 Januari 1926 (Nieuw jaarsdag) wordt waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort- Ropeuburg 12, telêf. 594; op Zaterdag 2 en Zondag 3 Januari a.s. wordt waargenomen door de apotheken van de heeren D. J. van Driesum, Mare 76, telef. 406; en G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, teleL 502. liedje" van Volker en „Rei van Engelen" ran Vondel. Ook deze nummers van het programma maakte diepen indruk. Het' kinderkoor „Irene", gevormd door knapen en meisjes, leerlingen van het Wijk- gebouw van dien naam onder leiding van den heer Van Leeuwen, zong nu: „Hosianna en „In den Kerstnacht". Ook deze nummers voldede uitmuntend. Het bleek, dat het koor tje in den korten lijd van zijn bestaan reeds joedc vorderingen maakte. De heer v. Leeu wen, organist der Oosterkerk, begeleidde de zen zang op het orgel, waardoor de waarde ?r van niet weinig werd verhoogd. Een gem oen schappelijk lied, Gezang 2 3 beslaat het eerste gedeelte van den dienst. Het twede gedeelte werd geopend met het voordragen door den heer Grondsma van het schoone „Kerstlied" van Vondel dat werd gevolgd door solozang van mej. Veerenbos, het oud-IIollandsch liedje: „Hoe leit dit kin deken hier in de kou" en „O, Kindeken klein" Bach. Daarop voerde het kinderkoor op verdien stelijke wijze een Kerslcantate, voor koor en solo uit waarna de heer Grondsma een veis declameerde weder onmiddellijk gevolgd floor twee solo-nummers van mej. Veerenbo3 getiteld „Naar Bethlehem" van Jos. de Klerk en „Gloria in Excelsis Deo" bewerkt door Cath. van Rennes. De heer Kooien speelde eindelijk- nog „Fantasie op Kerstliederen". Hierop sprak ds. Groot Enzerii.k hel dank gebed uit. waarna de bijeenkomst met het gemeenschappelijk zingen van Gezang 230 werd bes ol'.n Het was een schoone namiddag een uur van vrome wijding en van echt kunstgenot levens. Mej. Veermbos tn de heer Grondsma zul len, naar wij vernemen, binnenkort ook een uitvoering in de Stadszaal alhier geven waarbij de heer Grondsma, een Fries van afkomst, ter wille van zijn landgenooten in Leiden ook enkele Friesche verzen zal de- clameeren. Na hun preitalies in de Hooglandsche kerk zullen zij naar wij verwachten ook dan een groot en dankbaar auditorium voor zich zien. „Amicitia." Op Eersten Kerstdag gaf het neutraal ge mengd koor „Amicitia" gevolg aan het plan om in het Acad. Ziekenhuis eenige liederen len gehoore te brengen. Het heeft zich daar van op zeer verdienstelijke wijze gekweten en den aldaar verpleegden eenige genotvolle oogcnblikken verschaft. Uit den aard der zaak is hier geen sprake geweest van 'n regelmatige uitvoering, daar fle patiënten allen in hun respectievelijke ah deelingen moesten blijven. Op vier plaatsen werden telkens drie of rier nummers gezongen, waarvan enkele zóó in den smaak vielen, dat zij op verzoek wer den herhaald. In een kleine ruslpooze werd aan de zan geressen en zangers namens de directrice van het Ziekenhuis thee aangeboden. Aan het einde werd aan het koor, door de directrice, namen9 patiënten en perso neel hartelijk dank betuigd voor het ge- bcdene. Kerstuitvoering van „Pulchri Studio". De R.-K. gemengde zangvereeniging „Pul chri Studio", directeur de heer Th. van Nie- kerk, in Leiden en voornamelijk in R.-K. kringen alhier welbekend, gaf 's avonds, van den Tweeden Kerstdag in de groote Stadszaal een zeer geslaagde uitvoering, al had de opkomst nog grooter kunnen zijn. Om de groote Stadszaal vol te krijgen is heel wat noodig. Het Adriani-ensemble, uit 's Graven- hage, dat' reeds eer met deze Zangvereeni ging samenwerkte, verleende ook nu weder zijn medewerking., evenab het bekende Re sidentie-strijkje, dat met zijn mooie muziek de Zangnummers op verdienstelijke wijze afwisselde. Het koor opende met hooggestemd „Eere zij God" van Muller, waarmede het dadelijk de harten der aanwezige zang lie fhebers won, gevolgd door „Slaap zacht" (Hub. Cuypers) ..Stille nacht" (Frans Gruber) „De Vesper" (L. v. Beethoven) en „Middernacht" (J. P. J. Wiertz), alle liederen, geheel passend in het' kader van een Kerstuitvoering. Het Nyapion-kwarlet zong vervolgens: „Kerstliedje" van Bernard Diamant. „Oh, Jesu amor mi" van Giessen en „Ave Maria" van Witt en oogstte daarmede veel bijval. Zooals wij zeiden werden(deze liederen, afgewisseld door het Residentie-strijkje ter wijl het Adn'o ni-Fnaoraklp er overigens voor zorgde, dat de aanwezigen af en toe in een meer opgewekte slcpiming werden gebracht. Wat het leverde was prima werk; het mocht gehoord worden. De serie kerstliederen in het tweede gedeelte van den avond door de Ver- eeniging gezongen, waarbij het genoemd kwartet ook weder het koor afwisselde, was zoo mogelijk nog beter dan hel gezongene vóór de pauze. De lmer var. Niekerk is een goed dirigent, maar net ambitieus koor vergemakkelijkt hem zijn taak ook niet weinig. Ongetwijfeld zal „Pulchri Studio" als hel' over eenigen tijd nog eens een uitvoering geeft, wederom een dankbaar gehoor voor zich zien, vooral als hel nagmaals'de me dewerking verkrijgt van hel' Adriani-Ensem- ble en het Residentie-strijkje. De aanwezigen hebben oprecht kunnen genieten. De Laidsche Padvinders. Dat onze Leidsche Padvinders het nuttige met het aangename weten to veresnigen, is ons dezer dagen weer gebleken. Er was 'n aanvulling noodig in de kas en dit moest niet door vragen bijeen komen, maar, zoo als ons de padvinders verklaarden, verdiend worden. Er werd spoedig een Commissie gevormd, die zich ten doel stelde een fancy- fair te houden. Dit is gebeurd en met succes I Gedurende twee dagen was er in 't Club huis aan de Lammermarkt een geweldige drukte. Daar werden do verschillende voor werpen, welke alle d<ftr de padvinders zelf waren gemaakt, door de aanwezig zjjnde schaar van jongens aan den man gebracht. Men kon er alles vinder.: mooi houtsngwerk, gebrand leerwerk, beschilderde vaasjes, schoentjes voor de baby's etc. etc. Jaapöe Rikketik ontbrak niet en kon je voor 'n luttel bedrag een „groote snijkoek" winnen. Diverse loten werden verkocht en kreeg men kans om slechts voor een kwartje of dubbeltje met een kussen, schemerlamp^ of ander snuisterijtje naar huis te gaan. Achter was een zitje gemaakt en kon men thee, koffie of Ranja bestellen, welke door de welpenleidsters werd rondgediend. ICortom, het was er gezellig; bgna* alles werd verkocht en vele dingen nabesteld, 'n bewgs dat ze in den smaak vielen. Do Padvinders kunnen dus weer 'n succes boeken. Ned. Ver. v. Chr. tot Bestrijding v. d. Oorlog. Op den Tweeden Kerstavond had in een der zalen van het Nulsgebouw alhier de aan gekondigde Kerstbijeenkomst van de Ned Ver. van Christenen tot bestrijding van den Oorlog, afdeeling Leiden, plaats. Do bijeen komst was tamelijk bezocht. De voorzitter, de heer H. D. Perfors, open- do. de bijeenkomst met een kort woord en verzocht den aanwezigen te zingen Gezang 229 vers 1, waarna hij voorging in gebed. Alvorens de spreker van den avond, de heer H. Ververs, tot het uitspreken van zijn rede overging, declameerde hij eenige ge dichten en las voor Jesaja 9 15, 11 1 9; Lukas 2 120; Matlheus 2 112. Het onderwerp luidde: „De Kerstbood schap", die spreker vastknoopte aan Lukas 2 1011: „Zie ik verkondig u groote blijdschap, die al den volke wezen zal, na melijk dat u heden geboren i9 de Zalig maker, welke is Christus, de Heer." Zeer uitvoerig schetste spreker het verval van mensch en wereld vóór Christus' komst. Z.i. v/as God tot ons neergedaald, vleesch ge worden, opdat mensch en wereld zalig, d. i. vol van innerlijk geluk, van innerlijken vrede, worden zouden. De Kerstboodschap had z. i. tweeërlei beteekeni9, een persoon lijke en een wereldstrekkende. De persoon lijke beteekenis was, volgens spreker, deze: God komt tot den mensch om hem zalig le maken. Dan voelt die mensch zich klein worden; komt het zondenbesef, wil het goed zijn. Daarna tot geloof, geloof om Gods wil te doen. Bekeering, omkeering, aangrij pen van zichzelf, den koer9 veranderen van zijn levensscheepje op de levenszee. Dan wordt hij Zendingschrislen. De Christen heid, de kerk, had le zijn Zendingskerk een woord le spreken lot de wereld. De Christen was daarin Zendeling. Zijn taak lag hierin om velen, om allen aan de voeten van den Heiland te brengen. Die Christen zou zich moeten keeren, volgens spreker tegen alle mogelijke zonden, ook lot die groote zonden van den broedermoord, tegen den oorlog en dc oorlogsvoorbereiding. Spr. wees op het gevaar van het langs ons heen te laten glijden; wee9 op den mo dernen oorlog en drong er sterk op aan, onze houding ten opzichte daarvan ook vast te stellen. Hij wees verder op dc houding der eerste Christenen, die tegen oorlog, tegen oorlogsvoorbereiding zich keerden, al kostte hun dat zeiven den dood. Spr. wees vervol gens op Gods Woord, dat spreekt van liefde, van barmhartigheid, van genade, ook op dezen Kerstdag, in het komen van den Za ligmaker, en wekte op, trouw te blijven aan Gods Woord, dicht bij Christus te blijven, óók dan, als de beestmënschen om den oor log mochten roepen. Want alleen in Christus ligt behoud voor mensch en wereld. Dan zal eenmaal, bij Christus' wederkomst, de pro fetie der profeten in vervulling gaan, de Engelenzang van Kerstmis zou dan opklin ken uit de wereld: „Eere zij God in den hooge, Vrede op aarde, in de menschen een welbehagen." De gedachten aan het ko mende Vrederijk, zei spreker, geve ons de kracht om te bidden, te strijden en te wer ken. Roepen wij elkander toe in den duiste ren nacht het woord van Gustaaf Adolf: 'tis Godes zaak, waarvoor gij strijdt, enz. Spreker declameerde het bekende lied van Gustaaf Adolf, uit den kerkbundel bekend. Nadat de heer T. Brussee een fragment uit Vondels Jephla, „de Offerbelofte", had voorgedragen cn de spreker twee Kerstlie deren, zong de vergadering Psalm 89 7. Na een krachtig woord van den voorzitter, die dank bracht aan spreker en den heer Brussee, ging spreker in dankgebed voor, waarna de vergadering werd gesloten. De heer A. Mulder, sedert 9 Juli 1901 lid van den Gemeenteraad alhier en sedert vele jaren wethouder van Fabri cage, bereikte heden den leeftijd van ze ventig jaar. Op verlangen van den heer Mulder gaat deze dag onopgemerkt voorbij. Niettemin ontving hij van B. en W., den gemeente-secretaris en van eenige gemeen te-ambtenaren nog een bloemenhulde. Bij gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag, waarvan wij in ons vorig Blad melding maakten, heeft de heer A. J. dc Lange zeer veel belangstelling ondervon den. Tal van gelukwenschen, waarbij van elders, Jiebben hem bereikt. Ook werden hem vele bloemen aangeboden In de Oos terkerk, waar de jubilaris op den morgen van zijn verjaardag, den Tweeden Kerst dag, als ouderling aanwezig was, herdacht de voorganger, ds. Punselie, het feit in zijn gebed. Tot voorzitter van den Armenraad, alhier, is benoemd de heer S. C. Meyering, directeur' der Hoogere Burgerschool, alhier. Voor de hier ter stede gehouden En gelsche Examens M.O. akte B. is Dog ge slaagd dc heer A. J. A. Hosmau, te Haar lem. Afgewezen één. Geslaagd ziju voor het examen in het boekhouden en a.v., afgenomen vanwege de Vereeniging van Leeraren in het Boekhou den, de heeren Z. Bink, J. C. Janssen, J. N. Korswagen, A. J. v. d. Pompe, leerlin gen van de Handelsschool „Kennis is Macht", alhier, en mej. P. M. de Tombe. Den lsteu Januari a.s. zal net 25 jaar geleden zijn, dat dc heer J. A. Verhoog, als hoofdopzichter der Gemeentewerken bij deze gemeente in dienst trad. Door het comité voor de restauratie van het Leidsche Glasraam in de St.-Jans- kerk te Gouda, kon een bedrag vao f 4963.56 worden overgemaakt aan de Res tauratie-commissie, aldaar. De melk is weer met 1 ct. per L. ver laagd en kost- nu 17 ct. per L. Naai' wij vernemen zal op Zaterdag 2 Januari a.s., des nam. te halfdrie, op de begraafplaats „Rhijnhof", door het zich daarvoor gevormd hebbende comité de overdracht plaats hebben van de grafzerk aan de familie van wijlen den heer W. .f. ten Kate, in leven leeraar aan de Chr. Kweekschool voor Onderwijzers en Onder wijzeressen alhier, lid der Gemeente-Com missie van het Ned.-Herv. Kerkgenoot schap en bestuurslid van de afd. Leiden der Chr.-Hist. Unie, ter nagedachtenis van wien deze zerk daar is opgericht. Mr. Sehokking, Minister van Justitie, cn ds. Goedhard, hopen hierbij het woord te voeren. De markt trein No. 1209 Leiden Utrecht, vertrek 12.27, zal in plaats van Vrijdag 1 Januari op Woensdag 30 Decern ber loopen. Wij vragen aandacht voor een in ons blad opgenomen annonce in verband met een op 23 Januari a.s. te houden gccostu- raeerd cn gemaskeerd Winterfeest in de »S t adsgehoorzaal De feestcommissie der afd. Leiden van de Ned. Haiidelsreizigersvereeniging hoopt in samenwerking met den dausleeraar H. J. v. Leeuwen Jr., iets nieuws op verschillend gebied te brengen. De baten van het feest zijn bestemd voor het Vrijwillig* Ondersteuningsfonds der NederL Handelsreizigersverecniging. Een zevenjarig knaapje, Daniël T. geheeten, raapte op den Eersten Kerstdag in de Looierstraat, waar hjj woonde, een stuk vuurwerk op, dat uitgebrand scheen. Terwijl lïijl het in de rechterhand droeg ontplofte het vuurwerk met het gevolg, dat de top van den wijsvinger werd vernield en de duim gespleten. Het ventje werd in het Academisch Ziekenhuis opgenomen. Op Vrijdag Eersten Kerstdag ont stond er in perceel Oudevest 27, bewoond door mej. C. £L "Sp., een begin van brand in den schoorsteen. De brandweer blusebte dezen brand door een groote hoeveelheid smeulend roet er uit te verwijderen. Toen Vrijdagavond W. H. H., uit voerder alhier, het station verliet, keerde zekere J. W., die voor hem uitliep, zich plotseling om en bracht hem met een para pluis een slag op het hoofd toe. Natuurlijk dat H daarmede geen genoegen nam en van het geval aangifte bij de politie deed, die van het geval procesverbaal heeft opge maakt Door de politie alhier werd, op ver zoek van den Officier van Justitie te Rot terdam, aangehouden Levie de L., koopman to Rotterdam, verdacht van diefstal- Toen de man weg moest verklaarde hij geen geld bjj zui te hebben en vroeg om reisgeld. Door de politie gefouilleerd, bleek hg echter nog f14 bg zich te hebben. Door de politie werd daarop procesverbaal te^en hem opgemaakt wegens poging tot oplichting. Ver. Rotterdamsch-Hoistad-Tooneel. „Tieneke", familiespel in 3 bedrijven van jhr. A. W. G. van Riemsdijk. Met de stukken van jhr. Van Riemsdijk is het een vreemde geschiedenis. De critiek verwerpt ze allemaal, het publiek in breede lagen geniet er van, al snikkend in of achter zakdoeken. Daar is om dit te bewijzen „Pro Domo". Vierhonderd maal gespeeld Dan „Silvia Silombra". Misschien nog vaker gegaan? Voorts „Mea Culpa", minder bekend en nu het aller nieuwste: „Tieneke". 't 'Js allemaal het zelfde en onveranderlijk. Zware, drakerige gegevens, met een zeldzame tooneel-rou- tine verwerkt, waarbij alles precies ge beurt op het juist moment, dat een tooneel- rot mathematisch zekei voelt aankomen; eensdeels zieltjes van lelie-blanke onschuld anderdeels schurken, canailles, zielen, zwart als de nacht zonder maneschijn En warempel, het publiek verlustigt zich er aan, alle critiek ten spijt. Het wil dus hartstochten met een dik er op liggend moreel vernis 1 Het schijnt zoo en we kun nen zeggen: we zien het, maar doorgron den het niet Spel, groot spel, wil pen zeggen neo-romantiek, allons, we kunnen het ons heel levendig voorstellen, «aai dit „Tieneke" past zich geheel aan in het geschetste kader. De inhoud is geborduurd op het stramien van Pancras Duif uit Heyermans „Schakels". Aan de eene zijdo de goede figurende bankdirecteur, die na voor vijf jaar zijn eerste vrouw te heb ben verloren, wil gaan hertrouwen met zijo 'typiste, die tevens „vondelinge" is rn al leen daarom al goed en lieftallig en inne mend moet zijn, niet waar, evenals de di recteur, omdat hij deze „vondelinge" wil en durft nemen. En als Dritte im Bundo de jongste dochter, ook een lief onschuldig meiske, dat haar vader zoo graag gelukkeg zou willen zien. En aan de andere zijde: de verdere fa milie, die dat huwelijk, zoo'n mésalliance, niet wil en voor geen middel terugdeinst, om dit te voorkomen. Zelfs niet voor een inbraak op Tieneke's kamer en het stelen van brieven I Vooreerst de grootmoeder, een douairière, waarvoor ieder zonder blauw bloed al op de loop gaat, dan een ploertige student-zoon, die genoemde in braak pleegt, voorts twee niets-nutten van dochters, een tennis- en een dansmanialc en tenslotte een broer, die dokter is cn die getypeerd wordt als dokter cocktail. Hard gaat de strijd en de onschuld en het goede zouden hebben gezegevierd, ware het niet, dat Tieneke een hartkwaal had. Haar arm hartje kan de schokken niet doorstaan en zij sterft als gevolg van den strijd in de armen van haar geliefde Finis. Niets is door den auteur nagelaten, om alles to onderstrepen ©n op 't meest pas send moment tot contrasten te voeren. Klaar ligt het gansche stuk, eenmaal be gonnen, uitgestippeld. Mooi tooneelmatig, knap zelfs doch alles gemaakt. En het geheel gedrenkt in een soort van loopje- nemen-met-het-geheel-essence. Een goede vertolking is .aan het jongste geestesproduct van den auteur ten deel ge vallen. Gimberg speelt den bankdirecteur sympathiek cn mooi ingehouden. Kitty Pe rmKluppell is de onschuldige vondelinge met het* zwakke hart, gepersonificccrd. Mevr. Schwab, hoewel zwaar verkoudex* deed de douairière leven. Theo Frenkel Jr. den ploert-student. Sohwab gaf een f ra-ai en drink-dokter en ook de dochters waren wat ze moeten zijn evenals nog enkele bij figuren, dio zijn ingelascht. „Tieneke" is uitstekend bezet en zal wel 'weer over ons tooneel al triumpheerend rondgaan. In een vrij goed bezetten schouw burg had het hier Tweeden Kerstdag ten minste succes. Heyermans Ensemble. „De Opgaande Zonw. "Dit ensemble onder leiding van Willem v. d. Veer, dat hier destijds een vrij goede voorstelling gaf van „Allerzielen" in in- tiemen kring natuurlijk, kwam hier gister avond met bovenstaand spel van vroolijk- heid, levenswijsheid en diepe tragiek gelijk het officieel heet. 't Is bekend, hoe wij deze Heyermans niet een van zijn sterkste werken vermogen te vinden, gelijk wij nog deden uitkomen na het spelen van dit stuk in den tooneelwedstrijd van „Nut en Ver maak", vorig jaar, maar niettemin heeft een beneden en boven goed bezette schouw burg er wel van genoteD en door luid ap plaus van ingenomenheid doen blijken, ook al werden hier en daar nog wel eens stuk ken weggelaten, als b.v. de vergadering van de Tooneelclub etc. Willem v. d. Veer als Mathys de Sterke, die overal zich overheen wil lachen, was keurig op dreef en heeft de voorstelling gedragen, daar* de overige vertolkers niet boven het middelmatige uitkwamen, zelfs hier en daar er onder bleven. Een conventie opgezegd. Zoo vlak aan dc Kerstdagen heersoht er, altijd rust. Vermelden we ai te en nog het volgende; Op grond, dat zij- haar doel ten volle ge mist heeft, heeft de Engelsche regeering de Haagsche conventie van 1907 opgezegd in zake0 den status van vijandelijke koopvaar dijschepen bij het uitbreken van vijande lijkheden. welker doel was een gelijke be handeling le verzekeren aan alle koop vaardijschepen in havens bij het uitbreken van een oorlog. De finantieele kwestie Marokko. In den ministerraad schijnt ten opzichte van Doumer's financieele plannen nog geen eenstemmigheid te zijn bereikt. Réne Re- noult, Painlevó, Deladier, Chautcmps, Dura- four en Ghouvin, de kartellistische ministers dus, kunnen met Doumer's ontwerpen niet instemmen. In politieke kringen wordt ge zegd, dat Briand, de minister-president, dit maal geen genoegen zal nemen met een nieuwe gedeeltelijke wijziging van zijn mi nisterie. Indien er dus in den ministerraad geen eenstemmigheid werd bereikt, zouden de gevolge zich niet' lot het vertrok van Dou- mer beperken. De groepen van links zullen een tegen voorstel bij de Kamer indienen. Het eenige oogmerk van het ontwerp is om de begroo ting in evenwicht te brengen; het wijzigt in geen enkel opzicht het percentage van dc algemeene belasting op het inkomen, zoo als zij Uian9 is ingericht, maar verbreedt z:jn basis om een grooter aantal belastingplich tigen le bereiken; handhaaft het beginsel der verplichte aangifte; vermenigvuldigt de con trolemiddelen; voorziet nieuwe inkomsten uit den verkoop van onroerende goederen in het bezit van den staat; vermindert verschil lende reeds toegestane credtelen m-t één milliard; versterkt de controle van d - be lasting op verschillende beroepen, die bui 7327 ten den handel vallen; wijzigt het stelsel der heffing van de belasting op de industrieel© winsten en van de rechten op beursopera- ties, volgens een progressieve schaal, doch zonder het percentage it boven te gaan, dat op bGilenlandsche markten geheven wordt, doch met bevoorrechting der Fran- schc staatsfondsen; stelt in de plaats van de stukken aan toonder een nieuwe soort aandeelen-, voert een disconto recht in en een wisselkoersvergoeding op den uitvoer;' bespoedigt de inning der oorlogsw-netbelas ting en verhoogt geleidelijk het percentage dezer belasting evenals die op de winst m de landbouwbedrijven, teneinde de grcole ondernemers zwaarder te kunnen treffen. v. Üit Marokko wordt de onderwerping ge meld van vele stammen. Ook heet het, dat stammen in opstand zijn gekomen tegen dc Riffs. Het communistisch congres. Een verklaring, die door het Russische communistische congres goedgekeurd is, keurt volkomen de politieke richtiDg van het centrale comité goed, waardoor de in ternationale positie der Unie en haar eco nomisch herstel verzekerd worden door de bevestiging der elementen van het socialis me. Het congres keurt ook geheel goed de vijandelijke houding tegen den Volkenbond en het verdrag van Locarno; dit laatste wordt beschouwd als een machtsinstituut voor een nieuwen oorlog. Tevens werd de onveranderlijkheid bevstigd van het mo nopolie van den buitenlandsohen handel en de noodzakelijkheid der industrialiseering van Rusland om zijn economische zelfstan digheid te verzekeren. De strijd tusschen het centraal comité der Russische communistische partij en de Petersburgsche groep heeft een zeer scher pen vorm aangenomen. In dezen strijd staat Kamenef aan de zijde van Zinowjef. De partij-meerderheid treedt met krachtige ar gumenten tegen Zinowjef's actie op, doch vermijdt tegelijkertijd alles wat tot verdere verscherping van het conflict zou 'lrannen leiden. Mnssolini doctor honoris causa* De technische hoogeschool te Mila&fl heeft Mussolini tot doctor honoris causa be-, noemd, daar hij als groot architect uit een hoop vervallen en gevaarlijke ruïnes eeai nieuw gebouw heeft opgericht. Vergadering te Angor% Zaterdag is te Angora onder voorzitter* schap van Moestapha Komal pasja oen bij eenkomst gehouden met hooge militairetf etc, over de beslissing van den Volken* bondsraad inzake Mosoel. Wat besloten is De pers blijft verzekeren, dat Mosoel niet is opgegeven en erkent vrij ruiterlijk, dati het verdrag met Rusland ook daarom is ge sloten. Vooreerst zal het#echter m geen geval nog tot daadwerkelijke vijandelijkheden' komen. Tsjang-tso-liir herstelt zich. X Kan verkeeren, geldt zeker voor China, Tsjajig-tso-lin heette verslagen. Intusscheo is hij weer meester over de gansche lïnitej De opstandige generaals hebben zdch over gegeven en ook Koeo-soeng-lin, de leid©? van den opstand tegen hem, is in zijn haar den gevallen. Het heet zelfs, dat laatstg& noemde met zijn vrouw reeds terecht zijp gesteld, doch dit- is nog niet officieel. Feng's troepen beheerschen thans Tient» sin, waar geplunderd is. Of de strijd nu tusschen Feng en Tsjang zal worden uitgevochten? Hel communistisch congres. MOSKOU, 28 Dec. (V. D.). Het congres der Communistische Partij heeft met 599 tegen 65 stemmen de resolutie van het Cen-» raal-Bestuur aangenomen. De oppositie van Leningrad stemde tegen. De strijd in Marokko. PARIJS, 28 Dec. (Belg. Tel. Ag.) Volgens een telegram aan het Journal uit Madrid, melden berichten uit Tehoean, dat wegens een storm en hevige slagregens de stelling van Casa-Jostificad3 en de Meka-mi- brug ontruimd moest worden. Door den was van het water der Oudda komt het garnizoen van het blokhuis van Sanidsi^eta in een kritieken toestand te ver keeren. De troepen die langs de Rip Martin waren opgesteld, zijn teiuggenomen. In de zone van Rarrachoi is de Loukhos buiten zijn oevers getreden. Een brug is weggeslagen, Eiksaar is geheel overstroomd. Een Russische overval in Afghanistan. ALLAHABAD 28 Dec. (V.D.) De leiden-: de Kabilbladen melden, dat dc Afghaan-* sche post van Darkbad in BadakshaM; (Noordoostelijk gedeelte van Afghanistan);

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2