Nieuwjaarsadvertentiën 50 cent van 1-5 regels elke regel meer 10 ct. No. 201S0. WOENSDAG 23 DECEMBER Anno 192S. Officieele Kennisgevingen. Ook dit jaar stellen wij weder de gelegenheid open in ons blad van Donderdag 31 December Nieuwjaarswenschen te plaatsen tegen den pi ijs van Deze advertentiën kunnen tot Woensdag 30 Dec. a.s. tot 5 uur des namiddags aan ons bureau aan geboden worden. De advertentiën welke na dat tijdstip aangeboden worden, 'zullen tegen den advertentieprijs worden berekend.' gewonen STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIE!*: 30 Cis. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentie:;, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts.. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redaotle 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week7 0 18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18. Franco per post 2.35 portokosten. SHt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18, tel. 1225, is DONDERDAG verkrijgbaar: SCHELVISCII a f 0.15—10.22 an GEH. KABELJAUW a 10.20 per pond. AUG. L. REIMERINGER, Weth loco Burgemeester. Leiden, 23 December 1925. 8189 BAKKERSNACHTARBEID. De Burgemeester van Leiden; Gezien het verzoek van J. P. van der Leeuw "alhier om vergunning tot het ver richten van bakkersarbeid tusschen 8 uur des namiddags en G uur des voormiddags in het perceel Uiterslegracht 6; Gelet op art. 38 der Arbeidswet 1919 en de art. 1 en 2 van het Kon. Besluit van ll Augustus 1920 (Stsbld. No. 7G8); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat genoemd verzoek op de Secretarie dezer gemeente (aid. Sociale Zaken Levendaal 1) ter inzage is gelegd, "alsmede, dat op 22 Ja nuari 192G. des voormiddags te 11 uur op het Raadhuis gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen dit verzoek in te Brengen. A. L. REIMERINGER, Weth. loco-Burg. Leiden, 23 December 1925. 8159 DE DIRECTIE. SPOEDEISCHENDE VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op Donderdag 24 Decernbez 1925, des voormiddags te ELF uur. Te behandelen onderwerp: Voorstel: a. tot beschikbaarstelling van gelden voor iet verleenen van een extra-ondersteuning van 25 pCt. op dc gewone uilkceringen in de Kerstweek aan gehuwden, kostwinners en alleenstaande personen, die, hetzij door het Burgerlijk Armbestuur, hetzij door de .Crisiscommissie, worden ondersteund; b. om de sub a bedoelde uitgave te doen plaats hebben, zonder voorafgaande mach tiging van Gedeputeerde Staten. (297) De Kerstgave aan de werkloozen. Zooals men uit de Gemeentezaken kan zien zullen B. en W. de door den Raad uitge sproken wensck inzake een Kerstgave aaji de werkloozen gaan uitvoeren, hetgeen alles zins is te loven en in de betrokken kringen jnet gejuich zal worden begroet. Met het oog op den tijd schuiven zij echter in de plaats van de motie Heemskerk de motie v. Stra len. Toch is er nog één bedenking. Art. 213 der Gemeentewet, waarop B. en W. een be roep doen, luidt n.l.: „Buiten de begrooting kan geen uilgaaf geschieden dan met afzonderlijke vooraf gaande machtiging van Ged. Staten. In buitengewone gevallen echter van drin genden aard kan de Raad tot het doen van zoodanige uitgaaf besluiten, mits zijn daartoe te nemen met redenen te omkleeden besluit terstond aan Ged. Staten inzendende. Hij wijst tevens de middelen tot dekking aan. De uitgaaf door Ged. Staten goedgekeurd wordt aan de begrooting toegevoegd. Bij weigering van Ged. Staten is art. 209 toepasselijk (d. w. z. beroep op de Kroon). Indien Wij (d. i. de Kroon) de uitspraak van Ged. Staten bevestigen, zijn de leden van den Raad, die -tot het besluit hebben medegewerkt, persoonlijk voor de uitgaaf aansprakelijk." Hoewel wij aannemen, dat laatste clau sule niet noodig zal zijn, ligt daarin voor de raadsleden een klein gevaar en dat is de be denking, waarover wij boven spraken. Zou daarom, om óok dit klein gevaar te ontwijken, niet mogelijk zijn, de kosten te halen niet uit den post voor Onvoorziene Uit gaven, die aan de goedkeuring van Ged. Sta ten direct is onderworpen, maar uit een be staande post der begrooling, b.v. voor het Burgerlijk Armbestuur, Crisisuitgaven of iets in dien geest. Kan dit, dan zouden èn het college van B. en W. èn den raad misschien nog moeilijk heden later kunnen worden bespaard, terwijl hetzelfde wordt bereikt. Stormramp-Comité Leiden. Gistermiddag had ten Raadhuize de eind- vergadering van bovengenoemd Comité plaats. Be vergadering was slechts matig be kocht. Na een woord van welkom van den Voor zitter, den heer A. L Reimeringer, en van van dank aan hen, die zicb voor de inzar meling van gelden bijzonder geïnteresseerd hebben, werden de heerem E. Levie en H. M. Pierrot uitgenoodigd om met den Pen ningmeester, den heer F. Muys van de Moer, diens rekening en verantwoording na te zien. Daarbjj bleek, dat de opbrengst van de collecte en de verschillende giften heeft bedragen f 16070.37V2, en dat, na aftrek van de onvermijdelijke kosten, een bedrag van f 15923.03 aan het „Nationaal Steun comité 10 Augustus 1925" kon worden over gemaakt. Bij monde van den heer Pierrot werd. het rapport uitgebracht en voorgesteld om den Penningmeester, onder dankzegging van zijn accuraat beheer, te dechargeeren, welk voorstel onder algemeene instemming werd aangenomen. Nadat de heer Sanders den Voorzitter namens de leden had dank gezegd voor Zgn uitnemende en aangename leiding en gewezen op het schitterend resultaat, verklaarde de j Voorzitter het Comité ontbonden. De 3-October-vereeniging. Gisteravond hield de 3-October-vereeiti- giiig in de groote bovenzaal van calé „In den Vergulden Turk" hare jaarlijksche alge meene ledenvergadering. De tamelijk good bezochte vergadering werd geleid door den voorzitter, d*e<n heer W. van der Laan, dde na een kort welkomstwoord tot de aanwezi gen in het kort de feestviering op 2 October in het geheugen der aanwezigen terugriep en op het ordelijk verloop er van, wee6 vooral hieraan te danken dat al'le nummers van het programma goed verzorgd waren en er prompt op tijd werd begonnen, waarbij hij in het bijzonder op den zeer geslaagden middagoptocht wees. Mamoreerend het vertrek udt de gemeente van het bestuurslid den heer Van Hoolwerff roemde hij onder applaus der vergadering diens verdiensten voor de 3-October-vereeni- ging. Het volgend jaar zal -voor de Vereeniging een bijzonder jaar zijn. Dan zal het 40 jaar geleden zijn dat de vereeniging werd opge richt en in dit jubileumjaar dient de ver eeniging goed voor den dag te komen. Vast slaan de feestplannen nog niet maar spr. wilde alvasl allen opwekken het bestuur bij de voorbereiding en uitvoering krachtig te steunen. Mogelijk wordt besloten een histo risch fëit te herdenken; is dit hot geval dan zal men allicht over 200 k 300 personen moeten beschikken en dat is altijd een groo te moeilijkheid. Met den wensch dat 1926 een goed jaar voor de vereeniging mag zijn verklaarde hij de vergadering voor geopend. Hierna werden d'e uitvoerige en zakelijke notulen van de vorige vergadering door den 2den secretaris, den heer P. Boot Jr. voorge lezen en onveranderd vastgesteld. De lsle secretaris, de heer N. G. Spaar garen deelde eenige ingekomen 9tukken mede waaronder berichten van den heer Gèytenbeek en de Administratie van het Leidsch Dagblad betreffende het uitgeven van een serie prentkaarten vam de feeste lijkheden op 3-October, een dankbetuiging namens H." M. de Koningin voor de toezen ding van het feestprogramma en een dank betuiging van den Burgemeester, Jhr. De Gijselaar voor de hem gebrachte serenade. Hierna bracht de wakkere secretaris weder een even keurig als zakelijk verslag uit al dadelijk vastleggend, dat het 39ste vereend^ gingsjaar, wat het algemeen verloop betreft met eere gevolgd mag worden bij de voor gaande. zoo voorspoedige jaren, die de ver eeniging uk den oorlog kent. Ook 3-Oclober 1925 was een welgeslaag de feestviering ter eere van de herdenking van Leidens Ontzet. Dank zij de vrijwel algemeene populari teit der 3-October-Vereeniging heeft het be stuur ook dit afgeloopen jaar veler sympa thie en medewerking ondervonden en sierde het fraaist denkbare zomerweer den feest dag. Voor de hand liggend is dat 1925 in werkzaamheden belangrijk afweek van zijn voorgangers. De hoofdschotel der feestvie ring, de nationale reclame-optocht heeft meerdere werkzaamheden en moeite ver- eischt, dan zoo terloops zou worden gedacht. Al kunnen de resul talon dar deelname be vredigend genoemd worden, toch werd een grootere deelname verwacht. Ondanks de gunstige voorwaarden en de vele faciliteiten bleek voor vele firma's toch deelname over wegende bezwaren op te leveren en meld den verscheidene zich eerst aan nadat zij vernomen hadden dat een collega concur rent wel uitkwam. Anderen stelden hun deelname steeds uit, wat heel wat ongerief heeft te weeg gebracht, maar per saldo is toch nog een aantal deelnemers verkregen, die den optocht tot een grooüsch gebeel heb ben gemaakt en dienende hun eigen belan gen hebben de deelnemem bijgedragen tot een schoonen, succesvollen maddtag-optocM, waarvan duizenden en duizenden hebben genoten en die weder ook op zijn beurt re clame is geweest voor de Vereeniging. De vereeniging mocht zich ook in ander opzicht in hei afgeloopen jaar verheugen in talrijke blijken van syTOjpojthi'e en mede leven met haar welzijn. Het oud-besIuurslid. de heer W. J. P. Suringair, schonk aan de vereeniging een inschrijving, groot f 100 in de Grootboeken der Nationale schuld, waarvan de jaarlijk sche rente zal hebben te gelden als een contributie voor het leven. Het bestuur der Yereeniging voor Vrou welijke Studenten verzocht deze vereeni ging in te schrijven als donatrice met een jaarlijksche vaste bijdrage. Hierna releveerde spr. de voornaamste ge beurtenissen van 1925. In deal loop van het jaar was het bestuurslid, Ir. J. C. van Hool werff tot zijn. leedwezen genoodzaakt, we gens vertrok naar eldens zijn mandaat ter beschikking te stellen. Zijn aftreden was voor de vereen, een groot verlies. Hij was de man, die het Schuttersveld op de voor de vereeniging voordeeligste wijze wist te ex- ploiteeren. Door zijn ambitieus en deskun dig werken heeft hij de vereenignig groote financieele voordeelen bezorgd. Spr. gedacht ook de echlgenoole vam den heer H. die als deze elders moest zijn diens wortv oveT nam. Op 25 Januari was het bestuur de gast bij den Eere-avond der Muziek- en Tooneel- vereen. „Nut en Vermaak" ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan. Deze vereeni ging heeft de 3-October-vereeniging- met één enkele uitzondering telkens op 3 October daadwerkelijken steun verleend. Vandaar dat bijwijze van uitzondering aam haar een medaille werd verleend. Op uitnooddging van het Comité tol aam bieding vam een huldeblijk aam prof. dr. P. J. Blok bij gelegenheid vam diens 70slan levensjaar heeft de 3-October-Vereenjgimg bijgedragen aam bedoeld huldleblijik. Op uitmoodiging nam de voorzitter, de heer W. van der Laan zitting in het te vor- j men Oranje-comité 1925. Door de vereend- 1 ging is een bedrag van f 100 bijgedragen 'aam het comité tot leniging van de® ramp U Borculo. Na de voorbereiding vam de feestplannen en de uitvoering er vam te hebben geschetst en dank te hebben gebracht aam de velen die daarbij het bestuur hebben bijgestaan concludeerde spr. dat het Middajgfeesl een waar succes is geweest. Hij memoreerde ook de opstijging van Vam Pottum*» luchtballon en het sensationeel gebeuren ten opzichte van het knaapje dat met den luchischipper meeging. Komende tot het avondfeest op het Schut tersveld zeide de secretaris dat omtrent (fit programmadeel nagenoeg hetzelfde te con- srtateeren valt als andere jaren. Voor dien Cabaretavond waren alle aaien van dte Stadsgehoorzaal uitverkocht Op 21 October nam het bestuur het ini tiatief tot het brengen van een serenade aam den eere-voorzitter, jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, bij gelegenheid van diens 60sben verjaardag. Met een korte nabetrachting besloot spr. keurig verslag er op wijzend da* het a c jaar 1926 weder veel belooft, veel meer dan ge woonlijk. Immers de vereeniging zal dan haar 8ste lustrum hebben te gedenken en dat moet der vereeniging waardig ge schieden. Om tot dal doel te geraken is noodig niet alleen aller sympathie maar ook een algemeene belangstelling en de volle medewerking vam allen in elk opzicht. Daartoe wekte de heeT Spaargaren ten slotte op. Het verslag werd aan het slot hartelijk toegejuicht, welke toejuichingen werden herhaald toen de voorzitter er hem damk voor bTacht, er op wijzend hoe omvangrijk de taak van den lsten secretaris is die om een voorbeeld te noemen bij de voorberei ding van den optocht meer dan 240 circu laires verzond en daarna eem groot deel d<er werkzaamheden vam den optocht voor zijn rekening nam. Hierna gaf. hij het -woord aan den pen ningmeester den heer R. de Wilde voor het uitbrengen van het financieel verslag. De heer De Wilde ving aan met op te merken dat het tekort vam het vorig jaar ad f 1184 thans was geslonken lot f746. Wanneer men bedenkt dat een bedrag van f 1342 van in het vorig jaar onbetaald gebleven, reke ningen in dit jaar zijn betaald mede op de rekening onder diversen gebracht en dat de vereeniging een offer heeft gebracht aan den stormramp te Borculo don zou deze re kening feitelijk een batig saldo vam K600 moeten aamwijzen. De rekeningen zijn na gezien door een rijksaccountant, die haar in goede orde heeft bevonden. Niet zonder leedwezen deelde de penningmeester mede dat het aantal leden het vorige jaar 6581 bedragend thans i3 geslonken tot 5414, ter wijl hel aantal donateurs t'erug'liep van 181 lot 167. In dit verband wees hij er op dat 1181 kaarten onbetaald waren tèrugontvangen en de moesten van wanbetalers- waren die na herhaalde aanmaning moesten worden ge royeerd. Wij laten hier onder de ontvangsten en uitgaven volgen zooals zij. door don heer De Wilde werden voorgelezen. Ontvangsten. Contributie f 8709.50 Rente 151.44 Vrijw. bijdragen 30.14 Entree Schuttersland 3527.25 Entree H. Rijndijk 303. Entree Gehooraal 1213.10 Standplaatsen 5342.40 Subsidie 1000. Bijdragen in Sera made Burgemeester 138. Restituties 212.93 Totaal „20.627.81 Uitgaven. Incasso 309.42'/2 Vergaderingen 96.20 Advertenties 445.16 Belasting 1202.51 Drukwerk 1487.37 Ochtend-feest 1093.45 •Middagfeest 4640.52 Avondfeest 54J8.94 Muziek 2479 Serenade Burgem232.55 i Divensen 3938.381/* BINNENLAND. Voorloopig Verslag der Tweede Kamei inzake afschaffing Verdedigingsbeïasting IL Mej. mr. E. C. van Dorp en haar breuk met de Nationale Unie. Mijnongelnkken in Limburg. BUITENLAND. Tsjitsjerin terng naar Moskon. De verdaging van het Engelsche parle ment. Een kleine nederlaag van Painlevé in de Fransche Kamer. Een Rnssisch-Tnrksch verdrag is gesloten. Totaal ,21.373.51 Namens de kascommissie bracht de heer Wilmink verslag uit over het door de corn ice het verzoek dedon Ihans kan dit eerst geschieden als 50 leden het vragen. De statuten werden goedgekeurd en het bestuur gemachtigd er de Kon. goedkeuring op te verzoeken. Nadat de contributie voor 1926 op f 1.50 was bepaald werd de geanimeerde vergade ring na rondvraag gaslolen. Maatschappij voor Toonkunst te Leiden. Na gehouden examen van de Muziek school van bovengenoemde Maatschappij, zijn de leerlingen llians ingedeeld als volgt: Piano: le klas: II. G. J. Smits, F. la Ri- vière, M. F. Koert, C. van der Lelie, C. van der Klip, G. A. van Dokkura, C. de Jongh, J. de Jongh, F. Koet, N. Kruit, W. J. van den Oord, A. M. den Haan, G. Wirth, O. L. Bres son, I. Bruinsma, M. J. S. Castelein, A. Ver haar, II. A. E. Wennckers, A. Penseel, J. A. M. Duijnstee, G. J-Ioltz, J. Barendse, M. van Zijp, G. Lambo, M. Altink, D. v. d. Goot, W. M. van Appel, W. J. van Berge Heng- gouwen, J. Bloot, Th. J. Dee, J. F. de Nie, A. L. Nicolaas, L. Yntema. 2e klas: G. W. M. Gründemann, J. E. M. Plouvier, A. N. Visser, A. II. Sleglenhorst, A. Veldman, M. J. Veldman, J, de Josselin de Jong, J. A. Driessen, Lily Plouvier, A. A. Groot Enzerink, I. Dingemans, D. Lambi- non, J. Schreuder, A. E. van den Brander, Tona Verkerk, G. de Haas, A. Rosier, E. Jans sen, W. de Haan, M. J. Groen, M. Fontein, J .Verhaar, A. Noordman, M. J. Noordman, "M. S. Nieuwenhuis, D. Becker, W. Nolet, H. P. van Rosse, J. A. Backer, H. Teller, M. Meichlböck, W. Kaapaan, A. P. Vermeulen, P. G. Krijnen, P. C. M. G. Persant Snoep, M. Persant Snoep, C. J. van de Poll, G. Zwarts, B. A. van Dijk, M. E. Ilaalebos. 3e klas: R. E. v. d. Hoeven, C. van Klave ren, W. G. A. Vink, J. F. Meijcraan, T J. Yperlaan. N. van de Mcene. M. Schreuder, IJ. Josson, E. G. Gooszen, E. B. van Hettinga Tromp, L. Bruijns, M. de Jong, A. P. Wcs- selo, W. Nasveld. T. Moolenburgh, R. v d. Meulen, T. Wilmink, F. C. Veltema, P. A. M. Keesom, P. J. C. Wijnnobel, M. Pierrot, Lena Stijnman, P. J. Colpa, E. Ilorst, Théo Stijn- man, M. Hagenaar, L. G. de Graaf. P. Kloos, J. B. van Dijk. 4e klas: C. H. L. Steur, A. F. Bakker. J. missie gedaan onderoek van boeken en be- ^an Lokhorst. Tonia v. d. scheiden die alle in goede ordewaren be- Bomiit Th w! 1' vonden terwijl de Commissie reden had de I T'om"1' t' w üt 11 "J- overzichtelijke wijze der boekhouding le j k- Older, L Warlena, P Wijtenburg. J. prijzen. Na enkele opmerkingen van de heeren j .Ebbink en Brouwer werd de rekening goed gekeurd en de heer De Wilde onder harte lijke leekenen van instemming der vergade ring door den voorzitter dank gebracht voor zijn omvangrijk werk. Tot bestuursleden werden hierna met bijna algemeene stemmen herbenoemd de heeren W. van der Laan, B. de Koning. P. Boot Jg*. en E. Levie. die zich deze benoe ming lieten welgevallen. In de vacature Van Hoolwerff werd op voorstel van het bestuur niet vooTien. Met het oog op de feestviering in 1924 was het bestuur met twee leden versterkt geworden en het bestuur wilde nu weder tot het normale getal terugkeeren. Hierna werden de door het bestuur her ziene en hier en daar eenigszins gewijzigde statuten behandeld waarbij verschillende opmerkingen werden gemaakt o. m. door de heeren Brouwer, Ebbink, Mulder en Aarsse. Veel veranderingen werden er niet aange bracht. De leeftijd waarop men kan toetreden als lid werd van 18 op 16 jaar gebracht wat de minderheid der vergadering te jong achtte. Voorts zullen nieuwe leden een entreegeld van f 0.50 moeten betalen en zaJ aan leden, die vóór 1 Juli van het jaar hun contributie niet hebben betaald f 0.50 administratiekos ten in rekening worden gebracht. Bedankt een lid zonder de verschuldigde contributie te betalen, dan zal hij niet weder als lid worden aangenomen, voor hij de achterstal lige contributie heeft betaald. Kon vroeger iemand lid of donateur voor het leven worden tegen ee® bedrag van resp. f 20 en f 62.50 in het nieuwe regle ment zijn deze cijfers gebracht op f 30 en 75 gulden. Was vroeger het bestuur verplicht een vergadering te beleggen als 20 leden daar- Korswagen. G. Duijvetter. C. A. Horst, W. F. Verra, B. H. Bakker, B. Spruyt. II W. Hannivoort. 5e. klas: S. J. Meijn, E. M. v. d Steen, M. Perquin, H. Th. v. d. Steen, Agncs van Hal deren, G. J. van Beek, P Plouvier, C W. Ooslveen, C v. d. Meel, C. M. Veltema, M. T Moolenburgh, J. v d. Zeeuw. B. .Tanssens, P. v. d. Wijngaard. 6e. klas: M. I Verhoog. G Bool. II J. E. Kuster, E. Sollevvijn Gelpke, D. Dorrepaal, E. S. L. Colin, A. M. J. Snoep, Nelly Splinter, W. F. Sikman, J. G. W. Parmenlier Th. de Heij. Olga Borgerhoff Mulder, H. A W. Colin. 7e klac.W. G. F. Bik, C. W. Fontein. Voorts zijn als privaatleerlingpn inge schreven: S. J. v d. Hoeven, J G. v. Leeuwen J A. M. Molkenboer, Lena Creijghlon, C. II M. van Noort. M. W. Jaeger. A E. v I wen, J Tegelaar. W. en E Tegelaar. E. G Alt, C. Wesselingh, mevr. M.Westra geb. Thorns. G. W. Eggink, M. Boot, M. P. van Dijk, J Koo reman, J. L. W. Hermanides, A. E en S R. Hermanides, G. J. Nieuwenhuis, J. M. H. Stallinga, J. W. Boehmer, M. H. Hammes, B. StrSter, J. J. van Beelen, A. van Oven, W. J. van den Broek, Merv. A. Dissevell. M. H. Leening, C. Bots, J. Nauta Andrae, H. A. IJ. N. Gelderman, C. M. Dietrich, A. J. Groen H. van Berghem, Chr. Snouck rlurgronje, P. van Poelgeest. Viool: le klas: G. G. S. de Boer, J. Wij ling, Z. A. Smit, G. A. Bosch. S. W. Egmond, J. Fros, H. P. v. Aggelen, H. Wissink. 2e klas: A. J. Easink, L. H. Brijnen, A. C. H. v. Leeuwen, C. J. v Iterson, A. Eeuwijk W Kasten, G. Leicher, J. W. v. d. Zeeuw, C. M. v. Blom, G. E. Goekoop, R. Horst, M. L. Knol. 3e klas: B. v. d. Wijngaard, J. A. d. Made, B. H. Brouwer, 8. van Ne*, W. J,

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1