Nieuwjaarsadvertentiën j 50 cent van 1-5 regels j elke regel meer 10 ct, j No. 20179. DINSDAG 22 DECEMBER Anno 1925. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Ook dit jaar stellen wij weder de gelegenheid open in ons blad van Donderdag 31 December Nieuwjaarswenschen te plaatsen tegen den p, ijs van g Deze advertentiën kunnen tot Woensdag 30 Dec. a.s. tot 5 uur des namiddags aan ons bureau aan geboden worden. De advertentiën welke na dat tijdstip aangeboden worden, zullen tegen gewonen advertentieprijs zullen tegen den worden berekend. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEI DSC PRUS DER ADTERTEN7IEN: 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk iageren prijs Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cta. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noortfeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 1 2.35. per week Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 1 2.35 -f" portokosten. ƒ0 18. „0.18. Bit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, .Visöhmarkt 18, tel. 1225 is WOENSDAG verkrijgbaar: SCHELVISCH a f 0.13—f 0.22, ên GEH. KABELJAUW f 0.20 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Lelden, 22 December 1925. BAKKERSNACHTARBEID. 8125 De Burgemeester van Leiden; Gezien het verzoek van G. Seis alhier om vergunning tot het verrichten van bakkersar- beid tusschen 8 uur des namiddags en 6 Uur des voormiddags in het perceel Konings maat 2; Gelet op art. 38 der Arbeidswet 1919 en d* art 1 en 2 van het Koninklijk Besluit van 14 Augustus 1920 (Sts.bld. No. 708); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat genoemd verzoek op de Secretarie dezer neente (Afd. Sociale Zaken, Levendaal sr inzage is gelegd, alsmede, dat op 21 Januari 192G, des voormiddag-s te 11 uur op Inet Raadhuis gelegenheid zal worden gege ven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen. 8122 N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 22 December 1925. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat L. C. v. Voort, te Leiden, een verzoek heeft inge diend ter bekoming van verlof voor den Verkoop van alcoholhoudenden anderen dan Sterken drank voor gebruik ter plaatse van Verkoop in het perceel Hoogewoerd No. 99. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 22 December 1925. 8426 Chr. Gem. Zangver. „Hallelujah". Voor een vrij talrijk gehoor gaf gister avond bovenstaande vereeniging, onderaf- deeling van de afd. Leiden van den G N. W. B. in de groote zaal van „De Graan- ■beurs" een openbare uitvoering. Nadat de voorzitter, de heer Van der Zeeuw, in het gebed was voorgegaan, hield nij een kort openingswoord, waarin hij allen hartelijk welkom heette, in het bijzonder de directrice mej. Tilly Leening, de soliste mej. F. Zandvoort, den adviseur den heer D. M. Kuivenhoven, den oud-directeur den heer L. Kooien met echtgenoote, benevens de af gevaardigden van het ringbestuur, wier aanwezigheid spr. verklaarde op hoogen prijs te stellen. Tot slot sprak de heer v. d. Zeeuw nog de hoop uit, dat allen zouden medewerken aan het welslagen der uit voering en deelde hij nog mede, dat in de pauze de gelegenheid zou worden openge steld zich bij het bestuur als lid der ver eeniging op te geven, waarvan, naar spr. vertrouwde, velen gebruik zouden maken. Hierna was de beurt aan de zangvereenl- ging „Halleluja", die het programma open de met het Vaandellied van L. Kooien, dat goed ten gehoore gebracht werd. Er werd over het algemeen niet slecht gezongen; alleen ontwikkelden de sopranen een veel te forsch stemgeluid, waardoor van de overige dames meermalen niets te hooren was en zelfs de heeren af en toe overschreeuwd werden. Wat dit eerste betreft, kwam dit vooral sterk* naar voren, toen het dames koor zich alleen liet hooren in „Heilige rust" en toen was het net of eigenlijk alleen de sopranen zongen. Al stond dan ook de uilvoering niet op een bijzonder hoog peil, het gebodene was ioch nog ruimschoots voldoende en als ge heel is de uilvoering zeer zeker geslaagd. Voor een groot gedeelte was dit welslagen ongetwijfeld te danken aan den zang van mej. F. Zandvoort, die met haar mooie, volle slem op zeer verdienstelijke wijze ecnige soli voordroeg, waarvan wij in het bijzonder willen noemen Franck's „Panis Angelicus" met viool- en pianobegeleiding; heel mooi waren verder ook nog „Van een Koningsvrouwe" van Arnold Spoel, „In 't Woud'' van Georg Rijken en „Noordzee" van Emiel Hullebroeck. bij welke liederen mej. Leening zich als een voortreffelijk ae- compagnatrice deed kennen. De bloemenhulde, die de beide dames in ontvangst hadden le nemen, was welver diend en het auditorium betuigde door een warm applaus zijn instemming. Van de koornummers konden ons het beste bekoren; „Nu zijt wellccome" van Leo Mens, „O. Domino Jcsu Christi" en „Vincla" van Frans Abt. Tusschen de zangnummers door gaf een strijkje, bestaande uit den heer en mej. Kemmes (viool) en den heer Hermans (piano) nog eenige muzieknummers ten beste, waarvan wij den wil maar voor de daad zullen nemen. DE DIRECTIE. De heer Van der Zeeuw dankte aan hei slot van den avond allen, die tot het wel slagen van deze uitvoering hadden mede gewerkt, waarna de heer Kuivenhoven hel dankgebed uitsprak en allen voldaan over het gehoorde huiswaarts keerden. Tentoonstelling moderne schilderkunst. Onder de auspicieën vam de Commissie voor hel Stedelijk Museum „De Lakenhal" alhier en van het bestuur der Leidsehe Kunstvereeniging zal Donderdag 24 Decem ber a.s. des middag-s le half drie i-n de La kenhal een tentoonstelling worden geopend van modterne scLildierkuinst in bezi't van particulieren le Leiden en in de naaste om geving. Het initiatief daartoe-is van het be stuur deT Leidsehe Kunstvcreeniging uitge gaan. Het is aan de inrichters geluikt om hier voor belangrijke toezeggingen te verkrijgen, zoodat belangstellenden in de gelegenheid zullen zijn om van een aantal meesters wer- j ken te zien, welke zelden of nooit werden geëxposeerd. Het tentoongestelde zal zijn Jiislorischen aanvang nemen in de Haag- sche School en vervolgens o. m. werk om vatten van Suze Bisschop-Robertson, J. H. Toorop, J. Voerman, Isa-ac Israels, W. van Konijnenburg en Floris Versier, om slechts de voornaamsten te noemen. Van laatstge noemde zullen een zeer belangrijk land schap en verschillende stillevens worden geëxposeerd. De eereplaals wordt gegeven aan een kcur-collectie uit het werk van den in dit jaar overleden schilder TV. Kamerlingh Onnes, als een hulde aan dezen gevoeligen kunstenaar, die bij zijn leven niet altijd naar waarde is geschat. Van hem zal men kunnen zien het grandiose portret van Mevr. Verster, eenige van zijn mooiste i geaquarelleerde bloemenstillcvens en een aantal belangrijke, andere schilderijen. Onder deze laatste behoort een bijzonder goed en levendig portret van Prof. Lorenlz, dat mede in verhand met zijn cere- promolie en zijn recente huldiging niet zal nalaten sterk de aandacht le trekken. De tentoonstelling blijft geopend tot na de eerste week van Januari. Ter gelegenheid van de Kerstfe-est- godsdienst-oefening op den Eersten Kerst avond in de Hooglandsche Kerk, zal, naar \vy vernemen, het orgel met bazuinen \v3rdm versterkt, terwijl het Kerkelijk Zangkoor j eenige toepasselijke liederen zal zingen. i Men meldt ons, dat de heer A. Teadu, j vroeger Chr. onderwijzer alhier, thans te I Amsterdam, onvermoeid strijder voor de Ghevé-zangmethode, na een diensttijd van 42 jaren op ze^tigjarigen leeftjjd door een samenloop van omstandigheden, met de Kerst- i vacantie met wachtgeld gaat. i Na voorloopige besprekingen met ver- I tegenwoordigers van de Society for Old Testament Studies en van de Deutsche Alt- I testament-lertagungen is alhier op 7, 8 en 9 April 1926 een bijeenkomst georganiseerd, S waarop lezingen zullen worden gehouden o.a. door prof. dr. K. Budde (Marburg) over Deuteronomium, prof. W. B. Stevenson (Glas- gow) over Uittocht en Intocht, terwijl prol dr. B. D. Eerdmans (Leiden) en prof. ör. H. Th. Obbink (Utrecht) mededeelingen zul len doen. Onder groote belangstelling is gister avond in het Kappershuis aan de Doeza- j straat een demonstratie gehouden met het nieuwe apparaat voor blijvende haargol- ving (permanent wave), welk effect wordt verkregen door het inwerken van scheikun- dige stoffen op het haar, dus niet door mid- del van eleclriciteit. Uitdrukkelijk zij hier- j bij vermeld, dat deze behandeling in het geheel geen nadeeligen invloed op het haar uitoefent, noch dit aantast. Tijdens de be werking, die circa drie uur duurde, werden in andere afdeelingen de nieuwste snufjes op kapgebied vertoond. De Neelerlandschc Vereeniging van Christenen tot bestrijding van den Oorlog houdt op Tweeden Kerstavond een bijeen komst in het Nutsgebouw, met als spreker den heer H. Ververs. Ter afwisseling muziek, zang en declamatie. Zie de advertentie. MUZIEK. Leidsehe Kunstkring „Voor Allen". Lener-kwartet. Van allo vormen, waarin de muziek lot ons komt, is de kamermuziek de meest dedi cate, de meest intieme; en onder de vormen der kamermuziek staat, uit een oogpunt van fijnheid van klank, het strijkkwartet op de allerhoogste plaats. Want er is geen combi natie denkbaar waarin éénheid en afwisse ling, we mogen zeggen éénheid i n afwis seling, zoozeer wezenskenmerk is. De viood, de alt en de cello, ze hebben ieder hun eigen kleur, hun eigen individualiteit maar zê be zitten tevens den familietrek hunner ge meenschappelijke afkomst, als kinderen uit één gezin, die trots alle verschil toch het zelfde type vertoonen. De fijne structuur der strijkkwarfcetcombinatie eischt werken met een inhoud die die structuur gelijkwaardig is, Uitgelezemheid der grondgedachten en verzorgdheid van den vorm waarin ze wor den aangegeven en doorgevoerd, zijn, naar het innerlijke, typeeren de kenmerken der strijkikwartet-muziek. Is trivialiteit in de ge dachte altijd verwerpelijk, in het strijkkwar tet we duiden nu met dit woord het mu ziekstuk in den groolen óf sonatenvorm aan dat voor de vier strijkers is geschreven is ze eenvoudig onduldbaar. Zoo min als de koningsmantel den eersten dén besten mag bedekken, zoo min kan men in het strijk kwartet platte burgerlijkheid een onderko men verschaffen Is hej strijkkwartet alzoo een product van de uiterste selectie, het pu bliek, dat het naar waarde zal weten te schatten, moet zijn een uitgelezen publick, moet zijn de kern van den grooten hoop, die men in de wandeling met den naam mu ziekliefhebbers aanduidt. Dat beteekenl niet dat het kwartet voor geen ander dan den muziekgeleerde te genieten is, al zal het ge not grooter en dieper worden door meerdere kennis van en vertrouwdheid mei het werk en den hem eigen stijl-, maar wel voor onderstelt het in den toehoorder oen zekere mate van levensernst en gevoel voor schoonheid als de noodzakelijkste voorwaar de om contact met het werk te kunnen krij gen. In dezen zin kan men spreken van moeilijkheid om het werk te leeren bevat ten. En aangezien onder de zaal vol toe hoorders er allicht enkelen zijn geweest, die een vraagt eek en plaatsen achter het cis- moll-kwaTtet van Beethoven, laten we dezen dan de troostbrengende verzekering geven dat aanhoudend toehooren met goe den wil en eerlijke overgave aan het genie, dat .het werk schiep, de oplossing zal bren gen en hartverheffende schoonheid zal lee ren onderkennen, in veel dat aanvankelijk duister scheen. Het cismoli-kwarteit is uit Beethovens aJ- lerlaatstem tijd, toen de mensoh in hem reeds was afgestorven, toen de gedachte aam de materie had afgedaan, toen Beethoven, althans zijn werk, verpuurde geest was ge worden: uit den tijd dat Beethoven ze/Lfis niet meer aan instrumentalisten dacht noch aan instrumenten waarvooT hij zijn geest noteerde. „Merint der Kerl, dusz ioh an seine el ende Geige -denke, wenn der Geist mich ruft?" Dat was het antwoord, dat de meester eens een violist moet gegeven heb ben, die er zich over beklaagde dat de partij onspeelbaar was. En langen lijd nog na Beethovens verscheiden, werden de kwartetten uit den derden band, waar ook het cismoll in voorkomt, eenvoudig ge noemd de „ontoegankelijke kwartetten". Ontoegankelijk, voor den speler zoowel als voor den toehoorder. De tijd heeft het zijne gedaan/verhelderd inzicht heeft de poort ontsloten. En nu erkennen we in die laatste kwartetten het hoogste wat ooit een -men- schengeest tot uiting bracht. Om het cismoll-kwartel in al zijn verhe ven grootheid tot uilvoering »le brengen zóó dat wij er den geest van kunnen aanvoelen, eischt spelers, die niet alleen meesterlijk hun instrument bcheerschcn, niet alleen de moeilijke kunst van hel samenspel volko men machtig zijn, doch bovenal vier kun stenaars die le zamen opgaan in den geest van het werk, in den geest van den grooten meester, waardoor de vierhoofdigheid van het kwartet tot een éénheid wordt geredu ceerd. En aan dezen eisoh hebben de heeren Lener, Smilovils, Rolh en Hartman zonder eenig voorbehoud voldaan. Ze spelen het werk zeker anders dan Gapet pn de zijnen, die de Becthovenverlolkers bij uitnemend heid zijn, maar hun voordracht is zeker niet minder belangwekkend, niet minder schoon. Wat wc in het Lener-kwartet bijzonder heb ben gewaardeerd is het spontane, dat elks spel kenmerkt, het althans niet voelbaar untergeordnet zijn aan de leiding van één hunner .datzeJfde waarom het Bohoemsche kwartet zoo aantrekkelijk is. Ieder leidt en wordt geleid: dat is ideaal kwartetspel. Bracht het na de pauze gespeelde cismoM- kwarlet de climax, ook wal ar aan vooraf ging is een bron geweest van hel zuiverste water. Het kwartet van Gésar Franck, dat in zijn orgelachtig hoofdthema de zuilen te aanschouwen geeft, waaruit straks in de fuga hef statige gebouw zal worden opge trokken, het thema dat in allerlei gedaante in hecd hel werk om don hoek komt kijken en er zijn sterke eenheid aan geeft, dit mo numentale opus is door de heeren ten ge hoore gebracht met denzelfden ernst en grootheid, waaruit Franck het heeft ge dacht, technisch volmaakt af en met het zuiverste evenwicht in de vier stemmen. Jammer dat Franck in het Finale zijn the ma's wat al te lang vasthoudt en wat veel in herhalingen treedt, waardoor dit deel de aandacht van den toehoorder niet ten einde toe vermag gespannen te houden. Na Franck een fijn stemmings9tukje van de Schotsclie meeren, zonder preien (de eer lijk geschreven door Eugene Goossens en een zeer mooie kwarielsalz van Hugo Wolff, muziek naar aard en aanduiding van Ita- liaansch karakter, melodisch interessant maar vooral rythmisch. De voordracht van dit laatste was een meesterstukje van kwar- tetlechniefk. De kwartetspelers werden door de volle zaal zeer enthousiast toegejuicht: na Beet hoven word het een ware ovatie. DE ALGEMEENE TOESTAND. Mo8oel Interview met Tsjitsjerin. Gelijk te voorzien was, heeft het Engel sche Lagerhuis de houding der regecring inzake Mosoel goedgekeurd, men zie on der Engeland. Labour is heengegaan, zich aldus onttrekkend aan een oordeel over het „vonnis" van den Volkenbond inzake dit petroleumgebied Van Turkije verneemt men inmiddels niets, hetgeen nu niet zoo erg gunstig mag heeten. Veel aandacht wordt geschonken, en ze ker terecht, aan het reizen van Tsjitsjerin door Europa. Hij is thans te Berlijn en is daar door Stresemann aan een dejeuner genood, waarbij nog een paar ministers aanzaten. Tevens heeft Tsjitsjerin zich la ten interviewen. Daarbij zeide hij o.a., dat hij de beslissing van den Volkenbonds raad inzake Mosoel een ernstige bedreiging voor den vrede acht. De Turken willen niets liever dan een oorlog vermijden, maar Mosoel is voor de Turken van zoo vitaal belang, dat men van Turksche zijde geen al te groote concessies in deze aangele genheid kan verwachten. Tsjitsjerin hoopt, dat de andere mogendheden zullen trach ten de Engelsche regeering tot een conci- lianter houding te bewegen. De Volkenbondspolitiek noemde Tsjitsje rin een zuivere belangenpolitiek. De Vol kenbond zelf is geen instrument des vre- des, maar een broedplaats van intriges en machinaties. Vandaar dan ook, dat Sov jet-Rusland er voorloopig niet aan denkt tot den Volkenbond toe te treden. Het wil zich voorloopig vrijheid van handelen voor houden en gelooft op deze wijze de zaak des vrede8 het best te dienen. In dit verband kwam Tsjitsjerin weer op zijn stokpaardje; het verdrag van Lo carno, dat ook al geen instrument des vre- des is, maar een versterking van de positie van Engeland. Locarno heeft de wrijvings- vlakken grooter gemaakt en den algemee- nen politieken toestand meer verscherpt dan gepacificeerd. De beste methode om den vrede te ga randeeren is volgens Tsjitsjerin, dat de verschillende staten overeenkomsten slui ten, waarin de tusschen hen bestaande kwesties worden geregeld. Deze methode wil Rusland gaarne in de praktijk toepas- BINNENLAND. Diefstal van 20.000 gnlden ie Alphen aan den Rijn. Het vermiste is terecht. Overleden is dr. J. Zaayer Azn., oud-lid der Tweede Kamer. Motie van de .Prov. Staten van Zeeland betreffende het verdrag met België. BUITENLAND. Irak in het Engelsche Lagerhuis. De i Labour-party verliet de zaal. Interview te Berlijn met Tsjitsjerin. Geen stenn der Engelsche regeering aan de ijzer- en staal-indnstrie. I Sabotage der verkiezingen in Egypte. Komt in Bulgarije een kabinetscrisis? In Frankrijk 20 arbeiders gedood bij het aanrijden van een lorrie door een loco motief. sen. Het is bereid ook met Engeland zulk een overeenkomst aan te gaan, wat Tsjit sjerin trouwens reeds gedurende zijn vorig bezoek aan Berlijn aan den Engelschen ambassadeur lord d'Abcrnon heeft mede gedeeld. Het gaat echter niet aan, zeide hij, dat Chamberlain maar steeds in het parlement verklaart, dat de Engelsche re geering op Russische voorstellen wacht. Rusland kan geen nieuwe voorstellen in dienen, zoolang het niet weet, welke be zwaren de Tory-regeering feitelijk tegen bet verdrag heeft, dat Sovjet-Rusland in dertijd reeds met de regecring-MacDonald had gesloten, maar dat de Tory-regeering onaannemelijk verklaarde. Met nadruk sprak Tsjitsjerin de berichten tegen, dat hij eerlang in Rapallo met Chamberlain een ontmoeting zou hebben. Hem is daar van tot dusver nog niets bekend. Als men Tsjitsjerin gelooven mag, dan is Rusland niet alleen de eenige ware vre- desvriend, maar tevens de eenige voorstan der van een algemeene ontwapening. Op vroegere voorstellen van den Volkenbond heeft de Sovjetrcgeering reeds geantwoord, dat zij met vreugde een onmiddellijke al gemeene ontwapening zou begroeten. De door den Volkenbond voorgestelde metho de, volgens welke eerst de veiligheidskwes tie, geregeld dient te worden, zou echter neerkomen op een jarenlang uitstel van de ontwapening. Hiertoe wilde Rusland de hand niet leenen. Ook de thans door den Volkenbond begonnen actie tot ontwape ning beteekent een uitstel van onafzienba- ren duur. De uitnoodiging immers heeft geen betrekking op deelneming aan een ontwapeningsconferentie, maar alleen op deelneming aan een voorbereidende, com missie, welke eerst de veiligheidskwestie zal oplossen en waardoor dus de eigenlijke ontwapeningsconferentie weer tot in ao verre toekomst wordt uitgesteld. Deze me thode lijkt de Russische regeering weinig geschikt om werkelijk tot ontwapening te komen. De Sovjet-regeering heeft echter haar houding ton opzichte van dc uitnoo diging van den Volkenbond nog niet be paald. Haar program blijft: onmiddellijke algemeene ontwapening. Het hoofd van de Russische regeering Liykow heeft in zijn jongste rede zelfs verklaard, dat Rusland bereid is zijn legers en z'ijn oorlogsindustrie geheel af te schaffen, indien de ontwape ning algemeen wordt doorgevoerd en dat Rusland ook bereid zou zijn aan een ge: deeltelijke ontwapening deel te nemen. Verder heeft Tsjitsjerin in zijn onderhoud met de Berlijnsche journalisten nog ver klaard, dat hij in hooge mate voldaan was over zijn besprekingen te Parijs met Bnand e.a. Fransche politici. Men was overeenge komen, dat onmiddellijk na aankomst van den nieuwen Russischen ambassadeur te Parijs, dus in de eerste helft van Januari, officieele onderhandelingen tusscheD Rus land en Frankrijk zullen beginnen. Er zul len drie commissies worden ingesteld, een voor juridische, een voor economische en een voor politieke kwesties. Tsjitsjerin wees er op, dat bij zijn onder houd met den Franschen minister-president werd geconstateerd, dat er geen enkel ern stig meening8verschil bestond tusschen Frankrijk en de Sovjet-Unie. Rusland verheugt zich er over, zoo ver klaarde Tsjitsjerin, tenslotte wanneer de moeilijke toestand, waarin Duitacfiland verkeert, wordt verlicht. De sovjet-regee ring is er verre van, niet de verbetering der betrekkingen van I>uitschland met an dere staten met name Frankrijk, te wen- schen. De houding van Rusland jegenf Duitschland is onveranderd dezelfde.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1