Nieuwjaarsadvertentiën 50 cent van 1-5 regels elke regel meer 10 ct. No. 20178. MAANDAG 21 DECEMBER Anno 1925. Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Ook dit jaar stellen wij weder de gelegenheid open in ons blad van Donderdag 31 December Nieuwjaarswensch^n te plaatsen tegen den pi ijs van Deze advertentiën kunnen tot Woéfrsdag 30 Dec. a.s. tot 5 uur des namiddags aan ons bureau aan geboden worden. De advertentiën welke lia dat tijdstip aangeboden worden, zullen tegen den gewonen advertentieprijs worden berekend. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIE!! 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiün, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags 60 Cts.. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postreebt Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUB DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per weelr Franco per post 2 35 portokosten. 0.18. 0.18. Mt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarki 18, tel. 1225, is DINSDAG ver- Srijgbaar: SCHELV1SCH a f 0.12—f 0.19 en EH. KABELJAUW a f 0.18 per pond. N. C. DE GUSELAAR, Burgemeester. Leiden, 21 December 1925. 8313 i I Ontslag aan gehuwde onderwijzeressen. Door B. en W. is een voorstel aanhangig gemaakt om aan gehuwde onderwijzeressen beneden 45 jaar ongevraagd eervol ontslag ie verleenen en voorts om onderwijzeressen \jx dienst der gemeente bij voorgenomen hu welijk te ontslaan. Tevens willen zij in een verordening vastgesteld zien, dat onderwij zend personeel bij het bereiken van den pö-jarigen leeftijd verplicht is ontslag uit (hun betrekking te vragen. i Naar wij vernemen heelt de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het L. O., naar wie deze voorstellen waren gezonden om advies, met 9 tegen 7 stemmen zich daar- tnede vereenigd. Het is te voorzien, dat zij eerlang aan den Raad ter goedkeuring zul len worden aarireb^Vh I De Leidsche Padvinders jubileeren. Zaterdagavond hield de afdeeling Leiden .van de Ned. Padvindersvereeniging ter gele- genheid van haar vijftienjarig beslaan een feestavond in de groote Stadszaal, die ongc- twijfeld uitstekend geslaagd mag worden ge noemd. In den regel heeft deze vereeniging op haar jaarlijksche feestavonden niet over gebrek aan belangstelling te klagenwas het wonder, dat, nu zij haar derde lustrum viorde, de groote zaal te klein bleek om alle bezoekers te absorbeeren? En wij gelooven njet, dat er onder de vele honderden belang- stèllenden ook maar één geweest is, die niet j uiterst voldaan over het genotenc huiswaarts i keerde. L 't Was een verjaardagfeest, zooals alleen een vereeniging met een kerngezond vere nigingsleven vieren kan en waarvoor den organisatoren en medewerkenden een woord van hulde niet onthouden mag worden. Te ongeveer kwart over achten betrad de afdeelingsvoorzitter, de heer M. A. A. Steijns het podium, die aanving met te verklaren, dat het hem een aangename taak was op de zen feestavond de aandacht te vragen voor het 15-jarig bestaan der afdeeling. Het is, zegt spr., met groot genoegen, dat ik èn als oprichter èn als bestuurslid voor een oogen- -biik-mijn gedachten 16 jaar terug laat gaan. .Veel lief en leed hebben wij in den tijd van ons bestaan meegemaakt, doch met trots kunnen wij getuigen, dat wij kunnen terug blikken op 16 jaren van grooten groei en bloei, hetgeen in hoofdzaak te danken is aan j de groote medewerking, die spr. van af de oprichting, van tal van zijdén mocht onder vinden. Vervolgens schetste spr. uitvoerig het ont staan en de ontwikkeling der vereeniging, aan welker bloei en groei de namen van de heeren Ouwerkerk, Smeets, Janssen, v. d. Hoef, O wel, Willem van Litth, mr. de Bruine Groeneveldt (door wien uit Weltevreden een felicitatie-telegram was gezonden, dat spr. onder applaus der aanwezigen voorlas), Hermsen en tal van anderen, onafscheide lijk verbonden zijn. Met vreugde memoreerde spr. ook de oprichting van de welpenhorde, die hedenavond voor het eerst te midden der ouderen verkeerde. Gaarne beveelt spr. bij voorlduring'de ver- i eeniging in aller sympathie aan; het is van- j zelfsprekend, dat wij steun noodig hebben om op den ingeslagen weg te kunnen voort- I gaan en vooral ook financieelen steun. Be- j halve door zich op te geven als lid of dona- teur bestaat er ook nog een andere gelegen- I heid om aijn sympathie jegens de vereeni- j ging in daden te doen blijken en wel door een bezoek te brengen aan de tentoonstel ling, welke 26 cn 27 dezer in het Troephuis aan de Lammerenmarkt zal worden gehou- j den en waar verschillende kunstvoorwerpen j door de padvinders zelve vervaardigd, ten j verkoop zullen worden aangeboden. Spr. vertrouwt, dat de bezoekers vele zul- len zijn. Na aldus zijn padvindershart te j hebben uitgestort, trok de heer Steyns we derom het officieele jasje aan om namens de feestcommissie allen hartelijk welkom te j heeten. Tot zijn spijt was de eere-voorzitter, j jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar wegens droeve j omstandigheden verhinderd aanwezig te zijn, zooals hij schreef, persoonlijk de afdeeling geluk te wenschen en om uiting te geven j aan zijn sympathie jegens de padvindersbe- weging. Vanaf deze plaats bracht spr. een woord van warme hulde en dank aan den heer en mevr De Gijselaar, voor de bijzon dere medewerking, die het bestuur steeds van hen had mogen ondervinden (applaus). Onder de verdere aanwezigen merken wij o.rn. op: het hoofdbestuurslid ir. Laman Trip, den heer Van Spall, diverse oud-leiders, benevens afgevaardigden van de afdeelingen Delft, Amsterdam en '9Gravenhage van de I DE DIRECTIE. N. P. V., de C. J. M. V. Leidsche Padvinders, de afdeelingen Leiden en Den Haag van de Ned. Meisjesgezellen, het bestuur der 3-Octo- bervereeniging, Emtégées, den Gymna- siastenboild enz., enz., die spr. allen ver welkomde. Ten slotte deed spr. nogmaals een beroep op aller medewerking, opdat de ver eeniging, hierdoor gedragen, een blijde en zonnige toekomst tegemoet mocht gaan (ap plaus). Hierna sprak nog de heer Wassenaar, die namens den burgemeester verklaarde, dat het hem een voorrecht was dezen avond bij te wonen. Gij hebt daar juist, zoo zeidc spr., vele namen van personen genoemd die veel voor de padvinderij hier ter slede heb ben gedaan; alleen uw eigen naam ontbrak op die lijst, geheel ten onrechte echter. Van harte hoop ik dan ook, dat gij nog heel veel jaren het voorzitterschap van de afdeeling zult blijven bekleeden, welken wensch de padvinders onderstreepten door een driewerf hoera op hun voorzitter uit te brengen. Nadat nog mevrouw de Thouars namens de afdeeling Leiden van den Ned. Meisjes-ge- zellenbond den heer Steyns een prachtige bloemenmand had overhandigd werd een aanvang gemaakt met de eigenlijke uitvoe ring. Hierop uitvoerig in te gaan, zou ons te ver voeren. Slechts zij vermeld, dat alles als op rolletjes liep en dat allen, zoowel voortrek kers en padvinders als welpen, getoond heb ben zichzelf en anderen uitstekend te kun nen amuseeren met zang, dans en spel. Heel aardig was de korte padvindersrevue, waar in aanschouwelijk werd voorgesteld, hoe men 15 jaar geleden „padvinderde" en hoe men het thans doet. Ook den medewerken den in het tooneelstukje van den heer Huis man, „Koos de Speurder" komt een extra- pluim toe, evenals den beiden jongelieden, die hun behendigheid met „the spinning rope" demonstreerden. Een aantal fraai uit gevoerde standen, ingestudeerd onder leiding van den heer A. A. Owel, vormden het waardig slot van het rijk voorziene pro gramma. Rest nog hulde te brengen aan de wakkere „Jolly Night Jazz", die tijdens de uitvoering zich herhaaldelijk op alleszins loffelijke wijze liet hooren. Het midder nachtelijk uur was inmiddels reeds verstre ken, toen in den foyer het zeer geanimeerde bal aanving, dat tot diep in den nacht de voor-deze-zaal-tè-talrijke dansminnenden aangenaam bezighield. Leidsche Gemeentewerklieden-vereeniging „Recht en Plicht." Zaterdagavond hield bovengenoemde ver eeniging in de groote zaal van „Zomerzorg" een feestvergadering ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der vereeniging, waarvoor de belangstelling bijzonder groot was. Onder de aanwezigen waren ook afgevaardigden van het hoofdbestuur van den Algemeenen Bond van Gemeenlepersoneel in Nederland, en van Zuslerafdeelingen uit andere plaat sen. benevens de wethouder van Fabricage, de heer A. Mulder, de directeur van ge meentewerken ir. G. L. Driessen en de di recteur van gemeentereiniging de heer C. de Koning. Nadat de muziek zich al eens had laten hooren werd onder applaus het bestuur bin nengeleid, waarna een aantal meisjes, kin deren van leden in een pakkend -tableau het bestuur huldigde. Hierna hield de voorzitter der Feestcom missie de heer M. Galjaard, mede-oprichter en oud-bestuurslid een toespraak, waarin hij in de eerste plaats den wethouder voor zijn tegenwoordigheid dankte, evenals ook den directeur van Gemeentewerken en die van de Gemeentereiniging. Daarna gaf hij een overzicht van de thans nog 60 leden tellen de vereeniging, de oudste van dien aard in Leiden, schetste haar ups en downs, ver telde dat zij gedurende de afgeloopen kwart eeuw na den eersten voorzitter den heer Botermans nog drie voorzitters heeft gehad, in hel geheel drie secretarissen en slechts twee penningmeesters, een bewijs van sta biliteit naar hij meende. Ontstaan uit een z.g. „ziekenpotje" beoogde de vereen, reeds bij de oprichting bevordering van de zede lijke en stoffelijke belangen der leden. In den eersten tijd ondervond zij in den strijd voor veri>elering van de toestanden voor het gemeenlepersoneel, dan bijzonderen steun van de heeren prof. Drucker, mr. Van der Eist, Sijtsma en Witmans. Met den direc teur van Gemeentewerken kon de vereeni ging het meestal vinden, die op haar ver zoek de straffen meermalen terugbracht tot een berisping en ook inzake de regeling bij ziekte en verlof wist hel bestuur in het be lang der leden dank zij de medewerking van de directie bij gemeentewerken, nog al veel ie bereiken. Na de heeren Van der Veer en Singcling, die op doen dag tien jaar geleden ads lid toe traden, te hebben gefeliciteerd, richtte hij zich nogmaals tot den wethouder van wiens goede gezindheid hij overtuigd was en tot de superieuren bij wie de vereeniging naar hij meent goed staat aangeschreven. Hij eindig de met een peroratie in dichtmaat. Daarop verscheen de echtgenoote van den voorzitter mej. Provo op den voorgrond en bood namens de vrouwen van het bestuur den heer Galjaard een groote krans aan; de voorzitter, de heer W. Prevo, zelf voegde daar aan woorden van dank toe en herin nerde er aan dat de heer Leget voor twee jaar tot opzichter bevorderd tot eerelid werd benoemd doch nog niet het oere-insigne ont ving. Dit hechtte hij hem nu op de borst, terwijl hij ook den oud-penningmee9ter den heer Bleijié dit insigne overhandigde. Hierna trad de voorzitter van den» Alge meenen Bond, de heer Van der Knaap naar voren om de afdeeling met dit zilveren feest geluk te wenschen, er den •nadruk op leg gende dat de Bond en de Leidsche afdeeling vooral neutraal is en optreedt zonder eenige politieke bedoeling, waardoor hun grieven en bezwaren een gereeder oor vinden bij autoriteiten en superieuren dan anders wel het geval zou zijn. Hij besloot zijn krachtig woord met den wensch dat die geest, van saamhoorigheid en kameraadschap steeds levendig zal blijven, zoowel bij de afdeeling als bij den Bond zelf. Na dit officieele gedeelte begon de zaal ook te verlangen naar het eigenlijk feestelijk gedeelte, waarvoor de Leidsche humorist- zanger de heer Louis Zitman en de tooneel- vereeniging ..Kunst naar Gave" hunne medewerking hadden toegezegd. Eerst trad de heer Zitman op met liede ren in ernst en luim, die wed in den smaak vielen en daarna vertoonde „Kunst naar Gave" een klucht getiteld „Een pleizier- ritje" waarmede zij in het bijzonder de lach spieren van de aanwezigen prikkelde. De heer Zitman kwam daarna nog eens op het tooneel waarna de pauze begon en het bestuur in een andere zaal gelegenheid gaf haar geluk te wenschen. Behalve de wethouder die mededeelde dat de burge meester door familieomstandigheid was ver hinderd en de heeren Driessen en De Ko ning voerden daarbij het woord de alge- meene voorzatter, afgevaardigden van Schie dam en Haarlem, de heeren Galjaard, Leget (die daarbij een bloemstuk aanbood). Viele (openbaar Slachthuis), en Van Staden (brandweer) en enkele anderen. De voorzit ter, de heer Prevo dankte namens het be stuur voor de gebrachte gelukwenschen ter wijl de eerewijn rondging. Na de pauze vertoonde na het optreden van den heer Zitman de tooneelvereenigiog nog twee stukjes: „Carmen" en „De burger wacht van Knuppelveen". Daarop volgde een tombola, terwijl een opgewekt bal het feest besloot. Montessori-ondeiwiji. Zaterdag heeft voor de vereeniging „De Paedagogische Bibliotheek" de heer S. de Vries hoofd eener Montes9ori-lagere-school te Arasterdam, gesproken over Monlessori- onderwijs. Bij den aanvang der goed bezochte bijeen komst deelde de voorzitter, de heer J. C. v. Schaik, een en ander mee omtrent de vol gende bijeenkomsten der vereeniging. Een bijzondere opwekking sprak hij uit tol be zoek der colleges van prof. Casimir. Deze colleges vinden Woensdagmiddag van 3—4 en 45 uur plaats in het college-gebouw aan de Kloksteeg. Verder maakte hij bekend, dat het leden aantal pl.ra. 70 bedroeg. De leden werden verzocht te trachten dit aantal tot pl.m. 100 1 op te voeren. Daar van verscliillende zijden hierom trent verzoeken zijn gekomen, zal het be stuur aan de opleidingsinrichtingen hier ter plaatse berichten, dat voor leerlingen dezer inrichtingen reductie wordt toegestaan. Na deze mededcelingen was het woord aan den heer de Vries. Deze gaf in een warmgestemde rede zijn beschouwingen en ei varingen over 't Montessori-onderwijs. Allereerst vertelde spr., hoe hij na een veeljarige praktijk in de gewone school ten slotte tot de overtuiging was gekomen vooral door ondervindingen met zijn eigen kinderen dat ons hedendaagsch onder wijs niet past voor de ontplooiing der kin dergeest. 'n Bezoek aan 'n Montessori-voor- bereidende-school had hem duidelijk ge maakt in welke richting hij de verbetering moest zoeken. Een cursus door dr. Maria Montessori te A'dam gegeven, had hem ge- heel voor dit nieuwe systeem gewonnen. I Zooals 't spreker ging, is 't velen gegaan, j De gemeente A'dam begint thans in alle hoeken der stad Montessori-scholen te bou- I wen, waarvan de bouwplannen te voren i door dr. Montessori zijn goedgekeurd. Ook zullen de daarvoor benoodigde krachten in i een aparte inrichting worden opgeleid. En niet alleen in A'dam maakt dez-^ on- i derwijs-methode groote vorderingen. New- York b.v. lelde een paar jaar geleden reeds meer dan 80 volledig ingerichte scholent De Montessori-school stelt verschillende j eischen: le. Een psychologisch juist opgebouwde I omgeving: a. alles moet aan 't kind zijn aangepast, geproportioneerd; b. op het juiste moment moeten diö prik kels tot het kind komen, die het tot de hoog ste krachtsontwikkeling kunnen aanzetten. .Uit de biologie en psychologie verduide lijkte de heer de Vries dit met verschillende interessante voorbeelden. En nu is welhaast 't allerbelangrijkste bij Montessori ,dat zij ontdekt heeft, hoe het kind bepaalde gevoelige tijdperken door maakt, waarin het in verhoogde male voor bepaalde indrukken vatbaar is. Deze perio den voor 't onderwijs te benutten is van 't hoogst» belang. Alle mogelijkheden door deze ontdekking geopend, zijn nog niet vol ledig uitgedacht. Eén der gevolgen is, dat de volgorde der onderwijsvakken, de geheele werkwijze een absolute ommekeer onder gaat! Met tal van ervaringsfeiten werd dit toegelicht. Hierbij kreeg spreker gelegenheid een en ander te vertellen van de meegebrachte leermiddelen. Vrees voor de resultaten van 't onderwijs behoeft geenszins te bestaan. Veler en ook sprekers ervaring wijzen uit, dat door het aanmoedigen der eigen intense activiteit der kinderen het toelatingsexamen voor de H. B. S. zeer goed na 6 jaar kan worden ge haald. Men moet zich hoeden om zijn eigen belangstellingen het kind op te leggen. De eigen activiteit te ontwikkelen is je ware. Ook Kerschensteiner, Ferrière in zijn „l'Ecole active" en Decroly wijzen hierop. c. De omgeving moet behoefte geven tot orde, reinheid enz. In een M.-klas is geen rommel, niettegenstaande ieder kind met zelfgekozen werk bezig i§. 2e. Het lokaal moet ruim zijn. In A'dam zijn de afmetingen voor pl.m. 30 kinderen 6 bij 10 Meter. Dit is noodig met het oog op het vrij bewegen der leerlingeif'zonder dat ze elkaar storen. Dit zich leeren vrij bewe gen is van groote maatschappelijke belee- kenis. 3e. De vrijheid. Deze is niet onbegrensd. De grenzen worden bepaald door: eigen en anderer belang. Waar de leerlingen zelf hun leermiddelen en werk mogen kiezen, is er door beperktheid der leermiddelen meermalen het betrachten van inschikke- j lijkheid noodzakelijk. Waar de kinderen el- j kaar mogen helpen, wordt ook behulpzaam- j heid geleerd. Verder geeft het toestaan dezer vrijheid gelegenheid tot het beoefenen van tal van maatschappelijke deugden, waaraan de gewone school nooit toekomt. 4e. Het eerbiedigen van innerlijke con centratie. In deze oogenblikken doorleeft de geest zijn grootsten groei. Deze momenten te verstoren is een misdaad. Volgens prof. Gunning zijn tal van geestelijke afwijkingen het gevolg van ingrijpen in deze „groote" oogenblikken. 5e. Overgang van 't concrete naar 't ab stracte mag nooit geforceerd geschieden. Dit moment komt bij ieder op zijn tijd. Forcee- ren kan schaden. 6o. Niet praten maar waarnemen. Gedenk de woorden van Dan te: Laten uw woorden geteld zijn. Van de leerlingen zelf moet de indicatie komen. Al deze criteria brengen voor de school praktijk de volgende consequenties: a.Het klassikaal stelsel moet vervallen; b. 't Lesrooster moet verdwijnen; C. de volg orde en „methoden" der vakken verandert absoluut; d. 't verzorgen van levensgemeen- BINNENLAND. Algemeene vergadering Alg. Ver. 1. Bloembollencultuur te Haarlem. Motie der Vlaamsche Vercsnigingen in Holland tegen het BelgischNederlandse!» Verdrag. Valsche munters aangehouden. De Ned. lnxe-pakelboot „P. C. Hooit" in hi and. De Xaagweek-1926 zal gehouden worden van 1620 Juli BUITENLAND. In de besprekingen over een Fransch* Duitsch handelsverdrag komt schot. Briand nogmaals over Locarno. De financieele plannen van den nieuweA Fransche minister van financiën. schaden in aquaria, terraria, enz.; e. ge-- bruik van projectie-lantaarn en film; f, schoolwerktuinen en handenarbeid; g. alle vorderingen zijn niet gelijk, maar ieders, persoonlijke kwaliteiten worden naar voren gehaald. Zoo brengt Montessori bevrijding van uni-, formiteit en sleur. De leerkrachten worden vrijgemaakt van studie der tallooze metho den. Daarvoor in de plaats komt studie van: den natuurlijken groei, het leven en de ziel. Met een oproep tot de talrijk opgekomen jongeren, om zich voorat te wijden aan dé omvorming van ons tegenwoordig onder wijs lot heil der menschheid, besloot spre ker zijn treffend betoog. Kindermatinée. De afdeeling Leiden van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen, naar ver houding van het zielental der plaats d* grootste afd. in het land (zij telt reeds meer dan 600 leden) zorgt voor leven in de brou werij. Zoo organiseerde zij Zaterdagmiddag in den Foyer der Stadsgehoorzaal een mati- née voor de kinderen der leden, waarvool uitgenoodigd waren: Geertr. v. Yladerackeir en Jan Poorténaar, twee echte kinder-artis- ten. De Foyer was geheel bezet, doordat vele moeders met de kinderen waren meegeko men. Voor het met groen getooide podium stonden ter weerszijden twee verlichte kerst- boomen, die aan het naderend Kerstfeest herinnerden. De presidente, mevrouw SchotsNieboer opende de bijeenkomst te twee uur met eeD kort woord en stelde het kunstzinnige twee tal den aanwezigen voor, waarna deze aan het werk togen. Geertr. van Vladerackcn zingt al of niet door haar op de piano begeleid, haar eigen liedjes, welke ze ook zelf heeft gecompo neerd of zegt haar kinderverhalen op rijm, en de heer Poorlenaar leekent met wit krijt op het zwarte bord onder het zingen en spreken de daarbij behoorende situaties Zoo wordt de aandacht der kleinen op tweeërlei wijze beziggehouden. De versjes en ver haaltjes, geheel in den kindertoon geschre ven, worden op beschaafde \Yijze voorge dragen. Geertr. van VI., wier verschijning reeds imponeert, heeft er den slag van. niet alleen de jongeren, maar ook de ouderen te boeien. Zij laat de kleinen ook zelf mee werken. Als zij de oude populaire kinder wijsjes speelt en zingt noodigt ze de klei nen uit mee te zingen 't Succes was hier r"£"*hts matig Liedjes als „Tti een blauwge- A..ien kiel" en „Toen onze mop een mopje was" schijnen hier op de scholen niet meer geleerd te worden. In de pauze werden de kleinen cn grooten getrakteerd op kerstkransjes van chocolade en fondant, terwijl na de pauze, onder klim mende aandacht van groot en klein, het schimmenspel werd vertoond: De wonder lijke lotgevallen van het ontvluchtte aapje", door Geertr. van V.. ook weder op recht kin derlijke wijze toegelicht. Toen de presidente aan het einde de jon gens en meisjes verzocht een hoerah! voor de twee artisten te laten hooren. werd daar uit volle borst gevolg aan gegeven. In een op-17 dezer' gehuuden. vergade ring van leden der vereeniging „Hora werd besloten tot het oprichten van een afdeeling „Leiden". Als voorloopig bestuur werden ge kozen. de heeren J. A. Driessen. Rijn- en Schiekade 31. voorzitter, J. Hartkamp. Ka naalstraat 18, secretaris en P. M. Enserinclq Sc'helpcnkade 59a. penningmeester. Benoemd is lot onderwijzer aan do Christelijke School Ooslerstraat 16. uilgaan- de van de „Ver. voor Chr. onderwijs te Lei den", de heer H. Kriek, alhier. Bij het uitreiken van het diploma so lozang aan het Kon. Conservatorium in Den Haag ontving mej. Van Breda Kolf falhier, de Arnold-Spoel-premie. De Rijksgebouwendienst hoeft aan d» Hollandsche Maatschappij tot het maken vax werken in gewapend beton te 's-Gravenhage

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1