No. 20177. ZATERDAG 19 DECEMBER Anno 1925, Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. AMSTERDAMSCHE ANTHRACIET MIJ LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cis. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Adverlentiën, uilsluitend bi) vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens poslrocht Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cis. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 I PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week ,.77.'.ƒ018. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week„0.18. Franco per post 1 2.35 portokosten. Mt nummer bestaat uit VIER Blader. EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen aan J. Schüster en A. de Water en rechtver krijgenden vergunning is verleend tot op richting van een sigarenmakerij in het per ceel Maredijk No. 25. kadastraal bekend Ge meente Leiden, Sectie L. No. 1263. N. C DE G1JSELAAR. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 19 December 1925. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van: a. de fa. Wede. B. N. J. T. Molkenboer, om vergunning tot het uitbreiden van de koffiebranderij en theemengerij in het per ceel Hoogewoerd No. 15, mede grenzende aaai de Barbarasteeg en aan de Korevaar- straat, kadastraal bekend Gemeente Lei 4©n Sectie D. No. 1662; b. H. J. van Hensbergen, om vergunning tot het oprichten van een verplaatsbare bewaarplaats voor 200 Liter benzine in, reap, vóór het perceel Morschweg No. 9bc, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sec tie L. No. 710; c. P. de Bruin, om vergunning tot het op* richten van een ondergrondsche bewaar plaats voor 4000 Liter benzine in het per ceel Hoogewoerd No. 160, kadastraal be kend Gemeente Leiden, Sectie D. No. 897, met aftapinrichting vóór dat perceel; d. A. J. Stallinga, om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche bewaar plaats voor 4000 Liter benzine met aftapin richting in het perceel Hoogewoerd No. 56, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sec tie D. No. 1501. Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Qoven bij dezen kennis aan het publiek, dat genoemde verzoeken met de bijlagen op de .Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn alsmede dat op Zaterdag, den 2 Januari e.k. des voormiddags te halfelf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoe ken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester VAN STRIJEN'. Secretaris. Leiden, 19 December 1925. 8296 Vereeniging tot Verzorging van Kleine Kinderen. Naar ons wordt medegedeeld, zal het in Februari 1926 veertig jaar geleden zijn, da/t hier ter slede werd opgericht de Vereeniging lot Verzorging van Kleine Kinderen, geves tigd Langebrug 87. Gaarne maken wij van deze gelegenheid gebruik om hel nul van deze Vereeniging nog eens nader uiteen te zetten, hetgeen dan in het bijzonder geldt voor de vele kin dervrienden, wien het bestaan dezeT Ver eeniging niet bekend mocht zijn. In de Kinderbewaarplaats worden kinde ren opgenomen .wier leeftijd ligt tusschen de zes weken en zes jaar (soms ook zeven), met dien verstande evenwel, dat alleen d i e kinderen worden opgenomen, wier moeders weduwen zijn of wel zieke echtge- noolon hebben, zoodat zij gedwongen zijn, zelf in hot onderhoud van haar gezin te voorzien, dan wel wier moeders ziek zijn, terwijl vader den geheelen dag buitenshuis verkeert. Het behoeft waarlijk geen betoog, dat het voor een moeder, die als werkster, fabriek- aibeidsler of wat dan ook hard ploeteren moet om alle grage mondjes te kunnen sloppen ,een heele geruststelling is haar kind veilig bez-orgd te weten in een inrich ting, waar hel liefderijk wordt verpleegd, waar het behoorlijk wordt gevoed en waar het kind zich thuis voelt. Wij hebben het gistermorgen aangevoeld, toen wij er eens een kijkje gingen nemen, welk een zegen deze inrichting voor lal van gezinnen beteekent, en wij zijn weer heen gegaan met een gevoel van diep ontzag, voor den arbeid van de directrice mevrouw Schmidt en haa-r'getrouwe helpsters, de da mes De Raadt en Kanbier, die met lust en opgewektheid de haar opgedragen taak ver vullen, een laak, <jie z°o héél moeilijk is, de laak om moeder liefde le vervangen. Lezers en lezeressen, onder u bevinden zich natuurlijk vele kindervrienden en tot deze zouden wij willen zeggen: Herinnert gij u.nog uw eigen zonnige, zorgelooze jeugd; den tijd, waarin gij u steeds om ringd wist door de vriendelijke zorgen ♦oner liefhebbende moeder, die altijd, bij *&g en nacht, bereid was u in uw kinderleed te troosten en die steeds ook deelde in uw kindervreugd? Welnu, er zijn zoovele kindei^n, die dit moeten ontberen, omdat moeder geen lijd voor hen heeft, wil zij niet met haar gezin ten onder gaan. Toont, dat gij u dezen lijd niet alleen her innert, maar dat gij er ook dankbaar voor zijt door een Vereeniging le steunen, die zich ten doel stelt de kinderverpleging düür, waar de moeder in haar opvoedende taak krachtens het huidige maatschappelijk stelsel te kort moet schieten. Verzekert gij door uw milde gaven het be staansrecht van een Vereeniging, die in de i veertig jaren van haar beslaan reeds zoo velen lot zegen is geweest. Sladgenooten laat het niet zoover komen, dat een Ver eeniging als deze wegens geldgebrek zou moeten ophouden le beslaan, maar tast in uw zak en tast liefst diep. Een welkomer en passender feestge schenk kunnen wij ons voor de jubileerende Vereeniging niet denken. Verslag Rijksmuseum Nat Historie. Door den directeur van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie, prof. dr. E. D. van Oort is wederom het verslag uitgebracht over het tijdvak loopende van 1 Sept. 1924 tot 1 Sept. 1925. Ter vervanging van den met ingang van 1 Sept. 1921 eervol ontslagen amanuensis lsle klasse G. van Ees werd de bediende 2de klasse J. Neyenhuijs met ingang van 1 October 1921 bevorderd tot praeparateur en werd de post „los personeel" van het subsidie met f 300 verhoogd, ten einde daar uit het loon van een leerling-praeparateur le kunnen bestrijden. In deze laatste functie werd met ingang van 1 December 1921 aan gesteld C. B. Reuser. De oud-conservatoren dr. R. Horst en dr. Th. W. van Lidth de Jeude bleven belange loos hun krachten aan de collecties van het Museum geven, waardoor de taak van deai in hun plaats benoemden conservator bui tengewoon, vergemakkelijkt is. Grooten dank i3 hot Museum aan deze beide geleerden verschuldigd! Mogen zij nog vele jaren in de collecties'werkzaam bleven. Door den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen werd op mijn voor stel «au don conservator dr. A. L. J. Sunier vergunning verleend een aantal lessen te geven aan een inrichting van onderwijs in den Haag; de hierdoor voor het Museum verloren werktijd werd door dr. Sunier in zijn vacantie ingehaald. Aan den timmerman J. H. Schüller is, tegen mijn advies in, door den Minister voornoemd vergunning verleend de zittin gen van den gemeenteraad van Leiden, die tijdens den Museums-werktijd gehouden worden, bij te wonen. Den 80sten April ontving ik van heeren Curatoren de rangindeeling met het daaraan verbonden salaris betreffende het personeel van het Museum. Door een aantal ambte naren is tegen indeeling of salarisbereke ning een bezwaarschrift ingediend bij den Minister; moge de regeering in gevallen, waar, vergeleken met andere ambtenaren, te kort gedaan is, tegemoetkomend zijn. De toestand, waarin het gebouw verkeert, is gunstig, evenals do toestand van het meu- balair, dat voortdurende aanvulling echter wel noodig heeft. De verzamelingen verkeeren in bevredi genden toestand. Nu de magazijnen langza merhand geheel droog gestookt zijn, blijkt meer en meer, dat de voorwerpen thans uit stekend geborgen zijn en voor vernielende invloeden van licht, stof. schimmel en scha delijk gedierte bewaard zijn. Doordat de wetenschappelijke krachten, die aan liet Museum verbonden zijn, in verhouding tot den omvang der collecties le gering in aan tal zijn en te groole afdeelingen aan de zorg van enkele conservatoren zijn toevertrouwd, kan bewerking van ongedetermineerd ma teriaal en catalogiseering van voorwerpen voor vele groepen niet of niet naar behooren geschieden. Talrijke belangrijk© aanwinsten zijn dit jaar weder te vermelden; verliezen daaren tegen zijn gelukkig niet te boeken. De aan winsten worden successievelijk gememo reerd. Vele geleerden en studenten werden in de gelegenheid gesteld in de collecties te werken of werden schriftelijk inlichtingen verstrekt. Ook van de bibliotheek van het Museum werd. wederom druk gebruik ge maakt. De tentoonstelling der Nederland- sche fauna werd door 1064 personen bezocht Van de buitenlandsche geleerden, die het Museum bezochten, en een meer uitgebreide studie van een gedeelte der collecties maak ten. noem ik hier alleen prins Taka-Tsukasa voorzitter van de Japansche Ornithologische Vereeniging, die hier eenigen tijd vertoefde om in de zeer belangrijke collectie Japan- sche vogels van het Museum te werken en Sir J. F. Colyer uit Londen, die een deel der zoogdierschedels bestudeerde voor een tand- kundig onderzoek en hier materiaal van zoodanige uitgebreidheid mocht vinden, als tevergeefs elders gezocht moet worden. Trof. van Oort gaf zelf een college over de systematiek der zoogdieren en de con servator dr. Stiasny over biologische oceano- graphie; deze colleges, evenals de demon straties in de magazijnen, werden druk be zocht. Ook de andere conservatoren waren herhaaldelijk studenten bij hun studie be hulpzaam. Het studentenbezoek aan de onderwijs collectie. die op last van heeren Curatoren in het Museum is opgesteld bedraagt 22. Het is te betreuren, dat het geld. dat voor de inrichting van deze collectie uitgegeven is, niet ten bate van de collecties van het Museum besteed is kunnen worden en dat de ruimte, aan deze collectie afgestaan, niet haar oude en betere bestemming heeft kun nen behouden. Van het tijdschrift van het Museum ..Zoo logische Mededeelingen" konden de afleve ringen 3 en 4 van deel VIII het licht zien. Voor het examen M. O. Javaansch, Maleisch en Arabisch is alhier geslaagd de heer Soetan Mohammad Zain. Voor het examen apothekers-assistent is alhier geslaagd mej. M. van der Lee. geb. te Koudekerk. Te 's-Gravenhage zijn geslaagd voor het examen der H. G. V. als costumière de dames G. J. van der Stel en A. J. Abspoel, beiden alhier. Den 24sten dezer zal het vijf en twin tig jaar geleden zijn, dat de heer A. Yeyl- brief als timmerman in dienst trad bij de firma Tieleman en Dros. Den lsten Januari a s. zal het vijf en twintig jaar geleden zijn, dat de heer L. Kooien, Rijn- en Schiekade 52, werd aan ge- l steld als organist der Hooglandsche Kerk j alhier. Aan de Muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst is geslaagd voor het diploma piano-onderwijs mej. Tilly Leening, alhier. Hoewel de toestand van dr. J. G. van der Sluys, die in het Diaconessenhuis al hier wordt verpleegd, nog altijd ernstig blijft, is hij toch thans iets beter. In verband met het overlijden van z'n moeder zal burgemeester De Gijselaar aan staanden Maandag de raadsvergadering niet bijwonen. Wethouder Reimeringer zal nu de vergadering presideeren De heer J. J. van Stralen heeft de vol gende motie bij den Raad ingediend: De Raad, van oordeel, dat het gewenscht is om aan de gezinnen der werkloozen ter gelegenheid van de Kerstdagen iels meer dan de gewone ondersteuning te verstrekken noodigt B. en W. uit, om, evenals zulks te Amsterdam geschiedt, in de Kerstweek de ondersteuning bijwijze van extra-toeslag met 25 procent te verhoogen. De directie van het Luxor-lheater brengt haar publiek deze week een pro gramma, clat meerendeels van komischen 'aard is. En wij moeten in dat verband aller eerst noemen de hoofdfilm „O. wat een nacht", waarvan de titel overigens zeer weinig zegt. Het is de geschiedenis van een rijken jongeman. Tem Hayden, die den avond vóór z'n bruiloft een afscheidsfuif geeft en zoodanig aangeschoten geraakt, dat hij, na een uiterst avontuurlijken nacht, in het ziekenhuis terecht komt, met het indi recte gevolg, dat schoonpapa een dergelijk fuifnummer als zoon weigert. Kort daarna gaan beide partijen echter naar de auto races te Californiê, en het is op den weg daarheen, dat men van het ééne vermake lijke avontuur in het andere geraakt en Tom de liefde zijner aangebedene herwint. Een sensationeele autorace brengt ten slotte aan Tom een glorierijke zege. benevens rijkdom ende toestemming van den vader van het meisje tot het huwelijk. Hef geheel -wordt uitstekend gespeeld en deert gisteravond vele malen den lach door de zaal schateren. Het program geeft verder een spannend polilie-drama in 7 acten dat intusschen al evenmin van komische scènes vrij is. En ten slotte treden The Richardinis op als acrobaten, en geven zij eenige mar- mergVoepen te zien. Hun verrichtingen, die een bijzondere attractie zijn voor de Leid- j sche gymnasten, werden veelvuldig toege juicht. Met City-theater was gisteravond alleen in de lagere rangen goed bezet en de aanwezigen hebben allen genoten van $en waarlijk welverzorgd programma, dat voor het openingsprogram ra a van de vorige week al weinig onder doet. Als hoofdnummer wordt vertoond „De verkochte bruid", levenslustig filmspel in zes acten, waarin de hoofdrol bezet is door Constance Talmadge, een zuster van de be roemde actrice Norma Talmadge. Constan ces créatie als het Chineesche meisje, dat in Amerika verzeild raakte en ook beschaafd wilde wezen, hetgeen zij dacht te bereiken door het kauwen van gummi, het shimmy- dansen en het geven van knipoogjes, is boven allen lof verheven en een opwekking tot alle bioscoopliefhebbers in deze week hun schreden Haarlemmerstraatwaarts te richten, lijkt ons dan ook wel op haar plaats. Ook het bijprogramma mag gezien worden; de klucht „Jongens, blijft vrijge zel" is er één van de goede soort en de zaal daverde af en toe van den lach om de komische verhandelingen van den vrij gezel. die aan zijn patroon zeide getrouwd te zijn, alleen maar om salarisopslag te krijgen. Op het tooneet verschijnt „Le Ma- rena", een danseres, waarbij de schitteren de lichteffecten aller bewondering wegdroe gen Het strijkje ten slotte wisselde goede met slechte momenten af. Dat de directie van het Casino- th eater steeds iets goeds brengt, is het publiek genoegzaam bekend en zoo wordt cr ons ook deze week weer een schitterend programma aangeboden. Aangevangen wordt met liet gebruikelijke „Hollands Nieuws" wat ons o.a. ook een kijkje te Marken geeft. Daarna volgen drie kluchten, namelijk „Fridolin als onrust stoker", „Hoog en Droog" en „Baantjesja gers" welke alle zeer komisch zijn en het publiek steeds tot lachen uitlokken. Als hoofdnummer \vordt voor en na de pauze vertoond „Het geheim van Brinken- hof', een drama in 6 acten, van Jozef von Lauff, waarin de hoofdrol op zeer verdien stelijke wijze vertolkt wordt door de wel bekende film-actrice Ilenny Porten, bijge staan door goede krachten. Deze rolprent brengt ons op de boerderij van de familie Brinkenhof, waarvan Henny Porten als Ma rie, na den dood van haar vader, welke in een brand het leven laat, het beheer op zich neemt, wat haar door het geheim in veel moeilijkheden brengt, waaruit zij gered wordt door den dood van haar oom, welke eveneens met het geheim bekend was. Hier weet deze filmster door haar boeiend en j pakkend spel het publick weer tót zich (e trekken en men ziet haar nier in haar voile kracht. Het geheel," begeleid door de goede muziek onder leiding van den heer Brons, is dan ook een bezoek aan dit theater ten volle waard. Naar men ons van tuinierszijde mede deelt, zullen wij het dit jaar met het a s. Kerstfeest zonder hulst moeien stellen, al thans zonder hulst met roode besjes. Als eerste oorzaak hiervan weid genoemd de buitengewoon overvloedige oogst van verle den jaar, waardoor dit jaar slechts heel wei nig bessen aan de struiken zitten, terwijl voorts de vogels, door de vroeggevallen sneeuw door honger .gedreven, de weinige, die cr nog aan zaten, er hebben af gepikt. In de gisteren gehouden buitengewone ledenvergadering der Maatschappij voor Toonkunst, alhier, is art. 7 van de wet dor Maatschappij in dier voege gewijzigd, dat voortaan nieuwe leden, die zich in de tweede helft van het jaar aanmelden, kos teloos met twee dames toegang hebben tol de muziekuitvoeringen der Maatschappij, die in het loopende jaar nog worden gegeven. Op Eersten Kerstdag zal in „De Graan- beurs", vanwege het Leger des Ileils, een groote Kerstfeestdemonstratie worden ge houden bij een schitterend verlichten Kerst boom, waarbij een groot muziekcorps zal spelen on een zangkoor van volwassenen en een kinderkoor zullen zingen. Maandagavond a.s. zal de Chr. Gem. Zangvereeniging „Halleluja", onder leiding van mej. Tilli Leening, weder een openbare zanguitvoering geven in ,,De Graanbeurs". Het programma is ditmaal zeer uitgebreid daar, buiten de koornummers, mej. F. Zandvoort haar welwillende medewerking zal verleenen dóór solo-zang en enkele hee ren voor piano, viool en. violoncel. Om het concert voor een ieder bereikbaar te ma ken, heeft men den toegangsprijs zeer lang gesteld. Men zie de advertentie. Gisteravond omstreeks zeven uur is i de 70-jarige verpleegde I. L. uit het Minne- 1 huis aan de Kaarsenmakerssleeg in de Korevaarslraat tegen de Haagse he tram op- geloopen, waardoor hij kwam le vallen en een bloedende wonde aan het achterhoofd bekwam. Doordat de bestuurd-er onmiddel lijk stopte werd erger voorkomen. Binnen gedragen in een naburig perceel, werd de arme oude door dr. Driessen van den E. H. D .verbonden. De politie alhier heeft aangehouden den nachlverblijver R. de T. die door den burgemeester van Uden was gesignaleerd als verdacht van diefstal. Gistermiddag omstreeks twee uur had op het kruispunt VrouwensleegAalmarkx een botsing plaats tusschen een auto, be stuurd door J. M. uit Den Haag en den wielrijder P. B. alhier. Van het voertuig van laatstgenoemde werd het voorwiel gehsei vernield. Men zij gewaarschuwd voor een koop man, die langs de huizen met potlooden vent en die voorgeeft door een predikant hier ter stede gezonden te zijn. KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgezind© Gem.: Zondagmorgen, te tien uur, ds. J. Koekebakker, van Middel burg. Eglise Wallonne: Dimanche matin, a 10Vs heures, Mr. A. E. F. Junod, pasteur luth. ém. la Haya, lo.-Mr. Bresson. Evang.-Luthersche Gem.: Zondagmorgen te halfelf, ds. C. de Meyere. Jeugddient Ned.-Herv. Gem., Waal sche kerk: Zondagavond, te zeven uur, da. W. Th. Boiseevam. Religieus-Socialistische Vereen.ging. Nuts- 2aal: Zondagavond, te zeven uur, Lod. vao Mi erop, van Buseum. Remonstrantsch-Geret Gem.: Zondagmor gen, te halfelf, dr. W. J. Lente. Ver. van Vrirjz.-Hervormden, Volkshuis: Zondagmorgen, te halfelf, ds. Van Linschoten, van Oudshoorn. iVrjjie Kath. Kerk, Bonifacius-kapel, Stille Rijn la: Zondagmorgen, te halfelf, dienst. BINNENLAND. Prof. Veraart over de R.-K. Staatsparty en öc crisis. Een mededeeling van minister Colijn in zake de salarissen en looncn. Bepalingen omtrent den arbeid in brood- bakkerijen. Het collectief contract in het Visscherij» bedrijf. BUITENLAND. Nogaltijd onzekerheid over Turtle's reageeren inzake Mosoel. Het aanbod der Fransche industrie. De politie op Ierland onderwerpt zich* RECLAME. Hccrcnslngc! 3Jf35. Tel. No. 1523. PRIMA KWALITEIT. VERZEGELDE ZAKKEN. 4 or 6 MUZIEK. Abonneinents-conccrt de Koos. Jndith Bokor. Theo van der Pas. Dat Boccherini in zijn tijd, hij leefde in de tweede helft der achttiende eeuw, een virtuoos cellist moet zijn geweest, blijkt dui delijk uit het concert in bes gr. L, dat me vrouw Bokor als hoofdnummer had ge plaatst op hel programma van haar cello- recital (wal we geen fraai woord vinden om 1 ©r in ons Nederland een avond mee aan le duiden waarop composities voor violoncel van uileenloopcnd karakter een concert, een sonate en wat salonstukjes worden uitgevoerd: maar we welen er geen Neder- landsch woord voor dat het begrip goed aan geeft; cello-voordracht zal misschien nog het best zijn). Al zal het virtuose karakter dat zijn werken voor cello in zoo sterke mate eigen is onze virtuosen van vandaag nog wel aantrekken, het is toch, uit een zuiver muzikaal oogpunt beschouwd, onmis kenbaar een zwakke zijde van Boccherini's werk. En het houdt met één zwakke zijde nog niet op. Het neigt aldoor te veel naar het weekeiijke, het zoetelijke; de pit, de kracht mist het, die we in een compleet kunstwerk noodig hebben. Dat is de reden van het gemis aan gezonde contrastwer king, die ook het door mevrouw Bokor ge speelde concert lichtelijk eentonig maakt. Kleinere stukken van den componist vol doen daarom beter, daar stelt men andere eischen aan: denk maar eens aan de be roemde menuet uit een zijner vele strijk kwintetten, muziek van allerbekoorlijkste hoofsche sierlijkheid. Maar voor een sonate of een concert is dat niet voldoende. Het al leen-virtuoze klinkt bovendien nergens zoo leeg en zoo armoedig als juist op de violon cel, het nobele instrument van den breeden en diepen zang. Het leent zich zoo slecht voor al dat figurenwerk in een ijle hoogte, dat, hoe correct ook uitgevoerd, in klank al tijd achterstaat bij dezelfde passages op de viool gespeeld. Boccherini forceert de violoncel. In tusschen heeft mevrouw Bokor de vele moeilijkheden van dezen aard, die in het concert opgestapeld liggen, buitengewoon knap overwonnen. Was zoo'n figuurtje in de hooge regionen niet altijd even klankschoon, men wijtc dat niet aan de celliste, die tech nisch op zeer hoogen trap van ontwikkeling staat, doch aan de ongeschikte schrijfwijze. In de zangrijke gedeelten genoten we volop van haar fraaien loon, die ingegeven is door een gezond muzikaal temperament. De sonate voor piano en violoncel van Rachmaninoff, die de conccrtgec-Isler met Theo van der Pas als tweede hoofdnummer voordroeg, is een kern gezond stuk muziek, vol van levenskracht, van opstandigheid soms, ook rijk aan contemplatie. Ze draagt het stempel van haar herkomst en daar mede het stempel van echtheid. Het is de Russische ziel, die zich -hier uitspreekt, die ons het wijde besneeuwde landschap voor- toovert, die ons iets voorzingt uit het hart van het Russische volk. met zijn zin tol be rusting en zijn verlangen naar bevrijding. Deze sonate was het belangrijkste stuk van het programma. Met hart en ziet. met volle overgave, hebben beide arlisten de mooie so nate gespeeld tot verheugenis van de loc hoorders. Na de pauze heeft Mevrouw Bokor een paar .oude. paardjes van stal gehaald: do, zeer mooi gespeelde „Variations symphoni- ques" van Boëlraan die wel een beetje afgespeeld raken en een paar nummer tjes van Popper (Serenade en Tarantella), succes verzekerd, het overbekende liedje van Pergolese (tre giorni) en een sierlijke gavotte van Méhul. Worden die Popperljea, al hebben ze muzikaal weinig te beteek*- nen, briUant gespeeld, worden die sierlijk»

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1