lEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag »6 Bacambar De^fc Blaa. Anno 1925. UIT DE PERS UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. RADIO-PROGRAMMA v. ESCH, Donkersteeg 5, INGEZONDEN. SPREEKCEL. VRSGENBHBRIEK. 20173 De nieuwe opdiacht aan dr. De Visser. I Dc Haagsche Briefschrijver van „De jjijd" (R.-K.) schrijft: De heer De Visser is een der weinige man- [jicn van rechts, welke voor de functie van 'een extra parlementair de eigenaardige ca paciteiten heeft. Hij staat ten overvloede zelf vrij tegenover het conflict, zoodat niemand hem van draaien of verraad zou kunnen beschuldigen, indien hij. een zaken-kabinet rormende. door dit zakenkabinet aan het tonflict een voor de Katholieken bevredi gende oplossing zou doen geven. Hij kan dit feel beier als formateur van een zakenkabi net .die als zoodanig verplicht is los te zijn van zijn partij, ook waar hij een harer meest geziene loden is en blijft, dan als formateur van een politiek kabinet, waarin hij alleen zitting zou kunnen nemen al9 leider van de christelijk-historische partij. Voor deze laat ste is er gopn aangenamer oplossing van het conflict denkbaar, dan een, welke haar wordt opgelegd door een man. die in haar gelederen een plaats inneemt als dr. De Vis eer. Het spreekt echter van zelf. dat buiten ;oodanig kabinet, de heer De Visser niet kan blijven, hetgeen wèl het geval zou zijn ge weest, indien de coalitie ware hersteld. Het had dan voor de hand gelegen, dat men op de minislerieele zetels had laten zitten, wat zit. „Het voor-laatste middel" noemt „Het Huisgezin" (R.-K.) de nieuwe opdracht tan dr. De Visser: Het herstel van den coalitie-vrede is voor- Joopig uitgesloten. Geen ander besluit va.lt te trekken uit het i iodanken. van dr. De Visser voor de op dracht om een parlementair kabinet te yofraen. De katholieken konden niet, de chris- .telijk-historischen wilden niet toegeven ien aanzien van het gezantschap bij den H. Stoel. Hiermede is dc breuk in de rechtsche coa litie bezegeld en een christelijk bewind op het oogenblik onmogelijk. Zeker, de katholieken kunnen een ande ren kant uit, en het land zal niet ten onder gaan, indien het kabinet-Colijn aftreedt, maar men besluite niet te vlug. dat nu een ministerie van katholieken en sociaal-demo craten de eenig overblijvende oplossing is. Wij behoeven niet te herhalen wat reeds eerder werd geschreven: dat de anti-revolu- üonnairen in een ook voor hen moeilijk uur ■trouw naast ons zijn gebleven; dat de katho lieke kiezers, toen zij den len Juli ter stem bus gingen, aan de mogelijkheid van een bondgenootschap met de sociaal-democraten niet hebben gedacht; dat zulk een bondge nootschap aan het idee der rechtsche coali tie misschien geen on herstelbaren slag, maar toch een bedenkelijken deuk zou toebrengen. Wat al te gemakkelijk wordt gezegd en nagezegd, dat de rechtsche coalitie al zoo \zx\g geduurd heeft en na de beëindiging r-an den schoolstrijd haar voornaamste re den van bestaan heeft verloren. Wij zien het eenigszins anders: zóó, dat de drie christelijke partijen, indien ze el kaar Willen verstaan, nog jaren een christe lijke herstel-politiek kunnen voeren en op het politiek-sociaal-economische leven van ons land heilzamen invloed kunnen uit oefenen. Nu blijft als uiterste middel, wanneer alle andere middelen zijn uitgeput, een kabinet van katholieken en sociaal-democraten. De nieuwe opdracht van dr. De Visser djkt ons het voor-laatste middel, want wat zin heeft het. indien de christelijk-histori sche leider ook in zijn tweede opdracht niet slaagt, zich nog lot den heer Dresselhuys of anderen te -wenden met opdrachten, wier mislukking bij voorbaat vaststaat? De twee polen zijn: herstel der coalitie, m. a. w. en practisch het aanblijven van liet minislerie-Colijn; een Roomsch-rood kabinet Het eerste is thans uitgesloten. Wie het tweede niet wil. zal wenschen, dat du heer De Visser slage in zijn poging om een extra-parlementair kabinet te vor men. Een kabinet, dat èn om de richting van den formateur, èn omdat de rechterzijde in de Kamer de meerderheid uitmaakt, van rechtsche signatuur en kleur zal zijn. Het is uiteraard geen ministerie zooals wij dat wenschen. maar toch om allerlei rede nen te verkiezen boven een mede-regeering met de sociaal-democraten. Is het geen'coalitie-kabinet in den vollen zin. hel zal toch met de christelijke begin selen hebben te rekenen en willen rekenen, en het houdt den weg open om. als de tijd zijn verzoenend werk zal hebben gedaan en Qe opwinding van het oogenblik voor een rustiger stemming zal hebben plaats ge maakt. de samenwerking der christelijke partijen, ie herstellen. Het is gauw "gezegd: weg met een extra parlementair kabinet, maar wie dit zegt, moet er genoegen mee nemen, dat dan geen inder perspectief overblijft dan een samen gaan met de S. D A. V als regeeringsparlij. „Dc Maasbode" (R.-K.) geeft aan dr. De Visser weinig kans, als hij aanstuurt op een niet-parlementair kabinet. Welke man van éenige beteekenis zal zich dan zoo hachelijke onderneming wagen? Immers zien wij in de opdracht, hem gege ven, een poging tot vorming van een zaken kabinet En alle politici van beteekenis heb ben dat soort van kabinetten reeds afge schreven als doodgeboren. Er is in de politieke situatie wel iets ver anderd. Onder meer is komen vast te staan, Jat nog iets anders, hetgeen de Katholieke Staatspartij in uiterste noodzaak kiezen zal. mogelijk is Moet dus een: re- Seering steunen op een wisselende meerder heid in deze omstandivhden. dan moet zij RECLAME. 102e tegen keelpijn al zeer ver gaan in de richting van de meer derheid, die eventueel zulk een parlemen tair Kabinet zoude vormen. Of nu dr. de Visser een zakenkabinet be proeft van misschien rechtsche signatuur, dan wel een ander, zeg bijvoorbeeld dc heer Dresselhuys dat alles is verloren moeite ver lies van kostelijken, nationalen tijd, terwijl groote vraagstukken behandeling eischeff Welks verwarringen wij aan de hardnek kigheid der christelijk-historische partij nog verder te danken zullen hebben, is nu nog niet te overzien. Edoch, indien daarna een rechlsch min derheidskabinet niet zou sJagen, vrcezen wij met groote vreeze, dat de crisis ons gaat voeren naar de weinig Legeerlijke, ook door de christelijk-historischen niet gewenschte situatie, waarin een parlementair Kabiu-jt „van uiterste noodzaak" zal moeten worden beproefd. „De Standaard" (A.-R.) stelt vast dat de mogelijkheden voor de vorming van een parlementair kabinet (een kabinet, steu nende op een parlementaire meerderheid) zijn uitgeput en betoogt dat dr. De Visser zich nu begeven zal in de richting van het extra-parlementaire kabinet. Hel blad ver volgt: Zijn onze inlichtingen juist, dan heeft dr. De Visser inderdaad beproefd, om een basis te vinden voor het herstel der rechtsche sa menwerking. Maar dit is hem blijkbaar niet gelukt. Wanneer het dus thans niet mogelijk bleek, zulk een basis te vinden, nu aan iedereen de gevolgen duidelijk voor oogen stonden en men omtrent geen enkel puril in de situatie in het ongewisse behoefde te zijn, dan is daarmee het bewijs geleverd, dat een poging, om op dit punt de partijen, die in geschil waren, tot overeenstemming te bren gen, ook in Juli niet zoude zijn geslaagd. Wij merkten Teeds op, dal dan echter het uiteenvallen der Coalitie had plaats gehad, zonder dat dan volkomen duidelijk zou zijn geworden, hoe dit geschieden kon. Thans echter is wel duidelijk geworden, dat, hetgeen in de gegeven omstandigheden niet tot de mogelijkheden bleek te behooien, toen allerminst mogelijk zou zijn geb'^ken. Het ligt voor de hand, dat ook thans weer gevraagd wordt: en wal nu? Hel is moei lijk te voorspellen, wat thans gebeuren gaat. Er is sprake van een nieuwe op dracht. Dit nieuw beleekent hier een tegenstelling met de mislukte. Wij zeiden het reeds: het zal een pogen worden~in de richting van het extra-parle mentaire. De z.g.n. minderheidskabinetten, die men ook wel ten onrechte parlementaire Kabi netten noemt, mogen toch gerekend worden te behooren tot het niet-bereikbare. iels waarover wij waarlijk niet treuren. Het blad meent verder te mogen aanne men, dat er niet aan gedacht wordt buiten het in onze parlementaire historie benende kader van dc extra-parlementaire kabinet ten te treden en dat er ook van een pro gram sprake zal moeten zijn. De formateur zal nu dus zelfstandig een program moeten ontwerpen en trachten op dat program eenige heeren bereid te vinden om in hel nieuwe ministerie zitting te ne men. Wij zeggen: de formateur. Maar hierbij moet ook gelet op een eigenaardig voor beeld in onze parlementaire historie, dat de formateur niet zelf zitting neemt in hel Ka binet, dat dan zoo gevormd wordt. Dit is in 1918 geschied, toen dr. Nolens de opdracht ontving lot vorming van een Kabinet. Toen kwam er een parlementair Ministerie. En het is ook geschied, toen de lieer Goe man Borgcsius in 1905 een Ministerie vorm de, en de heer De Meester optrad als leider van het Kabinet. Wij welen natuurlijk niet, hoe het gaan zal, maar de mogelijkheid is niet uitgeslo ten, dat aan Dr. De Visser een zoodanige gang van zaken voor oogen staat. Van één ding kan men echter wel verze- 1 kerd zijn, dat het nieuwe Kabinet, wil het ccnige levenskans hebben, op het stuk van het gezantschap bij het Vaticaan, de FL-Ka- tholicke Partij ter wille zal moeten zijn. „De Rotterdammer" (A.-R.) schrijft: Met minder vreugde dan de eerste begroe ten wij deze opdracht. Om twee redenen. De overgang van het parlementaire tot hel extra-parlementaire kabinet beleekent een gevoelige achteruitgang. Wie de goede ont wikkeling van ons constitutioneele stelsel wenscht. moet vooral in dezen lijd het op treden van een parlementair kabinet be- geeren. Dat die begeerte bij liet slagen van dr. De Yisser's pogen onvervuld zal blijven, valt te betreuren. En in de tweede plaats stemt hel droef, dal de samenwerking tusschen de christe lijke partijen nog zoo veel te wenschen laat, dat op haar geen parlementair ministerie gefundeerd kan worden.^ „H et Volk" (S. D.) schrijft: In de pers van verschillende richtingen is voldoende uiteengezet, dat er drie mogelijk heden waren tot vorming van een parlemen tair meerderheidskabinet: een demokralisch kabinet, ondeT vrijz. dem. leiding, een fcoali- tie-kabinel en een democratisch kabinet onder katholieke leiding. De beide eerste mogelijkheden zijn be proefd, doch niet geslaagd. De derde moge lijkheid echter is nog niet beproefd en nog voordat men haar onderzocht, ook nog voor dat men de mogelijkheid van een parlemen tair minderheidskabinet onderzocht, gaat men reeds overstag en neemt tot een niel- parlementaire vorming zijn toevlucht. Het ligt voor de hand, dat afkeer van de derde mogelijkheid van een demokratisch kabinet onder katholieke leiding dus, hier van de oorzaak is. Men offert het parlementaire stelsel op, uit vrees voor sociaaldemoferatische regee- rin gsm ede werking. Konservalieve machten, een andere kon- kiusie is niet mc-relijk, oefenen een ongp- wcnscht overzicht op dc beslissingen der kroon. Wat ons nu le wachten staal, in hoeverre door deze wending op een ook s'echts eeni- germale standvastig kabinet kans is, zullen wil nader bezien. In elk geval is het al zeker, dat thans tea oplossing der kabinetskrisis ondernomen wordt, die hij de sociaal-demokratie slechts den slerkslen tegenstand kan vinden. De ,,N. K o 11.' Ot." (lib.) kan begrij pen, dat, wanneer men zich de geschicdc*- nis van het Kabinet-Cort van der Linden en hetgeen dit in het belang van het lanü heeft kunnen verrichten, in het geheugen terugroept, bij gebleken onmogelijkheid om een parlementair Kabinet te vormen, in dien geest naar dé* oplossing van de crisis gestreefd wordt. I Intusschen, wat voor „een kabinetde heer De Visser van zins moge wezen, tot stand te brengen, te hopen valt, dat de grondslagen wat hechter zullen worden op getrokken, clan blijkbaar bij de samenstel ling van het kabinet-Colijn is geschied. Er zijn op het oogenblik belangrijker kwes ties nog aan de orde, dan die over het ge zantschap bij den Paus, waarover, als wij het wel begrijpen, van den zomer ook maar wat losjes is heengeloopen. Wij denken, dit neerschrijvend, inzonder heid aan het Belgische tractaat, dat, naar ons inzien, bij de nieuwe kabinetsformatie van allesoverheerschend belang moet wor den geacht. Dit tractaat overtreft alle an dere zaken in belangrijkheid, omdat men er, zoo het eenmaal geratificeerd is, niet meer af kan. Een kabinet van „de uiterste noodzaak" wordt door velen gevreesd, om dat het maatregelen tot stand zou kunnen hrengen, die schadelijk kiuinen blijken voor het land. Dat is zeker gevaarlijk, doch men kan op zulke maatregelen per slot van re kening binnen eenigen tijd weer terugko- 1 men. Het Belgisch tractaat, eenmaal gcslo 1 ten, zal ons land, bij wijze van zeggen, in der eeuwigheid binden, en al het nadeel, dat er uit voortspruiten kan, is onherroepe- j lijk. Ook hierover schijnt van den zomer j met eenige luchtigheid heengcgleden te zijn, en men mag waarlijk nu verlangen, j dat de gevaren van dit tractaat, ook voor dc reconstrucfciepolitiek, die onder welk kabi- net ook zal moeten worden gevolgd, zullen worden erkend, en door den formateur zullen worden begrepen. Wat in de eerste plaats eiscli is, lijkt daarom een kabinet, hoe het ook heeteo zal of uit welke kringen ook het zal wor den gerccruteerd, dat geheel vrij staat te genover het Belgische tractaat, en dat de noodzakelijk, om met België besprekingen over een grondige herziening van het trac taat te openen als een voornaam punt van Regeeringspolïtiek zal vooropstellen. Het „Handelsblad" (lib.) acht het zeer wel denkbaar, dat aan dr. De Visser bij zijn conferentie met mannen van rechts de waarschijnlijkheidheid is gebleken, dat men van R.-K. zijde een extra-parlementair kabinet het leven niet al te moeilijk zou maken. Een rechtsche Corl van der Linden zou dus het experiment van 1913 kunnen her halen. Als hij er in slaagt zooveel capaci teit in het kabinet bijeen te krijgen als de heer Cort van der Linden in het zijne, dan is de mogelijkheid allerminst uilgesloten, dal hij links, althans bij Vrijheidsbonders en vrijzinnig-democraten, een even behoor lijke bejegening zal genieten als van rechts aan het kabinet-Cort v. d. Linden ten deel viel Ook al zou een oplossing van de crisis door dr. De Visser niet heelemaal beant woorden aan de" bedoelingen van de sterkste partij in de Tweede Kamer. Als zij daarin wal wij niet willen en niet kunnen aan nemen aanleiding zou vinden den par lementairen arbeid minder vlot te doen verloopcn, dan za! men de verantwoorde lijkheid daarvoor wellicht op onaanvecht bare wijze kunnen vaststellen, terwijl hel nu bij zij het dan waarschijnlijke gissingen moet blijven. De hier als mogelijk gestelde oplossing ware inderdaad naar onze meening geen ideale beëindiging der crisis. Ook hier kan echter zeer wel „le mieux l'ennemi du bi en" blijken te zijn. Hazerswonde. Dit jaar zijn als ouder lingen der Ned.-IIerv. gemeente aan de beurt van aftreding de heeren A. v. Geest en Jac. de Kort, en als diaken de heer II. J. J. Yoets. In de gehouden vergadering van de af- •deeling van den Geref. Bond werden tot be stuursleden herkozen de heeren M. Noordam en Jacs. van Pijlen, die hun benoeming heb ben aangenomen. Burger 1. Stand. Onder trouwd. Siebe Buis 26 j. en Margarelha van Veen 20 j. Wonhiu'"*e. Onderzocht zal worden of het mogelijk is een herziening aan le bren-. gen in de electriciteitstarieven. in het bij zonder voor verlichting van winkels enz. en andere doeleinden en wel in dien geest dat wanneer meer afgenomen wordt dan een bepaalde hoeveelheid, over dal meerdere een reductie wordt verleend. Katwijk aan Zee. Verslag van de Ned. Berv. Diaconie over November 1925: Batig saldo October 1925 1 41.22; Ont vangst f1037.32, totaal f 1078.54; Uitgaaf f 1054.32; Saldo f24.22. Gisteren werd in het gebouw naast de zaal voor Chr. Prot. Belangen een ten toonstelling op Zendingsgebied geopend, die tol Donderdagavond geopend bij}ft. Vier zendelingen zgn geregeld aanwezig om toe lichtingen te geven. Donderdagavond hall- aoht «1 in de saai voor Ohr. Prot. Beian- fen een groote lendingssameekomst gehoa- en worden. Het batig saldo van tentoonstelling en samenkomst komt ten gunste van de Zending, die bet op bet oogenblik goed gebruiken kan. Als gevolg van den rumoerigen Zaterdagavond komt heden, naar \vg ver nemen, de heer Raus, van Katwjjk a. d. Kijndie gedurende het badseizoen als politieagent dienst deed, weer in functie. Door de autoriteiten is thans beslist, dat de school, waarvan hoofd is de heer J. J. Kraal, een school voor gewoon lager onderwijs zal worden, zulks als gevolg van het feit. dat het aantal leerlingen dermate is verminderd (de meesten gingen over naai de Chr. scholen) dal de school, om het prae- dicaat M. U. L. O. of U. L. O. te voeren, het vereischte getal leerlingen niet meer bezit. Hierdoor worden op 1 Januari a s. mej. Ouweleen en de heer A. den Haan op wacht geld gesteld. De heer den Haan zal zich bin nenkort metterwoon te Voorburg vestigen. Wegens ongesteldheid van den heer P. Bakker werd als voorlezer in de Nieuwe Kerk aangesteld de heer A den Dikken. In de Geref. Kerk zaf in de avond godsdienstoefening op Zondag 20 dezer, door ds Impcta met de gemeente, dankstond voor de haringvisscherij worden gehouden. Bij de gisteravond gehouden stemming is de heer J. van der Plas Jzn. benoemd tot notabel der Ned. Herv. Gem. alhier. VOOR WOENSDAG 16 DECEMBER. 8.50: Hamburg (392 M.) Morgenomroop. 10.15: Amsterdam (1950 M.) Tijdsein van el Persbureau Vaz Dias Officieele Aroster- damsehe Tijd). 10.50 Daventry (1600 M. 5XX Tijdsein van de Big-Ben-Wcerbericht. 11.20: Daventry (1600 M. 5XX Hel Radio Quartel-contralto-tenor-cello. 11.35: Hamburg (392 M.) Beursberichten. 11.50: Glasgow (122 M. 5SCX Middaguit zending. 12.15: Munster ((410 M.) Tijdsein van Nauen. 12.50: Cardiff (353 M. 5WA) Concert tij dens dc lunch uitgezonden vanuit Cox's Café. Parijs: (1750 M. SFR) Concert Lucien Paris. Oslo (382 M.) Beursberichten. 1.20: Londen, Daventry (365 M. 2LO en 1600 M. 5XX) Tijdsein van Greenwich daarna concert. 2.35. Oaklands (US. A.) (361 M. KGOl „Healfa Training exercices". 3.20: Cardiff (353 M. 5WA) Orgelconcert uitgezonden van uit The Park Hall. Berlijn (506 M.) Vertelling „Frippery". 3.35: Bremen (277 M.) Concert Kamer muziek. 3.45: Bremen (277 M.) Concert Kamer muziek. 3.45: Manchester (378 M 2ZfJ) Radio telefonie voor de 9chool. 4.05: Birmingham (479 M. 5IT) The Sla tion Pianoforte Quintet Concert. Manchester (378 M. 2ZIJ) Hel Lancashire Militaire Muziekgezelschap. 4.20: Londen (365 M 2LO) „Mij. part of the Country" door A. Bonnet Laird. Winnipeg (CNRW 384 M.) Concert uitge zonden van uit Hotel Fort Garry. Munster (410 M.) „Marienkind" van Grimm. Rome (425 M. TRO) Pers- en Beursberich ten. Zurich (515 M.) Dansmuziek 4.30. Amsterdam (1950 M.) Tijdsein van het Persbureau Vaz Dias Officieele Am- sterdamsche Tijd). 4.35. Londen (365 Af. 2LO) Concert. Manchester (378 M. 2ZY) Tea-Time Con cert. 4.50. Parijs (1750 M. SFR) Beursberichten. 5.05. Birmingham (479 M. 5IT) Namid- dagpraalje. 5.20. Rome (425 M. 1RO) Dansmuziek, uitgezonden vanuit Hotel Russio. Cardiff (353 M. 5WA) Cardiff Radio „De „Five O'clock's". 5 35. Londen (365 M. 2LO) Kinderhoekje. 5.50. Berlijn (505 M.) De namen van de Berlijnsche stralen en haar beteekenis" door dr. Marx Winckel. 6.20. Londen (365 M. 2LO). Dansmuziek. Brunn (730 M.) Concert Rudolf Macud- zinski (piano en violisK Etude van Schu mann. Sonate van Pfitzner. München (485 M.) Causerie over Beetho ven bij gelegenheid van de herinnering aan zijn 155sten geboortedag door Paul Ehl^rs Zurich (515 M.) Weerbericht Persbe richten Beursberichten. Glasgow (422 M. 5SO Weekbericht voor de landbouwers. 6.50. Munster (410 M.) Concert, uitgevoerd door hel Bach Orkest. Oslo (382 M.) Kerstlegenden. 7.20. Londen, Daventry (365 M. 2LO en 1600 M. 5XX) Tijdsein van de Big-Ben Weerbericht. 7.45. Londen (365 M. 2LO) Muzikale In termezzo. Hilversum (1050 M.) Koersen vanwege 't Persbureau Vaz Dias te Amsterdam. 8 uur Rome (425 M. 1RO) Vocaal- en In- slruraentaal-concert. 8.10. Hilversum (1050 M.) Uitzendavona van de Ned. Chr. Radio-Vereeniging. 8.20. Londen, Daventry (365 M. 2LO en 1600 M. 5XX) Jane Austen sopraan- harpist-choor en orkest Stanford Ribon- son. 8.30: Cadiz (EJA 3 360 M.) Concert. So nate no. 15 (Mozart) pianosolo. 8.35: Genève (1100 M.) Concert, o.a. mu ziek van Schumann. 8.50: Parijs (1750 M. SFR) Concert, uit gevoerd door het Stations-orkest. 9.20: Londen, Daventry (865 M. 2LO en 1600 M. 5XX) Beethoven-concert. The Wi reless Symphony Orchestra, dirigent: Sir London Ronald. Ouverture Leonora no. 3; Symphony no. 5 in o minor. Ouverture „Égmont". RECLAME. Wiiiterpntifoffcls met liak 11,66 Pracht Beenkappen13,96 Acteta9sch§n, Handbeschermers en Zoollcder van Prima Kwaliteit naast dc Stad Parijs. 8018 Barcelona (EJA 1 324 M.) Uitzending van een opera, uitgezonden van uit El Gran Teatro del Licco. 10 uur: Hilversum (1050 M.) Weerbericht Koersen en Persberichten vanwege hel Pers bureau Vaz Dias te Amsterdam. 9 40: Home (426 M. 1RO) Persberichten. 10.20: Londen, Daventry (866 M. 2LO en 1600 M. 5XX) Tijdsein van Greenwich. Weerbericht en Persberichten. 10.50: Londen, Daventry (865 M. 2LO en 1600 M. 5XX) Harold Samuel. Het Wireless Symphony Orchestra. 11.20: Daventry (1600 M. 5XX) The Savoy Havana Band. The Savoy Orpheans en The Savoy Tango Band. Hilveis. DraadL Omroep. Hilversum H. D. O, 1060 M. 12 uur en 7.30: Politiebericht. 7.408 uur: Lezing door den heer J. Pelser Jr.. over: „Een praatje over reserves". 8 uur en 10 uur: Persbericht Vaz Dias. 8 10: Omroepavond van dc Christel. Radio-ver., met medew. van het H. D. O.-orkest o. I. v. Francois Lupgens Lozing van prof. A. Veldhuizen uit Gronin gen. over: „De Winternatuur in Palestina en hier". Builen verantwoordelijkheid der Redactie) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven Het Gemeentelijke Vischbedrijf. Geachte redactie, beleefd verzoek ik U, eenige plaatsruimte in Uw veelgelezen blad, waarvoor bij voorbaat mijn oprechten dank. Naar aanleiding van het verslag van den Gemeenteraad, betreffende de al of niet op heffing van hel Gemeentelijke vischbedrijf in Uw blad van Vrijdag 11 Dec. j.l. kon ik niet nalaten eenige opmerkingen te maken. Het is mij gebleken, dat er nog heel wat voorstanders van handhaving waren, waar onder lot mijn groote verwondering ook de Vrijheidsbond. Ik, en met mij zeer vele win keliers, hebben nooit geweien, dat genoem de bond voor Gemeentelijke exploitatie is, maar het is zeker, dat zeer vele zakenman- schen, bij eventuecle verkiezingen van die nieuwe wetenschap, een goed gebruik zul len weten te maken. Dan schijnt men nog steeds van meening te zijn. dat de visch- handelaren een te hooge winstmarge ma ken, welnu, vTaagi de Rijksaccounlanls- rapporten eens ter inzage, en ik ben over tuigd, dat U een heel andere kijk op „zaken doen" zal krijgen, en inzien, dat hel niet alles goud is wat er blinkt. Met één jaar verlies werkon, volgens het verslag is zoo erg niet, maar wie moeten dat verlies dek ken? De belastingbetalers zijn er goed voor, waaronder ook dc Vischhandolaren, welke op <lie manier verplicht worden, hun con current te steunen. Prijsregelond optreden van liet particulier bedrijf wordt met „kunstmatige concurren tie" betiteld, welnu, ik gevoc! mij zeer fer- "cerd, mij onder die „kunstmatige concur renten" te mogen rangschikken, temeer, daar ik een van de eerste was. die dit „rel letje" op touw heeft gezel. En nu tot slot, ondanks de twijfel, welke in vele harten gerezen is. betreffende de vischprijzen over een half jaar, zal ik. ook na de opheffing van den Gemeentelijken visehverkoop, mijn „kunstmatige concirr- rentieprijzen" blijven handhaven. U mijnheer, de Redacteur, nogmaals dan kend voor de verleende plaatsruimte, ver blijf ik Hoogachtend. P. VAN ROSSE. Vischh. „Het Gouden Net", P. K Koorsleeg 4. De stoomtram Eet lezer van ons Blad sohrijf t ons liet volgende: „De Kampioen" No. 60 van 11 December, het orgaan van den A.N.W.B., Toeristen bond voor Nederland, die onder de vele zaten waarvoor hg ijvert, ook streeft naar verkeersmiddelen, deelt mede, dat de Gooi- sohe Stoomtram heeft proefgereden met een Heorinemotorwagen en dat de algemeen? invoering daarvan bij die Maatschappij aan. staande is. Een afdoende verbetering znt daardoor verkregen worden in vergelgk met de onde, stoom en smook verspreidende locomotieven, die den weg, waarlangs zij rjjden bg het neerslaan daarvan, wat maar al le vaak voorkomt, in hooge mate onveilig doen zgn. Hoe lang zal het nog duren eer de Stoomtram der N.Z.H., die onze stad met Haarlem verbindt, dit voorbeeld volgen! Meel dan 40 jaren lang i3 bet verkeer door haar in hooge mate gevaarlijk gemaakt en hoeveel ongelukken zijn daardoor gebeerd! Kan hier van hooger hand geeo dwang worden uit geoefend Abonné. te R. U hebt recht op een week loon. Lezer, te L. De kinderen en de langst levende echtgenoot zulten de nalatenschap gelijkelijk moeten verdeelen, als er geen testament is. Bij testamentaire beschikking kan ook alles aan de kinderen vermaakt worden. Als de tweede vrouw na haar mam overlijdt zonder een testament gemaakt te hebben, zullen haar naaste bloedverwante* haar nalatenschap erven.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9