AGENDA. De vogels buiten lijden ge brek, als gij hun niets geeft! BUITENLAND. TELEGRAMMEN. f Dinsdag. „Jeruël" (Groenesteeg 16): Bijbelbespre- Èing. 8 uur. Stadszaal: Invitatie-concert Leidsche Or- kest-Vereeniging. 8 uur. K a t w ij k-a a n-Z e e (Gemeentezaal) Openbare verg. Herv. Geref. Staatspartij. Spr. ds. II. E. Gravemeyer uit Amsterdam. Halfacht. Woensdag. „De Harmonie" (bovenzaal): Bijeen komst Selakip „Frysl&n". 8 uur. „rrediker": Samenkomst Geref. Bond Spreker ds. Remme. 8 uur. Volkshuis: Mr. Marohant over de crisis. 8 uur. Stadszaal: Derde Volksbyeenkomst. 8 u. Stadszaal (foyer): Duncanola-avond. 8irsr De apotheek van de „Hulp der Mensch- heid". Hooigracht 48. is altijd geopend, doch van n.m 8 uur tot v.m 8 uur alleen voor 8poed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 December a.s. waargenomen door de apotheek van den* heer C. B. Duys- tcr, Nieuwo-Rijn 18. tel. 523. traaid sprak het hoofdbestuurslid, de heer rtietstop uit Den Haag nog een kort inlei dend woord, waarin hij in het bijzonder ■wees op de beteckenis van een gemeen schapsfeest ongetwijfeld voor de A.J.C.'ers is geweest en op den bpvoedenden invloed, die hiervan uitgegaan is. Het zou ons te ver voeren een nauwge zette bc9clirijving te geven van de film; slechts zij vermeld, dat zij een uitstekend beeld gaf van het heerlijke vrije 'kample ven en van de vele genoegens, die dit Iwee- daagsch feest vocfr de deelnemenden ople verde. Groot was de hilariteit, wanneer daar plotseling op het witte doek de een of an dere bekende verschoen, terwijl ook de soms zeer abnormale proporties den beelden in hevige mate de lachlust opwekten. Een hartelijk applaus volgde op deze aar dige film. Het verdere programma bestond uit zang, muziek, declamaties en dansen, alle door de leden der plaatselijke afdeeling ten beste gegeven. Het aanhoudend ap plaus na alk nummer was wel het beste be wijs, dat een en ander ten zeerste in den smaak van het publiek viel. Het was reeds over elven toen de voorzit ter de bijeenkomst sloot, waarna allen zeer voldaan over het gehoonde en geziene huis waarts keerden. De Leidsche Marktbond. De Leidsche Marktbond zal over enkele maanden zijn vijfjarig bestaan vieren. Alles is thans aan het werk, om dit zoo grootsch mogelijk te vieren. Er komt een feest op de markt, een feest voor leden en genoodigden cn dan vermoedelijk nog een intiem feest enkel en alleen voor leden en hun dames. Dok zal er een orgaan speciaal voor dit ju bileum uitgegeven worden, zoodat, als er zoo doorgewerkt wordt als thans, ,,Ons Be lang" op waardige wijze haar eerste lus trum zal vieren. Het bestuur werkt hard, trouw bijgestaan door de feestcommissie, bestaande uit de heeren H. de Wdter, L. van Gelderen, D. Abspoel, E. Vermond en C. Rietmijer. De Leidsche marktkramers hebben in de afgcloopen vijf jaar getoond te kunnen strij den. Zij zullen nu toonen, dat zij ook kun nen feestvieren. De eerstvolgende vergadering van den Gemeenteraad zal plaats hebben op Maan dag 21 December a.s. Zaterdag j.l. slaagden voor het diploma Slenojjrafie „Groote" de dames: A. de Hos- son en P. Visser en voor Machineschrijven mej. B. v. d. Berg, al'Ien alhier woonachtig. Namens de hoeren Kamsteeg en Rooy- akkers is hedenmorgen in „The American Lunchroom", Steenstraat 55 door het Archi tectenbureau Kraan en Grocnewegen aanbe steed: het bouwen van een Autogarage met Iwce Showrooms Werkplaats enz. en twee Bovenwoningen op een terrein aan dc Gcversslr. te Oegslgeest (eindpunt Oegsl- geesler eleelr. tram); te bebouwen oppervl. circa 600 M2. Aantal inschrijvingn 21, n!.: B. Vrolijk, Voorburg f47.813; Corn. Boel, Voorburg f39.900; M. van Vliet, Don Haag f37 250; J. W. Goddijn f37.200; Van der Velden en De Jong, Oegstgeest f 36.890; T. J. Boot, Schcveningcn f36.750; J. 't Hart f36 550; Jan de Lange f36 289; J. B. Geers, Voor burg f36.280; C. van der Wiel, Noordwijk f 36.200; J. Kajnsteeg, Oegslgeest f 36 000; J. Vonk, Alphen a. d. Rijn f 35.940; W. Oudshoorn en Zoon f35.883 H. C. Bouler en A. C. llarteveld f34980; Jan Spiinter f34.900; Arie van Duyn, Noordwijk a. Zee 4 34.500; G. W. Proper, Oegslgeest f34 282; J. Ilarlevelt f34.200. Firma Jac. van Riet f32.460 en K. Ende, Waddinxvcen f32.300. Waar de naam niet is vermeld, is deze Leiden. „Nut en Vermaak", alhier beeft Zon dag. te Den Haag voor leden cn introducés van de tooneelclub „W 5" aldaar, opge voerd „De Spaansche Vlieg". Zulks met veel succes. Naar men ons meldt, houdt dc alhier gevestigde Kanarievogelliefhebbers- en Vo- gelbeschermers-Vereeniging een cursus over kanarieleelt met lichtbeelden. Deze verga dering wordt geleid door den Bondssecre- faris, den heer F. P. van Bcuzekom, uit Den Haag. De toegang is vrij voor liefhebbers en belangstellenden voor die sport en bewijzen van toegang kan men kosteloos bekomen bij den secretaris der Vereeniging. Zie verder dc advertentie in dit BJad. Dc reed3 geruimen lijd in het perceel Noordeinde 6, alhier, gevestigde zaak van den heer W. Vermey, kapper, heeft inwen dig een groote verandering, welke levens een verbetering is, ondergaan. De winkel en 'l er achter gelegen salon moesten, wilden zij voldoen aan de eischen, welke men tegen woordig aan een dergelijke inrichting stelt, vergroot en gemoderniseerd worden. Dit is nu geschied door een open plaats fe doen vervallen, waardoor veel ruimte beschik baar kwaim, en de beide genoemde locali- teiten uil te breiden en te vernieuwen op een wijze, waarover de cliënteele tevreden kan en zal zijn. De winkel bevat nu tevens een grooten voorraad parfumerieën, toilet- en luxe artikelen, weikon hij vroeger niet kon ber gen en thans gemakkelijk in het oog valt en waaruit direct aangeboden kan worden. Ook oen groote keuze Kerstboomversieringen is voorhanden. De winkel heeft mooie vitrines en wordt bij avond helder verlicht. In het salon is het overdag veel lichter dan vroe ger, een groot voordeel. Het werk, dat werd uitgevoerd door den aannemer den heer A. G. Boekwijt, moest wel tot stand gebracht worden terwijl het bedrijf in gaaig bleef; maar aan het resul taat er van is het niet te zien, want het is naar wensch. Een en ander getuigt van vooruilgang in de geheels zaak van don heer Vermey. Kort geleden gaven wij reeds in eenige rogcis een tegenspraak van de geruchten, die hier ter stede de ronde deden, als zouden in de boekhouding van ambtenaren van het Burgerlijk Armbestuur onregelmatigheden zijn aangetroffen. Thans deelt men ons van officieele zijde mede, dat. alhoewel de gemeente geen oogen- blik twijfelde aan de onjuistheid Ndezer ge ruchten er desniettemin te dier zake een accountantsonderzoek is ingesteld, hetwelk heeft uitgewezen, dat van eenige onregel matigheid, in welken vorm ook, geen sprake is. Een goede les dus om in den vervolge aan dergelijke valscbe geruchten niet direct ge loof tc schenken. Dc politie heeft aangehouden den nachlverbl ijver P. K., zonder vaste woon plaats, die van de Justitie 'nog eenige da gen hechtenis te goed had. Dc recherche alhier heeft aangehouden J. J. G., winkelier hier ter stede wegens het verkoopen en verspreiden van lectuur met pornografische strekking. Gisteravond omstreeks zeven uur ge raakte op den Oude-Rijn een paard van den brandsioffcnhandeJlaar van H. te water, de wagen bleef gelukkig op den wal staan. Het duurde geruimen lijd voor de omstanders erin slaagden het dier weer op het droge to helpen. LEIDSCHE SCHOUWBURG. N. V. Ver. Rotierd.-Kofsiad-Tooneel. „De Vijandin", tooneelspel in 3 bedrijven van Dario Niccodemi Wie zou in den auteur van dit zeer zwaar wichtig af en toe naar de „draak'' overhel lend tooneelspel vermoed hebben de gees telijke vader van het aardige, maar niefc diepe „Overschotje", van het zeer lichte ,,'s Morgens, 's Middags en 's Avonds Het is toch zoo totaal iets anders. En toch vinden we één punt van gemeen-heb- ben in deze drie stukken, n.1. het bedachte, het gezochte cn gevondene. Zij het dan op zoo gansch ander tcrein. De maker is, dat bleek tevens, iemand, die weet, wat too- neel is, hoe hij „scènes" in elkaar kan en moet zetten, die haar uitwerking niet un:»- sen op het publiek. Die scènes worden dan aan elkaar geregen, soms wat heel gemak kelijk, zoodat een geheel ontstaat met mo menten, die pakken en met momenten, die een leemte doen gevoelen. Zoo is o.i. „De Vijandin" het beste getypeerd. Vooral do inzet is nu en dan wat leeg, maar hoe juist getroffen daarentegen b.v. het slot? En welk een gelegenheid voor spel wordt er niet in geboden! Dat is o.i. wel de mooiste zijde van dit stuk. Het moet weer toe naar spel, dat kunnen van de acteurs en actri ces eischt; zoo zal ook dc noodigo schif ting zich als van zelf aandienen en kunnen worden doorgevoerd. Gaston en Robert de Nièvres zijn twee bioers die veel van elkaar houden. Dc eerste geniet de volle liefde van zijn moe der, do tweede, die ieder voor zich in neemt, moet die moederlijke liefde derven, hetgeen zwaar door hem wordt gevoeld. Een intrigante, dio zich in adellijke krin gen indriDgen wil, deelt hem, boos over het afwijzen harer liefde, mede, dat zijn moeder hem niet mag, waar hij is een kind van haar schande voor haar huwelijk met den hertog de Nièvres. Eenmaal iu het be zit van deze wetenschap komt het tusscheu moeder en zoon tot een zeer heftige scène. De moeder vertelt hem, - een belofte bre kend, haar echtgenoot op zijn sterfbed go- daan, dat hij is een kind van den hertog, niet van haai-, maar dat zij er in bewillig de hem to adopteeren en hem de rechten van oudsten zoon te geven. Tot schade van haar eigen kind, Gaston 1 Dit is haar ech ter te zwaar geworden, ook, waar Robert zijn broer zoo in alles overvleugelt en overal succes heeft, tot bij het meisje, dat Gaston lief heeft, toe. Zij haat hem Dan breekt de oorlog uit. ieide broer» tijgen ten strijde. En het is Gaston, die sneuvelt, met den naam „moeder" op de lippen. Robert komt de hertogin dat ver tellen, wanneor zij reods eenigszins is vooj- bcrcid door haar broer, een hooggeplaatst geestelijke, Het einde laat geen twijtel over, of de haat maakt weer plaats vooi wat zoo dicht daarbij staa^ en toch zoo ver tevons: liefde. Ziedaar in korte schets de inhoud, die rijk is aan gelegenheid voor spel, gelijk reeds opgemerkt. 't Zal dan óok wel de reden zijn ge weest, dat dit werk van Niccodemi werd sekozen voor het destijds weder optreden van mevr. Al Id a TartaudKlein, voor wie de moeder een zeer dankbare rol was. Maar, mevr. Tartaud heeft juist een operatie moe ten ondergaan, die gelukkig goed is afgc loopen. Zij kon hier dus niet optreden. Het was voor mevr. SchwabWeiman geen ge makkelijke taak om in deze rol in te vallen, doch zij heeft zicïl kranig heengeslagen door alle moeilijkheden, al bleef er nu cn dan eenige vlakheid. Jan van Ees is een speler, die zich zffer gunstig ontwikkelt. Hij speelde Robert zeer goed en mooi ingehouden voornaam. Bei der samenspel was vaak voortreffelijk. Vooral het slot zouden we willen noemen. Over 't geheel werden do bijrollen, meer of minder van beteekenis, *goed ve.ruld. Zoo Gaston door Theo Frenkel Jr., dc no- taris-geheimen-bczitter door Gimberg, zijd intngeerende dochter door Kitty Perin— Kluppell, de door beide broeders bem^de Florence ,door Lily Bouwmeester. Jo de Boer-v. Walraven had als grootmoeder wel het uiterlijk, doch wist niet door spraak etc. het cachet van oude dame te bewaren. De slechts matig bezette schouwburg wist het spel te waardeeren en was, trots het maakwerk in velerlei opzicht, nog wel ontroerd. Vooraf ging nog een bekende één-acter, „De inbreker en 't meisje", waarin Jan van Ees en Lily Bouwmeester aardig spel gaven in een op zich zelf weinig beteeke- nend dingetje. DE ALGÏSMEENE TOESTAND. Lccaino in laatste instantie afgedaan Het Balkan conflict opgelost Mosoel. Gistermorgen zijn op liet Voikenbonds- secrelariaat hel verdrag van Locarno met de daarbij bchoorende overeenkomsten plechtig gedeponeerd. Chamberlain hield een korte rede.'Hij ver klaarde, dat deze verdragen geteekend zijn in overeenstemming met den geest van den Bond; ontwapening, veiligheid en arbi trage. Zij zuilen er toe bijdragen, het ver loren vertrouwen te herstellen, en voorts, daar zij niets inhouden, wat op een bedrei ging gelijkt, om den vrede der wereld te sla- biliseeren, en het vertrouwen lusschen de Dalies te herstellen. Chamberlain voegde er bij, dat men, door Duilschland uit te noodi- gen, lol den Bond toe te treden, heelt bijge dragen tot vermeerdering van het gezag van den Bond. Boncour las een telegram van Briand voor, aldus luidende: „Op het oogenblik waarop de verdragen van Locarno in hel archief van den Volken bond worden gedeponeerd, wil ik mij, van Parijs uit, waar ik door de bindende ver plichtingen mijner taakteruggehouden word, met de zoo verheven gevoelens vcx- eenigon, die Chamberlain met zijn hoog ge zag zal overbrengen. Frankrijk, trotse h zijn Laavdleekening gezet te hebben onder die verdragen, die den wil bezigden om den vrede to handhaven, ziel in liet steeds groeiend gezag van den Volkenbond, in de verlichte en verstandige actie van zijn raad de beste waarborg tegen oorlog. Dit vredes werk van den Volkenbond, in welken wij binnenkort Duilschland hopen op le nemen, kan slechts versterkt en vergemakkelijks worden door het sluiten der verdragen van Locarno. Deze, uitgaande van de bepalin gen en de leidende beginselen van het pact, zijn bestemd om tusschen de onderteke naars normale betrekkingen te vestigen, ge grond op een gelijk verlangen naar verzoe ning met eerbiediging der verdragen en van ieders rechten. Hijmans, het toetreden van Duilschland (ot den Bond verwelkomende, zeide, dat de vcrdrag.cn van Locarno de wereld een nieuw tijdperk zouden brengen. Benes, de minister van Builenl. zaken van Tsjecho-Slowa-kije, verklaarde, dat de Locarno-verdragen den vrede zullen verze keren voor de kleine naties, en eene nieu we faze zullen doen ontstaan in de politiek van Europa na den oorlog. Al de andere leden van den paad sloten ziehcaan bij dc opmerkingen van Chamber lain. Het Grieksch Bulgaarsche geschil is in do zitting van den Volkenbondsraad voorgoed bijgelegd. De vertegenwoordigers van beide staten hebben het hun door Chamberlain voorgelegde rapport, dat de Volkenboudsraad met eenparige stemmen had goedgekeurd, aangenomen. Het rapport van Chamberlain is gegrond op het rapport van de naar den Balkan gezonden commissie en is daar mee, behoudens twee onbeteekonende punten, in overeenstemming. De thans getroffen regeling verplicht Griekenland binnen twee maanden -30 mil- lioen lewa aan Bulgarije te betalen Het rapport stelt vast, dat Griekenland zender voorbedachten rade heeft gehandeld, maar dat het als Volkenbondslid niet het rechr. had, op vreemd gebied met wapen geweld op te treden. Dc- Volkenbondsraad heeft voorts de aan bevelingen der commissie van onderzoek \an militairen en politieken aard goedgekeurd. De reorganisatie der Grieksche en Bul gaarsche grensposten zal met behulp van twee Zweedsche officieren worden uit gevoerd. Aan beide regeeringen wordt ver zocht de liquidatie der goederen van vluch telingen met spoed te verrichten. Verder dient aan de naar Bulgarfte gevluchte Grie ken van Bulgaarsche afstamming de terug keer naar Griekenland mogelijk gemaakt te worden, oi hun moet vergoeding voor hun achtergelaten goederen worden verleend. Chamberlajn bracht den vertegenwoordi gers van Griekenland en Bulgarije dank voor aanneming van zijn rapport en beiden re geeringen voor hun tegemoetkomende hou ding. Verder dankte hij de commissie van onderzoek. Scialoja verklaarde, als voorzitter van den Raad, dat het gelukkig bijgelegde ge schil het bewjjs levert van de buitengewone beteekenis van den Volkenbond voor bet behoud van den vrede in Europa. Een conflict op den Balkan zou licht ge vaarlijk voor Europa kunnen worden. Kalfof, de Buigaarsche vertegenwoordiger, dankte in bewogen woorden voor het snelle ingrijpen van den Volkenbond, wiens op treden Bulgarije aanmoedigde, de komende gebeurtenissen met vertrouwen tegemoet te zien. Rentis (Griekenland) erkende de groote beteekems van deze beslissing voor de toe komst. Een duurzame onpartijdige toepassing van de opgestelde regelen zal tot de rust van Europa bijdragen. Verder wees hij op het belang van de aanwezigheid van onzijdige officieren ter voorkoming van grensconflicten en op dat van verzoeningscommissies onder leiding van Volken bondsorganen, die in werking treden, zoodra de grensposten het niet eens kunnen worden. Da Turksche minister van Buitenlandsche zaken, Roeejdi Bey, heeft na zijn terugkeer uit Parijs t9 Gcnève verklaard, dat do be sprekingen met Fethy Bey, den Turkschen gezant, tot volledige overeenstemming heb ben geleid in zake de Turksche houding in do Mosoel-kwestie. Turkije zal eon uitspraak van den Vol- kenbendsraad, welke in het voordeel van Groot-Britannië uitvalt, niet erkennen. De Volkenbond zou door een dergelijke- daad een giooto verantwoordelijkheid op 2ich Ia den, die hem wellicht later berouwen zou. Over een samenkomst met Tsjitsjerin, die hij te Parijs eveneens heeft g?had, weigerde hrj zich uit te laten. 't Wordt een penibele kwestie! DUITSCHLAND. Koch aan het onderhandelen Loebe vijftig jaar. De democraat Koch is de besprekingen met dc andere partijen over een coalitie- regeering begonnenr Er verluidt, dat de socia.ai-democraten geneigd v.ijn deel uit te maken van dc groote coalitie. De verte genwoordigers der Duitsche Volkspartij verklaardeu, dat zij bereid zijn aan de on derhandelingen onder Koch's leiding deel te nemen, dat zij echter tegen het program der soc.-democraten veel bezwaren-hebben. De vertegenwoordiger» van het Centrum hebben aan Koch hun steun t-oegezegd. Ook de Beiersehe Volkspartij beloofde haar medewerking bij de onderhandelingen. De Economische Vereeniging heeft zich haar oordeel voorbehouden. Ei' is dus kans van slagen. Ook de persoonskwestie is reeds aange roerd. Genoemd wordt voor den post van vice-kanselier Hermann Mueller, terwijl Stresemann als minister van buitenland sche zaken terugkeeren zou. Als minister voor economische zaken wordt Luthcr ge noemd, als minister van justitie, Marx. Terugkeeren zouden eveneens: De minister van posterijen Stingl en de minister van verkeer Krohne, vermoedelijk ook Brauns als minister van arbeid. Voor binnenland- scho zaken wordt de soc.-democraat dr. Koester, Duitsch gezant in Letland, op den voorgrond geschoven. Onbezet zouden dan nog blijven Financiën en Rijksweermacht. Naar de „Berliner" verneemt, blijven de soc.-democraten den terugkeer van Gessier onmogelijk achten. Dc plaats van president Loebe was gis termorgen in den Duitschen Rijksdag met bloemen versierd naar aanleiding van zijn öQsten verjaardag. Uit naam van alle par tijen heeft Fehrenbach voor het begin der zitting Loebe gelukgewenscht en hem ge huldigd voor zijn onpartijdige en door ieder gewaardeerde leiding. De Rijkskanselier heeft Loebe persoonlijk zijn gelukwenschen aangeboden, terwijl de Rijkspresident ze door den staatssecretaris Meissner liet overbrengen. FRANKRIJK. Een echec vooi Loucheur. Loucheur heeft in de financieele Kamer commissie een eerste cchec geleden. Deze commissie heeft met 15 tegen 6 stemmen een motie van Renïiudel aangenomen, om dc twee financieele voorstellen, betreffen de de nieuwe belastingen en de amortisa tiekas, naar de regeering terug te zenden. Tevoren was een motie van Vincent Auriol aangenomen, waarin werd voorgesteld als grondslag van de besprekingen te aanvaar den de voorstellen,- die do bestrijding van belastingontduiking, het stellen op naam van de stukken aan toonder en de conver sie der schuld beoogen. Dit gedeelte heeft dus in beginsel de goedkeuring der com missie verworven. Maar het andere niet. De Matin" met zijn artikel krijgt steun De „Rappel" bevat thans ook een oproep in denzelfden zin als de Matin." De repu bliek kan nog slechts door een buitenge wone energie en door buitengewone maat regelen gered worden. Het republikcinsehe volk moet het parlement sluiten. De fas cisten, de communisten, zelfs de socialisten staan klaar om tc handelen. Laten de re publikeinen zelf energiek optreden! Een soort van republikeinsch fascisme? Iut-usschen zitten de parlementsleden niet stiler is een nieuwe centruingroep gevormd, onder leiding van R. Paret en de Troqucr. De z.g. groep bevat 87. leden en wil iedere regeering steunen, die krachtig durft optreden voor het nationale welzijn. OOSTENRIJK. Toenemende werkloosheid. Het aantal werkloozen stijgt onrustba rend. In zes weken tijds is het aantal mei 35.600 of 30 pCt. gestegen. Het bedraagt in totaal thans ruim 155.000 cn de vooruit zichten zijn zeer ongunstig. POLEN. Minister afgetreden. Uit Warschau wordt gemeld, dat Morac- zewski, de sociaal-democratisch© minister van openbare werkeD, ontslag heeft geno men, daar er tusschen hem en den minis ter van financiën ernstig verschil van mee- ning bestaat. VEREENIGDE STATEN. De bnitenlandsche politiek, Kellogg, de secretaris van Staat heeft een rede gehouden over de buiteni. politiek, die historisch is gegroeid, verzekerde hij.: Amerika wil geen verwikkeling in Europee- sclie aangelegenheden en geen militaire ver-< bonden. Men wil wel meewerken voor vred© cn vooruitgang. Europa moet zijn schulden aan de Unie betalen. Dat is de Amer. re geering aan haar burgers verplicht De W St. hebben in en na den oorlog ontzaglijk veel voor Europa gedaan en gegeven aan geld, goed en menschen. De V. St. zijn in him regelingen coulant en edelmoedig ge weest, maar er moet betaald worden. Men ziet: op wijziging behoeft vooreerst niet te worden gerekend. CHINA. De burgerstrijd. De troepen van generaal Li-sjing-Kn, die •een bondgenoot van Tsjang is, hebben de troepen van Feng-joe-sjmg verslagen, die van Jangrtsoen tot in het N.W. van Tientsin teruggedreven zijn. Naar gemeld wordt, rukt Woe-pei-foe op Sjanghai aan. Naar verluidt, is Koeo-soeng-lin bereid aan T^jang-tso-lin toe te staan om zich on gedeerd terug te trekken en zjjn particulier bezit te behouden, op voorwaarde, dat hij zonder slrpd zijn troepen terugtrekt Amerika en de ontwapening. WASHINGTON. 15 Dec. (Reuier). Het depot van buiteni. zaken heeft de uitnoodi- ging van den Volkenbond ontvangen tot deelneming aan de werkzaamheden der commissie van voorbereiding der aanstaande te Geneve te houden ontwapeningsconferen tie. Met bet oog op het feit dat Kellogg zich thans to New-York bevindt, wordt over den inhoud der uitnoodiging niets losgelaten. Mosoel. GENEVE, 16 Dec. (Reuter). Gistermiddag heeft de Raad een geheime zitting gehou den, die 4 uur duurde. Het schijnt wel dat 's avonds de toestand was als volgt: De raad. en niet alleen meer de commissie van drie, helt zeer sterk over naar de oplossing die door de enquelte-commissie aan de hand was gedaan, n.l. Mosoel aan Irak toe te wijzen, doch de raad schijnt vastbesloten aan die oplossing minstens twee voorwaar den to verbinden: le. dat Engeland zich uit drukkelijk verplicht gedurende 25 jaar het mandaat over Irak le blijven uitoelenen; 2e. dat Engeland met Turkije economische overeenkomsten aangaat. De regeling der Mosoel-kwestie zou waarschijnlijk reeds een voldongen feit zijn, als de kwestie der ver lenging van het mandaat geen moeilijkhe-. den opleverde. Daardoor schijnt men noch in de Mosoel-commissie, noch in den Raad tot overeenstemming hebben kunnen komen, wijl er eenige onzekerheid nopens thge- land's werkelijke bedoelingen te dieD op zichte is ontstaan. Een of twee leden van den raad wilden zich niet verbinden zonder zekerheid te hebben verkregen omtrent het geen waartoe Engeland definitief bereid is. Havas meent dat alvorens een definitieve beslissing te nemen, de Volkenbondsraad van het Brifsche kabinet de noodige verze keringen wilde hebben. Chamberlain heeft gisteravond telegrafisch zijn regeering ge raadpleegd; van het antwoord, dat hij ver* wacht, hangt tijd cn wijze der regeling al* Een nieuwe Dawesleening? BERLIJN, 15 Dec. (V.D.) De agent-gene* raai voor de schadevergoedingsbetalingen Gilbert is met den directeur van de Engel* sche Bank Norman naar Amerika vertrok* ken ter bespreking van nieuwe credieten voor Diütschland in den vorm van een nieuwe Dawes-leening. Gemeld wordt, dat President Coolidgs een nieuwe leening aan Duilschland gun* stig gezind zou zijn. De spionuage in Franhiijk. PARIJS, 15 Dec. (Belg. Tel. Ag.) Vol gens een bericht van de „Echo de Parish- is te Bedarrides (dept. Veuclar) bij deni spoordijk een pakket met stukken gevon den, betrekking hebbend op de Franscho luchtvaart. Het envelop droeg een En- gelsch zegel De documenten bestaan uit 200 zijdjes en zouden van veel belang zijn. Waarschijnlijk staat de ontdekking in ver band met de onlangs ontdekte spionnagöi' Nieuwe onrust op Ierland. LONDEN, 15 Dec. (Reuter). Dc „Daily Chronicle" meldt dat een ordelijke maar vastberaden opstand is uilgebroken onder de politiemacht van Ulster die als gevolg van de Londensche overeenkomst zal wor den ontbonden. Een vergadering van verte genwoordigers der speciale Ulsterpolitie, met uilzondering van Belfast, zond een ultima tum aan den president, waarin de voorwaar den voor ontbinding worden voorgeschreven. Zonder het antwoord van den premier af 16 wachten werden stappen gedaan om de positie der politie in het Derbygebied te versterken. Gewapende wachten werden ge plaatst bij de wapenmagazijnen en opslag plaatsen, teneinde verwijdering van het materiaal te voorkomen. De grens- en an* derc diensten worden normaal voortgezet. Sovjet-Rusland. LONDEN, 15 Dec. (N.T.A. Draadloos). Uit New-York wordt gemeld, dat 10.000 Ford-tractors zijn verscheept naar Rusland voor landbouwdoeleinden in de a.s. leutev die over bet gansche land zullen worden gedistribueerd. LONDEN, 15 December (N.T.A. Draadloos)'. Uit Belgrado wordt gemeld; dat de Zuid-Sla-, vische minister van onderwijs Stephan Ra-, ditsj in een rede te Maribor wees op het| groote belang om op de scholen onderwijs te geven in de Russische Taal, „de taal van 't. grootste Slavische volk"

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2