De eenige goede er gorging Ver Tanden. jo. 20168. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 9 December Derde Blad. Anno 1925. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. lIplH. Door het bestuur der Martha-Stichting •Ibier wad gisteren aanbesteed het bouwen uan werkplaatsen als timmer-, smids-, K!,oerimakers-, stoffeerders, kleermakerijen mi. (c boawen op hef terrein „Rhijnstroom" PseschreTen werd door v. d Wal, Den 0aag f 35.600; Koster, Waddingsveen 134.700, f. Boot, Seheveningen f 29 500, PchoHen, Woerden f 34.440, v. d. Heijden, Woerden f 33.885, H. Oudenes alhier 16 924, Nederhorst, Gouda f 31.843, W. v. Helm, alhier f 27.777, W. v d. Bijl, alhier f 27.565. A. v. Dam, alhier f 33.741 K e r k e 1 ij k bericht. Ned.-Herv. teifc, Julianastraat, hedenavond 7 uur ds. 4e Broin. Gisteravond gat de Goudsclie Mondhar monica-vereen. ,,Excelsior"in het Nutsge- «ouw «en uitvoering. De zaal was matig be let. Hoogstens 50 belangstellenden woonden 4e uitvoering bij. Ook wat het gegevene be treft, kunnen wij dit niet erg prijzen. Voor loover wij tegenwoordig waren lieten ver- rehillende nummers nogal te wensclien over, tenminste do pianonummers en het optraden van den humorist". Naar wij vernemen is de poslduiven- jrereeniging „De Blnuwband" vournemens op 17 en 18 Dec. ec-n tentoonstelling Ie konden in het lokaal van Beider. Zooals m'n oei mededeelde, was het aantal inzendin gen reeds vrij groot, terwijl er ook reeds door particulieren verscheidene prijzen zijn bc- iclijkbaar gesteld. Saatrewonde. Tot ouderling hij to Gerei. Kerk, alhier, ajjn gekozen de ware» Jac. van Beek Jbzn. en D. Qualm, kot diaken de heer J. vaa Tilburg. Voor de A.-R. Kiesvereeniging „Ne derland en Oranje" trad in het lokaal achter 4e Gerei. Kerk alhier op de heer Chr. van den Heuvel, lid van de Tweede Kamer, inlks in plaats van den heer dr. Beumer, die verhinderd was. Na het zingen van Psalm 99 va. 4 en 2, «pende de voorzitter, de heer D. de Bruya Dm., de vergadering met gebed, las Ps. 99 en sprak een kort inleidend woord, waarna de heer Van den Heuvel het woord werd gegeven. Deze begon met er op te Wijzen, dat na de gehWiden verkiezingen zon Christelijk kabinet was opgetreden, waar- bi mannen zitting hadden genomen, waar tan vael voor land en volk kon worden vorwseht Op 11 Nov. werd echter door het aannemen van het voorstel-Kersten tot af- •chaffing van het Gezantschap bjj het Vati- eaan die verwachting den bodem voorloopig Ingeslagen, door het uitbreken van sen Ka binetscrisis. Daarna ging spr. in korte trek ken na de houding van verschillende par tijen inzake het gezantschap bij het Vaticaan, 1 voor- en het aannemen van het voorstel- Kersten. In breede trekken behandelde spr. de vraag: „Hoe en wat nu?" en besprak Serscliillende mogelijkheden tot oplossing van eza kabinetscrisis, en wees met nadruk op ie roepiDg der A.-R, partij, die oek op alles wat te komen staat, voorbereid dient te zijn an al'een door de waarachtige vreeze Gods ln staat kan zijn tot het brengen van oilers. Vervolgt-ne ging spr. na de geestelijke, staat kundige en economische toestanden in de landen van Europa, die alleszins somber er, donker werden gekleurd. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd geen ge bruik gemaakt. De voorzitter bracht den ipr. dank voor zijn bezielend woord, waarop na het zingen van Psalm 48 vs. 6 de heer Van den Heuvel de vergadering sloot met dankgebed. In do Chr. School aan dén Rijndijk kwamen tal van ouders met het bestuur en het onderwijzend personeel dier school hij sen tot het houden van een ouderavond. De voorzitter opende de bijeenkomst op gebruikelgke wijze, waarna een drietal onder werpen werden behandeld. De eerste spr., de heer Hortensius, van Koudekerk, behandelde „De grondslagen van het christelijk gezin" en toekende de atmos feer, die daar moet heerschen. De heer Bersma, hoofd der school, sprak daarna for „Het priesterlijk kleed van mogder, hei priesterlijk hart van God" en schetste do groote beteekenis van het gebed, ran do hand van vele voorbeelden uit do 11. Scbnft, opdat ook de ouders hun kinderen biddend opvoeden en' leeren bidden en ze brengen tot den God des Verbonds. Door den heer Y. Zintel werd' op geestige wijze ingeleid „Pietjes Gerrit en Grietjes Gerrit". Hij voerde zjjn gehoor in ecu to eeërlei huisgezin, waar de eene moeder het bart, en de andere het gezonde verstand liei spreken. Vruchtbare wenken werden gegeven over de Chr. opvoeding. Een aan gename bespreking volgde op elk der in leidingen. De zang van eeo dubbelkwariet, bnder leiding van den heer H. vao den Berg, verhoogde het genot van den avond, ton wij! eenige dames voor de noodige ver- werscbingen zorgden en de heeren van een •igaartje genoten. 't Was ongeveer middernacht, toen de «eer G. van Doornik met dankgebed sloot. Een collecte ten bate van „Eftatha" bracht >9 118.63. r w.vldinaveen. Burger 1. Stand! "•borer.: Noeltje Elizabeth. D. v. C. A. van p0 Berg «n L. G. Boslooper. Petronella, n' R°°'m!U13 en M. van der Woude. Overleden: Johannes Janmaat, 54 j. Zwammerdam. Door het Kiescollege der Ned. llerv. Kerk alhier werd tot ouder- hdg herkozen de heer J. W. van Muiswin- 'C' en tot diaken- de heer C. Bosman. Door een tweela! jongedames werd in - gemeente een collecte gehouden ten o der Stichting voor alleenstaande blin- Wolfheze. welke collecte de som van «®H2V> heeft opgebracht. Haarlemmermeer. Een dienstmeisje A. Sp., wilde zich per rijwiel naar haai dienst begeven Door de gladheid van den weg gleed ze uit en kwam in hel water terecht. Spoedig werd zij er uit gehaald, doch door den schrik is ze ongesteld geworden en wordt bij haar ouders aan den Aalsmeerder- dijk verpleegd. De landbouwer De B. aan den Sloter- weg alhier miste Dinsdag eeu schaap. Wijl het dier tot heden niet we^d teruggevon den, werd van de vermissing bij de politie aangifte gedaan. Te Zwanenburg alhier is Dinsdag overleden een dor oudste inwoners dezer gemeente, de arbeider W. Slingerland, die als een der eerste voortrekkers hierheen kwam en de ontwikkeling van den Haar- lemmermeerpolder van den beginne af heeft meegemaakt Hij bereikte den gezegenden leeftijd van 91 jaren en was de laatste ja ren niet meer tot werken in staat. Do Haarlemmenneersche Hoenderclub heeft weder een pluimveetentoonstelling georganiseerd, die ditmaal zóó vroeg wordt gehouden, dat er nu eigenlijk twee ten toonstellingen in één jaar plaats hebben. Het aantal inzendingen, bijna 600, heeft de verwachting verre overtroffen. De groote zaal van ,,De Landbouw" te Hoofddorp is inderdaad bijna te klein gebleken om zoo veel nummers te bevatten. De opening had den avond van te voren plaats en wel Dinsdagavond. Er was veel belangstellingleden en genoodigden. De heer Knaap, voorzitter van het ten toonstellingscomité, hield een openingsrede, zette in wanne bewoordingen het doel de? I vereeniging uiteen en bracht woorden van dank en waardeering voor hetgeen hier tot stand is gebracht, en verder aan allen voor de betoonde krachtige medewerking en het i ernstig streven om dit doel te bereiken, j een ieder opwekkende om door toetreding I als lid, de vereeniging te steunen. De heer Gevers dankte den heer Knaap I voor zijn waardeerende woorden en sprak I ook zijn beste wenschen uit voor het wel slagen van de tentoonstelling. Ook werd een woord van hulde gebracht aan de hee ren J. van Wijk, te Apeldoorn, die zich had belast met de keuring van het pluim vee en L. v. d. Berg, te Leeuwarden, die de watervogels en konijnen keurde voor de moeite, die zij zich voor deze zaak hadden willen getroosten en de ongetwijfeld uitne mende wijze waarop zij zich van hun niet gemakkelijke taak hebben gekweten. Hierna werd de eerewijn rondgediend en een rondgang gemaakt in de tentoonstel lingszaal, terwijl niet werd vergeten de aanwezigen ook even op de gevoelige plaat te brengen. Katwijk aan Zee. In de plaats van den heer v. d. Wijden, onderwijzer aan de M. U. L O.- school alhier, die vertrekt, is benoemd de heer Kooij, van Delft. Er worden in de Voorstraat, ter'hoogte van de Korte DwarsstraatNieuwe Kerk een aantal booraen van hun takken beroofd, j waarna ze gerooid zullen worden. Daarna worden jonge boomen geplant. Niets bij- zonder, zal men allicht zeggen. Toch kan het dit wel zijn. FTet is nu bijna een jaar geleden, dat onze gemeente-tuinman, de heer Van Zeist, eenzelfde karwei onder handen had en daarbij zoo ongelukkig te pas kwam, dat men langen tijd voor zijn leven gevreesd heeft. Hij is echter na veel lijden eindelijk genezen en doet thans zijn werk weer als vroeger. Het boomen ont lokken en rooien in een straat met zeer drukke en levendige passage, eischt de grootste mate van voorzichtigheid van de werklieden, die daarmede bezig zijn en dt* verantwoordelijke chef, hier de heer Van Zeist, heeft alle mogelijke voorzorgen te nemen, opdat dc vallende takken en boo men, niét door de ruiten der omwonenden gaan, geen voorbijgangers daardoor worden gekwetst en geen voertuigen beschadigd. Denk alleen maar eens aan de vele hon derden kinderen, die daar viermaal per dag passeeren. Het spreekt vanzelf, dat in de bètrekke- lijk nauwe straat het werk zeer wordt be moeilijkt, doordat men de vallende takken en hoornen niet den vrijen val kan geven, doch deze op een van te voren uitgezocht plekje moet laten neerkomen. En dit werk eischt daarom de oplettend heid en de zorg van den geheelen persoon Wonderlijk, dat het publiek soms nog zoo hinderlijk bij' dezen arbeid kan optreden. Want het gebeurt, dat do weg voor de vei ligheid enkele minuten vorr het verkeei moet worden afgesloten en dan is het al gebeurd, dat procés-verbaal moest worden opgemaakt, omdat een wagenbestuurder op eigen gezag dc afzetting verbrak en zich zelf en andere daardoor in levensgevaar bracht. Wij achten het dan ook hoog noodig, dat bij dezen gevaarlijken arbeid geregeld toe zicht gehouden wordt door de daartoe be voegden, ander9 zal het ons niet verwon deren als we dezer dagen ongelukken te vermelden krijgen, die bij het vellen der boomen in de Voorstraat zijn ontstaan De heer J. R. Janssen, onderwijzer aan de „Chr. School voor M.U.L.O, alhier werd in gelijke functie benoemd bij het Chr. M.U.L.O. in Indië. Van de Katwijker haringloggers, waar van de vangsten naar Katwijk werden ver scheept kwamen in de haringbaven te IJmuiden aan: KW i69 met 332 kantjes KW 154 met 107 kantjes» KW 167 met 103 kantjes KW 97 met 98 kantjes en KW 149 met 200 kantjes pekelharing. Gisteravond sprak in de Gemeentezaal de hoer Spijkhoven van Driebergen. Voor gelezen werd Maleachi 3. Tot tekst koos spr. daarvan vers 2 en 3. Vervolgens bepaalde hij zijn gehoor bij de volgende 4 punten: Wie zal bestaan», de verschijning, de arbeid en de uitwerking. Gezongen werden de Psalmen: 119 vers 22 en 25; 66 2; 66 4 en 5 en 22 15. Lisse. De afdeeling Lisse van Bloem bollencultuur hield Dinsdagmiddag in de groote koffiekamer van hotel „De Witte Zwaan" een ledenvergadering onder presi dium van den voorz., den heer M. Veld- huyzen van Zanten. De opkomst had ,gezien de groote afdee ling, beter kunnon zijn, of was punt 6 van de agenda „Bestuursverkiezing", hier soms mede oorzaak was Do voorz. opent de vergadering, waarna do secretaris op verzoek de notulen las, aie onveranderd werden vastgesteld. Allereerst komt aan de orde „Ingekomen stukken en mededeelingen". Ingekomen zijn, de mededeeling \an het Departement van Landbouw, dat dit de partement f 400.30, en de gemeente Lisse f 25 bijdraagt in de kosten van den win- tercursus 1925/26. Over de statutenwijziging werd niet veel in het midden gebracht. De voorz. zegt dat de voorgestelde wijzi gingen betreffen het scheidsgerecht, daar- dit thans niet voldoende houvast meent te hebben, op de naamlooze vennootschappen en hun directeuren Voor zoover betreft de wijziging in de statuten op het heffen van de contributie, waarbij zou worden vastge legd, dat de contributie zou kunnen wor den verhoogd, verklaart de voorz. zich hier I niet voor. In de vorige vergadering, aldus deze spr. is een besluit genomen, om de contributie met 2 cent per R.R. voor we tenschappelijk ondeïzoek, en onpersoonlijke reclames te verhoogen, zoodat de nieiiw be doelde wijziging* beslist overbodig is. De heer Volkersz achtte het beter, om het fonds voor wetenschappelijk onder zoek en onpersoonlijke reclame te splitsen. Gaarne zag spr. de omschrijving nader toe gelicht. Uit de nadere bespreking blijkt, dat deze statutenwijziging onvermijdelijk is om recht te verkrijgen tot de heffing van een hoogere contributie. Besloten werd dab dc afgevaardigden ter algemeene vergadering, niet voor de voorgestelde statutenwijziging zullen stem men, omdat het doel daarin niet wordt genoemd. Vastgelegd moet worden, dat de extra-heffing alleen dient voor onpersoon lijke reclame en wetenschappelijk onder zoek en de heffing niet hoogev zal zijn dan 2 cent per R.R. Behandeld wordt een amendement van de afd. Sassenheim, inzake het seheidsge- recht. Deze afdeeling stelt voor het scheids gerecht uit te breiden van 72 tot 90 leden. Het praeadvies van het H. B. luidt deze I getallen te wijzigen in 24 tot 36 leden. De socr., lid van het scheidsgerecht, was er niet voor heb ledental zoo uit te breiden, want deelname aan 't scheidsgerecht eischt eenige ervaring, gesloten werd met het praeadvies van het H. B. mede te gaan. Van de afd. Hillegom i6 een amendement om hjgt bollenpellen uit dc Arbeidswet ie lichten. Het H.B. ontraadt dit voorstel, waal-mede dè vergadering accoord gaat. Op de begrooting van het H.B. werden geen op- of aanmerkingen gemaakt. Hiermede is de beschrijvingsbrief afge handeld. Aan de orde komt het tentoonstellen van broeiproeven. Bij den secretaris waren tot nog toe geen opgaven ingekomen voor deelname. In verband hiermede .kon dit punt niet worden afgehandeld. Afgewacht dient te worden, of er zich mededingers zullen opgeven voor de keuim- gen voor hyacinthen op of tegen 23 Dec. 1925, voor vroege tulpen voor of op 25 Jan. 1926, voor late tulpen voor of te6en 15 Febr. 192G. De periodieke verkiezing brengt ons de aftreding van den voorz. on den 2en secre taris. Van de bestuurstafel werden een tweetal namen genoemd. Gekozen werden tesp. als voorz. en 2de secretaris de hee ren J. M. van Til en D. W. Lefeber. Beide genoemde heeren, niet aanwezig zijnde, zullen hiervan in kennis worden gesteld. Bij de rondvraag vraagt de heer Volkersz nog nadere inlichtingen betreffende de re geling van het comité, samengesteld voor het wetenschappelijk onderzoek. De voorz. zegt toe een schriftelijke vraag te zullen richten tot genoemd comité. De vergadering neemt het besluit om aaii den brigadier van de Rijksveldwacht, den heer Boerema en indien noodig blijkt ook anderen, een gratificatie toe te kennen, voor het beleid en den ijver, aan den dag gelegd, bij den diefstal van bloembollen bij de firma H. de Graaff en Zonen alhier. Hierna sluit de voorz. onder dankzegging voor de opkomst de vergadering. Dinsdagavond hield de Pluimvee- en Konijnensportvereeniging „Lisse en Om streken" een ledenvergadering in het café Nieuwenhoven. De heer W. F. Daudey had als voorz. de leiding van dezen avond. Een zestal punten stond op de agenda. De opkomst was niet, direct slecht, maar is toch ook wel eens beter geweest De voorz. opent de vergadering, waarna de se cretaris de notulen leest., welke onveranderd worden vastgesteld. Geballoteerd werden con 16-tal candidaten, waaronder van verre streken. Alle candidaten werd aangenomen als lid, waardoor het ledental tot 135 werd opgevoerd. Ann de orde komt bespreking tentoon stelling. Door den voorz. wordt de mede deeling gedaan, dat het aantal inzendin gen dit jaar zeer groot belooft te worden. Van verre worden inzendingen toegezegd. Verschillende vrijwillige krachten gaven zich op voor de opstelling van de tentoon stelling. Vervolgens wordt het woord gegeven aan den lieer Th. J. Werter, uit Leiden, die zijn lezing over dc postduiven, welke in de vorige vergadering afgebroken was, voort zette. Spreker toonde verschillende ken merken welke vereischt worden bij ten- toonstellingdiei'fen, en wees or op in welke conditie zoo'n vogel moet verkeeren, om een groote vlucht te maken. Enkele vragen werden spr. gesteld in ver band met de postduiven. De voorz. brengt hem dank voor de nut tige en aangename causerie, j Als attractie had een verloting plaats van eenige kamerplanten, raskonijnen ca eenige zakjes pluimveevoeder. Een der aan wezigen maakte bij de rondvraag aanmer king op de prijzen der verloting. Weer eeu ander zag gaarne bij de te houden tentoon stelling een deskundige voorlichting voor postduiven. Tenslotte meldde zich vrijwil lig een 10-tal leden aan om des nachts in het tentoonstellingsgebouw te waken tegen 'stal enz. Na allen dank gebracht te hebben sluit de voorz. de vergadering. Noordwijk-Bmnen. De negen en dertig jarige mej. v. Abswoude, wonende Offenweg alhier bleef Maandagavond plotseling dood op haar stoel Noordwijkerhout. Dinsdagavond verga derde de afd. Noordwijkerhout van den R.-K. Volksbond. Als spreker trad op de heer Goï- iinga, voorzitter van den Raad van Arbeid te Leiden. Spreker zette uitvoerig uiteen: het nut van het plakken van rcntezcgels én de voordeelen van de vrijwillige ouderdomsv;Tr zekering. Er was een talrijk publiek aanwe zig. Oegstgeest. Door liet bestuur dezer ge meente was lot den directeur van het poel en telegraafkantoor alhier het verzoek ge richt om in dc parken brievenbussen te plaatsen. Thans is hierop antwoord ontvan gen, waarin toezegging Wordt gedaan, dat in hel Emma- en in hel Jul ia napark. brieven bussen zullen worden geplaatst. RECLAME. Sassenheim. Gemeenteraad. RECLAME. AKKER'S r KLOOSTERBALSEM beroemd wrijf middel j bij rheumatiek,«pit, i spierverrekkingen en stramheid,. 7781 Voorzitter: de burgemeester. Aanwezig alle leden. De heer A. y. d. Voet werd, na de ver- eischte eeden te hebben afgelegd, geïnstal leerd en door den voorzitter welkom goliee- ten. Ingekomen stukken: 1. Een envelop met twee briefjes van 25 gulden, met een begeleidend schrijven: Den gemeentekas te kort gedane gelden. De heer Warnaar uitte den wensch, dat dit voorbeeld navolging moge hebben, want, zei hij, er ligt op dat terrein nog een groot deel braak. 2. Dankbetuiging van de besturen van Fröbelschool en Zuslcr^jpool voor de toe gestane subsidies. Naar aanleiding va-n e.en vraag van den lieer Speelman, in de vorige vergadering, om het verkeer beter te regelen in het nau we gedeelte van ons dorp, Het Bruine Paard en omgeving, werd de politieverordening in dien geest gewijzigd, dat in genoemd gedeel te van hel dorp met voertuigen niet langer mag worden stilgestaan dan hoogst noodza kelijk is. Gepoogd zal worden de halte van de tram bij „Het Bruine Paard" verplaatst te krij gen. Ook zal in de verordening worden opge nomen, dat stilstaande passagierstrams niet voorbij mogen worden gereden in dat smalle dorpsgedeelle. Op voorstel van B. cn W. werd aan de Pluimveevereeniging Sassenheim voor een eereprijs toegekend f 10. De aftredende leden van de plaatselijke commissie van Toezicht op het Lager On derwijs, de heeren Mat ze en Van Gills, wer den herbenoemd. Aan de Gewestelijke Landstormcommis sie werd met algemeene 9temmen een sub sidie toegekend van f 50 en aan de R.-K. Gei ten fok vereeniging een subsidie van f 2 per gedekte geit. De heer Warnaar bleef bij zijn -voorsiet van f 1. Hij beweerde, dat de leden der vereeniging door steun van parti culieren zich zelf moesten trachten te hel pen. Hierna was aan de orde de gemeentebe groting, dienst 1926.. De algemeene be schouwingen werden geopend door den heer Van Zonneveld. Deze had iels te zeggen over de finantiën van de gemeente cn de woningpolitiek. Wij wonen in een rijkgeze- gende streek en ik heb er ook niets legen, om geld uit te geven, maar ér kan een an dere tijd komen, een tijd, waarin het bedrijf minder goed gaat, zeide hij. Daarom moe ten wij ons nageslacht niet binden aan te groote leeningen. We moeten een meer voorzichtige politiek volgen. Wat b.v. de huizenbouw betreft. Door de woningbouw vereniging is beslag gelegd op 5Va ton. Dat bedrag i9 m. i. hoog genoeg. Laat de parti culieren nu maar eens gaan bouwen. De heer Van Breda vestigde de aandacht op wegen en rioleeringen, als Menneweg, Beukenlaan, wegenplan buitenplaats Ter Leede; het volgen van een vast systeem bij het rioleeren. Ook zag spreker gaarne, dat het schoonmaken van de wegen anders zal geschieden, dat er een verordening zal ko men op woonschuiten en herziening van ha- ven- en kadegel den. De heer Van Rijn begon met het beleid van B. en W. toe te juichen.Hij kon evenwel niet in alles dat beleid van het college prij- De smaak ▼an het Odol la heerlijk verlrisichsnd. 7787 zen. Waarom niet? Een jaar geloden is bij de vorige begrooting gewezen op de winkel sluiting op Zondag. De Raad was er loeu voor en wij dachten, dat er spoedig een ver ordening op zou komen. Nu, na een jaar, is die verordening er nog niet. Mogen we liaar nu binnen korten tijd van B. en W. verwachten? Dan, mijnheer de voorzitter, komt het nogal eens voor, dat wij ons bier onparle mentair uitdrukken. Ik zou gaarne zien, dat in zulke gevallen de voorzitter ons tot da orde riep. Verder wilde spreker, als het mogelijk is, een overzicht van wal de gemeente,moet bij dragen aan de verschillende bedrijven en vroeg hij, of B. en W. al eens hadden ge dacht aan de verbinding van de Juliana- laan met de Van Heemslraslraal. Tot slot wees hij er nog op, dat hel z. i. niet goed is, de schulden der gemcenle zoo langzaam al lo lossen, vooral met het oog op de toekomst. De heer Bisschop wierp een blik op liet verleden en constateerde, dat do laalsle ja ren voorspoedig zijn geweest. Dat zal niet allijd zoo blijven. Daarom moeien we voor zichtig zijn Maar spreker wilde niet bezui nigen op zaken, waarvan ons nageslacht la- Ier profijt kan hebben. De heer Kroon had klachlen over haven gelden, haven, het toezicht over de gemeen te-arbeiders spreker wilde een voorman zien aangesteld betere middelen van ver keer, grootere aflossing van de gemeente- schulden. De heer Bader vroeg het woord, omdat de Woningbouwvcrceniging ter sprake was ge bracht. Wat de nieuwe 29 woningen aan de Zandslool betreft, zei spreker, daarvoor hebben wij. een oproep geplaatst. Er zijn 50 gegadigden. Geholpen zullen worden men- schen, die het het meest noodig hebben. Er in zullen komen 15 R.-K. en 14 Protestan ten. De Woninghouwvereeniging hoeft op het oogenblik 132 woningen. Het Rijk legt hier op toe f 1500 en de gemeente 1600. Dat is toch voor ae gemeente geen groot bedrag. Er is door ons in een groote be hoefte voorzien. Wanneer hot particulier iniliatiof tekort schiet, dan komen wg weer wij den Raad om huizen te bouwen. Do heer Speelman bracht Ier sprake de Sassenheimscho vaart. Deze is te nauw en heeft hinderlijke bochten. Verbreeding en rechtmaking is, volgens hem, een eisch des tjjds. Spr.. uitte verder den wensch, dat een trottoir wordt aangelegd van ter Leede tol de Wasbeeklaan (Badhuis). De heer Warnaar waarschuwde, hoewel onze gemeente er gunstig voorstaat en we op 't oogenblik ook veel kunnen doen, we toch voorzichtig moeten zijn en maar niet al to gauw gelden beschikbaar stellen voor groote plannen. We moeten onze draagkracht niet overschatten. Vraag, zeide h(j, niet to groote offers van hen, die na ons komen. De heer Bader sprak er zrjn blijdschap over uit, dat de algemeene beschouwingen zoo'n kalm verloop hebben gehad. Wat geeft het, elkaar een hak te zetten. Hjj juichte her toe, dat het zoo is afgeloopen en brengt daarvoor zgn dank aan den Raad. Do voorzitter kwam hierna aan het woord oo, beantwoordde zooveel mng- lij.k de ver schillende sprekers, waarna de ziltidg werd verdaagd tot des namiddags halfdrie, om do begrooting artikelsgewgze te behandelen. Del volgnummer 83 van de uitgaven, salaris burgemeester, gaf de heeren Verkley en Bisschop; aanleiding, om er op te wijzen, dat, waar de burgemeester hier zoo actief is, hem zoo goed mogelijk te salarieerem Ook de heer Speelman sloot zich hierbij aan. De heer Warnaar gaf als zijn meening te kennen, dat, waar de burgemeester een verhooging dubbel en dwars waard is, men wel moet bedenken, dat er in de ambts woning ook al een vergoeding zit, en tiet salaris van den burgemeester reeds 1500 meer is dan de norm. Hg acht het op oogenblik niet den juisten tijd, om dit punt te bespreken. De heer v. d. Geest stelde hij volgnummer 87 voor, om de presentiegeldea van de Raads leden te verhoogen van 3 op 5 gulden. Aan genomen. God. Staten hebben nu te be slissen. Volgno. 91. De heer Speelman vraagt of het drukwerk zooveel mogelijk brj de ingezetenen wordt geplaatst. De voorzitter zegt met deze vraag rekening te houden. Volgno. 102. De heer v. Breda zou gaarne de kiezerslijsten voor den kostprijs aan de kieevereenigingen willen afstaan. Aangenomen wordt de prijs te bepalen op f10, het was f 15. Bij den post: salaris gemeoutcopzieUter, vroeg de heer v. d. Geest hoe het staat mei de instructie. Hij was van meening, dat er besloten is de instructie zoo te wjj- zigen, dat de gemeer:te-opa;chter geheel iD den dienst der gemeente komt De voorzitter stelde voor den post nu maar te laten staan en afwachten, wat B. en W. zullen doen. Aldus besloten. Bjj den post: onderhoud Charbonlaan maak te de heer v. Breda de opmerking, dat het nu wel eens tgd wordt om den boef daar op te knappen. Er moet een sehoeiing komen en een hek, dan is de vjjverlcant goed verzorgd en afgezet. De kinderen moeten niet meer in dien kant kunnen komen.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9