UIT DE RIJNSTREEK. km dader, den stukadoor H. M., gearresteerd De man wm pas uit de gevangenis ontsla gen. liet feit kwam aan het licht door vin gerafdrukken, die met de zijne overeenko men, doch bovenal doordien men op de jilaats van het misdrijf een knoop vond, die aan 's mans broek ontbrak. De knoop droeg dezelfden firmanaam als de andere knoopen die de man aan zijn kleeding had. Men meldt uit de S t r e e k: Door de vorst, welke dit jaar vroeg is ingetreden, zijn een paar millioen nog te velde staande bloemkolen waardeloos geworden. Het ijs heeft te Ferwoude'n slachtoffer gevraagd. Twee zoontjes van den veehouder H. S. waagden zich op het verra derlijke sneeuwijs. Zij zakten er tegelijk door. De vader redde zijn oudsten jongende jongste was onder liet ijs geschoten en ver dronk. Volgens mededeeling van het Handelsinformatiebureau van Van der Graat Go.'s Bureaux voor don Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 3 December in Nederland uitgesproken 61 faillissemen ten, tegenover 70 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met S December 1925 3889 faillissementen, tegen over 1194 over hetzelfde tijdperk van het yorigc jaar. Een landlooper komt een boe renerf op en vraagt de boerin óm e«n 'aalmoes. „Kom maar binnen!" zegt de boerin, maar do landlooper aarzelt, want naast de vrouw staat een groots hond met blinkende tanden. „Bjjt lig?" vraagt do bedelaar. ,,'k Weet 't niet," zei de boerin, „we hebben hom vandaag pus als St.-Nicolaas- geschenk gekregen, en nu wou ik hem 's, probeereu." Alphen. Gemeenteraad. (Vervolg). uj. cn "W. waren Van meaning dat de raad liet wenschelijlc achtte, de werken spoedig uit te vperener was een achterstand in te halen, daarbij komt, dat de overige uitgar ven niet lager werden; overigens zijn B. en W. het geheel eens te moeten blijven bezui nigen. De uitbreiding der gemeente en de ge noemde werken die niet onbelangrijk wa ren, vcreischlen groote bedragen. Wat betreft de heffing van pensioensbij- dragen, dachten B. en W. in den geest van j den raad te handelen, daar de raad reeds tweemaal een dergelijk voorstel heeft aan genomen; dat dit tenslotte niet is verwezen- J lijkt, dankt men aan het feit dat Ged. Staten deze besluiten niet goedkeurde. Vanaf het standpunt van rechtvaardigheid beschouwd, zullen de niecningen wel blijven verschil len. Er zijn looncn waar de voorgestelde pen sioensbijdrage niet ai kan, doch het Dag. Bestuur had het voornemen deze salarissen mettertijd te herzien. 't Georganiseerd overleg, zal volgens spr. weinig kans van slagen hebben maar veel bezwaren zullen zich voordoen; een com missie waarin beide partijen persoonlijk voordeel op het oog heeft, kan z. i. geen re sultaat hebben. Op de opmerking dal B. en W. wel gelden beschikbaar stellen voor de burgerwacht ^n niet voor de vacantiekolonics antwoordt spr. dat do gemeente zich op het standpunt stelt zich zeer te beperken op gebied, wat voor particuliere interesse is aangewezen. Wat de heer Noomen op het oog heeft om de woningbouw meer te leiden op grond van het grondbedrijf, zegt spr. dat dit niet mo gelijk is. Dat er van de gebouwde huizen, zoo'n laag percentage gebouwd is op ge meentegrond heeft een bijzonderen oorzaak. Op het oogenblik is er veel animo in den Hoorn, doch dit is met een speciaal doel van den belanghebbende geschied. Dal de gronden te duur zijn moet absoluut ontkend worden, gaan we nog lager met de prijzen, dan loopen we vast. Verder moeten we er voor waken de woningbouw niet te sterk te bevorderen en niet op te voeren boven de natuurlijke behoefte. De gemeente moet hierin niet voorgaan; als er wat winst aan zit, dan zullen de particulieren er wel als de kippen bij zijn om de gronden zelf te ex- ploiteeren. Op de gemaakte opmerking over de ver meerdering van kennis van het politieper soneel is spr. volkomen bereid hierover met den commissaris te onderhandelen. Spr. is het ook veel waard wanneer de politie in staat is meer zelfstandig tc kunnen optre den. De heer Noomen is het er mede eens dal men woningbouw op bepaalde plaatsen niet ban dwingen, maar het grondbedrijf i3 zelf de oorzaak daarvan door haar hooge prij zen. Wij hebben het te danken dat een der ingezetenen bijna een geheel dorp arbei derswoningen heeft laten bouwen, anders was er hier nog een zeer groote woning nood. Er zitten, aldus spr. meening, kapitalen in den grond die totaal renteloos liggen, als b.v. de straat achter de Bloemhofstraat. Hierop komt pl.m. f 1500 renteverlies jaar lijks. Spr. zou hel daarom wenschelijker vinden de bouwrijpe gronden daar, met f 1 schade per M2. te verkoopen, dan aan de prijzen vast te houden en elk jaar rentever lies te moeten betalen. Bovendien worden er aan arbeiderswo ningen te hooge eiscben gesteld; 't is alle maal mooi en nuttig, doch voor den arbei der wordt het niet om te betalen. De heer Van Dijk dringt aan om meer Systeem te brengen in hel beheer van de ge- meenle-financiön. De werken zijn z. i. in veel te snel tempo uitgevoerd. Ten opzichte van de 8 pet. premieheffing zal spr. straks |net een nader voorstel komen. De heer Noomen heeft zijn aandacht besteed aan het grondbedrijf en zijn zienswijze bekend ge- inaakt door te vertellen dat de grondprijzen Verlaagd dienen te worden. De prijzen zijn febter reeds laag genoeg. De prijs van 14.75 per M2. bij de Bloem hofstraat ie in geen enkel opzicht duur als men weet dat de straataanleg aldaar reeds f80.000 heeft gevorderd. Daarentegen is de Nat. Werk mansbond zelfs bezig geweest om grond voor woningbouw te exploiteeren die f 8 per M2, kostte. Spr. zou gaarne zien dat de heer Noomen zich eens uitsprak wat de gronden dan wel zouden moeten kosten volgens zijn meening om rendabel te zijn voor arbeiderswonin gen. De voorzitter is ook van meening dat zooals de heer Oosthoek do huizen exploi teert, het voor anderen niet mogelijk is, dat brengt zijn bedrijf mede. De woningen wor den verhuurd voor f3.25, een prijs waar voor niemand zulke degelijke woningen kan bouwen. De heer Noomen kan geen grondprijs be palen. Zijn opinie is meer dat er te hoogo eischen gesteld worden aan de woningen. De heer v. Dijk deelt verder mede dat ver laging van den grondprijs van f 1 per M2. op zichzelf een aanzienlijk bedrag, toch van weinig invloed zal zijn op den huurprijs. Stel dat er voor een woning 100 142. noodig is dan maakt dit een verschil van fO.10 per week op de huur. Daardoor kan een huis niet te duur worden, 't Zit echter in den bouw zelf. Op het oogenblik is er geen vraag naar, want er slaan vrij wat huizen in Alphen leeg. De heer De Wolff handhaaft zijn stand punt ten opzichte van de indirecte belasting heffing. De lichlbedrijven moeten niet bere kend zijn om er winst uit. te halen. Spr. uit zich sterk tegen het ontrekken van f 5000 uit de winst dier bedrijven om de gemeente lijke uitgaven te dekken. De kleine mensch- jes worden hierdoor het meest gedrukt. De heer Herngreen vindt dat de heer Do Wolff een sterk contract vormt met zijn partijgenoot Wibaut uit Amsterdam, deze is er zelfs sterk voor en vindt het geoorloofd zelfs zeer groote bedragen uit de winst tc halen. Bovendien is het argument van den heer De Wolff geheel onjuist, juist de groot verbruikers hebben van deze indirecte be lasting de meeste schade. Spr. is er niet te gen uit principe, doch acht dat een indirec te belastingheffing thans nog niet noodig is. De discussie over de algemeene beschou wingen wordt nu gesloten. Bij de begrooting der gasfabriek spreekt de heer Noomen de wenschelijkheid uit over verlaging van het tarief voor etalage-ver lichting. Wethouder Vlasman zegt hierop dal daar reeds veel over gesproken is doch dit veel moeilijkheden met zich brengt, waarop de heer Noomen zijn woorden intrekt. Post 20 uitkeering aan de gemeente f8030 wordt aangehouden op voorstel van den heer Ilcrngreen, daar hierin vervat is de f 5000 indirecte belasting. De begrooting der waterleiding wordt zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd. De heer Den Ouden is het bij de behan deling der begrooting van het grondbedrijf niet eens met een geraamde post van f 16.375 voor verkoop van gronden. Elk jaar wordt er tusschen-t 60.000 en f60.000 ver- kocht. Ook staat cr geen post voor aflossing aan de gemeente, doch daartegenover f 10.000 voor straataanleg. Vorig jaar is er f 12.700 afgelost en het is gebleken dal dit gemakkelijk kon, daarom wil spr. dc post van f 16.375 met f 2700 verhoogen wat toch een zeer nauw genomen raming is en de straataanleg laten vervallen, zoodat dan weer eenzelfde bedrag aan de gemeente kan worden afgelost. Na een langdurige discussie wordt beslo ten de begrooting goed te keuren en omlrcnt bedoelde posten nog met een nader voorstel te komen. Ook die van het Algemeen Armbestuur cn Gezondheidscommissie worden goedge keurd. De heer Van 't Riet maakte bij de behandeling van eerstgenoemde dc bemer king -waarom het kwam dat bij de kusten van verpleging niet alle diaconiën hetzelfde bedrag betaalden. Dc heer Gesman antwoordt hierop dat dit ook wel gedaan wordt doch er zijn ge vallen waar men wat door de vingers moet zien. 'I ls dikwijls moeilijk te bepalen of dc kerkelijke diacouie ten" opzichte van eea of ander geval wel verplicht is daarvoor tc. zorgen. Dc heer Van 't Riet stelt zich te vreden wanneer de diaconiën wat meer hun plicht ten opzichto van hun armen, zal wor den voorgehouden. Gemeente-begrooting. De heer Bol vraagt naar de aanleiding van de vaste aanstelling van een tijdelijk schrijver en verhooging van diens salaris met f 200. De Voorz. antwoordt hierop, dat er niet het minst aanleiding is om hem deze verhou- ging niet te geven. Hij verdient het wei. De heer Meijer vindt de tactiek van den heer Bol niet juist; het maakt alle energie dood. De heer Van Dijk is niet legen verhoo ging, maar betwijfelt het of het wel noodig is, dat hij voor vast wordt aangenomen. Dc heer Herngreen is het met B. en VV. eens; als er goede jonge krachten van kunnen groeien moet men deze aanmoedi gen. Aldus besloten. Bij post 157, f 1500 voor loonen brand weerpersonecl, staat f 300 voor salaris lei dend personeel. De heer Herngreen is hier achter gekomen, dat f 150 hiervan bestemd is voor den heer Waardenburg. Spr. acht het beter indien B. en W. meenen dat deze heer niet voldoende is gesalarieerd, zij moe ten voorstellen loonsverhooging, maar niet voor dergelijke bijkomstigheden extra bijbetalen. De heer Meyer is dezelfde mecning toe gedaan. De heeren v. Dijk en Noomen ziju tegen toekenning van dit extratje. De heer Den Ouden is het er ook niet mede eens de 'leiding der brandweer was bij den heer Hildermse in goede handen De aanstelling van den heer Waardenburg als leider brengt z.i. bezwaren met zich mede. Spr. zou gaarne overleg plegen met de gascommissie om hierin een goedo oplossing te vorkrij gen. De Voorzitter verheugt zich over de re organisatie der brandweer, die zoo schitte rend van stapel is geloopen, doch nu moet héél scherp worden toegezien dat deze in prima conditie blijft. Daarvoor is techni sche leiding noodig. .Wanneer de brandweei Aan de Irenische Vaart nabij Amsterdam kwam door de gladheid van den weg een petroleum-tankwagen in het waler. Donderdag reed bij Zalt-Bommel de D-trein nit Bazel op een gedeelte van een goederentrein, waardoor zeer aanzienlijke materieele schade ontstond. Over zichtsfoto van de plaats des onheils. Men ziet dat de wagens, die met kolen geladen waren, als speelgoed omvergeworpen en vernield zijn. slap wordt behandelt, loopt de boel weer in 't honderd. Tweemaal is reeds gebleken bij een onverwachts onderzoek dat er iets aan haperde, - 't waren slechte kleinighe den, doch het is een bewijs dat er voortdu rend deskundig toezicht op gehouden wordt De heer Hildernisse stelt zich hiervoor niet meer beschikbaar cn nu hadden B. cn W. in den heer Waarden burg een goed opvol ger gevonden. Reeds 2 maanden wordt dc controle door beide heeren gezamenlijk verricht, zoodat de heer Waardenburg reeds geheel met alles op de hoogte is ge komen. De Voorz. zou het daarom ten zeer ste betreuren, indien de raad aan het voor stel zijn goedkeuring niet hechtte. De zaak is thans tip top in orde en wo zijn er van overtuigt dat dit ook zoo blijft. Goedge keurd. Bij post 172, subsidie politieschool f50, wenscht dc heer Do Wolf aantcekening dat hij zich cr tegen verklaart. Reeds zooveel maal heeft spr. zijn standpunt hieromtrent uiteengezet, dat hij niet weer in herhaling wil treden. Kosten Burgerwacht. Bij deze post wcnscht do heer De Wolff stemming, met 15—1 stem wordt deze post die een halve cent per inwoner bedraagt, gehandhaafd. Bij post 379, aanleg trottoir naar Gouw- sluis vraagt de heer Den Ouden of het trot toir niet wat smaller kan worden. Een breedte van 3Vh Meter schijnt spr. toch wel wat overdadig. Wethouder v. Leeuwen wijst cr op, dat dit met opzet gedaan is met het oog op de drukke passage. De heer v. Dijk komt het gewcnscht voor hiermede wat te wachten, waarmede de heer Bol het geheel eens is. De heer Herngreen: „Ja, natuurlijk, dat komt omdat jij in Aarlanderveen woont." (Hilariteit). De heer Noomen is een reusachtig yooi- stander en spr. hoopt dat met bekwamen spoed het werk ter hand zal genomen wor den, zoodat er eens een einde gemaakt wordt aan dien allerslechtsten toestand. De heer Herngreen spreekt uit onder vinding dat het verkeer daar zeer druk is; cr moet spoedig verbetering komen. Ook de Voorzitter is de meening toegedaaD dat dit werk niet lang mag uitgesteld worden. De heer v. Dijk acht het een kwestie van wijs beleid om au eens zachtjes aan te doen en stelt daarom voor dezen post van f 13.000 van dc begrooting te schrappen. De heer Bol ondersteunt dit voorstel, dat, in stemming gebracht ,met 142 stemmen wordt verworpen. De heer Noomen wenscht stemming over post 380. Aanschaffing motor-sproeiwagen f 4000. De Voorzitter pleit voor aanschaffing doch het mocht niet baten, met 97 stera men werd besloten dezen post te laten vervallen. De vergadering wordt hierna een uur geschorst. Nadat de vergadering weder is heropend komen de Ontvangsten in behandeling. Bij post 10, 3pct. Pensioensbijdrage spreekt do heer Van Djjk zich uit, dat hij er zich niet mede kan vereenigen. Spr. stelt voor alle salarissen te herzien en dan de volle 8.5 pet. bijdrage af te trekken. Dit voorstel wordt gesteund door den heer Ranka De heer Herngreen is in principe voor pensioensbijdrage door de ambtenaren, dan wanneer de salarissen opnieuw 'worden ge regeld. Thans is spr. tegen de heffing van de 3 pet pensioensbijdrage mede uit hoofdd van den meer gunstigen financieelen toe van de gemeente. Op dezelfde motieven grondt de heer Noo men zijn meening tegenover de pensioens bijdrage. De heer Van Dijk verduidelijkt zijn voor stel. Spr. staat n.ct op het standpunt van salarisverlaging, doch dat cle ambtenaar zelf zijn bijdrage voor liet pens.oenfonds bij draagt. De Iconen kunnen dan eerst h.ermede in overeenstemming worden gebracht. De lieer Herngreen komt nogmaals-terug op den post van £16.375 welke geraamd wordt voor verkoop van grond, terwijl hier tegenover geen aflossing aan da gemeente staat. Als B. eu VV. geen £5000 van het olfcctriciteitsbedrijf hadden gevraagd, liad- den de electriciteits- en gasprijzen verlaagd kunnen worden. De voorzitter durft den post van f 10.000 voor aflossing van het grondbedrijf niet als vast in de begrooting opnemen. Het grond bedrijf kan dit uist toezeggen, want zij is er niet zeker van, dat voldoende grond wordt verkocht. Men is nu zeker van zjjn zaak; in het andere geval zou men wie weet hoe veel moeten bijbetalen en dat is ook niet plezierig. Na langdurige discussie wordt het voor stel-Van Dijk omtrent de volle premieheffing van 8.5 pet-, in stemming gebracht en met 142 stemmen verworpen. Het voorstel-Herngreen om den toestand te laten ^ooals die is, wordt daarop in stemming gebracht. De stemmen staken hier over, zoodat in een volgende vergadering hierop zal worden teruggekomen. Bij post 72, Belastingheffing op onbe bouwde e.gendommen, wil de heer Van Dijk wijziging in den geest, zooals hij vorig jaar heeft voorgesteld. Do voorzitter deelt hierop mede, dat, in dien dit sou geschieden, B. en W. staande de vergadering, zeer tegen hun zin, moeten voorstellen den post inkomstenbelasting met hetzelfde bedrag te verhoogen. Dat stemt tot ontevredenheid en spr. raadt dan ook sterk aan niet met dit voor stel mede te gaan. De heer Van Dijk wil hierop verder niet ingaan. Nu komt aan de orde punt 2 van de agenda; Voorstel van B. en \V. tot wijziging van de begiootingeu voor 1925 van de water en lichtbedrgven. Do secretaris doet voorlezing daarvan, waarna zonder hoofdelijke stemm.ng de raad sanctie hieraan verleent. Voorstel van B. en W. tot beschikbaar stellen van een crediet voor het veroeteren van de Raadhuisstraat van de Geref. Kerk tot het einde van het terrein van de Martha- Stichting en tot aankoop van grond voor het verbreeden van dat gedeelte straat Aldus besloten. Voorstel van B. en W. om andersaands voor het jaar 1926 aan verschillende werk vrouwen te gunnen het schoonmaken van de openbare scholen in de gemeente. Goed gekeurd. Voorstel van B. en W. om crediet be schikbaar te stellen voor kosten van verbouw van do Landbouwhuishoudschool. Z. h. e. aangenomen. Voorstel van B. en W. tot verkoop van oen perceel bouwgrond aan de Zaalborg- straat aan den heer A. van Dam q.q. Do heer Den Ouden vraagt, wat er Vx j geloid heeft,, dat de trottoirs zoo breei 1 worden, terwijl ze elders bijna een Meter j smaller zijn. 't Kost de gemeente zooveel meer voor aanleg. Wethouder Van Leeuwen zegt, dat met het dikker worden der boomen voor tiet wandelpad anders niet veel zal overbleven. Het is in overleg gegaan met den kooper. i De voorzitter acht het beter, na de op merking van den heer Den Ouden, dat nog eens over gesproken wordt. Het voor stel wordt alsnog z. li. st. aangenomen. Voorstel van B en VV. tot overname in eigendom door de gemeente van een strook builen de rooilijn vallenden grond van bet Bestuur der Chr. Bewaarschool Gouwsluis. Z. h. s. aangenomen. Voorstel van B. en W. lol aankoop van pl.m. 36 M2. grond aan de Hoofdstraat van het bestuur der Verceniging voor Evangeli satie op Geref. grondslag alhier. Aangeno men. Adres van het bestuur der Holl. Mij. van Landbouw alhier houdende verzoek om be schikbaarstelling van een verlicht en ver warmd lokaal der O.L. school Schoolstraat met voorstel van B. en VV. om dit op de be kende voorwaarden toe te staan. Goedgek Zonder hoofdelijke stemming wordt goed gekeurd het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een lijdelijke kasgcldleening tot een maximum van f 160.000. Voorstel van B en W. lot het aangaas van „een geldleening van f 190 000 tot dek king van buitengewone uitgaven. Do heer v. Dijk vraagt of het wel ge- wenscht is dat de aflossingstermijn 30 jaar is. 't Is hoogst bedenkelijk. Over dien tijd i.; de Ilooftstraai en andere straten, waarop deze leening is aangegaan, al lang wee.' vernieuwd, 't Moet minstens met 15 jaar vaiv de baan zijn. De voorzitter wijst er op dat de heer v- Dijk de langste termijn heeft genomen, fc' zijn er. bij die veel korter loopen. Zonder hoofdelijke stemming wordt t voorstel goedgekeurd. Tot leden van de Commissie van bijslani voor de water- en lichlbedrijven worden be noemd de heeren G. M. Herngreen -?n M- Meijer, plaatsvervangende leden P. v. Dijk en J. F. G. Ranke; de commissie van bij stand Voor hel grondbedrijf P. v Dijk cn -1 F. G. Ranke, plaatsvervangende leden C- Koren, L. Gesmancommissie tot het or. werpen van strafverordeningen C. Koren. W. Bol, Th.,Cocx. Commissie voor het na zien der rekeningen over 1924: B. v. 't A .Noomen en N. de Wolff, plaatsvervan gende leden G. M. Herngreen, C. Koren G. Bergshoeff en in de commissie van bn stand voor openbar^ werken A. ien Ou<F; en L. Gesman, plaatsvervangend lid Bol. Tot lid van de 2e Commissie tot Wertfe van Schoolverzuim wordt gekozen in de va cature van den heer H. Verduijn, de he?r j A. Wille, terwijl tot lid van de Commit/ van toezicht op het Middelbaar Onder*1* wordt herbenoemd Jeken J. M. Hillegers. De raad gaat hierop in geheime zitting

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 6