No. 20164. VRIJDAG 4 DECEMBER Anno 1926. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. Strooit brood voor de vogels! LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel. Bi) regelabonnement belangrijk lageren prijs Kleine Adverlentibn. uitsluitend bij vooruitbetaling? Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 8.35, per week ..vtV.ï.uh1 Z 0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week «0,18, Franco per posl 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Nieuwe voorstellen en moties voor de begrqoting. De stroom van voorstellen en moties blijft iiog altijd vloeien. Mevr. Van Iiallie-—Van Enibden heeft voorgesteld: Ondergeteekende heeft de eer B. en W. uit. te noodigen tot het ontwerpen eener verordening tot heffing van een belasting op particuliere stoepen, stoepjes, ten einde gebruik makende van den tegenzin der bevolking tot het betalen van belasting haar er toe over ie halen, de hekken, afsluit- ijsers enz. to verwijderen. Dan zal een soort nood-trottoir ontstaan (zooals reeds aanwe zig in de Breestraat b. c. van de Burgsteeg tol het Gangetje) die kan diénst doen tot dat de gemeentelijke kas in staat is een ge regeld trottoir ie doen aanleggen. Alleen op deze wijze kunnen de voetgan gers „de regels toepassen geldende voor hel verkeer" wahraan B. en W. terecht zoo groote waarde hechten. De heer Sijtsma en mevr. Van Itallie Van Embden stellen voor: Ondergeteekenden hebben de eer voor tc stellen, dat de Raad B. en W. uitnoodige een onderzoek in te stellen of er dringende behoefte bestaat tot de oprichting in de bui tenwijken van een of meer bewaarscholen cn, zoo dat inderdaad bet geval mocht zijn. een voorstel bij den Raad aanhangig te ma ken tot de oprichting van een of meer dezer scholen. En verder: Ondergeteekenden stellen den Raad voor een onderzoek in te stellen naar de wen- schelijkheid van een nieuwe Stadskweekerij en daarbij te overwegen of het bij gebleken wenschelijkheid geen aanbeveling zou ver dienen, daarvoor de terreinen van 't Rijks opvoedingsgesticht, dat eerlang aan zijn oude bestemming wordt onttrokken, daar .roor aan te wij zen- De heer Sijtsma alleen heeft ingediend een voorstel op de post: Volgn. 50G f900 t-3 schrappen, waardoor de betrekking van secretaris bij de Commissie voor Sociale Zaken komt te vervallen. Voorts heeft hij een motie aanhangig ge maakt, luidende: De Raad van oordcel, dat het met liet oog op den in de gemeente bestaanden toestand van het lager onderwijs wellicht aanbeve ling zou verdienen, dat het plaatselijk toe- zicht op dit lager onderwijs worde versterkt met een gemeentelijk inspecteur, noodigt B. cn W. uit dit denkbeeld nader te overwegen en daarover praeadvies uit te brengen. Van den heer Kooistra zijn de navolgende .voorstellen en moties ingekomen: De Raad spreekt de wenschelijklieid uit dal door B. cn W. een onderzoek wordt in gesteld naar de mogelijkheid tot huur verla ging van die woningen, die gebouwd zijn door verschillende Louwveregnigingcn met steun van Rijk en Gemeente. Ondergeteekende stelt voor het inhouden van het z.g. verplichte staangeld van het verplegend personeel van de gestichten En degeest. Voorgeest en Rhijngcest op te heffen Ondergeteekende stelt voor dat twee per sonen, die een huis in huur hebben van de Gemeentelijke woningstichting aan het be stuur van die stichting worden toegevoegd, ingevolge art. 4 van het reglement der stich ting. Verder stelt hij evenals de lieer Sytsma voor de post onder No. 50G van de ontwerp- begrooting, te verminderen met f 900. De heer J. H. Schüller sluit voor .ditmaal de rij met acht diverse wcnschcn en verlan gens, waarvan hij den Raad deelgenoot wenscht to maken. Wij laten zc hier volgen: De Raad van oordeel dat hel spuilenhuis aan de St. Jacobsgracht in het belang der veiligheid en het verkeer, dient verwijderd fe worden, besluit over te gaan tol het doen afbreken van genoemd spuitenhuis. Ondergeleekende stelt voor, tc besluiten een bedrag van f 50.000 beschikbaar te stel len voor het vernieuwen dor St. Nicolaas- brug, met bijkomende werken. De Raad spreekt de wenschelijklieid uit over fe gaan tot asphalteering: le. van den Stationsweg, gepaard gaande met rijvlakverbreeding, 2e. van de Steenslraal, noodigt B. en W. uit plan en begrooling tc doen opmaken en den Raad voor te leggen. Ondergeleékende stelt voor te besluiten lot hel leggen vah trottoirs op de Nieuwe Rijn tusschen Hooigracht cn Heerengracht benevens de Kraaierstraat tusschen- Hooge- woerd en UlrechlscL' Veer. De Raad van oordeel dat de bestraling ^n de navolgende straten: Verwerslraal, Waardgraclü, Oranjegracht, Zuidsingel en Uiterste gracht dringend verbetering behoeft jmodigt^ B. en XV. uit deze bestrating door inkerbestratmg te doen vervangen. Be Raad verzoekt B. en W. binnen drie maanden preadvies uit te brengen over de motie, ingediend door de heeren Huurman *n Eikorbout in de Raadszitting van 1 De cember 1924, luidende: De Raad spreekt de wenschelijklieid uit, de Groote Havenbrug in verband met't drukke verkeer zoo spoedig mogelijk wordt afgebroken en door een nieuwe wordt ver vangen, en noodigt B. en W. uit plan en bc- grooting te doen opmaken en den Raad voor te leggen. De Raad spreekt de wenschelijklieid uit, de Langegrachtbrug welke niet voldoet aan de eisckcn door het drukker wordende ver keer gesteld, zoo spoedig mogelijk af le bre ken en door een nieuwe te vervangen. noodigt B en W. uil plan en begrooting te doen opmaken en den Raad voor le leggen. De Raad verzoekt B. en W. in overweging te nemen om Art. 12 der Veft>rdening op wegen, lanen enz. wateringen en slooten toe te passen voor de eigenaresse der sloot loopende lang3 het z.g. Zwarte Pad, eu den Raad mededeeling le doen van hun- be sluit. 'Wie volgt? Do laatele zeven voorstellen van don heer Schüller zouden, als zij werden aangeno men, zeker de begrooling met eenige tonnen verhoogen. Legatum Visserianum. In de derde der voordrachten, vanwege het Legatum Visserianum in hot academie gebouw gehouden, heeft prof. mr. D. van Blom, hoogleeraar in de staathuishoud kunde en statistiek alhier, een lezing ge houden over: Economische factoren voor, tijdens en na den wereldoorlog. Dezelfde economische factoren, aldus spr. die, naast andere, den wereldoorlog hebben veroorzaakt, zijn ook thans nog werkzaam, zij het in gewijzigden vorm. Radicaal ver anderd immers is door den oorlog de we reld niet. Deze oorzaken laten zich samenvatten als het economisch antagonisme der volken, dat zich o.m. uitte in een protectionistische handelspolitiek van verreweg de meeste vol ken Het feit is door prolcclionislen veron achtzaamd; zijn beteekenis is door vrijhan delaren echter wel overdreven. De volken liadden voor hun behoeften- voorziening elkander noodig; zij zochten el- j kander op en er ontstonden economisch ge- 1 drang en economische wrijving. Gemakke lijk kon dit oorzaak worden van conflict. Het protectionisme verergerde dezo wrijving maar deze zou. zij het minder scherp, ook bij internationalen vrijhandel er zijn ge weest. Internationale vrijhandel, gepaard aan internationaal beraad over distributie over en weer van productieve krachten, zou de wrijving (gevolg van het feit, dat de we reld volraakt) niet hebben weggenomen, maar wèl hebben verzacht. Reeds vóór den oorlog moest men met de wereldhulpbronnen, waarom zich de mensch lieid verdrong, zuinig worden buisgehouden. Gedurende den oorlog nu geschiedde pre cies het tegendeel: de wereld leefde econo misch er op los. Na den oorlog was zij der halve verarmd, al hebben de groote ver schuivingen in welvaart dit feit veelszins aan het gezicht onttrokken. De wereld heeft, na den oorlog, dit feit van versterkte onderlinge economische af hankelijkheid miskend. Dit moge psycholo gisch begrijpelijk zijn de wereld-atmos- i'ecr had tijd noodig om zich te zuiveren van wolken van vijandelijkheid de economi sche verderfelijkheid van het verschijnsel wordt hierdoor niet kleiner. De oude oorzaken van aanrakingj wrij ving en conflict werken nog steeds in ge- wijzigden vorm cn met nieuwe complicaties. Nieuw is de verlegging van het econo mische zwaartepunt der wereld naar Noord- Amorika, waaraan Europa voorshands schat plichtig zal zijn. Het gevaar dreigt, dat de Verccnigde Staten tegenover hun dubieuze debiteuren een toon van gezag zullen aan slaan, die dezen niet zullen verdragen. Nieuw is ook de gedeeltelijke uitschake ling van Rusland uit liet wereldverkeer. Blijls zij bestendigd, de wereld staat voor een moeilijk probleem van aanpassing aan nieuwe toestanden. Nieuw zijn ook de .jongste golfbewegingen in den strijd tusschen kapitaal cn arbeid. Tegen hot einde van en na den oorlog zette een socialistischen vloed in, die door een lagen ebsland is gevolgd. Maar reeds schijnt de kentering weer in te treden en moet men zich voorbereiden op nieuwe sociale con flicten; juist in een lijd. die vóór alles be hoefte heeft aan grondig herstel van het verstoorde wereld-produelie-apparaat, drei gen de producenten elkaar te lijf le gaan over de vraag, onder welk regime zal wor den geproduceerd, inmiddels het producee- ren achterwege latende. Ook dit feit mogo verklaarbaar zijn. het is er niet minder ont stellend om. Nieuw zijn deze golfbewegin gen, omdat zij, anders dan vóór den oorlog, het karakter dragen van een strijd mot de socialisatie als inzet. Hol protectionisme is uit den oorlog ver sterkt le voorschijn gekomen. De kentering in vrijhandclsrichting van Duilsche theore tici wordt in beteekenis ver overtroffen door de kentering in protectionistische richting van de Engelsche handelspolitiek. Zoo is hel tafereel, dat wij waarnemen en waarin Nederland vrij machteloos zijn plaats inneemt, vol van zware schaduwen, waartegenover slechts enkele lichtpunten staan: de bescheiden successen van den Volkenbond op het stuk van de vrijheid van den doorvoer en van de vereenvoudiging van douaneformaliteiten, de arbeid-beschermen- de conventies van en na Washington, de internationaal georganiseerde steun-acties ten bate van economisch ontredderde lan4?n en het voor Duitschland in werking getre den plan-Dawes. Ook deze lichtpunten ne men de economisch duisternis niet weg. De economische theorie heeft in deze om standigheden de taak al weet zij het oor van de machthebbers dezer wereld niet le bereiken le zeggen, waar het op staat De teekenen. dat de mcnschheid hot reods krap gaat krijgen, ontbreken niet; de chro nisch wordende werkloosheid doet de vraag stellen of hier niet een symptoom van over bevolking is. En de wereld geeft er zich zelfs geen rekenschap van of tegen dit kwaad een wijziging in haar handelspoli tiek baat zou kunnen brengen. Zoo min als zij er zich rekenschap van .geeft, dat het plan-Dawes dreigt te mislukken op de be moeilijking. die Duitschland. dat trouwens zich zelf jegens het buitenland niets beter gedraagt, ondervindt in zijn afzet naar den vreemde. Zoo steekt do wereld nog vol van netelige economische problemen. Tegenover politieke toenadering staat economische verwijdering Tot oplossing van deze vraagstukken is geen enkel volk op zichzelf bekwaam. In ternationale samenspanning tegen de ons dreigende gevaren is een onafwijsbare eisch Geen andere pol ilick<f conclusie kan hieruit worden getrokken, dan deze. dat verster king van het instrument van internationaal beraad, den Volkenbond en van zijn moreel gezag het eerst en meest noodige van alles is. En hiertoe kan ook Nederland bijdragen. Apologetische lezing,. Voor een groote schare sprak gisteravond in de Oosterkerk alhier de heer Dols, ex- priesler-missionaris der R.-K Kerk in China. Hij werd ingeleid door dr. Riemens, die er o.a. op wees. dat bedoeld is een apolo getische, niet een polemische avond, en dat wij bij het bestrijden van Rome ten opzichte der Roomschen niet wil len vergelen het Goddelijk gebod der naas tenliefde. De heer Dols gaf daarna een inhoudrijk overzicht van wat hij vroeger had beleefd en doorgemaakt. Als zendeling in China werd hij getroffen door £e groote overeen komst ten opzichte van allerlei gebruiken en geloofsvoorstellingen tusschen het Chi- neesch-Tibelaansche Boeddhisme cn de Roomsch-Katholieke Kerk. Is Rome priesterkerk, de Tibetanen ken nen een monnikenkerk. Ook China kent plaatsvervangers van den ccliten, eigenlij ken Boeddha, zooals de paus geldt als ver tegenwoordiger van Christus. Ook daar in Tibet heelt men het geloof aan een vage vuur en vereert men heiligen en bidt voor de zielen in het hiernamaals. Prof. De Groot heeft, zei spr., terecht gesproken van „de Boeddhistische mis". Ook in hun tempels is er een verhoogde plaats voor de priesters, gelijk in de Roomsche kerk (De Lainez zegt immers: gewone gcloovigen zijn als de re- delooze schapen, die door de herders de priesters moeten geleid worden!). In België werd onlangs op strooibiljetten beweerd: „De Roomsch-Kath. Kerk is de gemakke lijkste van alle godsdiensten". Men betrouwe slechts op don priester en geloove wat de Kerk gelooft! In China en Tibet heeft spr. de heidcnsche afkomst van allerlei Roomsche gebruiken duidelijk voor zich gezien „Les saints sont les successeurs des dieux". De heiligen zijn de opvolgers der goden: zij nemen hun plaats in. In China vereert men Koan-Yn als beschermster van het licht der oogen en patrones der barmhartigheid. Zij wordt af gebeeld met een kind op den arm. Evenals Maria hier en daar met de weersgesteldheid in verband^ wordt gebracht (Maria ad nives patrones der sneeuw) zoo is Koan-Yn ook godin van het weer. Bloemenhulde wordt haar gebracht Zij is de godin des homete, enz. In de Roomsche Kerk staat de Maria- vereering zoozeer op den voorgrond, dat Alphonsus de Liguori leeraart: een waar vereerder van Maria kan niet verloren gaan. In een droomgezicht zag hij een witte en een roodo ladder naar den hemel. Bij de witte ladder stond Maria, bij de roode Jezus. Al len, die de roode ladder bestegen, vielen er weer af, maar wie de witte ladder bestegen, kwamen veilig boven. De Reformatie is eigenlijk de leer van de onmiddellijke betrekking van de ziel tot Jezus Christus. In China en Tibet uit zich de egoïstische religie ook in het gebed. Men komt Tibetan en tegon. in de eene hand den rozenkrans, in de andere een gebedsmolen tje. Dit lijkt sprekend op de Roomsche volks gewoonte van gebeden opzeggen. Ook het bloedige offer, aan Siwa gebracht, doet sterk denken aan het „onbloedige" offer van de Mis. In de R.-K Kerk zijn ook kinderen Gods, maar hoe zwaar valt het -hun, met het systeem le breken 1 Sinds 1909 kwam spr., na moeizamen strijd, in aanraking met een protestantschen zendeling. Toen leerde hij de waarde vin het Evangelie, van het gebed des harten kennen. Zendeling Reinhart schonk hem een Stalen-Bijbel. De Zendbrief van Paulus aan de Romeinen gaf hem oneindig veel. Nu kwam hij tot vol len vrede: „Wij worden gerechtvaardigd om niet uit Zijne genade". Christus is meer dan de Kerk. In Rome moet Jezus voor de Kerk (in den vorm der traditie) wijken. Spr. is innig dankbaar, van het Roomsche systeem, den vormendienst, bevrijd te zijn. Met het zingen van Gez. 264 14 werd deze interessante samenkomst besloten. De nieuwe almanak van het L. S. C. Met het gebruikelijke ceremonieel van i rijtuigen met bepluimde paarden en hoog- 1 gehoede jongelieden, is dezer dagen de al manak van het L. S. C. rondgebracht aan de daarvoor in aanmerking komende aulori- i teiten. Een lijvig boekwerk is deze 112de jaar- 1 gang van den Lcidschen almanak, in zijn keurige blauwe band versierd met het corps- wapen, de vijf pijlen en het devies „Yirtus Concordia Fides". Een boekwerk trouwens, dat een uitstekenden indruk maakt en voor tal van studeerenden aan de Leidsche Uni versiteit, en zeker ook voor tal van niet- sludecrcnden heel Yeel belangrijks geeft In dezen almanak waart overigens wat te weel misschien de herinnering rond aan het 350-jarig bestaan dcr L. II. S. cn de Iustrumfeesten. Zoo geelt de kalender, die bij eiken dag des jaars getrouw de belang rijke gebeurtenissen der Nederlandsche Stu dentenwereld meldt, beelden uit het Ltw- trumspel van dezen zomer, het A.Z.-spel. Erg geslaagd kunnen wij dezo teekeningen helaas niet noemen. Het teckcnwerk in dc- zen almanak is trouwens heel erg matig in vergelijking met vroegere jaargangen. Voor de lijst der hooglccraren, lectoren, privaat-docenten en de opsomming van de verschillende wetenschappelijke instellingen en verzamelingen der Leidsche universiteit vinden wij het portret van den reclor-mag- nificus prof. dr. W. de Sitter. Het academie- verslag brengt nog eens in herinnering de eere-promotie van de Koningin ter gelegen heid van het 350-jarig bestaan der Hooge- school en memoreert hel groote verlies, dat de academie heeft gehad door het overlijden van de hoogleeraren De Jong cn Roessingh en het aftreden van prof. dr. P. J. Blok. Onder de portretten vinden wij o.a dat van het Collegium van L. S. C Bij het por tret van nu wijlen prof. dr. D. A. de Jong schrijft prof. dr. P. Th L. Kan, bij dat van prof. dr. K. II. Roesingh prof dr. B. D. Eerdmans een In Memoriam. liet corpsverslag, waarboven de uit het AZ-spel welbekende Alva-kop grijnst en dat eindigt met den kop van De Zwijger, geeft natuurlijk een uitvoerige beschrijving van de lustrumweek. Na het gebruikelijke Mengelwerk en de vooral voor ingewijden belangwekkende Mixed Pickles geeft de almanak ten slotte de naam- en adreslijst der Leidsche stu denten. Onderstaande getallen geven aan hoe de studenten over de verschillende faculteiten zijn verdeeld: Corps- ntet- Totaal leden Dames corpsl. 2701 599 457 1645 Godgeleerdheid 94 5 21 63 Rechten 907 382 153 372 Geneeskunde 708 159 72 477 Wis-en naluurk. 482 28 112 342 Letteren 228 16 99 113 Indologen 282 9 273 Eond van Hoage.ionderwijs Personeel. Dezer dagen werd voor de leden van de afd. Leiden van hoven-genoemden Bond en genobdigden een lezing met lichtbeelden en demonstralieproeven over vloeibare lucht gehouden in de collegezaal van het Natuur kundig laboratorium alhier. De belangstel ling was groot. De voorzitter, de lieer van der Meer opende deze bijeenkomst en heette allen welkom. Hij deed uitkomen, dat de Bond van H. O. personeel niet alleen strijdt voor de stoffelijke belangen dezer ambtenaren, maar ook zeer zeker er naar streeft de ken nis der leden le verrijken door het houden van lezingen over wetenschappelijke onder werpen. Het bestuur was er voor dezen avond in geslaagd, den heer L. Ouwerkerk, ambtenaar van het Natuurkundig laborato rium als spreker te doen optreden. De heer Van der Meer betuigde verder den dank van de afdeeling aan de H.II. prof. de Haas, prof. Keesom en dr. Crommelin voor hun bereidwilligheid, door het beschikbaar stel len der zaal als ook de hulpmiddelen en gaf daarna het woord aan den heer Ouwerkerk. Spreker begon met een kort overzicht le geven aan de hand van schematische af beeldingen, op welke wijze men de bestaan de gassen van verschillende critische tem peratuur door afkoeling weel vast te maken en ten slotte vloeibaar. Een heel aardig voorbeeld werd hiervan -gedemonstreerd. Een stevig en gesloten glazen buisje, dat ge vuld was met tot op 60 atmosfeer saamge- drukt aethyleengas werd geplaatst in een met gewoon water gevuld glazen bakje. Door dit water, dat een kamertemperatuur van ongev. -f- 15 gr. G. had tot -f- 10 gr. G. doen afkoelen werd het eerst onzichtbare gas vloeibaar en een miniscus duidelijk zichtbaar. De lantaarnplaatjes gaven een duidelijk beeld hoe men met de speciale en ingewikkelde machines en instrumenten door toepassing van afkoeling met een gas van lage critische temperatuur steeds opvol gende gassen van nog lagere critische tem peratuur weel vloeibaar te maken om ten slotte te komen tot vloeibare lucht die een temperatuur heeft van 191 gr. C. en vloeibaar helium temp. 269 gr. C. De vloeibare lucht was voor dezen avond hoofdzaak, zoodal spreker zich hierbij be paalde. Er zijn twee methoden voor het ma ken van vloeibare lucht namelijk de Cas cade en de Linde methode. Volgens de Cascade methode wordt een t BINNENLAND. Voorloopig Verslag inzake de Vioedna* wenschool te Heerlen. j Adres van het Comité ren Neutraal Overheidspersoneel aan den ÜHnlater va Financiën, De houding van de Commnnistleche Partij tegenover de heeren Wijnkoop, Va Here* steyn en Ven Bar ink. BUITENLAND. Na Locarno komt het ontwapeningen**^ sink naar voren. Bijzonderheden over de regeednomrlmfr ling in Spanje. Do Iersche grenskwestie is geregeld doet onveranderd laten dar grenzen. Griekenland ln hel ongelijk gesteld in hel Grieksch-Bnlgaarsch conflict. maximum van circa 13 Liler per uur cn volgens de Linde-methode 30 Liter vloei bare lucht per uur gemaakt. Deze laatste methode lijkt zeer gunstig, Joch is veel duurder. De hoer Ouwerkerk beschikte over een hoeveelheid vloeibare lucht, waarmede hij verschillende zeer aardige proeven deed. Hij toonde aan hoe verschillende wcck- mclalen voorwerpen, door ze eenigen lijd ir. een glas met vloeibare lucht to houden vee! harder werden en ook een geheel helderen klank geven en hoe een slukje blik, anders zeer taai en buigzaam, een oogenbLik in vloeibare lucht gehouden als glas breekt. Do electrische weerstand van metalen neemt af naar mate de temperatuur waarin de weerstand zich bevindt atneemt. Dit werd verduidelijkt door in een slroomkolen van een batterij een gloeilampje en een weerstand te plaatsen. Het gloeilampje geeft dan een zokere lichtsterkte, dan wordt de weerstand gebracht in een glazen vat ge vuld met vloeibare lucht en naarmate deze weerstand de temperatuur der vl. lucht na dert ziet men het gloeilampjje steeds inten ser gloeien. Meerdere proeven werden nog verloond zooals het in va9ten vorm brengen van petroleum, door een buie hiermede gevuld, in zijn geheel in een glas met vloeibare lucht te plaatsen. Na het eindigen dezer demonstraties werd door spreker gelegenheid gegeven tot hei sletten van vragen betreffende dit onder werp. waarvan door velen gebruik werd ge maakt. Hierna nam de voorzitter het woord en dankte den heer Ouwerkerk namens allen voor deze zoo belangrijke en interessant! lezing. Ouderavond. Tn het gymnastieklokaal van de Leer school aan de Oude-Vest werd onder leiding van hel hoofd der school, den heer W. Koops Azn., een derde vergadering in dit jaar gehouden, welke werd bijgewoond door circa vijftig ouders, benevens het onderwij zend personeel. Na opening werd den secretaris verzocht de notulen dcr vorige vergadering te lézen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Op verzoek van de oudercommissie zou de heer Koops spreken over het onderwerp: „Handenarbeid". Vooraf echter weid medegedeeld, dal de geheele Oudercommissie, behalve een der damesleden, aan de beurt was van aftreding Dit punt op de agenda werd na overleg het eerst behandeld en drie commissieleden weiden bij acclamatie herkozen, welke leden met deze benoeming accoord gingen. In de plaats van mevr. Rulgers. afwezig zijnde en niet herkiesbaar, werd gekozen mevr. G. J. de VriesLandzaat, die deze benoeming aannam. Nu verkreeg de heer Koops wederom le t woord en behandelde het bovengenoemde onderwerp, hetwelk aan verschillende zijde i uitstekend werd belicht en uiteengezet. Met groote aandacht werd de sprek'r ge volgd en dit leerzame onderwerp werd dan ook dankbaar ontvangen. Hierna werd gepauzeerd en vele ouders onderhielden zich met het onderwijzend personeel. Jammer, dat nog vele ouders al leen op dc ouderavonden hiervan gebruik maken. Het is. zoo zeide de heer Koops, niet alleen noodzakelijk, maar ook voor ons zoo prettig, als de ouders meerdere malen eens komen praten. Nadat door een der Commissieleden een verslag betreffende den Franschen cursus was gegeven, werd door den vooTzitfer der

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1