SIGARENHUIS „INSULINDE" voor zeer lage prijzen. 't Is nu tijd Fa.J.LCreyght« MONICO" Ondergoederen J. F. DROGE Lunchroom - Café-Biliard G. H. LENS Co. PETROLEUMKACHEL GENEESKUNDIGE BRIEVEN. RADIO-PROGRAMMA. VARIA. INGEZONDEN. Den Heer ZITMAN met geheel NIEUW Repertoire. Groote sorteering Sigaren en Sigareiten in diverse verpakkingen Pracht-collectie Tabakspijpen, Sigarettenkokers enz. St. Nicolaas-Cadeaicx A. P. BLOK, Maredijk 25, 10 pCt KORTING op alle Artikelen Bij ons vindt U een pracht collectie Bassen Enorme Sorteering*. 50 GULDEN 50 GULDEN BELOONING 8ELOONING 1913 1728a Zuiver Wollen Gemengde Wollen B* Nieuwe Rijn 15 Afslag van prima Rund en Lamsvleescfi Kaarlemm&rstr. 238 h. Peiikaanstr. en in den Winkel Haarlstr. 261 Nieuwe Rijn 34-45 Nlandenmakerssteep, 2. hoc zulke boompjes 't- best kunnen wor den gesnoeid. Wij kunnen dit werk gedu rende den winter uitvoeren, dus wanneer de bladeren zijn gevallen, -tot dat de knop pen weer gaan zwollen. Het snoeien van vruchtboomen is te bu- Bcbcuwen als een noodzakelijk kwaad. Wan neer wij dit werk eens geheel achterwege lieten, zouden de boomen wel vrucht dra gen, maar meestal te vol groeien mot tak ken, waardoor de fijnere vruchtorganen binnen in de kroon zouden verstikken. Bij Ieiboomen zou de oorspronkelijke vorm ge- hec' verloren gaan bij nict-snoeien. Wanneer wij nu beide vormen nader be- jKïhrijven wat betreft de snoei, dan loopt de behandeling vrij sterk uiteen. Een struik- vorm bestaat uit een kroonboompje met een korten stam. Dit laatste is gewoonlijk 30 a 40 c.M. lang. Daar splitst het zich in dne of vier hoofdtakken, waarmede de kroon- vórming wordt begonnen. Bij een goed aan- gelegden struik splitsen deze hoofdtakken zich dicht bij het stammetje, zoodat wij het dubbele aantal krijgen. Deze groeien alle in meer of minder schuine richting omhoog en zijn met korte organen bezet. Zóó ont vangt, men gewoonlijk den jongen 6truik van den boonikweeker. Zooals wij in ons vorig opstel reeds op- tac-rktcn, worden bij het planten de hoofd takken en de zijtakken cr van ingekort, zóo, dat er ongeveer een derde gedeelte Wordt afgenomen. Men snoeit daarbij vlak boven een oog af, dat aan den buitenkant van den tak is gelegen. Uit dit oog zal een nieuwe tak groeien, welke tak als het ware de verleugews vormt van dien, waarop hij groeit. Maar behalve deze geuenschte hout twijgen, zullen, vooral opk in later jaren, hout-twijgen worden gevormd, welke dwars door de kroon heen groeien. Deze nu die nen te worden verwyderd. Ook zullen zich takken vormen, welke evenwijdig loopen jnet de hoofdtakken en hun vericngeuis- ten. Ook deze snijdt men geheel weg, zóó, dat men een regelmatig gevuld, maar niet te dicht kroontje overhoudt. Bij het lezen mag' een en ander direct niet heel duidelijk zijn. Wanneer men jon ge struik vormen eens met bovenstaande vergelijkt, zal men al heel spoedig zien, waar het bij den snoei om begonnen iê. Wij schreven niet over de kleinere organen, welke meer in het midden op het meer jarige hout zich hebben gevormd. Aan deze spoortjes en vruchttwijgjes doen wij niets. Ze zijn bestemd om bloemknop te vormen of hebben dit reeds gedaan. Gedurende de eerste twee winters, volgend op het plan ten, worden de hoofd- en zijtakken inge sneden; daarna doet men dit niet meer. Het snoeien beslaat dan alleen in het uit nomen van die takken, welke den struik te dichc zouden doen worden. Nu spreekt het vanzelf, dat in denzelfden tuin bij dezelfde behandeling uit den eenen struik meer moet worden gesnedeD dan bij den anderen. Wanneer men bijv. v ijf verschillende soorten naast elkaar kweekt, vertoonen deze ook vijf verschil lende karakters in ontwikkeling van het kout De snoei van alle komt evenwel op bovenstaande neer. Soorten met slap hout, welke geneigd zijn hangende takken te ma ken, dient men in de jeugd soms in te kor ten op een oog aan den binnenkant, ter wijl van sterk pyramidaal groeiende soor ten de takken soms iets uit dienen gebogen te worden, wat men kan bereiken door er een gaffeltje tusschen to plaatsen. Zoo beeft men het heelemaai in de hand de kroon zicb regelmatig ie laten ontwikkelen. Hoe nu te handelen met struiken, waar aan in hun jonge jaren de hand niet is ge houden 1 Bij zulke boomen zal men al dade lijk opmerken, dat de kroon veel te vol is, doordat de hoofdtakken te vaak en in ver keerde richting zijn vertakt. Met een scner- k pe zaag pnijdt men enkele naar binnen groeiende vertakkingen uit, maar niet vóór dat men vóóraf goed heeft toegezien, welke Tuimte dit wegzagen zal veroorzaken en wat er dus overblijft. Ook neme men bij oudere boomen in één winter niet te veer hout weg, maar verdeele dit over twee win ters Bij of onder zaagwonden zullen ge woonlijk sterk jonge twijgen ontstaan, wel ke in den volgenden winter geheel worden weggenomen. Zware takken worden eerst aan den on derkant ingezaagd, om inscheuren te voor komen. Wonden maakt men liefst zóó, dat zij schuin afhellen, zoodat er geen water op blijft staan. Men smeert wonden in met bruine teer of met verf, na eerst de randen gaaf bij fc hebben gesneden. In een volgend artikel beschrijven wij den snoei van Ieiboomen. J. S. Vraag: Hoe kan ik den naam van een tulp te weten komenden is er iets te doen tegen rot in de tulpen 1 v. L. te Z. Antwoord: Wend u voor een en an der tot den directeur van dc Tuinbouw school te Lisse. Die zal u zeker wel vol doende over een en ander kunnen inlichten. Vraag: Welk maandblad kunt u mij aanraden, dat geregeld schrijft over plan ten, bloemen, vruchten en tuinieren J. v. S. te A. Antwoord: U kunt voor dit doel het best u abonneereh op het Weekblad ,,Onze Tuinen", hetwelk u kimt bestellen bij de N.V. Drukkerij Jacob van Campen, te Am sterdam. Prijs f 6 per jaar. J. 8. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redac tie onder motto „Tuinbouw". Nasamecu. Voordat ik tot mijn eigenlijk onderwerp, dat door bovehStaandcn raadselachtigen naam wordt aangeduid, overga, moet ik nog even lerug komen op mijn vorigen Brief. Mij werd verweten, dat ik een onvol ledig overzicht heb gegeven van hetgeen in ons land op het gebied van nazorg voor lijders aan tuberculose geschiedt. Inderdaad moet ik dit toegeven. Het was echter niet mijn bedoeling om zulk een opsomming te geven. Vooreerst ben ik niet genoeg op de hoogte van alles, wat in deze richting niet alleen gedacht, maar ook gedaan wordt. Wanneer een nieuwe gedachte begint baan te breken en velen zich warm gaan maken voor een zoo schoon doel, dan wordt dik wijls reeds veel en belangrijke arbeid ver richt, zonder dat daarvan voorloopig naar builen veel bekend wordt. In de tweede plaats zijn deze Brieven niet geschikt voor hel publicceren van volledige lijsten. In dit geval wil ik echter gaarne nog een uitzon dering maken en er op wijzen, dat behalve Deventer en Zonnestraal ook in Friesland een beweging gaande is. Op het gebied van tuberculosebestrijding verdient Friesland Zeker een cereplaals. Als ik goed ben inge licht, is daar het eerst een proef genomen met de beschikbaarstelling van afzonder lijke, doelmatig ingerichte woningen voor lijders aan die ziekte, een voorbeeld, dal helaas nog maar weinig-navolging heeft ge vonden Voor zoover mij bekend, hebben alleen Utrecht en Amsterdam iets van dien aard ondernomen. In Friesland nu is ..Het Groene Kruis" bezig, een kapitaal te vor men om op een geschikte plaats een inrich ting te stichten in den geest van Yarrier Jones. Op verschillende plaatsen is of wordt reeds een propaganda-week gehouden Wij mogen verwachten, dat de stoere Friezen, die van volhouden weten, als zij iets willen, ook dit mooie plan kranig zullen verwe zenlijken. En nu iels over „Nasamecu". Dat is geen oude of vreemde taal, maar een puzzle in den geest van onzen tijd, waar een soort wedstrijd wordt gehouden in het maken van $a mens! el li ogen uit de eerste letters der woorden van een zin. Nasamecu is de sa menvoeging der eerste twee letters van het motto „Natura" sanat, medicus curat" (de natuur geneest, de dokier behandelt), onder hetwelk is uitgegeven het bock „De gezonde en de zieke mensch", geschrven door dr Groddeck, en in het Nederlandsch vertaald, uitgegeven door W. J. Thieme en Cie te Zulphen. Dit is een zoo merkwaardig boek, dat ik er met gemak een tiental Brieven over kan schrijven Maak u evenwel niet onge rust, dat ik u zoo lang met éénzelfde onder werp zal bezig blijven. Dat is ook niet noo- dig. want als'ik er een of hoogstens twee keer over geschreven heb. zullen de lezers, die er verder belang in stellen, zelf het boek reeds lang gekocht hebben Een populaire verhandeling over den ge zonden en zieken rnensch is allerminst een nieuwtje. Maar dit is toch wel een bijzon der bock door dc eigenaardige - persoonlijkö wijze van behandeling, welke de schrijver er op nahoudt. liet lezen van dit boek is voortdurend een genoegen. Zelfs al heef» de schrijver niefs nieuws vertelt, dan bekoort hij toch door zijn kernachtige wijze van uitdrukken. In vele opzichten houdt hij er echter een mecning op na, welke afwijkt van wat men de gangbare meening kan noemen. En dan is hij verzot op paradoxen. Dit moge blijken uit cfc zinspreuk, waarmee hij begint: Alle menschen (moelen artsen, alle aTtsen inenten menschen zijn- Naast de bekoring. welke van zulk een schrijver uitgaat, staat echter dadelijk een gevaar. Uit den aard der zaak komen vele zaken in het boek voor. waarover geen ver schil van opvatting kan beslaan. Deze ge deelten zijn zonder eenige terughouding zeer aanbevelenswaardig. Maar wanneer hij ge neeskundige inzichten verdedigt, waarover nog te praten valt, doch dat doet op zulk een apodiktische wijze alsof het axioma's gold, dan heeft de lezer behoefte aan cri- liek en het is dan de vraag of hijzelf in slaat is, deze uit le oefenen. Ik zou daar om willen beginnen met een goeden raad: Neem en lees het boek. geniet er van, maar blijf bedenken, dat er in dc geneeskunde nog veel is, dat niet vast slaat, dat ook doar dc* nieeningen dikwijls belangrijk cn snel wisselen. Wie op voldoenden vertrou wd ijken voel met zijn huisarts slaat, oen verhouding, welke ik iederen lezei\'es) loe- wensch, kan niet beter doen. dan met dezen over die passages eens een praatje te maken, welke hem niet duidelijk of wat onwaar schijnlijk voorkomen. Men moet dus het boek af en loê met een korreltje zout lezen. Een klein voor beeld: „Ziek is voor mij ieder, die in zijn prestatievermogen benadeeld is en zich ziek acht." Al de anderen, al mogen zij door dc wetenschap duizendmaal ziek zijn verklaard, zijn voor mij gezond, zelfs al had de dood hen reeds gegrepen, zelfs al is hun lichaam reeds door het lijden lol op een restje ver teerd. Met hen heeft de dokter niets te doen. Zij zijn gezond." Wij gevoelen liier de goede bedoeling van den schrijver en jui chen het loc. dat hij er legen wil waar schuwen. zich te gauw als een zieke te be schouwen Maar inderdaad is het een spel met woorden, en tegenover de beleekenis, welke hij aan het woord „ziek" hecht, kun nen anderen hun opvatting stellen Het komt bij verschillende ziekten voor, dal het geruimen tijd duurt, voor dat de patiënt zich van hel bestaan dier ziekte bewust is. In derdaad was hij dus reeds lang ziek voor- dal hij zich ziek gevoelde, en ook dal be hoeft nog niet eens, voordat hij eenige af wijking bemerkte. Zoo zouden wij dus in den zin van schr. hel woord „ziek" moeten vervangen door „zich ziek voelen". En aan den anderen kant kan er bezwaar gemaaki worden, dat ieder ziek zou zijn. die zicli ziek acht. We zouden een philosophisch de bat kunnen openen over de vraag of de ingebeelde zieke waarlijk ziek is of niet Deze beschouwing is niet bedoeld als vit terij. doch alleen om er op tc wijzen hoe eigenaardig de schrijver zich uitdrukt en hoe letterlijk elke bladzijde van het beek daardoor aanleiding geeft om over dingen welke men als de meest natuurlijke zaak Ier wereld beschouwde, nog eens na te den ken en ze in een ander licht te bezien. Een ander voorbeeld: In het derde hoofd stuk wordt een zeer duidelijk en begrijpe lijk beeld gegeven van de afwijkingen der gewrichten Het moeilijke vraagstuk der chronische gewrichtsziekten, jicht en dg!, wordt mc-esterlijk beschreven voor zoover dat populair mogelijk is Maar hier heeft de schr. weer een stokpaardje, n.l. dat bijna alle gewrichtsziekten afkomstig zijn van verkeerd schoeisel, zoodat men haast zou gaan gelooven. dat de schoenmakers de giootste geesel der menschheid zijn Ook hier is een korreltje zout niet misplaatst. Verder wijst schr. op het nut van li chaamsbeweging en maakt daarbij alleraar digste opmerkingen over de beleekenis can zingen, rhythme, muziek, welke ten slotte voeren tot de uitspraak, dat wetenschap vroom maakt Als zich geen andere onderwerpen van dringenden aard voordoen, wil ik gaarne in een volgenden Brief nog eens op dit belang wekkende boek terugkomen. H. A. S VOOR ZATERDAG 5 DEGEMBER. 8.50. Hamburg (392 M.) Morgenomroep. 10.15. Amsterdam (1050 M.) Tijdsein van het Persbureau Yaz Dias (Ófficieele Am sterdamse lie Tijd). 10.50. Davcntry (1600 M. 5XX) Tijdsein van Greenwich Weerbericht. 11.50. New-Castle (401 M. 5NO) Concert. 12.15. Munster (410 M.) Tijdsein van Nauen. 12.50. Parijs (1750 M. SFR) Concert Lucien Paris. Cardiff (353 M. 5WA) Concert -tijdens do lunch, uitgezonden vanuit het Carlton- Restaurant. 1.20. Londen (365 M. 2LO Tijdsein van Greenwich. 3.20. Cardiff (353 M. 5WA) Orgelconcert. 3.50. Berlijn (605 M.) Concert, uitgevoerd door het Berlijner Funk Orkest. 4.05. Birmingham (479 M. 5IT) Speciaal uamiddagconcert voor kinderen. Bournemouth (386 M. 6BM) Concert. Manchester (378 M. 2ZY) Auto-Piano Re cital door J. Meadows. Aberdeen (495 M 2BD Namiddngpraatje. 4.20. Manchester (378 M 2ZY) Namiddag- pi natje. Glasgow 122 M. 5SC The Wireless Quar- let-concert. 4.35. Londen (365 M. 2LO) Concert het „2LO" Octet sopraan, bariton. Manchester (378 M 2ZY'. Tca-Timo-eon- cert. New-Castle (404 M. 5N70) Concert. 5.05. Cardiff (353 M. 5WA) „Bagdad and Babylon" door Capt. Alex W. Cuninghomc^ 5.20. Bournemouth \38G M. 6BM) Muzi kale Intermezzo. Cardiff (353 M. 5WA) Thé Dansant. Hamburg (392 M.) Zang (Schubert1. 5.35. Londen (365 M. 2L0) Kinderhoekje. 6.20. Londen (365 M. 2LO Dansmuziek. Birmingham (179 M. bIT) Lozells Pic- li.re House Orchestra. Bournemouth (38G AI. 6BM' Muzikale In termezzo. Glasgow (122 M. 5SO Weerbericht voor de landbouwers. Aberdeen (495 M. 2BD) Lichte muziek. G.50. Cardiff (353 M. 5WA) Lichte muziek 7.20 Londen. Daventry (3G5 M. 2LO en 1G00 M. 5XX) Tijdsein van de Big-Ben. Weerbericht 7.45: Londen, Daventry (3G5 M. 2L0 en 1600 M. 5XX) Muzikale Intermezzo. S uur: Hilversum (1050 M.) Koersen en Weerbericht vanwege het Persbureau Yaz Dias te Amsterdam. 8 20: Londen. Daventry (365 M. 2LO en 1600 M. 5XX) A Gather Rour 1. Donald Calthrop. Birmingham 47D M. 5IT; Een uur concert Manchester (378 M. 2ZY) Jazz en Johny Hcnrv. Dansmuziek. 8.50: Parijs (1750 M. SFR) Concert. 9.30: Brussel (265 M.) Concert. 10 uur- Hilversum (1050 M.) Hilversum- sehc Draadl. Omroep. Koersen en Persbe richten vanwege het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam. 10.20: Londen. Daventry (365 M. 2LO en 1G00 M 5XX) Tijdsein van Greenwich. Weerbericht. Nieuwsberichten 10.50: Londen. Daventry (365 M. 2LO en 1600 M 5XX) The Savoy Orpheans. The Savoy Havana Band. The Savoy Tango Band. uitgezonden vanuit The Savoy Hotel te Londen Hiiversnmsche Draadlooze Omroep. 3.305 uur: St.-Nicolaas-programma. Uit zending van een St.-Nieolaasfeest voor 1200 der armste kinderen tc Den Haag in den Dierentuin. Vertelling, kinderliedjes en St - Nicolaasliederen. Mevr. Ant. van Dijk. Het H D O Orkest. 8 109 uur. St.-Nicolaas Programma. Medewerking van den Staf van het Station. gende te plaatsen waarvoor bij yoorW mijn dank. Naai aanleiding van hel ingezonden »tul van den heer Y.\ C'. Eijsbeige kan ieder weldenkend ïflensch begrijpen, dat ik nooit een heer, die con liocd, pet of geen hoofd, deksel opheeft, zal weigeren, daar mij dit niet interesseert, cn ik dus ook genoemden heer niet geweigerd heb. Ik mag hr,pei dat Zomcrzorg dagelijks vol zit niet hoe ron met petten. Dedircctie van Zomerzorg Builen verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. Petten ai! Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van het ingezonden stuk Petten af, verzoek ik u beleefd het vol Scho onheids vlekjes. In den goeden ouden tijd behoorde het tot een van de ze ren schoonheden der vrouw om een paar moedervlekjes op befc gezicht te hebbeD. Indien de natuur daar niet voor zorgde, legden de dames kunstmatig op, betzij met een penseeltje of als een kleine, ronde, -donkerbruine o! zwarte pleister. Men zegt, dat dit gebruii voor Europa reeds siamt uit den tijd det Kruistochten. Het was een Arabische eedö Wanneer de ridders hun vTouwen voor lang< maanden in eenzaamheid achterlieten, be werkten de dames haar uiterlijk; zij moes ten toch iets uitvoeren' Zij legden zich die moedervlekjes niet alleen op het gezicht doch brachten ze ook aan op armen, behnci cn romp Die mode vaji de „Tackes de BeaAlé' was echter het méést verbreid in de 16d< en 17de eeuw. Een Fransch schrijver rcr telt ergens, dat hei lang zoo eenvoudigriei was om het juiste punt te bepalen, waar de moucke vastgehecht behoorde te zijn. Men moest reeds eenige routine bezitten op het punt van omgang met de mannen, wilde men er in slagen het moedervlekje ddar Ie plaatsen, waar het de meeste kans had o? succes. Maar zooals het gaat met al kleine bekoorlijkheden van de vrouw, zoo is het ook met de mouches: een vaste regel valt hier niet bij voor te schrijven. Een Ita liaansche tijdschrift mot modebabbelljej gaf indertijd de volgende negen plekjes voor de mouches op; zij hielden verband met het karakter der vrouw: De ecntimenteele freule droeg het vlekje bij den hoek van het linkeroogde trotsche op het midden van het voorhoofd; de vroo lijke juist op den rand van het kuiltc ia haar wang, dat zich bij het lachen vertoon de de deftige dame had er een op het mid den van haar wangde luchthartige bij dea mondhoekde geestige vlak naast dea neusvleugel; de kokette droeg de moueho boven de lipde bescheidene ouder de derlip, terwijl de rasflirt er zich een onder het oor maakte, vlak vóór de schelp. Maat er waren ook vele vrouwen, die de mocdeT vlekjes aanbrachten op de schouders, de borst, de beenen of de voeten. En men zegt dat er tegenwoordig nog actrices bestaan, die aan uitverkorenen het moedervleky- op haar wreef laten zien..., een verrukkelijj schouwspel. Losse nummers van ons Blad ziifl belialve aan ons bureau ook verkriiebaar bij de Firma A. HILLEN. Breestraat 154 Firma A. HILLEN, Stationsweg, T. T- RIJSBERGEN. Sigarenhandel. Heerenstraat 2, Fa. A. SOMERWIL Azn. Hooeew 2i Firma A. T. H. WITTENBURG, Haarlemmerstraat 2, A. M. VAN ZWICHT. Kiosk Prinsessekade. en bii TOH. HOGERVORST. Haarl.str. 128 en des Zaterdags bij A. GERRITSEN. Alphen a. d. Rijr H NAVéN 16 Wegens liet enorme succes wederom optreden van PRIMA CONSUMPTIE GEEN VERHOOGD TARIEF. Bcleeld aanbev., A. VERMEER, Bufiet-ExpL City-1 bearer 1731a Heerenstraat 2 hoek Z. W. Singel - Telefoon 2165 ■BMBHH alles zeer geschikt voor ■EB&HHi 1730a IIAKDEL IN IJZERWAREN. 1727a Gedurende 14 Dogen van 4 tot 18 December zooals: Kachelplaten, KamerkacbelsvanatllS.—Petroleum kachels raait 17.Kolenemmers, Emails M. B. K. enz. enz. Te zien en te bevragen by II. TI Hl AKERS, Aalsmeerder- weg «383, Hoofddorp. 7743 Zie Etalago jj|jj Zie Etalage 7ffX> Aangesloten aan het Telefoonnet onder Rummer het DAMES-KAPStliON A. M. v. d. MEER, gedipt. Coiffense, Hooglnndsche Kerksteeg b. d. Haarl.strnat ran steeds voorradig, ook In EXTRA wijde maten Telefoon 2540 TELEFOON 1302 Bij ons koopen is beslist bezuinigeu aan het van ouds bekende adres Runderlappen en G hakt 5b Cts Kiblappen of Ribstuk 60 Cts Rosbief en Rollade60 Cts Lamslappen 50 Cts, Lamsschouder 60 Cts Lamsbouten 75 Cts. per pond. Eet nn prima Sijn gekruide Rolpens 0.75 de 5 ons. 7635 Aanbevelend, C. v. MAASTRICHT. - GROOTE KEUZE DAMES-TASSCHEN P0RTEM0NNAIES PORTEFEUILLES SIGARENKOKERS ACTE-TASSCHEN REIS enHANDKOFFERS Enz Enz. Enz 7687 oiu een GOEDE te koopen «lie men owcrftl kan heen brengen» Bekende prima fabrikaten. van AALMARKT 25

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 12