No. 20163. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 3 December Derde Blad. Anno 1925. GEMEENTEZAKEN. RECHTZAKEN. UIT ONZE STAATSMACHINE. Aankoop van grond. Ten behoeve van de verbreedmg van liet Juidclijk gedeelte der Driftstraat en de daar- toed? gepaard gaande slootdemping en rio- jeering werd in de Raadszitting van 13 Juli jj. onder meer besloten tot kostelooze over neming van eenige strooken grond en water, Jeel uitmakende van de perceelen, ka- Jastraal bekend in Sectie K nis 5G8 tot en met 581. Zooals B. en W. in hun desbetref fend voorstel mededeelden, was er op dat oogenblik nog geen .overeenstemming om trent afstand van den benoodigden grond en water bereikt met de eigenaren van de perceelen Sectie K nis 582 en 583. Thans blijkt ook de eigenaar van perceel K no. 582 bereid tol kosteloozen afstand aan de ge- meonte van het voor zijn woning gelegen teangedeelle met de daaraan grenzende sloothelft. Ook de eigenaar van het perceel K No. 583 is bereid den voor de onderhavige vertreeding benoodigden grond en water aan de gemeente over te dragen, doch hij heeft bezwaar tegen kosteloozen afstand, omdat d^ over te dragen grond een stuk tuingrond (er grootte van pl.m. 15 M2. om- fat, hetwelk hij niet zonder schadevergoe ding wenscht af te staan. Met de Commissie van Fabricage zijn B. W. van meening, dat er in dit bijzonder geval aanleiding beslaat, om voor den over to nemen grond met water den gevraagden prijs van f 100 te betalen, waarna de sloot- demping en de verbreeding van het Zuide lijk gedeelte van de Driftstraat ook langs de perceelen K nis 582 en 583 voortgezet en Zoodoende geheel voltooid kan worden. Voorts geven B. en W. den Raad over eenkomstig hel gevoelen van de Commissie van Beheer over het grondbedrijf den Raad in overweging: a. te besluiten tot aankoop in hel belang van de Volkshuisvesting van de pc*celen weiland gelegen in den Cronenstcinspolder tezamen groot 2.20.30 H.A. tegen den prijs van f 1.50 per M2. b. te besluiten deze perceelen te brengen In liet gemeentelijk grondbedrijf. Zakelijk recht van opstal op het woonwagen kamp aan den Lage-Morschweg. Na de verwerping in den Raad van 16 Juli i923, van een amendement van de leden, en heer Van Hamel en mevrouw Van Ital iëVan Embden, strekkende om het be drag, benoodigd voor de inrichting van grond aan den Lagen Morschweg tot woon wagenterrein, met f500 te verho'ogen, ten einde daarop tevens een afdak voor paarden te maken, hebben B. en W. zich tegenover de afd Leiden der Nederlandsche Vereenf- ging tot Bescherming van Dieren op hc*t standpunt geplaatst, dat de kosten van het maken van oen stal voor woonwagenpaar- den op bedoeld terrein, hoe prijzenswaardig ook, naast de toch reeds hooge uitgaven foor den aankoop en de inrichting van hel B^nwagcntcrroin, niet ook nog ten laste van de gemocnle gebracht konden worden en dat zij de oprichting van zulk een stal mitsdien geheel aan het particulier initia tief moesten .overlaten. Tegen de plaatsing van den stal op het woonwagonterrein ver klaarden B. en W.. uiteraajd geenerlei be zwaar te hebben. Het afdeelingsbestuur van genoemde ver eeniging heeft zich nu bij adres tot den Raad gewend met het verzoek den meerbedoelden stal. welke thans met behulp van particu: liere bijdragen tot stand is gekomen, in on derhoud bij de gemeentè over te nemen ..on der afspraak, dat deze stalling steeds be schikbaar zal blijven voor de paarden van de woonwagenbewoners, zonder dat daar voor huur of andere vergoedingen zullen Worden gevorderd". Alvorens dit adres ter sprake te brengen, hebben B en W. het betrokken bestuur medegedeeld, dat eigendom en onderhoud van den paardenstal h.i. in één hand be- hoorep te blijven r-p ,aan het bestuur de keuze gelaten om óf den stal in eigendom San de gemeente over te doen, in welk ge val de gemeente ook het onderhoud daan-an op zich zou nemen, maar levens zich volle nijheid van handelen ten aanzien van de ^standhouding, de bestemming en het ge- imik van den stal zou voorbehouden, óf len stal in eijmndoin.•hii'.de Vereeniging tot Bescherming van Dieren te laten, met het gevolg, dat ook het onderhoud ten laste van die vereeniging zou blijven en de gemeente slechts tot de vestiging van een recht van opstal op het woonwagonterrein zou mede- Werken t Uit het nadere schrijven van het afdec- Üngsbestuur blijkt, dat dit aan laatstbe doelde regeling de voorkeur geeft. De stal £al dus het eigendom blijven van de ge noemde vereeniging. die daarmede ook het onderhoud voer haar rekening neemt en behoudens eenige bepalingen, geheel i Trij in de beschikking over haar stal zal wezen, terwijl de gemeente aan de ver- &enigi$ig het hieronder omschreven recht van opstal op hot woonwagenterrein zal ver teenen. Op uitdrukkelijk verzoek van de vereeni- &ng zal de gemeente evenwel voor het schoonhouden van den stal zorgen, een re geling, .waarlegen geen bezwaar bestaat, nu <tez« reiniging door de gemeente met zeer pnnge moeite en kosten kan geschieden, terwijl het schoonhouden voor de vereeni- betrekkelijk- veel last en kosten zou Medebrengen. Öoties en voorstellen van den heer Van Eek. Be heer Van Eek heeft ouder gewoonte 'Zoudeo we haast zeggen weder ee„ «aan- >al vo«rstellen*en moties ingediend, veeral /ude bekenden. Wij laten de voorstellen Me ia onsamenhangend verband tot elkaar Waan, hier volgen. De Raad besluit het aantal opcenten, dat cm de vermogensbelasting wordt geheven, te brengen van 15 op 50. e Raad spreekt de wensehelijkheid uit, tot v?or*aan °°k m Leiden het houden van P echten met muziek en banieren op Zon- gnamiddag als regel ro1 worden toegc- **an. De Raad verzoekt B. en W. om de aan dacht van Ged. Staten te vestigen op het feit, dat, waar een redelijke gemeentelijke indeeling van het Rijk eischt, dat bebouw de gedeelten, die economisch een geheel vormen met een gemeente, ook in staats rechtelijken zin met haar een geheel uit maken, verlegging der grenzen tusschen Leiden en Oegstgeest dringend noodzake lijk is'. De Raad van oordeel, dat het bedrag, hetwelk in Leiden wordt afgetrokken voor noodzakelijk levensonderhoud bij den aan slag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, te laag is, verzoekt B. en W. ten einde den Raad in staat te stel len een beslissing te nemen omtrent de wensehelijkheid, dat het bedrag af te trek ken voor noodzakelijk levensonderhoud wordt verhoogd met twee honderd gulden, te willen onderzoeken, welke gevolgen een dergelijke verhooging zoude hebben voor de bedragen, waarvoor de verschillende klassen der ingezetenen in de plaatselijke belasting naor het inkomen* zijn aangesla gen. De Raad besluit, dat tot de vergaderin gen der Raadscommissies, die thans gere geld worden bijgewoond door de directeu ren der bedrijven of diensten, ook toegang zal worden verleend oan^ vertegenwoordi gers gekozen door het in de betreffende be drijven of diensten werkzame personeel, en verzoekt B. en W. de daarvoor noodige be palingen te willen ontwerpen. De Raad besluit: lo. art. 50 van de verordening op de Straatpolitie aldus te wijzigen In sub c wordt „of liedjes te zingen", vervangen door „of liedjes te zingen, wan neer hiervoor geldinzameling geschiedt." Na sub c wordt ingevoegd een sub d al dus luidende: „in het algemeen op den openbaren weg te zingen, wanneer de poli tie zulks verbiedt m het belang der open bare orde." 2o. in art. 66, 50, litt. a, b, en c, te ver anderen in 50 litt. a, b, c, en d. RECLAME. Uw humeur wordt vergald, als gij last hebt van aambeien. Foster's Zalf geeft vanaf de eerste aanwending verlichting en heelt uw kwaal. Inderdaad een probaat geneesmiddel. Per dooe f 1.75per tube f 1.—7541 KANTONGERECHT TE LEIDEN. Voor de strafzitting van Woensdag ston den 50 zaken op de rol, waarvan 48 be stemd voor openbare behandeling en 2 kin derzaken. Het eerst werd behandeld de zaak tegen J. Z., te Leiden, wien ten laste was gelegd, dat hij een paard, dat op meerdere plaat sen gewond was, trekdiensten had laten verrichten, Bekl. was niet verschenen; na dat de verbalisant, de agent P. de Looft was gehoord, eischte de Ambtenaar van het O. M„ mr. A. J. v. d. Eist, een boete van f 10 subs. 5 dagen hechtenis. N. G. V., te Leiden was in Augustus van dit jaar in dienst gekomen bij mevr. Verra geb. Kouw, en had daar huishoudelijke be zigheden verricht. In ruil daarvoor genoot zij vrijen ko3t en inwoning, terwijl zij af en toe ook wel eens een kleedingstuk kreeg. Zij had echter van dezen werkkring ver zuimd aangifte te doen bij den Raad van Arbeid en stond deswege thans voor de groene tafel. Zij had niet geweten, dat dit noodig was, zij had ook in het geheel geen geld verdiend; eigenlijk was zij er „als kind in huis", hetgeen mevrouw Verra ook ge tuigde. De Ambtenaar achtte echter het verzuim bewezen en eischte f 10 boete,, subs. 5 da gen hechtenis. „Arme stumper", vond mevr. Verra. J. W. de G., boekdrukker te Sassenheim stond terecht wegens een overtreding der Arbeidswet. Bekl. bekende: hij was den heelen dag niet thuis geweest en had niet geweten, dat zijn personeel overwerkte; eerst toen hij thuis kwam had hij zulks bemerkt, maar toen was er ook de inspecteur, die de over treding constateerde. Als getiiige werd ge hoord de boekbinder M. G. Braan uit Sas senheim die verklaarde, dat de patroon (be klaagde) absoluut niet geweten had, dat zij overwerkten. Eisch f of 4 dagen. H. K., F. AL én W. H. K., allen te Am sterdam, hadden zonder tc^stemming van den landbouwer G. L. v. d. Kroft, te Zoe terwoude over diens land geloopen om zich naar hun vischterrein te begeven. Tegen ieder van de niet verschenen beklaagden werd f 2 boete subs. 2 dagen hechtenis ge- ei sch t. A. K., te Valkenburg, had onder Oegst geest een aantal straatklinkers, die hij op den bagagedrager van zijn rijwiel met zich voerde, op de tramrails laten vallen juist op het oogenblik, dat de tram van de N.Z. R. aan kwam rijden. Had de machinist niet onmiddellijk geremd, dan zouden er waarschijnlijk ongelukken voorgevallen zijn, zoo verklaarde de rijksveldwachter A. Koot uit Oegstgeest. Ook deze bekl. was Diet verschenen; de eisch luidde f4 subs. 4 da gen hechtenis. De Haagsche scholier N.H.B.E. was ge dagvaard terzake van het op den openba ren weg te Noordwijk aan den linkerkant te fietsen, terwijl hij bovendien bij het om slaan van een hoek verzuimd had signalen te geven- Wat het eerste gedeelte der dagvaarding betreft, ontkent bekl. De verbalisant, ma joor W. Eshuis, uit Noordwijk-aan-Zee zegt echter, dat bekl. wel degelijk links hield. Een juffrouw was zelfs bijna door hem aan gereden had zij niet uit alle macht geremd, dan zou er zeker een botsing plants gehad nebben. Bekl. had nog eenige andere jon gelui bij zich; eerst had getuige hem er met een waarschuwing af willen laten ko men, maar toen zij ^neuswijs" werden en vertélden, dat zij in Den Haag wèl zoo mochten rijden, had hij proces-verbaal op gemaakt. De eisch luidde thans tweemaal f 3 subs. 2 maal 3 dagen. Den 22-jarigen fabrikant G. T. uit War mond was ten laste gelegd, dat hij te Lei den op de Plantage met een motorrijwiel bij het inhalen niet voldoende naar links uitgeweken had, waardoor hij een aanrij ding had veroorzaakt met den jeugdigén tuinder L. van Gorkum, uit Hazerswoude. Bekl. zeide, dat deze voorstelling van za ken niet geheel juist was; hij was twee jongelui achterop gereden en had toen sig nalen gegeven, daarmede te kennen geven de, dat hij wilde passeeren. Deze gaven hieraan echter geen gevolg, althans Van Gorkum niet voldoende. Meer naar links uitwijken kon,bekl. ook niet, want dan zou hij op het voetpad gekomeD zijn, wat ook strafbaar is. De verbalisant, de agent van politie Teu- nissen bevestigde zulks, maar zeide, dat bekl. op het laatste oogenblik te snel weer naar rechts uitgeweken had en opzettelijk het voorwiel van Van Gorkums fiets aan reden had, met het gevolg, dat dit vernield werd. De aangeredene verklaarde, dat' hij niet meer uit had durven wijken anders zou hij in de tramrails geraakt zijn en „toch óók" gevallen zijn. Bekl. zeide nog zich^onmiddcllijk bereid te hebben verklaard, de schade ad f 5 te willen vergoedenhij had evenwel nooit de rekening ontvangen. De Kantonrechter raadde hem dit bedrag dan alsnog te beta len wat bekl. beloofde. De Ambtenaar was van oordeel, dat bekl. te spoedig naar rechts uitgeweken had en eischte derhalve f 4 boete subs. 1 dagen hechtenis. Nic. van R., oud 24 jaar, schipper te Oegstgeest had zijn schip, gemeerd voor dc sluis van de Wassenaarsche wetering, wat verboden is. Bekl. toonde een verklaring van den tuinder, aan wiens grond zijn schip gemeerd lag, houdende toestemming tot ligplaats innemen ter plaatse. Van „Rijnland" had hij echter geen toe stemming, zoodat de Ambtenaar f 3 subs. 3 dagen eiselitc. A. S., koopman te Leiden, had met een hondenkar gereden zonder een nummerbe- wijs te kunnen toonen. Bekl. bekende. Eisch f 4 subs. 4 dagen. Th. van S., arbeider te Zoeterwoude. had zijn zoontje drie dagen van de school laten verzuimen. -Bekl. vond niet, dsft hij straf baar was; immers zijn zoontje had de ver plichte zes leerjaren doorloopen en alle klassen meegemaakt. Het kind kan zich langs den weg beter ontwikkelen als wan neer het op school blijft in een klas, waar het toch niets meer leert. Eisch f5 subs. 5 dagen. J. v. d. B. vi. v. d. L. uit Noordwijk-aan- Zee had zich wegens dergelijk feit te ver antwoorden. Het hoofd der school had haar echter een brief aan den Kantonrechter meegegeven, waarin hij schreef, dat het zoontje van bekL steeds trouw de school bezocht had in tegenstelling met vele an dere kinderen en gezien den behoeftigen toestand, waarin het gezin verkeerde, ver zocht hij de uiterste clementie. De Ambte naar sprak daarna het schuldig over ha-ar uit, doch legde haar geen straf op. P. van K., oud 60 jaar, arbeider te Rijns burg, stond terecht wegens openbare dron kenschap op den Stationsweg te Leiden. 't Kan niet, zegt bekl., één glaasje bier ha 'k gedronken, nou ja, één of twee of drie Zie je wel, je was den tel kwijt, zegt de Kantonrechter, waarna de Ambtenaar f 3 subs. 3 dagen hechtenis eischte. Waar bekl. zeide anders nooit te drinken, wilde de Kantonrechter hiermede rekening houden en veroordeelde hem tot het beta len* van i 1 boete. Uitspraak in al deze zaken over 14 dagen. De Kantonrechter alhier heeft veroor deeld: Wegens overtr. der Kieswet: W. J. v. L., J. v. L., E. M. K., H. v. d. L., E. J. R, A. v. G., P. O. R., M. S., H. V., H. C. v. L. geb. O., S. K., W. v. L., ieder tot f 1 of 1 d., E. v. L. geb. R., W. A. K., Ch. P., L. A. J. S. geb. v. d. V, H. S., W. J. K., Ch. J. M. geb. B., J. V. geb. V., T. W. J. de R., W. W. D., P. v. E., J. v. H., I. de V., ieder tot f 2 of l d., J. O. f 0.50 of 1 d., S. J. C. geb. C. f 2 of 2 d., L. v. D. hv. van K, Amsterdam f 2 of 2 d., K. F. K. Leiderdorp, C. C. B. Zoeterwoude, F. v. d. B., C. R-, A. S., N. A. de H.f ieder tot f 2 of 1 dag, J. M. K. geb. M., M. E. Z. geb. S., M. C. J. v. S. Leiderdorp, ieder tot f 0.50 of 1 d., J. U. Rotterdam, H. C. K. hv. U., Rotterdam, J. F. Leiderdorp, J. C. F. geb. S. Leiderdorp, G. B. geb. H. Lei derdorp, M. W. v. d. B. geb. B., J. K., O. W. P., O. C., A. F., F. v. d. M., L. M., B. J. K., M. M., J. K. geb. J., A. D., W. V. geb. van V., A. AI. V., W. S., J. D., C. v. L., C. J. de W. geb. W., G. H. geb. W., C. v. d. D.f M. Z., A J. A., H. P. v. V., N. G., D. G. G. geb. V., S. A. geb. v. D., K. B., P. H. E., C. v. W. geb. v. d. W., A v. d. K. geb. v. K., ieder tot f 1 of 1- cl., J. H., A. C., S. C. geb. v. d. P., J. R., J. R. geb. de'R., C. F. D, A. Th. O. geb. S., E. B.. J. C. S. geb. G., J. H.f A. B. de G. geb. L, J. de R. geb. N., M. J. L., J. W. S. geb. V., H. AI. E. geb. v. d. V., C. v. d. V., J.-R. v. d. Z. geb. v. H., A. v. d. M., C. v. d. AI. geb. v, H., J. G. G-, J. M. G. geb. S.. J. V., Ch. W„ A C. U., H. H. C., J. A. M., H. K J. de V., ieder tot f 1 of 1 d., D. R.geb. Van V., J. W. H. geb Ch.. G. L geb. v. d. W., A. S. geb. 9e G., W. F. de J. geb. H., H. C. de la LW. E. geb. V., Oegstgeest, ieder tot f 0.50 of 1 d., O. v. R geb. v. d. P., J. v. d. P.. G. H K. J.. T. O. wed. T., J. J. S. geb. S. v. S., G. Z. geb. v. R., N. R. geb. H., J. v. D, geb. K.. H. v. -D., G. H., J. J., K. D., D. v. D., K. R., P. v. d. P., L. C. de P., P. K., P. de H. geb. G., J. O. v. <1. O. geb. V., D. r., C. J. AI. P. geb. v. d. T., N. de V., J. v. d. Al. geb. H., H. v. D., H. v. B., F. V., R. N., L. G. geb. v. d. 0., P. r. d. L., A. P. P., AI. Z. geb. K., C. G., AI. v. d. P. geb. de H., A. v. D., T. G., K. v. R. geb. H., C. v. d. P., allen te Kat wijk-a an-Zee, L. S. Katwijk aan den Rijn; A. P. S. geb. v. D., Bilthoven; G. S. id., H. A. B. Utrecht, ieder tot f 1 of 1 d.H. v. d. B. wed R., D. van AI. geb. S. v. D., J. v. d. AI. geb. K., A. v. d. W. geb de J., G. A. S., A. S. geb. v. D., M. N. K. geb Dc G., allen te Katwijk-aan-Zee, ieder tot f 0.50 of 1 d. In de zaak van de navolgende beklaag den, die allen terecht stonden ter zake van overtreding der Kieswet, werd geen stfaf opgelegd: J. AI. v. d B„ N. S. geb. de V., C. v. R. geb. G., Katwijk-aan-Zeewed. A. de V. geb. Van D., aldaar, C. v. d. B. aldaar, J. Ch. B. aldaar, AI. v. R. geb. H. aldaar, K. v. d. AI. geb. v. d. O. aldaar, H. H, aldaar, L K aldaar, O P. geb. V. aldaar, J. S. geb. Van D. aldaar, J. O. geb. Van D. aldaar; A. H. wed. K. aldaar, A. de J. Kat wijk a. d. Rijn; K. v. D. wed. v. d. P., Katwijk aan Zee; F. H. geb. do V. aldaar; H. W. AL geb. B. Katwijk a. d. Rijn; L. v. B. Amsterdam. Wegens dronkenschap: S. J. J. V., Rot terdam, A. N. aldaar, ieder tot f 3 of 3 d., A. L. F. f 3 of 3 d., W. F. de la li., E. D. V., G. S. Rijnsburg, H. K. Wassenaar, W. K. aldaar, ieder tot f 3 of 3 d., A. S. 's-Gra- vcndoel; L .Z. zwervende, C. IT. id., J. W. id., A. H. Al., id., A. H, id., ieder tot f 5 of 5 d., AI .v. K., Katwijk a. d. Rijn; Z. v. D., Katwijk-aan-Zee; A F. BL S., Am sterdam J. F. zwervende, ieder tot f 5 of 5 dagen. Wegens buiengerucht: V. P. v. d. S., Nooruwijk, f 5 of 5 d. Wegens overtr. der Arbeidswet: G. L. Rijnsburg f 1 of l d., L. v. B. f 3 of 3 d., A. P. G. T. 3-maal f 2 of 3-maal 1 d. Wegens overtr. der Motor- en Rijw.wet: AL G. Amsterdam f 10 of 5 a., 1. J. V. f 2 of 2 d., J. v. d. H. f 10 of 5 d., B .J. AL S.t 2-maal f 15 of 2-maal 1 m. tsch., J. L. H. Amsterdam f 5 of 2 d., A. C. Voor hout f 6 of 5 d., M. v. d. P., Zoeterwouae, f 2 of 2 d., J. J .K., C. v. d. K.,1 ieder lui f 5 of 5 d., S. H. den Haag f 2 of 2 d., Ch. R. Rotterdam f 15 of 5 d. Wegens overtr. der IJkwetP. L. Rijnsburg, J. v. V., Rijnsburg; A V. hv. H. Katwijk, ieder tot f 0.50 of l d., L. v. d. Z. Katwijjc-a an-Zee C. v. T. aldaar; J. D. aldaar; C. O. aldaar, ieder tot 2-maal f 0.50 of 2 maal 1 d.; S. M. hv. de B. f 0.50 of 1 d. wegens overtr. der SpoorwegwetJ. \V., j Zooterwoude, f 2 of 2 dg.; D. L., Den Hrtag. f3 of. 3 dg.; wegens Varen zonder ver- gunning: A. S. T., zwervende, f3 of 3 <lg.; 0. M., Ledmuiden £3 of 3 dg.; H. H., I Nieuwkoop, f3 of 3 dg.; J. M., Zoc'er- I woude; L. B., Leiderdorp; W. R> Amster- dam; D. v. V., zwervende, ieder tot f3 of 3 - dg.W. H. A. V., Nienw-Vennep; J. H.; \V. v. S., Zoeterwoude; J. v. T., Zevenhoven a. d. Amstel; J. K., Zaandam; A. K., Leiderdorp; H. A. R, Hillegom, ieder tot f 5 of 5 dg.G. v. d. W., Dilla- gom, f5 of 1 mnd. tuchtsch.; wegens to snel varen: K. D., Den Haag, f5 of 5 dg.; J. R., Heiloo, f3 of 3 dg.; J. J. V., Stompwijk; L. R., Leidschendum; C. v. G., De Lier, ieder tot f3 of 3 dg.; wegens overtr. van het Motor- en Rijwielreglement; N. v. E., Rijnsburg; P. J. S., ieder tot f2 of 2 dg.; A J. K„ f3 of 3 dg.;. A. J., Voorhout, f2 of 2 dg.; C. H., Katwijk, 2 maal f 1Ü ol 2 maal 5 dg.; F. M. Noord- wyk Zee, f2 of 1 mnd. tuchtschool; J. U., Warmond, f2 of 2 dg.; H. v. E., Rijns- burg, to of 5 dg.; J. C. C., f2 of 2 dg.; G. B., f3 of 3 dg.; M. P., f2 of 1 dg.j A. H. J. C., f3 of 3 dg.; K., Voorschoten; f3 of 3 dg.; D. A, f2 of 2 dg.; L. H. v. d. H., f3 of 3* dg.: D. O., f2 of 1 mr»d. tuchtsch.; W. li., Rrjnsburg; A v. E., aldaar; J. J.; W. F. D., ieder tot f3 of 3 dg.; A. A. AL, f3 of 3 dg.; W. Z., f3 of 3 dg.; H. A. K„ Noordwijk, f2 of 1 dg.; P. J. H., £3 of 3 dg.; J. N., geen strat toegepast; D. W. V., f2 of 2 dg.; J. J.-H., Roelofarendsveen, f3 of 3 dg.; G. N., Voorschoten; R. Z., Valkenburg; S., Rijnsburg, ieder tot f3 of 3 dg.; J. S., fl of 1 mnd. tuchtsch.; wegens loepen op verboden grond: B. v. d. T., Katwijk a. d. R^jn, f2 of 2 dg.; J. B. M., aldaar; P. C., aldaar; ieder tot £3 of 3 dg.; L. v. D., Rynsburg ,fl of 1 dg.; W. v. d. Z., Haar lem, f3 of 3 dg.; wegens geen aangifte doen van de geboorte van een kind: J. W. (X, Oegstgeest, fl of 1 dg.; wegens overtr. der Ongevallenwet: B. J. M. V.; J. F., ieder tot f5 of 5 dg.; M. A J. L., Voor schoten, f3 of 3 dg.; wegens overtr. den Invaliditeitswet: W. F. S., f5 of 5 dg., A. J., f3 of 3 dg.; G. V., 10 maal f0.50 of 10 maal 1 dg.; wegens overtr. der Vo- gelwet: A. K., f2 of 1 dg.; wegens overtr. der Drank weit: T. J. L., Huis van Bewaring, Den Haag, f10 of 5 dg., met ontslag van rechtsvervolging voor het meerdere ten iasfo gelegde; wegens met een motorrijtuig rij den op verboden grond: C. de K., Rijnsburg, f3 of 3 dg.; wegens overtr. der Handels- naamwet: C. J. v. I.; A. T.H. J. v. Lieder tot f3 of 3 dg.; wegens overtr. der Vee wel: C. B., Oegstgeest, f 5 of 5 dg.; wegens overtr. der Visscherijwet: J. T.; W. O.; ieder tot fl of 1 dg.; H. P. H., Den Haag, f0.50 of 1 dg.; P. R., Leiderdorp, 2 maal f5 of 2 maal 5 dg.; wegens overtr. van het Alctorenkenteekenbesluit: W. v. Z., Sassen heim, f3 of 3 dg.; wegens overtr. der Vee wet: J. W. F., Oegstgeest, f10 of 5 dg.; wegens een gevaarlijken hond los te laten loopen: A. 0., Katwijk a. Zee, f5 of 5 dg.; wegens overtr. der Vleeschkeuringswet: L %an T., Zoeterwoude, f6 of 3 dg.; L .v. d. H., aldaar, f10 of 5 dg.; wegens overtr. der "Trekhondenwet: M. B., 2 maal fl of 2 maal 1 dg.; wegens te Leiden personen ra schreeuwen: H. A. K., Noordwijk. 12 of 1 dg.; wegens burengerucht: A. R de B., Zoeterwoude, f2 of 2 dg.; Wegens overtr. der pol. verord. der gein. Leiden: J. D. f 2 of 2 d.; J. K. f 1 o"f 1 d.; I. v. W„ J. L. W., ieder tot f 1 of 1 d.; J. v! d. M. Stompwijk-3 of'3 d.; J. V. Hoogmade f 10 of 5 d.; N. L. f 1 of 1 d.; M. J. S. f 1 of 1 m. tsch.; II. F. f0.50 of 1 m. tsch.; IT. D. f2 of 2 d.: J. W. Rotterdam: C. C. Alphen •a. d. Tiijn. ieder tot f 10 of 6 d.; IL AL f 0.60 of 1 d.; H. D., K. L. ieder tot 12 of 2 d.; W. F. de Ja II. f 1 of 1 d.; J. H. v. L. f 1 of 1 d.; A. H. de V., H. v. d, N. van G. Den Haag, mr. AI. P. G. K. van de C. Oegstgeest ieder tot f 10 of 10 d. Wegens overtr. der pol. verord. der gemeente Katwijk: K. O., T. O., J. H., M. O. allen ie. Katwijk a. Zee, ieder tot f5 of 5 d.; J. B. Katwijk a. Zee f2 of 2 d. Wegens overtr. der pol. verord. der gemeente Noordwijk: K. I. Noordwijk f 8 of 3 d.; W. S. Noordwijk f 2 of 2 d. We gens overtr. der pol. verord. der' gemeente Rijnsburg: G. C. v. d. T., A R. beiden te Rijnsburg, ieder tot f 0.50 of 1 m. tsch. We gens overtr. .der pol. verord. der gemeente NoordwijkerhoutA. D. Noordwijkcrhout f 1 of 1 <L Vrijgesproken werden: IT. A. M. de G. Oegstgeest, N. W. v. E. Noordwijk aan Zee, W. O. Rijnsburg, allen beklaagd van overtr. der Arbeidswet; II. v. d. M. te Oegstgeest, beklaagd van overtr. der verord. op de kaden in don Broek en Simontjespoldor; J. R., A W. S„ C. G. C. N. -gob. D.. K. S. geb. v. B allen beklaagd van overtr. dor Kieswet: 11 v. Z.,*Sassenhcim, beklaagd van een gevaar lijke hond los te hebben laten loopen; W. W., J. G. G. beklaagd ran als opkooper koopen van personen beneden den leeftijd van 18 jaar; N. de M. beklaagd van overtr. van het Tramwcgrcgl.; J. U. Oegstgeest, be klaagd van te hebben geloopen op bcpoten grond. In de zaak van G. C. v. B.. beklaagd van overtr. der wet op de openbare middelen van vervoer, werd de dagvaarding nietig verklaard. Waar geen woonplaats is vermeld is deze Leiden. De Wethouder. Is het terrein van de ambtsbezigheden eens burgemeesters zeer uitgebreid door al lerlei wetten, staats- cn gemeentelijke be moeiing, hetzelfde feit kan men ook van het wethoudersambt vaststellen. In het or ganisme eener groole stad is de functie van den wethouder er één geworden, die alle krachten van den gehcelen mensch voor zich opeischt. De feiten zijn daar om dit te bewijzen. Het moge een eer wezen, wan- neer in een stad van beleekenis iemand door een meer of minder groote meerder heid zijner mede-Raadsleden op den wet houderszetel geplaatst wordt, een ,,eere- baanljo". zooals de volksmond zegt, hebben zij hem daarmede niet geschonken. Tot dusverre hebben wij steeds veronder steld, dat dc wcthouderszetel door éen man lijk persoon ingenomen wordt, het gebruik is- ook zoo; maar sedert vrouwen lid van den Gemeenteraad kunnen worden en de wethouders uit en door den Raad moeten benoQmd worden, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat in het college van het Da- gel ijksch Bestuur eener gemeente vandaag of morgen de eerste wethoudster haar intrede doet. liet is onze bedoeling in dit artikel na te gaan. wat de Gemeentewet omtrent den wethouder zegt. cn daarna aan te toonen, dat daarin noodzakelijk verandering dient te worden aangebracht, indien niet op een andere wijze wordt voorzien iri*eon aan den dag tredend bezwaar, aan dit ambt ver bonden. Ofschoon in de Gemeentewet reeds in voorafgaande artikelen over den wethouder gesproken wordt, komen eerst de artikelen 79 lot en met 9-4- spreken over deze leden van het Dagelijksch Bestuur eener gemeente- Het artikel 81 is blanco, aangezien het ver- Wel bij Art. 9 van de Additioneele artikelen der Grondwet 1917. Het minimum aantal der wethouders i9 twee-, dat is he' geval in gemeenten met 20.000 zielen of daar be neden-, in gemeenten met meer dan 20.000 en minder dan 100.000 kan de Raad beslis sen of hij drie dan wel vier wethouders den Burgemeester Ier zijde wil stellen; bedraagt het aantal ingezetenen meer dan 100.000, dan heeft hij de keuze tusschen vier. vijf of zes. Hun zittingstijd i9 normaliter vier jaar en loopt dus even lang al3 de zillings- tijd van een pas opgetreden Raad Aange zien hun aftreding bepaald is op den eer sten Dinsdag in September, evenals die van den Raad, is het regel geworden, dat de nieuwe Raad aanstonds de welb< mders. be noemd uit zijn midden, kiest, want perso nen buiten den Raad mogen geen wethou der worden. Daaruit volgt dat een wethou der moet .zijn een Nederlander of een door de wet erkend Nederlandsch onderdaan, die voldoet aan de bepalingen,, in de wet voor de benoembaarheid tot Raadslid ge steld; en ook, dat. wanneer een wethouder, waarom dan ook, opgehouden heeft lid van den Raad te wezen, tevens zijn bestuurs functie een einde heeft genomen, ofschoon hij verplicht-is zijn functie te blijven waar nemen totdat zijn opvolger is gekozen Dat die bepaling lot eigenaardige gevallen aan leiding geven kan, moge blijken uit het na volgende feit. In een gemeente, waarvan het Dage lijksch Bestuur werd gevormd door den Burgemeester en twee wethouders, namen de beide laatsten hun ontslag, terwijl al de Raadsleden verzochten om voor dit ambt niet in aanmerking le komen en de geko zenen telkens bedankten. Genoemde demis- sionairen wenschten van de verdere waar neming van hun functies le worden ver schoond; maar een resolutie van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken gaf hun te kennen, dat zij op hun post moesten blij ven. totdat de opvolgers gekozen waren. Wanneer de Raad tot een benoeming van een wethouder overgaat, hee(t hij ni^l de vrije keuze uit alle leden, omdat volgens Artikel 89 der Gemeentewet er enkele Rijks betrekkingen zijn, die onvereenigbaar wol»

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9