AGENDA. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. Donderdag. Oosterkerk: Apologetische avond. Spreker «x-jffiester Dols, missionaris in China. 8 nur. „Prediker": Openbare vergadering aid. Leiden Geref. Bond. 8 nur. Leger des Heiis (Langebrug 4): Tableaux- rivants-samenkomat. 8 uur. StadszaaJ: Tweede kamermuziekconcert. Sam Swaap. Kwartier over S uur. Vrijdag. K a t wij k-aatde n-R ij n, len huize van den heer Hueling: Alg. liquidatie-ver gadering Ni V. Zanderij De Ridder. Haifdrie, Daaolljks. „Casino-bioscoop". Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater" Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Nov. tot en met Zondag 6 Deo.'a.s. waargenomen door d»-apotheek van dó firma H. J. M. Pr»ot, Maarsmanssteeg 17, lel. 435. De apotheek van de „Hulp der Mensch- heid". Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n m 8 uur tot v.m 8 uur alleen voor spoed-reccpten. Alleen voor leden van dat fonds. dissementskiesrecht weer invoeren en het volksonderwijs hervormen. Zij zal ten volle haar verantwoordelijkheid aanvaarden en de Kamer vragen ook de hare te aan-1 vaarden. Onmiddellijk na deze verklaring heeft Loucheur een voorstel ingediend, om dade lijk in de aanstaande en latere behoeften der schatkist te voorzien. De financieele commissie van de Kamt! heeft de artikelen van het financieele voor stel goedgekeurd, waardoor de Bank van Frankrijk een supplementair Oorschot van 0 milliard fres. aan den staat verstrekt en de emissiegrens tot 58*/i milliard wordt op gevoerd. Paul du Testa, tijdens den oorlog gezant van Frankrijk te Bern, is overleden. Hij is secretaris-generaal der Vredesconferentie geweest. De Jouvenel is in Syrië aangekomen. ENGELAND. Mededeelingen in liet Lager huis Tusschentijdsche vei- kiezing De mijnen-nationa- liaatta. Minister Cunliffe Lister, diende in het Lagerhuis do eerste der resolution in, om de adviezen ten uitvoer te brengen van de adviezen ten uitvoer te brengen van de com- missiën, die onlangs rapport hebben uitge bracht ten gunste van het opleggen van in voerrechten, ten einde sommige industrieën te beveiligen tegen untaire builenlandsche concurrentie. Deze eerste resolutie heeft tot strekking, gedurende een tijdperk van 5 jaren invoerrechten to leggen van 331/3 pCt op messen, scharen, scheermessen, en andere soorten van scherpe werktuigen. Cunliffe Lister wees er op, dat de com missie bevonden had, dat de prijzen van de ingevoerde scherpe werktuigen 70 a 75 pCt heneden de Brilschu prijzen waren, en dat zij concurreerden met dezelfde soorten van Britsche werktuigen, met het gevolg, dat het bekijf in die industrie was verminderd met 42 pCL vergeleken b:| 1913. Wegens ds lage re loonen en do langere werkweek in Duitschland was de commissie van oordeel, dat de toestanden aldaar de Duitsche con currentie unfair maakten. Hij beweerde, drrt het rapport der commissie dc resolutie welke de regeering had ingediend, geheel efi al rechtvaardigde. - Gewagende van de belofte v. den premier, geen protectie te zullen invoeren, zeide hij, dat' een even positieve belofte was afgelegd, dat de regeering de industrie zou bescher men. De eenige trouwbreuk, die den eer sten minister en zijnen collega's ten laste gelegd zou kunnen worden, zou zijn, in dien zij schuldig waren aan liet verbreken dor belofte, de positieve daad te verrichten, die zij hadden beloofd. Davidson, onderstaatssecretaris der Admi raliteit, verklaarde dat de volgende oorlogs schepen binnen zeer korten tijd zouden wor den geschrapt: 3 kruisers, 5 depot-schepen, 18 torpedojagers, 7 onderzeeërs, 3 trawlers', en een logger Gevraagd, hoeveel vliegtuigen onmiddel lijk in geval van nood beschikbaar waren voor oorlogsdienst, zeide de minister van Luchtvaart, dat de tegenwoordige indeeüng van vlies-eenheden met een gomiddflde van 12 machines per eskader als volgt wa9. 27 1/2 eskader in Engeland, 9 zij het luchl- wapen der vloot; en 181/2 in de buiten stations. De secretaris dei Admiraliteit deelde mede, dat de duik-werkzaamheden in ver band met den onderzeeër M I, ^liet waren voortgezet, daar gtcn positieve' resultaten waren verkregen Hel wordt niet noodzake lijk geacht, het onderzoek voort te zetten, daar de oorzaak vin het verlies van den on derzeeër volledig was vastgesteld. Do premier deelde mede, dat liij, na be raadslaging met Cnsgrave. den president van den lerschen Vrijstraat, een onderhoud had gehad met de lersche grenscommissie, en met eerbiediging hunner wenschen. had de commissie besloten, de publicatie van haar rapport tijdelijk uit te stellen. De Britsche kanselier van de Schatkist hoeft medegedeeld, dat Italië 15 December een missie naar Londen zal zenden ten ein de onderhandelingen te voeren over hel fun- deeren van de ftahaansche schuld, welke 053.000 pond sterling bedraagt. Bij de lusschenlijdiche verkiezing te Buryatcdinunds is Guinness, do minister van landbouw herkozen; hij licefl den libe ral on candidaat verslagen met' een meerder heid van 0000. De conferentie der mijnwerkersfederjjio met het bestuur dor arbeiderspartij en don algemeenen raad van het vakvereenigings- congres, om de voorstellen der federatie voor de nationalisatie der mijnen te bespreken is vastgelbopen, doordat de vertegenwoordigers der mijnfrerkers zicli verzetten tegen het beginsel van vergoeding. Er is een groote ruzie over geldkwesties tusschen Lloyyd George en zijn vrienden eenerzijds en de volgelingen van Asquith anderzijds. Ook na de verzoening tusschen de beide leiders is het namelijk nooit tot een vereeniging der beide partijkassen gekomen.. Lloyd George beschikte over veel meer geld dan de liberalen van de andere groep. Deze laatste heeft eenige maanden geleden een poging gedaan om zijn eigen financieele stel ling te versterken door een milliocn p st. vcor de propaganda bijeen te brengen. Dit plan is niet verwezenlijkt. Volgens de meest optimistische berichten heeft men slechts 300.000 pst. gekregen. De partij blijft dus financieel afhankelijk van Lloyd George, die bij de laatste verkiezingen b.v. niet minder dan 200.000 p.st. geschonken had. Thans dreigt de oud-minister echter allen verderen steun stop te zetten, wanneer de officieele liberale partij zijn agrarisch her vormingsplan niet goedkeurt. ITALIË. De vrijwillige schnldenbetaling. Ofschoon de definitieve resultaten van do vrijwillige inschrijving ter "betaling; van de schulden aan de Vercenigde Staten nog niet bekend waren, wordt gemeld, dat het totaal volgens de voorloopige cjjfers méér dan twee milliocn dollars zal bedragen. Dit wordt zeer bevredigend geacht. Milaan staat aan het hoofd van de Ijjst met olf millioen lire, gevolgd door Turijn met bjjna negen millioen. Dan komt Gunea met viji millioen lire, Rome met vier mil lioen lire en verder Triest, Napels, Venetiu en andere steden met kleinere bedragen; Met het oog op het uitsluitend nationaal karakter ter vrijwillige bedragen heeft ds Italiaansche regeering besloten alle door vreemdelingen gezonden gelden, onder dank zegging voor de betoondo welwillendheid, terug te zenden. DENEMARKEN. Veidedigingsbepeiking. Do minister van verdediging heeft thans in het Foiketing oen wetsvoorstel ingedienn over de omzetting van het leger en de marm6 in een bewakingskorps en et» staatsmarine, die de verdediging der neutraliteit en do opdrachten, die een gevolg zijn van het lidmaatschap van den Volkenbond op zich zullen nemen. Rit nu Locarno is geteekend. ZWEDEN. Hond- en klauwzeer. Ee commissie' ter bestrijding van het mond- en klauivwer heeft haar rapport aan do regeering uitgebracht Zij constateert, dat het Loeffler-scium het vee gedurende een zekeren tjjd tegen ziekte beschermt, maar te duur is. Van grooter belang is het z.g. herstel-serum, dat behalve in Zweden, ook in Denemarken gebruikt wordt. Do commissie acht de huidige maatreger leu om de verspreiding van 3e ziekte bij invoer van vee tegen te gaan, voldoende cn stelt voor het verbod van vee- en vleesch-mt- voer naar landen, waar de ziekte heerscht, in te trekken. Va-der beveelt zij een matige toepassing van het afmaakstolsel aan en wil zjj een centraal lichaam instellen voor het onder zoek naar de ontwikkeling van deae ge vreesde veeziekte. MEMEL Motie van wantrouwen aan genomen. Iu de zitting van dtn Landdag van Memel is met alle stemmen tegen de twee stemmen dei- I-itauers een motie van wantrouwen in den nieuivbenoemden landspreeident Jousu- patis aangenomen. POLEN. De daling der zloty. De belangrijke daling der zloty ia voor de radicale boerenpartij de aanleiding ge weest om in een brief aan den voorzitter van den Landdag de onmiddellijke bijeenroeping van den Landdag te edschen en de regee ring te verzoeken verslag uit te brengen van de positie der valuta- De tegenwoor dige toestand, zoo heet het in den brief, neemt katastrophale vormen aan. De dollar is gestegen tot 12 zloty. De crisis wordt erger van uur tot uur, zonder dat er van bevoegde hulpmaatregelen zelfs ook maar slechts aangekondigd zjjn. De Poolsche ministerraad vergaderde in een buitengewone zitting over den toestand der valuta. Do regeering liet daarop ver klaren, dat zjj vast besloten was, eiken verderen achteruitgang van den koers met de scherpste middelen te bestrijden. TSJECHO-SLOWAKIJE. De crisis. Minister Sramek heolt in de fractiever gadering van de Katholieke volkspartij mede deelingen gedaan over zqn besprekingen met den president der republiek. Hij deelde mede, dat de president hem op aanbeveling van Svehla met de vorming van ren niquw kabinet heeft balast Hij heeft een bedenktijd van twee of drie dagen bedongen om met de andere coalitie partijen te beraadslagen. De besprekingen zullen waarschijnlijk van korten duur zjjn. In parlementaire kringen schijnt men er vau overtuigd, dat Sramek den president der republiek zal adviseeren wederom Svehla te benoemen tot kabinetsformateur. Alle partijen zijn tegen een zakenkabinet JAPAN. Een proletarische par tij. Uit Jokio wordt aan de „Vossische Zci- tung" geseind, dat aldaar een pjroletaiischa pertij wad opgericht. Drie urn- na de op richting werd do partij echter reeda door den minister van binncniandsche zaken ver boden, daar haar programma communistisch getint bleek te zijn. Het plan bestaat thans om ren gematigder proletarische partij in het leven te roepen. Na Locarno. PARIJS, 3 Dec. (Havas). De bijzondere berichtgever van den Matin te Londen maakt gewag van het gerucht dat Slrese- mann naar Parijs zou komen voor bespre kingen met Briand zoodra de ministercrisis in Duitschland is opgelost. Verder zegt hij dat Briand voornemens is de resultaten der door het Locarno-pact geschapen Buropee- sclie solidariteit, practische waarde te ge ven. De inhoud der Locarno-verdragen zou den in Amerika nog beter indruk maken indien door economische overeenkomsten toenadering tusschen Frankrijk en Duitsch land plaats vindt en beide landen van bun goede verslandhouding blijk geven door be spoediging der betalingen, waartoe de Ame- rikaansche markt haar medewerking zou verleenen. Tenslotte uit de Matin den wensch dat de besprekingen tusschen beide staatslieden, dié elkaar te Locarno hebben loeren begrijpen, direct mogen voortgezet worden. LONDEN, 3 Dec. (N. T. A. Draadl.) De Belgische premier Vandervelde was de eersto der onderteekenaars van het Locarno- verdrag, die heden Londen verliet. Do Belgische gezant en het personeel der Bel gische dplegatie deden hem uitgeleide, ter wijl August Chamberlain zich had doeu ver tegenwoordigen. Later in den morgen ver trokken Scialoja en de overige leden der ItalinaDSche delegatie. Luther, Slresemann en Skrzynsky vertrokken dezen middag, terwijl Benesj eerst morgen zal vertrekken. Verscheidene dezer ministers zullen elkaar weer de volgende week in Genöve ontmoe- ton bij. de opening van deci Volkenbondsraad. 'Tegelijkertijd zal dan aldaar de Volkenbonds- oommissio inzako do kwestie der ontwaps- ning vergaderen, waarin Lord Cecil als Britsch vertegenwoordiger zitting zal hebban. De Fiansche financiën. PARIJS, 3 Dec. (Havas). De Kamer beeft met 298 tegen 113 stemmen besloten over te gaan tot de arlikelsgewijze behandeling van het ontwerp-Loucheur, nadat Briand dq kwestie van vertrouwen had gesteld. PARIJS, 3 Dec. (Havas). De Kamer heeft de artikelen 1, 2 en 3 van het financieele ontwerp tot aan de paragraaf van het ont werp waarin voorzien wordt in het aan vullend voorschot door de Banque de France aangenomen. PARIJS, 3 Dec. (Havas). De Kamer heelt het gelieele financieele wetsontwerp aange nomen inet 247 tegen 229 stemmen. PARIJS, 3 Doc. (V. D.) De. Kamer hoef) den geheclen. nacht beraadslaagd en zette hedenmorgen haar besprekingen over da artikelen van de voorstellen van minister Loucheur voort. Do Kamer heeft met een meerderheid van 175 stgrnmen haar vertrouwen, in de regeering uitgesproken door ds venverpipg met 3G1 tegen 186 stemmen van een tegen voorstel van Bokanowaki, waarbij de inflatie beperkt zou worden tot 3.5 milliard Leon Blum bevestigde; dat de socialisten bereid zijn met de re^eeriDg mede te wer ken, doch dat zij zich zulten moeten ver zetten tegen elke inflatie. Briand deed tenslotte een beroep op do solidariteit van alle Franschen om allq offers te brengen, die in dit ernstige! moment nood zakelijk zijn. PARIJS, 3 Dec. (V. D.). De socialistische Kamcrgrocp besloot met 34 tegen 29 stem men zich te-verzetten tegen de voorstellen der regeering. Incident in het Engelsche Lagerhuis LONDEN, 3 Dec. (Reuter). Bij de behan deling van het wetsontwerp tot bescherming der industrie kwam het tot heiligen woor denstrijd zonder dat qenigen wezenlijben voortgang viel te bespeuren. Tot aller ver bazing vestigde plotseling het Labour-üd Neill Mac Lean de aandacht op een aan wezigen vreemdeling. Volgens de parlemen taire gebruiken, werd daarop het Huis ont ruimd. Alle niet-leden moesten de zaal ver laten, ook de persvertegenwoordigers Daar na werden de debatten in geheime zitting voortgezet. Om halfzes vanochtend was deze geheime zitting nog niet geëindigd. Iu bet vorige Lagerhuis-teiegram werd gezegd dat door het bewuste labourlid de aandacht werd gevestigd op ,,-een aanwezi gen vrecmdebng". Dit is onjuist. Wanneer een lid wenscht, dat iets niet in openbare zitting, doch in comité-generaal zal behan deld worden, zegt hij tot deD Speaker: ,,Mr. Speaker, er zijn vreemdelingen in het huis aanwezig." De Speaker is dan verplicht, al de aanwezigen die geen lid zijn van het Lagerhuis te verzoeken, de zittingzaal te verlaten. Dit komt hoogst zelden voor. LONDEN, 3 Deo. (Reuter). Het Lager huis verdaagde zijn zitting hedenochtend om 7.15 zonder dat de parlementsverslaggevers weer waren toegelaten. Het is niet bekend hoe ver men gevorderd is, doch er bestaat reden om te geloovcn dat de bescherming der messen-industrie het commissoriale sta dium na een lange reeks van stemmingen heeft doorloopen. Heftige tooneelen in de Italinansche Kamer. ROME, 3 Dec. (V.D.). In de Italiaansche Kamer is het gilleren wederom tot heftige tooneelen gekomen. De Kamer hield zicb bezig met een groot aantal Koninklijk besluiten inzake wetge vende maatregelen. In het begin van de zitting kwam het bij de bespreking van het verleenen van petroleuin-concessies aan bui tenlanders' tot een incident tusschen een fas cistische,! afgevaardigde en een communist, die voor idioot werrl uitgescholden. Do communist schold daarop terug, waar op de fascistische afgevaardigde hein te lijf wilde. Hij werd evenwel tegengehouden door andere fascistische afgevaardigden,waar door een algemeen tumult ontstond. Er werd geroepen „Gooi hem er uit". Een aantal fascistische afgevaardigde keerde zich toen tegen den afgevaardigde Saata, een lid van de democratische partij, die zioh tusschen de mommuni9ten bevond. Er werd geroepen: „Weg met dat Nijlpaard", Saita werd daarop de Kamer uil gewerkt. In de corridors kwam het daarna nog tot een botsing tusschen den communistischen afgevaardigde en de fascisten. De Spaansche regeering. MADRID, 2 Dec. (Belg. Teh Ag.). Generaal Primo Rivera hield een toespraak tot de journalisten, waarin hij sprak over de bij eenkomst, die hij in den avond had gepre sideerd op het ministerie van oorlog. Hij verklaarde, dat de bijeenkomst ten doel had voorbereidingen te treffen voor de aanstaan de overdracht der macht. Hij voegde erbij: toen ik den koning mijn rapport overhandig de, waarin ik mijn zienswijzeaangaande den huidigen politieken toestand uiteenzet, beloofde hij mij nog denzelfden dag te zul len- antwoorden, voor middernacht. Ik zal u dus omstreeks middernacht nogmaals ont vangen en u in kennis stellen van mijn rapport en van het antwoord des ironings. Ik ga" thans den raad van het directorium presidccren, die eveneens aan deze gelegen hcid is gewijd. Deze vergadering begon 's avonds om acht uur, en werd bijgewoond door verscheidene personen, die tot de re- geering en de rechterlijke macht behooren. In regeeringskringen is men er van over tuigd, dat de groote opgewektheid, die er heerscht is opgewekt en wordt geleid door Primo Rivera en personen, die in den regel zeer goed zijn ingelicht, zijn overtuigd,-dat een hoogst belangrijke politieke gebeurtenis voor de deur staat. MADRID, 3 Dec. lie! kabinet is afgetre den. Het nieuwe ministerie-, is als volgt sa mengesteld: president van den minister raad Primo de Rivera; vice-president en binnen), zaken generaal Marlines Anido; justitie Galoponle; onderwijs Gallejo; bui ten!. zaken Yanguas; arbeid Aunos; oorlog generaal hertog van Tetoean; marine schout bij-nacht Cornojo. Te middernacht deed Primo de Rivera mededeeling van zijn aan den koning uit (e brengen rapport, waarin liij„voorstelt do mi litaire dictatuur te vervangen door een beter georganiseerde maar mét minder straffe burgerlijk-economische dictatuur. De koning liet hem volte vrijheid om een nieuw ministerie te vormen en Hel hem de keus ten aanzien van de elementen dio het zou bevajten. Geen) Nobelprijs voor den vrede. OSLO, 3 Dec. (V. D.). Het Nobel-eoraité heeft besloten dit jaar geon Nobelprijs voor dén vrede toe te kennen. Staking geëindigd. LONDEN, 3 Dec. (N. T. A. Draadloos) Naar uit Warschau wordt gemeld, is de havenstaking te Dantzig geëindigd. De ar beiders krijgen loonsverhooging. Syrië. BEYROET, 3 Dec. (Reuter). De be wegingen der Droesen-rebellón onder hun aanvoerder Zeid-Atrash geven aanleiding tot ds vrees voor de mogelijkheid dat Damaskus weer aan een aanval bloot staat. De con suls in de stad werden verwittigd, dat gisteren op elk oogenblik van den dag eer. bom bardement van een deel der stad mogelijk wa9, doch dat wanneer de inwoners m hun huizen bleven, er geen gevaar was. Da dag verliep echter rustig. Nog steeds komen versterkingen aan, waaronder ook tanks. Dejouvenel vertrekt Vrijdag naar Damaskus. Japan en China. TOKIO, 3 Dec. (Reuter). De regeering heeft Toenatsoe tot specialen commissaris benoemd tot hel instellen van een onder zoek naar de toestanden m China. Hij zal tol dat doel besprekingen gaan houden met Tsjantsolin, Wocpcifoe, Fcngjusian en an dere leiders. Belangrijke archeologische vondsten. JERUZALEM, 3 Dec. (V. D.) Belangrijke oudheidkundige vondsten zijn gedaan te Nebi Rubin, ten zuiden van Jaffa Aldaar is een mausoleum aan den dag gekomen uit bet midden bronzen tijdperk in de zestiende eeuw v. C. Het gebouw bestaat uit een hal, twee kamers en een nis. De ingang werd geblokkeerd door vier groote gehouwen steenen. Een groot aantal voorwerpen werd gevonden, waarop zich Egyptische hiero- glieven. bevinden, doch zijn moeilijk te ont cijferen. Ook zijn verschillende kleine scha len gevonden. De meeste vondsten zijn naar Jeruzalem overgebracht, om aldaar onder zocht te worden, terwijl tevens verschillen de voorwerpen naar Jaffa gezonden zijn voor het museum aldaar De opgravingen zijn geschied door dr. Meyer van hel Depar tement van Oudheden Een spoorwegongeval. BERLIJN, 3 Dee. (V. D.L Nabij Saalfeld in ThOringen heeft een spoorwegongeval plaats gehad. Twaalf personen werden ge wond. STADSNIEUWS. Bljjkons een advertentie in dit Elad zal het kinderkoor „Voordorp", van Leider dorp, Maandagavond ondeir leiding van den heer F. D. van Wjjck, in de Oosterkerk alhier een Kerstcantate teD gehoor brengen. Reeds eer trad genoemd koor bier op en het oogstte toen veel sncces, zoodat wij een opwekking om Maandagavond ter Oosferti toko te tijgen, bjjkana overbodig achten} ongetwijfeld zal het er vol zgn, Ds. Beokenkampt zal het woord voeren DE KABINETSCRISIS, Dr. J. Th. de Visser naar Hef Lotf, Naar wij vernemen heeft dr. J. Th. Visser, voorzitter van de fractie der Christe< hjk-Hislorische Kamerleden, zich heden* ochtend naar H. Af. de Koningin op Het Lo<j begeven. Vergadering der Chr.-Hiat leden de{ Tweede Kamer. Naar wij vernomen zal de fractie vah Christelijk-Historische leden der Tweede Ka mer morgennamiddag ten half twee een ver* gadering houden in het gebouw der Tweede Kamer in verband met de Kabinetscrisis, ERNSTIG SPOORWEGONGELUK. Groote materiecle schade; geen persoonlijke' ongelukken. Hedenmorgen tegen halftwaalf heeft op den spoorweg even voor Zalt-Bommel eeu ernstig spoorwegongeluk plaats gehad, dafc gelukkig geen menschenleven» heeft ge* eischt. Korten tijd voordat de D-trein 355 uit Bazel de lijn moest passeerea, was van een kolentrein een gedeelte afgebroken. Onge veer tien wagens van dezen kolentrein wa ren op den spoorweg blijven staan. De £)- trein 355 reed met vrij groote vaart op deze tien wagons in, met het gevolg, dat zes daarvan bijna geheel vernield werden, ter- wijl de andere vier uit de rails werden ge- slingerd. Van den D-trein ontspoorde eea wagon. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. Dc materieel© schade is even-t wel belangrijk. Beide sporen zijn versperd, zoodat het treinverkeer ernstige stagnatie 1 ondervindt. De passagiers van den D-trein zijn inet een trein uit Zalt-BommeJ, bestaande uit locomotief, personenwagen en goederen wagon, verder vervoerd. Naar ons van bevoegde zijde wordt me degedeeld, is de machinist van den D-trein door onveilig signaal gereden. Het sein waa n.L, toen het ongeval met den kolentrein had plaats gehad waardoor een gedeelte op de lijn was blijven staan, op onveib'g gezot, hetgeen de machinist van den D* trein niet heeft gezien. Geschenk aan de Koningin. De Koningin heeft, nog als geschenk te® gelegenheid van Haar 25-jarig Regerings jubileum, namens de inlandsche ingezete nen van Samarinde (Borneo) ontvangen een in goud en zilver bewerkte uitbeelding van Hare Majesteit. Aanvaring Hel uitgaande Italiaansche stoomschip „Monlé Santo" is nabij Hoek-van-Holland in aanvaring geweest met een voor.anker liggend stoomschip. De „Montê Santo'* vraagt onmiddellijke assistentie. 'De sleep* booten „Hunder" en Pernis" zijn uit^eTw, ren. De koers kwijt. Gistermorgen kwam ie IJihuiden va® •Londen binnen het te Ncw-Orle&ns thuisbe- hoorende stoomschip „Silverbrook". Het stoomschip voer door naar Amsterdam, waar bij inklaring bleek, dat het bestemd was voorSelsaeie. Gisteravond is „Silverbrook" wederom uitgevaren om het juiste adres op te zoeken. Dc derde-klas-wachtkameis. In het orgaan van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, troffen wij het volgende stukje aan: „Heeft men èenig idee betreffende zinde* lijkheid en orde, dan huivert men soms, ora iets te gebruiken in een derde-klas wachtka mer der Nederlandsche Spoorwegen. Ziet bijv. een restauratie Haarlem Altijd rommelig en smérig. En de prijzen? Koffie of thee f 0.15. Nu zal iemand zeggen gaat naar de 2de klas-wachtkamer, want f 0.16 is zoo'n prijs, dat men het ergens op verha len moet. Ik ben echter geen propagandist voor één of andere onderneming, doch ik ken een zaak, die u voor f 0.10 een kop thee serveert in een kop die ten minste gaaf is< Men kan rustig op een gemakkelijkcn stoe' zitten bij een goede verlichting. Om nu even bij Haarlem te blijven. Een kop 10 tegen 1 met een beschadigden rand ('t is toch derde klas), welke u moet afhalen aan een toonbank, noem het als 't u blieft geen buffet, met een zinken blad. Doch troost u, pachter in Haarlem, ook/ Den Haag Rotterdam, D.P., Leiden, Zutphen, Breda *en Enschedé, om maar eenige te noemen, nemen deel aan de record- race in rommeligheid Directie, gij die werkelijk trotsch kunt zijn op uw zinddijk rollend materiaal, zorgt ook voor uw onroerend materiaal. Als gij weer eens de wachikamer9 laat schilderen, doe het dan niet in die gore bruine kleur, maar geeft ze een frissche aankleeding. Ruim dii banken op. Ook wij derde klas reizigers wil len na een dag van hard werken even op 'n fatsoenlijken stoel rusten. Wijzig de prijzen. Zeg niet, wij kunnen niets doen. Tref een schikking met de pachters." Verecaiffing van Nederlandsche Tandartsen» Men meldt ons: Dezer dagen hield de Vereeniging van Nederlandsche Tandartsen haar 51ste alge meen e vergadering te Utrecht, on cut voor zitterschap van dr G. Lind te Amsterdam. Omtrent het a.s. Internationale Tandheel kundig Congres dat gehouden za! worden in Amerika het volgend jaar en waarvan ver wacht wordt dat een 10 a 12.000 tandartsen van alle landen in de wereld deel zullen ne men, doelde spreker een en andoi mede. Tevens bracht spr de uitnoodiging voor dil congres namens de aigemeene voorzitter van het Int. Congres over aan alle aanwezigen. Hierna hield dr. Karl Elander uit Göteborg Zweden, door de Vereeniging hiervoor uiige-, nodigd een voordracht: „Wat loeren de kli-| nische waarnemingen ons omtrent de aelhi- ologie vaD de z.g. pyorrhea alveolaris Als tweede builenlandsche spreker waf

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2