INGEZONDEN. UIT DE RIJNSTREEK. den geacht met het ambt van den weihou der. Is één der wethouders ongesteld, lijde lijk belast met de waarneming van het bur gemeesterschap of gedurende langeren tijd afwezig, dan kan een tijdelijke functionaris benoemd worden. De Raad kan die benoe ming doen óf zonder dat de noodzakelijk heid die nog gebiedt óf zoodra het noodig blijkt te wezen. Men houdt op dit ambt te hekleeden, behalve door de gewone, reeds' genoemde, roden, ook wanneer één dier be trekkingen wordt aanvaard, die door de wet met de functie onvereenigbaar worden ge acht, of wanneer de titularis zes achtereen volgende vergaderingen van het College van B. en W. zonder geldige reden verzuimt of weigert aan den Raad de verlangde inlich tingen te geven ten aanzien van het Da- gelijksch Besluur der gemeente. Zooals be kend, genieten wethouders, behalve een vast presentiegeld, een door Gedeputeerde Staten der Provincie, gehoord den Raad en onder goedkeuring der Kroon, vastgesteld traktement. Verder mogen ze geenerlei in komen uit de gemeentekas ontvangen, be halve hetgeen verbonden is aan een an dere, hun opgedragen openbare bediening. Aldus luidt hetgeen de Gemeentewet van de wethouders zegt, die met den Burgemees ter één college vormend, den Burgemeester bijstaan in het bestuur der onderscheidene lakken van de huishouding der gemeente. Het kan onmogelijk ontkend worden, dat in het bijzonder in de groote gemeenten de taak van den wethouder buitengewoon is toegenomen en voor alle dingen verèischt wordt iemand, die in staat is* leiding te geven aan de verschillende takken van de gemeentehuishouding en dus kan overzien hel gebied, waarover zijn gezag gaat. Ieder voell. dat. waar het hier gaat over belangen der gemeenschap, waarvoor het geld. door de gemeenschap opgebracht, wordt ge bruikt. de best mogelijke krachten dienen te worden gekozen. De vraag is of de bo vengenoemde bepaling, dat een wethouder per sé Raadslid moet wezen, aan dien eisch niet in den weg slaat. Onder het oude kiesstelsel kon iemand, zonder bepaald een poliliek-uitgesproken kleur te hebben, lid van den Raad worden, doordat de algemeerie erkenning zijner be kwaamheid of gaven hem' een Raadszetel bezorgde Nu we een kiesstelsel hebben, waarbij de kiesvereenigingen de leiding in handen hebben genomen, worden alleen althans bijna uitsluitend partijleden in den Raad gebracht. Wordt nu een nieuwe Raadsperiode ingeluid, dan moet men zoe ken, wie of het meest geëigend zijn om de leidende functies te gaan bezetten. We be hoeven hier geen voorbeelden te noemen, om te doen zien, dat menig gekozene, hoe bekwaam overigens ook. niet voor zijn taak berekend was. hetgeen der gemeente niet ten goede kwam. Ook geldt ons genoemde bezwaar, waar In 't algemeen genomen de salarieering van den wethouder niet van dien aard is, dat zij een onafhankelijk bestaan oplevert, zoo dat nog ander loonend werk moet worden verricht, 't Is duidelijk, dat de benoeming tot wethouder, ook al is een bescheiden pen noen daaraan verbonden, niet een minis tersbenoeming is. die immers een bedan ken voor andere functies per sé met zich brengt. Een wethouder-Raadslid is om de vier jaren aan een dubbele verkiezing on derworpen en niet ieder is het politiek for tuin gunstig. 't Wil ons daarom voorkomen, dal het vroeg of laat komen moet lot een scheiding van deze twee functies, m. a. w dat naast den door de Kroon benoemden Burgemees ter. die gewoonlijk geen Raadslid is, zullen komen wethouders, niet-Raadsleden. door den Raad benoemd. We erkennen grif dat ook aan dit -stelsel niet geringe bezwaren verbonden zijn, o.a. dit, dat daardoor de functionaris inslcde van collega, amblenaar worden zou en daardoor ondergestcld aan den Raad. Maar vast staat, dat, vooral in de grootste gemeenten, er iels op gevonden zal moeten worden 't Meest practisch ware, dat dc politieke partijen bii de Raadsverkie zingen aanstonds de wethoudersverkiezin gen in het oog vallen en voor het ambt ge ëigende personen aanwezen, dan was mis schien geen welsuilbreiding noodig. Mocht men daartoe niet kunnen komen dan zul len met het oog op de vermeerderde ge- tneentehemoeiing andere wegen bewandeld moeten worden. IBuilen verantwoordelijkheid der Redactie^. Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. Petten ail Onderstaand versje is naar aanleiding van de weigering van ondergeteekende door den gérant van „Zomerzorg" op j.l. Zaterdagr •vond met als enkel motief, dat hjj een pet gyp had, ondanks de gérant ham lang niet onbekend was! Als ei- op een winteravond Sneeuw en hagel valt op d' aard En je zet in plaats des vilthoeds, 't Petje op dan, doodbedaard. Dan moet je er maar op roék'uen, Ai staat ieder er van versteld, t Dat je „Zomerzorg" niet in komt, 'Al bestorm je 't met geweld! iWant daar, onder al die „heeren", Staat niet weeld'rig en beleeld 'Ais er één is, die waarachtig Een „proleten"-pet op heeft. Neen, dan wordt je gauw gegrepen: „Meneer, zet toch Uw petje al", tVolg toch het mondaine voorbeeld, Dat nieuw-„Zomerzorg" U gaf! Laat toch aan de wereld blaken, Dat daar komt „the upper ten", i Die zich niet encanailleeren Met een „pet-verschoppeling". iWil j' een glaasje bier gaan drinker Of een Jazz-Band hooren slaan Eu terwjjl je krantje lezen, Enfin: naar „Zomerzorg" toe gaan. V i - J i i—^a— Zorg dan, dat je kleeding „fijn"' ia, Er wordt zeer streng op geletl En dat je in plaats van 't oude petje Je besten hoed hebt opgezet. W. O. RIJSBERGEN. Leiden, 30 November 1925. Winkelsluiting op St.-Nicolaasavond. Geachte Redactie, Mogen wij U beleefd om eenige plaats- Tuimte in Uw geacht Blad verzoeken voor onderstaande regels? Aan allen is het bekend, dat de winkels deze week met het oog op het a.s. St.-Nico- laasfeest tot 's avonds elf uur geopend mo gen blijven. Aangezien St.-Nicolaas-avond dit jaar op Zaterdagavond valt, zouden wij heeren win keliers beleefd in overweging willen geven om hun winkels a.s. Zaterdagavond vroeg tijdig te sluiten, zoodat het personeel, het welk in deze drukke week tot 's avonds laat is werkzaam geweest, dan ook in de gelegen heid gesteld wordt om dien avond het St.- Nicolaasfeest te vieren. Iedereen weet toch, dat de a.s. Zaterdag avond niet met een gewonen Zaterdagavond vergeleken kan worden, terwijl ook alge meen bekend is, dat op St.-Nicolaasavond toch bijna niets verkocht wordt. Wanneer heeren winkeliers dan ook een besluit zouden kunnen nemen om hun win kels op a.s. Zaterdagavond bijv. om 8 uur te sluiten, dan zou het koopend publiek zich hiermede ten volle kunnen vereenigen, ter wijl het personeel een dergelijk besluit zou welen te waardeeren. H.H. winkeliers, wij doen een beroep op Uw welwillende medewerking in deze aan gelegenheid. Wie uwer zal hierin het goede voorbeeld geven? Geacht publiek, ook op U doen wij een dringend beroep, n.l. om a.s. Zaterdagavond véór 8 uur uw inkoopen te doen. Geachte Redactie, wij danken U voor de verleende plaatsruimte en teekenen, Hoogachtend, Het bestuur der afdeeling Leiden v. d. Ned. R.-K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. „De taak der verkeersagenten". De zeer moeilijke en verantwoordelijke taak, welke den verkeersagent is opgelegd, eischt, dat hij zich ook nergens anders mee kan ophouden, als met het goed regelen van het verkeer. Velen schijnen dit nog niet te begrijpen en vallen den verkeersagent met alle mo gelijke vragen lastig, waardoor het hem onmogelijk wordt gemaakt zijn volle aan dacht aan het verkeer te geven. In het belang van een goede regeling van het verkeer en de veiligheid, is het m i. zeer gewenscht, dat er een bepaling gemaakl wordt, waarin het verboden wordt aan de verkeersagenten inlichtingen enz. te vra gen, opdat deze in het belang der veiligheid zijn volle aandacht kunne schenken aan het regelen van het verkeer. Een Op merker. Leiden, 1 December 1925. „Wie mag de Tcsnkunst als vak liezen?" Mijnheer de Redacteur. Mag ik zoo vrij zijn, zonder mij te men gen in het overige geschrijf van „Opmerker" in het Ingez. Stuk in het blad van 1 Dec. j.l., te protesleeren tegen het feit, dat deze persoon, die zijn naam klaarblijkelijk niet durft noemen gehéél ongemotiveerd de Leidsche Orkest-Vereeniging in dit geschrijf betrekt, en daarbij bovendien blijk geeft in 't gehéél niet op de boogie te zijn met de samenstelling van de L. O. V., waarin, 't ie nog koTl geleden gemeld, naast beroeps musici ook dilettanten (w. o. oud-leden van „Sempre-Crescendo") medewerken. F. If. ASSELEN, - 2de Voorz. van L. O. V. Oegslgeesl, 2 Dec. 1925. Geachte Redactie. Mag ik naar aanleiding van hel stukje: „Wie mag de Toonkunst als vak kiezen?" een klein beetje ruimte verzoeken? Bij voorbaat dank. Geachte Heer Opmerker. Met aandacht heb ik Uw antwoord, van „Musicus" gelezen. Ik zou echler willen vragen: Wat beteekenl eigenlijk het preadi- caal: gediplomeerd wel? Mijn antwoord zou zijn, dat een directie of een besluur van een Conservatorium of Vereeniging (let wel, dit zijn geen Staats instellingen) van oordeel is, dat de lessen, die de examinan dus gevolgd heeft, voldoende vruchten ge dragen hebben Zuiver bekeken is dus het diploma niet meer dan hel persoonlijk oor deel der heeren examinatoren, en daar de wet geen „acte muziek" kent, van minder waarde als bijv. een diploma M. U. L. O. Een diploma van het Conservatorium te Hoensbroek heeft voor de wet even veel waarde als een van dat in Den Haagl Ondergeteekende heeft het volste recht zich gediplomeerd te noemen, echter is mij tot heden nog nooit en door niemand naar een diploma gevraagd, wat mij dan ook zeer aangenaam is, want ik zou niet welen waar ik dit gewichtige document zou moeten zoe ken I Gij Heer Opmerker, gij zult toch ook wel opgemerkt hebben, dat er musici zijn, hoe wel zelf soms maar middelmatig instru mentalist, zéér goed paedagoog zijnde, zeer goede leerlingen afleveren. Het is zeer goed mogelijk, dal het hij „Mu sicus" om muziek als kunst gaat, maar U kent toch wel het oudbakken gezegde: Hel is de grootste kunst om van de kunst te leven! Ik geloof wel, dal de eerste muzi kant nog geboren moet worden, die muziek leerde met het doel ..bruiloftsjager" le wor den! Al zullen zijn niet alles van „Lauwe ren en wereldberoemdheid" gedroomd heb ben, bij den aanvang der studie zal voor de' meesten een lessenaar in het Concertge bouw of een bescheiden kapelmeestere plaats niet onbereikbaar geschenen hebben. Maar hoe gaat het soms? Vader en moeder konden, onbemiddeld zijnde, het dure onder wijs niet langer bekostigen en zoonljelief mocht, hoewel nog niet half hiervoor bere kend, Irachlen ook wat te verdienen.. Nu ja, als er verdiend moet worden is het met geregelde studie meestal afgeloopen. Een enkele heeft energie genoeg, om zich zelf practisch en theoretisch verder fe ont wikkelen, de anderen, worden ingelijfd bij het corps „bruiloflsjagers", zooals U ze noemt. (Menig gedipl. conservalorist zou echter heel vreemd opkijken als hij eens genoodzaakt was een avond lang een beschaafd gezelschap bezig le houden I) Nu komen we lot de grieven van „Musi cus". Het spelen op partijen, enz. alzoo het „bruiloftsjagen" heeft met kunst niets uit staande. Dil zullen we vermoedelijk wel roerend eens zijnl Evenmin als bijv. 't ver ven van een varkenshok. N.B. Nu heb ik vaak schilders (ook hieronder vindt men dilettanten) naar builen zien gaan om een mooi partijtje te schilderen, maar een lief hebberschilder heb ik nog nooit een var kenshok zien verven, en als zoodanig be schouw ik het spelen op partijen, bals, entre-acte-muziek in Schouwburg enz.! Laat dit toch aan bruiloflsjagers overl Waar amaleurs zich vereenigen, zooals bijv. in de „L. O. V." of „Sempre Crescen do", met het doel le trachten iets werkeli)k schoons ten gehoore fe brengen, valt dit niet genoeg te loven en te steunen. (Ook financieel, geachleLeid- sche ingezetenen). U dankzeggende voor de verleende plaats ruimte, Heer Redacteur, teeken ik W. BRONS, Haarlemmerstraat 46a. N. B. Volgens een vakman uit Garderen gaat mijn vergelijking helaas mank. Hij be weert, dal een varkenshok geleerd en niet geverfd wordt I Enfin, hij kan het weten. Leiden, 2 Dec. 1925. B. Alphen. Hedenmorgen reden e jn auto van den autobusdienst „N. A. L." en een vrachtauto van den graanhandelaar V., al hier, bij een bocht tegen elkaar. Gec-n van beide bestuurders had gesignaleerd Beiden hadden kalm gereden, anders zou hel on- geval slechter zijn afgeloopen. Er w*9 nu alleen materieele 6chade. De bus kon na een uur oponthoud- weer vertrekken, terwijl de andere auto moest blijven staan. Gistermiddag sloeg eon paard, gespan nen voor oen arreslee, nabij den Stations weg op hol. De slede sloeg in de Juliana- straat om en de besluuixter tuimelde er af zonder letsel te bekomen. Het paard holde door, maar werd bij de Secretarie gegrepen. Rijkspostspaarbank. In November word ingelegd f 16.817.80 en terugbetaald f 26.701.93. Het laatste nummer van het boekje was 16692 Boskoop. Gemeenteraad. Tegenwoordig alle leden, met - uitzonde ring van den heer A. NijhoL Voorzitter de. heer P. A. Golijn, burgemees ter. Na de opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering, behou dens een kleine wijziging, onveranderd vast gesteld. De Voorzitter stelt aan de orde de behan deling der gemeente-begrooting, voor den dienst 1926. De heer Van Kleef zegt, dat er alle reden tot dankbaarheid is, wanneer er een blik ge worpen wordt over hetgeen geschied is gedu rende het afgeloopen jaar. Het Gemeentebe stuur kan zich verheugen over het flinke ba tig slot, dat 1925 zal geven. De besturen der verschillende woningbouwverenigingen kunnen eiken dag de voltooiing van de in aanbouw zijnde huizen zien naderen. De belastingbetalers kunnen zich verblijden in de lot stand gekomen verlagingen der ver schillende belastingen. De voorstanders van het eloctrisch licht zagen het besluit tot eleclrificatie aangenomen worden. De boom- kweeker in doorsnee zal zijn rekening dit jaar met een flink batig 9aldo kunnen af sluiten. Ook wat de toekomst aangaat,-voor 1926 behoeft geen pessimisme gekoesterd te worden. Ook B. en W. stellen zich. op dit standpunt, hoewel zij toch blijkens de inge diende begrooting steeds de voorzichtigheid blijven betrachten. Tenslotte wil spreker enkele woorden tot den Voorzitter richten Toen voor eenige .weken een bericht ver scheen, dat de burgemeester spoedig in een andere gemeente zou worden benoemd, was dit voor velen een teleurstelling. Gelukkig bleek het bericht onjuist, immers bij een e.v. vertrek van den burgemeester zou dit* voor deze gemeente een groot verlies betee- kenen. Bij de installatie heeft de Voorzitter gezegd steeds te zullen trachten om boven de partijen te slaan. Dit heeft de Voorzitter steeds getoond. En in de enkele jaren, dat hij in deze Gemeente mocht werkzaam zijn, is gebleken, dat hij een oog voor de toekomst en voor de behoef ten van deze plaats heeft. Spreker wenscht, dat de Voorzitter nog vele jaren in deze Ge meente mag werkzaam zijn. (Applaus). De lieer Brand heeft slechts enkele op merkingen. Allereerst zag hij gaarne voor den vervolge gedrukte kiezerslijsten en een andere indeeling van de kiesdistricten. Ten slotte spreekt hij den wensch uit, dat mocht het niet zijn dit jaar, dan toch- het volgende jaar een herziening van de schoolgeldrege ling ter hand wordt genomen, aangezien de huidige regeling drukkend is. De heer Mesman gaat a cc oord met het financieelen beleid van B. en W. Spreker vraagt of niet elk raadslid zich kan vereeni gen met het voorstel om alleen de punten die door de Commissie voor 't onderzoek der begrooting zijn ter sprake gebracht te be handelen. De heer Noest zegt. dat al is de begrooting financieel rooskleurig opgesteld, men niet vergeten mag, dat de begrooting begint met een winstcijfer van f 22000 van een vorigen dienst waaronder begrepen is een bedrag van 5 pet. aan vrijwillige bijdrage van amb tenaren en werklieden. Spreker denkt hier bij hoe men tot dit winstcijfer i9 gekomen door het afschepen der werkloozen met een gezinsinkomen van f 15 per week. Voorts wijst spreker erop, dat de ziekenbarak niet deugt; nu de middelen ruimer vloeien, zou spreker willen vragen of het niet den lijd wordt om tot den bouw van een klein zie kenhuis over te gaan. Tenslotte vraagt hij hoe het staat met het instituut van den schoolarts, en of de leening van 6 1/2 pcU welke pas in 1932 geconverteerd kan wor den volgens de mededeeling van Burgemees ter en Wethouders, niet eerder converteer baar is. Spreker maakt bezwaar tegen de posten subsidie aan de Burgerwacht en den Vrijw. Landstorm, omdat deze instituten de broedermoord in de hand werkt. De Voorzitter dankt voor de waardecrende woorden aan het adres van B. en W. Er zijn inderdaad oogenblikken, dat waardee ring goed doet. Er is inderdaad een jaar achter den rug, waarin veel tot stand is gebracht. Persoonlijk waardeert spreker het, dat nog velen prijs stellen op zijn aanwezig heid in deze gemeente. Zelf hoopt hij, dat God hem de kracht en de wijsheid moge geven om de Gemeente nog lang le dienen. Spreker gaat over tot de behandeling van de algemeen gestelde vragen. Het drukken van kiezerslijsten is niet geschied, omdat dit een f 600 duurder uitkomt. Er zijn mo menteel plannen tot verandering van de indeeling der stemdistricten 3 en 4. In do eerste maanden van 1926 zal door B. en W. een herziening -van de schoolgeldregeling ter hand worden genomen. Om tot den bouw van een klein ziekenhuis over te gaan, hier voor bestaan niet de minste plannen en wel omdat de ziekenbarak niet meer als zooda nig beschouwd wordt en in verband daar mede een contract met Leiden is gesloten over de opname van patiënten in het zie kenhuis aldaar. B. en W. zijn tegen iederen nieuwen post, welke telken jarc wederkeert, omdat dit de uitgaven dan weder blijvend verhoogd, vandaar dat B. en W. niet ko men met voorstellen tot weder-instelling van het instituut van schoolarts, te meer omdat de tegenwoordige regeling uitstekend vol doet. De Burgerwacht is er juist om broe dermoord te vóórkomen, evenals de vrijwil lige landstorm. Na nog eenige discussie worden de alge meene beschouwingen gesloten en overge gaan tot de arlikelsgewijze behandeling. De heer Noest informeert of het geen tijd wordt om tot aanstelling van een nachtwa ker over te gaan, waar er thans momenteel 2 agenten zijn, welk cijfer te klein is om in gemeente als deze behoorlijk dienst te doen. De Voorzitter kan niet aanraden om een nachtwaker aan te stellen; over het alge meen zal hierdoor niet worden voorkomen, dat er minder kwaad zal plaats vinden* De heer Noest dringt aan op het plaat sen van twee lantaarns bij de sluis in Laag Boskoop. De Voorzitter meent, dat dit meer polder- belang is. Na nog eenige discussie wordt besloten over deze aangelegenheid "mét hel polder bestuur overleg te plegen. De heer Noest stelt voor om de subsidie aan de Burgerwacht te schrappen, welk voorstel door den heer Spruyt wordt onder steund. De heer Boekraad stelt voor om de subsidie tot f50 te verhoogen, welk voor stel door den heef Van der Wolf wordt on dersteund. De Voorzitter ontraadt beide voorstellen. Beide voorstellen, in stemming gebracht, worden verworpen. De heer Loef vraagt om inlichtingen over verschillende uitgaven voor het onderhoud van wegen en voetpaden De heer Van der Wolf dringt aan op het plaatsen van enkele bakken in de Gemeente. De heer Spruyt deelt namen9 de commis sie voor onderzoek van de begrooting mede, dat deze van meening is, dat de functies van doodgraver-plantsoenarbeider in een hand moeten zijn vereenigd, terwijl voorts aan Kramer een anderen werkkring gegeven moet worden. De heer Brand vraagt hoe het staat met de aanschaffing van een teermachine. Voorts acht hij het standpunt van B. en W., om de betrekking van plantsoen-arbeider en tijde lijk brugwachter in een hand te vercenigen het beste. De heer Mesman geeft in overweging iemand aan te stellen als plantsoen-arbei der, tevens grafdelver. Voorts zag hij gaarne, dat de begraafplaats inderdaad begraafplaats was, maar geen wandelhof. De Voorzitter antwoordt, dat de gemeente er voorloopig niet aan denkt om een teer machine aan té schaffen, omdat de proeven nog niet zijn afgeloopen. Wethouder Guldemond verstrekt de ge vraagde inlichtingen en deelt mede, dat nog nader beslist zal jvorden over de vereeni ging van de betrekking van plantsoenarbei der met die van tijdelijk brugwachter ol met die van grafdelver. Het blijft een lastige puzzle, hoe met de begraafplaats genandeld moet worden, of in derdaad beplanting moet worden wegge nomen. Ten slotte deelt de wethouder mede, dat het voornemen bestaat om de Achterkadc met lindeboomen te beplanten. Aangezien de Gemeenteraad voor het meerendeel uit boomkweekers bestaat, is deze mededeeling aanleiding tot een uitvoerige gedachtenwn# scling over de beste beplanting. De heer Noest stelt voor om de subsidie voor de bewaarscholen te verhoogen. De heer Spruyt meent, dat de bewaar scholen niet het karakter dragen van onder wijsinrichtingen. De heer Brand bestrijdt dit en steunt het voorstel van den heer Noest. Na nog eenige discussie wordt het voor stel in stemming gebracht en verworpen. De gemeente-begrooting voor 1926 wordt vastgesteld wat betreft den gewonen dienst, aan inkomsten en uitgaven tot een bedrag van f 310.087,98/Y wat den kapitaaldienst betreft aan inkomsten tot een bedrag van f 174.341,477a en aan uitgaven tot een be drag van f 120.073,457a, alzoo met een batig saldo tot een bedrag van f53.368.02. Eveneens worden na eenige discussie de begrootingen voor de gasfabriek en water leiding vastgesteld: De begrooting voor de gasfabriek met de navolgende bedragen ipkomsten f 129.879,05 en uitgaven f 120.420,94, batig slot f9458,11. r De begrooling voor de waterleiding m do navolgende bedragen: ink. f52 870in uitgaven f42.138,70, batig slot f 10 731^1 De begrooting van het Burgerlijk Annb& stuur wordt na eenige discussie goedgekeurd Bij de rondvraag wordt nog aangedrongen op het ruimen van sneeuw en het tegen, gaan van sneeuwballen werpen. Hierna sluiting. Dinsdag had het dochtertje van den heer N. alhier het ongeluk met haar rijwiel uit te glijden, met het gevolg dat zij i0 de Gouwe terecht kwam. Gelukkig werd dit door voorbijgangers opgemerkt, aan wi» het gelukken mocht haar na heel veel moei. te op het droge te brengen. Dinsdagavond werd de 15-jarige V, door een tweetal jongens beet gegrepen ea door de sneeuw gesleept en daarna in da sloot geduwd. Den beer v. G., die op hei hulpgeroep naar buiten snelde, mocht het gelukken het kind te redden. De politie stelt een onderzoek in. Leimniden. Loop der bevolking ovfj da maand November: Geboorten rlijden 1, gevestigd 9, en vertrokken A.- 3oneu In de gehouden vergadem.g vö-j stem gerechtigde manslidmaten der Ncu.-Herv. gemeente werd ais notabel dezer gemeente gekozen in de plaats van den lieer H. Kort de beer H. Leeïlang. De heer H. Kort had verklaard niet voor een benoeming al- zoodanig in aanmerking to willen komen. Oudewetering. Dinsdagmiddag geraakte het zoontje van den heer Th. B. alhier na schooltijd door de gladheid te water. Enkele mede-scholieren, zijnde B. Scholten en J. Zcndentbuis konden hem gelukkig nog op het droge halen. Na in het gezin van den ge meente-opzichter A. v. W van droge kleeren L' zijn voorzien kon de knaap zich naar huis begeven. Ten huize van den lieer A. van den Bosch, alhier, werd de tweede buitengewone lr den vergadering der Coöperatieve Boeren leenbank gehouden. Volgen9 de presentie lijst waren 44 leden aanwezig. De directeur, do heer P. Roeloffs, heet de aanwezigen wiel kom en verklaart de vergadering voor geopend, waarna hij den kassier tot secre taris benoemt en hem verzoekt de notulen der vorige vergadering te willen voorlezen. Deze worden zonder eenige op- of aanmer king goedgekeurd en vastgesteld. Hierna komt punt 3 der agenda aan de orde n.l. „Statutenwijziging", het allerbelangrijkste punt der agenda van dezen avond. De voor zitter stelt voor het concept in z'n geheel te bespreken, doch zoo beknopt mogelijk, wijl het in de vorige vergadering breedvoe rig is besproken. Spreker verzoekt den secre taris het concept nogmaals beknopt toe ta lichten en de eventueele sprekers te willen beantwoorden. De besprekingen vanuit de vergadering concentreerden zich in hoofd zaak tegen aFfikel 19 sub f en werden enkele malen vrij scherp gevoerd. Vanaf de be stuurstafel werden de verschillende spre kers beantwoord, zoodat, toen de voorzitter na een proefstemming te hebben gehouden du concept-statuten in hun geheel in stern ming bracht, zij met algemeene stemmen werden aangenomen. Vervolgens werd het concept van het, mei de thans aangenomen statuten in overeen stemming gebratht huishoudelijk reglement, na een aangename en zakelijke bespreking eveneens met algemeene stemmen vastge steld en aangenomen. Na bespreking over een op te richten Spaarbank werd het bestuur volmacht ge geven tot oprichting over te gaan, nadal de -gewijzigde statuten in werking zullen zijn getreden. Voordat tot stemming voor een bestuurs lid werd overgegaan, benoemde de voorzit ter de heeren G. Fangmann en P. Meyei tot stemopnemers, terwijl het bestuur een voordracht bekend maakt van de heeren H. P. Klein en P. C. Vesseur, beiden alhier. Bij de tweede stemming verkreeg de heer Klein de meerderheid, zoodat deze gekuzen is. Den heer Klein, die niet aanwezig is. zal kennis gegeven worden van zijn verkiezing en gevraagd worden of hij zijn benoeming aanneemt. Van de rondvraag werd weinig gebruik gemaakt. Hierna niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende, sluit de voorzitter dc verga dering. Nader kan worden medegedeeld, dat de heer H. P. Klein zijn benoeming heeft aan genomen. Roelofarensveen. Gisteren heeft alhier de plechtige uitvaart en begrafenis plaaü gehad van den zeereerw. heer pastoor I. M. Herscheit. Dinsdag waren de Metten gezongen, waar bij agens wa3 de hoogeerw. heer J. M. Hellegers, pastoor en deken to Alphea, geassisteerd door de weleerw. heeren B. Mathot, kapelaan te Leiden, en A. H. Ullfr man, kapelaan alhier, beiden de laatste k pelaans van den overleden herder. Als cao tores fungeerden de zeereerw. heer C. J- Borsboom, pastoor te Hoogmade en xh- J- F. Bergausius, pastoor te lvoelofarendsvean. Gistermorgen nadat de Lauden waren ge zongen werd de H. Mis van Requiem opge dragen door deken Hellegers. Vele priesters uit den omtrek en talrijke parochianen woon den de H. Mis bjj. De lijkrede werd gehouden door den zeer eerw. hooggel. heer J. P. Verhaar, professor aan het groot seminarie ta. Warmond, zoon der parochie. Na de H. Mis zongen de schoolkinderen een lied ten afscheid aan hun zie 1e herder- Hierna werd de absoute verricht en had de bc-grafenis plaats van het stoffelijk over schot." De beaarding werd vm^icht door den hoogeerw. heer deken J. M. Hellegers. Waddinxveen Gisteravond gaf de heer J. II. B. Spaanderman, oud-organist der St. Janskerk te Gouda, de 2de orgelbcspelinf in de Geref. Kerk alhier. De heer SpaandeTj man toonde zich weer in zijn volle kracp en zijn spel was weer even af, als we dat in Gouda altijd van hem hoorden. Wegens wel en weder was er zeer weinig publiek, w? zeer jammer wa9, daar deze bekwame musi cus waard is gehoord le worden.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 10