SNEEUW k Ruwe, Schrale Huid van Handen en Gelaat! Gebruikt PUROL No. 20161. LEIDSCH DAGBLAD. Dinsdag 1 December Derde Blad. Anno 1925. UIT DE FERS Sint«Nicolaas - Reclame. B1NNFMUND. Koude natte voeten maken U verkouden INGEZONDEN. Afgewezen. ata de uitspraak der R.-K. Kamerfractie fchrijft de „Msbde" o. m.: Nu cnr. Merchant het antwoord der ii.-Iv. fractie gelezen heeft, vervalt de ééne kans "Sn op Ie bouwen. Doch de andere kans, ten links-democratische minderheidsregee ring blijft nog denkbaar. Mr. Marchant moet, toen hij de coalitie tielp ombrengen, toch wel iets meer heb ben gehad dan alleen de hoop op een roomsch-rose-rood-ministene. Hij kende de Jansen daarvan al eenigszins van te voren. Immers dr. Nolens heelt een jaar geleden een program kenbaar gemaakt, waarop teder, die wilde, met onze partij zou kun- pen samengaan. Nu mr. Marchant dat program niet heeft overgenomen maar een .feigen program, dat principieel een anderen eeest ademt, er tegenover stelde, moesten de fe&nsen al heel gering zijn. Zoo vermoeden wij, dat hij dit afwijzend antwoord heeft verwacht; eigenlijk reeds voor den 'zwarlen dag van 11 November. Maar des te meer reden voor ons nu te Vragen, of deze drievoudige combinatie de jeenige oplossing was, welke hém voor oogen Blond, In ieder geval kan hij de opdracht )tot Kabinetsformatie aan H. M. niet terug beven zonder zich stellig over de mogelijk heid of onmogelijkheid eener linksche min- flerheidsregeering uil te laten iWat de heer Marchant licht niet ver wacht heeft, is de eenstemmigheid, waar mee de fractie haar antwoord heeft opge •teld. Dikwijls krijgt men den indruk, alsof buitenstaanders de eenheid der Katholieke partij weinig begrijpen en de realiteit en Ce kracht, die het hoogere beginsel voor Ons heeft, miskennen. Van pogingen om de klove tusschen twee groepen onzer partij zoover uit te diepen, flat deze splitst, belooft mea zich een te ge makkelijk succes. Onze wer.sch 0111 het Christendom, dat in heel onze volkshistorie leeft, al9 fceschavingimaehl te behouden, bepaalt onze eenheid En onze houdiiig. Uil de nadere motiveering van de af- jpijzing blijkt dan ook overduidelijk, dat dit fle reden is, waarom e?n honoreeren van tsir. Marehanls chèque en meer nog een aamengaan met uiterst rood niet wordt ge- Wenscht. Tevens vertolkt het genoemde beginsel pltijd nog wat bij het zoeken naar bond genootschappen ons het sterkst beweegt Zeker, denkbaar zou wezeu. dat in geen bondgenootschap ons beginsel veilig kon .Worden ondergebracht. Alsdan zou de opportuniteit aan het woord komen Maar Eoover, dat een verbond met de uiterste linkerzijde de eenige uitkomst zoü zijn, gijn wij gelukkig nog niet. Als we ons afvragen, wat er nu gebeu ren moet, nu de pogingen van den heer Marchant nieta hebben opgeleverd, dao lichten we den blik op de chrislelijk-histo- fische partij en den leider daarvan, dr. De visser, al heeft deze zich persoonlijk aan Ine stemming onttrokken. Evengoed als voor fle vrijzinnig-democraten geldt ook voor Jleze fractie het qui casse paie. Zou de protestantsche geest ook nu nog piet tot dat offer bereid zijn? De christe- 1 ijk historische partij is er toch vao over tuigd, dat de samenwerking de beste is, die gij maar verlangen kan. De prijs, die gewaagd wordt om de stuk ken weer aaneen te hechten, is bekend. Mgr. Nolens heeft hem duidelijk genoemd in pijn verklaring: alleen bij niet-opheffing pan den gezanlschapspost door hun mede werking kan er van samenwerking en steun Ban een Kabinet sprake zijn. De groote vraag is nu tof de gezanlschaps post door het amendement-Kersten is opge heven. Naar onze meening nog niet, want piet de Kamer maar de Kroon zendt ge nanten uit, alleen de gelden daarvoor zijn pu geschrapt. Als er een wil is om fle Samenwerking te herstellen, dan is er ,Zooals de zaken nu staan zeker een weg te vinden. Dien te zoeken en begaanbaar te piaken achten wij na het afwijzend schrij- vVnn van de R.-K. Kamerclub aan den heer Marchant, de taak van den leider der frac tie, die mede deze crisis veroorzaakt heeft. Het „Hbld." schrijft om.: Wij zijn een stapje verder in de richting fler oplossing van de crisis. In zooverre als ,wij nu stellig weten dat voorshands van een pieerderbeidskabinet, zooals de heer Mar chant dat nu reeds denkbaar achtte (R.K. ^Staatspartij, S.D.A.P. en Vrijz. Dem. Bond) piel9 komen kan. Inmiddels, delinitiet verworpen is de sa menwerking met de S.D.A.P. niet door de ftoomsch-katholieke fractie. Indien straks Pal blijken, dat op andere wijze een regce- ting niet te vormen zat zijn, dan kunnen de Roomsch-Katholieken op hun besluit terug komen. Maar dan zullen beel wat andere mogelijkheden onverwezenlijkbaar moeten Zijn gebleken. Het terrein dier mogelijkhe den is inmiddels ook meer beperkt dan op 11 November Eén van deze mogelijkheden door den beer Aalberse geschetst, gold de Jkoiming van een cenlrumsgroep, bestaande Uit Roomsch-kalholieke staatspartij, anti-re volutionairen en vrijzinnig democratisclien bond waarnaast Vrijheidsbond. Christelijk Histnrischen, ds. Izngbeek, ds. Kersten, dr. Sondt en de heer .Sraat een nieuwe rechter zijde, S.D.A.P. en de communist een nieuwe 'linkerzijde zoudpn moeien vermen Er zijn reeds zeer duidelijke tan wijzingen, flat de vrijzinnig-democraten niets willen weten van de mogelijkheid, dit zij de plaals fler Christ. Hi«turi*ehfn naa»t de Poomvch- katholieken er. voti revolutionairen zouden jnnemen. Het is ook zeer twijfelachtig of de ..partij van den heer Coüjn daartoe bereid 'kon zijn. Voorts is ten minderheidsregeering van Vrijzinnig en sociaal democraten naar voor beeld van Mac Donald in Engeland 1 priori tmmngelijk genoemd door verschillende der Jtaastbcfrokkenen. M at blijft dan over aan „parlementaire" Mogelijkheden? RECLAME. 7416 De R. K. staatspartij Leeft den Christel ijk- Historischen nog eens gelegenheid geboden het hoofd 4e buigen. Het klinkt niet waar schijnlijk, dat zij dit zullen doen. Het boete kleed moge den man niet ontsieren, men trekt het zeer ongaarne aan. In aanmerking zou nog kunnen komen de mogelijkheid eener Roomsch-kntholieke-anti- revolutionaire minderheidsregeering. Ook de kansen daarvan rnag men o. i. wel niet over schatten. Een deel der R.K. pets heeft reeds doen uitkomen, dat Colijn van een dergelijke regeering stellig niet de leider zou kunnen worden. Of de anti-revolutionairen het thans kunnen wagen zich als de veel zwakkere partij aan Roomsche leiding toe te vertrou wen, mag men evenzeer betwijfelen. Dus stijgt door het besluit der Roomsch- katholiekc fractie, of men dat ongewcnscht acht of niet. de kans van eep kabinet, dat niet of althans in den gewonen zin des woords „parlementair" is RECLAME. WINTERPANTOFFELS f 1.69, met hak. ACTETASSCHEN A 13.50. P0RTEM0NNA1ES A 10.95, enz. VAN ESCfl, Donk rs-ieeg 5 Naast de Stad Parijs. 7109 DE KABINETSCRISIS De R.-K. Kamerfractie wijst samenwerking met V.D. en S.D.AP. af. i Vanwege de Katholieke Tweede-Kamer- I tractie is het volgende communiqué uitg'-ge- j ven: lil een beden, 30 November, gehouden, op één lid baron Van Wijnbergen na I voltallige vergadering flpr Katholieke Ka- j merlraclie der Tweede Kamer, is door een stemmig ontkennend geantwoord op de vraag of zij in beginsel bereid zou zijn haar medewerking te verleenen tot het vormen van een Parlementair Kabinet, steunende op de Katholieke, Sociaal-Democratische en Vrijzinnig-Democratische fracties. De Katholieke Kamerfractie, onverzwakt handhavende haar meening, dal een Kabi net, steunende op de drie Rcchtsche Partijen de 'meeste waarborgen geeft voor een alzij dige behartiging van 's lands belangen, heeft tegen de gevraagde medewerking o m het bezwaar, dat zij haar lot samenwerking zou brengen met de Sociaal-Democratische Ar beiderspartij, wier diepere beginselen met de Katholieke beginselen lijnrecht in strijd zijn. Alleen bij uiterste noodzaak zou de Ka tholieke Kamerfractie tot deze om verschil lende redenen, door haar zeer ongewenscht geachte samenwerking kunnen overgaan. De Katholieke Kamerfractie ziet niet in, dat deze noodzaak thans reeds aanwezig zou zijn. De Soc.-Democraten weige- zen steun aan een demo cratisch minderheidskabinet tuiten hen om en eveneens aan een nationaal Kabinet. Gisteravond heeft de federatie Amsterdam der S.D.A P. een groote openbare vergade ring gehouden ter bespreking van de Regee- ringscrisie. Ir. Albania, de leider dér Partij heeft me degedeeld dat de R.K. Kamerfractie besloten heeft niet in te gaan op de uitnoodiging van Marchant. Optimistisch waren de verwach tingen der S.D.A.P. in dit opzicht niet, te meer, daar baron Van Wijnbergen de ver gadering niet heeft bijgewoond. Zoo een be sluit in andere richting had gedreigd, zou hij zeker wel aanwezig zijn geweest. In dit antwoord houdt de R.-K fractie echter toch de deur wagenwijd open voor samenwerking in sommige omstandjjflieden met de weinig achtenswaardige Soe.-Demo cralcn. Die uiterste noodzaak wordt echter niet aanwezig geacht Dit komt, aldus spr., misschien op een la ter, niet zoo heel ver verwijderd tijdstip. Men zal ons uitlachen over het blauwtje, dat we geloopen hebben; maar daarop kun nen wij slechts antwoorden met een glim lach. Voor ons is dit geen nederlaag, doch voor de R.-K. arbeiders en democratie, en wel een zeer oneervolle nederlaag, omdat het besluit eenstemmig is genomen dus de democaten onder de R.-K. zelf niet voor de democratie hebben gevochten. In dit besluit is ook te lezen een bedrei ging aan het adres vaa de coalitie Door de mogelijkheid van samenwerking roet de S.H A P- open te laten zegt de R--K Kamer fractie opnieuw: Meent nie', dat wij alleen de samenwerking met de C.-H. en de A R weigeren, maar als zij bet ook ons verder niet naar den zin maken, draaien wij hun geheel den rug toe en keeren ons geheel tot de S.D.A.P. In het bestuit is nog iets pnders te lezen: Misschien heeft de R.-K Kamer fractie haar bereidheid willen te kennen gegeven lot samenwerking op democrat! schen grondslag, mits de S.D.A.P. er builen blijve: misschien is haar streven gericht op een democratisch minderheidskabinet, dat hoopt op den welwillenden steun der S.D.A.P. Maar na deze mislukking van de oplossing der crisis zullen de R.-K. zich in zulk een verwachting teleurgesteld zien: nu zij ons, Soc.-Democraten. eerst als minder waardig buiten de deur hebben gezet, zijn wij niet bereid hun wagon te trekken over den hobbeligen weg zonder een medezeggen schap over de te volgen richting of over het aan te nemen tempo Daarvoor zijn wij te fier;-als men niet zonder ons een meerder heid kan vormen, willen wij deel uitmaken van de meerderheid cm mede te kunnen be slissen. Nu er nog eenige erisisweken te voorzien zijn en wij nog eenige pogingen tot oplossing zullen zien mislukkken, is hét goed zich van" hel wezen der crisis rekenschap le geven Deze crisis was er niet een, die ging over het gezantschap bij den Paus Als zij niet daardoor was gekomen, was zij enkele we ken later over iets anders uitgebroken. Zij is in hoofdzaak hel gevolg van dc oneenigheid op allerlei gebied tusschen de gccoaliseerde partijen. Het herstel der coalitie zal na deze crisis niet gemakkelijk vallen Toch acht men het ter rechterzijde nog mogelijk, flat blijkt ook uit de wijze, waarop de niet-Kathotieke mi nisters gereageerd hebben op het votum, hetwelk de crisis veroorzaakt heeft Alieen de i R.-K. ministers namen ontslag, de 5 andere, met Colijn aan hel hoofd, stelden eleclils hun portefeuille ter beschikking van de Koningin. Een terugkeer houden zij dus voor moge lijk; maar onder de Soc.-Dcm. arbeiders en ingewijde arbeiderskringen buiten hen denk! men er anders over; wat ook kome, niet meer ColijnP Men neemt niet meer ten derden mate den chauffeur, door wien men tweemaal te water is gereden. Wat dan? Men kan zich moeilijk voor stellen. dal een niieuw coalitie-ministerie bezield zou zijn door een anderen geest dan dien van Colijn. De gcesldrift voor en de trouw aan de politiek van Colijn bij de Anli-Rev. en Christ.-IIist. komt voort uit één overtuiging. Met den Vrijheidsbond zijn deze beide partijen, conservatief bij uitnemend heid. In een nieuw coalitie-ministerie zul len zij van hun reactionairen hartstocht zich niet bevrijden Niet met R.K. vooruit strevend worden. Dus duurt de reactie voort als de coalitie h« sleld wordt. Wordt echter de coalitie niét hersteld, dan-is er geen an dere mogelijkheid dan een parlementair meerdcrheidskabine'., want een minderheids kabinet zat te veel gevaren op zijn ivcg ont moeten, die onoverkomelijk zullen blijken. Waar een parlementair mecrderheidekahinet is uitgesloten, als de coalitie niet in staat is lot regeeren en de lt.-K. samenwerking met de Soc. Dem. weigeren Behalve de conservatieve R.-K. vreesden ook de liberalen zeer ernstig een democra tisch Kabinet. Sommige liberalen willen een nationaal Kabinet uit alle politieke partijen. Maar komt men daarvoor bij ons, dan be danken wij er voor nog korter en duidelijker dan thans de R.-K voor het voorstel van mr. Marchant bedankt hebben. Wij hunke ren niet naar deelneming aan de Regeering. slechts willen wij mideregeeren als wij we len, daarmede de democratie en de verhef fing der arbeidersklasse te kunnen dienen. Wisten wij, dat ook zonder ons een demo cratische meerderheid bestaanbaar is, dan willen wij haar gaarne om haar nog verder voorl le drijven in de richting van de demo cratie. Zulk een meerderheid is onbestaan baar zonder ons en het lust ons niet te re geeren samen met groepen, van bedoelingen en meeningen geheel legensteld aan de onze Geen gelegenlieid zullen we laten voorbii- gaan om zoo'n regeering uit elkaar te slaan. Na het besluit der R.-K. Kamerfractie kan in deze crisis het oogenblik aanbreken, dat niet weder mr. Marchant samenwerking vooratelt tusschen de R.-K. en Soc.- en Vrijz. Dem., maar zulk een voorstel komt van de R.-K. In België hebben wij iets dergelijks ge zien. In Duitschland ook. Het vliegveld-Waalhaven. De vorige week hebben de vertegenwoor digers der Haagsche en Rotterdamsche ge meentebesturen wederom vergaderd, om te trachten tot een overeenstemming te gera ken in zake de vliegveldplannen. De Rotter damsche vertegenwoordigers bleven echter, volgens „De Tel." op hun standpunt staan, om van de gemeente Den Haag een vergoe ding van f 1.300.000 le ontvangen, voor en ateer zij op onderhandelingen over een ge meenschappelijk vliegveld onder Delft wilde ingaan. Hierop wenschle de Haagsche ver tegenwoordigers. evenals op de vorige ver gadering geen concessie te doen en daar mede werden de onderhandelingen be ëindigd. Hiervan zal nu een rapport worden uit gebracht aan de commissie-Van Fisenne, destijds door den Minister van Waterstaat ingesteld, die binnenkort zal bijeenkomen. Naar „De Tel werd medegedeeld, zullen de Haagsche vertegenwoordigers thans weer het plan van een vliegveld onder Rijswijk naar voren brengen. Vereeniging „Ned. Fabrikaat". De Vereeniging „Ned. Fabrikaat" heeft se dert het begin van haar oprichting gewezen op de wenschelijkheid van een nationaal- industrieel filmarchief en ieder jaar talrijke induslrieele filmvoorstellingen in de ver schillende steden van ons land georgani seerd. Nu zij het initiatief heeft genomen een filmbeeld te vervaardigen, dat een zoo vol ledig mogelijk overzicht zal geven van onze industrie, en daarbij de medewerking heeft ingeroepen van Kamers van Koophandel en Fabrieken in ons land, dient met een enkel woord te worden medegedeeld, wat de bo- leekenis is dezer voorstellingen. Voor de fabriek, waarvan de Vereeniging een film opneemt, is de rolprent een voor- deelige en voortreffelijke reclame. Voor het publiek zijn deze filmvoorstellingen eepr. leerrijk vermaak en een openbaring. De fa brieken in ons land waren tot dusverre voor onze landgenooten ontoegankelijk. Voor de meeslen is onze industrie als een gesloten bus Nu treden zij talrijke fabrieken binnen en verbazen zich over den grooten omvang der bedrijven en het vele. dat in ons land gemaakt wordt. Met belangstelling wordt het fabricageproces gevolgd en zoowel de arbeidsverdeeling als liet mechanische van liet bedrijf in oogenschouw genomen. Onze industrie is van beleekenis voor de welvaart van alle landgenooten en daarom verdient ze reeds de algemeene belangstel ling. En meer nog dan bij andere bronnen van welvaart i» de ontwikkeling der In dustrie niet alleen afhankelijk van haar eigen leiding, maar ook van liet bestier van anderen. Daarom is liet noodig, dat ook han delaren. ambtenaren, arbeiders, architecten, kapitalisten, politici en alle stemgerechtig den onzo induslrieele belangen leeren ken nen en ook inzien, dat de behartiging dezer belangen hun zeiven voordeel brengt. Het doel, dat de Vereeniging zich stelt, is dus, de Nederlandsche industrie door film- propagauda een voorsprong te verschaffen boven haar builcnlandsclie mededingster voor den afzet van haar voortbrengselen in ons eigen land, een voorsprong, die van zelfsprekend alleszins gerechtvaardigd is, en een groot voordeel voor onze welvaart kan medebrengen. Bij Kon. besluit is benoemd lol offi cier in de orde van Oranje-Nassau C. Kod de, arls le Rotterdam, en lot ridder in die orde B. Dijckhoff sr., te 's-Gravenhage, ge delegeerd commissaris van de Naaml. Venn. Klceding Magazijnen Dijckhoff en Zoon; is met ingang van 1 Januari a.s., bevorderd tot administrateur bij hel Departement van Financiën L. Meijers, Ihans referendaris; met ingang van de dagteekening van dit be sluit, aan den inspecteur der registratie en domeinen bij voornoemd Departement E. Kleyn de persoonlijke titel van hoofdinspec leur der registratie en domeinen verleend. De „N. R. C.' meldt, dat mr. A. R. Zimmerman, commissaris van den Volken bond, door de Fransche regeering benoemd is -tot groot-officier van het Legioen van Eor In Den Haag is overleden de gcp. gene- raaF-majoor der artillerie J. B. van den Oudendijk Pielerse in den ouderdom van 88 jaar.'De overledene, die ridder in dc orde van den Nederlandschen Leeuw was, heeft langer dan 40 jaren deel uitgemaakt van het officierenkorps van het Nederlandsche leger. In de Gemeenteraadszitting in Den Haag is een voorstel om aan te koopen de panden van „De Nederlanden" en „De Oude Vette Hen" tegenover het Stadhuis, •Ier uitbreiding van de Gemeentesecretarie -voor f518.000, met 28 legen 10 stemmen aangenomen. De Centrale van Vereenigingtn van personeel in 's R^jks dienst heeft aange wezen als l*den van de bijzondere commissie voor georganiseerd overleg voor ambtenar rea der directe belastingen enz., registratie en domeinen, hypotheken en kadaster, ae hetren G. A. Huvers, rijksontvanger te Tholen, en J. Popken, kommies-verificateur dir. belastingen, enz., te Rotterdam. Als plv. leden de heeren F. J. A. Schattenberg, adj.-commies dir. belastingen enz., te Maas tricht en F. K. Asselen, boekhouder vau het kadaster, te Leiden. De tegen gisteravond uitgeschreven vergadering van het kiescollege der Ned.- Herv. Gem. ie Amsterdam, waarin een drie tal zou worden opgemaakt ter beroeping van een predikant in de vacature van wij len <$3. Wiersma, -kon wegens onvoltalligheid niet doorgaan. De confessioneele kiesvereeniging „Vrien denkring" heeft voor dit drietal de volgende aanbeveling gegeven: ds. L. Boer, te Frie zenveen; ds. A. B. Dönszelman, te Wasse naar; ds. B. Gijsel, le Ijlst. De ethische kiesvereeniging „Hel Evan gelie" heeft aanbevolen ds. G. D. Oskamp, predikant-evangelist te Winterswijk; ds. M. J. van Empel, te Middelburg, en ds. J. C. Roose, te Groningen. Hel kiescollege zal nu tegen Maandag 13 dezer opnieuw in vergadering worden bij eengeroepen. Naar men mededeelt is te Arnslerdam in de Ned.-Herv. Gem. een voorloopige, zelf standig werkende commissie gevormd, waar in zoowel vrouwelijke als manlijke leden zitting hebben, met hel doel om ds T. Doe- vendans Wz. weer als evangelieprediker te doen optreden. Het ledental van het Ghr. Nat. Vak verbond is over hef derde kwartaal van dit jaar weer gedaald. 1435 leden moesten wor den afgeschreven, zoodat het ledental thans 48,995 bedraagt. UIT NED. OOST-INDIE. Mr. J. G. J. Oetgens van Waveren Pancras Clifford t SEMARANG, 30 Nov. (Aneta). Overleden is de vice-president van den Raad van Justi tie te Semarang, mr. J. G. J. Oetgens van Waveren Pancras Clifford. RECLAME. Als de sneeuw velden en wegen bedekt, als gij verplicht zijt van de warme kamer in de konde buitenlucht te komen, als de ijzige wind om Uw ooren giert en U het ademhalen bemoeilijkt, als ge door het loopen in den sneeuw konde, natte voeten hebt gekregen, tien tegen één dat gij dan een verkoudheid opdoet. Bescherm daarom Uw luchtwegen met de beroemde Akker's Abdijsiroop, die een opkomende verkoud heid in den aanvang stuit en daardoor voorkomt dat Uw schijnbaar onbeteeke- nende aandoening ontaardt In een chroni- schen hoest, influenza of bronchitis. Het is nu de tijd om Abdijsiroop te gebruiken, indien U ziekworden van U en Uw huis- genooten wilt vermijden. IBuiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. „Wie mag de Toonknm! al, vak kieMn"? Geacht© Redactie, Zou ik bescheiden een en ander in het midden mogen brengen naar aanleiding van het geschrevene door „Musicus" in het „Leidsch Dagblad", d.d. 27 Nov.? Volko men wil ik met geachten inzender beamen, dat genoemde praktijken ran (sommige) amb tenaren niet goed zjjn te noemer,. Doch ter zake, niet alle ambtenaren dienen op deze manier ten vuurdoop gehouden te worden. Voorbeeld; Een ambtenaar, die uit louter pdeizier van jongs af ernstig viool studeerde en nu na jaren zjjo Sauret. Min,, awski, Vieuxtemp6 e.a. schitterend speelt, beeft, naar mjjn meening, ook een zeker recht (totdat de wet verbiedt) om les te geven, opdat leerlingen van zoo iemand ten minste goed ouderwjjs ontvangen, zooals hqzelf ook altgd ontving. Dsae leerlingen zijn althans gewaarborgd niet in handen te vallen van musici, die zich vakman noemen en het niet zjjn. Zoo iser niet één geval, maar zgn er vele gevallen. Hier moeten wjj met Wouter Hntschau- ruyter zeggen: „Wie raag de Toonkunst als vak kiezen?" Aangaande deze dingen sprak ik eens met een bekend paedagoog hier ter stede eu deze gaf mij ten antwoord: „Och, al dit schoenmakkersgemodder in de muziek laat ons vrijwel koud." Ook van de „rakmeu- sshen", die op het a-s. Invitatieconcert onzen kunstenaar Louis Zimmermann moeten begeleiden, zgn er nog wel, die van dilet tanten, bij;-. „Sempre Crescendo" les kun- uen halen. Om dus het optreden vaci al deze amateurs (goede) te laken, bahooreu al deze ongediplomeerde vakmenschen ears', de e.v. ooncerten te gaan bgwoneo, opdat Louii Zimmermann en Oarl Obersladt hun zulten later, zien en hooren wat viool- en pianospel is. WelEd. Heer „Musicus", maak U over deze bruiloftjagers niet zoo ongerust. Vra gen de leerlingen van zulke muziek-ambte- naren na een jaar les gehad te hebben: „Wat zjjn kwinten en kwarten?" welnu, zij blijven het antwoord vaak dezen proefkonij nen -schuldig; dan zullen de leerLngen wel naar de goede musici komen, misschien ook uaar U. Als UEd. gediplomeerd musicus is, zal al dat minderwaardige gedoe, zooals: bruiloften, bals en „Jazz-Band-geknoei" U evenzeer niet raken. Wjj hopen, dat het bg UEld. om muziek als kunst gaat.. Mocht U echter geen dipioma bezitl?i\, dan is er voor U evenmin als voor al die ambtenaren recht van bestaan. Vergeet nieli dat vele dilettanten hier ter stede dichter bg hun diploma staan dan enkefe rakmec- schen. Zoolang deze graad van bekwaainhoid niet behaald is, heeft, naar mijn meening; niemand het recht zich muziekonderwijzer te noeimeii. Muziek is öék een wetanschap en geen herrie maken. Men denke aan het spreekwoord: „Zoolang er geneeshearen zijn, zullen er ook kwak zalvers wezen". U, Mgnheer de Redacteur, bzleofd dank zeggend voor de plaatsruimte in Uw geëerd Blad. „OPMERKER.,. Gegstgeest ,1 December 1925. Over de tramlijnen. M. de R,, Ik las gisterenavond in Uw Blad het in gezonden stnk over de wijze van aanbrengen der electrische spandraden van de N. Z. H. Indien deze beschouwing inderdaad juist is, hetgeen ik niet waag te beoordeelen, dan is zulks een schande en blaam op de des betreffende autoriteiten, zoowel van de tram als van de Overheid. De Overheid waakt nauwlettend, dat geen harer kinderen zich aan te lang werken te buiten gaat, teneinde de nadeelige gevolgen daarvan te voorko men, maar diezelfde Overheid zou diez tide kinderen aan niets minder blootstellen dan ElectrocutieHet is haast niet denkbaar, maar een officieels tegenspraak ware go- wensebt in dezen! Nil is het voldoende bekeod, dat de Tram weg Maatschappijen, althans io Leiden, doen wat haar belieft. De vele prolesten tegen het rgden met de tramtreinen door de stad Leiden, garen geen aanleiding tot wijziging van den bestaanden toestand. Een bijzonder staaltje van misbruik van de macht, die de tram al3 preferente weg gebruiker bezit, is o.a. het blokkeeren van het Stationsplein bij het heropenen van de slagboomen. Het komt herhaaldelijk voor, dat de tram treinen van weerskanten direct optrekken en liet geheele verkeer ter plaatse stopzetten met de daaraan verbonden gevaren Eén of twee minuten wachten Icon dat voorkomen. Waar de trams der N. Z. H. niet door op-tjjd-rijden uitblinken, kan die enkele minuut er m.i. wel bg. In die ge vallen is er nog al eens een agent ter plaatse, maar deze bepaalt zieb lot rustig toekijken, van verkeer regelen geen sprake (ik denk, dat hjj daartoe geen instructies heelt). Over verkeer echter eens een andere maal. Wat tramkroniek betreft nog een enkel woord over de H. T. M. De®? doet haar tramtreinen keurig op tjjd rijden. De snel heden, die 4„artoe dikwgls in Stationsweg, Steensiraat en Haarlemmerstraat ontwikkeld worden, tarten elk begrip van „Safety Ersfk Wagen No. 79 reed hedenmorgen 8.25 in de Haarlemmerstraat 30 K.M. bij slecht zicht en sneeuw. U dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend, c. ij.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9