LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 30 November Derde Biad. Anno 1925. UIT DE RIJNSTREEK. - LEEtraamnEM*» UIT DE OMSTREKEN. tie. 20160. RECLAME. Alphan. Ter gelegenheid, van het 2- jarig bestaan van de Vereeniging van den gandeldrijvenden en lndustrieelen Midden- ituid voor Alphen, werd Donderdagavond C hotel „de Vergulde Wagen" alhier een filmvoorstelling gegeven van „het Neder- fandsch Fabrikaat". Toegelicht door den heer Snoek werden verschillende Nederlandsche bedrijven en Jaduetrieën op het doek gebracht. Uit den pmvang van sommige bedrijven en den le- yendigen handel icon worden geconcludeerd flat handel en industrie hier te lande in een j liaat van bloei verkeeren. De film gaf een 1 fluidelijk beeld van wat er alzoo in ons land- I omgaat. Het muziek-ensemble „Inter os" zorgde voor een aangename afwisse- De Öhr muziekvereeniging „Arti et Religioni" gaf Vrijdagavond in de kerkzaal jcr Martha-Stichting haar jaarlijksche uit- yoering. Reeds bij het binnenkomen be- Ïierkte men de aangename sfeer die er eerschte. De vriendelijke en niet minder gezellige zaal had een nog aangenamer aan- )lik gekregen door het rijkelijk van groen jeorziene nodium. De heer J. Basie, voorzitter van „Arti" fleette alle aanwezigen hartelijk welkom in leze voor haar nieuwe omgeving. Steeds fead Arti haar belangstellenden in de Nuts- ïaal ontvangen, doch verschillende omstan digheden nadden dit thans verhinderd; deze nieuwe zaal stond spr. wel aan. Ver der bracht spr. een woord van dank aan donateurs en in het bijzonder aan het adres yan de Or^njevereeniging voor haar finau- jfieelen st«un. Tenslotte werd aan den bur gemeester namens de vereen, een woord yan dank betuigd voor zijn medewerking, daardoor het mogelijk was dat „Arti" met zulk een schitterend program voor den dag kon komen. hebt hart voor „Arti", al- flus spT., dat hebben wij nu weder onder vonden en als bewijs van waardeering voor ifleze sympathie benoemde spr. namens de Vereeniging, den burgemeester als bescherm jieer van „Arti". Nadat spr. in gebed was voorgegaan, ferd gezamenlijk gezongen Gez. 194 1, TFaarna met de-afwerking van het zeer af wisselend programma werd begonnen. Hier- yan waren „Impressions Pittoresques" fan- rsie van H. Kling en een ouverture van Zwart de meest geslaagde nummers. Bo yendien, en dit is een verblijdend verschijn- pel, ia een gestadigen vooruitgang in de praest-aties dezer vereeniging te constatee- *en. Hieraan is de krachtige leiding van flaar directeur den heer W. J. Smolders, 'geenszins vreemd. Ook Qraziclla, van Fern. Andrieu en Vieux Camarades, een marsch yan C. Teike vielen zeer in den smaak Van het publiek. Bijzonderen bijval oogstte mevr. L. Mondt ♦-Blankenburg, die haar zoon, de heer T. Alondt (viool), begeleidde op de piano. Voot&I Sonate No. 4 in D-dur met afwisse lend adagio en allegro was een stuk dat «el atudie en techniek eischte. Ook ae piano-solo's van mevr. Mondt als „1*Autom ie" en „Fantasie Impromptu" werden.met volle aandacht gevolgd. Zij had dan ook, evenals haar zoon een bloemenhulde in Ontvangst te nemen. 't*Was reeds laat voor dat het geheele programma was afgewerkt. f)c zaal was goed bezet. Zaterdagavond vierde de aid. Alphen i. d. Rijn van den Vrijz. Ghr. Jongeren Bond naar eerste lustrum in hotel de Vergulde Wagen. Er heerschte een prettige stemming en toen mej. Nicola dc bijeenkomst opende, \ras de zaal geheel met belangstellenden gevuld. Het bondslied van den V. C. J. B. werd vervolgens gezongen .waarna een brie! werd voorgelezen van mej. Helenius, de eigenlijke oprichtster der afdeeling, een schrijven waarin steeds de warme sympa thie voor de afd doorgloeide. De heer D. Kok uit Den Haag droeg na dien eenige zangnummers voor van Schu bert. Zijn mooie tenorstem en de goede pianobegeleiding maakten indruk op de aan- Vezi^en. Ds. Miedema van Amersfoort was hierna aan het woord en gaf een inleiding van zijn met lichtbeelden toegelichte lezing Aver „Don Quichotte", welke na de pauze irerd voortgezet. Keurig kweel de lieer W. de Jong zich van zijn taak met het spelen van twee so nates van Beethoven en Handel. Een dave rend applaus vertolkte de tevredenheid der aanwezigen. Nadat mej. Vermalen een wijdingswoord had gesproken, getiteld „Vertrouwen" een prachtige meditatie van Tonie de Ridder, werd dit eerste lustrum door ds. v. Lisschs- hn met een hartelijk woord gesloten. Hazeiswoude. Donderdagmorgen heeft een aanrijding plaats gehad tusschen de auto van de Mij. de Landbouw en een luxe ftuto. Beide voertuigen werden zoodanig be schadigd, dat niet verder gereden kon wor den. Be politie heeft tegen den chauffeur van Mij. de Landbouw proces-verbaal opge- JRaakl; wegens het niet geven van signalen Bok de luxe auto van den heer v. A. alhi.u* kwam in botsing en wel met de Boskoopscho *u'o. Reide wagens zijn beschadigd. Leiderdorp. Bij de gehouden herstem- j jjing voor een lid van het kiescollege in de *wd. Hen7. Gemeente is gekozen de heer P. v d. Kwaak; voor notabel de heer A. Boland. Burger 1. Stand. Geboren: Si- j S. Schalkers en S. van Eik. i facoba Wilhelmina, dochter van W. van Es J. Yoordoun. Betrouwd: H P. Hartveld cn J. A. Hockx. j Rijnzaterwonde.Donderdagavond trad i •Ku aJd' Riinzaterw<>ude van de Mij. „Tot b S* ^[?emeen" op de heer de Brijs uit Ioh ernstige en luimige, Vlaam- i •hp<e v®fJe'Rn8en viejen in den smaak van V- Be zaal van den heer de Boer I w 5 ze?r goed bezej. 4413 Woubrugge. Gemeenteraad. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter is de Burgemeester. Na opening der vergadering door den Voorzitter met gebed, worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen, naar aanleiding waarvan de heer Van Dam op merkt dat hij niet tegen wijziging der rooi lijn was, maar tegen plaatselijke wijziging daarvan. De notulen worden hierna vast gesteld. Onder de ingekomen stukken bevonden zich een dankbetuiging van O. C. van He- messen en echtgenoole voor de van den Raad ontvangen gelukwenschen ter gele genheid van hun 40-jarig huwelijksfeest. Missive's van Gedeputeerde Staten tot goed keuring van in.de vorige vergadering geno men raadsbesluiten. Een verzoek van mej. J. J. van Heusden, om eervol ontslag als onderwijzeres aan de O. L. School No. 1 hetwelk met algemeene stemmen wordt ver leend en zal ingaan 1 Januari 1926. Een verzoek van mej. B. A. van der Laan om verhooging van jaarwedde als schoon maakster van het Raadhuis. Op voorstel van B. en W. wordt besloten haar wedde met f 20 te verhoogen en te brengen op f 200. Een verzoek van J. Westmaas om wijzi ging van zijn vergunning tot demping van een sloot, speciaal wat betreft het maken van een schoeiing. Wordt op voorstel van B. en W. besloten het raadsbesluit zoodanig te wijzigen dat de schoeiing moet worden aangebracht op de wijze als door B. en W. zal worden aangegeven. Bij de vaststelling van een rooilijn voor de Groote Baan stelt de heer Boot voor deze op 1 Meter minder te stellen dan aanvankelijk was besloten. Spr. höeft een overzicht van den toestand ter plaatse genomen, en acht het voorts noodig in verband met den wa terafvoer overal riolen te leggen. De Voorzitter zegt dat hij er mei den Ge meente-opzichter over gesproken heeft en de zaak in orde is. De waterafvoer is gere geld. Ter zake van de rooilijn zegt de heer Boot nog dat Westmaas zijn huis ongeveer 8 Meter achler den gevel van het Brand spuitenhuis zal komen, hetgeen alles be halve fraai zal slaan, te meer waar hij het verschil zou moeten wegdoen door aldaar een trottoir aan te leggen, dat door zijn breedte geen verfraaiing zal zijn. De heer Van 't Riet wil door den aau'.eg van -een trottoir niet te veel van den weg afnemen. Een breedte van 7 Meter voor f-en toegangsweg in de kom van het dorp acht hij niet te veel. De rooilijn wordt hierop vastgesteld. Bij punt 5 der agenda „aanvrage crediet voor ombouw handbrandspuiten in motor- brandspuiten" vraagt de Voorzitter een be drag van f 2200. Omgebouwd zullen dan worden 2 kleine handbrandspuiten. De heer Lieverse zegt er- geen voorstander van te zijn dadelijk met 2 exemplaren proef te nemen. Hij wil met een beginnen. De heer Boot is daar niet voor. Allicht ont staat er dan kwestie over de vraag waar de 9puit dan gestationneerd moet worden. Hij wil er direct 2 ombouwen. De Voorzitter zegt dat om den heer Lieverse ter will» te zijn met een begonnen kan worden en zoo dit goed bevalt kan dadelijk de tweede bijbesteld worden. De heer Yan 't Riet merkt op dat dit geen voorstel noch van de Bouwcommissie noch van B. en W. is, en zegt voorts dat in een Algemeene Vergadering van de Onderlinge Brandwaarborg-maatschappij alhier er op gewezen is dat de brandbluschmiddelen in verband met de uitgestrektheid der gemeen te en zijn gehuchten, onvoldoende geacht wordt. De lieer Lieverse vraagt of de mogelijkheid niet aanwezig is dat die Brandassur 'n sub sidie verleent in de kosten van ombouw. Dc Voorzitter zegt dat de tijd daarvoor thans voorbij is doch dat het meermalen voorkomt dat dergelijke maatschappijen na een brand een uitkeering doen. Het voorstel worrlt hierop met algemeene stemmen aangenomen. Het kohier op de Verbeteringsbelasting, be trekking hebbende op den Voorweg wordt hierop vastgesteld inet voor het jaar 1925 een bedrag van 136.50. De heer Boot vraagt in verband hiermede nog waar de steenen blijven, die worden uitgegraven, waarop de Voorzitter antwoordt dat deze, voor zoover niet gebruikt, volgens het bestek het eigendom van den aannemer worden. Bij de vaststelling van de Algemeene poli tieverordening antwoordt de Voorzitter op een vraag van den heer Boot omtrent alleen- slaande auto's dat dc verordening soepel zal worden toegepast. B. en W. kunnen zoo noo dig ontheffing verleenen. De heer van 't Riet brengt in verband hiermede ook nog het onbeheerd staan van automobielen bij kerkgebouwen e.d. ter sprake en dringt op algemeene ontheffing te dier zake aan. De Politieverordening wordt hierop onge wijzigd vastgesteld. In verband met enkele noodzakelijke wijzigingen wordt hierop voor den Gemeente-Ontvanger eene nieuwe in structie vastgesteld. De betrokken bepalingen betreffen in hoofdzaak de belegging der over tollige kasgelden. Een schenking van den heer O. C. van Hemessen wordt, met algemeene stemmen in dank aanvaard. Bij de behandeling van de begrooting van het Gemeentelijk Electriciteitebedrijf vraagt de heer Van 't Riet of een verlaging van den stroomprijs niet mogelijk is. De heer Lieverse is niet voor verlagineHij acht de winst van bet Electriciteitsbedrijf nog noodig voor dekking van het verlies van het Waterleidingbedrijf. De heer Boot zou een vermindering willen zien van den stroomprijs voor winkeliers e.d. ten be hoeve van de étalage-verlichting. Voor het gebruik boven een zeker aantal K.W.U. zou dan een vermindering kunnen worden verleend. Op voorstel van den Voorzitter wordt be sloten een en ander naar B. en W. te ren- voyeeren om advies. IV begrooting van het Electriciteitsbe drijf vordt hierop vastgesteld voor zooveel beticlt den gewonen dienst in ontvang op f 18274.75, in uitgaaf f 16528.22 en met een geraamd winstcijfer van f 1746.53 en wat betreft den Kapitaaldienst, in ontvang en uitgaaf op f 3553.44%. Bij de behandeling van de begrooting van het Gemeentelijk Waterleidingbedrijf informeert de heer v. 't Riet of er al meer water wordt afgenomen dan b.v. bij de oprichting van het bedrijf, waarop de heer Van Dam antwoordt dat dit nog niet noemenswaard is. De heer Van 't Riet zegt nogmaals dat het steeds zijn streven is geweest om te la ten betalen naar gebruik en niet zooals thans naar de huurwaarde. De Voorzitter zegt dat dit overwogen kan worden bijaldien de landbouwers meer gaan afnemen. De heer Van Dam is het met den heer Van 't Riet eens dat de betaling van het water behoort plaats te vinden naar gebruik en bepleit dit eveneens. De heer Boot zegt dat reeds bij de oprich ting ten aanzien v$n de afname door de landbouwers voov het vee een tegemoetko mende houding is aangenomen en zegt dat zulks nog meer kan plaats vinden, indien maar meer wordt gebruikt. De heer Van 't Riet verwacht weinig re sultaat van meer gebruik door landbouwers. Hij zegt dat het vee 's zomers slootwater drinkt en alles goed gaat. Waarom zou dit 's winters ook niet het geval zijn. Hij acht leidingwater voor het veereen noodzaak. De heer Boot is het in deze niet met den heer Van 't Riet eens. Hij acht gebruik van leidingwater zindelijker dan slootwater. De begrooting van het waterleidingbedrijf wordt hierop met algemeene stemmen vast gesteld in ontvangst voor wat aangaat den gewonen dienst, beloopende f 8492.27%, iü uitgaaf f 9597.96%, zoodat het nadeelig sal do wordt geraamd op f 1105.69. De kapitaal- dienst sluit in ontvangst en uitgaaf met een som van f 3370.67. Aan de orde van behandeling is thans de gemeentebegrooting voor het jaar 1926. De Voorzitter licht een en ander toe en zegt dat het percentage voor de plaatselijke in komstenbelasting voor het volgende jaar waarschijnlijk wederom verlaagd kan wor den en teruggebracht op 1.5 pCt. Vervolgens geschiedt voorlezing van hot rapport van de commissie van onderzoek. Allereerst wordt voorgesteld de raadzaal te restaurceren. De heer Van Dam licht dit nader toe en zegt dat de Commissie voorstelt om de po3t met een bedrag van f200 te verhoogen en dan in de eerste plaats over te gaan tot aan schaffing van een nieuw vloerkleed. Ook de heer Van 't Riet acht de meubi leering onvoldoende en noemt haar primitief vergeleken bij die van andere gemeenten De Voorzitter zegt dat wanneer overge gaan wordt tot aanschaffing van andere ineubileering, dan inderdaad ook behoorlijk moet worden gemeubileerd. De heer Van 't Riet zegt nogmaals het met den heer Van Dam eens te zijn en be hoorlijk te raeubileéren. Hij wil maar in eens door den zuren appel heen bijten eü de zaak niet in termijnen maar in één keer in orde brengen. De heer Boot wil f 500 beschikbaar stel len in twee jaar, welk vooretel door den heer Van Dam wordt ondersteund en met algemeene stemmen wordt aangenomen. Punt 2 van het rapport der Commissie be trof den toestand van den Ofwegener-grind- weg. Deze verkeert in slechfen toestand, is zelfs gevaarlijk te begaan. De heer Van Dam wil het paardenspoor verlagen. De heer Lieverse wijst er op dat de heer Wisman, destijds wethouder, -de dwaasheid heeft begaan om met een ploeg de kanten van den weg uit te ploegen, waardoor de weg in dezen toestand i9 geraakt. De Voorzitter stelt voor aan B. en W. op te dragen te onderzoeken en proeven te ne men op welke wijze de weg weer het best in orde kan worden gemaakt. De heer Boot wil ook het paardenspoor geheel er uit halen en opnieuw bestraten. De heer Van 't Riet zegt dat de gemeente opzichter levens opzichter van den Vieram- bachtspolder is en meent te weten dat deze zaak ook daar aanhangig is. Hij wil zijn oordeel vragen, mede in verband mot de uitkomsten welke de polder er mee bereikt heeft. De hoer Van Dam kan zich hiermede ver eenigen, maar dringt, waar de weg in zeer slecht bcgaanbaren staat verkeert, op spoed aan Door B. en W. wordt toegezegd dat spoedig een voorstel is te verwachten, waar mede de Raad zich vereenigt. De Commissie was voorts van oordeel dat een huur van f 250 en f 200 voor de on derwijzerswoningen te Woubrugge en te Hongmade niet hoog genoeg was. en is voor eenige verhooging. De Voorzitter betuigt echter namens het College van B. en W. dat de tijd daartoe verstreken is en zegt dat het het beste is daarin bij vacaturen verandering te brengen Ook de heer Van 't Riet wil geen veran dering in de huur aanbrengen. De heer Boot merkt nog op, dat aan de Hoofden van Scholen, bijaldien zij verbete ringen aanvragen, welke van eenige hetee- kcnïs zijn. op de huurwaarde gewezen kan worden. Tiet voorstel van B. en W. wordt hierop met algemeene stemmen aangenomen. fn de bepalingen der Beheersverordonin- ren op de gemeentebedrijven zal wijziging gebracht worden voor zooveel betreft de verrekening van rente van door het bedrijf in de gemeentekas gestorte gelden. De Voorzitter zegt, dat in de volgende vergadering een concept-verordening ter tafel zal komen inzake de kosten van hu welijksvoltrekking. De thans betaald wor dende kosten zijn te gering te achten, te weer waar binnenkort de (rouwzaai een beter aanzien krijgt. De Gemeentebegrooting wordt hierop vastgesteld in ontvang en uitgaaf met een bedrag van f 88421.687a, voor zooveel be treft den gewonen dienst. Op den kapitaal- dienst komen geen cijfers voor. De voorzitter deelt nog mede, dat een gemeente-beambte in zijn betrekking is geschorst en zegt daarover in geheime ver gadering nadere inlichtingen te zullen verschaffen. Bij de rondvraag dringt de heer Van 't Riet er op aan om er op toe te zieD, dat over de nieuwe straat geen te zware vrach ten zullen worden vervoerd. De Voorzitter antwoordt, dat, volgens de verordening, geen zwaardere vracht den 100 K.G. daarover vervoerd mag worden en zegt, dat daarop streng zal worden toe gezien. De Voorzitter sluit hierop de vergadering. Vrijdag gelukte het onzen visscher- man De Jong, bij het visschen met den ze gen, tevens twee zijner concurrenten te vangen n.l. twee otters, dank zij de hulp van zijn hond. Burg. Stand. Gehuwd: J. J. A. Schijff jm. 25 j. en M. Oudshoorn, jd. 2ö jaar. Waddinxveen. De mach. houtbewerker C. A., alhier, had het ongeluk met zijn hand in een machine te geraken, waardoor hij zoodanig werd verwond, dat onmiddellijk ge neeskundige hulp noodig was. De collecte voor de op 10 Augustus j.1. geteisterde streken heeft in onze gemeente opgebracht f 1138.80. Haarlemmermeer. Donderdag geraakte op den Lisserweg alhier, de bestuurder van een luxe-auto. waarin 4 personen waren gezeten, doordat de achterwielen slipten, de macht over 't stuur kwijt, met het gevolg, dat de auto in de wegsloot terecht kwam. De inzittenden kwamen er, behoudens eenige lichte kwetsuren door de glasscher ven van de gebroken ruiten veroorzaakt, nogal goed af. Ze zeilen in een andere auto hun reis naar Leiden voort. Vrijdag werd de deerlijk gehavende auto weer op den weg gelrokken. De Coüp. bakkerij „De Eendracht", welke le Aalsmeer-Oost is gevestigd en ook langs den Ringdijk vele leden telt, hield Donderdagavond een algemeene ledenver gadering in gebouw „Bloemenlust" te Oosteinde. In het bestuur werden herbe noemd dc hoeren P. v. d. Meer Pz., B. Weg man Czn., M. Alderden Jr., Jac. v. Leeuwen Hzn. en C. Rinkel. Als commissarissen wer den voor 1926 gekozen de heeren Alb. Eve- ieens Wzn., W. Harling Wzn. en M. Zee straten. Na afloop had de gebruikelijke St.- Nicolaas-verloting plaats. Beroepen is bij de Ned. Herv. Kerk alhier d£. W. J. van Elden. van Ileemse (O.) Bij de gehouden aanbesteding voor den bouw van een woonhuis enz. voor de i heer P. Verbeek, werd 't laatst ingeschreven: metselwerk door Jb. Terreehorst, te Aals meer, voor f 1622, timmerwerk, gebrs. Mool- hiuzen, te Haarlemmermeer, voor f2361.74, Schilderwerk door K. Pannekoek, te'Uithoorn, voor f425. 1| werk werd aan deze inschrij vers gqgund. Bij de Geref. Kerk te Nieuwvennep 2jjn gekozen tot ouderling de heer B. van Groningen, tot diaken de heer A. de Kok. Tot liotabeien der Hervormde Gemeente te Haarlemmermeer werden benoemd de heeren E. van Elderen, P. Kamer en A. J. Kort, terwijl als zoodanig in de plaats van den heer C. P. Gehrels werd gekozen de heer M. den Hollander. Hülegom. De heer E. Kijne, architect, heeft onderhands aanbesteed het bpuwen van een villa voor den heer M. van Til. aan de Weeresteinstraat. Aannemers zijn: voor den bouw: De Vries Cozijn; voor het schilderwerk: J. M. Philippo; voor het lood- en zinkwerk: fa. D. H. G. Langeler Zonen Burgerlijke Stand Getrouwd- S. P. Visser en P. Kwaal J. A. O Rutten en P. A. Kokkel koren Bevallen: E M. Wcijersvan Berkel z. J. J. Hopmanvan der Post d. M. van der WestenMaaskant z D. Valk—Vender- bos, d. G. Th. FrederiksBuckens Z M. van der Werff—van der Jagt z Katwijk. Burger 1. Stand Geboren Adriaau Petrus, Z. van W. J. Hoögeveen en M. C. v. Paridon Lcunfje, D. van M v Duijn en K v. d. Boon Elisabeth, D van J Hoek en T. v. Duijn Teunis. Z. van A. Ouwehand en E. v. Duijn Jannetje. D. van T. v. d. Bent en van M Hoek Lijdia. D. v. J. Durieux en A. -Zaalberg Overleden: Jan Verloop, wed. van W v. d. Plas Jan Barnhoorn, Z. van D Barn- lioorn en E. de Vreugd (ongehuwd1 Ondertrouwd: G. v. Duijvenboden en J. Guijt G. Imlhorn en C. v. d. Leek C. v Beelen en J. Ros. P. J. Verhagen en L de Jonge Getrouwd. C. Snijder en K. v. d. Meij H. W. de Mooij en D. v. Dijk. De heer A. v. d Wijden, commandant der Katwijksche Burgerwacht, heeft op ver zoek tegen 1 Jan. a.s. eervol ontslag gekre gen. De heer v. d. W. vertrekt naar Rotter dam Katwijk aan Zee. De Haringvis- scheri). Onze veronderstelling, in het begin der vorige week uitgesproken, is helaas maar al te zeer werkelijkheid geworden Verwachtten we foén, dat in-hel laatst der week wel schepen binnen zouden komen RECLAME. Vooi* Alien die Sukkelen met Verstopping of moeilijken on onregel- matigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeer- tabletten onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten 7339 met schade aan drijvend en zinkend male riaal, deze verwachting wordt, jammer ge noeg, door de werkelijkheid ver overtroffen. Vrijdag waren reeds oen 35 loggers te lJmuiden binnen gekomen, waarvin de meeslen bijna geen vangst of een zeer ge ringe rapporleerden, maar het meerendeel was huiswaarts gekomen, omdat het visch- tuig in zoo dcsolaten toestand vcrkeerde.dat het voor het bedrijf ongeschikt was. of ook dat het goheele tujg verloren geraakt was. En wat dat zeggen wil is zoo maar niet weer uit een leeg beursje le schudden, want men schat zulke een verlies op een g- ede twintig duizend gulden. Heeft nu een groot reeder het verlies van één zoo'n vleet te betreuren cn komt do rest zijner schepen met het behoud der heele vleet binnen, dan is dit lang zoo erg niet dan dat het een kleinen reeder treft, want voqr zoo» iemand bclcekcnl het dan den ondergang. Er zijn nog al kleine reeders in dit be drijf en naar wij vernamen troffen hen dc zwaarste verliezen. Wij vernamen, dat nog geregeld schepen binnen komen en de berichten geven ellen een zelfde beeld. De een brengt wal haring mee, de ander niets< enz. Ook het nettcn- verlies woTdt geregeld gerapporteerd. We zijn nog bijna 'n week voor St.-Nicolaaa en nu hebben vele vaartuigen reeds behou den. teelt. Enkele zijn dezer dagen» nog tynuca ge komen met een mooie vangst, maar, we zeiden het vroeger reeds, „een zwaluw brengt geen zomer", want er zijn er maar al te veel, die, ofschoon ze behouden teelt hebben, den evenaar niet in hel huisje kun nen krijgen, wat, om slaande te hüjven, tooh dringend noodig is. Op één punt hebben we gelukkig nog alle slof tot danken, n.17, dal we tot heden toe geen raenschenlevens te betreuren hebben. Maar financieel gesproken, gelooven wc, dat we Diet te veel zeggen, dat het jaar 1925 ten opzichte van de haringvisscherij-ver diensten als een rampjaar geboekt zal wor den. Of inlusschen de laatste binnenkomers nog wat goed zullen maken, blijft aan ge- gronden twijfel onderhevig. De hoop bestaat evenwel nog. Van de haringloggers waarvan de vangsten naar Katwijk worden verscheept kwam Vrijdag te lJmuiden binnen KW 160 met 145 kantjes volle en 45 kantjes steur- haring. Vanaf heden lot en met Maan dag 6> December mogen de winkels voor het publiek op werkdagen tot des avonds 11 uur geopend blijven in deze gemeente. Aan het gemeentelijk arbeidsbureau staan als werkzoekend ingeschreven, vis- schers 4: losse arbeiders 22, grondwerkers 7, opperlieden 2, straatmakers 1, kuipers 1 en werkvrouw 1, te zamen 38 personen. Bij den haringafslag waren 2 partijen aangevoerd. Volle haring (427 kantjes) f22 a f2310; ijle haring (34 kantjes) f21.10 a f2190 en steurharing (370 kantjes) f20.45 a f21.60, alle prijzen berekend per kantje. Zaterdag kwamen in de haringhaven le lJmuiden aan: KW 69 met 300 kantjes;*KW 86 met 328 kantje9; KW 79 met 131 kantje?; KW 45 met 300 kantjes; KW 146 met 248 kantjes; KW 138 met 119 kantjes, KW 56 met 101 kantjes; KW 102 met 204 kantjes; KW 165 met 289 kantjes; KW 153 met 298 kantjes; KW 112 met 238 kantjes; KW 168 met 75 kantjes; KW 62 met 95 kantjes-, KW 152 met 240 kantjes KW 61 met 75 kant jes; KW 121 met 70 kantjes; KW 18 met 4-1 kantjes; KW 178 mei 230 kantjes; KW 177 met 97 kantjes-. KW 9 met 40 kantjes; KW 20 met 203 kantjes, KW 82 met 58 kantjes; KW 64 met 263 kantjes; KW 128 met 223 kantjes; KW 168 met 126 kantjes; KW 47 met 216 kantjes; KW 155 met 220 kantjes; KW 147 met 270 kantjes, KW 31 met 371 kantjes en KW 166 m?t 468 kantjes pekel haring. Noordwijk. Groene Kruis. Voor de afdeeling Nroordwijk van het Ned. Groene Kruis trad Vrijdagavond in hotel Royal als spreker op dr. M. de Hartogh van Amster dam met het onderwerp „Gezond wonen en gezond ieveD." Dr. Ilermanides, die deze bijeenkomst opende bij ontstentenis vao den voorzitter, sprak een woord van welkom tot de aanwezigen en stelde dr. Hartogb, hoewel geen onbekende hier, aan de vergadering voor. Dr. Hartogh, nu het woord verkrijgende, zeide dat de medicus niet alleen in zijn praktijk is aangewezen op zijn medicijnen, doch vooral moet trachten ziekten te voor komen en bekend te maken hoc men de gezondheid moet bewaren. Daarom had hij voor dezen avond tot onderwerp gekozen „de Volkshuisvesting". De woningwet van 190? noemde spr. een zegen, daar toch deze wet een stap is in de goede richting voor de volksgezondheid. Deze wet werkt er toe mede, dat de zindelijkheid wordt bevorderd en tevens dat de geneesheer in staat is bij ziektegevallen de onderzockiogcn te kunnen doen. Ook van waterleiding is spr. als medicna een groot voorstander, daar hierdoor de epidemische ziekten als typhus en cholera het krachtigst worden bestre den hetwelk spr. met duidelijke voorbeel den illustreerde. Tevens waarschuwde spr. voor een te vochtige atmosfeer, welke vooral in nieuwe huizen hcerscht. Aan het adres der huisvrouw, welke het centrale punt in 't huisgezin moet.zijnr richtte spr. eenige ernstige waarschuwingen, omtrent de behagelijke inrichting van het huis, de aanwezigheid van een bloempje, de goede verlichting cn verwarming, in het kort om-

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9