Kalender! agenda. AP0THEKERSDUK-27- TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. Maandag. „Prediker": Feestavond Leidsche Chr. Oranje-Ver. 8 uur. Schouwburg: N.V. Vereen. Rollerdamscli Hofstadtooneel, „Bruine Suiker". 8 uur. Dinsdag. „Jeruël" (Crocnesleeg 3G): Bijbelbesprc- king 8 uur. Morschwcg 50: Stadsevangelisatie. 8 uur. StadszaalInvitatie-concert „Sempve Crescendo." 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Nov. tot en met Zondag 6 Dec. a.s. waargenomen door •la apotheek van de firma H. J. M. Proot, Maarsmansrieeg 17, tel. 435. De apotheek van de „Hulp der Mensch- hcid". Hooigracht 48, is altijd geopend, doèh van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepteD. Alleen voor leden van dat fonds. RECLAME. EEN FOTO BLIJFT HET tïE5TE ST-N1COLAAS-J GESCHENK^ y i •RECLAME wma—mm VAN PUDS B0N6ENAAR TEL308 I SL-Nicolaas-besteHmgen worden tot en met Woensdag aangenomen. 7384 ENGELAND. Labonr-protesten Ont- ▼lnchting van gevangenen op Ierland. De veroordeeling der twaalf communisten brengt algemeen Labour in 't geweer, en schjjnt den afstand *»sschen Labour en om- listen te zullen verkleinen. Te Londen is door de Labour-partij een motie aangeno men waarin wordt gezegd, dat, ofschoon de partij zich niet één wil verklaren met de politiek en de methodes der communisti sche partij, men op de krachtigste wijze wil protesteeren tegen de dwaze en door niets te rechtvaardigen actie der regeering, welke processen instelt tegen communistische lei ders, op grond desr verouderde statuten. Deze vervolging is des te afkeurenswaardiger, omdat er onder de leden der tegenwoordige conservatieve regeering mannen zijn, die in 1914 openlik oproer on revolutie hebben gepredikt. De zeer uitvoerige motie besluit met de onmiddellijke vrijlating der gevange nen te eischen. Verder wordt er bjj alle k aangesloten vereenigingsn op aangedrongen bij den premier een krachtig protest in te dienen. In het Lagerhuis zal Lnnsbury do re* gcc-iing interpelleeren. Negentien gedet neerde republikeinen zijn uit de gevangenis van Montjoy te Dublin ontsnapt. l>it werd bewerkstelligd door ge wapende bandieten, die met behulp van een brutale krijgslist de gevangenis binendron- <en. Zij droegen de uniform van leden van dburgerwacht en hadden mannen bij zich, die kwansuis af te leveren gevangenen varen. Toen de bandieten binnen waren, over weldigden zij de bewaarders en zetten de negentien man, die zij bevrijd hadden, ijlings in buiten wachtende auto's. De politie begon spoedig haar nasporin- gen, maar tot dusver heeft zij niets bereikt- ITALIË. Doorvoering van het fascisme. Do Kamer heeft een wet aangenomen, die de plaatselijke zelfregeering opheft in 7500 van de GOOO Italiaansche gemeenten De burgemeesters en gemeenteraden wor den vervangen door regeeringsbeambten welke den naam hebben van „podesta". De meeste redevoeringen waren van fas- misten aangezien de oppositie weer niet ver schenen was. Alleen de stem van een com munist werd gehoord die de fascisten voor moordenaars uitmaakte. Het tumult werd zoo hevig dat do president van de Kamer •gebruik moest maken van een nieuwe vin ding welke geplaatst is onder zijn bank. Dit toestel steJt hem in staat onder iederen zetel van cd eren afgevaardigde een bel in werking te brengen zoodat het tumult ver loren gaat coder aanhoudend schel bellen- gerinkel. Prachtig toch, de politiek GRIEKENLAND. Xerug naar normale verhoudingen. De regeering heeft de persvrijheid her steld en politieke gevangenen in vrijheid gesteld Bij eer i^ospreking der politieke partijen verklaarde de meerderheid der vroegere monarchistische leiders het huidige republikeinse!)e stelsel te erkennen. Twee dier loiders verklaarden, dat zij bij de aan staande verkiezing de kwestie van het her stel der monarchie niet zouden opwerpen, maar dat zij zich niet konden binden voor het geval het volk uit eigen beweging aan zijn monarchistische gevoelens uiting gaf. CHINA. Onzekere toestanden. De loesland blijft zeer verward en hel is onmogelijk een juist beeld le vormen over de verhoudingen. Tsjang-tso-lin's positie moet echter wel" danig geschokt zijn. Te Peking heeft eens weer sludcnlen-de- monslralie plaats gehad. Hierbij hebben d* sprekers de noodzake lijkheid van de vorm-iDg van een revolution- nair leger betoogd, ten einde de regeering omver te werpen. i> demonstranten slaken vervolgens de bureaux van een anti-commu nistisch blad in brand. Begrafenis van Koningin Alexandra. Indien den grootsten artisten ware opge dragen een plan te vormen om Londen pas send aan te kleeden voor de begrafenis van koningin Alexandra, dan waren zij zeer zeker veel minder gelukkig geweest met hun idee dan de mantel sneeuw, die Lon den nu bedekte. Sneeuw is iets uiterst zeldzaams voor Lorden, eD het is wel buitengewoon merk waardig, dat deze Noordelijke koningin te ruste gelegd is in een natuurklced, zooals zij dat zooveel gezien moet hebben in haar jeugd. Dc sneeuw verhoogde de plechtigheid, omdat zij geheel een treurenden aan blik gaf. De kruinen en beladen takken der boomen hingen zwaarmoedig neer, en over het alles hing een doodelijkc stilte, zonale alleen een dik karpet van sneeuw dit schep pen kan. Kr heers--tite een vreemde kalmte in Lon den. Alle theaters dicht, iets dat niet ge beurd is op een- weekdag sinds den dood van king Edward, vijftien jaar geleden Verder zijn er weinig winkels in de West- End, wier ramen niet van zwarte dwars- latten voorzien zijn, en vrouwen zijn in de rcuw, en mannen van allerlei stand en po sitie dragen zwarte dassen. V ele kantoren waren gesloten van 31 uur tot halfeen, alle vlaggen woeien half stok, en de weer» timen, die dagelijks plaats heb ben in Engeland, waren geschorst. Alle spe lers in voetbalwedstrijden dragen rouwban den om hun arm. Aldus betreurt Engeland zijn geliefde ko ningin-moeder. Alvorens leraarde geplaatst te worden naast haar echtgenoot, koning Edward, zijn de overblijfselen van koniDgin Alexandra naar de Westminster Abbey overgebracht, alwaar de bevolking de gelegenhèid gege ven is, dc laatste eer te betuigen, en de ontzaglijke menscheninenigte, die van deze gelegenheid gebruik maakte, is wel een bewijs, hoe populair koningin Alexandra was. Eén uur en twintig minuten heb ik in de 5 K.M. lange, zich voetje voor voetje voortbewegende, en steeds aanvullende queue gestaan in een ijBkouden wind en in de tot modder geloopen sneeuw. Ik telde 134 politieagenten totdat ik in de kerk was. Ongeveer 10.000 menschen loopen op die manier elke twee uur het altaar voorbij, waar de eenvoudige doodkist staat, om ringd door vele bloemstukken en bewaakt door zes guards", die doodstil staan en elk uur worden afgelost. Enkele menschen zijn gedurende de plech tigheden, die besloten zijn met de bijzetting te Windsor, van koude omgekomen. J. K. De politieke toestand in Frankrijk. PARIJS, 29 Nov. (Belg. Tel. Ag.). De mi nisters begonnen met het opstellen der mi- nisterieele verklaring, die morgenochtend gereed zal komen. Tevens werd de eerste gc-dachlenwisseling gehouden over den fi- nancieele kwestie. De regeering besloot dat van nu af aan de maatregelen, die worden getroffen, iedere consolidatie zullen kunnen voorkomen. Op voorstel van den minister van koloniën heeft Doumergue een ontwerp geteekend en de koloniale tentoonstelling, die in 1927 zou worden gehouden, uit te stellen lot 1928. PARIJS, 30 Nov. (N.T.A., draadloos). De neiuwe minister var financiën Loucheur heeft recd9 aan president Doumergue alge- in een e financicele voorstellen gedaan en hij zal deze week confereeren met de commis sie van deskundigen en a.s. Maandag zijn voorstellen bij de Kamer indienen. Hervatting der Fransch-Amerikaansche besprekingen? PARIJS, 30 Nov. (V.D.) Het verluidt dat Henri Berenger, die onder Caillaux naar Washington geweest is, weer naar Amerika gezonden zal worden om de onderhandelin gen over het regelen der schulden aldaar le hervatten. Een verklaring van De Jonvenel. CAIRO, 29 Nov. (Reuter). Koning Foead ontving den nieuwen Franschen hoogen commissaris De Jouvenel die daarna ver scheidene Syriesche notabelen ontving. In een intervieuw verklaarde De Jouvenel dat zijn doel was de beide beschavingen te ver eenigen wier belang het was elkaar te steu nen. Frankrijk moet rechtvaardig én krachtig optreden. De Jouvenel verklaarde dat hij hoopte dat de Syriers zijn verklaring zouden begrijpen die wordt ingegeven door den wensch om te komen tot volledige overeen stemming. Het nieuwe Duitsche kabinet. BERLIJN, 30 Nov. (N.T.A., draadl.). Naar vernomen wordt is Luther voornemens in dit nieuwe kabinet rijkskanselier te blijven, evenals Stresemann minister van buiten- landsche zaken blijft. Het nieuwe kabinet zal bestaan uit leden der democratische partij, van het centrum en de Volkspartij. Het nieuwe kabinet zal den steun hebben der socialisten, die niet aan het ministerie willen deelnemen. Na het overlijden van koningin Alexandra. LONDEN, 30 Nov. (Reuter). De koning heeft de volgende proclamatie uitgevaar digd: „Aan mijn volk. In mijn groote droef heid word ik getroost door een stroom van welgemeend en edelmoedig medegevoel, die uit alle oorden van het Brilsclic rijk, ja zelfs uit alle deelen der wereld tot mij komt. Diep getroffen door deze uitingen van sympathie, is het mij een vreugde dat mijn geliefde moeder zich steeds mocht verheugen in de warme toegenegenheid van mijn volk. Het zijn zulke bewijzen van getrouwheid aan mijn troon en familie, die mij gedurende de laatste vijftien jaar in vele bange dagen ver trouwen en kracht hebben geschonken. Het huldeblijk aan het Belgische koningspaar. BRUSSEL, 29 Nov. (Belg. Tel. Ag.). He den had door het Nationale Comité, met kardinaal Mercier aan het hoofd, in tegen woordigheid van talrijke genoodigden de overhandiging plaats aan het koningspaar van het Gulden boek ter gelegenheid huD- ner zilveren bruiloft. De koning hield daar-, bij een toespraak, waarin hij zeide diep ge troffen te zijn door deze betuiging van loya liteit, ook door de provincies des lands en zijn kolonie. De verknochtheid onzer land- genooten, zcide do koning, vervult ons met erkentelijkheid en zal een nieuwen band vormen met het Belgische vaderland, aan welks diensten zijn geheele huis zich met lichaam en ziel heeft gewijd. De loonregeling in de Belgische mijnindustrie. BRUSSEL,.29 Nov. (Belg. Têl. Ag.) Het buitengewoon mijnwerkerscongres onder zocht de nieuwe patroonsvoorstellen inzake de loonregeling, waarin tot op zekere hoogte rekening wordt gehouden met de prijs- schominelingen van den levensslóndaard. De bestaande regeling loopt einde dezer maand af. Met bijna algemeene stemmen werd besloten le verzoeken de bestaande regeling lot 1 Januari van kracht te doen blijven teneinde gelegenheid le hebben de nieuwe regeling nader te bestudeeren. BRUSSEL, 30 Nov. (V.D.) Het mijnwer kerscongres heeft de patroonsvoorstellen ver worpen en is verdaagd tot 1 Januari 1924 teneinde de loonkwc-stie te bestudeeren. Uit Amerika. PHILADELPHIA. 30 Nov. (N T. A. Draadloos) De mijnwerkers hebben de voor stellen van gouverneur Pinchots aanvaard en het werk op de oude voorwaarden lier- vat. De troebelen in China. SHANGHAI, 30 Nov. (Reuter). De marine troepen van Tsinglao die Donderdag in Che- foe aankwamen in kanonneerbooten, deden gisteren een poging om de plaatselijke barak- 1 ken te bezetten. Het plaatselijke krijgsvolk bcod tegenstand wat>een gevecht ten gevolge had dat den ganschen namiddag duurde en eindigde met oen overwinning der marine troepen van Tsinglao. Het aantal dooden wordt geschat op 35, het aantal gewonden op 50 waaronder verscheidene burgers. De Chinecsche winkels en banken bleven ge sloten. Het is nu weer rustig maar het is onzeker hoe de toestand zich verder zal ontwikkelen. Een cycloon. PARIJS, 30 Nov. (Belg. Tel. Ag.). De bla den vernemen uit Casablanca: Een cycloon van buitengewone hevigheid heeft Zaterdag te Fez gewoed. Op het vliegveld werden vijf vliegtuigen en een hangar vernield. Tien bombardementsvliegtuigen werden beschadigd. Op het veld „Legion d'Hon- neur" werden verscheidene kazernen ver woest. Er zijn drie dooden en een twintigtal gewonden. De 9chade beloopt verscheidene millioenen. EEN SNEEUWFOTO VAN DEN „WITTE SINGEL". STADSNIEUWS. Vereeniging van Malhesianen Voor bovengenoemde Vereeniging hield de WelEd Gestrenge Heer H. C. Heymans, Hoofd-Ing. der H.C.W. te Leiden, op Za terdag 28 Nov. in de collegezaal van het Natuurkundig Laboratorium csn lezing over het Eoogovenbedrjjf te Velzen. Do voorzatter, de heer Veenhnizen, open de om 8 uur de vergadering met een woord van wolkom aan de aanwerigo dames en heeren, die in gTOOten getale opgekomen waren. Namens de .Vereeniging dankte spa-, prof. De Haas en dr. Grommelin voor liet wel willende afstaan van de collegezaal. Hier na dankte hij den heer Heymans voor zjjn bereidwilligheid om een voordracht voor onze Vereeniging te houden en gaf daarna het woord aan den heer Heymans. Spreker had zijn lezing ingedeeld in twee deelen: lo. een korte mededeeling waaruit de werken der Kon. Ned. Hoogovens en Staal fabrieken te IJmuiden bestaan en na de pauze bet tweede gedeelte, de werking der Kon. Ned. Hoogovens en al9 slot van het tweede gedeelte een korte vergelijking tus- schen een Hoogoven van Amerikaansche trant en een van Duitsche constructie. De N.V. Kon. Ned. Hoogoven en Staalfa brieken werd na voorbereidende werkzaam heden door een comité opgericht op 20 Sept. 1918. Zij dankt haar ontstaan aan den wensch, die in industrieele kringen werd ge voeld, een fabriek te stichten, die door de productie van ijzer en 9taal, om de groote behoefte aan deze artikelen in ons vaderland kon te gemoet komen. Op het gebied van de Ned. Metaal nijver heid is met het begin van het jaar 1925, met een gebeurtenis ingeluid, die niet alleen bij de rechtstreeks belanghebbende, maar ook in wijder kring belangstelling heeft gewekt; het in werking ttellen van het hoog- ovenbedrijf te IJmuiden. iEen overzicht var het terrein te Velzen, doet achtereenvolgens de haven, de los kraan, de cpslagkraan, met opslagplaatsen, de ertsbunkers en de twee hoogovens zien. Zuidelijk hiervan bevinden zich' de gasrei- nigers, terwijl achter de hoogovens zich de gietha-llen en tenslotte de electrische centrale bevinden. Voorts zijn er nog ver schillende fabrieken voor bij-producten en last not least de woningen voor personeel en arbeiders, cautines enz. Het Hoofdkantoor was bij oprichting le Den Haag gevestigd, waar de plannen zijn gemaakt. Sinds in gebruik neming van hot Hoogovcnbedrijf ie Vel zen. Hierna werd gepauzeerd, waarna de aan wezigen gelegenheid kregen de verschillen de foto's, ijzersoorten en ertsen te bezichti gen, welke werden toegelicht door den as sistent van den heer Heymans, den heer De Jong. Na'de pauze begon spr. over hel 2de ge deelte zijner voordracht, de werking der Kon. Ned. Hoogovens. Dc hoogovens zijn ge legen in het hart van het bedrijf. De grond stoffen, die gebruikt worden, bestaan uil erls, cokes en kalk. De hoogoven is, zooals reeds gezegd, net hart van 't bedrijf. De afsluiting van den hoogoven bestaat uit een soort van sluis. Deze is aangebracht om het ontsnappen van het gas te voorkomen, die zich in den haard hebben opgehoopt. Het ijzer, dat zwaarder is, ziekt weg in der. haard, terwijl de slakken eveneens wegzakken en het ijzer beschermen tegen het schadelijke oxydeeren door den van onderen ingeblazen heeteti wind, terwijl zich onder de hoogovens de noodige koels tukken bevinden voor de afkoeling der ovens. Het massa-productie vraagstuk treedt voor al in dit bedrijf op den voorgrond. Een groot belang is, dat het transport van het materiaal zoo elastisch mogelijk werkt. De grondstof fen erts, en kalksteen, woyden in de haven, uit de schepen gelost, door de loskraan en gaan per kipkar, en nadat de erts gebroken is naar den hoogoven. Het verkregen ijzer wordt hierna geleid naar de giethallen en in de gietclingen breekmachine gebroken tot de bekende „ijzerbroodjes" om daarna verladen te wor den in spoorwegwagens. Spr. gaf verder nog een beschrijving van tal van installaties, die bij het bedrijf in wer king worden gesteld en tevens een vergelij king tusschen de Amerikaansche en Duit sche constructie-methoden. Het geheel werd verduidelijkt door prach tige lichtbeelden en teekeningen cn heeft een indruk gegeven van een bedrijf, waar nog veel over zal worden nagedacht en wat zeer zeker ons aller sympathie zal hebben. Dat de aanwezigen ten zeerste voldaan waxen, bleek uit het applaus, hetwelk spr. ten deel viel bij het einde zijner lezing, waarna de voorzitter namens de aanwezi gen de lieer Heijmans dank bracht, voor zijn interessante en duidelijke lezing en tevens de heer de Jong bedankte voor zijn mede werking. Hedenavond wordt in bet perceel Bree straat 140 een filiaal, geopend van de stoom - ververij van de firma C. Hoyer, die in Gro ningen en in Den Haag hare fabrieken heelt en in laatstgenoemde stad zeven filiaalwin kels telt. De firma stelt zich ten doei de aan haar toevertrouwde goederen binnen den kortst mogelijken tijd af te leveren. Een pers- machine, die voor het winkelraam is opge steld, toont hoe het oppersen van heeren cos tumes in zijn werk gaat De Koningin per arreslede. H. M. de Koningin maakte Zaterdagmid - dag, naar ons uit Apeldoorn wordt bericht, een toer per arreslede over den met sneeuw bedekten Amersfoortschen weg cn door het Koninklijk Park Prinses Juliana reed tot de Hoofdstraat, waarna zij verder deze afwan delde en eenige winkels bezocht. Splitsing van het Marinepersoneel. Het rapport van de Interdepartementale Commissie in zake de splitsing van het Mar rinepersonnel is verschenen. Bet behandelt de personeelsformatie in Nederland en in Ned.-Indië, van een ge splitste Marine alsmede die van een niet gesplitste. In het eerste geval is aangenomen voor Nederland een vloot van kleinere vaartuigen voor den onderzee-, den mijn en- en den algenieenen dienst waarvoor o. m. een pantserschip type Heemskerk), alsmede een vliegdienst; het corp6 mariniers wordt dan onnoodig geacht. Voor Ned.-Indië komt de commissie c.q. bjj mobilisatie tot 2 kruisers type Java, 11 torpedojagers, 5 flottielje- vaartuigen, 12 hulpkruisars, vaartuigen, o.m. voor den onderzee- en inijnendienst, alsmede een vliegdienst. Bfj een ongesplitste marine zou o.m. het corps mariniers, zjj het op verminderde sterkte, behouden moeten blgven. Het rapport bevat voorts een hoofdstuk over de dienst- en levensvoorwaarden van het personeel en een raming der kosten (van een gesplitste marine voor Nederland fSI81.000 ,voor Ned.-Indië £22068.000; van een ongesplitste marine voor Nederland f 20821.0Ö0, voor Ned.-Indië f15254.000). Een van bet oordeel der meerderheid af wijkende nota eener minderheid in de com missie is aan haar rapport toegevoegd. Democratische Partij. Het hoofdbestuur van de Democratische Partij hoeft Zaterdag een vergadering ge houden met de voorzitters van do afdeelin- ger. en cfo correspondenten, ter Vhartïging van eenige buishoudelgke aangelegenheden. O.m. werd besloten tot een reorganisatie in het portijoigaan. Tot redacteur van het orgaan, dat 1 Januari 1920 in gro?ter for maat zal verschijnen, werd benoemd dr. R. do Waard, te Groningen. Voorts werd besloten vaste propagandis ten aan to stellen en voor de propaganda een fonds bgeen te brengen, waarvoor tij dens do vergadering reeds een flink bedrag werd geteekend. De voorzitter van de partij, prof. mr. J. E. Heer es, hield bg do opening van de middag* vergadering eon rede. De vermiste loodsboot. Gisteren is door vier marincvliegtuigen gezocht van uit Den Helder naar het ver miste loodsvaarluig. Er is gezocht tot Bor- kum toe en 16 K.M. ten Noorden van de Noordzee. Wanneer het weer het toelaat, zal er vandaag weer gevlogen worden, aan gezien het zoeken met vaartuigen onmoge lijk is. De „Veetland". Het nabij Zoulelande op de kust geslagen stoomschip „Vestland" staat geheel onder water. Ontploffing aan boord. Aan boord van een Zweedsche boot, ge laden met hout en bestemd voor Antwerpen, heeft, naar men ons uil VlissiDgen meldt, een ontploffing plaats gehad. Vier leden van de bemanning werden gewond. Het schip is op de reede geloopen om twee man aan wal te zetten. Eén van beiden, dio zeer ernstig gewond is, is naar bet R.-K Ziekenhuis vervoerd. Ds. Van de Berg, van de NecL-Herv. Kerk, die gistermiddag op ziekenbezoek was geweest, werd op den Rijksweg onder Sit- tard plotseling ongesteld, zakte ineen en overleed kort daarop. Het bestuur van de Kon. Ned. Maat schappij tot Exploitatie van Petrol eumbron- nen in Ned.-Indië, deelt ons mede, dat be sloten is tot uilkeering van een interim dividend van 10 pCt. in contanten, betaal baar op 5 Januari a.s UIT NED. OOST-IN DIE. Prov. Raad van West-Java. BATAVIA, 30 Nov. (Aneta). In den Provin- viale Raad van West-Java werden gekozen vijf LE.V.-ers (Indo-Europeesch Verbond), vier P.E.B.-ers (Politiek Economische Bond) één C.E.P.-er (Christelijk Ethische Partij) en één Katholiek. De verkiezingen voor den Provincialen Raad brachten o.a. vijf I.E.V.-es, vier P E.B.- ers, drie Katholieken en drie Chineezen in den Raad. J. van der Zande. BANDOENG, 28 Nov. (Aneta). De lieer J. van der -Zande, hoofdingenieur der Siemens Schuckert Werk en leider van de Indische zaken dier firma te Bandoeng, die 'n bezoek bracht aan het eleclrisch onderstation der Nederlandsch-Indische Gasmaatschappij te Weltevreden, is aldaar in aanraking geko men met een stroom van 70.000 volt en on middellijk gedood. (Bedoeld onderstation is een z.g. koppel station, waar de hoogspanningsstroom van 70.000 volt, afkomstig van de Gouverne- menls Waterkrachtscentrale te Oebroeg, welke den stroom levert voor het electrisch

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2