No. 20160. MAANDAG 30 NOVEMBER Anno 1926, Offteieele Kennisneving. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD paus DER AD VERTENTIE N 80 Cts per regeL Bij regelabonnement belangrijk lageren prqe. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndtplelo Telefoonnummers voor Olrectle en Administratie 2500 Redaotle 1507. Postchèqua- en Girodienst No, 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COORANTi Voor Leiden per 8 maanden 2.36, per weekJT 0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week0.18. Franco per post 2.85 portokosten. Dtt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Visekmarkt 18, tel. 1225 is DINSDAG ver krijgbaar: SCHELV1SCH a f0.12f 0.20. S' TOL a f 0.17—f 0.30 en GEH. KABEL JAUW a f 0.17 per pond. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. Leiden, 30 November 1925. 7390 Leidsche Dilettantenclub. In de slechls zeer matig verwarmde groole zaal van het concertgebouw „['Union" aan de SteensLraat gai Zaterdag avond bovenstaande tooneelvereeniging een uitvoering, die als zeer goed geslaagd kan worden beschouwd. De belangstelling van de zijde van het puibldek, was niet zoo groot als wij verwacht hadden, al was de zaal dan ook goed bezet. De voorzitter, de heer J. W. Harting, deelde echter in zijn ope ningsrede mede, dat de introductie voor doze uitvoering met opzet beperkt was ge houden, omdat hij een volle zaal de goede oirde zooveel te eerder dreigt verstoord la worden. Een verstandige maatregel, die blijk geelt dat de vereeniging er prijs op ?*alt haaT goeden naam, dien zij zich in de bijna 45 jaren van haar bestaan bij liet Leid3che publiek heeft verworven, le bewa ren, doch die helaas door maar al te vee! vcreenigingen, hier ter stede nooit wordt tc-ftgeoast. En het kwam precies uit zooals de beer Harting zeide: het genoegen van de aanwezigen werd >er door verhoogd. Eenige dagen geleden meldden wij, dat de Leidsche Dilettantenclub mede zou din gen in een tooneelwedstrijd uitgeschreven door „Hooger zij ons doel" te Den Haag en w«J met ..De barmhartige Samaritaan". In verhand hiermede en met het feit, dat dat zelfde stuk ook door de L. D. voor het voet licht zal worden gebracht op een tooneel wedstrijd van de Dordtsche tooneelver. ..Hooger zij ons doel" op Zondag 18 Decem ber was het ook Zaterdagavond op het pro gramma geplaatst. En waarlijk, de opvoering van deze schets mocht er zijnvrijwel alle rollen wa ren in goede handen en er werd dikwerf heel goed gespeeld. Zou de Leidsche Dilet- lantenclub met dit stuk haar eersten wed- strijdprijs veroveren? Wij hopen het en venschen het kranigen troepje veel succes. Tevens werd nog opgevoerd: „Alles voor Moeder", dramatische schels in één bedrijf van J. C. de Vos. Ook hierin viel veel te prijzen, vooral „Moeder" was uitstekend op dreef. Koosje kon ons echter maar matig be koren, haar voordracht miste alle expressie en klonk daarom hol. In „De barmhartige Samaritaan" bewees zij echter veel beter te kunnen, zoodat wij maar zullen aannemen, dat de rol haar niet „lag". Tenslotte werd nog opgevoerd „De prin cipes van van der Steen" een dolle klucht in één bedrijf, die de lachspieren danig in beweging bracht. Resumeerende was het een genoeglijke avond* waarop de Leidsche Dilettantenclub mei voldoening kan terugzien. De heer der Kinderen, die ook de pauzes iusschen de nummers op aangename wijze bekort had door het spelen van vroolijke pianonummers verzorgde ook de muziek voor het bal, dat hierna onder leiding van den heer J. Derogéc gehouden werd en dal' tol diep in den nacht duurde. Gevaarlijk electrisch speelgoed. Onder het speelgoed, dat door middel van eiectriciteit in beweging wordt gebracht, be vinden zich meermalen voorwerpen, die voor onze kinderen groot gevaar op kunnen leveren en soms zelfs levensgevaarlijk ge noemd kunnen worden. Dit betreft niet alleen electrische spoor- Ireintjes, maar ook fornuisjes en dergelijk speelgoed. Waar uit den aard der zaak vele ouders met het oog op het naderend St. Nicolaas- feesl voornemens zijn hun kinderen met dergelijk speelgoed te verblijden, doch zich apsoluut onbewust zijn van de gevaren, die hierin schuilen, heeft de directie van de Stedelijke Eleclriciteilsfabrieken zich wel willend bereid verklaard dit speelgoed voor uit te keuren. Men late zich dus niet wat aanpraten, maar koope alleen dan electrisch speelgoed, wanneer zulks van le voren door de S. E. F. is goedgekeurd. De S. E. F. is bereid elk toestel, zoowel voor particulieren als voor handelaren le onderzoeken, zoodal niemand gevaarlijk speelgoed behoeft le koopen. Men vervoege zich dienaangaande ten kantore dier fabrieken aan de Langegracht. Oefening baart knnst. Zaterdagavond gaf de tooneelvereeniging Oefening, baart kunst" haar 47ste uitvoe ring met bal in de groote zaal van café •Zomerzorg". Circa halfnegen opende de voorzitter, de heer II. W. van Zijp, de bijeen komst met een woord van welkom en sprak den wenscli uit, dat een ieder zijn eigen feestcommissaris zou zijn. Daarna kwam de heer Loui9 Zitman als gentleman-humorist voor het voetlicht, die met een hartelijk applaus werd ontvangen en er de stemming spoedig in wist te bren gen. Daarna werd opgevoerd „Eerloos", drama in drie bedrijven, door W. C. Nouhuys, wat vlot werd gespeeld en veel succes oogsite, zoodat er meerdere malen „gehaald" moest worden. Voor en na de pauze trad nogmaals de heer Zitman op, die door het aanhoudend applaus gedwongen werd een paar extra nummers te geven. E$n aangenaam bal onder leiding van'den beer P. Mazurel besloot dezen avond. Het wa9 reeds vier uur geworden toen de Voor zitter met een woord van dank aan de hee- ren A. Ranselaar, pianist, v. d. Tuin en v. d. Zanden, violisten en A, Gou jazzband de goed .geslaagde uitvoering sloot. Het sneenwopiuimingswerk. In verband met den hevigen sneeuwval in den afgeloopen nacht zijn van gemeente wege 150 man aangesteld om de straten weer van sneeuw te ontdoen. Waarschijnlijk zijn deze 150 man de eenigen, die zich in den sneeuwval verheugen, als wij ten minste de jeugd buiten beschouwing laten. Inmiddels hebben wij van het resultaat der werkzaamheden weinig kunnen bespeu ren; de Breestraat althans, die naar onze bescheiden meening toch één van de straten is, die het eerst voor een reinigingskuur in aanmerking zou moeten komen, deed ons sterk denken aan den tijd van de middel eeuwen, toen de stadsbewoners nog niet zoo gelukkig waren als wij om op keien te mo gen wandelen, 't Was een ware sneeuw- en modderpoel! Het stadsbeeld van thans ver schilde echter in zooverre van dat van voor heen, dat de kippen en varkens nu op het appèl ontbraken! Evenals ter gelegenheid van de her denking der Kerkliervorming kort geleden, had ook gisteravond op den eersten Advents zondag weer een liturgische dienst plaats in de Hooglandsche kerk. Stond de herden kingsdienst onder leiding van dr. J. Riemens, die van gisteravond, meer in 't bijzonder ge wijd aan den komenden Christus, werd ge leid door ds. J. G. W. Goedhard. Ook nu werd het orgelspel verzorgd door de heeren L. Kooien, organist der kerk, en G. W. A. Pruis, alhier. Als solo-zangeres wa6 ook than3 aangekondigd mej. M. A. Hageman van Vlaardingen, die echter door lichte on gesteldheid verhinderd was en vervangen werd door mevr. J. van RaaitSchouten, alt, van Rotterdam. De kerk was goed bezet. Wij kunnen mcdedeelen, dat half De cember bij de Uitgeversmij. „De Tijdstroom" te Huis-ter-Heide (U.), een belangrijk werk zal verschijnen, getiteld: „Prof Roessingh herdacht", samengesteld door prof. dr. G. J. Heering. Men deelt ons mede dat vanaf lieden op de Visch- en de Botermarkt weer de jaar- li jk6clie St.-Nicolaasmarkt wordt gehouden. Zij zal ditmaal uitgebreider zijn dan vorige jaren. De telegrafist P. en T. Isle kl. J. A. Noordeman, is hier naar Den Haag overge plaatst. De 2de luit. G. W. Harmans, van liet 4de reg. infanterie, keert heden van zijn de tacheering bij de militaire gas9chool le Utrecht naar hier terug. Men verzoekt ons mede le deelen, dat de heer W. Vro9, die morgen zijn 40-jarig ju bileum als hoofd der Gbr. U.L.O.-school aan de Hooglandsche Kerkgracht hoopt te her denken met het oog op zijn gezondheidstoe stand dien dag geen bezoeken zal ont vangen. Op den Haagweg is gisteravond ook al een ongeluk geschied, dat aan de gladheid van de stralen te wijten is. Bij het uitwijken voor een andere auto is n.l. gisteravond een vrachtauto, geladen met melkbussen en be stuurd door Ghr. B. uit Den Haag, ter hoogte van huize „I-Iabis Perkara" geslipt en in volle vaart tegen een boom gereden. De chauffeur bekwam geen letsel; de voorzijde van de auto echter werd nagenoeg geheel verbrijzeld. Door personeel van het „Motor huis" werd de wagen naar genoemde repa ratie-inrichting gesleept. Sneeuwballen gooien is voor een jon gen een alleraardigst vermaak, doch hij dient zijn mikpunten te kiezen uit zijn kornuiten en niet daarvoor een dame kiezen, zooais gisteren de 12-jarige C. de W. deed, die op den Nieuwe Rijn mej. J. B, met een sneeuw bal juist in het oog trof, waardoor genoemd lichaamsdeel ernstig werd gekwetst en de juffrouw zich onder behandeling van een specialist moest stellen. Mej. C. L., weduwe van W. N., wonen de in de v. d. Werffstraat is gisteravond ten gevolge van de gladheid op den Oude Singel gevallen en kon toen niet meer opstaan. Na dat zij binnengedragen was in het brug wachtershuisje werd de Eerste Hulpdienst ontboden, die overbrenging naar het Acad. Ziekenhuis noodzakelijk achtte. Het aldaar gehouden onderzoek wees uit, dat de vrouw een breuk in het rechter onderbeen beko men had. Hedenmorgen te zes uur is de 41-jarige ijzer werker F. V. toen hij de houten buiten trap van het station bestijgen wilde, tenge volge van de gladheid uitgegleden en van een hoogte van zes treden naar beneden ge stort, waarbij hij met het hoofd op den grond terecht kwam. Door dr. Kroonenburg van den E. H. D. werd hij per auto naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht, waar de dienstdoende geneesheer geen afwijkingen kon constateeren, doch hem ter observatie in genoemde inrichting hield. Gisteravond circa halfnegen is op de Breestraat tegenover de Gehoorzaal de 16-ja- rige J. van L. overreden door een luxe-auto, bestuurd door P. Het ongeval is geheel aan derf jongen le wijten, die in een brooddronken bui voor de auto bleef dansen; toen hij op het laatste nippertje wilde wegspringen, kwam hij te vallen met het gevolg, dat de auto hem over I de enkels reed. De waaghals bleek er echter nog goed afgekomen te zijn en kon, na op het politiebureau verbonden te zijn, huis waarts keeren. Gisteravond omstreeks halfacht is ten huize van J. L. van L. aan de Nieuwe Mare een schoorsteenbrandje uitgebroken. Door den onder-commandant en twee brandweer lieden werd het vuur gebluscht en den schoorsteen gereinigd. In de Sfced. Werkinrichting zijn opgeno men: 244 volwassen personen, 6 kinderen. Totaal 250. LEIDSCHE SCHOUWBURG^ Tooneelwedstrijd Litteris Sacrum. Zaterdagavond is deze wedstrijd voortge zet met de opvoering van het bekende blij spel, waarin Hubert la Roche triumfen heeft gevierd „De Hofslachter" door de Haarlem- sche vereeniging Jacob van Lennep. De ge heel bezette schouwburg heeft braaf ge lachen en zich kostelijk geamuseerd. Onder de aanwezigen waren ook de bur gemeester, jbr. dc Gijselaar en zijn echtge- noote. Op 19 Dcc. a.s. komen de eerste Belgen met „Stoops fecit". Nnt en Vermaak. De Spaansche Vlieg, klucht ia 3 bedrijven, van Arnold en Bach. Liefde, één-actervan J. J. Rentmeester. Een van boven tot beneden geheel gevul de schouwburg heeft gisteravond gebruld van den lach om de over-bekende klucht „De Spaansche Vlieg", een van die onver- slijtbare succesnummers van het Duitsche blijspelreperloire. „Nut en Vermaak" heeft zich trouwens ook aardig gekweten van de taak om deze klucht met al die dolle ver wikkelingen naar behooren over bet voet licht te brengen. Een beetje lichter spel zou het op zich zelf toch al Duitsch-grove werk hoeveel fijner weten de Franschen toch dergelijke gevallen uit te buiten 1 ten goede zijn gekomen en aan de uitspraak der vreemde woorden had nog ietwat meer zorg kunnen worden besteed. Maar: er is reden tot tevredenheid over het gebodene. Vooral de heerenrollen zijn over 't algemeen knap vertolkt. Speciaal de moslerdfabnkant en da lummel van een Gottlieb Meisel verdienen wel een bijzondere aanteekening. De dames konden het tegenover de heeren niet volhouden, 't Is waar, die damesrollen beteekenen niet al te veel maar zij waxen niettemin de minderen. Van de ontvangen bouquetten mogen zij hun partners wel mee geven! Hoezeer er door de aanwezigen genoten i9 bleek overtuigend uit de donderende lach salvo's, waardoor nu en dan een passage verloren ging en uit het zeer hartelijk applaus. Zoowel lach als applaus waren wel verdiend. De opvoering van „De Spaansche Vlieg" is een mooi vervolg geweest van het vorig jaar zoo luisterrijk gevierde gouden jubi leum. Jammer daarom, dat er aan voorafging een op zichzelf al zoo onbeduidende een-acter als „Liefde" van Rentmeester, die beter „Haat" had kunnen heelen, waarvan bovendien door het spel weinig terecht kwam. Deze had of zeer modem-licht moeien zijn vertolkt of echt drakerig-ouderwelsch het laatste wel bij voorkeur, want een draak is dit stukje in welke laatste richting wel eenigszins werd beproefd te gaan, maar lang niet ver genoeg. Doch waarom te veel aandacht geschonken aan een soort toegift, waaf de hoofdschotel zoo le genieten viel? DE ALGEMEENE TOESTAND. Alles gereed voor Locarno Morgen, de groote dag van onderteeke- ning der verdragen van Locarno te Londen. De Duitsche, Fransche, Poolsche en Tsje- cho-Slowaaksehe onderteekenaars zijn der waarts vertrokken. Briand kon het doen met rustig gemoed, daar hij zijn kabinet heeft geformeerd. Of het van langen duur zal zijn is een tweede, maar-vooreerst is hij dan toch geslaagd. De tractaten behoeven niet door het Fransche parlement te worden goedgekeurd heeft men opeens ontdekt, omdat ze geen wijziging brengen in grondgebied en geen uitgaven meebrengen. De Duitachers werden te Berlijn uitgelei de gedaan door de gezanten van Frankrijk, België en Polen de Engelsche is zelf naar Londen en hun stemming was goed. Donderdag worden zij terugverwacht om dan af te treden, gelijk aangekondigd is. De onderteekening zal plaats hebben morgenvroeg to elf uur in de zaal van het Foreign Office, waar vroeger het diploma tieke corps werd ontvangen. De plechtig heid, dio openbaar zal zijn, za,l door onge veer 220 journalisten worden bijgewoond. Des namiddags zal de koning alle delegaties in het Buckingham paleis ontvangen. Des avonds geeft Churchill in Lancasterhouse een maaltijd, waartoe 80 personen zijn uit- genoodigd, o.w. de leden van het kabinet, Lloyd George, Ramsay MacDonald en alle leden van het diplomatieke corps. Woens dag biedt Baldwin aan 40 genoodigden een maaltijd aan. Chamberlain, Briand, Scialoja, Luther cn Stresemann zullen het Verdrag teekenen in de alfabetische volgorde van de namen hunner landen. Skrzynskr en Benesj zullen alleen de arbitrage-verdragen tusschen hun landen en Duitschland en de garantiever dragen tusschen him landen en Frankrijk teckenen. Volgens de „Sunday Times" zijn de Duit sche gedelegeerden voornemens den Engel- schen minister van Buitenlandscke Zaken, Chamberlain, in een bijzonder onderhoud uiteen te zetten, dat, hoewel dit verdrag in dea Duitschen Rijksdag een meerderheid van 117 stemmen heeft verkregen, deze meerderheid slechte met groote moeite tot stand ii gebracht. De goedkeuring is ge schied op grond der verwachting, dat dc concessies die tot nu toe als gevolg van het verdrag Duitechland zijn gedaan, ge volgd zullen worden door andere van ver dere strekking. De gedelegeerden zullen in het bijzonder vermindering bepleiten der geallieerde troepenmacht in de tweede en derde Rijnlandzone en verkorting van de periode gedurende welke deze zones zullen blijven bezet. Het blad acht het van veel beteekonia, dat de Duitsche regeering een va-ij uitgebreide delegatie naar Londen zendt. DUITSCHLAND. Het oinde inzake Locarno be reikt Een manifest van Beiersche iegeering Over eenkomst tusschen twee kroon prinsen? Do Rijksraad heeft Zaterdag de door den Rijksdag aangenomen verdragen van Locarno de toetreding van Duitschlaud tot den Vol kenbond met 49 togon 15 stemmen zonder debat goedgekeurd. Tegen stemden de vertegenwoordigers van Oo3t-Prui8en Brandenburg, Pommeren, Ne- der-Silerië, Beieren en Mecklenburg. v Daarop heeft Hindenburg de wet getcc- kend en daarmee waa het einde bereikt. Gisteren zgn Luther en Stresemann naar Londen vertrokken, vergezeld door de staats secretarissen Kempner en Schubert. De Beiersche regeering publiceert het I volgende manifest: I „Wjj staan aan het begin van een moei lijken winter. Desniettemin hoort man in alle kringen pa-aten over dansen en vermaak en feesten. Dit is niet in overeenstemming met den ernst der tgden. Dergelijke feestelijkhe den zijn als een hoon bij den bitteren nood- i toestand, waarin zich de meerderheid van I het volk bevindt. Zij maken ook in het buitenland een verkeerden indruk. De Beier sche regeering acht het haar plicht waar schuwend haar stem te verheffen. Het is nu geen trjd om feest te vieren. Slechts een erstige levenswijze, onverdroten arbeid en uiterste spaarzaamheid kunnen ons redden uit de ecnoomische ellende. De gelukkigen, die oog in staat zijn gelden beschikbaar te hebben voor andere doeleinden dan voor do bestrijding van hun onmiddellijke nood druft, mogen den nood van hun medemen- schen gedenken, die met bange zorgen den winter tegemoet zion en dien van de openbar© en particuliere weldadigheidsinstellingen, d.o de grootste moeite hebben het hoofd boven water te houden. De staatsregeering doet eon boroep op de zedelijke plichten der be volking in alle kringen um in geheel haar doen en laten rekening te houden met den bestaandon nood, die in de komende maanden waarschijnlijk nog zal toenemen. De leden zelfs der regeering zullen in elk geval niet in staat zjjn in dezen winter aan feestelijk heden deel te nemen, die niet in overeen stemming z\jn met den ernst van den toe stand en verzoeken van uitnoodigingen daar toe verschoond te blijven." •Aangaande een in Augustus 1.1. tusschen den ex-kroonprins van Duitschland en prins Rupprecht van Beieren tot stand gekomen overeenkomst, bekend onder den naam van conventie van Mondsee, preciseert de cor respondent van den „Temps" te We enen, dat deze overeenkomst in hoofdzaak Inhoudt, dat prins Rupprecht afstand doet van alle aanspraken op de Duitsche keizerskroon en BINNENLAND. De Kabinetscrisis: mr. Bfarchant verdedigt zijn honding inzake bet gezantschap bij den Fans. Openbare constitneerende vergadering van de Nationale Unie. Moterschoener bij Zontelande vergaan. De Belg Moons won het wereldkampioen' schap biljarten. Rapport van de Interdepartementale oom. missie inzake de splitsing van het Marine personeel. BUITENLAND. Te Londen is alles gereed voor de onder teekening der Locarno-verdragen op morgen. In Frankrijk is Briand er in geslaagd een kabinet te vormen. Een manifest der Beiersche regeering in verband mei den komenden winter. dat ex-kroonprins Wilhelm, zoodra hij keizer - van Duitschland zal zijn geworden, het koninkrijk Beieren, met Rupprecht als sou- veredn, zal herstellen en Beieren dan weer allo uitgebreide prerogettieven zal terugkrij gen, die het vroeger had. De conventie can Mondsee werd aangevuld met een accoord, waarbn <1° aartshertog Albrecht afstand doet vau alle aspiraties op den troon van Oosten rijk, voor geval hem de kroon van Hongarije mocht ten deel vallen en dat ox-kroonprins Wilhelm ham onder dezo voorwaarde plechtig zijn algeheelen steun deed beloven. FRANKRIJK. Het kabinel-Briand gereed Briand heelt een kabinet gevormd. Hel ziet er aldus uit: Voorzitter van den ministerraad en buit zaken: Briand; Justitie: Topdoll; Binnenlandsche Zaken: Chaulempsj Financiën: Loucheur; Oorlog: Painlevé; Marine: Leygues; Onderwijs: Daladier; Openbare Werken: De Monzie; Handel: Daniel Vincent; Koloniën: Perrier; Landbouw: Duranl; Pensioenen: Jourdain; Arbeid: Duralour. Staatssecretarissen zijn: voorzitteracSef van den ministerraad: Laval; financiën! Morek; oorlog: Ossola; luchtvaart: Lavu rent Eynac; koopvaardij: Dauielou; bw vrijde geweslen: Ohauvin, lichamelijke op voeding: Benazet. ARISTIDE BRIAND. Hel schijnt, dat de radicaal-socialisten het langst verzet hebben geboden en heb ben welen le voorkomen, dat de concentra tie zich nog verder naar rechts uitstrekte. Veel veranderd is er daardoor niet, zoodat ook dit kabinet van te voren zwak mag bcc- len, al zal Briand, die Laval tol rechter hand heelt genomen, met zijn befaamde handigheid bet eerst wel klaren. Wat do socialisten zullen doen? Lou cheur heeft op finantieel terrein zeer voor uitstrevende plannen, die Painlevé (terug gekeerd als minister van oorlog) te ver gig gen. 't Is allemaal nog onzeker. Briand zal naar Londen vertrekken en Woensdag naar Parijs terugkeeren. Na zijn terugkeer zal hij de bewoordingen vaslslel- len der regeeringsverklarmg, welke zeeg kort zal zijn. De regeering zal zich Donder dag aan het parlement voorstellen en Vrij dagochtend de bespreking van de begroo'ing hervatten. Loucheur zal zijn sanecrings- plannen bij het begin der volgende week in dienen

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1