Katwijk. Gemeenteraad. In de middagzitting van gisteren werd met de behandeling van de uitgaven der ge- ineentebegrooling voortgegaan. Bij volgn. 162 .Volkshuisvesting" vroeg de heer Van der Swan of men de leeningen voor den Woningbouw ook niet kon conver- leeren, zooals dit met andere leeningen ge schiedt en z.i. voordeeliger zai zijn, wat volgens de voorzitter niet mogelijk is, om dat het voorschotten zijn van het Rijk. Bij post 165 „Openbare werken" neemt de heer Parlevliet het op voor den gemeente opzichter. Deze komt nu zelfs beneden den hoofdagent, wat hij geen behoorlijke ver houding vindt. Hij zou dezen ook iels wil len verhoogen. De voorzitter geeft den heer Parlevliet in overweging laier met een zoodanig voorslel te komen. Hij zal bij den voorzitter dan 'geen bestrijding ondervinden. De post 167 „Onderhoud van straten en pleinen" geelt de heer Van Duyn aanleiding tot een vergelijking, waarbij hij de ingeze tenen ais kinderen der gemecnle beschouwt en de badgasten als kostgangers. En nu lijkt het hem toe dat men de kostgangers beier behandelt dan de kinderen, wat hij il f lustreert met de plannen lot het maken van «stralen, wat volgens hem toch niet aangaat. De heer Van Tongeren heett nog een aan- ,tal grootere en kleinere op- en aanmerkin- gen bij deze post, welke door den Voorzitter en den wethouder, den heer R. Ouwehand worden beantwoord en ook niet tot bepaalde voorstellen leidden. Bij hetzelfde volgnummer stelt de heer Van Duyn voor een post waarbij bij vergis sing in plaats van f 1000 f 400 is uitge trokken met f 600 aan te vullen. Deze post betreft doortrekking van de Duinstraat. Hij wensoht dit werk nu uit te voeren, zooals B. en W. zich dit eerst hebben gedacht. B. en W. willen voorloopig zich liever toi het uitgeven van f 400 bepalen. Men wil zoo graag bezuinigen. Hier kan het nu zon der groot bezwaar. De heer Van Duyn weet daarvoor wel andere poslen aan te wijzen, maar dan gaan de heeren toch niet met hem mee. Het voorstel wordt, in stemming gebracht, verworpen met op tweo na algemeene slem- men. Voor stemmen de heeren Van Duijn en Houwaart. De heer Van Duyn stelt nu voor een post van I 588, voor het aanplanten van hoo rnen in den z.g. „Molentuin" te schrappen, voor zoover het Grondbedrijf deze kosten niet voor zijn rekening neemt. De heeren Houwaart en Wouda steunen dit voorstel. De voorzitter zegt dat B. en W. aan de eigenaren van den Molenweg deze boomen beloofd hebben. De goede irouw brengt de 1 uilvoering mee. De heer Van Duyn wijzigt zijn voorstel in dien zin dat er nu f 300 woixlt geschrapt. De heer Van der Perk sluit zich ook bij de voorstanders der schrapping aan, waar na het gewijzigde voorstel Van Duyn zon der hooid. stemming aangenomen wordt. De heer Van Duyn maakt de heeren een compliment over dit meegaan met zijn voorstel. De heer Houwaart brengt onder applaus der vergadering hulde aan B. en W. voor hun optreden in zake den Wassenaarschen weg. Namens alle ingezetenen spreekt hij hulde uit. Dit is nu iets in het werkelijk be lang der gemeente. Bij post 173 breekt de heer Van Duyn een lans voor de bestraling van het terrein tus- schen het Prins Hendrik Kanaal en het pakhuis van de firma Bloot. Hij durft geen voorstel doen, maar geeft het denkbeeld in overweging. B. en W. aanvaarden dit gaarne in dien vorm. Bij post 176 geeft de heer Houwaart zijn afkeuring te kennen over het handhaven van het klasseslelsel bij de werklieden on der deze rubriek. De wethouder Ouwehand wil zooveel mo gelijk met het denkbeeld rekening houden. Maar afschaffing er van acht hij niet wen- schelijk. De heer Meerburg wil probeeren het sproeien met teer te vervangen door het sproeien met water. Er wordt f 1500 voor uitgetrokken. Bij wijze van proef zou men waler kunnen gebruiken, dat niet meer dan f 200 zal kosten. Na eenig debat, waarbij blijkt, dat vele leden er mee sympathiseeren, stelt de voor zitter voor de post met f 1300 te verminde ren, waartoe wordt besloten De heer Van der Swan heeft den indruk dal de toren der Ned Herv. Kerk hard aan onderhoud toe is.' B. en W. willen wel een onderzoek in stellen en dan zoo noodig met voorstellen komen. Bij volgn. 214 „Jaarwedden voor de leer krachten bij het voorbereidend onderwijs" kwam ter tafel een verzoek van het hoofd der bewaarschool mej. Knol, die opmerkt, dat zij al 21 jaar hoofd der inrichting is en nog op het aanvangssalaris tot een bedrag van f 1200 staat. Zij vindt dal een salaris dat 21 jaar geleden we! voldoende was, maar dit thans niet meer behoeit te zijn en ook niet is De helpster aan deze school, mej. Stijger, die per week f 10 verdient en ook al vele jaren.dienst doet. zou ook gaarne worden verhoogd. Do voorzitter zegt, dat dit verzoek wel ec-ns liet gevolg kan zijn van een verhooging van de andere helpsters. B. en W. stellen echter voor het verzoek voor kennisgeving aan ie nemen. De heer Van Duyn zou toch wel willen, dat B en W eens een onderzoek instelden naar de salarissen van de hooiden der be waarscholen in andere gemeenten, waarop de voorzitter niel wnraht in le gaan. 'I Is moeilijk een juisle vergelijking te maken De post „Werk <erschaffing aan werkloo- zen", volgno. 257, hadden B. en W. pro- memorie uitgetrokken. De lieer Van Duyn kon zich daarmede toch met best vcreenigen De visscbersbevolcing za'. het dezen win ter moeilijk krijgen Maar hoe werk ie vin den. Hij zou wel willen, dat B. en W. bij hel Rijk aandrongen op steun voor de ir.enschen. „Ja, maar," repliceert de voorzitter, „dan jnueten wij zelf eerst betalen." De heer Van Duyn zegi, dat men de men- schen toch ook niet kan laten verhongerenl „Kom dan met een voorstel," wordt ge roepen. Afzanden de grond bij den Koestal, zegl de heer Van Duyn. Maar dan wordt 'het een moeras, merkt de heer Meerburg op. Dan maar weer ophoogen, dan is er weer werk, meent de heer Grimbergen. (Gelach). De heer Van der Swan vindt, dat alle loden er maar eens over moesten denken, wat de voorzitter beaamt en daarmede hep dit moeilijk vraagstuk met een sisser af Post 302 luidt: „Aanleg van een trottoim aan de zeezijde van den Boulevard", waar voor f 15000 is uitgetrokken, wat B. en W willen vinden door een geidleening ad f 13000 af te lossen in zes termijnen en een bijdrage uit den gewonen dienst 1926 ad f 2000. Na een opmerking van den heer Van Bee- len Czn. wijzigen zij de aflossingstermijn tot 12 jaar. De heer Wouda zou dezen posl uit finan- cieele overweging van de begrooting willen afvoeren. De heer Meerman wil dit niet. Het zal zeer in het belang zijn van de pensionhou ders. Ook de heer Houwaart sluit zich bij den heer Meerburg aan. Hij meent, dat het terrein zich zal kunnen leenen voor het verhuren van stranlsloelen .Men haait daar uit de rente wel. De heer Van Duyn zou als amendement willen voorstellen het werk in het openbaar aan le besieden. Het voorstel van B. en W. werd aange nomen met 8 legen 5 stemmen. Tegen stemmen de heeren Van Duyn, Grimbergen, Wouda, Van Tongeren en Van Beelen Cz. Het amendement-Van Duyn wordt ver worpen met 10 tegen 3 stemmen. De hee ren Van Duyn, Grimbergen en Wouda. Het denkbeeld van den heer Parlevliet om de aanliggende terreinen ie verhuren zal door B. en W. in overweging worden genomen. Na enkele discussies over minder belang rijke punten werden de uilgaven afgedaan en ging men over tot de behandeling der ontvangsten, die uit den aard der zaak niet zooveel aanleiding tot bespreking gaven. Bij volgno. 18 gaf de voorzitter een repose van de opbrengst van het Havengeld, dat was legengevallen, in strijd met de ver wachtingen indertijd door den heer Van Tongeren uilgesproken. De heer Houwaart maakte bij volgno 37 de opmerking, dat er des Zondags bij de retirade te Katwijk aan Zee in strijd mei de bepalingen toch ook rijwielen worden ge plaatst. De voorzitter deed uitkomen, dat het toch moeilijk aanging om iemand, die per rijwiel passeert en van de retirade gebruik maken wil, eerst te noodzaken een heenkomen le zoeken voor zijn fiets. Men moet een ver ordening ook mild welen toe te passen. Bij den post „Plaatselijke inkomstenbe lasting", waarvoor I 162000 is uitgetrokken, vraagt de heer Wouda of niet de f 1300, die op post besproeiing is bezuinigd, en de andere bedragen, die men bezuinigd beeft, daarvan moeien worden afgetrokken? De voorzitter zou dit bedrag willen voe gen bij den post „Onvoorziene uitgaven", die toch reeds te laag is geraamd. De heer Wouda vreest, dat er dan van bezuiniging toch niets komt. Men zal bij voorkomende gelegenheden uit het „potje" halen zoolang cr iets in is, wat de voorz. als een onverdiende beschuldiging aan B. en W. van zich afwerpt. De heeren Meerburg, Van Duin en Van Tongeren willen een tastbaar resultaat van hun bezuinigingensvoorsteilen. Het blijkt, dat ook wethouder Kruyt ex wel iets voor voell, zoodat per slot van de discussie B. en W. en de overige leden er zich ook bij neerleggen. B. en W. zullen straks nagaan hoeveel er bezuinigd is en dat zal er dan worden afgetrokken. Hierna wordt de geheele begrooting in ontvangst en uitgaaf wat de gewone dienst betreft f 467.178.64 enkele kleine be dragen) en wat den kapitaaldienst aangaat in ontvangst f 141.407.54 en in uitgaaf f 113.795.65, sluitende aldus met een batig saldo van f 27611.89, in stemming gebracht en aangenomen met op twee na algemeene stemmen, die van de heeren Van Duyn en Van Tongeren, over welk tegenstemmen B. en W. en de overige heeren zich zeer ver- worderd loonen. Hierna werd de zitting, die van 's ochtends 9 uur, met een middagpauze, tot 5 uur had geduurd, door den voorzitter met dankgebed gesloten. De heer Van Tongeren had reeds gevolg gegeven aan de uilnoodiging om zijn voor stel inzake het grondbedrijf na de begrooting in te dienen, gebruik gemaakt door het vol gend voorstel aan den voorzitter te over handigen: De raad noodigt B en W. uit de verorde ning op het Grondbedriji zoodanig te wij zigen, dat reserveering tot een percentage alsnu zou worden gewijzigd, zoodal het mogelijk wordt van de winst over te bren gen op den gewonen dienst ter voorkoming van verhooging van het faclorencijfer. We mogen dit verslag niet eindigen dan na eersl een woord van lof aan den Raad ie hebben gebracht aan de waardige en zakelijke wijze van de behandeling der be grooting. Lange redevoeringen zijn niet ge houden maar de heeren hebben op een enkele uitzondering na (den heer Van Ton geren, die zichzelf nog eerste-jaars-sludent noemde, zij in dezen voorzichtigheid gebo den} beknopt en bondig en zonder een blad voor den mond te nemen hun meening ge zegd, waarbij de goede toon geen oogenblik verloren ging. Voor een deel is dit te danken geweest aan de ruime voorlichting. Elk der leden had een uitvoerige memorie van toelichting voor zich. Voor een ander deel aan de cor recte, strikt onpartijdige, haast vaderlijke leiding van den voorzitter en de zaakkun dige antwoorden van de wethouders, met name van den heer R Ouwehand. Maar ook in den Raad zelf weet elk der leden het door hem afgebakend pad schoon te houden. V f r r~ r~ *^nIls heeft op grof wild gejaagd in de omgeving van den Echoput Li] noog-Soeien. Wij zien hier het gezelschap met de drijvers; geheel rechts Prins Hendrik, die zijn laatste order geeft, waarna met de jacht werd begonnen. De heer mr. H. P. Marchant, aan wien door de Koningin opdracht is gegeven tot het for- meeren van een Parlementair Kabinet, had Woensdagmiddag een er ierhond met den heer Alberda, den leider van de Soc.-Dem. Fractie der Tweede Kamer. Een foto van de heeren Marchant en Alberda in de werkkamer van den heer Albarda, in conferentie Katwijk aan den Rijn. De Coöperatieve Boerenleenbank hield, gisteren een buiten gewone ledenvergadering. Deze vergade ring was alleen belegd voor statutenwijzi ging, noodig volgens zekere voorschriften. De voorzitter, de heer Jac. Wassenaar, opende de vergadering waarna de secretaris de heer J. v. d. Perk de notulen las. Hier op waren geen aanmerkingen. Vervolgens kwam dan aan de orde de statutenwijzi ging De voorzitter zette uitvoerig de ver schillende wijzigingen uiteen en gaf, waar noodig, duidelijke toelichting. Hierna had stemming plaats over deze wijziging. Het vereischte aantal 3/4 der leden, bleek aan wezig te zijn. Met algemeene stemmen werd de wijziging goedgekeurd. De rondvraag leverde weinig op. Dan sluiting, met dank aan de leden voor hun opkomst. De tooneelvereeniging, onderafdeeling van den R.-K. Volksbond, gaf gisteravond haar eerste uitvoering in dit seizoen. Dit ter gelegenheid van het te vieren Patroon feest. Na het openingswoord door den voor zitter werd het Bondslied gezongen door alle aanwezigen waarna we kregen het too- neelspel „Als df» avondklokken luiden", een spel tot den arbeid in 3 handelingen. De rollen werden zeer goed vertolkt. Het stuk viel in den geest. Een warm applaus na ieder bedrijf getuigde hiervan. Na de pauze de klucht in een bedrijf „Budeman als bandiet", hetwelk steeds de lachspieren in beweging Hield Katwijk aan Zee. Aan den afslag van haring waren de navolgende partijen aan gevoerd: 12 kantjes steurharing (Engelsche wal) 120.35—f20.75; 142 kantjes volle ha ring (Engelsche) f 22.45—f 23.45; 41 kantjes volle haring (dood) f 19.30; 9 kantjes ijle haring f21.20; deze partij is opgehouden; 309 kantjes steurharing waarvan 46 stuks verkocht voor f 17.80. Andere prijzen f 19.50 tot f21.45, deze werden opgehouden. Van de haringloggers, waarvan de vangsten naar Katwijk worden verscheept, kwamen te IJmuiden in de haringhaven aan: KW 37 met 208 kantjes volle, 90 kantjes steur en 17 kantjes ijle haring en KW 5 met 166 kantjes steurharing voor Kat wijk. Rest^ntvangst werd aan de markt te IJmuiden verkocht. Nooidwijk. B u r g e r I. S t a n d. Ge boren: Maartje, dochter van H. Admiraal en T Plug. Jacobus, zoon van A. Plug Nicolaas Gerardus, zoon van W. Kampman en H. Bijl. Klaske, dochter van G. Nijholt en A. Cloo. Martinus Adrianus, zoon van J. Smeltink en A. C. Vink. Getrouwd: Th. Th. Alkemade, 27 jaar en A W. v. d. Steen, 24 jaar. E. de Groot, 27 jaar, te Noordwijk en J W. Wimmers. 26 jaar, te Delft. G. Jongeneel, 42 jaar, wedr van C. Dubbis, te Voorhout en J, M. van Be- veren, 38 jaar, te Noordwijk, onlangs'te Sas- senheim. Overleden: Adriana de Jong, 73 jaar, wed. van C v Rooyen. Bij het alhier gevestigde correspondent schap voor arbeidsbemiddeling waren deze week als werkzoekenden ingeschreven 53 personen, t. w 16 landarbeiders, 11 losse ar beiders, 10 visschers, 2 opperlieden, 1 tim merman, 1 tuinman, 5 stucadoors, 5 schil ders en 2 kantoorbedienden. Noordwijk-Binnen. Kerkelijk be richt, Ned. Herv. Gem.: Zondagmor gen, te tien uur, en 'snam. te halfdrie; Doop, of, indien er geen doopouders zijn, 's avonds te halfzes, ds. Van I-laaf ten. In café „De Zwaan" van den heer W. Vink alhier werd een biljartseance gegeven door prof. Drost. Er werd gespeeld tusschen de heeren Drost en C. Meijer. De eindstand luidde: car. brt. h.s. gem. Drost 500 14 205 37,05 Meijer 28 14 9 2. Vermeldenswaardig is dat door den heer Drost de serie van 200 car. binnen de 15 minuten werd gespeeld Uitslag prijsjassen gehouden in café „De Zwaan" van den heer W. Vink alhier: le prijs J. de Ridder en L. Meijer; 2e prijs W. v. d. Berg en D. v. d. Berg; 3e prijs P. Stappers en J. Vink; troostprijs: Th. Ruigrok en F. v. d. Berg. Er waren 24 deelnemers. Noordwijk aan Zee. Kerkelijk be richt voor Zondag Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur ds. Joh W. Groot Enzerink van Leiden, nam. 5 uur ds J. Vermeulen. Ger. Kerk voorm. 10 uur en nam. 5 uur ds. Koers. In de Herv. Kerk sprak Woensdag avond ds. L. C W. Ekering van Amsterdam, op uitnoodiging van de Chr. Jongel Vereen. „Volg Mij" alhier. Tot onderwerp had spr. ■gekozen „Gerechtigheid" zulks naar aanlei ding van Openb v. Johannes 14 vs 14env Sassenheim. Kerkelijk bericht. Chr.-Geref. Gem., Kerklaan: Zondagmorgen te tien uur, en 's namiddags te vijf uur, Lees- kerk. De heer Van der Lelie, hoofd der Her vormde school is naar zijn nieuwe stand plaats Roodeschool vertrokken. Mej. H. liep met haar man op de tram baan. Een van de twee auto's, welke elkaar daar juist passeerden, reed de vrouw aan. Ernstig verwond is ze in de „Beroardus- stichting" opgenomen. Door den heer Keuning, orgel, en mej. G. Klijn, sopraan, le 's Gravenhage is een uitvoering van gewijde mpziek gegeven in de Gereformeerde Kerk. Het slechte weer zal wel de oorzaak zijn geweest, dat er zoo wei nig publiek was. Het gedeelte van het pro gramma na de pauze viel -meer in den smaak, dan de numemrs vóór de pauze. Voorhout. Gemeenteraad. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoor dig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de secretaris de notulen leest, die daajop goedgekeurd worden. Mededeeling geschiedt vaD ingekomen stukken, welke voor kennisgeving worden aangenomen. Aan de orde komt het agendapunt, voor stel van B. en W. tot rioleëring van de Boerhaavestraat. Voor het leggen der riool buizen en het maken van een verharden weg bij de nieuwe woningen van de Bouw- vereeniging „Boerhaave", heeft de werklie- denbond aangeboden dit werk in orde te RECLAME. Een welkom en nuttig gesAeêj Voor Nederland eu Koloniën t 6778 C. F. VAN DIjL ZOON Dordrecht brengen voor f 1914, waarom hiervoor eeii crediet gevraagd wordt van f 2600 Er moer ten echter nog eenige bepalingen inge' lascht worden, met betrekking tot mi-nimnm/ loon, zegelplakken enz. Wordt zonder hoofd, stemming aangeno* men. De huizen zuilen moeten worden voorzie# van gas n electriciteit. Wat de electriciteit betreft moet voIgcnB contract een verbruik gegarandeerd war-1 den van f 176, wat geen bezwaren ontmoet* Het aanleggen van een hoofdbuis vooï gas zou echter volgens opgaaf f 764 kosten4 Dit bedrag is te hoog, en daar er nog maaï aan één zijde gebouwd wordt, is eeD over* komst getroffen, dat met de helft kan wor* deD volstaan, en een bedrag van f 377 zal moeten gestort worden, waaraan de raad zijn goedkeuring schonk. Hierdoor is noodig een wijziging vaü dö begiooting 1925 kapitaaldienst voor uitga* vod f 2500 en f 377 is f 2877. Dit kan uit de inkomsten van den grondverkoop worde# geput, die, f 405O en f ^225 bedragend, ut totaal f 5275 waren. Ook dit werd zonde# hoofd, stemming goedgekeurd. Hierna had de rondvraag plaats. De heer v. d. Hulst informeert naar dö wegenbespreking uit de vorige vergadering* De voorzitter deelt mede, dat B. en W* de zaak zooveel mogelijk bevorderen, e# door de provincie een hoofdingenieur is ge zonden om eens te kijken, terwijl er wel kans bestaat op steun van Prov. Staten. Ook is .en onderzoek ingesteld door of namens de bitumen-maatschappij, die den weg er voor geschikt achtte, doch er zal, nogal geld mee gemoeid zijn. Alle opgaven en gegevens zijn nog niet binnen gekomen,! maar de onderhandelingen zullen ter zijnet tijd worden medegedeeld. De vergadering werd hierna gesloten. Valkenburg. Kerkelijk ber.*c Ned-Herv. Gem.- Zondagmorgen, te en 's namiddags te vijf uur (1 Cor. 1 31). ds. Hermanidea

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 6