No. 20158. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 27 November Tweede Blad. Anno 1925,, BINNEKUNO. GEMENGD NIEUWS. fVALLT UIT DE OMSTREKEN. DE KABINETSCRISIS. fa S. D. A. P. bereid mede te werken aan da vorming eener regeering. u,Het Volk'; van" gisteravond bevat dc ioJgende officieele mededeeling van den lEartij-secretaris der S.D.A.P. Hedenmorgen vergaderde te Amsterdam jket P -B. der S.D.A.P. met onze fracties in Ho Eerste en de Tweede Kamer en het be ltuur van het N.V.V., ter bespreking van jja crisis. De principieele vraag, of de S.D. A..P. bereid is mede te werken tot de vor- 'foing eener Regeering, werd, met verwij ding naar de desbetreffende congresreso- (lutie, bevestigend beantwoord. De nadruk Verd echter gelegd op het program, waar- eventueele samenwerking met andere Pfeaitijen in casu de R.-K. Staatspartij /Jn den Vrijt-Dem. Bond zou kunnen ^korden verkregen. Een voorontwerp voor een werkprogram Om te dienen bij eventueel overleg met an dere partijen, werd vastgesteld. Mochten Tleze partijen daarop verder ingaan, dau tal de eindbeslissing in handen gegeven jrorden van een op korten termijn bijeen- \e roepen buitengewoon Congres van de Partij." Het Spoorwegpersoneel. De Centrale Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel heeft besloten, in verband met de jongste voorstellen der directie, deze ilanog t« verzoeken om een nadere rege ling inzake de toepassing van het artikel ,^3 R.D.Y., waardoor de nadeelige gevolgen sullen verminderen, en het verlof te stellen pp 12 dagen in plaats van 10 dagen voor pen, met minder dan 6 dienstjaren, en bij toeer dan 15 dienstjaren op 18 dagen in- blaate van 16 dagen bij 15 tot 25 dienst jaren. Verder wordt gevraagd den Zaterdag voormiddag voor hen, die een vrijen Zater dagmiddag genieten, niet voor een dag ver- {of te doen gelden en voor de toepassing Hier urengeldregeling te bepalen, dat voor elk uur afwezigheid van fcreinbeambten qrengeld zal worden uitgekeerd. Mocht de directie echter tey aanzien van jleze punten afwijzend blijven staan, dan gorden de jongste directie-voorstellen aan vaard, behalve die, welke betrekking heb- pen' op het overleg en het nieuwe voorge stelde instituut Personeelraad, welke op fcèt gebied van het georganiseerd overleg Susschen vakvereenigingen en directie een fctap achteruit geacht worden. ,Van de zijde van den Bond van ambte naren der Ned. Spoorwegen wordt gemeld, qat onder de spoorwegambtenaren, met ïiame het administratieve en toezichthou dende personeel op de stations, een sterk groeiende ontevredenheid valt waar te ne men over de wijze, w.aarop do wettelijke voorschriften betreffende de dienst- en rusttijden worden toegepast. Daarom heeft de Bond aan den Minister yan Waterstaat de volgende aanvullingen óp de betrekkelijke wettelijke reglementsar tikelen voorgesteld Artikel 85. Aan het slot op te nemen „Voor berekening van den werktijd, Kcrdt de tijd, gelegen tusschen 10 uur na middag en 6 uur voormiddag met 5/4 ver menigvuldigd." Artikel 86. Aan het slot op te nemen: „De personeelorganisaties kunnen met zeden omkleede voorstellen doen om dit ar tikel voor bepaald personeel van toepas- Zing te doen zijn. Bij het onderzoek over- deze voorstellen, hetwelk door den minister aan het rijkstoc- tioht op de spoor- en tramwegen wordt op gedragen, worden personeelvertegenwoordi- gers toegelaten, die eveneens omtrent de bevindingen van het onderzoek kunnen rapporteeren." Artikel 92. Op te nemen nieuw sub 3 lui dende v „3. De in dit artikel genoemde rusttijden op andere dagen dan op den Zondag, be- hooren eveneens den tijd van 2 uur voor middag van het cene etmaal tot 4 uur na middags van het volgend etmaal te omvat ten Oud sub 3 wordt sub 4. Wijziging Lager Onderwijswet 1920. In de Memorie van Antwoord deelt de Mi nister mede, dat dit ontwerp inderdaad een noodmaatregel is. Omtrent plannen over de toekomst meent hij overigens thans beter het stilzwijgen te bewaren. Indien na het in-werking-treden van art. yu der wet van 30 Juni 1924 nog kan wor den gesprokén van een .bevoorrechte posi tie" van de M.U L.O.-scholen, dan wordt die positie door dit ontwerp niet bestendigd. Doordat het ontwerp het karakter heeft Van verlenging van den termijn eener over gangsbepaling, kan het slechts betrekking hebben op die scholen, die thans nog onder die overgangsbepaling vallen. Op openbare en bijzondere scholen, die zich reeds aan art. 3, tweede lid der L. 0- wet 1920 hebben aangetast, is de voorge stelde regeling dus niet van toepassing, zoodat men op die scholen, wordt dit ont werp tot wet verheven, het onderwijs in een vreemde taal in 1e eerste 6 leerjaren niet meer kan invoeren. Salarisregelirg Rijkspersoneel. Naar „De Rsb verneemt, heeft de com missie-De Wilde gisteren een aanvang ge maakt met de besprekingen over het aan de Regeering uit te brengen advies betreffende de onjuistheden, welke in de op 1 Juni 1925 in werking getreden loon- en salarisregeling zouden bestaan, te herstellen. De commissie zal haar arbeid Vrijdag 4 December voortzetten De arbeid in broodbakkerijen. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft, gelet op het bepaalde bij de artikelen 35, tiende lid, 42, zesde lid en 97, vierde lid, der Arbeidswet 1919: A. vergund, dat in broodbakkerijen in alle gemeenten des Rijks door hoofden of i bestuurders en door bakkersgezellen, in af- i wijking van het bepaalde in de artikelen 35, tweede lid, en 40, eerste lid, der Ar beidswet 1919, arbeid wordt verricht volgens onderstaande werktijdregeling Broodbakkerijen in het bezit van een ver- i gunning ingevolge art. 35, tweede lid, onder f, of ingevolge artikel 37, eerste lid, der Ar beidswet 1919; Vrijdag 4 December 1925, 1 aanvangsuur voor arbeid van af 10 n.m. I Zaterdag 5 December 1925aanvangsuur I voor bakkersarbeid van af 12 uur voorm. Donderdag 24 Decemberaanvangsuur voor i arbeid van af 12 uur voorm., aanvangsuur bakkersnachtarb. vanaf half 2 u. v.m.werk tijdverlenging voor bakkersgez. 2 uren Za terdag 26 December 1925aanvangsuur voor arbeid van af 12 uur voorm., aanvangsuur bakkersarbeid van af half 2 uur voorm. Donderdag 31 December 1925: aanvangsuur voor arbeid van ai 1 uur voorm., aanvangs uur bakkersarbeid van af 3 uur voorm.; werktijdverlenging voor bakkersgezellen 2 uren, ovenstoken van af Vrijdag 25 Dec. 10 uur nam., door één man. Overige broodbakkerijen: Zaterdag 5 De- cèmber 1925: aanvangsuur bakkersarbeid van 2 uur voorm.Donderdag 24 December 1925: aanvangsuur bakkersarbeid van af 4 uur v.m. werktijdverlenging voor bakkers gezellen 2 uren; Zaterdag 20 December 1925 aanvangsuur bakkersgezellen van af 2 uur nam.Donderdag 31 December 1925aan vangsuur voor bakkersarbeid van af 4 uur voorm., werktijdverlenging voor bakkersgc zeilen 2 uren; ovenstoken van af Vrijdag 25 December 10 uur namiddag door één man; een cn ander onder voorwaarde, dat in ondernemingen, waar van deze vergunnin gen gebruik wordt gemaakt, op Vrijdag 25 December 1925 en op Vrijdag 1 Januari 1926 geen arbeid wordt verricht, behoudens "het hiervoren genoemde ovenstoken; B. hoofden of bestuurders van de onder i A genoemde ondernemingen er aan berm- I nerd, dat: le. zoolang van de vergunning gebruik wordt gemaakt, overeenkomstig het bepaal- I de bij art. 10, derde lid, van het Rusttijd 1 den- en Arbeidslijstenbesluit voor fabrie- ken of werkplaatsen 1923, uit een naast de I arbeidslijst opgehangen geschrift op duide lijke wijze moet blijken, hoe de werkuren over de verschillende dagen der week wor- j den verdeeld; 2e. ingevolge het bepaalde in artikel 40, vierde lid, der Arbeidswet 1919, aan een bakkersgezel, die tusschen 8 uur des na middags en 6 uur des voormiddags bak kersarbeid verricht, onmiddellijk vóór den j aanvang van zijn arbeid, die geheel of ge- j deeltelijk tusschen die uren is gelegen, een I onafgebroken rusttijd van 10 uren moet worden gegeven; C. aan hoofden of bestuurders van brood bakkerijen in alle gemeenten des Rijks ver gund, dat, in afwijking van het bepaalde j in artikel 35, zesde lid, der Arbeidswet 1919 i op Zaterdag 5, Donderdag 24 en Zaterdag 26 December 1925 deeg of brood, dat na 8 I uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is le. van half 8 uur des voormiddags af j uit het gebouw met aanhoorigheden, waar- j in zich de broodbakker:; bevindt, wordt i vervoerd 2e. van 8 uur des voormiddags af wordt verkocht of afgeleverd. Huldiging van Dr. F. van Hoek. Toen het dezen zoiner bekend werd. dat dr. F. van Hoek om gezondheidsredenen zijn ambt als Directeur-Generaal van den Landbouw zou neerleggen, gingen er on middellijk in de kringen van de land- en tuinbouwers stemmen op, om dit feit niet onopgemerkt te doen voorbijgaan, maar op de eene of andere wijze blijk te geven van de groote waardecring voor het werk van den heer Van Hoek en van diens persoon, i Door den Algemeen Nederlandschen Zui- velbond, den Christelijken Boeren- en Tuin- derbond in Nederland, het Koninklijk Neder- i landsch Landbouw-Comité, den Nederland schen R.K. Boeren- en Tuindersbond en den Nederlandsehen Tuinbouwraad werd daarop het initiatief genomen tot de vorming van een commissie, waarvan de toenmalige Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw het eere-voorzitterschap aanvaardde. Op zeer ruime school werd door de onder scheiden organisaties op het gebied van den land- en tuinbouw Ln Nederland bijgedragen Op verzoek van dr. F. van Hoek, heeft de aanbieding van het huldeblijk op zoo een voudig mogelijke wijze plaats gehad in hui- selijken kringdaarmede hebben zich de vertegenwoordigers van vier der organisaties welke het initiatief tot vorming eener Com missie namen, belast De bijeengebrachte gelden werden aan den heer Van Hoek aan geboden met verzoek daaraan zelf een be stemming te willen geven. De heer Van Hoek verklaarde deze huldebetuiging hooge- lijk op prijs te stellen, en het voornemen te hebben zich in het belang van den land- en tuinbouw te willen blijven bezighouden met het bestudeeren van allerlei vraagstukken i en de daarbij noodzakelijke uitgaven te put ten uit de bijeengebrachte gelden. Aan den heer en mevrouw Van Hoek werd voorts een schilderij van den kunstschilder C. v. d. Windt met opdracht aangeboden. Deze schilderij stelt voor het gezicht op een boerderij. R.-K. Werkliedenverbond. In de voortgezette vergadering van het R.-K. Werkliedenverbond Is. blijkens het verslag in ,,Het Centrum", o.m. meegedeeld, dat het bestuur zal blijven werken om de onbewaakte overwegen weg te krijgen. Voorts, dat het verbondsbestuur contact ge zocht heeft met de centrales der R.-K. wo ningbouwvereenigingen om huurverlaging te krijgen van met rijkssteun gebouwde wo ningen. Ware de huidige politieke situatie niet ingetreden, dan zouden hoogstwaar schijnlijk te dien aanzien reeds resultaten zijn bereikt. Tegelijkertijd wordt gewerkt aan het verkrijgen van een gunstiger on billijker belastingregeling ten aanzien van de lagere inkomens De vacature-Berkhout in hel bestum werd aangevuld door de verkiezing bij en kele candidaalstolling van den heer J Kolt man, te Tilburg, die ook als penningmeester, dus als gesalarisecrd bestuurder, zal optre den. De begrooling 192G sluit in ontvangst en uitgaven op f 198.347,50. Onderscheidingen. Bij Kon. besluit is aan J. B. Engelman, hoofdkommies der directe belastingen, in-, voerrechten en accijnzen te 's-Gravenh^ge, toegekend de zilveren eeremedaille. verbon den aan de orde van Oranje-Nassau; is toe gekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille, in brons, aan J. Alofs, pakhuisknecht bij de firma J. G van Hesteren en Zoon, te Tiel. Totvleeraar voor het Maleisch aan de Nc-derlandsche Handels-Hoogcschool tc Rot terdam is benoemd de heer H. A. von De wall, oud-inspecteur van den Pandhuis- dienst op Java, te 's-Gravenhage, terwijl aan prof. G. Spat als zoodanig op zijn verzoek eervol ontslag is verleend. Ds. Kuiper, te Haarlem, heeft het be roep van de Gcref. Kerk-Oost, in Den Haag aangenomen. De Corpsvergadering van het Utrecht- sche Studentencorps heeft met algemeene instemming besloten, op voorstel van de Lustrum-Commissie, na uitvoerige uiteen zetting door den president der maskerade- commissie, het 38ste lustrum der Rijksuni versiteit te Utrecht te vieren met een hoofdnummer, bestaande uit een maske rade met openluchtspel, zooals in de vóór- oorlogsche jaren gewoonte was. Het motief zal zijn een episode uit de antieke geschie denis van Amenophis IV Ichnaton, Pharao van Egypte. De ontwerpers van dit plan zijn leden van het Utreehteche Studenten corps. De Ulrechtsche Raad heeft benoemd tot directeur van het Marktwezen en den Havendienst den heer P. H. v. d. Wijk, oud- inspecteur en chef van .-den Nautischen dienst der Kon. Paketvaart-Mij., met 23 stemmen tegen 9 op den heer Stuurman en 3 op den heer Boissevain. De benoemde stend als No. twee op de voordracht Bij Kon. besluit is. met ingang van 1 December a.s., benoemd tot burgemeester van Vreeswijk, jhr. J. C. Mollerus, met toe kenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Noorddijk. RECLAME. 'Tabletten, tegen heesclilteid. 0168 D c s l o r m. De directie van de N.V. Van der Schuyt Stoomboolreederij heeft direct nadat de tijding van hel ver gaan van de „Nijverheid I" haar bereikte, naar verschillende zijden getelefoneerd of nog hier of daar leden van de bemanning waren aangebracht. De directie wilde, ondanks de ongunstige berichten, een poging doen en een boot charteren, maar op den IJsel en te Kampen was geen voor dat weer zeewaardige boot aanwezig en te Zwolle kon wegens het hooge water niet geschut wordeq. Gistermorgen halfzeven vertrok de sleep boot „Eendracht" met aan boord de ver tegenwoordigers van de reederij, de direc teur van den motordienst ZwolleRotter dam, een zwager van den omgekomen kapi tein en een journalist, over het Zwarte Wa ter naar de Zuiderzee. Onder Schokland werd een met turf geladen tjalk uit Som- melsdijk aangetroffen, die het roer ver speeld had. Dit schip werd gisteravond om halfacht le Kampen binnengebracht. Tus schen het Roggebot en Elburg lag een schip met averij voor anker, dat later door een sleepboot in de richting van Dn Lemmer werd gesleept. Al kruisende werd om elf uur een klomp opgevischt, die later aan het snijwerk werd herkend als een van de klompen van kapitein Slot. Na dit spoor werd recht in den wind opgevaren. In de hoop in die richting het wrak van de „Nij verheid" te vinden. Doch zonder succes Alle visscbers werden gepraaid of zij ook eenig spoor hadden ontdekt. De „Volendam 84" zocht haar netten. Om ruim twaalf uur werd gepraaid het motorjacht van de vi«- scherij-inspectie met opzichter Karstens, van Hoorn. Hij was Woensdagmiddag uit El- burg vertrokken, maar door den hevige* storm gedwongen terug te keeren. Thans had hij de „Harderwijk 39" op sleeptouw. Deze schuit had ook de netten verloren. Werden deze gevonden, dan kon schipper Peeters daaruit de plaats constateeren, waar de „Nijverheid*' lag. Volgens opzichter Karstens waren te Har derwijk 6 en te Elburg 7 schepen met averij binnengeloopen. Ook kruisten hier de „Volendam 167" en de „Volendam 99", die hun kuil achter „Nijverheid" sleepten, toen de vaten met vet van het dek gleden Vermoed wordt, dat iets aan de stuurinrich ting onklaar is geworden, ten minste, zij zagen de „Nijverheid" dwarszee komen. Het scheen of de bemanning trachtte het schip voor den wind te krijgen. Vaten vet dreven hun langszij, toen de visachers hun kuil binnenhaalden. Daarop kantelde de „Nijverheid" en zij zagen drie mannen in den mast klimmen. Er waren er 4 aanwezig. De visachers trachtten hen te bereiken, maar van de „Volendam 167" brak de giek op een meter afstand van den maat in tweeën en v.an do „Volendam 99" brak de hals en werd daardoor dal zeil onklaar. Tea gevolge daarvan was het onmogelijk nabij de „Nij verheid" le komen. Er bleef niets over dan voor de fok in de richting van Elburg af to houden, dat zij na U/a uur bereikten. Alleen uit dit gegeven kan cenigszins ge constateerd worden waar do „Nijverheid" moet liggen. De visscliers zagen nog hoe de mast mol do mannen nog meer overhelde en daarop de woeste golven alles bedekten. Tot laat in den middag werd nog gekruist tot de duisternis „De Eendracht" dwong onverrich- leizake naar Kampen terug te keeren Ver moedelijk zal heden wederom" getracht wor den. wanneer het water gevallen is. de boot te vinden. De schipper van den te IJmuiden binnen gekomen stoomlreiler „Reiger", heeft ge rapporteerd, dat de matroos A. Dekker, uit Egmond, gehuwd en vader van acht kin deren, bij het inhalen van de log door een stortzee overboord is geslagen en verdron ken. De schipper van de binnengekomen „De- rika 1G" heeft gerapporteerd, dat door een stortzee een sleepboot is weggeslagen en tegelijkertijd overboord sloeg de matroos li v. d. Swan. Door een volgende stortzee werd de matroos weer behouden aan boord van het schip geworpen. Bij Bxuinisse, ter hoogte van de slikken van den Anna-Jacoba-polder, is Woensdag middag omstreeks vier uur door den storm een motorboot vol water geloopen en ge zonken. De reddingboot van Bruinisse; welke assistentie zou verleenen, bleek zóó lek te zijn, dal men den tocht er niet mee durfde ondernemen. De drie opvarenden van do motorboot, zijn waarschijnlijk verdron ken. Tijdens den storm was de waterstand te Monnikendam 2.10 boven A.P. In den Wa- terlandschen dijk nabij Volendam waren reeds enkele gaten in den dijk geslagen, waardoor de toestand zeer hachelijk was. De schade te Monnikendam wordt geschat op f 10,000 tot f 15.000. Het gedeelte van 't stadje, dat buiten den dijk ligt, geeft een desolalen indruk als na den watersnood van 1916. Hoopen stukhout zijn aangedreven, muren en loodsen weggeslagen. Iu een der vischrookerijen ligt vanwege den ontredder den toestand het werk stil. De vrachtauto's konden nog bijtijds buiten gevaar worden gesteld, doch door den plotseling opkomen den stormvloed is bij elke vischrookèrij voor honderden guldens materiaal vernield en tientallen tonnen haring zijn weggedreven Ook aan den opslag van ansjovis is groote schade toegebracht. Gistermiddag omstreeks half- vijf werd de brandweer gealarmeerd voor een zware n brand in perceel Z.-O. Buitensingel 337, in Den Haag, waar gevestigd is het kontoor der Coöperatieve Brood- en Banketbakkerij „Eigen Hulp" De brand was ontstaan op een der meelzolders en'had zich over een groot gedeelte der ver dieping uitgebreid. Met twee stralen op de waterleiding werd bet vuur bestreden, ter- ook uit de gracht liet water door een motor werd opgepompt', zoodat de brandweer het vuur van vier verschillende kanten kon be strijden. Door zich toegang le verschaffen tct eenige perceelen, aau het brandende gebouw grenzende, gelukte het dc brandweer de ach terzijde van het kantoor te bereiken, waar de brand het felst woedde. Na ongeveer een uur wa^ men het vuur meester. In het perceel was, op het oogenblik, dat de brand ontstond, een talrijk personeel aan wezig. Een meester bakker verklaarde, dat hij' op een oogenblik een vlammetje zag en direct daarna stond de geheele zolder inlich- ter laaie. Op den meelzolder lagen vele kis ten, terwijl er in den muur luchtkokers zijn aangebracht, zoodat de brand in een oogen blik geweldig in omvang toenam en de vlam men weldra uit het dak sloegen en op verren afstand gezien werden. Volgens de meening van den brandweer is kortsluiting in de elec- trische geleiding vermoedelijk de oorzaak geweest. Het dak van den meelzolder brand de gedeeltelijk weg, terwijl op den zolder vrij groote schade aangericht werd. De meel zolder, welke een élage lager is, bekwam groote waterschade. Verscheidene zakken meel werden doornat en zijn onbruikbaar ge worden. Gistermorgen om zeven uur is op het Bolwerk, te Rotterdam, de 35-ja- rige wielrijder P. C. Kruycr door een auto bus van de Mij. „Jacatra", bestuurd door den 37-jarigen chauffeur O. P. S., aangere den. De fietser werd door het spatbord in den nek getroffen, waardoor de slagader werd doorgesneden. De man is ten gevolge van bloedverlies overleden. Op de kruising van den Nieuwe-Binnenweg en den Heemraadsingel had 's middags een ernstige botsing plaats tusschen twee vrachtauto's. De auto v. d. fa. Buitendijk, aannemer uit de Burgem.-Meinesz-laan, wilde den Binnenweg oversteken, hy reed een vracht-auto van de firma Dc L. uit de Boompjes aan. De botsing was zoo hevig, dat beide auto's op het trottoir geslingerd werden, waarbij een boompje omvergewor pen en de kop van een trampaal werd af gerukt. Een tot nu toe onbekend gebleven juffrouw, die op het trottoir liep, werd door een der auto's gegrepen. Zij bleef bewuste loos liggen en is per auto van den Genees kondigen Dienst naar het ziekenhuis over gebracht. Bij aankomst bleek, dat zij reeds overleden was. De expeditieknecht A. J., uit de Pootstraat, die achter op den auto van de firma Buitendijk zat, werd van oen wagen geslingerd. Hij bekwam een ernstige hoofdwonde. Beide auto's zijn door de poli tie in beslag genomen. Een der chauffeurs bekwam nog een lichte verwonding. TsGoudaisindenlJseltegen- over hst schuitenhuisje dcor onbekende oorzaak gezonken de „Verandering 3", eigenaar de heer Pink, van Reeuwijk. Het sohip was groot SS ton en was geladen met graan. De schipper en zijn knecht zijn be houden aan wal gekomen. RECLAME. Hst cenigo apparaat, dat lijn eigen mesjes automatisch olfjft. Vraagt demonstratie by uw leverancier Agent FIRMA B.MEINCERSMA Den Haa£. 6518 Gist ermorgen werdhetgezin van J. Bruysten in een woonschuit, welke aan de Da-Costakadc te Amsterdam gelegen was, door kolendamp bewusteloos gevonden. De 24-jarige Ca. Licvelt lag dood op bed. Haar man J. Bruynsten, word in ernstigen toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Een knaapje van zes maanden kwam later tot bewustzijn. Ook de man is weer bij keu- nis gekomen. Het gisteravond van A m s l af dam vertrokken stoomschip „Neplunus" van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. is bij het pas- seeren van de Hembrug in aanvaring geko men met liet stoomschip „Djokja" uit Rotterdam. De aanvaring was nogal hevig. De „Neplunus" kreeg een gal in het voorschip, boven <le wa terlijn. Het moest tcrugkeeren naar de stad en zal waarschijnlijk voor reparatie wel moeten dokken. Bij de aanvaring gebeurden geen persoonlijke ongelukken. „De „Djokja", een der schepen von den Rotterdamschen Lloyd, kon zijn reis naar IJmuiden vervol gen. De arbeiders bij de N.V. Werf „Vooruil." te Enkhuizen hebben gistermorgen om een loongeschil het werk gestaakt Van da tachtig werklieden zijn 's morgens twintig aan den arbeid gegaan, zoodat, met de ba zen mee, momenteel door vijf en twintig man wordt gewerkt. Voor de werf wordt gepost. De stakers zijn grootendeels georganiseerd in den Alg. Nod. Mctaalbewerkersbond en den Christolijken Bond. In het „W b 1. van den Noord- Br. Chr. Boerenbond" wordt het een en ander medegedeeld met betrekking lot liet resultaat, verkregen met een zestal kippen. Een kleinen toom dus, zooals die ook zoo dikwijls in onze steden aangetroffeu wordt. Deze kippen dan, aangekocht bij een goed bekend fokstation, begonnen te leggen het vorig jaar in Oct.-Nov.; het eerste ei kwam 13 Oct., terwijl ze in die maand met elkaar 22 stuks legden. In November was het getal reeds 85, maar in Dec. kregen de dieren eigenlijk pas goed den slag beet en legden 115 eieren. Gemiddeld 24 eieren per kip in de maand Dec. is zeker heel mooi! Van Jan. af tot en met Sept legden ze resp. 145, 129, 138, 159 (dit aantal in April was het maximum/-. 139, 139, 185, 116 en 108 eieren per maan.d Toen waren er al in dc-n rui, in Oct. volgde» de andere, zoodat er in die maand nog iwsr 5 stuks bijkwa men. In totaal waren in één jaar tijds niet minder dan 1465 eieren gelegd of gemiddeld ruim 214 stuks per kip, terwijl daarvan zelfs meer dan 1/4 gedeelte of 397 stuks (n.l. van Oct t/m. Jan.) wintereieren waren. IJ» gezamenlijke waarde van al deze eieren bedroeg in 1924 de som van f 125.34 of 20.89 per kip, ongetwijfeld een schitterend resultaat. Ten slotte moet worden vermeld, dat alles keurig in orde was: eerste-klas dieren, een uitstekend verblijf, goed voeder en een uit-! muntende verzorging. Gedurende den win« ter werden de dieren ook bij kunstlicht ge-t voederd. Te Par ij s werd een dief ver* volgd. Het was tusschen twee en drie uur; hij vluchtte in de Beurs en mengde zich onder de menigte. „Houd den dief!" riep uien. „Welke?" vroeg iemand leuk. Haarlemmermeer. Bij de Woensdag, avond gehouden verkiezing werden lot ouderlingen b ijde Gereformeerde Kerk 1# Hoofddorp benoemd de heeren P. Brouwer en A. Vogelaar en tot diaken de heer G. Rip. Mej. P. E. Hemmes, onderwijzeres bij het bijzonder lager onderwijs in deze ge meente, is in gelijke betrekking benoemd te Sloten gemeente Amsterdam. Burger 1. Stand. Geboren: Ja cobus Alberts, zoon van H. Bokhorst en A. van Nieuwkoop. Gerardus, zoon van J. P, de Heij en R. M. Kouijzer. Elizabeth, d. van H. van Dijk en W. Ollevanget. Jo hanna Suzanna, dochter van C. van der Beek en G. van Rijswijk. Jacoba Hcn- drika, dochter van C. Wijn en H. P. Smit. Simon Lamberlus, zoon van M. J. v. Kerk-, hof en H. van dgn Heuvel. Rensje Maria, dochter van J. Breure en C. P. van Dijk. Nicolaas Johannes, zoon van N. J. Jordan en J. M. van Leeuwen. Pieter, zoon van A H. Koolhaas en A. Dol. Johanna, doch ter van W. van Duren en M. M. van der Horst. Leenlje, dochter van L. D. Schel- lingerhout, en B. Magchielse. Gerardu» Petrus, zoon van J. Brouwer en H. M. van Rijn. Gerard, zoon van G. van de Kraal» en G. Veer. Ondertrouwd: H. Lenselink. 3G j. en W. Klomp, 29 j. Gehuwd* J. Laan, 3-1 j en M. Keizer, 31 j. M. A. Meijer, 2i j. en J. Vaandering, 20 j - G. Bekker, 36 j. en A. Bosman, 22 j. A, Keizer, 33 j. en G. M. Baars, 26 j. Overleden: Johannes de Jong, 5i j., ge huwd met G. Blommeslijn. Elizabeth Cornelia Leest, 73 j„ gehuwd met A Knoop. Grada Johanna van Logchem, 69 jgehuwd met K. Jongkind. Femmetje van Leeuwen, 72 j., weduwe van C van der Helm Antje van Loon, 89 jweduwe van J Pnslma

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5