No. 20157. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 26 November Derde Blad. Anno 1925, UIT DE RIJNSTREEK. WRIJFWAS UIT DE OMSTREKEN. RECHTZAKEN. KUNST EN LETTEREN. Boskoop. Tol ouderling en diaken bij 4, Ned. Hen'. Gemeenle alhier zijn met 12 stemmen gekozen de lieeren I. P. Lefeber •n P. Rosbergen terwijl 9 stemmen werden uitgebracht op de heeren A Yuyk Azn. en Job. de Mol. Leiderdorp. Inbraak. ln den al- jeloopen nacht is ingebroken in de pastorie van de Gereformeerde Kerk alhier. Door uit snijding van een gedeelte van een ruit en opschuiving van een raam is (zijn) de da- der(s) vermoedelijk binnengekomen. Ver mist wordt een hoeveelheid tafelzilver. De politie steil een onderzoek in. Nieowe-Wetering. Dinsdagavond hield de ijsclub „Willem Barendsz" haar jaarlijk- sche ledenvergadering in café Jansen. De Voorzitter; de heer Coert, wees er in zijn openingsrede op, dat het vorige jaar een on zer bestuursleden en oprichters de vereeni- ging door den dood was ontvallen. Thans herdacht spreker met weemoed het overlij den van den heer Bens, die vanaf de op richting in hel bestuur heeft zitting gehad. Hierop werden door den secretaris, de heer Kalker. de notulen voorgelezen, welke wer den goedgekeurd. Het verslag van den pen ningmeester, den heer C. van Egmond, sloot met een batig slot van f 479.79 en werd door de heeren C. Hijzelendoorn P. de Wit nagezien en in orde bevonden. De pe riodiek aftredende bestuursleden J. C. Coert, A. Kalker. F. C. Weslsleyn en C. Post wer den met groole meerderheid van stemmen herkozen. Alle namen hun herbenoeming «an. In de vacature Bens werd gekozen de heer C Hijzelendoorn Jz., die eveneens zijn benoeming aannam. Hierna -werden dé werkzaamheden op het ijs besproken en ge regeld. Van de rondvraag werd door enkele leden gebruik gemaakt, waarna door den Voorzitter met een woord van dank aan de leden voor hun opkomst en medewerking de vergadering werd gesloten. Roeloiaiendsveen, Dinsdag en Woens dagavond gaf de heer Mr. Carter uit Rotter dam met zijn gezelschap wederom een uit voering in de zaal van het café van den heer Bakker. Hetgeen beide avonden door genoemd gezelschap werd ten tooneelo ge bracht was weder aller bewondering waard. Zoowel zijn goocheltoeren als zijn komische en dramatische voordrachten oogstten lui den bijval. Mr. Carter heeft aan de Veen weder een tweetal avonden gegeven van waar genol, zoodat wij hem voor het vol gende jaar oen tot weerziens mogen toe roepen. Waddinxveen. Na aanbesteding door het bestuur van den Zuidplaspolder alhier, 1«i het schieten van den len tocht lang -020 M. gegund aan den heer E. Huisman te Mocrcapeile, voor f 1200. Weer gaan 41 iepeboomen aan den Hoofdmiddelweg alhier verdwijnen. Na pu- ilioken verkoop door het bestuur van den Zuidplaspolder zijn de boomen.in vier par tijen verkocht, n.l. resp. aan de heeren P. v. Dam en Zn., te Nieuwerbrug voor f 646 en aan den heer A. S. Verwoerd te Culemborg voor f 363, f 230 en f 811. RECLAME. voor vloeren en meubelen I)e heerlyke zuivere tenzij &ritynwas van de Er(Jal fabriek te Amsterdam Brengt Zonneglans en Dennengeur in Huis j| 6331 Haarlemmermeer. Aan de bijzondere school te Nieuwvennep alhier (hoofd de heer 'J A. van Arkel), is benoemd tot onderwij zeres mej. H. A. van Kempen, uit Dor drecht. Zij is reeds in functie getreden. Onder leiding van burgemeester nir. Slob werd te Hoofddorp een openbare ver gadering gehouden, ter bespreking van het emigratie vraagstuk als middel tot werkver ruiming. Tengevolge van de zeer ongunstige weers gesteldheid waren slechts ongeveer 100 per sonen aanwezig. Als spreker trad op de heer Th. van Lier, referendaris, chef van de afdeeling arbeidsbemiddeling en emigratie aan het departement'van arbeid te 's-Gravenhage, met de bedoeling om meer licht tc ver spreiden over de Werkgelegenheid in Bel gië en Frankrijk voor Nederlandsche ar beiders." is adat spreker de verschillende werkgele genheden m onderscheidene landen de revue had laten passeeren, kwam hij tot de con«- olusie dat speciaal het aanvaarden van werk in België, Frankrijk en Elzas-Lotharingen sterk kon worden aangeraden aan flinke jongens voor wie de mogelijkheid in ons land regelmatig werk te vinden is uitgeslo ten. De loonen zijn vrij goed en het aan- leeren van de vreemde taal went vrij spoe dig; ook ^alt het niet moeilijk zich te lee- ren aanpassen aan aldaar bestaande toe standen cn gebruiken. Aan gezinnen is vertrek alleen aan te ra den, wanneer men tevoren zich heeft ver zekerd een goede woning en een goede be trekking te zullen vinden. Na een korte gedachtenwisseling met een paar aanwezigen werd de vergadering ge sloten. Naar ons wordt gemeld bedraagt de bruto-opbrengst van den Bazaar, die in de Beurt te Hoofddorp ten bate van 't lokaal- 'ondt voor het bekende doel werd gehou den, bijna f 4000. De netto-opbrengst is nog niet met zekerheid bekend, omdat de ven dutie en de verloting nog moet plaats heb ben. Het bestuur vertrouwt echter dat die wel ongeveer f 2500 zal bedragen. Katwijk. Gemeenteraad. Aanwezig 13 leden. Afwezig met kennis geving de heer Van Walsiun, wegens onge steldheid. Voorzitter de heer De Waal Malefijt, bur gemeester, die de vergadering met gebed opent. De notulen der twee voorgaande verga deringen werden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen waren disposities van Ged. Staten, houdende goedkeuring van eenige raadsbesluiten, benevens een schrijven van dit College dat het de goedkeuring inzake een besluit door den Baad genomen met betrekkiig tot art. 70 der pensioenwet in beraad houdt en een verzoek van dit Col lego om enkele onbeduidende wijzigingen in het leeningsbesluit van f 100.000 alsnog aan te brengen, waaraan zal worden vol daan. Berichten van de heeren G. de Best Jr., L. de Best en J. Kraal, die in de vorige vergadering een benoeming erlangden, dat zij deze benoeminbzii aanvaarden. Een schrijven van den heer P. van Leeu wen, waarin hij wegens zijn maatschappe- lijken werkkring ontslag als lid van den Raad neomt. Hij zou zijn lidmaatschap niet naar behooren kunnen blijven vervullen. De Voorzitter spreekt daarover zijn leed- j wezen uit. De heer Van Leeuwen was een goed raadslid, die zijn taak ernstig naar zijn beste vermogen vervulde, i Als zijn opvolger was aangewezen de heer i Poot, die echter heeft bedankt. De Voorzit- ter heeft toen diens opvolger W. Plug Gz., j aangeschreven. Deze heeft nog niet geant- I woord. Tot zoolang blijft de heer Van Leeu- wen lid, zegt de voorzitter. De heer Van Tongeren denkt, dat hij I vandaag nog wel komt. 1 Naar aanleiding van een klacht over hei. optreden van zwervende honden tegen kip pen enz., was door B. en W. een wijziging in de verordening betreffende de straatpo- I litie voorgesteld, waarbij aan de politie het recht zou worden verleend zulke honden I dood te schieten of op andere wijze af te maken. De heer Van Tongeren stelt de vraag of deze verordening wel rechtskracht heeft. Hij leest een oud arrest van den Hoogen Raad voor, n.l. van 8 December 1873, waarin :s uitgemaakt, dat een hond, een particulier toebehoorende, niet zonder meer mag worden afgemaakt. Is dit arrest nog van kracht 1 Naar hij meent is dit wel het geval. De heeren Van der Swan en Wouda be strijden de wijziging. De laatste acht het leven niet meer veilig, wanneer men de politie maar carte blanche geeft, gebruik te maken van de revolvef. De Voorzitter verdedigt het voorstel ale een noodzakelijk iets. Bezwaar krachtens de wet is er volgens de inlichtingen door B. en W. ingewonnen, niet. Na nog eenige gedachtenwiseling, waarbij het komisch element niet ontbrak, werd 't voorstel aangenomen met op twee na alge- meene stemmen. Tegen stemden de heeren Van der Swan en Wouda. Na verdediging door het voorstel door den wethouder, den heer R. Ouwehand, en na eenige opmerkingen van den heer Van Ton geren en anderen, werd zonder hoofd, stem ming besloten voor de woning van den heer J. Haasnoot te Katwijk-aan-Zee en anderen 15 boomen te rooien en het daarvoor plaat sen van 15 nieuwe boomen, waarvan de kosten zullen bedragen ongeveer f 160. Naar aanleiding van het verzoek van de Sociëteit voor Chemische Industrie „Kat wijk" tot verhuring van grond te Katwijk- aan-Zee, stellen B. en W., in overeenstem ming met het advies van de Commissie voor Fabricage voor, bijwijze van proèf den ge- vraagden grond voor één jaar af te staan als opslagplaats, tegen een vergoeding van f 150 met recht van opzegging na een jaar. De reden, waarom men den grond alsnog niet wenscht tè verhuren is, dat deze in dustrie een niet aangename lucht verspreidt. Doch, waar zij heel wat werk verschaft in de gemeente, wilde men haar toch zoo mo gelijk steunen. Na eenige gedachtenwisseling ging de Raad met dit voorstel mee. Eervol ontslag werd verleend *an den onderwijzer P. W. Kruger, ingaande 1 Jan. aanstaande. Op verzoek van het bestuur der Herv. Scholen, om beschikbaarstelling van meer dere schoolruimte, waar er 60 kinderen om schoolruimte vragen, werd besloten een of twee lokalen van de openbare scholen be schikbaar te stellen, die thans ongebruikt slaan. Zonder discussie van beteekenis (de heer Van Tongeren maakte slechts een enkele opmerking) werden eenige wijzigingen aan gebracht in de begrooting 1926. Daarna werden eenige zaken betreffende reclames Straatbelasting afgehandeld, waar na de Voorzitter de gemeentebegrooting 1926 en de begrootingen der bedrijven, alsmede een voorstel inzake detailhandel cokes en regeling van de polrtie-jaarwedden, aan de orde stelt. Voor het houden van algemeene beschou wingen gaven zich op de heeren Van Ton geren en Wouda. De heer Van Tongeren, die nu drie jaar de behandeling der begrooting meemaakt, beschouwt zich nog als eerste-jaars-studeni. Toch ziet hij de toekomst niet rooskleurig in Hij heeft de belastingen in een 12-tal gemeenten in Zuid-Holland nagegaan en daarbij is hem gebleken, dat Katwijk geluk kig eerst de 9de plaats inneemt. Dat lijkt niet zoo slecht, maar het neemt niet wtg, dat onze belasting steeds omhoog gaat. Hij geeft den Raad in overweging groole werken meer dan thans te brengen onder de buiten gewone uitgaven, waarvoor men kan leenen. Hij wijst bijv. op enkele posten voor riolee- ring, die best tot de buitengewone pilgaven kónden worden gebracht. Belaslingverhoo- ging moet worden voorkomen; als wij nog meer royaal zijn dan zouden we, wat de belasting betreft, van nummer-9 op No. 3 kernen. Dat moet worden voorkomen. Eéq bedrijf is blijkbaar het troetelkind, n.l. liet grondbedrijf, wat spr. met enkele voorbeelden illustreerde, die evenwel niet onaangevochten bleven. De heer Wouda ziet deze begrooling ook in een somber licht Wij zijn 1925 begon nen met een aardig batig saldo, dat zeer is verminderd en de belasting zal met f 27000 moeten worden vermeerderd. Dit is waarlijk onrustbarend. Hij wil B. en W. op het hart drukken zeer zuinig te zijn. De voorzitter, de gemaakte opmerkingen beantwoordende, bestrijdt allereerst de door den heer Van Tongeren voorgestelde poli tiek om voor bijna alle groote werken te leenen. Op die maniar zou de gemeente zich zelf ten gronde voeren door steeds meer rente te betalen en meer af te lossen. De weth. Ouwehand vult dit beloog aog aan. Fr zou nog eenige reden voor zijn dc lakliek van den lieer Van Tongeren, wan neer wij nog in een crisistijd leefden, maar dat is nu niet meer het geval, wat de heer Van Tongeren-en ook de heer Wouda loc stemden. De heer Van Duyn begrijpt de heeren heeren niet. Wij leven wat de visscherij betreft nog volop in den crisistijd. Nadat ook de opmerkingen van den lieer Wouda waren beantwoord en de heeren Van Tongeren en Wouda hadden gerepli ceerd, werden de algemeene beschouwingen gesloten. Hierna werd de begrooting van het Elek triciteitsbedrijf aan de orde gesteld, welke begrooting na eenige opmerkingen ongewij zigd werd vastgesteld. De bedrijfsdiensl op f 61650 in ontvangst en uitgaaf en den kapitaal dienst op f 24.411. Bij de begrooting van het Grondbedrijt stelt de heer Van Tongeren voor om voor rekening van dit bedrijf te nemen 25 pel., welk voorstel door den voorzitter en den weth. Ouwehand wordt bestreden en ten slotte ingetrokken. 'Ook deze begrooling wordt ongewijzigd aangenomen. De gewone dienst in ontvangst en uilgaaf op f 654477 en de kapitaaldienst op f 19233.20. Bij de begrooling van liet Gasbedrijf kwam een voorstel ter tafel van den heer Van Duyn oin aan ingezetenen de cokes beschikbaar te stellen voor den prijs waarvoor zij thans aan de handelaren wordt geleverd. Hij meent dal het voorstel voor zich zelf spreekt, zoodat er dadelijk over kan worden gestemd. Namens de Commissie van de Gasfabriek bestrijdt de wethouder de heer Kruyt het voorstel. Men zou op deze wijze de hande laars een knauw geven en de handel rekent slechts een winst van 15 cent per H.L., dat is een zeer billijke winst. Er zou anders 17' cent-voor 't afhalen bijkomen. Bovendien is de cokes tot 1 Mei 1926 reeds verkocht. De heer Wouda steunt niettegenstaande dit, het voorstel. Ook zijn ervaring is dat er op het oogenblik veel armoede is en een beetje lager prijs voor de brandstof is veel waard. De heer Meerburg vindt er ook wel iets voor. De heer Van Tongeren stelt zich er als tegenstander tegenover, evenals de voorzit ter, die een dergelijk besluit zeer tegen het belang van de Gasfabriek en van den detail handel oordeelt De heer Parlevliet, die als handelaar het kan weten, ontlaadt zeer aanneming, ook voor de gemeente zelf. De heer Houwaart wijst nog op het be zwaar dat de particulieren die een of meer H.L. cokes halen, ook nog wel eens als ven- Iers er mee kunnen op uitgaan en, concur renten worden van de handelaren. De heer Van der Swaan motiveert zijn stem tegen, terwijl de heer Meerburg, de discussies gehoord, zegt nu ook tegen te zul len stemmen. Het voorstel werd ten slotte met op twee na algemeene stemmen verworpen. Voor stemmen de heeren Van Duyn en Wouda. De begrooting weTd daarna ongewijzigd aangenomen. Het totaal der gewone lasten en baten werden vastgesteld op f 163.480 en van den kapitaaldienst op f 49.300 in ontvangst en uitgaaf. - Hierna kwam de gemeentebegrooting zelf aan de orde, waarvan allereerst de uitgaven werden behandeld. De heer Van Tongeren wilde bij de po3t: Verkiezingen, geen vervolging ingesteld zien tegen kiezers, die aan de voorzitter van het stembureau op de zitting schriftelijk laten weten verhinderd te zijn. Anderen steunen het denkbeeld, maar de voorzitter maakt de heeren duidelijk, dat de voorzitter van het hoofdstembureau, d. i. de burgemeester, de vervolging moet instellen. Bij art. 133, Openbare Veiligheid, wijst de heer Meerburg op het snelle rijden met mo torvoertuigen. Hij zou een maximum-snel heid wenschen, wat ook andere leden wen- schen, met name de heer Van Duyn. Deze zaak zal later kunnen worden be handeld. Bij ditzelfde art. was voorgesteld het aan vangssalaris van den heer Inspecteur van Politie met f 800 te verhoogen. Dit werd van alle kanten bestreden, waarbij de heer Van Tongeren de leiding nam, en verworpen met op één na algemeene stemmen. Voor stemde de heer Kruyt. Nog werd voorgesteld om een der agenten te bevoMeren tot hoofdagent en diens sala ris daarvoor met f 60 te verhoogen en te brengen op f 1860. Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Hierna werd gepauzeerd. Katwijk aan den Rijn Gisteravond hield de A.R Propagandaclub „Groen van Prin- sterer" haar jaar vergadering in de Consis toriekamer der Geref. Kerk, onder leiding t. haar voorzitter, den heer C. van der Perk Na op gebruikelijke wijze te hebben geopend hield deze daarna rijn openingswoord, ia ▼aftand mat den fnotfritmn Pa 62. Daar na bracht de secretaris verslag uit over de werkzaamheden in het afgcloopen jaar en hield de lieer J. do Kreek een voordracht over „De schippersknecht De lieer W. Allon, penningmeester bracht verslag uil over de geldmiddelen der vereenigng, waaruit bleek dat er heel klein nadeelig saldo was. Door de heeren W. van Veen en Joh. Korpelshoek worden de bescheiden van den penningmees ter nagezien en aceoord bevonden waarvoor hom door den Voorz. dank werd gebracht. Ili-rna kreeg de heer P. A. Schoneveld ge legenheid voor zijn voordracht „Rouw en Trouw" uit da Costa's gedichten. In verband met deze voordracht werden door de verga dering staande gezongen de twee eerste cou pletten van hel Wilhelmus. Vervolgens werd door een dameskoor een lieel aardig stukje gezongen getiteld „Herinneringen". Bij de be stuursverkiezing werd de heer P. A. Schone veld met meerderheid van stemmen herko zen en liet deze zich de benoeming welgeval len, waarna de secretaris een voordracht hield getiteld „De kanarievogel". Alsnu wer den besproken de plannen voor don a s. win ter. Verschillende voorstellen weiden door de vergadering naar voren j nicht. Tenslotte werd een mooi plan voorden komenden win ter vastgesteld, en werd door enkele dames een zangstukje gezongen getiteld „De Ar". Toen niemand meer iels had te vragen of voor te stellen werd op verzoek van ds. Meijering gezon gen Ps. 105 5 waarna d«. M. met dankgebed eindigde. De geheeie avond drocg^ een feestelijk karakter Voorschoten. De afdeeling Voorschoten van den Ned. R.-K. Volksbond vergaderde gisteravond in het R.-K. Véreenigingsge- bouw. Do vicc-voorzitler, de lieer 13. Lambo, leidde deze Vergadering bij afwezigheid van den voorzitter. Bij het Cer.lraalbestuur was een spreker aangevraagd, maar tot teleur stelling ^er aanwezigen werd geconstateerd', dat ge n spreker was aangekomen. Er wer den enkele medcdeelingen gedaan omtrent het behandelde op^ een gehouden vergade ring te Leiden van Zondag j.l. Door het be stuur is aan de directie der Nederl. Spoor wegen een goedkoopere reisgelegenheid gevraagd van Voorscholen naar Leiden. Er is een goedkoopere in voorbereiding. Be sloten werd het jaarfeest le vieren eind Januari 192C. Het bestuur zal dit punt verder afhandelen. Dat onze gemeente reeds in de verre oudheid 'hekend was, hadden wij wel eens zeer oppervlakkig vernomen, maar dat wij aan den vooravond slaan van een gewichtig jubileum is ons pas gisteravond bekend ge worden na een lezing van den voorzitter van het Departement Voorschoten van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen, den heer R. v. d. Ende, over Oud-Voorscho len. De geachte spreker heeft op aangename omvangrijke en bijzonder Interessante wijze de in flinken crelalo opgekomen leden laten hooren, dal Voorschoten in de Vaderland- sche geschiedenis eveneens een voorname rol heeft gespeeld evenals verscheiden--; in gezetenen, waarvan de heeren van Duiven voorde dan weer uitblinken. De geschiede nis van onze gemeente i9 dan ook zéér nauw met het huis Duivenvoorde verbonden en als het ware daaruit opgegroeid. In liet begon van onze jaartelling moet onze gemeente nagenoeg uit bos9chen heb ben beslaan en nabij Schakenhosch Clau dius Civilis reeds hebben beraadslaagd, hoe_ zich van de Romeinen te ontdoen. Het ont staan van den naam Voorschoten, vroeger Foreschalle, verklaart spr. anders dan som mige oudste geschiedschrijvers, die meenden dat 't zou zijn schatplichtig aan het Forum. Meer waarschijnlijk zal 't zijn voorste ves tiging -of voorpost van de Katten, de stich ters van de-beide Katwijken, in verband met verdediging naar het oosten. Vrij zeker is het ontstaan te zoeken in het einde der Isle of 't begin der 2de eeuw, en indien wij daarvoor aannemen het jaar 126 dan vieren wij volgend jaar het 1800-jarig beslaan. Bij het vertrek der Romeinen verdwijnt ook de geschiedenis en het is vrij zeker, dat Willebrord, de eer9te Christen-prediker, ook in deze gemeente is geweest. Men weet zeker, dat Voorschoten in 866 bestond, daar onze gemeenle genoemd wordt als in dat jaar schatplichtig te zijn aan de kerk te Utrecht. Het wapen van Voorschoten houdt eveneens verband met de eerste bewoners van den Brittenburg. Daar zij de zee en den Rijn beheer3chlen, namen zij als wa.- penteeken 3 Wassenaars, wassende manen, gelijk de maan invloed heeft op het water. Een der eerste afstammelingen, Filips van Wassenaar, wordt omstreeks 1200 genoemd en voerde dit wapen. In 1226 werden Dui venvoorde en Rozenburg gesticht en wijzig de de eerste heer van Voorscholen en Veur de zilveren Wassenaars in zwarte, en het huis Duivenvoorde bestaat dus 't volgend jaar 700 jaar. Wederom dus een jubileumI Wij kunnen trolsch zijn op ons wapen, het is een zuiver symbool van het Neder landsche volk: meester te blijven van de zee en van ons land, van huis en hof, meesier te zijn over ons zelf. Als bijzonder heid zij vermeld, dat Duivenvoorde nimmer werd verkocht, maar steeds in andere fa milierelaties overging, en alleen tijdens de Hoeksche en Kabeljauwsche twisten een oogenblik aan zijn eigenaars is ontnomen geweest tot 1394. Spr. besprak verder Rozenburg. Rouw koop, Ter Wadding, Adegeest, waaraan meer of minder geschiedenis is verbonden en die dikwijls waren betrokken in Hol'and- #che beroeringen. Na de pauze, waarin gelegenheid was een keurcoHectie gravures en kaarten te bezichtigen, besprak de heer v. 4. Ende speciaal enkele gebouwen en onze jaar markt. die van groote beteekenis was en •edert 1666 op 28 Juli wordt gehouden. Sedert 1848 heeft onze gemeente een eigen gemeentebestuur en werd Voorschoten ge noemd, een gemeente met, hoewel uit zand bestaande .goede wegen. Spr. besluit zijn, met groote aandacht aangehoorde lezing, door er op te wijzen, dat de geschiedenis van ons dorp even be langrijk is als de Vaderlandsche, dit in ver band met het onderwijs op de scholen en RECLAME. De verzachtende, heelende en genezend# j eigenschappen van Foster's Zalf verdrijven spoedig eczeem, huidschilvering en all* jeukende huidziekten. Inderdaad een pro baat geneesmiddel. Per tube II.7118 geeft ten slotte den wenk, door hel geven van straatnamen de oude geschiedenis inniger met onze gemeente te verbinden, daar algemeenheden niet noodig zijn cn d* stof overvloedig is. Op de lezing volgde een warm applaus. De heer E. Vernède vertolkte de gevoelens van allen met in zijn dankwoord er op let' wijzen, dat 't een zeer aangename plichl was deze gevoelens over te brengen en bo-T vendien den heer v. d. Ende dank te bren* gen voor datgene wat hij gedaan heeft, om' in de enkele "jaren, dat hij hier woont, he^ departement nieuw leven in te blazen en de sluimerende juffrouw wakker te schud'-1- den. Spr. hoopt, dat er meer door eigen leden zat worden gedaan, in navolging van den voorzifter. HAAGSCHE RECHTBANK. Diefstal van warmto of stoom. De gewezen directeur van de N.V. „Eer* sto Wassenaarsche Wasscherij" to Was senaar, de heer W. H. D., had zich voor den Haagschcn politierechter to verant-* woorden wegens het hem ten laste gelegde wegnemen van warmte of stoom ten na- deele van de door hem beheerde N.V. Beklaagdes woning was golegen boven de fabriek. Onder den vloer van zijn woonka mer liep ccn buis, waardoor stoom geleid werd. Volgens do dagvaarding zou de heer, D. een gat in den vloer en in de buis heb ben laten maken, vervolgons deze buis id verbinding gebracht hebben met een ra-'' diator, om zoodoende een kamer te verwar-! men. Beklaagde bekend dit. Hij had eerst dei^ stoom, nadat deze in den radiator was ge weest, afgeleid naar buiten, doch dit funcJ tioneerde niet goed en daarom had hij heÜ zoo laten maken, dat de gebruikte stoom( weer in de hoofdbuis terecht kwam. Hij) had, zoo hij zeide, vrij gasverbruik voon verwarming, doch hij vond het voordeeligeï»' voor de fabriek, zijn kamer met stoom 14. verwarmen. Als getuige werd gehoord de gedelegeerd commissaris van de N.V. de heer F. van Praag, die zeide, dat het niet juist was, dat de heer D. vrij gas mocht gebruikea. D. kon het best zelf betalen, want hij had een goed salaris. De loodgieter, die de installatie had ge maakt, verklaarde als getuige, dat de stoom niet in de hoofdleiding kon terug- keeren, daar zij veranderde in condenswa- fcer, dat moest worden afgevoerd. De officier meende, dat de fabriek in^ ieder geval schade had geleden door do handelingen van beklaagde en eischte we gens diefstal 14 dagen gevangenisstraf. De verdediger, mr. W. de Clercq, zeiden dat het an belang ie te weten, wanneeij het feit ie gepleegd. Echter kan dit ia geen geval zijn „op of omstreeks Mei) 1925", zooals de dagvaarding zegt. ImmersJ in December 1924 ia de heer D. uit zija dienstbetrekking getreden en verliet toen zijn woning. Zelfs in 1924 schijnt de aan-* sluiting niet te hebben plaats gehad. Voorts is het wel duidelijk, dat de stooni niet ontvreemd is, doch slechte is temggeJ bracht tot condenswater. Het is dus hiel) een kwestie van vorm. Rest nog de diefstal van warmte. Hierover bestaat in Nederland nog geen uitspraak. Aan den politierechter, mr. Calkoen, valt dan ook de eer te beur# te beslissen of warmte gestolen kan wor den. Een dergelijk geval heeft onlang! plaats gehad, toen een tandarts terecht1 stond wegens diefstal van electrische ener gie. Er is echter een belangrijk verschil tus- 8chen electrische energie en warmte. Deze laatste wordt tot op het oogenblik nergent geleverd. Het is ondoenlijk om warmte m een bepaalden vorm over te geven. Pleiter wees in dit verband op prof. Lorentz, en op de diepzinnige beschouwing ten cleze in' de dissertatie van mr. Frida Katz, in 19l€ geschreven, n.l. dat warmte is een bewe gingsvorm, welke nooit begrepen kan wor« den onder het' begrip: „eenig goed." Wanneer echter de politierechter toch zou aannemen, dat warmte „eenig goed" is, dan rest toch nog het bezwaar, dat men dit goed niet ''an wegnemen. Zoo geredeneerd, zou een voerman, die een pakje bezorgt aaö het Paleis van Justitie en zi#h aan do Rijkskachel warmt, kunnen terecht staan wegens het plegen van diefstal van warm te. Volgens pleiter kon dit nimmer vallei! onder art. 310 W S. Hij concludeerde dan ook tot vrijspraak, subsidiair een licht# geldboete, daar de schade, die de fabriek geleden zou hebben, al zeer gering is. De uitspraak is over veertien dagen. N.T. Vei. Rotteidemech-Hoielad-Tooneel. Maandag 30 dezer, geelt dil gezelschap in onzen schouwburg een opvoering an Bruine Suiker", het 'aardige blijspel van Lady Lever, met Annie van der Lugt Melaert-van Ees in de hoofdrol. Hel zal dien avond de 136sle opvoering van dit stuk zijn, waarin mede optreden de dames:- W, Schwalb—Weiman, J. de Boer—van Wal- raven, J. Broedelel, Juliette Roos, en d« heeren: H. Schwab, J. Reule, H. van E^ P. Bron, A. Roemer, J. t. d. Linden, E. P«A« mer» e.a. Regie: Herman Schwab.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9