AGENDA. BUITENLAND. DE HYGIENE BIJ DE HUIDVERZORGING. TELEGRAMMEN. Donderdag. Kloksleeg 23: Wetenschappelijke voor dracht over he tKatholicisme door prof. J. P. Verhaar, van Warmond. C uur. Nutszaal: Vergadering Ver. tot Bcv. der Bouwkunst. 8 uur. Rijksmuseum van Oudheden (Rapenburg IS): Lezing prof. dr. G. Steindorff uit Leipzig over Egyptische Kunst." Stadazaal: Vocaal concert „Sursum Corda." 8 uur. Volkshuis: Cursus natuurkunde. 8 uur. Vrijdag. Gebouw Breestraat 27: Alg. ledenverga dering Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reu ven»". Halfvijf. „In den Vergulden Turk": Alg. ledenver gadering Leidsche „Kunstkring voor Allen". Kwartier over 8 uur. „Jeruël" (Groenesteeg 16): Lezing met Rëhtbeelden vanwege den Zakbijbelbond. 8 uur. ,,Phebe": Spv. de heer De Jong. 8 uur. Nutszaal: Lezing voor de afd. Leiden ran den Ned. Ohr. Vrouwenbond. 8 uur. Schouwburg: De Co-oprea-tie „Beatrijs". 8 uur. De avond-, nacht -en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag S3 tot en jaet Zondag 29 Nov. a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren G. F. Reygt, Steenstraat 36, tel. 136; en A. J. Donk, Doe- xastvaat 31, tel. 1313. De apotheek van de „Hulp der Mensck- heid", Hooigracht 48, i9 altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.ra 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. Ie vormen of anderszins, dan zou zijn af deeling, Zoeterwoude, zich willen terug trekken. De voorzitter deelde hierop mede, dat het wel degelijk in de bedoeling van het voor- loopig comité ligt om iets verder te gaan; in de toekomst zou het bijv. gaarne een meer- dero uniformiteit ten opzichte van de regle menten vastgesteld zien. Door diverse afgevaardigden werd er op aangedrongen om eerst het voorstel, zooals door de commissie is vastgesteld, te behan delen en in stemming te brengen. Na langdurige besprekingen besloot mm zich voorloopig alleen te bepalen tot over name van leden, die van woonplaats ver anderen. De heer v. d. Wiel las vervolgens ec..i concept-reglement voor, bestaande uit een vijftal artikelen, die den grondslag kunnen .'vormen voor de gewenschte federatie, om e.v. later nieuwe besprekingen te kunnen houden. Dit concept-reglement werd door do vergadering voorloopig goedgekeurd cn zal. na aanvulling met cenige nieuwe artikelen, die er noodzakelijk bijbehooren, in de vol gende vergadering ter algemeenc goedkeu ring worden aangeboden. Besloten werd voorts het voorloopig co mité met do leiding van zaken te belasten lot de volgende vergadering, waarvoor aan alle vereenigingen uit den omtrek een con- rocatie zal gezonden worden, vermeldende het concept-reglement, zooals dit door In i comité zal worden samengesteld. Na de rondvraag werd de vergadering ver volgens door den voorzitter gesloten. Tweede Volksbijeenkomst. Moeten wij het eigenlijk nog zeggen df«{ het gisteravond vol was in de SLadszaal bij flezo tweede Voikvbijecnkomst in het winter seizoen '25'26? Ons dunkt van niet omdat *oo langzamerhand ieder wel weet dat de (Volksbijeenkomsten staan in het centrum 'eencr zeer groote belangstelling, welke zij Tuiraschoots verdienen en welke zij zich tel kens weer volkomen waardig welen le m.i- ken, dank zij de activiteit der commissie, die overal medewerking weet te verkrijgen hetgeen een kunst c-p zichzelf i9 en die steeds voor een keurig verloop weet zorg le dragen. Zóó zijn deze bijeenkomsten ware ontspanningsavonden geworden, en zóó blijft ook de toeloop \an het publiek, jaar-in- jaar uit, weer even overstelpend. Zelfs het zeer slechte weer heeft daar gisteravond hocl weinig afbreuk aan kunnen doen. Bui len, voelde men zich eenzaam en koud binnen was liet vol, warm en gezellig, ter wijl de stemming geen enkele maal werd verstoord. Het waren ditmaal het mandoline- gezelschap „Erebus Ui po'' en mej. Corrie de Wekker, die op zich hadden genomen dm avond te vullen, en zij hebben zich tot ieder* tevredenheid van hun taak gekweten. Trou wens: wij hebben ook geen moment anders verwacht. Zooals gewoonlijk zullen wij ook thans van het programma geen uitvoerige bespre king geven. Laat ons daarom volstaan met te zeggen dat „Krêbusllipo" op goede wijze een negental nummers ten gehoore bracht, waarvan vooral nurimer twee ,.L' lie En- ehanté", een ouverture van Joh. B. Kok, spe ciale vermelding verdient Er was veel ap- piau«., en de krans, welke namens de com missie weid overhandigd, was dan ook zeer wel verdiend. Ook mej de Wekker werd niet Vergeten Zij had niet minder dan zeven ver- 80lullcnde dansen op haar program staan en kroee voor do aardige, vertolking er vin fraaie bloemen. Zij werd in verschillende nummers terzijde gestaan door mej C van Staveren, Wies Oltmans, Willy Dieben en do hoeren Zirkzec, De la Court en Goedb'o-d die begrijpelijkervri/a in. do huldiging hob ten gedeeld. Vier zilveren jnbilea. lipt is vandaag weer eens een echte jti- biteum-dag; niet minder dan vier jubilaris sen lollen wij onder onze ingezetenen. fn de eerste plaats was het heden 25 jn.tr geleden, dat de heeren R Akkerman en A. Crama in dienst kwamen bij de heeren Bat- teljee 011 Torpstra boekhandelaars en uit gevers. Oude Rijn 39. alhier. Hoewel de za ken van de heeren Batleljee en Terpstra se dert een jaar zijn overgegaan aan de Naam- looze Vennootschap Aigemeene Boek- ea Handelsdrukkerij voorheen Batteljee en Terpstra, meende de directie dezer N. V. het heuglijk feit van heden toch niet onopge merkt voorbij ta mogen laten gaan. De hee ren Akkerman en Crama werden hedenmor gen door de directie ten kantore hartelijk toegesproken en gelukgewenscht met hun jubileum, waarbij de tvensch werd uitge sproken, dat zij nog een reeks van jaren met dezelfde ambitie, opgewektheid en nauwge zetheid hun krachten aan de zaak zullen blijven geven. Als stoffelijk blijk van waar deering werd den jubilarissen door den di recteur elk een enveloppe met inhoud over handigd. Het personeel gaf van zijn belangstelling blijk door het aanbieden van bloemen, na dat de heer Van der Ham hen beiden mede namens de collega's hartelijk had toege sproken. Den verderen dag hadden de jubilarissen vrijaf om het feest in den hui6elijken kring te vieren. Ook mej. S. J. Cuper viert vandaag feest; zij herdenkt namelijk heden den dag waar op zij voor 25 jaar in dienst trad Bij de N.V. Sajetfabrieken P. Clos en Leembruggen. Al die jaren verrichtte zij vol ijver en met op gewektheid haar werkzaamheden in de op- makerij, steeds tot groote tevredenheid van haar supérieuren. Zooals bij deze fabriek bij dergelijke ge legenheden te doen gebruikelijk i3, werd de jubilaresse hedenmorgen ten kantore van den directeur ontboden, die baar met eenige hartelijke woorden van waardeering de tra- ditionee'e enveloppe met inhoud overhan digde en haar den verderen dag vrijaf schonk om het feest in intiemen kring te vieren. Tenslotte herdenkt nog de heer M. Mulder wiens porlret wij hieronder afbeelden, agent van politie eerste klasse, den dag. dat hij 25 jaar geleden in gemeentedienst kwam. De bast M. MULDER- Na eers! gedurende negen jaren werkzaam Ic zijn geweest als nachtwaker aan het ge slicht .Endegeest" ging hij in 1909 over in politiedienst, zoodal van een politie-jubi- leum als zoodanig niet gesproken kan wor den. Bovendien wordt de feestvreugde van dezen dag nog verstoord, doordat de jubila ris al sedert een halt jaar wegens ongesteld heid op non-activiteit is gesteld. Hedenmor gen werd de jubilaris door den burgemees ter als hoofd der politie len Stadhuize toe gesproken, die zijn hartelijke woorden ver gezeld deed gaan van de gebruikelijke enve loppe met inhoud. Vervolgens werd de ju bilaris nog gecomplimenteerd door den com missaris van politie, den heer P. Stapel, ter wijl lal van collega's hem nog persoonlijk aan zijn woning kwamen gelukwenschen, zoodat deze dag voor den heer Mulder toch nog een blij verloop had. Bibliotheek van Dierenbescherming. Men kan niet zeggen, dal het bestuur van de afdeeling alhier van do Ned. Vereeniging van dierenbescherming stil zit. Evenals vo rige jaren was zij ook dit jaar weer ijverig bezig, in dien ijver gesteund door vete die renvrienden. Zoo is het der afdeeling nu weer gelukt de toestemming vap het besluur der Openbare Leeszaal „Reuvens", aan de Brccstraal, le verkrijgen tot het inrichten van een bibliotheek op dierkundig en dier- bcschcrmend gebied. Zij kreeg in de zaal voor kinderlectuur de beschikking over eenige ruimte voor jeugdboekwerken, terwijl de overige werken op meer wetenschappelijk gebied, zooals over vivisectie, vegetarisme, enz., in de groote bibliotheek werden op genomen, alles te zamen ongeveer 65 num mers. Velen hebben meegewerkt om tot dit resultaat te komen, o.a, de dames Suze Groshans, Sanders v. Loo, Frl. E. des Tombe, de heer Felix Orlt, de Ned. Ver. lot besch. van Vogels, het bestuur van het „J. C. v. d. Hucht-fonds" en ook zeer veel Leidsche dierenvrienden, die allen veel voelen voor het idee om aan de kinderen reeds vroeg liefde voor, kennis van en medelijden met het dier In te prenten. De afdeeling hoopt, dal nog velen beslui ten kunnen om boeken op dit gebied af te staan ten behoeve der jongeren, die ze dan uit de bibliotheek mogen lezen. Mevrouw Jonker, Hoogewoerd 135, zal zeer gaarne de hoeken in ontvangst nemen. Voor het examen keurmeester post duiven, afgenomen door de examencommis sie van de groep van Keurmeesters, is to Maassluis geslaagd voor diploma A en B Scboonbeidsklasse en Vliegklasse, de heer Tb. J. Wcrler, alhier. Bij hel bestuur van de winkelweek NiViBo komen meerdere klachten binnen r.aar aanleiding van den door dit besluur uilgeschreven raadsel-wedslrijd, die erg moeilijk schijnt te zijn. Om den diversen oplossers tegemoet te komen, deelen wij nog mede, zulks m over leg mei hef besluur .dat de samen te stellen zinspreuk vier roode en twee zwarte hoofd letters bevat en uit vier regels bestaat, elk aanvangende met een roode hoofdletter. Om het nog gemakkelijker te maken, verklap pen wij U stilleljes den eersten regel; zij luidt: „fn het Centrum vindt U"verder zwijgen wij; wit U er vindt moet U zelf maar zoeken. Op veler verzoek is het lijd- slip van sluiting der inschrijvingen uilge- steld en thans bepaald op Maandag 30 Nov., middags te twaalf uur. Vol moed dus thans maar weer aan hel werk. Door den storm is gistermiddag te circa halfvijf van het perceel Narmslraat 34, bewoond door de famile P., het dak in gestort. Ook de aangrenzende daken be kwamen door het neervallend gesteente schade. De bewoners namen de vlucht en werden bij familieleden onder dak gebracht. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Gistermorgen is de 29-jarige Samuel M., werkzaam bij de N. V. Hollandsche Construstiewerkplaafsen aan den Heerenweg getroffen door een ijzeren schuifdeur, waar door hij bloedend aau het hoofd werd ver wond. Na door den E.H.D. ter plaatse le zijn verbonden, werd hij Ier verdere be handeling naar hel Elizabethsgesticht over gebracht. Gistermiddag, omstreeks halfdrie, reden op de Steenstraat drie auto's achter elkaar. Doordat de voorste auto plotseling stopte, rted de derde auto, bestuurd door W. H., tegen auto nummer twee, tenge volge waarvan de koplampen en de radia- teur van het achterste voertuig werden be schadigd. Gisteravond werd de brandweer hier ter stede lot tweemaal toe gealarmeerd voor een schoorsteenbrand. De eerste, die plaats had ten huize van den heer H. L. v. T., aan de Oegstgeesterlaan, bleek geen schoor steenbrand te zijn, doch was veroorzaakt door den hevigen storm, die de schoorsteen vernielde, waardoor deze verstopt raakte en de kamer plotseling vol rook stond. De tweede had te circa halfnegen plaats ten huize van den lieer J. A. v. V., in de Schutterstraat. In geen van beide gevallen behoefde echter door de brandweer geen water te worden gegeven. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Slotavond Dei Blane Vogel. De tweede voorstelling van Der Blaue Vogel gisteravond, tevens do slolvoorstelling in ons land, heeft den indruk van den eer sten avond volkomen bevestigd. Het over- groote deel van het nieuwe programma be stond uit goede èabaxetnummers, meer niet. Aardig, friseh cn mooi van kleur, van aan kleeding etc., maar zonder dieperen onder grond. Noemen we daarvan Mu-Fa, de Cir cus-scène, de Russische poppenkast Wanka- Tanka en die Drei Trommler. Alles keurig en met menige ingenieuse vondst, doch zon der innerlijke ontroering Het laatste was er wel in Und das Leben siegl", een Russisch gevangenen-lied uit de negentiger jaren. Dat ontroerde en greep aan evenals nogmaal Leierkasten en die Wolga- schlepper, de beide hoofdnummers van den eersten avond, die werden herhaald. Im Monat Mai en Abendglocken deden het wel, goed aangekleed als anderszins, als zij waren, terwij] ook Die Traurige Prinzessin een aardig beeld gaf, primitief cn kinderlijk van aanslag, eigenschappen, die een groot deel der voorstelling beheerschten. De dirigente gaf weer een keurige viool- solo, die met een bouquet beloond werd, terwijl den conferencier en artistieken lei der Jusbny door den heer Gertings een krans ■werd aangeboden onder het uitspreken van de hoop, dat het geen „vaarwel", doch een „Tot Weerziens" zou zijn, waarbij de prach tig bezette Schouwburg alleen de loges oens weer uitgezonderd zich van harte aansloot. 41Ue STAArSLOTERI I. Treklioe van Donderdag 26 Nov. le klasse 4e lijst. Hooge prijzen. 11648 1000, Prijzen van ƒ20. 533 583 695 1017 1269 1283 2030 2235 2495 3111 3673 3801 3948 4183 4185 4420 4502 4706 4740 4925 4950 5081 5091 5369 5758 5801 6302 6311 6624 6675 6784 7052 7675 7834 8161 8668 8780 9165 9475 9793 9825 10335 10446 10457 10598 10679 10924 10977 11060 11120 11406 11952 12089 12162 12196 12299 12668 12685 12863 13212 13625 13640 13679 13779 13803 13837 13866 13906 14106 14275 14409 14423 15443 15559 16030 16437 16505 16626 16688 16758 17306 17425 17535 17776 17986 18140 18286 18330 18562 18822 19083 19261 19394 19719 19916 20694 20744 20895 le klasse 3e lijst: 16138 m.z. I513S. DE ALGEMEENE TOESTAND. Ontwapening. Gemeld wordt, dat de speciale commissie van den Volkenbond, nan welke is opge dragen, den Raad, wanneer deze in Dec. bijeenkomt, rapport uit te brengen aan gaande de methode, die het best kan wor den aangewend door den Bond, om een ont wapeningsconferentie voor te bereiden op 3 Dec. zal bijeenkomen. De toekomstige vorderingen der ontwapeningsbeweging zul len afhangen van den weg, gevolgd door de vergadering van den Raad, aan wien de adviezen dezer speciale commissie zul len worden voorgelegd. Indien de adviezen worden goedgekeurd, welke inhouden, dat door den Raad een nieuwe commissie zal worden ingesteld ter vervanging van de huidige, zal, naar men aanneemt, de nieuwe commissie gedurende den winter bijeenko men en den Raad van den Bond van tijd tot tijd verslag uitbrengen, omtrent de ge maakte vorderingen. Het blijft te bezieu, ol men voldoende zal zijn gevorderd, om het bijeenroepen eener ontwapeningsconferen tie mogelijk te maken, alvorens de verga dering in Sept. 1926 bijeenkomt, maar zov dit niet het geval is, is het bijna zeker,, dat de zaak op die vergadering verder zal wor den besproken. DUITSCHLAND. De crisis en haar oplossing De salarissen van het Rijkspersoneel. Stresemann is wat overwerkt en moet eenige dagen het bed houden. Luther doet nu Locarno verder af. Het is nog uiterst onzeker, op welke wijze de Duitsche regeeringscrisis zal wor den opgelost. Officieele besprekingen heb ben de groote parlementaire groepen nog niet gevoerd. Wel hebben hun leiders zich reeds onderling in verbinding gesteld. Zoo wel de Duitsche Volkspartij als het Cen trum en de democraten blijken aanhangers van een groote coalitie te zijn. Zij beschou wen een dergelijke samenwerking als een natuurlijk ïesultaat van de tegenwoordige binnenland9che politieke ontwikkeling. Daarentegen schijnen de sociaal-democraten er nog niet veel voor te voelen weer tot re- geeringspartij te wórden bevorderd. Zij be weren, dat gedurende dc.i komenden winter de noodlottige gevolgen van de met de hulp der Duitech-nationalen gevoerde eco nomische regeeringspolitiek bemerkbaar zullen worden en zij zullen hiervoor geens zins aansprakelijk worden gesteld. Een de- fnitief besluit heeft de sociaal-democrati sche fractie echter nog niet gevat. De huishoudelijke commissie uit den Rijksdag heeft beraadslaagd over de even- tueele verhooging der salarissen van de rijksambtenaren en beambten Staatssecre taris dr. Fischer zeide, dat, hoezeer hij den noodtoestand van vele beambten betreur de, hij geen positieve voorstellen kon doen zoolang niet de middelen ter dekking aan gewezen werden. Rijkskanselier Lulber zeide daarna, dat hij de commissie ver zocht de regeling van deze zeer moeilijke en verstrekkende aangelegenheid aan de nieuwe regeering over te laten, die hij niet bij voorbaat wenschte te binden, door te elfder ure getroffen beslissingen van een scheidende regeering. Niettemin nam de commissie een voorstel van den socialist MüllerFranken aar», waarin de wensch uitgedrukt werd, dat alle politieke partijen zich zouden vereenigen, om ondanks de aanstaande aftreding van de regeering, een uitweg te vinden, zoodat de ambtenaren en beambten nog voor Kerst mis ovef een voorloopig voorschot zouden kunnen beschikken. FRANKRIJK. De crisi» nog niet opgelost. Syrië's verlangen. Na Schrameck, Briand, Chautemps en Bé- renger geraadpleegd te hebben, deelde Dou- roer aan Doumergue mee, dat hij het bezoek dat hij hem 's ochtends brengen zou, tot 's middag9 uitstelde. De indruk in de Kamer was toen reed9, dat Douraer ernstige moei lijkheden ontmoet, die hem zouden dwingen om van de vorming van een Kabinet af te zien. De socialistische radicalen zouden van meening zijn, dat de financieel-politieke op vattingen van Dourner le veel afwijken van du opvattingen van hel kartel en zij zouden dan verder de mogelijkheid overwegen van een Kabinet-Briand met medewerking aller elementen van het kartel met inbegrip der socialisten. En aldus is geschied, 's Middags legde Doumer de opdracht tot kabinetsformatie neer. Doumergue heeft daarop Herriot onlboden, die de opdracht aanvaardde. Maar de raad der socialistische partij be sloot met 1310 stemmen dat de partij niet aan een kabinet zal deelnemen zulks te gen de Kamerpartij in. Of Herriot daarin slagen zal, i9 nog de vraag. Volgens mededeetingen uit Arabische bron zijn dezer dagen in Zwitserland niet-offi- cieeie. besprekingen tusschen Syrische gevol machtigden en een niet nader aangeduid Fianschman gevoerd. De Syriërs verlangen afschaffing van het mandaat, erkenning van de onafhankelijk heid en ondeelbaarheid van hun land en opneming van Syrië in den Volkenbond. De regeeringsvorm zal door een uit vrije ver kiezingen voortgekomen constitueerende ver gadering worden bepaald. Hunnerzijds zijn de Syriërs bereid, met Frankrijk 'n bondsverdrag voor den duur van 20 tot 30 jaar te sluilen, welk verdrag Frank rijk het recht zal geven met toestemming van den Libanon een vloot-steunpunt te Bei roet en een garnizoen in den Libanon te on derhouden. Bovendien is Syrië genegenw Frankrijk in geval van oorlog Syrische con tingenten ter beschikking te stellen. Zoolang Syrië echter nog niet over voldoende eigen troepen beschikt zal Frankrijk de verdedi ging des land9 tegen aanvallen van' buiten op zich nemen. Syrië is bereid Fransche deskundigen voor het burgetüjk bestuur en voor de militaire africhting te laten uitkomen. ENGELAND. De communisten veroordeeld. De 12 leiders der communistische pariij, tegen wie gedureDdt- 8 dagen een proces wordt gevoerd, omdat zij beschuldigd zijn van het samenzweren tot het publiceeren van oproerige geschriften, zijn door de jury op alle punten schuldig bevonden. Vijf hunn-:-r werden veroordeeld tot J2 maanden gevan genisstraf onder politieke regime. Zij waren reed9 eerder veroordeeld. De andere zeven werden tot zes maanden veroordeeld ond°r politiek regiem. Toen de rechter het vonnis over de com munisten velde, verklaarde hij dat uit het getuigenis duidelijk was gebleken, dat be klaagden tot een onwettige partij behoorden en onwettig werk verrichten, waaraan een einde moest worden gemaakt. GRIEKENLAND. Het conflict met Bnlgarije. Volgens de „Secoio" heeft de commissie van den Volkenbond tot onderzoek van het Grieksch-Bulgaarsche conflict een voor Gr,e- RECLAME. Ruwe of springende huid, rood gezicht ol roode handen, vurige uitslag of andere onregelmatigheden der huid, zijn heel vaat het gevolg van een verteerde of een ver waarloosde huidverzorging. Van het meesle helang is het daarom, voor de verzorging der lichaamsteint een middel te kiezen, dat do huid inderdaad beschermt en het weer standsvermogen ervan verhoogt. Zoo'n mid- dei bezitten wij ontegenzeggelijk in Keizer- Borax, hetwelk bij dagelijksche toevoeging aan het wasehwater, de teerheid en het jeugdig uitzicht der huid bevordert, de ge- zichtspieren versterkt en rimpelvorming voorkomt. 7121 Gegarandeerd zuivere Keizsr- Borax woidt nooit 1 o 9, maar alleen en uitsluitend in de bekende roode cartons met handelsmerk: knielende vrouwenfiguur, geleverd door de firma Ileinr. Mack Nachf., Dim a/D. keniand ongunstige beslissing genomen. Naar verluidt moet dit land aan Bulgarije 152:000 Engelsche ponden schadeloosstelling betalen. VEREENIGDE STATEN. Hoe „droog" Amerika ls. Het dep!, van justitie naakt bekend, dat sedert de invoering van het drankverbod in de V.St. wegens overtreding daarvan, 154,772 personen zijn veroordeeld en 7414, beschul digd wegens drankdelicten zijn vrijgespro^ ken. Er is voor een totaal van 30,000,000 dol lar aan boete opgelegd, terwijl 12.000 jaar ge vangenisstraf is opgelegd. Hel' zijn officieels cijfers! 1 De onderteekening van het Verdrag van Locarno. LONDEN, 26 Nov. (V.D.) Het kan thans vrijwel zeker geacht worden, dat de onder^ teekening van de Locarno-verdragen op het ministerie van buitenl. zaken Dinsdagmor-. gen a.s. in bijna, zoo niet in alle gevallen zal geschieden door de ministers, die de overeenkomsten te Locarno namens hunne: regceringen hebben geparafeerd. De Fransche crisis. PARIJS, 25 Nov. (Havas). Om halfelf he. denavond had Herriot een bijeenkomst met de leiders der groepen van het kartel en van de democratische linkerzijde van den se naat om de kwestie van deelneming der ver schillende meerderheidsgroepen aan de re- geering te overwegen en een gemeenschap^ pelijk financieel politiek program op te stel len. Herriot zal eerst later zijn medewerkers kiezen. In bovenbedoelde vergadering vroeg Har riot de medewerking zonder reserve van alle meerderheidsgroepen van het kartel en deed hij een beroep op de socialisten. Deze laat- sten zullen Herriols voorstellen vanochtend voorleggen aan de parlementaire groep en aan dë socialistische bestuurscommissie die daarover een besluit zullen nemen. Herriot beeft,aan een technische commissie opge dragen met.spoed een financieel program ma samen te stellen. Herriot heeft ook zijn vroegere medewerkers Daladiax, Chautempi Renault, Dumcsnil en Francois. Albert ont vangen. PARfJS, 26 Nov. (Havas). De socialisten, boe wel met klem verklarend met Herriot te sympalhi9eeren weigeren zitting te nemen in het door hem te vormen kabinet. De veroordeeling der Engelsche communisten. LONDEN, 25 Nov. (Reuter). MacDonald, Snowden, Thomas en andere leden der Labourpaxty hebben in het Lagerhuis een motie ingediend welke Dinsdag zal worden behandeld, waarin wordt gezegd, dat het optreden der regeering bij de vervolging van leden der communistische partij een schen ding is der traditioneele Britsche rechten in zake het vrije woord en de vrije meenings- uiting. Poolsche regeeringsverkiaring. WARSCHAU, 25 Nov. (Wolff). Minister president Skrzynski deed in hst Sejm voor lezing der regeeringsverkiaring. Alle groote partijen moeten samenwerken om door on middellijke maatregelen de economische crisis te bestrijden. De regeering zal zich beijveren de koers van de zlety te handha ven en geon nieuwe inflatie toelaten. Zij is niet voornemers op de militaire begrooting speciale bezuinigingen aan te brengen; de bezuinigingen zullen over alle departemen ten, gelijk matig worden verdeeld. De betrekkingen met Frankrijk waren nooit beter en. hartehjken dan thans, en hij was overtuigd, dat Locamo de verhouding tot Duitschland zoodanig had beïnvloed dat beide nabuurstaten daarvan de voordeelen zouden ondervinden. De Spaansche stellingen overstroomd. BERLIJN, 26 Nov. (V.D.) Uit Madrid wordt gemeld dat de Spaansche stellingen bij Te- tuan en Ceuta tengevolge van de hevige stormen gepaard gaande met een wolkbreuk overstroomd zijn. Het verkeer Ceuta-Tetuan is verbroken. Ziwaï Pasha overleden. BERLIJN. 26 Nov. (V. D.). Uit Cairo wordt gemeld dat de Egyptische Minister-president Ziwar Pascha overleden is. De koning van Siam. f BANGKOK. 26 Nov. (Reuter). De konintf van Siam i9 overleden. Zijn vroegere broe der is opvolger. i De Mesicaansclia petroleum. MEXICO, 26 Nov. (Reuter). De Kamer heeft de petroleum-wet met 1383 stemmen in eerste lezing aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2