No. 20154. LEIDSCH DAGBLAD. Maandag 28 November Derde Blad. Anno 1925. BINNEN! AND. St. Nicolaas-Cadeau LUXE DOOS v. ROSSEM'S TABAK GEMENGD NIEUWS. Rede van mi. Maichani. In de vergadering van den Vrijzinnig-De- mocratischen Bond, te Rotterdam, heeft ujr. H. P. Marchant eeD rede gehouden over den politieken toestand van het oogen- >lik. Nadat de druk-bezochte bijeenkomst door fleD voorzitter, mr. Werker, was geopend, irerd mr. Marchant door leden van de Rot- lerdamsche afdeeling gehuldigd met zijn [ilveren parlementaire jubilé. Dit ging ge- paird met de aanbieding van een groot )loemstuk in den vorm van een weegschaal, ivmbool der gerechtigheid. Met applaus begroet, ving mr. Marchant Jiierna zijn rede aan. Allereerst ging spr. in zijn inleiding het incident Colijn-Marchant na Spr. eischte Yin den minister-president dat deze van nebter de Regeeringatafel zou erkennen aan ieder volksvertegenwoordiger verplicht to lijn te antwoorden uit hoofde van zijn plicht Pan is het conflict uit de wereld, dan is de grondwet gered. Als Colijn niet weggaat, gal spr. hem dwingen dat to zeggen. Waar gaat het heen, zoo vraagt spr. zich af, als men niet zoo sterk op zijn stuk staat 1 Het Nederlandsche volk duldt niet de allures van Benito Mussolini (daverend applaus). Spr. komt dan op de beslissing van het amendement-Kersten, de opheffing van het pauselijk gezantschap. Spr. zet eerst in het kort de geschiedenis van het gezantschap uiteen. Om diplomatieke redenen werd het tijdelijk gezantschap in 1920 omgezet in een vast. In 1915 werkten de C.-H.'s mede aan de instelling van het tijdelijk gezantschap. !n 1920 waren zij tegen het vast gezant schap. Door te stemmen tegen de motie- Dresselhuys tot continuatie van het tijde lijk karakter, hebben zij echter de gelegen heid verzuimd om het tijdelijk karakter te rug te krijgen. Principfeele bezwaren hadden wij tegen het gezantschap niet. Wij gelooven, dat een Roomsch-Katholiek ook Nederlander is. In 1925 kwam die schalk uit Ierseke, die gijn zetel alleen dankt aan zijn optreden iegen de Katholieken, met een amende ment. Wat moesten de V.-D. nu doen Een moeilijk, een lastig geval. Maar de oplos sing is ons gemakkelijk gemaakt. Den heer Schokking had spr. al reeds eer doen voe len, dat met zijn amedement van dezelfde Strekking het lot der Regeering was gelegd iu handen der linkerzijde. Vóór de stem ming werden we allen in den ban gedaan door Mgr. Nolens. Tegenover de Christ.- Hist. had dat dreigement zin. Zonderling Was dit dreigement echter tegen de Vrij zinnig-Democraten. Stel, dat we gebogen hadden. Dan was de coalitie heel gebleven en dan kwam samenwerking toch niet van pos. Spr. begrijpt dus niet, hoe het dreige ment van Nolens tegen de V.-D. kon gcl- w ln verband met het verlangen van ons ÉA&r opheffing der coalitie, was die verkla- Aig van Mgr. Nolens als het in de hand geven van het middel om die coalitie kwijt te raken. Hadden wij dan om het gezant- ichap de coalitie moeten sparen En nu de verantwoordelijkheid T De meest verantwoordelijke is volgens spr. Colijn. Men wist wat de O.-H 's zouden doen bij iets, wat zeker komen zou. Spr. begrijpt niet de houding van Colijn om onder zulke verhoudingen bij de Kroon met dat mini sterie voor den dag te komen. Maar spr. vraagt zich ook af, wat deed Oolijn te formeeren na 1925 De uitslag wees aan, dafcmen Colijn niet wilde. Op hem kwamen zeer vele stemmen van buiten de A.-R. kringen. Wat bewijst dat? Dat het verlies in zijn partij nog grooter was, dan de cijfers aanwezen. Volgens spr. had Colijn geen opdracht mogen aanvaarden. Be Katholieken hebben zijn naam bij de verkiezingen op den achtergrond gehouden. En waarom aanvaardde Colijn die op dracht? Do formatie was eigenlijk al be klonken vóór de verkiezingen. Hij voelde rich toen reeds baas over de Katholieken. Juist dingen, die de Katholieken in het hart. raakten, werden op den Utrechtschen Landdag vóór de verkiezingen door Koo ien reeds als van minder beteekenis bespro- |ken Wilde hjj zijn portefeuille niet losla ten! Op de vergadering in den Dierentuin hi Den Haag, dadelijk na de verkiezing, **rd Rutgers reeds genoemd een aanstaand Medewerker van Colijn e hebben nu de crisis, wat moet er nu lebouren en wat is de taak der Vrijzinnig- Bemocraten Spr. wijst op de convictie bij alle par tijen, dat, zoo mogelijk, een parlementair kabinet moet gevormd worden. ^rat ia in de coalitie het zwakke punt. Bat ze boven de 50 moet blijven. Iedere Partij moet dus zorgen zooveel mogelijk zetels te krijgen. Daardoor is noodig con currentie van A.-R. en G.-H. tegen Kersten cu Lingbeek. In den verkiezingsstrijd moe- teo zij zich toonen de vijanden der Room beken. Naarmate die actie veld wint, wordt U 'erhoudiDg tusschen Protestanten en Katholieken in de coalitie moeilijker. Dat ja het noodlot der coalitie. Zoo werden de kiezers opgeroepen tegen Rood en Rome 60'begon de coalitie te rusten op een val- ■chen grondslag. Hoe moet deze crisis nu worden opgelost opr. neemt allereerst aan, dat ter rechter- 2,Jae niet voorzit, wat gedaan is bij de ^lootwetcrisis: elke Regeeringscombinatie onmogelijk te maken, zoodat de Koningin ri gedwongen wordt het ontslag aan te hojnen. Spr. gelooft, dat de Katholieken Zuilen volharden in hun houding om geen wtting te nemen in eenig kabinet met 0.- ri s. Spr. gelooft echter niet dat de Katho- ei) zullen volharden bij hun voornemen "•h zich afzijdig te houden. RSpr. wijst op de uiting van mr. Loeff, dat s deel uitmaakt van het parlement zich aan de parlementaire pliohten mag onttrekken. Dit gold tegen de S.D.A.P. in 1913 bij de poging tot formatie van het ka binet-Boe. Spr. ging na welke mogelijkheden er be staan tot vorming van een parlementair kabinet. 1. Soc.-Dem., Vrijz.Dem. en Kath. 3. Katholieken, Anti-Rev. en Vrijheids bond. 3. Een kabinet steunend op minderheden ofwel A.-R. en Kath. A.-R. en O-H. (met of zonder V.-B.) S.D.A.P. en V.-D. Andere mogelijkheden tot vorming van een kabinet op parlementairen grondslag bestaan er niet. Spr. noemde alle formaties onmogelijk, ook dat van A.-R. en R.-K. Want spr. wilde Mgr. Nolens alvast verzekeren, dat de lin- kei zijde aan zulk een kabinet een zeer kort leven zou verschaffen. Een minderheid9-bezuinigingskabinet zal zoo korten leeftijdsduur krijgen, dat het niet aan de bezuiniging kunnen beginnen. Moeilijk zou zijn vol te houden een ka binet van V.-D. en S.D.A.P. Heel andere zou het zijn, als de Katholieken daartoe toe traden De levenskansen zouden belangrijk zijn versterkt. Die formatie is r«eds voor speld door Kerdijk. Dat kabinet moet toch komen op den duur. Hoe lang zal men den weerstand volhouden Het zou niet van staatkundig inzicht getuigen zulk een for matie terug te stooten. De bezwaren, die de Katholieken daartegen aanvoeren, be staan er volgens spr. niet, omdat de Katho lieken er loch ook nog zijn in die formatie. De Katholieken zullen in die Regeerings- meerderheid toch kunnen borg staan vi*>r de christelijke grondslagen van ons volk en voor de heiligheid van het huwelijk. Juist zij ,die het huwelijk als een sacrament be schouwen. Want doordat zij de helft vormen van die meerderheid, valt die meerderheid bij hun verzet hunnerzijds. In het wapen van dit nieuwe kabinet zal dit teeken moeten staan. Spr. plaatst op zijn spreekgestoelte de weegschaal Prof. Aalberse heeft over spr. gezegd: „qui casse, paifc." Maar van hem had spr. eerder verwacht een zucht van verluchting bij den val van het regime-Colijn. Mgr. Nolens is een machtig man en hij is een sympathiek man. Wij wilden echter de coalitie uiteen hebben. Zouden de O.- H.'s minder antipapist zijn geworden als wij het amendement hadden laten kelderen 1 Integendeel. Wij hadden dén C.-H.'s juist de gelegenheid geboden nog meer antipa pist te worden zonder de coalitie te ver breken. Spr .wil zich aan geen verantwoordelijk heid onttrekken. Doch spr. wil niet dieneo als proefkonijn voor een stelsel, waarvan men de mislukking beoogt en voor experi menten, waarmede men den weg wil banen tot herstel der coalitie. Wat zal Nolens zeggen? „Wie niet hoo- ren wil, moet voelen". Hij bedenke, dat ook op hem rust de parlementaire verant woordelijkheid, evenals op spr. zelf. Een isolement is reeds in 1913 door Loeff veroor deeld. Zou het den Katholieken bevredigen Het zou strompelen blijven. In de politiek moet men nooit zeggen: „dat nooit!" Mvm is niet vrij, omdat men niet alléén is. Zelfs de machtigste niet. Elke jacht naar Regeeringszetels is ons vreemd. Met onze kleine macht konden wij bereiken, dat met onze meeningen werd re kening gehouden. Achilles en zijn vrienden moeten echter weten, wat zij versmaden als hij in zijn ten?; blijft mokken. Als grondslag voor overleg hebben wij een program te ontwerpen, geen Vrijz.-De- mocratisch, geen Katholiek, geen Soc.-De- mooratisch program, maar een program, waarop alle democraten zich kunnen veree- nigen. Na een korte toelichting, waarin werd go- wezen op den nog zorgvollen toestand van 's lands financiën, welke tot voorzichtig heid maant, las spr. volgend programma voor: 1. Het onrecht, den ambtenaren, bedoeld in het voormalig artikel 40 van het Bezoldi. gingsbesluit door intrekking daarvan aan gedaan, zal na georganiseerd overleg op redelijken grondslag zooveel mogelijk wor den hersteld. Het streven zal zijn, door beperking van het aantal ambtenaren een redelijke bezoldiging voor allen mogelijk te maken. Een van de middelen hiertoe is, de aanstelling van nieuwe ambtenaren zooveel mogelijk te vermijden. 2. De Verdedigingsbelasting II wordt ge handhaafd. Indien verlaging van den alge- meenen belastingdruk mogelijk blijkt, zal in de eerste plaats zijn te streven naar ver lichting van druk op de kleinste inkomens en op de groote gezinnen. 3. Ter bereiking van een spoedige intre dende vermindering van Staatsuitgaven zal de reorganisatie van den Staatsdienst krachtig worden aangevat. Aan de taak om een algemeen overzicht te verkrijgen over mogelijke inkrimping voor bepaalde onder deden, zal door een beter georganiseerden bezuigingsdienst worden voortgewerkt. Waar bezuiniging op bepaalde onderdeelen door dit onderzoek te verwezenlijken is ge bleken, zal aan beperkte commissie wor den opgedragen, die inkrimping voor te be reiden, zoo noodig met voorstellen tot wij ziging der wetgeving. Deze commissies zul len omtrent de verschillende onderdeelen op korten termijn rapporteeren. 4. Zoo spoedig mogelijk zal worden on derzocht welke indirecte productieve wer ken voor uitvoering het eerst in aanmer king komen. De uitvoering zal niet afhan kelijk worden gesteld van een overschot op de gewone middelen. 5. Het bepalen van de positie van Neder land tegenover de vreemde mogendheden zal niet langer berusten op de onderstel ling, dat een zelfstandige weermacht blij vend worde gehandhaafd. 0. De Regeering zal in overleg treden met de Belgische Regeering om wijzigiag te verkrijgen van het met België gesloten tractaat. 7. Het gezantschap van den Pauselijken Stoel wo-dt gehandhaafd. 8. Wijziging van het huwelijksgoederen recht zal worden overwogen ter versterking van de rechtspositie der vrouw. 9. De wetgeving zal worden herzien, met het doel om bepalingen weg te nemen, die publieke functies, welke de vrouw kan ver vullen, voor haar ontoegankelijk houden. 10. Inbreuk op de autonomie der gemeen te zal worden gekeerd. 11. Een Staatscommissie zal worden inge steld om te onderzoeken op welke wijze een minder kostbare toepassing zal zijn te geven aan de beginselen der onderwijs-pa- cificatie, welke ongerept zullen blijven ge handhaafd. 12. Het zevende leerjaar zal worden in gevoerd. 13. De beide militaire departementen worden samengesmolten tot één_ Departe ment van Defensie. Nieuwe aanbouw van marine-materieel blijft achterwege .Het personeelvroagstuk bij de Marine wordt opgelost met ingrijpen de beperking van het Europeesche beroeps- personeel. De formatie van het leger wordt inge krompen. Het militiecontigent wordt ver minderd. Het beroepspersoneel wordt tot het uiterste beperkt. Het vesting8tclsel wordt opgeheven. 14. De dienst van den Waterstaat wordt meer gecentraliseerd. De reorganisatie van het bedrijf der Posterijen^ Telegrafie en Te lefonie wordt voortgezet. 15. De verzekering tegen de gevolgen der werkloosheid wordt wettelijk geregeld. De toepassing der arbeidswet wordt uit gebreid. De sociale voorzieningen worden zooveel mogelijk uitgevoerd door in het maatschap pelijk leven opgekomen organisaties. De als overgangsmaatregel ingevoerde premievrije ouderdomsrente wordt besten digd. De harmonie van belangen in het be drijfsleven wordt bevorderd door regeling van de samenwerking van georganiseerde werkgevers en werknemers. 10. Het Indische Regeeringsbeleid wordt onafhankelijk gemaakt van de ingrijpende bemoeiing der ondernemersorganisaties. Voor zoover een examen is vereischt voor de toelating tot ambten bij het burgerlijk bestuur m Ned.-Indiö zullen dit staats examens zijn Het grondwettelijk voorschrift tot rege ling van de Staatsinrichting van Ned.-In- dië, met overdracht van de beslissing over inwendige aangelegenheden aan de orga nen in Indië zal worden uitgevoerd. Artikel 123 van het Indische regeerings- reglement zal worden geschrapt, met even tueel noodzakelijk gebleken voorziening ter voorkoming van conflict tusschen de ver schillende missiën. Do belastingdruk op de inheomsche be volking in Ned.-Indië zal worden verlicht. Door reorganisatie van het bestuur van Suriname zal het subsidie van Nederland overbodig worden gemaakt. Qui casse, pait! Nu ligt de chèque op tafel. (Daverend applaus). Zal ze in betaling worden aangenomen 1 Onze taak zal minder zwaar zijn aldus spr., als wij ons kunnen bepalen tot con trole. Maar wij zijn bereid en voelen onze verantwoordelijkheid. Voor alle drie de partijen oordeelt spr. dit programma aannemelijk. Laat mgr. No lens overwegen, of aldu9 het algemeen wel zijn kan worden gediend of niet. Zoo niet, dan zullen wij de strijdbijl weer opnemen. En als het dan weer sukkelen blijft, dan zullen wij hem wijzen op dit program en hem toewerpen: Gij hebt niet gewild 1 Dat is onze verantwoordelijkheid. (Lang durig applaus). De heer Vliegen over de Ministercrisis. Het Kamerlid W. H. Vliegen heeft gister avond le Heerlen een rede over de huidige minister-crisis gehouden. Wanneer de R.-K. en de A.-R., aldus spr., een rainderheidsregeering zullen vormen bij de gratie der C.-H. partij, dan zullen zij naar de pijpen van deze laatste moeten dansen. Het gezantschap bij den H. Stoel is dan ge heel van de baan. Een regeering van A.-R. en C.-H. acht fijiC. wellicht wel mogelijk, doch door haar zwakheid niet van langen duur. Evengoed zouden dan de Vrijz.-Dem. en S. D. A. P. een regeering kunnen vormen, doch ook dat is z. i. uitgesloten omdat een dergelijk min derheids-ministerie geen daden zal kunnen verrichten. De eenige oplossing in het belang der de mocratisch gezinde Nederlanders is te ach ten een samengaan tusschen R.-K., V -D. en S. D. A. P. Spr. hoopte, dat de democra tische Katholieke Kamerleden nu ook eens de vuist op tafel zouden leggen, zooals No- lens heeft gedaan in zijn verklaring. Wanneer een dergelijke democratische re geering zou komen, met een flink program, zullen de Katholieken hun gezantschap cadeau kunnen krijgen. Wijziging van art. 123 wordt dan mogelijk. Geen enkel punt van geloof belet, zegt sp., een samengaan, wanneer men een democratisch program op% zet, zooals spr. zich dat voorstelt. De heer Vliegen besprak vervolgens het door den heer Albarda ontwikkelde program en wees er op, dat de afbraak van het onderwijs moet worden stopgezet, door her stel van het zevende leerjaar en het invoe ren van een zevenjarigen leerplicht. Voorts noemde spr. als programpunten: voortge zette verbetering der volkshuisvesting door loyale uitvoering der woningwet en verbe tering van de financieele verhouding tus schen rijk en gemeenten. Wat de Vrijz.-Dem. betreft, de derde in het bondgenootschap, spr. kan het program van den heer Marchant in hoofdzaak ge heel onderschrijven. Natuurlijk zou een neutrale zone vastgesteld moeten worden, waarin de samenwerkende partijen vrij blijven. Wanneer in de Katholieke partij het de mocratisch element niet zoo is, dat zij tot het samengaan met de Vrijz.-Dem. en de S. D. A. P. bereid blijkt, blijkt hieruit, dat het gejammer om het gezantschap maar comedie is, zegt spr., en dat de reactie haar liever is dan haar geloofsovertuiging. Komt er van een dergelijk samengaan niets, dan blijft ieder zijn eigen verantwoordelijkheid dragen en zal de S. D. A. P. moeten blijven ijveren om de R.-K. arbeiders onder haar vanen te krijgen. Van ganscher harte hoopt spr. echter, dat de Il.-K. Staatspartij genegen zal zijn met de V.-D. en de S D. A. P. een democratische regeering te vormen. Spoorwegpersoneel. Door de directie der Nederlandsche Spoor wegen zijn bij de vakbonden voorstellen ingediend in zake de vorming en werkwijze van een eventueelen Personeelraad. Deze Raad zal beslaan uit ten minste vier en ten hoogste acht leden, aangewezen door de hoofdesturen der vakbonden. Elke vakbond zal ten minste één lid en één plaatsvervan ger hebben en voorts één lid en één plaats vervanger voor elke 5000 leden. Dit komt hierop neer, dat de B.A.N.S, de Centrale Bond en de Prot. Christ. Bond elk één lid en één plaatsvervanger. „St.-Ra phael" 2 leden en twee plaatsvervangers en de Nederlandsche Vereeniging drie leden en drie plaatsvervangers zullen hebben. De leden en plaatsvervangers worden be noemd uit het personeel en (of) de bezol digde hoofdbestuurders der vakbonden. De benoeming geschiedt voor de eerste maal tot 1 Januari 1928 en daarna telkens voor twee kalenderjaren. De personeelraad wordt geacht te be staan, indien en zoolang ten minste vier leden of hun plaatsvervangers aanwezig zijn. De directie stelt den Personeelraad in de gelegenheid haar zijn oordeel te doen kennen over in het RJD.V. en in andere regelingen van algemeenen aard, welke de rechten en verplichtingen van het personeel betreffen, aan te brengen wijzigiligen en over een ontworpen nieuw reglement of ontworpen nieuwe regelingen, als even bedoeld, tenzij bij eenig reglement een bij zondere commissie, waarin het personeel vertegenwoordigd is, is aangewezen om de directie voor te lichten of met haar over- overleg te plegen over het betrokken onder werp. De Personech-aad vergadert éénmaal per maand, of in spoedgevallen zoo dikwijls als do directie of de Personeelraad dit noodig acht. De directie kan zich op de bijeenkomst door één of meer ambtenaren doen bij staan of vertegenwoordigen. De Personeelraad is bevoegd, wënschen en bezwaren van algemeenen aard, de be langen van hel personeel betreffende, ook indien deze reeds een onderwerp van over leg ingevolge art. 148 of 149 (overleg met de bonden) hébben uitgemaakt, te behan delen. Wenschen en bezwaren van persoon lijken aard kunnen door den Personeelraad behandeld worden, indien het overleg vol gens art. 149 niet hel gewensoMe resultaat heeft gehad. Voor zoover de wenschen en bezwaren niet bij de bespreking zijn afgedaan, deelt de directie de beslissing schriftelijk mede. Indien aan de wenschen of bezwaren ge heel of ten deele niet kan worden tegemoet gekomen, worden de redenen daarvan ver meld. De Personeelraad draagt een adviseerend en inlichtend karakter. Alle adviezen moe ten steeds schriftelijk uitgebracht worden en binnen den door de directie gestelden termijn. Is het advies niét op tijd ontvangen dan wordt geacht, dat de directie aan het overleg met den Personeelraad voldaan heefi. Indien omtrent een advies of inlichting geen eenstemmigheid in den Personeelraad is, dan kan de minderheid van haar afwij kende meening aan de directie kennis ge ven. Indien de directie een advies niet op volgt, geeft zij daarvan onder aanvoering van redenen schriftelijk kennis aan den Personeelraad. De directie geeft den Personeelraad de inlichtingen, welke tea dienste van het overleg noodig zijn, voor zoover die niet door de vakvereenigingen verstrekt kunnen worden. De voorbereiding van in het overleg tus schen de directie en den Personeelraad te behandelen onderwerpen kan opgedragen worden aan door de directie aan te wijzen ambtenaren, tezamen inet één of meer le den van den Personeelraad. Naar „De Crt." verder verneemt, zijn door de directie der Ned. Spoorwegen nieuwe voorstellen in zake de verlofrege ling bij de vakbonden ingediend. In die voorstellen blijft het verband behouden, dat thans voor het lagere personeel gelegd is tusschen den duur van hel verlof en het aantal dienstjaren. De thans bestaande regeling voor den rang van chef de bureau en daarboven blijft gehandhaaid. Voor het overige ambte- najen en beambten-personeel wordt de Te- geling aldus voorgesteld: bij 5 dienstjaren of minder gedurende 10 dagen verlof; bij meer dan 5 doch minder dan 15 dienst jaren gedurende 14 dagen verlof; bij 15 of meer doch minder dan 25 dienstjaren ge durende 16 dagen verlof en bij 25 of meer dienstjaren 18 dagen verlof. Zij, die op 1 Oct 1925 recht hebben op meer verlof dan in bovenstaande regeling is aangegeven, behouden dit recht. De nieuwe regeling zal, indiend de vak bonden haar aannemen, 1 Oct. 1926 ingaan. Centrale Commissie voor de Statistiek. De Centrale Commissie voor de Statistiek heeft haar najaarsvergadering gehouden onder leiding van haar onder-voorzitter, prof. mr. H. B. Greven, die na de opening der vergadering een toespraak hield naar aanleiding van het aan den voorzitter prof. dr. C. A. Verrijn Stuart op zijn verzoek ver leend eervol ontslag. RECLAME. Inhoud6667 Milo en Poorters Toe back 11*70 en f 1.20 per doos. Vervolgens herdacht spr. met enkele waardeerende woorden het dezer dagen overleden oud-lid der Centrale Commissie, den heer G B. Boissevain. De directeur van het Centraal-Bureau sloot zich namens het bestuur aan bij de woorden door den onder-voorzitter met be trekking lol den heer Verrijn Stuart ge sproken. Daarna werden aanbevelingen opgemaakt ter vervulling van de vacatures, door pe riodieke aftreding of op andere wijze ont staan Voorts werden rapporten in behandeling genomen betreffende de Ambtenaren- statistiek, een Economischen Barometer, do Statisliek van den In-, Uit- en Doorvoer de Statistiek van het Bouwbedrijf en de Sta tistiek van den Postchèque- en Girodienst. Ten slotte werd gesproken over de moge lijkheid om le komen lot herstel van de om bezuinigingsredenen te zéér ingekrompen publicaties van het Cenlraal-Bureau. De heer G. J. Streeder, candidaat tot den II. Dienst in de Ned.-Herv. Kerk. deelt mede, dat hij, in verband met de voortzet ting zijner studiën, zich voorloopjg niet be roepbaar kan stellen Aan ds. J. L. Pierson, predikant bij de Ned.-Herv. Gem te Groningen, is op zijn verzoek eervol emeritaat verleend tegen 1 Mei 1926. De achtste verantwoording van het Nationaal- Steuncomité Stormramp te Am sterdam van de bij den penningmeester in gekomen gelden vermeldt een totaal van f 250.766.58. In het geheel is thans ingeko men f2.754.918.04. De Raad van Arnhem verleende op zijn verzoek eervol ontslag met ingang van 1 Januari a.s. aan den heer L. B. van Bochove als gemeente-ontvanger. Naar „II et Volk" verneemt is de heer Tjerko Schap<?r, die wegens prin- cipieele dienstweigering tot zes maanden gevangenisstraf was veroordeeld en reeds aan den PompstaLionsweg bij Den Haag was ingesloten, Vrijdag op handslag vrijge laten. Hij wordt in de gelegenheid gesteld door burgerdiensten zijn mililieplicht le vervullen. Uit P a r ij s wordt aan „De Tel." omtrent den Nederlandschen (Leidschen) hongerkoning Wolly, die, zooals men weet, het plan had, 30 dagen en nachten in een glazen kooi -zonder eten, drinken of slapen door le brengen, gemeld, dat hij na 11 da gen lijden is moeten eindigen. Wolly was de laatste dagen reeds zeer nerveus geweest; vooral werd hij geïrriteerd door bezoekers, die 's nachts naar hem kwamen kijken en dan allerlei lekkernijen voor zijn neus op alen, terwijl hijzelf verschrikkelijken dorst en honger leed. Deze kwellingen hebben tot een crisis geleid. Tegen kwart voor één 's nachts sprong hij van zijn zetel in de kooi op, rolde zich over den grtfnd en trapte een der glazen wanden van de kooi stuk. De in de hall van het „Petit Journal" aan wezige cmployé's lieten onmiddellijk een dokter komen, die, daar de crisis niet ein digde, Wolly's opneming in het ziekenhuis noodzakelijk achtte. Daar heeft men hem voorzichtig eenig voedsel toegediend en men is van meening, dat Wolly's krachten wel dra zullen terugkeeren. De zenuwcrisis is achter den rug. De Bloemendaalsche poli- tie heeft, na een nieuwe huiszoeking in de woning van den aangehouden inbreker C., te Schoten, alle vermiste Voorwerpen ge vonden van de zes inbraken to Bloernen- daal, Haarlem en Heemslede, du3 ook de gouden en zilveren voorwerpen cn juwce- len, die gestolen zijn bij mevr. Dudok de Wit, te Blocmendaal. Alles was onder den vloer verborgen. Te Zaandam is een a u t o b u s op den gladden Weslzanerdijk bij zeer dich ten mist den weg afgereden. De bus is een halven slag over den kop gegaan, waardoor de 12 inzittende passagiers ernstige kwetsuren hebben bekomen. Slechts door het intrappen van de deur zijn zij bevrijd kunnen worden. Hetstoomschip „Soeraka r t a" van den Rolterdamschen Lloyd, dat in Maart van dit jaar te Hoek van Holland strandde en nadat de voorpiek, die op het Zuiderhoofd vastzat, was - afgesneden, be - houden naar het Wiltondok werd gesleept, zal half December op de Rotlerdamsche Beur9 in het openbaar geveild worden. Te vergeefs was tot dusver getracht het vaar tuig uit de hand te verkoopen. Het wordt geveild in den beschadigden toestand, waar in het naar het Wiltondok is gebracht. Gisteren w. erd de o u d s t e iu- woner van Utrecht, de heer J. M. Timp, 102 jaar. Deze gebeurtenis werd echter eergis teren reeds te zijnen huize herdacht Ge- lukwenschen en bloemen werden hem aan geboden door de onderofficieren van l et regiment genietroepen, waarbij de gebruike lijke enveloppe wa9 gevoegd. Voorts kwa men o.a. gelukwenschen kolonel Bueno de

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9