AGENDA. „DE PLOEG" Rapenburg 3 St. NICOLAAS GESCHENKEN BUITENLAND. u Maandag. Leger des Heils (Langebrug 4)Licht- beeldenavond. 8 uur. Kindervoorstelling 5 Uur. Schouwburg: N.V. Het Schouwtooneel „Al- de winter komt". 8 uur. Sladszaal: Haarlemsche Orkest-Vereni ging. 8 uur. Dinsdag. „Jeruël" (Groenesteeg 16)Bijbelbe- Bpreking. 8 uur. Morschweg 59: Stadsevangelisatie. 8 uur. VolksgebouwLedenvergadering volks- tuinen „Ons Belang". 8 uur. Rijksmuseum van Oudheden (Rapenburg 28): Lezing prof. dr. G. Steindorff uit Leipzig over „Egyptische Kunst." Schouwburg: „Dear B'laue Vogel". 8 uur. K a t w ij k-a a n-Z e e, Gemeentezaal Leger des Heils (Langebrug 4): Lichtbeel denavond. Halfacht. Kindervoorstelling. 5 De avond-, nacht -en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Nov. a s. waargenomen door de apotheken van de hceren G. F. E-eyst, Stconstraat 35, tel. 136; en A. J. Donk, Doe- zastraat 31, tel. 1313. De apotheek van de „Hulp der Mensch- heid". Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m 8 uur alleen voor spoed-receplen. Alleen voor leden van dat fonds. RECLAME. GEËXPOSEERD] 6996 als: Kiuistaardowcrk (ontwerpen v. Hildo Krop en jac. v. d. Sluis, bekroond te Parijs) Aardewei'k Amphora. Hoaten Kunst voorwerpen van den Beeldhouwer Valk. Brons van M. Zwolloo. Eenig werk van den Schilder Valk, alsmede Sehabloneer- werk van Cristiaansc. Aanbevelend, A. HU SM AN, Binnenhuis Arch.Leeraar N.O. 2. Voorstel van B. en W. en de grond- commissie om aan den heer P. J. v. d. Hulst alhier een hoekje grond te verkoopen van het Haventerrein. 3. Voorstel van B. en W. en de grond- commissie, om aan den heer W. van Maa- nen, alhier, een strookje grond te verkoo pen van het perceel Lisse, kadastraal be kend in sectie D. No. 2229, ten behoeve van een uitpad van zijn perceel Heereweg No. 139 naar den Heereweg. 4. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldleening van 43.2000 gld. en het verleenen van een voorschot aan de woning- ningbouwvereeniging „Volksbelang" voor den in aanbouw zijnde 18 arbeiderswonin gen. 5. Comptabiliteitsbesluit. 6. Subsidie-aanvragen voor 1926: a. Verzoek van de afd. Lisse der Alg. Ver. van Bloembollencultuur om een subsidie van 26 gld. ten bate van den door die af- deeling georganiseerden tuinbouwwinter- cursus; b. verzoek van de R.-K. Geitenfokverec- niging „De Werkmanskoe" om een subsi die van 25 gld.; c. verzoek van het bestuur der Kweek school voor Vroedvrouwen te Heerlen, om een subsidie van 25 gld.; d. verzoek van de Gewestelijke Land- slormcommissie „Zuid-Holland West" om een subsidie van 100 gld.; e. verzoek van de ijsclub Lisse, om in den winter van 1925/1926 gedurende 25 werkdagen een werkkracht beschikbaar te stellen, eventueel voor het onderhoud der ijsbanen in deze gemeente. 7. Vaststelling van de Gemeentebegroo- ling voor het dienstjaar 1926. 8. Ingekomen stukken en medcdeelingen. Bij de gehouden verkiezing van twee nolabelen in de Ned.-Herv. Kerk alhier werden de beide aftredende heeren If Mar^ scillc en M. Veldhuyzen van Zanten Rzn. weer herkozen. Beide namen deze benoe ming weer aan. Ocgstgsast. De opbrengst van de col lecte hier ter plaatse gehouden voor het huldeblijk aan H. M. de Koningin, ter ge legenheid van Haar zilveren huwelijksjubi leum, bedraagt ruim f 150. Sassenheim. Zaterdagavond is de wa terleiding officieel geopend. Dat zoo iets met eenig vertoon moest geschieden, is te begrijpen en te billijken. Immers een be- diijI als.dit, is van zoo groote beteekenis vowr onze gemeente, dat er wel wat vlag- V' iloon geoorloofd was. Het plantsoentje, de voormalige Oude li.-!v< ii. wa9 schitterend verlicht met elec- trische lampjes, terwijl de noodige vlaggen lu geheel een vroolijk aanzien gaven. Ongeveer haifacht begaf de gemeente rend. voorafgegaan door het fanfarecorps, zich naar het terrein, waar de officiële opening zou plaats hebben. Veel volk was cr reeds op de been, dat met aandacht heeft geluisterd naar de openingsrede van den burgemeester. .\'a het uitspreken van zijn rede, werd op een wenk van den spreker de fontein in werking gesteld. De fijne straaltjes spoten hoog do lucht in, wat met de verlichting een mooi effect opleverde. Nadat verschillende foto's waren geno men, was de plechtigheid afgeloopen en be gaven de leden van den Raad zich, weer voorafgegaan doer het fanfarekorps, en ge volgd door honderden gemeentenaren, naar do Raadzaal. Ilier werd het eerst 't woord gevoerd door den heer Warnaar en daarna door de heeren Verduin en «Bader. Nadat de burgemeester nog enkele mede- deelingen aangaande het bedrijf had ge daan, sprak hij den wensch uit. dat de ver dere ontplooiing van het bedrijf op den in geslagen weg mag doorgaan. Zaterdagavond ontmoetten een luxe- en een vrachtauto elkaar ter hoogte van de wissel voorbij den Warmonderdam. De eerste wagen moest uitwijken op de tram baan en bleef met een der wielen achter de rails hangen. Hierdoor schoot de auto dwars over den weg en belandde met den kop in de bermsloot. De inzittenden, de heer en mevrouw rar. G., uit Den Haag, kwamen met den schrik vrij. De wagen is later door een garagehouder op het droge gebracht. Een werkman, die zijn loon ontvangen had in een papieren zakje, maakte dit open, nam het papieren geld er uit en gooide het zakje in de sloot, onwetend, dat er nog een tientje in zat. Dat zou een leelijke tegen valler voor den man zijn geweest, als zijn baas de schade niet vergoed had. Voorschoten, i Uitreiking onderscheidingen personeel N.V. Zilverfabrick „Voorschoten". Zaterdagavond vond de uitreiking van onderscheidingen aan personeel van de Zil- verfabriek plaats. Reeds voor achten was de zaal in de Groote Vink, geheel gevuld met. lïet personeel, de meeaten vergezeld van hun dames. De zaal was op eenvoudige wijze versierd, op de tafeltjes prijkten bloemen, naa-st een podium stonden de vaan dels van „Benvenuto" en de fabriek en op het podium waren enkele leden van Ben venuto druk bezig hun instrumenten stem- klaar te maken om straka hefc publiek en kele aangenejue oogenblikken te bezorgen. Nadat het orkest onder aanvoering van den heer G. Verhey enkele welgekozen eu goed uitgevoerde nummers had ten gehoore gebracht, en intusschen de heer J. C. Hen- sing, u.recteur der Zilverfabriek, .met zijn familie en het bestuur van het Dep. Leiden van de Maatschappij van Nijverheid en Handel waren binnengeleid en zij hadden plaats genomen, richtte de heer J. Brauclc- man, één der oudste jubilarissen, zich tot de aanwezigen om hen hartelijk welkom te heeten en te wijzen op twee bijzondere kan ten van dezen avond. De eerste kant, voegt mij niet, aldus spr., er met een enkel woord over te spreken, daar ik zelf genoodigde ben, maar op den tweeden kant wil ik wij zen, daar dit een unicum is. In mijn gansche leven, in mijn 57 dienstjaren is dit voor het eerst dat do dames van het personeel uitge- noodigd zijn om deel te nemen aan derge- lijken avond. En waai* de vrouw een groo- to rol speelt, om do zorgen en lasten van man te helpen torsen, brongt spieker de directie gaarne hulde voor deze uitnoodigingen. Na den wensch te hebben uitgesproken dat een ieder zich mag amusecren en dit een gezellig samen zijn mag zijn wordt het woord gegeven aan den directeur. De heer Hensing herinnert er aan, dat het bestuur van het Dep. Leiden van de Mij. van Nijverheid en Handel het initiatief had genomen om met enkele leden een be zoek te brengen aan de industrie in Voor scheten, een industrie, waarin een bijzon dere ziel, een gevoel van kunst ligt. Spr. herinnert aan de toespraak van den heer Brauckman, o.a. voor wat betreft de wouwen. Hij vindt 't bijzonder aangenaam dat er een band begint te bestaan en geen scheidsmuur zooals vroeger, tusschen di rectie en werknemers en hem is 't sympa thiek te voelen, de bereidverklaring om die oude plichtsmannen te huldigen. Zich rich tende tot heb bestuur van het Dep. Leiden van de Mij. van Nijverheid en Handel, zegt spr. dat deze maatschappij steun noodig heeft en van alle zijden meegewerkt moet worden om de Hollandscho industrie en haar mannen te steunen. Ik spreek geen vleierij, maar ik wil u tooneD dat er een band, een ziel is gelegd en ik toon u een garde die pal staat. Laat deze avond voor u zijn een steun, een klein moment van steun om onze Hollandsche industrieën een stoot te geven die zij noodig hebben. Toen was het woord aan den voorzitter van heb Dep. Leiden, den heef v. Ginkel, die alvorens over te gaan tot de uitreiking van de onderscheidingen van de Mij. van Nijverheid en Handel er met een enkel woord op wees, dat 't voor hem als voor zitter en voor mr. Vos als secretaris geen alledaagsche taak was een avond bij te wo nen waar zooveel jubilarissen bijeen waren en een bezoek in een fabriek te brengen, waar een zoo'n goede geest heerscht. En indien de geest goed is moet óók het pro duct goed zijn. „De arbeid geeft vleugelen aan den dag", alles moet vlug gaan, maar spr. vindt een onderbreking als deze avond bijzonder aangenaam en noemt het een voor recht de getuigschriften van de Mij. te mo gen uitreiken. Nadat met een enkel woord de getuig schriften zijn toegelicht, en symbolen en attributen zijn verklaard, biedt spr. de ge- lukwenschen van de Mij. aan en hoopt hij dat allen nog vele jaren werkzaam mogen zijn onder de energiepe, vlotte en degelijke directie. (Applaus). De getuigschriften gingen vergezeld van een verguld zilveren, zilveren of bronzen medaille naar gelang van het aantal dienst jaren en werden uitgereikt aan: J. Brauckman, 57, J. Prins, 54, G. v. d. Nieuwendijk Sr. 53, J. van Os, 51, J. Wakka 50, Rv Ouwerkerk, 47, D. Middelham, 43, C. Huge, 44, J. Hoogervorst, P. Dijkman, A. H. A. Schüsz, P. v. Kooy, I. Korswa- gen, C. v. d. Pompe, H. de Wit, W. H. •Diephuizen, J. W. Schüsz, W. L. Vermaak, J. Hartvelt, B. B. Smit, H. J. v. Klaveren, J. v. d. Waard, J. W. Schwenck, J. Brag- gaar, J. Verhoeven, O. Zwaan (allen 30 tot 40 jaar).A. Oudshoorn, A. Vallentgoed, P. Steeneveld, M. Bavelaar, J. v. Houten, A. Teljeur, W. R. Datema, Q. de Geus, W. Jansen, J. v. d. Zwart, M. Verhoog, O. Beu- kenholdt, H. H. Hoek, N. A. Korswagen, N. Bakhuizen, G. v. d. Nieuwendijk Jr., 5V. Dijkman, J. Bedgen (25 tot 30 jaar). Tot enkele personen werd nog een spe ciaal woord gericht in verband met func ties door hen vervuld en de heer Hensing RECLAME. jkKteS'S 'KLOOSTERBALSEM beproefdbij wonden, huiduitslag, kloven, springende handen, wintervoeten-;x OH fl 6959 verzocht een extra applaus te doen dave ren voor den aecr.-penn. van het Zieken fonds, den heer Hartveld, voor den heer W. R. Datema en den heer J. v. d. Waard, de ziel van do feestcommissie. Hierop speelde Benvenuto „Lang zullen zij leven". De heer J. Brauckman bracht namens aJlen een woord van dank aan den heer v. Gin kel voor de uitreiking van deze bewijzen en vond 't bijzonder aaDgenaam, nu hij aan 't einde van zijn arbeid was gekomen, door de Mij. een oogenblik tot stilstaan te zijn geroepen om een blik terug te slaan op den afgeloopen weg. Spr. hoopt dat dit voor de jongeren een spoorslag mag zijn om de voetstappen van de ouden te volgen. Aan vaardt onzen dank. Hierop klonken fanfa res en betuigde de heer v. Ginkel spr. per soonlijk dank Hierop sprak de heer Brauckman nog een enkel woord tot den heer Hensing om hem namens zijn mede-collega's een woord van dank te zeggen voor de wijze waarop hij de Maatschappij in de gelegenheid had gesteld om deze onderscheidingen uit te reiken, en hem te huldigen voor de wijze, waarop de fabriek door hem wordt geleid. Als blijk van waardeering en hoogachting en dankbaarheid bied ik u, aldus spr., deze krans aan. (Applaus). Zichtbaar geroerd aanvaardde de heer Hensing met een handdruk de groote krans versierd met de linten in do Voorschoten- sche kleuren, geel en zwart, waarop in goud gedrukt: ,,Ter herinnering 21 Nov. 1926". Aan mevi'ouw Hensing werd als dank van het personeel voor het vele waarin zij met het personeel meeleeft een prachtige bloe men- en fruitmand aangeboden. Met een enkel woord werd dftor den heer Hensing dank gebracht. Het officieele gedeelte was geëindigd, maar niemand dacht nog aan vertrekken. Benvenuto groot en Benvenuto klein deden zich nog onvermoeid hooren met zang en muziek en de heer L. 8eegers zorgde met een enkele voordracht er voor dat er ge gierd werd van 't lachen. Alleen reeds zijn verschijning op het podium als dorpsmuzi kant of verliefde jongedame bracht een soort trilling in de zaal en met spoed werd een zakdoek opgezocht om de lach-tranen te verdoezelen. Op behoorlijken tijd kwamen de auto bussen voor om allen weer huiswaarts te brengen, 't Was een mooie avond. De gemeenteraad komort Dinsdagavond om 8 uur in openbare vergadering bijeen ter behandeling van: 1. Ingekomen stukken en mededeel in gen. 2. Besluiten Con>ptabiliteit. 3. Verzoeken om ontheffing inzake Hon denbelasting. 4. Beschikking op het verzoek der Land stormcommissie. 5. Vaststelling pensioensgrondslagen Ge meente-ambtenaren. 6. Gratificatie aan politiebeambten. 7. Voorstel betreffende uitbreidingsplan. 8. Wijziging besluit conversie geldleenin- gen. In het R.-K. Verenigingsgebouw gad gisteravond de tooD eel vereniging „St. Ge- nesius" een uilvoering. Het R.-K. Vereni gingsgebouw heeft in den afgeloopen zomer een groote verandering en verbetering ondergaan van 't R.-K. Par. Kerkbestuur. Waar ook de groote zaal en het tooneel grondig werden nagezien en vernieuwd, wa ren de kosten niet gering. De toon oei vereen, gaf ter tegemoetkoming in de kosten een uitvoering ten bate van de kas van het R.-K. Kerkbestuur. De groote zaal was geheel bezet, toen kapelaan J. Versteeg, alhier dezen avond met een woord van welkom opende, in 't bijzonder gericht tot pastoor P. Meyer en rector Braakman. „St.-Genesius" voerde op „Zijn trots", tooneelspcl in 4 bedrijven, van G. Nielen. „St.-Genesius" handhaafde haar goeden naaim: de uilvoering van dit zoo inspan nend en vooral in de hoofdrollen zwaar tooneelspel was best en het geheele stuk werd vlot ten uitvoer gebracht. De pauzes werden opgeluisterd mei slrijk- muziek en piano door den heer Jac. Els- kamp, viool, Amsterdam, en Jos. Versteeg, piano, leerling van het Ned. Conservatorium te Amsterdam, die menig mooi muzieknum mer ten gehoore brachten. Aan het einde sprak pastoor P. Meyes* een woord van dank. Warmond. Dinsdagmorgen te 10 uur vergadert de raad dezer gemeente. Op de agenda komt' voor een voorstel inzake het beheer der drinkwatervoorziening, en een subsidie-aanvraag van den autobusonder nemer. Gisteren is de thans in gereedheid ge komen nieuwe electrische verlichting in de R.-K. kerk in gebruik gesteld. De fraaie lichtkronen enz. zijn een sieraad voor het inwendige van het kerkgebouw, en de ver lichting zelf voldeed in alle opzichten. Het door het raadslid den heer Heijl als wenschelijk betoogde opruimen van de houtwallen langs den Warmonderdam, is voor een deel reeds geschied, waardoor juist bij het overblijvende deel naar voren komt, welk een vuilnisbaai het er is. Behalve een betere afwatering voor den weg, wordt er heel wat betere en nettel1 toestand Z«- sobapen, Vrijdag werd een koe, die nogal rare sprongen maakte op de Haarlemmervaart, door de autobus WarmondLeiden aange reden De drijver en nog wel een plaatsge noot van den chauffeur, ontstak hierover zoo in woede, alhoewel de koe niels deerde, dat hij zijn gramschap koelde op de ramen van de bus, den chauffeur er uit dreel en slompen uitdeelde aan de passagiers. Ten slotle stelde hij als eisch een schadevergoe ding vantl, alvorens hij den chauf feur niet meer lastig beloofde te zijn. Zaterdagmiddag was een zwaar met hout geladen aulo bij de Postbrug verkeerd gereden richting Voorhout, doch kón toen niet lerug tegen de hoogle o» (ook niet draaien). Eenige uien waren noodig, eer dat een Ford-tractor uit Leiden ontboden en een daar passeerende auto den wagen met ver eende kracht tegen de hoogte op hadden en het verkeer weer vrij was. De tractor had nog beteekenende schade opgeloooen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Nieuwe crisis in Prankrijk Mosoel. Hetgeen reeds lang gevreesd werd, is ge beurd. Het tweede kabinet Painlevé is ge vallen. Ditmaal in de Kamer. De meerderheid van 278, die het ministerie van Painlevé ten val heeft gebracht, is echter niet geschikt om een ministerie te vormen, daar deze reeds door het feit, dat de 26 communistische stemmen daarin zijn begrepen, allerminst een homogeen geheel vormt. Het zal zeer moeilijk zijn uit de impasse te komen. Misschien zal de oplossing moe ten worden gezocht in een z.g. „concentra tie-ministerie", steunende op centrum en links, met uitsluiting dor socialisten. Deze oplossing zal evenwel zeer moeilijk zijn, daar centrum plus links met uitsluiting der socialisten geen hechte meerderheid vor men, daar het grootste deel der radicalen de socialisten niet wenscht los te laten. Een andere oplossing zou zijn, het te pro- beeren met een ministerie onder leiding der socialieteD, m.a.w. een kabinet-Léon Bliun. Maar is er dan een meerderheid en zul len do socialisten willen Voor de leiding van een concentratie-mi nisterie komt in de eerste plaats in aanmer king Briand en mocht deze niet wenachen de portefeuille van Buitenlandsche Zaken aan het premierschap te verbinden, dan zou een zoodanig nieuw kabinet toch wel door Briand worden geïnspireerd. Doch wie zou dan in zijn plaats als no minale leider kunnen optreden 1 Men noemt den naam van Maurice Sarraut, wiens ge zondheidstoestand het op zich nen5eD de zer taak echter wel niet zal toelaten. Voorts wordt genoemd Doumer, minister van Fi nanciën in het jongste kabinet-Briand en op het oogenblik voorzitter der financieele commissie van den Senaat. Ook René Re nault, minister van Justitie in het kabinet- Herriot wordt genoemd. Niet onwaarschijn lijk is het, dat president Doumergue den nieuwen kabinetsformateur in den Senaat zal zoeken. In elke geval zou Briand de portefeuille van Buitelandsche Zaken be houden. Voor Frankrijk is een spoedige oplossing gewenscht met het oog op de financiën! Afgekomen is het advies van het Perma nente Hof van Internationale Justitie aan den Volkenbondsraad in zake de bekende Mosoel-kwestie. Zooals men zich herinnert, had het Hof de volgende vragen te beantwoorden: 1. Welke is de aard van de beslissing, door den Raad te nemen krachtens art. 8 fi 2 van het Verdrag van Lausanne (scheidsrechterlijk vonnis, aanbeveling of eenvoudige bemiddeling)? 2. Moet de beslissing met eenparigheid van stemmen worden genomen of kan zij worden genomen bij meerderheid van stemmen Mogen de vertegenwoordigers der be langhebbende partijen aan de stemming deelnemen? Het Hof was van meening: lo. Dat de „beslissing te nemen" doo\ den Raad van den Volkenbond krachtens art. 3 2 van het Verdrag van Lausanne bindend zal zijn voor de partijen en een definitieve vaststelling zal vormen van de gren9 tusschen Turkije en Irak. 2o. Dat de „te nemen beslissing" bij een parigheid van stemmen zal moeten werden genomen, waarbij de vertegenwoordigers der partijen aan de stemming deelnemen, maar hun stemmen niet mederekenen bij de berekening van de eenparigheid. Blijkens dit advies heeft het Hof zich dus wat het eerste punt betreft, vereenigd met het standpunt van de Engelsche Re- geering, zooals dit voor het Hof was uit eengezet bij monde van den Engelschen procureur-generaal sir Douglas Hogg, doch was het Hof het niet eens met zijn stelling, dat de beslissing bij meerderheid van stemmen kan worden genomen en dat partijen niet aan de stemming kunnen deelnemen. DUITSCHLAND. Uil dsn Rijksdag De Rijksraad keurt Locarno goed. De nood in het bezette gebied. Het seniorenconvent van den Rijksdag heeft besloten, dat heden om 11 uur het groote politieke debat over het regeerings- voorstel betreffende 't verdrag van ^ocar- no en de toetreding van Duitschland tot den- Volkenbond beginnen zal. Dit debat zal geopend worden door een rede van den Rijkskanselier, waarna de zitting tot mor gen verdaagd zal worden. Do Rijksraad heeft zich uitgesproken met 46 tegen 4 stemmen (drie blanco) ten gun st© van het rogeeringevoorstel om machti ging tot teekening van het Locarno-verdrag en toetreding van Duitschland tot den Vol kenbond. Jfet door de Rijksraad goedgekeurde wets voorstel bevat slechts drie paragrafen. I® de eerste wordt de toestemming verleend tot ratificatie van het verdrag, in de twcea© de toetreding van Duitschland tot den Vol kenbond en de derde bepaalt dat de vet den volgenden dag in werking treedt. Tegen het \oorstel hebben gesleiud Oost- Pruisen, Pommeren, Nedei-Silezië en Meck- lenburg-Schwerin. Onthouden hebben zich* Hessen, Nassau, Beieren en Wnrtemberg. De soc.-dem. Rijksdagfiactie neeft een interpellatie aangevraagd, waarin zij, onder verwijzine naar de rede van generaal Sixt von Arnim bij de onthulling van het Augus- tanerge ïnkteeken op het kerkhof van het Berlijnsche garnizoen en naar de toespraak van den generaal b. d. von Gebsattcl te Augsburg bij 'n plechtigheid tot herdenking der gevallenen,vraagt, wat de regeering denkt te doen om voortaan de Rijkswcer voor monarchistische betoogingen te be hoeden, waarbij met een beroep op de tra^ ditie, propaganda tegen de republiek ge voerd wordt en de soldaten worden aangezet tot ongehoorzaamheid aan hun plicht als beschermers der republiek. Stresemann heeft in een rede betreurd, dat in den Rijksdag zoo'n felle aanval op Italië heeft plaats gehad. Duitschland zou ook niet willen, dat Duitsche binnenl. toe standen in een vreemd parlement werden besproken. Het handelsverdrag stond ge heel buiten binnenl. politiek. En wat steun aan Duitsche minderheden betreft, de re geering zal daarvoor waken, vooral na de toetreding tot den Volkenbond, wanneer daarvoor beter gelegenheid is. Rijksdagpresident Loebe deelde neg mede dat de rijksminister van binnenlandsche zaken den rijksdag toestemming had ver zocht tol de arrestatie van vijf van hoog verraad beschuldigde communistische afge vaardigden over te gaan. Het zijn de afge vaardigden Ileckert, Hoemie, Koenen, Rein- mele en Stoecker. Protesten bij de commu nisten. Het verzoek van den minister werd naar de huishoudelijke commissie verwezen. Hel seniorenkonvent uit den Rijksdag he- §)rak de maatregenlan die al genomen zijn en die nog noodig zullen blijken tot vermin dering van de sociale nooden in de bezeüe gebieden. De 9ociaal-democraten stelden voor om de gemeenten te verplichten den werkloozen onderstand met terugwerkende kracht van den tijd der beweging van de separatisten in 1923 af, uit te betalen. liet Centrum vroeg een bijslag op de beschik baar gestelde gelden voor woningbouw van gemiddeld 16.000 mark per toegestane wo ning en de communisten vroegen openbaar making van het rapport over de werkloozen- uitikeeringen. Een vertegenwoordiger van den minisler van binnenlandsche zaken deelde mee, dat de regeering, in overleg met den regeermgs- president te Keulen besloten had tot één uitkeering aan aMe personen, die als gevolg van de onlusten der seperatisten op eeniger- lei wijze schade hadden geleden. Deze uit keering zou nader door de gemeenteraden der betrokken plaatsen moeten vastgesteld! en betaald worden naar mate vain de ge leden schade. FRANKRIJK. Het kabinet Painlevé is gevallen "yrië. Het kabinet Painlevé is gevallen 1 De meerderheid in de Kamer brokkelde meer en meer af bij de stemmingen over de arti- kelen der financieele voorstellen. De eerste vier artikelen kwamen er nog door, bij het vijfde werd het mis. Voor de regeering wer den 276 stemmen uitgebracht, en tegen 278, zoodat zij dus met 8 stemmen in de minder heid bleef. De aanwezige ministers Fain- levé, Chautemp9 en Bonnet verlieten on middellijk de zaal. De ministerraad, die daarop weid gehou den, besloot met algemeene stemmen het collectieve ontslag van het ministerie in te. dienen, hetgeen Painlevé om 6 uur aan pre sident Doumergue heeft ter hand gesteld. Sedert Vrijdagavond is de regoeringsmeer- derheid steeds verder afgebrokkeld aan de, rechterzijde van het Kartel. Bij de stemming van Vrijdagavond over de artikelsgewijze behandeling der financieele ontwerpen had de regeering nog 294 tegen 250 stemmen verkregen ,dus een meerderheid van 44, bij 25 onthoudingen. Die meerderheid van 44 is tot een minderheid van 3 stemmen omge slagen, doordien de regeering 19 stemmen verloor en de oppositie er 28 won. voorna melijk bestaande uit de stemmen van hen, die zich Vrijdag hebben onthouden en voorts uit de stemmen diergenen, die zich sinds-, dien van de regeering hadden algescheiden, afkomstig van het rechterdeel van het Kar tel en van de Gauche radicale en eenige ra dicalen. o.a. Montigny en enkele andere aanhangers van Caillaux. Voor de oplossing van de crisis is dit van belang. Uit Syrië komen berichten, die gunstig zijn voor de Franschen, doch ook slechte, 'n Troep van 60 man is n.l. in een hinderlaag gevallen en daarvan zijn er 45 omgekomen. Daarentegen moet de Drusenl Ier Hassan Kharat ernstig gewond zijn in een gevecht, waarbij 30 Drusen sneuvelden en 40 ge wond werden. RECLAME. SPREEK UIT» .TSCHIESBRO heeft sedert 1869 reeds velen millioenen Menschen groote diensten als „Eerstc-hulp" bewezen. Weiger namaak en neem slechts origuicete tleschjes aan, verpakt door r originceietiescniesaan.verpaK *934 n

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2