O. 20153. ZATERDAG 21 NOVEMBER Anno 1925. EERSTE BLAD. Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. AMSTERDAMSGHE ANTHRACIET NI,J LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren pnp. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags an Zaterdags 60 Cts bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindspleio Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507 Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden ƒ2.35, per week 0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week' ..vnv- „0.18. Franco per post 2.35 portokosten. It numiiur bestaat uit VlER Bladen HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van; a. Gebrs. Tijssen. om vergunning tot uit- reidtog van de scheepmakerij op het per set kadastraal bekend Gemeente Leiden, ectie N. No. 357, gelegen in de Waard, abij het Utreclilsche Jaagpad; b J. de la Bije, om vergunning tot op- ichling van een meng- en zeefinrichting oor graan, zaad en meel, in het nerceel eeiuvenhoekslraat No. 8, kadastraal be- end Gempente Leiden, Sectie K. No. 3797; 1c. P. P Devilee, om vergunning tol op- :hting van een verplaatsbare bewaar- iat; voor 200 liter benzine, op het per- tel Fleeronstraat No. 7b, kadastraal be- rnd Gemeente Leiden, Sectie M. Nis 4015 n 4016; d. P. Corba. om vergunning tot oprichting an een banketbakkerij in het perceel Mi- hielstraat No. 4. kadastraal bekend Ge- icente Leiden, Sectie H. No. 3413; e. G Dekens, om vergunning tot uitbrei- ing van de wasch- en strijkinrichting in et perceel Rijn- en Schiekade No. 4, ka ashaal bekend Gemeente Leiden, Sectie No. 2050; f H. J. van Slagmaat, om vergunning tot prichting van een waschinrichting in het erceel Rijn- en Schiekade No. 124, ka- astraal bekend Gemeente Leiden, Sectie M. [o. 1043; g. de firma W. F. Paauw en Zn., om ver- unning tot uitbreiding van de litliographi- die metaaldrukkerij en vernisinrichting in et perceel Utrechtsche Jaagpad No 113a, adastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie L No. 76; h. J. Schuster en A. de Water, om ver- unning tot oprichting van een sigarenma- erij in hel perceel Maredijk No. 25. ka- astraal bekend Gemeente Leiden. Sectie L. o. 1263; Gelet op de artt 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij dezen kennis aan het publiek, at genoemde verzoeken met de bijlagen op k Secretarie dezer gemeente ter visie ge lid zijn; I Ktanode dat op Zaterdag 5 December e.k. ■f> voormiddags te halfelf uren op het indhuis gelegenheid zal worjien gegeven lm bezwaren tegen deze verzoeken In te Irengen. terwijl zij er de aandacht op ves- igen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, ie niet overeenkomstig art. 7 der Hinder- 'et voor het gemeentebestuur of een zijner den zijn verschenen, teneinde hun bezwa- en mondeling toe te lichten. N. C DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 21 November 1925. 6951 Leidsche Kunstvereeniging. Lezing van Cornelis Veth. De Leidsche Kunstvereoniging is dit win- eisoizoen wel actief. Nog maar kort gele en heeft zij een belangwekkende tentoon- telhng geopend, waarbij de heer Plasschaert lit Rijswijk. een inleiding hield, of zij zond uitnoodiging tol leden en l>elangstel len en lot het bijwonen van een lezing met ichtbeelden van den heer Cornelis Veth ver: „Volksliteratuur modelectuur en pa odie", een onderwerp dal. behandeld door :mand als Cornelis Veth. wel de bijzon- ere belangstelling moest wekken. Er wa- en dan ook velen in een der mooie kunst en van de Lakenhal bijeengekomen, die ank zij de zorg van mevrouw Coert en an- r-re damrs een gezellig aanzien had. ter- Ni in d' pauze weder een kopje thee werd PschonL rv g Wat verstaan wij onder volksliteratuur, *oo ving de spr. aan. Het is eigenlijk niets dan wat wij vroeger op de kermis te pen kregen en wat tegenwoordig in den Borm van afleveringen door onze k-euken- L'insessen als zij er ten minste nog 1c- 9cherisle spr. er tusschen in en zich pel met bioscoopverhalen tevreden stel- Jr verslonden worden: roman9 in het tnre van ..Amalia bemint gij den Graaf?" iets beters: hel spannende detectieve- riaas, liefst in Engelsche klecdij of de In- na nenromans. Doeken welke de eer genieten tot mode- ïcluur bevorderd te worden, zijn meestal '°or een of ander onnoozel toeval tot dien ang verheven en worden gekocht door een •ïh wee' *e onderscheiden en icn door een boekbandelaar een boek laat inpraten, dat „enorm gaat", zooals men 'J de kleermaker een slof kiest, die bij- onder in den smaak valt". Zoo heeft bij oorbeeld de schrijver van „If winter ^otno^" verklaard, dat deze titel alleen al was ingeslagen, omdat het boek uit- I?1? ^1 moment van een hittegolf t uitvoerigst sprak de heer Veth over Parodie, waarvan hij allerlei geestige peelden lol zijn beschikking had. een p'aje(°P Maeterlinck, op Flaucert en an- auteurs, gedeeltelijk uit Paul Reboux' „A la manière deen gedeeUclijk van hem zelf. Wij behoeven, volgens spr., voor paro dieën niet zoo bevreesd te^ijn, als het wel lijkt; alle eeuwen door zijn zij in de litera tuur opgedoken en daar zij lang niet altijd grof behoeven te zijn of te ontaarden in een scherpe persiflage, dient men ze eerder te beschouwen als de uiting van een speel- ,9chen geest, als een genoeglijke grap Het is waar. de parodie leunt alti.i tegen een ander aan. zij bezit geen oorspronkelijkheid, maar werkelijk groote kunst h eft zij ook nooit kwaad gedaan, of haar ridicuul kun nen maken. En het spreekwoord le ridi cule tue" is een valsch spreekwoord Men kan best iemand nadoen zonder hatelijk le worden of het mikpunt belachelijk te ma ken. Ware het andersom, zeide de heer Veth. dan zouden wij allemaal al Inng dood wezen. Toen er een parodie verscheen op ..Das Leidendes jungen Werthers" heeft Goethe weer daarop een parodie geschre ven en Werther i9 gebleven wat het was. Alleen mindere goden verdragen de parodie minder gemakkelijk, wat de schrijver be wees met voorbeelden uit Ouida, Marie Corelli en anderen. Maar wie denkt er nog aan dat „Don Quichotte" eigenlijk een hekelin was van modegeschriften uit den tijd van Cervantes en wie in Molière's tijd slootte zich aan balletten, die in entre-actes gespeeld wer den. telkens als een persiflage op Jiet ver toonde. Na de pauze verduidelijkte spr. zijn be toog met lichtbeelden, zoowol naar Engel sche teekeningen als naar karikaturen van eigen hand. o m. uit de Prikkelidyllen Aan het einde droeg spreker nog een kostelijke parodie op een paedagogisch onderwerp voor. De leuke manier van zeggen van de zen spreker, gevoegd bij het geestige in zijn betoog ontlokte meermalen een gulle lach bij ^ijn gehoor, dat gisteravond oprecht ge noten heeft. De voorzitter, dr. N. J. Beversen heeft dit ten slotte in het kort woord van dank aan den spr. ook weder geestig vertolkI. Ouderavond. In de school B aan de Medusastraat had een ouderavond plaats, waarin de heer Slikkeveer, voorzitter der Vereeniging Han denarbeid, afd. Den Haag. op onderhou dende en klare wijze een causerie hield over den handenarbeid als leerplan op school. Voor de kinderen, die niet aan frö- belwerk hebben gedaan, begint de handen arbeid heel eenvoudig, met dun papier, later met karton en een schaartje, daarna met ipe9 en weer later voor de grootcren met hout aan de schaafbank. Spreker liet eenige voorwerpen zien. die op de scholen in Den Haag gemaakt zijn. in groote ver scheidenheid. zoowel in papier als in klei. Naar aanleiding waarvan spreker een warm betoog hield om ook hier in Leiden handen arbeid als leerplan in te voeren Door ds Ouder-Commis9ie waren verschillende auto riteiten op onderwijsgebied uitgenoodigd, waaraan tot haar spijt aleen mevrouw Roos had voldaan, als lid van den Schoolraad van Leiden. Nadat de voorzitter, de heer Nierop. hGofd der school, den spreker bedankt had voor zijn leerzame rede, werd gepauzeerd. Hierna werd door de ouders een ruim ge bruik gemaakt van de gelegenheid om met het onderwijspersoneel kennis te maken en het schoolwerk hunner kinderen* te bezich tigen. Na de pauze werden verschillende besluiten genomen, die door de Ouder-Com- missie zullen worden uitgevoerd, waarna de voorzitter, onder dankzegging aan allen, dezen goedgeslaagden ouderavond, welko door 36 ouders bezocht was. sloot. Lezingen over Egyptische Kunst. Zooals uit een advertentie in ons Blad blijkt, zal op 24 en 26 Nov. prof. Stein- dorff, de bekende Egyptoloog uit Leipzig, in 's Rijks Museum van Oudheden alhier le zingen houden over de Egyptische kunst en haar verspreiding over Nubië en Soedan Wij maken er opmerkzaam op. dat voor doze lezingen, welke niet speciaal voor een geleerd publiek bestemd zijn. doch voor ieder ontwikkeld toehoorder begrijpelijk zul len wezen, de gelegenheid tot inschrijving nog geopend is. Voor het examen voor apothekers assistent waren gisteren alhier opgeroepen vier candidaten. Afgewezen twee. Geslaagd do dames Th. B. Wallrave, geb. te Hille- gorsberg, en E. Th. M. Lemin, geb. te Rot terdam. Het Comité deelt mede. dat het Leid sche Glasraam in de St.-Janskerk te Gouda thans hersteld is door den heer Schouten, te Delft De overdracht zal plaats hebben op Zaterdag 28 November, te halfdrie, in genoemde kerk. Tot lid der Gemeente-Commissie van het Ned.-Herv. Kerkgenootschap alhier, if in de vacature A. Couvée P.Jxn. benoemd de heer II. Philippo W.Fzn. Ook dezen winter zullen vanwege de Ned.-Herv. Gem. weer apologetische lezin gen gehouden worden. Hel Casino-theater brengt als belangrijkste attractie-nummer een oomedie in zes acten, met Jackie Coogan in de hoofdrol, zoodat voor de aanstaande avon den stellig op een druk bezoek mag worden gerekend. Deze jeugdige filmster toch moge niet meer zoo populair zijn als enkele jaren geleden, mede ook dank zij de concurrentie op dit gebied hij blijft toch nog altijd boeien door zijn prachtvol spel, en z'n leuke gebaren en opmerkingen, waardoor het pu bliek gaarne een avond over heeft voor een bezoek aan een lb eater, waar Jackie op het witte doek wordt gebracht. Ook in „De kleine lorapenkoopman" handhaaJt hij zijn roem ten volle Bij een brand ontvlucht hij een weeshuis, waar hij was ondergebracht, om daarna bij een voddenkoopman een schuilplaats te vinden en te krijgen. Jackie, in dit geval Tim Kelly genoemd, wordt in het „vak" opgevoed en werkt de zaak van zijn weldoener zoo op, dat het jalouzie bij zijn collega's veroorzaakt, waarvan velp interessante verwikkelingen het gevolg zijn. En wanneer hij dan ten slotte den ouden koopman recht doet wedervaren in zake een nieuwe uilvinding, waarvan men hem de voordeelen had ontnomen, is de triomf volkomen. Jackie zegeviert en het pu bliek gaart welvoldaan naar huisl Wanneer wij hier nog aan toevoegen, dat ook het bij- programma van goede kwaliteit is, dan zal vermoedelijk menigeen zich geroepen ge voelen dezer dagen een bezoek aan 't Casino te brengen En wij kunnen er hier de op merking bij maken, dat men er geen spijt van zal hebben. Het Luxor-theater brengt deze week als hoofdnummer een verfilming van Elinor Glyn's bekende roman „Three weeks" en zooals het gewoonlijk gaat, is het ook hier: er gaal van het mooi in het boekwerk veel verloren. Er zijn slechts weinige films, waarvan dit niet gezegd kan wordenals gunslige uitzondering zouden wij in dit ver band willen noemen de verfilming van Hutchinson's ..If winter comes". Een film als „Quo Vadis" mogen wij hier niet noe men, want het succes wordt hier niet be reikt door het individuecle spel, maar door indrukwekkende massaregie. Uil den aard der zaak worden uil oen boekwerk diè gedeelten verfilmd, die in het bock het meest pakken en juist hierdoor krijgen wij een reeks van scènes te aan schouwen, die eigenlijk eenigszins uit hun verband gerukf zijn; men mist als het ware j de inleiding, welke aan iedere scène inoet I voorafgaan en als vanzelfsprekend gaart hierdoor van de aangrijpende tragiek, die ons in het boek zoo treft, veel verloren, ja wordt het- zelfs eenigermate belachelijk ge maakt. Beschouwen wij „Drie weken van liefde" uit dit oogpunt, dan biedt deze rol prent ons, dank zij uitstekend spet van de hoofdpersonen, veel schoons, hetgeen ons echter niet in het minst weet te ontroeren. Men kan zich niet voldoende i n de situaties verplaatsen, omdat men de voorbereidende inleiding mist; eerst in de laatste acte kwam de zaal even onder den indruk van het drama, dat zich op het witte doek afspeelde. Het voorprogramma is ditmaal weer goed verzorgd. Een alleraardigst Journaal in eenigszins anderen vorm opgedischt als ge woonlijk, voert de bezoekers in gedachten van Alkmaar naar de Zuid-Araerikaansche wouden en van Volendam naar de Noord pool. Oogenschijnlijk zit er tusschen deze twee streken weinig verband, doch een be zoek aan Luxor zegt u, hoe de vork in den steel zit. De titel van de volgende film, „Jack de Onverschrokkene", zegt al ruim schoots voldoende om te weten van welk genre zij is. De bekende Jack Hoxie vervult in deze Wild-West-film de hoofdrol. Op het loonei verschijnen „The 3 Wil liams", een mama met haar beide landeren, die een groote vaardigheid blijken te bezit ten op de viool en piano om vervolgens het publiek in extase te brengen door hun wer kelijk goede acrobatiek. Een heel aardig nummer. Rest ten slotte nog le vermelden, dat de zaal nagenoeg geheel uitverkocht was en dat de muzikale illustratie bij den heer Blom c.s. opnieuw bewees in goede handen le berusten. Bij den Commissaris van Politie al hier zijn inlichtingen te bekomen omtrent een heerenrijwiel, dat onbeheerd op straat is aangetroffen. De politie alhier heeft aangehouden als verdacht van diefstal van een bedrag van f 10, ten nadeeJe van mej. W 8., zekeren H. L., alhier, die hot bedrag zou hebben weggenomen uit een damestaschje dat in een café hier ter stede een oogenblik onbeheerd op een tafeltje had gelegen. Gistermiddag omstreeks kwart voor vijf had op den hoek van den Morechsingel en de Heinsiusstraat een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto, bestuurd door G. P. O. en een luxe-auto, bestuurd door den heer F. B. Hoewel beide bestuurden uit alle macht remden, konden zij toch de bot sing niet voorkomen De vrachtauto werd licht beschadigd aan voorspatborden en verf, de luxe-auto kwam er zonder letsel aL KERKELITKE BERICHTEN. Doopsgezinde Gem.: Zondagmorgen, t» tien uur, de. M. van der Vegte, van Den Haag. Eglise wallonne: Dimanche matin, k 10V» hemes Mr. P J. Molenaar, pasteur k la Haye. Evang.-Luthersche Gem.: Zondagmorgen, te halfelf, de. C. de Meyere. Jeugdkerk Ned.-Herv. Gem., Waalsche kerk: Zondagavond, te zeven uur, ds. M. J. Punselie. Religieus-Socialistische Vereeniging, Nuls zaal: Zondagavond, te zeven uur, ds. P. Eldering, van Rotterdam. Remonstrantsch-Geref. Gem.: Zondag morgen, te halfelf, dr. W. J. Lente. Ver. v. Vrijz. Hervormden. Volkshuis: Zondagmorgen, te halfelf, ds. F. II. G. van Ilerson, van Nijmegen. Vrije Kath. Kerk, Bonifaciuskapel, Stille- Rijn la.: Zondagmorgen, te halfelf, dienst. DE ALGEMEENE TOESTAND. Locarno DuitschlaDd zal Locarno ralificeeren, het is thans wel zeker, men zie onder Duitsch- land. De „Times" meldt, dat de zone, die de Engelsche troepen in Duilschland bezetten zullen zoodra Keulen ontruimd is, thans afgebakend is. De nieuwe Britsche zone zal aan beide oevers van de rivier tusschen Mainz en Biidesheim liggen. Het gebied op den rech teroever omvat ook Wiesbaden en kan als een halve cirkel beschouwd worden met Biebrich en Künigstein als Westelijke grens, tc-rwijl Mittelbach en Rüdesheim de Ooste lijke grens er van bepalen. De Engelsche zone op den anderen oever za! aanmerkelijk kleiner zijn. Zij begint ten O. van de Nahe en ein digt dicht bij Mainz, terwijl zij zich naar bel Zuiden loe over een afstand van 19 K.M. uitstrekt. Het zal bijkans onmogelijk zijn de ont ruiming van Keulen einde Januari baar be slag te laten krijgen, zegt de „Times". De Fransche moeten namelijk eerst de zone van Wiesbaden ontruimen. DUITSCHLAND. Locarno veilig gesteld Luther treedt ai na 1 Dec. Aanval van Lndendorff op Hindenburg De Rijks dag bijeen. Rijkskanselier Luther heeft gisteren de leiders van alle politieke partijen met uit zondering alleen van de Völkischen en de communisten ontvangen, teneinde de parle mentaire behandeling van de verdragen van Locaxno met hen te bespreken. Aan de vertegenwoordigers van de so- jiaal-dcmocratische partij deelde dr. Lulher mede, dat het geheele kabinet o middellijk na de onderleekening van het verdrag te Londen zal aftreden, teneinde den weg te effenen voor de vorming van oen nieuwe regeering. Dit besluit van het rijkskabinet maakt het den sociaal-democraten mogelijk vóór Locarno te stemmen en zal zonder twijfel ook het tot-stand-komen van de groote coalitie in aanzienlijke male verge makkelijken, daar de sociaal-democralen reeds vroeger verklaard hadden, dat zij on der geen voorwaarde deel wilden uitmaken van een regeering onder het kanselierschap van Luther. Treedt Luther nu af, dan ver valt daarmede een van de grootste bezwa ren van de sociaal-democraten tegen de groot, coalitie. Volgend communiqué is door de socialis ten uitgegeven. De sociaal-democratie zal, in overeenstemming met haar vroegere eischen voor toetreding van Duitschland tot den Volkenbond stemmen. Zij za! om dil doel te bereiken, ook het verdrag van Locarno ralificeeren, welks inhoud in de lijn ligt der socialistische builenlandsche politiek. Zij handelt daarbij in overeenstem ming met de Londensche besluiten der so cialistische internationale van 5 Nov. Ook de Diulsche Volkspartij zal voor Locarno stemmen, zoodat aannemen verze kerd ia. De Duitsch-nationale fractie publiceerde een verklaring, waarin wordt aangekondigd, dat de Duitsch-nationalen met alle parle mentaire middelen, zelfs door het indienen van een motie van wantrouwen in het be leid van het kabinet-Luther. de onderteeke- ning van de verdragen zullen trachten le verhinderen. Het behoeft geen betoog, dat deze mede- deeling weer uitsluitend voor de galerij be stemd is, want de Duitsch-nationalen weten natuurlijk heel goed. dat zij met hun oppo sitie niets kunnen uitrichten. Zij zijn niet eens zeker van de houding van hun eigen fractieleden, waarvan er Maandag zeker heel wat op het appèl zul len ontbreken, omdat zij niet van zins zijn tegen hun overtuiging in tegen Locarno le stemmen. Generaal Ludendorif heeft Rijkspresident von Hindenburg aangevallen in een arlikel, hetwelk is verschenen in het Hitler-orgaan „Der Vöikische Beobachter", omdat Hin denburg zijn sanctie heeft gehecht aan het verdrag van Locarno. Ludendorif verlangt, dat Hindenburg zal aftreden, of hel Locarno verdrag bestrijden krachtens zijn functie. De verklaring van Ludendorif luidt als volgt; „Ik heb vroeger eer en roem gedeeld met generaal veldmaarschalk von Hindenburg en ik mag gerust beweren dal ik zijn roem heb helpen verhoogen. Heden echter krimpt mijn Duitsche hart ineen als ik zie hoe de generaa'-veldmaarschalk op het punt staat BINNENLAND. Voorloopig Verslag betreffende het voer stel van wet van de heeren Dresselhnys c.s, tot wijziging van de Kieswet Arbeid op 2 Januari. A 1 l BUITENLAND. N Het Dnitsche kabinet treedt af na de ®n« derteekening van Locarno op 1 Dec., dat zeker is, daar de socialisten in den Rijksdag voorstemmen. Aanval van Lndendorff op rijkspresident Hindenburg. Scherpe protesten tegen Mussolini in den Dnitschen Rijksdag. Gevaar voor de financieele voorstellen in Frankrijk. De Engelsche koningin-weduwe Alexan dra is overleden. RECLAME. Ilccrcnslngcl 34/35. Tel. No. 1523. TRI MA KWALITEIT. VERZEGELDE ZAKKEN. 4U. C zijn roem prijs te geven. En deze roem zal zijn geofferd als Hindenburg's naam ondei het document van schande en oneer zal staan. Liever de positie die men bekleedt prijs le geven dan roem en eer en 't eigen groot verleden: ziedaar de Duitsche aard. Maar het zou nog meer beantwoorden aan den Duitschen aard, indien de generaal- veldmaarschalk zelf den strijd zou opnemen tegen dit verdrag van oneer en verslaving. Indien echter de rijkspresident de Locarno- politiek als de juiste mocht beschouwen dan is het rijkspresidenlschap van den generaal- veldmaarschalk een gevaar voor den natio- nalen wil. De naam van generaal-veldmaar- schalk hoort niet onder het verdrag van Locarno. Dit is de generaal-veldmaarschalk reeds aan zijn medestrijders verschuldigd. Wij verwachten dat de veldmaarschalk niet onderteekent maar strijdt." De president van den Duitschen Rijksdal Loebe heeft gisteren de eerste Rijk9dagzit- ting na het rocès met een korte rede g* opend, waarin hij in hartelijke bewoordin-. gen de vijf overleden Rijksdagafgevaardig- den herdacht. Door van hun plaatsen op te slaan* brachten de Rijksdagafgevaardigden hun nerzijds hulde aan de nagedachtenis der overledenen. Na de rede van Loebe werd het handels verdrag met Italië besproken. Stresemann hield een lange redevoering, waarin hij op spoedige afbandeling aandrong. Dit verdraf is het eerste groote verdrag met uitvoerige douanetarief overeenkomsten, dal na de in- voering van het nieuwe tarief is gesloten. Verscheidene sprekers achtten het noodza kelijk het verdrag in de commissie voor de handelspolitiek aan een nauwkeurig on derzoek te onderwerpen. De soc. dem. Hilferding richtte zich. na een kritiek op de Duitsche buitenlandsche handelspolitiek, in zeer scherpe bewoordin gen legen het regime van Mussolini, die de Duitsche minderheid in Zuid-Tirol op onge hoorde wijze ringeloort in strijd met de plechtige beloften ten aanzien der minder heden, die Ttalië vroeger afgelegd heeft. Namens zijn partij protesteerde hij er tegen dat hier een verdrag gesloten werd met een regoering, wier voornaamste streven de on derdrukking is van do vrijheid van ieder volk. Ook de democratische afgevaardigde Me zer sprak over de onderdrukking der Duit sche minderheden in Zuid-Tirol. FRANKRITK. De regeering in gevaa» Een interpellatie ovei 't fascisme. Terwijl tot dusver het Kamerdebat over de financieele voorstellen technisch en kalru verliep, dreigde gisteren opeens gevaar voor het kabinet. De socialistische leider Blum verLngde van Painlevé de belofte, dat de uitgifte van biljetten de in het sa- neering&voorstel bepaalde 1% millioen niet zou overtreffen. Painlevé, hoewel toezeg gende al zijn beet te zullen doen, weigerde echter zoo'n besliste belofte, waarop Blum zeide, dat het dan niet zeker was, dat do socialisten voor zouden stemmen. Na dezo verklaring werd do zitting onder hevige op schudding geschorst. Na hervatting bleef Painlevé voet bij stuk houden en won. Nadat de socialis ten toch met 3816 stemmen besloten had den de regeering te steunen, werd met 294-

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1