No. 20151. DONDERDAG 19 NOVEMBER Anno 1925. öfficieele Kennisneving. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD raus DER AD VERTE NTtEN: 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prija. Kleine Advertentiên. uitsluitend bi) vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrechl Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèquc- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT] Voor Leiden per 3 maanden ƒ8.35, per week ...tï.T.M.r ƒ0 18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18. Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VI3CKVERK00P. 'Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18, tel. 1225 is VBIJDAG ver krijgbaar: SCHELVISCH a f 0.10—f 0.17, SCHOL a f 0.12—f 0.34. GEH. KABEL JAUW a f 0.18 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 19 Nov. 1925. C76G Benige voorname ponten op het gebied der Veefokkerij. Gisteravond werd in een der zalen van „Den Burcht" een vergadering gehouden van de Hollandse he Maatschappij van Land bouw, atdeeling Leiden, waarin als spreker optrad do heer ir. J. G. Tukker, Rijksveeteelt- consulent voor Zuid-Holland te 's Graven- hage, met het onderwerp: Eenige voorname punten op het gebied der Veefokkerij. De afdeelingsvoorzitter, de heer C. Bakker opende de zeer goed bezochte vergadering met een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot den spreker, die met dit koude weer naar hier had willen overkomen om den veehouders een en ander mee te deelen over hün bedrijf, waarvan ze in de practijk ongetwijfeld zullen kunnen profiteered Hierna gaf hij aan den spreker bet woord, die aanving met op te merken dat het ideaal van den veehouder moet zijn zijn bedrijf zoo hoog mogelijk op te voeren. Daar voor is noodig dat op vele zaken van belang in het bedrijf wordt gelet. Spr. noemde in de eerste plaats dc voeding van het vee. Op den aara en dc kwaliteit der voeding komt hei v jural aan. Verder moet gelet worden op de stalling, de inrichting van den stal en de verzorging van de dieren. Als voorbeeld noemde spr het knippen der haren van het vee, wat van ('routen invloed is op de ge zondheid van de dieren. Op enkele dezer put-leii als zijnde van het meeste belang, vilde spr. moer in bijzonderheden terug ko- meh. in de ccrs'.c plaats behandelde hij nu de voeding voer het vee, noodig om de groot ste productie melk en vleeschvorming te verkrijgen, waarbij liet vooral aankomt op zuiver eiwit en zetmeel. Voor elk dier is de behoefte daaraan niet gelijk, wat spr., met uitvoerige becijferingen aantoonde. In den regel behoeft een koe, die veel melk geeft, naar evenredigheid minder eiwit dan een dier dat minder melk produceert. Hetzelfde geldt voor het "benoodigde zetmeel, wat spr. aan de hand van becijferingen met krijt op het zwarte Lord duidelijk maakte. Het ver schil per liter melk is wel klein en men zou geneigd zijn daaraan niet veel waarde te hechten. Gaat men deze bedragen echter omslaan over de totale productie melk per jaar, dau komt men tot zeer belangrijke be dragen. Zoo gemakkelijk als dit rekensom metje lijkt is de berekening evenwel niet, omdat men niet enkel te letten heeft op de productie der melk maar ook van de vleesch vorming. Men heeft bovendien niet alleen te letten op de quantiteit van de geproduceerde melk, maar ook op de qualiteit der melk. Als üitgangspunt nemende, het gemiddelde ge halte van melk, door spr. nader aangegeven, toonde hij aan dat cr aanmerkelijke ver schillen bij verschillende dieren waar te ne men zijn. Voor hen, die de melk verkoopen per Liter, zonder te letten op de samenstel ling, komt het op het vetgehalte c:n het eiwit gehalte minder aan en tracht men vee te krijgen, dat veel melk geeft. Anders wordt het geval, wanneer de melk op vetgehalte werdt vei kocht of wanneer er zuivel van wordt bereid. Ook in dit verband behandelde spr noginaaiS ae voeding van liet vee en kwam daarbij tot de conclusie dat het in het algemeen aanbeveling verdient vee te kiezen dat veel melk produceert en veel melk van hoog gehalte. Hoe zal men nu weten dat een koe veel en uitnemende melk produceeren kan? Sommigen meenen dat do kleur van het dier verband houdt met de qualiteit der rnelk. Natuurlijk ten onrechte. Ook de kleur der melk cn zelfs de roomlaag i3 in dezen riet beslissend. Alleen productie-controle is bier de eenige en zuivere graadmeter. Door het onderzoek der melk en dan nog wel van de morgen- en avondmelk komt men einde lijk tot een slotsom. Het is zaak kalveren aan tc houden van de beste productiedieren. Verder moet men een stier gebruiken die afstamt van een moe der, die veel melk produceerde van hoog ge halte, terwijl men bovendien ook nog heeft te lel:rn op de exterieur-eigenschappen van do ouders en voorouders. Absolute zekerheid dat de eigenschappen van de ouders cn voor ouders van het rund zullen worden overge dragen op de nakomelingen, heeft men wel riet, maar de kans daarop is toch vrij groot, bpr. gaf daarvan een aantal voorbeelden en ïvces daarbij op hot greote nut van goede stamboeken. i?c^ nu^ van lidmaatschap van een lok- en conlrolevereeniging schetsend, stelde spr. de vraag of daarmede de kosten die in uen rogcl f 3 a f 3.60 per koe en per jaar be- ragen, wel worden goed gemaakt. In den regel is dit wel het geval en daarom beval spr. aansluiting bij een fokvereeniging met warmte aan. Is de veehouder daartoe niet in de gelegenheid, dan moet hij in ieder geval zorgen zich een goede slamboekstier aan te schaffen om deze liefst voor zijn stal alleen te gebruiken. Spr. besloot zijn belangwekkende voor dracht, die met groote "aandacht werd ge volgd met nog eens het betoogde in korte trekken samen te vatten. De lezing werd warm toegejuicht. De voorzitter, de beer Tukker dankend voor zijn leerzame verhandeling, verwel komde ook nog den secretaris van het Hoofd bestuur der Holl. Maatschappij van Land bouw, den heer Huisman uit Den Haag, die onder de lezing was binnengekomen en deelde mede dat deze gaarne bereid was om alle verlangde inlichtingen met betrekking tot de Maatschappij te willen verstrekken. Ook de heer Tukker beval zich voor een vruchtbare gedachtenwisseling aan. Hierna werd eenigen tijd gepauzeerd. Na de pauze had eenige gedachtenwisse ling plaats. Dc heer E. J. Los, die met genoegen den spreker had aangehoord, had met eenige verwondering vernomen, dat deze het wen- schelijk acht, dat ieder fokker zijn eigen stier houdt. Z. i. maakt dit dan ook de aan sluiting bij een fokvereeniging niet noodig. De heer Tukker zeide dat vroeger, in Noord-Holland vooral, men een gemeen- schappelijken stier hield. Men is daar van afgeweken, omdat de koeien dan niet altijd drachtig werden en er dikwijls besmettelijk verwerpen der kalveren plaats heeft De ervaring heeft dus spr. opvatting bevestigd. De heer Bosman vroeg nog of de melk van oude koeien in het algemeen niet van veel minder gehalte is dan van jongere dieren. De spr. antwoordde dat het verschil in ge halte der melk van jonge en oude koeien slechts gering is. De heer Van der Stoel wilde nog wel eens het oordeel weten van spr. omtrent de melk productie van de verschillende veelagen. Hier worden vooral gehouden blaarkoppen en zwart-bonten. Bonafide landbouwers hebben spr. verklaard dat het zwart-bonte veeslag meer melk geeft dan de zwart-bla- ren. Hij vroeg of dit inderdaad zoo is, hoe wel spr. zelf verklaarde dat de kleur geen invloed op de melk-productie en het gehalte er van heeft De heer T. merkte daarbij op dat in het i verband waarin hij 9traks over de kleur sprak, het individuen gold, hierheeft men te doea met lagen of rassen En dan heeft hem een onderzoek geleerd dat de zwart-bonte laag in den regel meer melk produceert ter wijl de zwartblaar meer vleesch produceert, wat in de Rijnstreek, waar het vee meestal jong geslacht wordt, ook van beteekenis is. I De heer Los heeft vee van beide lagen en wil gaarne de resultaten daarmede verkre gen, voor belangstellenden, die zijn stal wil len bezoeken, demonstreeren. De voorzitter den spreker en ook de deba- ters nogmaals dankend, deelt nog mede dat I voortaan eiken tweeden Vrijdag in de maand tusschen halfelf en halftwee de heer Tukker j Rijkslandbouwleeraar en den heer Neeb in het hotel Rijnland zullen zitting hebben om aan de belanghebbenden alle gewenschte inlichtingen op het gebied van de veeteelt te verschaffen. Op deze mededecling volgde warm applaus. De heer Huisman verkreeg nu nog het woord om mede te deelen dat het Hoofdbe- I stuur der H. M. van Landbouw er prijs op j stelt, dat er steeds meer contact kome tus- I schen de landbouwers onderling en drong er op aan er toe mede te werken dat de Maat schappij tot een hechte organisatie uitgroeit. Wij leven thans in den tijd van organisatie. De arbeiders, de industrieelen en ook de middenstanders zijn krachtig georganiseerd en hebben daardoor heel wat invloed op de regeeringslichamen. De landbouwers moeten zich daarom vereenigen en laten hooren dat zij er zijn. Het Hoofdbestuur bevordert ook cursussen in het landbouw-ondc-rwijs, geeft lessen in boekhouden en stelt voor landbouwers de gelegenheid open hun boekhouding te laten controleeren doo* een accountant van het Hoofdbestuur. Dit is vooral wenschelijk, om sterk te kunnen staan tegenover de be lastingambtenaren. Spr. besloot met een opwekking tot aan sluiting bij de H. M. v. L. Hierna werd de zeer geslaagde vergade ring door den voorzitter gesloten. Toevlucht voor Christelijke Jeugdhulp. Het was 21 October j.l. oen jaar geleden, dat de Toevlucht van de Vereeniiging voor Christelijke Jeugdhulp aan het Utrechtsche Jaagpad 20 werd geopend, wel'ke instelling in dit jaar getoond heeft recht van bestaan te hebben. Uit het eerste jaarverslag blijkt, dat In dit ééne jaar 20 verpleegden werden geher bergd, met een totaal van 2217 yerpleeg- dagen. Daar waren volwassenen bij en ook kinderen. Tweemaal werden kinderen (waarbij tweelingen van 8 maanden) op genomen wegens ziekte in het gezin; een maal ontfermde de Toevlucht zich over drie jeugdige kinderen, die door de moeder ver laten waren. Van ongehuwde moeders wer den vijf kinderen verzorgd, ook nadat de moeder het huis weer had verlaten om in haar eigen onderhoud te voorzien. De on gehuwde moede» kunnen hun vrijen tijd doorbrengen in de Toevlucht en op die wijze hun kind blijven zien. Meermalen werden meisjes opgenomen op verzoek der recherche. Yan de volwassen opgenomenen werden twee in een betrek king geplaalM; tot nu toe maken die het goed. Eén meisje werd in een Doorgangshuis elders geplaatst, waar zij drie maanden i bleef; jammer, dat zij toen haar verzorgster teleurstelde. Een andere liet bij haar meerderjarigheid plotseling haar werk in den steek en ging naar haar geboorteplaats terug, waar zij zich nu gelukkig goed gedraagt. Eén verpleegde, die heel veel moeite gaf, bleek abnormale zenuwen te hebben, al viel zij niet in de ter men voor een zenuw-inrichting. Daar zij meerderjarig was, moest het bestuur zich te vreden stellen met het geven van goeden raad. Eenmaal werd een ongehuwde aanslaan de moeder opgenomen; al is de Toevlucht niet in de eerste plaats voor dezulken be doeld, zij worden niet terug gewezen, als opname werkelijk noodig is. In dertien gevallen ging men om geldige redenen niet over tot opname in de Toe vlucht, maar verleende hulp op andere wijze De flinke tuin, een bron van genot voor oud en jong, bood gelegenheid om een zwak meisje, niet uit de inrichting, van lucht en zon te doen genieten. De gezondheidstoestand was over het al gemeen bevredigend; waar geneeskundige hulp noodig was, werd die door Dr. Timmer mans belangeloos verleend, voor welke vriendelijke hulp het bestuur zeer' dank baar is. Het bestuur, bestaande uit de dames mej. H. M. Eigeman, presidente; mevr. W. IJdo Weyers, penningmeesteresse; mevr. Prof. Van NesVan der Pol; mevr. de Wed. Kep- pel HesselinkKamphuis; mej. Hofman; mej. M. J. E. van Eldik, wnd. secretaresse, is zeer dankbaar voor de gewaardeerde hulp maar tocher is zooveel noodig en de kas is soms bijna, soms ook wel geheel leeg. Niet ieder, aldus eindigt spr., kan in een inrichting gaan werken; niet ieder kan groote giften geven; maar ieder kan belang stelling hebben voor het werk en dat op een of andere wijze toonen. Hoe? Wie werkelijk gevoelt, dat het helpen van zwakken, het verzorgen van veriatenen, het terecht bren gen van afgedwaald en ons allen door den Heere bevolen is, die vindt wel wegen en middelen om den arbeid voor dezulken te steunen. God geve, dat het er velen mogen zijnl Jaarverslag Wijkverpleging Ned. Prot bond. Heden ontvingen wij het jaarverslag der wijkverpleging uitgaande aan de aldeeling Leiden van Ned. Protestantenbond. Hieraan zij het volgende ontleend: In den loop van het werkjaar 1924—'26 deden zich geen bijzondere gebeurtenissen voor. In de polikliniek aan de Langstraat werden 8423 behandelingen verricht; het aantal patiënten bedroeg 708 en het aantal baden 102, terwijl 36M bezoeken aan huis werden afgelegd. Voor de polikliniek in de Prinsenstraat bedroegen deze cijfers respec tievelijk G419, 532, 7 en 3387, cijfers, die ten duidelijkste aanloonen voor hoevelen de wijkverpleging tot zegen i9 geweest ongeacht nog de moreel e steun, die de zusters door practischen raad en voorlichting verleenden Des te meer is het te betreuren, dat de kas met een jaarlijksch tekort van f 600 sluit. Het bestuur, bestaande uit de dames en heeren dr. J. A. Schreuder, voorzitter, A. J de la Court, penningmeester, mevr. A. v. d. VlugtRauwenhoff, secretaresse mej. A. Naudin ten Cate, mevr. T. v. d. Laanv. d. Vegten, mevr. A. SillevisPiek en dr. H. J. M. Boonacker vertrouwt, dat dit tekort door vrienden der wijkverpleging zal wor den aangezuiverd. In de zoraervacanlie werd de dienstdoende zuster op de polikliniek uitstekend geholpen, behalve door de vaste assistente, door de da mes T. Verbrugge, L. van der Loo, L. ter Braak, M. Matveld en T. Geldei^an. Door bijzondere omstandigheden wordt van de polikliniek in de Langestraat wat minder gebruik gemaakt dan vroeger. School verpleging, buitenschool, afgekeurde wonin gen, zijn daarvan waarschijnlijk de oorzaak. Om de wijkverpleging echter aan haar doel te doen blijven beantwoorden en alles, wat daaromtrent verbetering kan brengen, aan te wenden, stelden de zusters aan het be stuur vóór: toepasring van de nieuwe ge neesmethoden. De kleine vergoeding, die voor het ter leen krijgen van ledikanten, beddegoed en ver- plegingsartikfilen weidt gevraagd, wordt langzamerhand als billijk erkend. Het verslag besluit met een woord van bartel ijken dank aan allen, die in bet afge- loopen jaar de wijkverpleging met geld of goed steunden. Verain'n Groningen. In „Zomerzorg" hield gisteravond, boven staande vereeniging haar November-bijeen- komst. De heer K. ter Laan, lid der Tweede Kamer, hield een wetenschappelijk doch geenszins dor betoog over-„Van Boer tot Edelman". Deze spreker kwam hier met ge noegen, gezien vorige ontvangst en de naar verhouding grootste inteekening op zijn woordenboek. In Groningen wordt geschiedenis onder wezen, doch helaas niet over het edgen ge west, hoezeer1 dit noodig zou zijn. Men leert de Hollandschc graven etc. en van Gro ningen zelf Spr. wilde nu eens iets uit de Groningsche historie mededeclen, n.l. hoe daar de adelstand is gekomen, zonder officieele verheffing in dezen stand. Yan oorsprong toch is zoowel Groningen als Friesland zeer democratisch geweest. Ieder, die 30 juk land had, bezat stemrecht, een stemrecht dus aan den grond gebonden. Om de beurt waren deze bezitters „rechter" (ommegaande rechters). Langzamerhand kwam daaruit evenwel voort de z.g. staande rechter. Het ambt bleef aan één persoon, die daardoor won aan macht. De rechter stak n.l. de boeten in eigen zak, had het jachtrecht. visscherijrecht, wat niet al. Zij lieten voor zich een steenen huis bouwen, daaromheen een gracht (alles voor niets 1) en, zoo ontstonden de burchten, meer dan 100 in getal, waarvan cr echter nog maar 2 over zijn. Had men in Groningen wat meer van eigen geschiedenis geweten, dan zouden er nog wel eenige gered zijn van den ondergang als waardevolle cultuur monumenten I De burchtbewoners lieten zich hoveling, later jonker noemen. De adel was er. Over de macht van deze scherp afgesloten kaste deed spr. zeer leerzame mededeelingen. Na de Fransche revolutie is de gang ech ter weer omgekeerd cn het gaat nu weer van „Edelman tot Boer". Do voorzitter, de heer II. A. Vriend, was aller tolk de opkomst had grooler kunnen zijn! toen hij den lieer ter Laan hartelijk dank bracht voor zijn rede. Applaus be krachtigde dezen dank. Na afloop bleef men nog wat gr-zellig bijeen onder een dansje. Het Centrum-Belang. Heden waren wij in de gelegenheid iels naders te vernemen omtrent de plannen van hel bestuur van „Centrum-Belang", aan gaande de winkelweek van 20—28 Novem ber a.s. Zooals reeds vermeld, omvat deze winkelweek een aantal winkels van Nieuwe- Rijn, Vischmarkt en Botermarkt, weshalve men haar den n&am van „Nivibo" gaf. Vrijdagmiddag a.s. te twee uur heeft in „De Graanbeurs" de plechtige opening plaats, welke zal geschieden door den heer Aug. L. Reimeringer, wethouder dezer ge meente. De deelnemende winkels zijn te onder kennen aan een keurig uitgevoerde kaart, die bij iederen deelnemenden winkelier voor de ramen gehangen wordt. Gelijk gemeld bevat iedere étalage tevens een letter, welke letters te zamen een zinspreuk vormen. Voor de gelukkige winnaars zijn fraaie prij zen beschikbaar gesteld, die eerstdaags in één van dc étalages aan den Nieuwe-Rijn ter bezichtiging zullen worden uitgestald Ongetwijfeld zullen er velen zijn, die daartoe door de mooie prijzen gedreven, hun uiterste krachten zullen inspannen om het tooverwoord, dat hun een prijs bezorgt, te vinden. Zanguitvoering „Amicitia." Het neutraal gemengd koor „Amicilia" behoort tot de zangverenigingen, welke bij het publiek hier ter slede goed slaan aan geschreven, en het heeft dan ook gister avond in eenige male onze verwondering gewekt, dat de groote Sladszaal, waar de jaarlijksch© uitvoering werd gehouden, slechts zoo matig gevuld was. Zonder nu evonwel de wegblijvers direct in het gelijk te stellen, moeten wij toch eer lijk bekennen, dat wij „Amicilia" wel eens heel wat beter gehoord hebben dan gister avond. Waaraan dit toegeschreven moet worden, waar het koor vrijwel stationair bleef, zal „Amicitia" vermoedelijk zelve het best welen. Als buitenstaanders kunnen wij niet an ders hopen, dan dat deze inzinking slechts een „reculer pour mieux sauler" beteekent. Een van de grootste fouten gisteravond was ongetwijfeld wel het wijfelend inzetten van elk liedhet was alsof men 'niet goed durfde en juist door dit weifelen klonk.de samenzang dikwerf onzuiver; vooral de sopranen bezondigden zich hieraan, terwijl deze bovendien meermalen de fout begin gen om te „zakken", iets, waaraan ook de tenoren zich wel eens schuldig maakten. Het begin was uitstekend. „In Mei" werd heel goed gezongen, alleen zetten bij het derde couplet de sopranen te laag in, waar door het geheel even onzuiver klonk. „Eoce quo modo morilur", van Handel, is een werk, dat reeds door bijna alle zangvereeni- gingen hier ter stede op het programma ge bracht werd, doch beter dan gisteravond herinneren wij ons niet het ooit gehoord te hebben. „Wiegeliedje" was zelfs voor een wiegeliedje nog te zoetsappig. Van dc ver dere nummers wilden wij in de eerste plaats noemen „Ave Verum", dat zuiver en met gevoel werd voorgedragen, het liefijke „Sneeuwklokjes" en „Moed", woorden van Adama van Scheftema, getoonzet door den dirigent, den heer P. de Rook. Naast het vocale gedeelte ontbrak ook het instrumentale gedeelte niet op het program ma. Het bestuur van „Amicitia" had zich hiervoor de welwillende medewerking ver zekerd van een vierlaJ dames en heeren van de Leidsche Orkeslvereeniging, t. w. de heeren Jac. Kroon, eerste viool, F. K. Asse- len, tweede riool, mej. W. de Wijs, altviool en den heer L. C,.Veerman, violoncel Door dit viertal, waarbij dan nog de heer P. de Rook de clarinelparlij vervulde, word voor de pauze ten gehoore gebracht Mozarls BINNENLAND. Mr. C. W. de Vries is benoemd tot hoog* leeraar aan de Handelshoogeschool te Rot* terdam. Opheffing van de Rijksbetaalmeesterskan* toren. Bolleninvoer in de Vereenigde Staten. BUITENLAND. Chamberlain in het Lagerhuis over Lo carno. Het verdrag wordt aangenomen. De Spaansch-Dnitsche handelsbetrekking gen voor een hall jaar geregeld. De crisis in Polen nog niet opgelost Quintet Opus 581, terwijl na de pauze nof werd uitgevoerd het Quartet no. 35 van Jos, Haydn. De vertolking van beide werken viel in menig opzicht le loven en het harte lijk applaus, dat na afloop uit de zaal oj>- klalerde, bewees op ondubbolzinnige wijze,, dal het gebodene in den smaak van het publiek viel. Voor het examen Staathuishoudkunde en Statistiek M. O. is te Amsterdam geslaagd de heer II. D. M. Knol, alhier. In de Dinsdag 1.1. gehouden Hoofdbe- ■stuursvergadcring der Kon. Ned. Maatschap- pij voor Tuinbouw en Plantkunde werd tol lid der Vaste-Keurings-Commissie dier Maat schappij benoemd de heer J. Mater, aman- I nensis lslc klasse aan den Hortus alhier. De lieer Maler werd ingedeeld in de Co- i mité's voor kasplanten, vaste- cn rotsplan- ten. Naar wij vernemen zal het Cily- theater, het voormalige Rejo-lhealer aan de Haarlemmerstraat, dat thans onder directie staat van den heer Vol, ongeveer medio De- I comber geopend worden. Gedurende de drukte voor liet maga zijn van de firma Vioom cn'Drccsmann is gistermiddag teu nadeelc van mej. II. M F. een porlemonnaic, inhoudende ongeveer f a, ontvreemd, welke zij in den buitenzak van haar mantel had gestoken. Een slechte be waarplaats trouwens! T. II. B. heeft bij de politic aangifte ge daan van verduistering van cenig wasch- goed, dat achter zijn woning op de lijn hing te drogen. Bij nader onderzoek is gebleken, dal de giteleren in verband met den schapen diefstal aangehouden W. F. A. v. d. V zich nog aan meerdere dergelijke diefstallen heeft schuldig gemaakt; in totaal zijn niet minder dan vijf of zes schapen door hem verduis terd. Ten nadeele van H. de W. is gister middag een transportrijwiel, dat hij een oogenblik voor een perceel in de Schapen- steeg onbeheerd acl terliet, door een onbe voegde meegenomen. M. van B. hegft zich bij de politie alhier beklaagd terzake van mishandeling door zekeren Den O. Aangaande do vermoedelijke mishan deling van den bakkersknecht K., alhier, bij een vechtpartij te Wassenaar Zaterdag avond blijkt, dat bij de gerechtelijke schou wing van het lijk van K. een verwonding van den darm is vastgesteld Bij het voor onderzoek door den rechter-commissaris hebben sommige personen verklaard, dat deze verwonding zal zijn ontstaan, doordat K. bij zijn vlucht tegen een ijzeren hek is gcloopen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Locarno-raiiiicatie. Engeland is het eerste land, dat Locarno parafeert. Na de stemming in het Lagerhuis men zie onder Engeland behoeft men over het Hoogerhuis niet meer ongerust te zijn. Wie volgt? DUITSCHLAND. Modus vivendi met Spanje. Ten gevolge van een onderhoud tusschen den Duitschïn zaakgelastigde te Madrtd en den Spaanscam onderstaatssecretaris \an buitenlandsche zaken is een nieuwe modus vivendi gesloten voor een periode van 6 maanden in de handelsbetrekkingen. FRANKRIJK. Financiën en SyriA. liet debat in de Kamer over dc financieel* voorstellen der regcering id tot dusver ge heel van technischen aard en voor de re geering nog weinig verontrustend.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1