AGENDA. H. P. H. KEEREWEER, Hoestsiropen Mijnhard! BUITENLAND. t Woensdag. „De Burcht": Openbare vergadering afd. leiden en O. Holl. Mij. van Landbouw. Half- licht. Ned. Leger des Heils (Beestenmarkt 3d): bijzondere samenkomst. „Prediker": Radio-avond. 8 uur. êtadszaal: Uitvoering „Amicitïa", ten ^ate wijkgebonw „Geloof, Hoop, Liefde" 0 uur. Wijkgebouw Langcstraat 67—GO: Tweede jroncert ontwikkebngs- en ontspannings- svonden. 8 uur. Lsiderdorp, lokaal achter de Herv. Kork' Spr. hoofdbestuurder van den Ned Dhr. Landarbeidersbond. 8 uur. ■Voorschoten, zaal voor Ohr. Belan gen. Vergadering Ohr.-Hist. Kicsver. 8 uur'. Donderdag. HutszaalLezing dep. Leiden Ned. Mij. .voor Nijverheid en Handel. 8 nur. „Prediker": Openbare vergadering Gcref. Bond. Spr. ds. Bicshaar. 8 uur. Stadszaal: R.-K. Oratoriumvereeniging „Jndas Maccablus". 8 uur. Volkshuis: Cursus natuurkunde. S uur. „Zomerzorg": Bijeenkomst van biljart- liefhebbers. Halfnegen. Vrijdag. ,,In den Vergalden Turk": Alg. vergade ring Leidscbe IJsclub. 9 nur. LakenhalLeidscbe Kunstverceniging. lozing met lichtbeelden van den heer C. lYoth. 8 uur. „Phebe": Spr. de lieer De Jong. 8 uur. „Prediker": Radio-avond. 8 uur. De avond-, nacbt- cn Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en jnel Zondag 22 Nov. a.s. waargenomen door do apotheek van den heer M. Boekwijt, Vichmarkt 8, tel. ÖÖ2. Do apotheek van de „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v m 8 uur alleen Voor spr.cd-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. Losse nummers van ons Blad zijn behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN. Breestraat 154. Firma A. HILLEN, Stationsweg. J. L RIJSBERGEN, Sigarenhandel. Heerenstraat 2, Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogew. 24 Firma A. L H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2, A. M. VAN ZWICHT. Kiosk Prinsessekade. en des Zaterdags bij (OH. HOGERVORST, Haarl.str. 128 en bij A. GERRITSEN. Alphen a. d. Rijn RECLAME. AALMARKT 16 - TEL. 861 MEUBELMAKER - STOFFEERDER. ALLE REPARATIE!*. 3845 Archeologische Lezingen. In het Rijksmuseum van Oudheden werd gisteren weer eên archeologische lezing ge houden door den conservator dr. W. 1). van Wijngaarden, over het Oud-Egyptische kunsthandwerk. Niet minder bewonderenswaardig en grootech dan de bouwkunst, relief- en beeld houwkunst zijn, aldus spr., de prestaties der oude Egyptenaren op het terreiD van liet kunsthandwerk. Reeds vroegtijdig heeft- de jiefdc tot het schoonc alle kringen der Egyptische maatschappij doordrongen. De Jfigyptenaren beschouwden het ais een eer- 'ste levensbehoefte, om ook in dit aardsche leven omgeven tc zijn door sierlijk vaat werk, zorgvuldig bearbeide meubelen en waardevolle kleinoodiën. De meest gewono cn eenvoudige gebruiksvoorwerpen, al wa- jren zij dan niet altijd van kostbaar mate riaal vervaardigd, moesten althans zuivere vormen hebben' cn zijif daarom onze aan dacht zekér waard. Tot het oudste kunsthandwerk moet-, n.iisfc het vervaardigen van voorwerpen van vi: rstecn, leisteen en ivoor, vooral gere kend werden de Ceramiek, het maken vau vaccn uit harde natuursteen (albast, dio- riet) of van gebakken aarde. De eerste groep werd gemaakt met behulp van een drilboor, vele van deze steenen vazen wek ken nu nog onze bewondering. De laatste groep werd aanvankelijk met de hand, later met behulp van een draaischijf gemaakt; vazen van deze groep werden met een be schildering voorzien, bestaande uit orna menten en voorstellingen, aan de natuur orbleend. In laleren tijd komen er ook fuonkvazen in gebruik, die wij echter alleen uit afbeeldingen kennen. cn wist reeds spoedig dc vazen met een kleurig, ondoorzichtig glazuur te overtrek ken, waaruit dc Egyptische fayencc-tcch- niek ontstond. Juist ook bij deze techniek komt de groote liefde der Egyptenaren voor kleuren tot uiting. Als kleur was voor al blauw geliefd, waarop men de ornamen ten in zwart aanbracht. In het bijzonder het Nieuwe Rijk heeft ons prachtige vazen en schaaltjes van fayence nagelaten. Doch niet alleen vazen, ook andere voorwerpen worde van fayence gemaakt, zoo zijn bijv. de figuren van nijlpaarden van fayence zeeT bekend. Voor wandbekleedingdienden vaak tegels van fayennc in verschillende kleuren, waarvan de bekendste tevens de mooiste voorbeelden zijn, de tegels van fayence uit het paleis van Ramses III te Medmet-Haboe, voorstellende krijgsgevan genen van vreemde volken. Fraaie vaasjes van gekleurd, ondoorzich tig glas bewijzeD, dat de uitvinding van het glas niet aan de Phoeniciërs, maar aan de Egyptenaren moet worden toegekend. Vooral onder de 18de dynastie bloeide deze kunst. De goud- en zil versmeed kunst bloeide het meeöt onder de 12de dynastie, zooals de vondstea van Dahsjoer bewijzen; ih het bijzonder de pectoralen der koningen en do diademen der koninginnen zijn fijn van arbeid en harmonisch van kleuren, wat de ingelegde edelsteenen betreft. Uit het Nieuwe Rijk zijn het bekendst de pronk- Vapens van koning Jachmose, met gouden figuren ingelegd en met halfedelsteenen bezet; voorts de vondst van Zag&zig (Boe- bastis), bestaande uit gouden en zilveren vazen en schalen. Vin de ledertechnielc zijn het mooiste en smaakvolste do jachtgereedschappen uit een graf uit den tijd van Toetmosis III, die getuigen van fijnen kunstzin. Bijzonder mooi zijn de zalfvaasjeB en napjes uit het Nieuwe Rijk, waarbij vaak bij de vervaardiging van voet bf steel wordt toegepast het motief van een meisjesfiguur, al dan niet gedacht zich te bevinden in het oeverlar.dschap tusschen papyrus- en lotus- planten, of te zwemmen in den Nijl. Prachtige meubelen stonden in de palei zen cn woningen. Ook deze zijn vol motie ven aan de natuur ontleend. Men legt het hout der meubels gaarne met goud, fayence en. ivoor in. Bekend zijn het juweelenkistje van Amenhotep III en de stoel der prinses Sit-Amon. Zeer in het oogloopend is vaak de invloed, die van deze meubels is uit gegaan op de Fransche Empire-meubelen. Dit alles bewijst, zoo eindigde spr., dat de Egjptische kunsthandwerkslieden over het materiaal een volkomen heerschappij hebben verkregen. Zij wisten hun produc ten dooT het inleggen van fayence en kleu rige edelsteenen een bijzondere pracht en bekoring te geven. Telkens weer moeten w;: den fijnen smaak, waarvan vorm en or namentiek dezer producten getuigen, be wonderen. Gemeentelijke vergoeding voor het Bijzonder Lager Onderwijs over het jaar 1922. Na ingesteld beroep door het bestuur der Gereformeerde Schoolvereeniging en van de besturen der R.-K. Parochiale Jongens- en Meisjesscholen is door hét College van Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland d.d. l/'IG November 1925 vernietigd het besluit van den Raad dezer gemeente van 10 No vember 1921-, waarbij de vergoeding voor het bijzonder lager onderwijs over het jaar 1922 werd vastgesteld op f 16.99 (g. 1. o.) en f22.42 (u. 1. o.) per leerling. Gedeputeerde Staten stelden op verschillende gronden die bedragen vast op f 28.56 (g. 1. o.) en f 40.80 (u. 1. o.) per leerling. Deze groote verschillen vloeien in hoofd zaak hieruit voort, dat Gedeputeerde Staten van oordeel zijn, dat de Raad ten onrechte huiten de berekening heeft gelaten f54.189,75V> (g. 1. o.) en f7077750 (u. 1 o.), door de gemeente uitgegeven voor vakonder- wij zers(cssen). Voorts besliste genoemd College, dat even eens ten onrechte niets voor administratie kosten en assurantie der gebouwen was in rekening gebracht. Blijde incomste van Sinterklaas. Er dreigt dit jaar verdeeldheid te gaan hecrschen onder de Leidsche jeugd inzake do Sint-Nicolaas-kwestie en werkelijk, hot wordt onzen kinderen ook hcusch niet ge makkelijk gemaakt om langer in het be staan van den heiligen man uit Spanje le gclooven. Want Sinterklaas is ditmaal met zóóveel dubbelgangers gekomen, dat een kind op eenigszins rijperen leeftijd zich wel afvragen moet: Wie is nu eigenlijk de echte Sinterklaas? Daar was in de eerste plaats vandaag de Sinterklaas van Vroom en Dreesmann, die, der traditie getrouw, hedenmiddag per boot uit de richting Leiderdorp arriveerde, om vervolgens zijn weg te nemen door den Oude-Singel naar de Beestenmarkt, waar een met vier paarden bespannen open rij tuig klaar stond om Sinterklaas en Piet na een rondrit door de stad naar de Aalmarkt le brengen, waar zij voorloopig hun intrek nemen om na den 5den December weer met stille trom naar Spanje af te zakken. In de tweede plaats was daar voorts de Sinterklaas van Meyers, die het meer mo derne vervoermiddel, de vliegmachine, pre fereerde- boven de ouderwetsehe stoomboot en die, na een tijdlang boven de stad rond gecirkeld te hebben, een landing maakte op het pand van genoemde firma aan de Haar lemmerstraat om vervolgens zijn aankomst in de Sleutelstad direct goed in te zetten door vanaf het balkon met kwistige hand op de saamgeloopen kindermenigte een stroom van geschenken neer te laten dalen. Ook bij dc firma Smits, op de Prinsesse kade, arriveerde hedenmiddag een vertegen woordiger van den Sint. zwaarbeladen met cadeautjes, die hij in fre enkele weken, die ons nog van het Sint-Nicolaasfeest scheiden, aan do daarvoor in aanmerking komende kinderen zal uitreiken. En alsof dit alles nog niet voldoende is, verschijnt Zaterdag bij de firma Splinter op de Hoogewoerd Sint-Nicolaas de Vierde ten tooneele. 't Wordt waarlijk een beetje al te veel van het goede en jammer is het ook, dat op deze wijze dat heerlijke, rotsvaste kin dergeloof in het bestaan van den ouden hei lige wprdt ondermijnd, 't Is altijd nog zoo'n echt stukje poëzie in het leven van het kind, dat tegenwoordig toch al zoo vroeg wijs is. Voor het examen voor apothekers-as sistent zijn gisteren geslaagd de dames J. O. C. Ellenberger, te Schiedam, en W. J. H. Mulder, te Amsterdam. Do hecren P.-J. Buijze en A. van Del den, alhier tot semi-arts bevorderd, zijn bestemd to reserve-officier van gezondheid bij het reserve-personeel van den genees kundigen dienst der landmacht. Vanwege den Garnizoenscommandant alhier, werd hedenmiddag op het Garni- zoensbureel (Doelenkazerne) in bet open baar aanbesteed: de levering van rund- vleesch, gerookt en pekelspek, ten behoeve van de soldaten-menages te Leiden, gedu rende het tijdvak van 1 Januari 1925 tot en met 30 Juni d.a.v., waarbij zoowel voor versch als voor bevroren rundvleesch moest worden ingeschreven. Het aantal inschrijvingen bedroeg 6, n.l. van: G. W. Zandvoort, versch rundvleesch f 0.90, bevroren f 0.74, rook- en pekelspek f 1.19; F. van Gelderen, versch rundvleesch f 0.94bevroren f 0.69*4; Firma 1. Zand voort, versch rundvleesch f 0.79, rook- en pekelspek f 1.22S. W. Marsman (niet ge zegeld biljet) versch rundvleesch f0.89, be vroren f0.72; N. Aenmey, bevroren rund vleesch f0.67^; Th. M. W. Bergers, rook- en pekelspek f 1.18, alles per K.G. Behoudens goedkeuring van den Minister werd de levering aan de twee laatstge noemden gegund. Alle inwoners wonen in Leiden. Wij verwijzen naar de advertentie in ons blad van heden betreffende de door den heer Corn. Veth te houden lezing. Men deelt ons mede dat deze in den „Rotter- damschen Kunstkring" verleden week een volle zaal heeft getrokken. De politie alhier heeft aangehouden W. F. A. v. d. V-, koopman te Voorscho ten als verdacht van diefstal van een schaap uit een weide gelegen in den Bosch- en Gasthuispolder ten nadeele van den landbouwer S., alhier. W. F. L. heeft bij de politie aangifte gedaan, dat bij gisteravond door een gewe zen knecht van zijn vader, zekeren W. T. mishandeld is, terwijl genoemde persoon bovendien zijn rijwielbanden had stuk ge sneden. Hoe gevaarlijk het is op de treeplank van een in beweging zijnde auto te sprin gen, ondervond gistermorgen omstreeks twaalf uur wederom de 12-jarige W. Z., wonende in dc Nipponstraat, die dit kunst stukje wilde volbrengen, doch missprong en kwam te vallen. Wonder boven wonder kwam de bengel er met eenjge onbeduiden de ontvellingen aan het rechterbeen nog goed af. RECLAME. zullen altijd verzachtend, hoeststillend en genezend werken, zoowel bij volwassenen als kinderen, als de verpakking voorzien is van den naam 6659 DE ALGEMEENE TOESTAND. Duitschland voox Locarno. Nu de nota's over de ontruiming der Keulsche zone en de verlichting der ver dere bezetting van Rijnland gepubliceerd zijn, blijkt, dat de inhoud vrijwel overeen komt met het reeds gemelde, zoodat na dere toelichting overbodig is. Do Duitsehe regeeTing is oogenblikkelijk bijeengekomeu om te beraadslagen of Locarno nu zal wor den aanvaard of niet. Omtrent het resultaat werd een commu niqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat den Tijkeminister van Buitenlandsche Za ken opgedragen is een wetsontwerp op te stellen ter indiening bij de wetgevende li chamen. De beslissing over dit wetsont werp zal genomen worden na de conferen tie der staats- en minister-presidenten der landen, welke tegen Donderdag bijeen ge roepen is Uit dit officieele communiqué blijkt, dat de rijksregeering en het rijkskabinet door de beide jongste nota's van den Gezan- tenraad de te Locarno door'de vertegen woordigers der Westelijke mogendheden gedane toezeggingen betreffende de Rijn landkwesties vervuld en daarmee de voor waarden voor de definitieve beslissing over het verdragswerk van Locarno aanwezig achten. Principieel en practisch is daarmee de definitieve instemming van den rijka- president en het rijkskabinet met het Ver- d van Locarno uitgesproken. Formeel zal dit weliswaar eerst geschieden nadat Donderdag de minister-presidenten dei--lan den gehoord zullen zijn, maar daar de op vattingen der minister-presidenten, zooals uit de jengste conferentie gebleken is, zich geheel dekken met die der rijksregeering, beteekent, naar men aanneemt, de conferen tie van Donderdag slechts een formaliteit, waaruit het karakter van het Duitsehe Rijk als bondsstaat moet blijken. De behandeling van het Verdrag van Lo carno zaJ 23 dezer in den Rijksdag aanvan gen. Daaraan vooraf gaat een bijeenkomst van d? commissie voor buitenlandsche aan gelegenbeden, alsmede besprekingen tus schen den rijkskanselier en ds partijen ter vc-zekering van een zoo groot mogelijke meerderheid voor het regeeringsontwerp. De Duitsch-Nationalen, Völkischen en com munisten vallen a priori uit. Alle andere partijen hebben zich princi pieel voor de politiek van Locarno uitge sproken. maar aangezien Locarno niet het einde is, doch slechte het begin, is het noodzakelijk een stabiele meerderheid in het leven te roepen, die voortzetting van de politiek van Locarno waarborgt. Het is aan te nemen, dat de rijkskanse lier in de laatste dagen dezer week bespre kingen met de partijen zal hebben ,om voor de debatten over Locarno een principieel aocoord tusschen de regeering en de par tijen en tusschen de partijen onderling te verkrijgen. Een half-officieus commentaar licht het besluit van het rijkskabinet o.a. als volgt toe: Het rijkskabinet heeft een besluit ge nomen, waarvan het zich den ernst volko- mm bewust is. Het gaat c(aarbij van de overtuiging uit, dat het resultaat, hetwelk uit de diplomatieke onderhandelingen en de thans ontvangen nota's blijkt, princi pieel de aanbeveling der verdragen recht vaardigt. Dat het resultaat niet de volle 100 pCt. is, zal men zich niet verheelen; evenmin echter de innerlijke waarde der nieuwe re gelingen, die een verdere ontwikkeling' in do ingeslagen richting noodzakelijk ma ken. E" hebben bij de rijksregeering beden kingen bestaan en men is er zich van be wust geweest, dat men een ernstig besluit nam, maar er kan geen meeningsverschil over bestaan, dat de huidige situatie het besluit noodzakelijk maakte. BELGIE. Rede van Vandervelde. Minister Vandervelde heeft gistermiddag in de Belgische Kamer een groote rede uit gesproken over de buitenlandsche politiek. De modus vivendï inzake de handelsver dragen met Frankrijk en Spanje is in wer king getreden. Een handelsverdrag met Tsjecho-Slowakije zal eerstdaags tot stand komen. Vervolgens gaf de minister een uitvoerige uiteenzetting van het verdrag van Locarno. Een der voordeelch van Locarno is, dat het van Duitsehe zijde de vrijwillige aan vaarding beteekent van den territorialen slatus, zooals het die met kracht van wape nen is opgelegd. Wat de vergoedingen en de veiligheid be treft, ging de minister voort: Van 1880 tot 1914 had België een speciaal internationaal statuut Sinds den oorlog was dat niet meer het geval. Het was de zorg van mijn voorgangers door een nieuw sla- tuut de waarborgen te vervangen, die welis waar onvoldoende geacht werden, maar die niettemin van wezenlijke beleekenis waren en die ons door het stelsel van 1839 ge schonken waren. Wij hadden geloofd in den Engel sch-Amerikaanschen waarborg van Versailles. Wij hadden gehoopt op Cannes, dat daar een verdedigend verbond met En geland, ons verdedigend verbond met Frank rijk zou aanvullen. Dergelijke overeenkomsten uit een Euro- peesch oogpunt bezien, hadden echter het ernstige bezwaar van eenzijdig te wezen. Daarentegen komen wij met het Rijnpakt. met de overeenkomst van Locarno, die zelf rechtstreeks zijn voortgevloeid uit 't proto col van Genève, in zekeren zin in een nieuw stelsel. Vandervelde geeft dan 'n uitvoerige uit eenzetting van hetgeen tc Locarno is .be reikt. Wil het werk van Locarno vruchten afwerpen dan moeten er twee voorwaarden worden vervuld. Duitschland moet toetreden tol den Volkenbond en de verdragen van Lo carno moeten door de betrokken parlemen ten worden geratificeerd, hetgeên echter zelfs in Duitschland, hoewel daar nog moei lijkheden bestaan en tegenstand mogelijk is als feitelijk vaststaande mag worden be schouwd. De noodzakelijke inleiding van deze van- krachtwording zal de onderteekening zijn op 1 December te Londen Vandervelde schelst de ontruiming der Keuilsche zone en verzachting der overige bezetting van Rijnland als noodwendig ge volg van Locarno. Vandervelde bestreed vervolgens de mee ning, dat het verdrag van Locarno tegen Rusland zou gericht zijn en wijdde eenige woorden aan de Oostelijke verdragen. Vandervelde besloot zijn rede met een bespreking van de noodzakelijkheid van gemeene ontwapening. Ik aarzel niet met luider slemme te verkondigen, zeide hij, dat zij, die het mogelijk achten een rijk en krachtig volk eindeloos te dwingen lot een eenzijdige ontwapening in een Europa, waar zijn oude tegenstanders tot de tanden toe gewapend, blijven, zich een gevaarlijke illusie scheppen. Alleen een algemeene evenredig© en ge lijktijdige beperking van'bewapening zal de oplossing mogelijk maken van dit allesbe- beheerschend waagstuk van de veiligheid. Ilymans en Jaspar wenschten Vander velde geluk. De laatste waarschuwde nog tegen een onbeperkt vertrouwen in Duitschland. Vandervelde zeide in zijn antwoord, dat de Duitsehe regeering er alle belang bij heeft om -het verdrag van Locarno te on derteekenen en te eerbiedigen. Wij hebben uit onze gesprekken met de Duitsehe gede legeerden den indruk gekregen, dat ook zij een groote behoefte aan vrede hebben. Wij zullen op onze hoede blijven tegenover Duitschland. Ik stel geen blind vertrouwen in de toekomst. Ik stel echter vast, dat wij de garantie van Engeland en Italië hebben en de opperste garantie van den Volken bond. DUITSCHLAND. Het Centrum-congres gesloten. Na nog uitgebreid debat is het partijcon gres van het Centrum gesloten. Marx werd als partijvoorzitter herkozen. De motie-Spiecker werd met algemeene stemmen aangenomen. Deze motie zegt. dat de cenlrumspartij in haar wezen een con- stitutioneele partij is. Haar principieele op vattingen van slaat en gezag maken het haar mogelijk, haar goedkeuring te hechten aan eiken staatsvorm, die deze opvattingen deelt. Het centrum zal zich niet beperken tot het helpen verijdelen van tegen de grond wet gerichte bewegingen, maar ook haar positieve* medewerking aan den staat niet weigeren. Hiertoe is echter noodig, dat de partij zich op vastberaden en positieve wijze vóór den staatsvorm uitspreekt. Daarom spreekt de ccntrumsparlij zich uit voor de Duitsehe republiek, zooals deze door de grondwet van Weimar is gegrondvest. Zij beschouwt het als haar taak en haar plicht, deze republiek te beschermen en te vervul len van een Chrislelijken geest. Vervolgens werden er nog moties aange nomen betreffende dc wijziging van de kies wet en de aangekondigde nieuwe schoolwet, alsook verschillende moties van sociaal-po^ litieke en van economische strekking. Ten slotte werd er een motie aangenomen, die het duel in eiken vorm veroordeelt. Het gcval-Wirth is in besloten zitting be-, handeid. Tot een resultaat schijnt men niet tc zijn gekomen. FRANKRIJK. De financieel© voor« stellen Syrië. De socialisten zullen hun financieel© voorstellen wel bij de Kamer indienen doch niet verdedigen. Niettemin is Painlevé's poi sitie er door verzwakt, daar de eenheid 1$ verbroken. De berichten uit Syrië blijven ernstig. Niet alleen Damascus wordt bedreigd, doch ook Bayrouth. Er zou door den Franschen bevelhebber om 50.000 man versterking zijn gevraagd. ENGELAND. Een Labom-amendement. De arbeiderspartij zal heden een officieel amendement indienen op de rede van Chamberlain betreffende het verdrag van Locarno. Het amendement keurt het pact over het algemeen goed, doch betreurt, dat het geen definitieve bepalingen bracht om trent de ontwapening. Het amendement eischt ook dat er positieve stappen zullen gedaan worden'óm Rusland's toetreding tot den Volkenbond en zijn deelneming aan de Europeesche overeenkomsten te verkrijgen. ITALIË. Mussolini's machtsvergzooting. Volgens verschillende officieele bladen be palen de wetten, die bestemd zijn om de macht van den voorzitter van den minister-, raad te regelen, o.a. dat de leider der regee ring volkomen onaihankelijk wordt van het parlement. De eerste minister wordt door den koning benoemd en ontslagen en is slechts aan den konoing verantwoordelijk voor al zijn daden. De eerste minister zal door een speciale wet beschermd worden tegen eiken aanslag in daden of in» woorden. TSJECHO-SLOWAKIJE. De nieuwe regeering. Men zal direct onderhandelingen openen over het vormen van een nieuwe regeerings- coalitie. De arbeidspartij zal tot de regeering toetreden. Het aanlal mandaten van de re- geeringsmeerderheid wordt op 155 tot 160 van de 300 afgevaardigden geschat. De com munisten krijgen 40 mandaten. CHINA. Vredesovereenkomst Botsing tusschen Engelschen en Itali anen. Er verluidt dat de vertegenwoordigers van Feng joe Sjang en Tsjang tso lin een vredes-. overeenkomst onderteekend hebben. Alle troepen trekken zich terug op 30 mijl ten Oosten der lijn Peking-Honkow. Men is ook overeengekomen een gemeen schappelijke commissie naar Peking te aen-i den om de kwestie van het eerste-minister-i schap, de reconstructie van het kabinet en de verkiezing van een president te bespreken In een bolsing tusschen Engelsche en Ita* liaansche soldaten der gezantschapswachteii werden 7 Engelschen door messteken ge-, wond. t Alle troepen zijn geconsigneerd. |j BUITENLANDSCH GEMENGD. Auto-ongeval van Krupp. h Zondag is de auto waarmee de bekend© industrieel Krupp v. Bohlen und Halbach! zich in gezelschap van zijn vrouw naar zijn bezitting Glaubheide wilde, tengevolge van de gladheid bij Ahrau tegen een boom ge reden en omgeslagen. De chauffeur werd uit de auto geslingerd en terstond gedood.) Mevr. Krupp is met beenfracturen opgeno men en naar het ziekenhuis te Gronau ver voerd, De heer Krupp is er met onbedui dende kwetsuren afgekomen. De toestand van haar is niel zonder gc5- vaar. Leipzig» Messe. De volgende Leipziger Mescj zal gehou den worden Voorjaar 1926, van 28 Febr. tot 6 Maart, het technisch gedeelte tot 10 Maart. Vermoedelijk zal het percentage "buitenlandsche bezoekers nog veel grooter zijn dan gedurende de vorige Herfet-Messe. Hoewel deze gehouden werd in een tijdl waarin deeconomische toestand van Duitschland zeer ongunstig was, v*aren niettemin meer dan 12000 exposanten ver tegenwoordigd. Ook nu was het aantal bin nen landsche koopers groot, zóó groot, da? men behalve de gewone, nog 327 extra-trëi- nen moest laten loopen. Bijna lO.OOObuiten». landers bezochten deze Messe; niet slechts Europeanen, maar zakenlieden uit de verstq uithoeken der aarde. •Wel een bewijs, dat de Leipziger Messe een noodzakelijke instelling is, voor het economische welzijn der wereld. Zij omvat alle takken der industrie, die monsters kunnen opzenden en houdt boven dien een aparte tentoonstelling van ruwe materialen Het tentoonstellingsterrein be slaat een oppervlakte van meer dan 335.000 M 2terwijl het aantal buitenlandsche ex posanten steeg tot 633. Bijzondere vermelding verdient, dat er een aparte Esperanto-af deeling is. die de Esperantisten-bezoekers gaarne alle me ge lijke inlichtingen verstrekt; bovendien is er een internationale ontmoetingsplaats voor Esperantisten (Johannisplalz 3, I etage) ter wijl de brochures der Messe gesteld zijn in de Wereldhulptaal Esperanto. Zeker een overtuigend bewijs voor het practisch nut vun deze taai en haar bruikbaarheid in den handel en tevens een aansporing voor alle zakenlieden Esperanto in te voeren in hun internationale betrekkingen. Deze wereldtaal is reeds verder doorge drongen, dan jnen over 't algemeen wel denkt.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2