No. 20144. WOENSDAG II NOVEMBER Anno 1925. Offimiople Kpnnicnpvina. STADSNIEUWS. leidsche schouwburg. BUITENLAND. de algemeene toestand. Het VQ^^mste nieuws van heden. binnenland. buitenland. belgie. duitschland. frankrijk. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN SO Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Adeertentiên, uilsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdag9 60 Cts bij een maximum aantal woorden van 30. incasso volgen9 postrecht Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 6 Cis. Bureau Noordeindspleio Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507 Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 prijs dezer courant: Voor Leiden per 3 maanden 1 2 35 per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post J 2.35 +- portokosten. 10.18. 0.18. Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. gemeentelijke vischverkoop. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18. tel. 1225. is DONDERDAG" verkrijgbaar: SCHEI VISCH a f 0.15f 0.2G, SCHOL a 10.19—f 0 35 cn GEIL KABEL JAUW a f 0.22 per pond. N. C. DE GïJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 11 November 1925. 6324 Archeologische lezingen van het Rijksmuseum van Oudheden. Gistermiddag hield dr. W. D. van Wijn- gaarden in het Rijks Museum van Oudheden een boeiende en door velen gevolgde voor dracht over het onderwerp: „Amenhotep IV en de kunst van zijn tijd." De regeering van Amenhotep Iv (13/o 1358 v. Chr.) vormt, zoo ving de spr. aan, ©en zeer bijzondere periode in de Egyptische geschiedenis. Na de verdrijving van de Hyk sos uit Egvpte (pl.m. 1580 v. Chr.) hadden de krijgshaftige koningen der 18de dynastie het land gemaakt lot een groote mogendheid van den eersten rang. De Egyptische koning heerschte onbeperkt van den Eufraat tot den dorden Nubischen Kararact. Op den tijd van harde krijgsbedrijven volgde echter een peri ode van rust en vrede: de regeering van Amenhotep III die het' type is van 'n pracht- lievenden, Oosterschen heerscher. Ook zijn zoon en opvolger, Amenhotep IV, bemoeide rich zeer weinig met de buitenlandsche aan gelegenheden en wijdde zijn aandacht in het binnenland bijna alleen aan de godsdi stige aangelegenheden. Hij streefde naar een re formatie van den Staatsgodsdienst in den zin van monotheïsme en keerde zich daarbij vooral tegen den god Amon van Thebe en diens eeredienst. De tempels van dezen god sloot hij: zijn naa'm liet hij overal op de mo numenten uitbeitelen. Hij voerde een soort monotheistischen zonnedienst in, die van de zonneschijf A ton. Deze beweging, die uitging van de priesterschap van Heliopolis, is reeds le herkennen in den lijd van Amenhotep III doch de eigenlijke reformatie zette eerst Amenhotep IV door. Hij verliet Thebe en slichtte een nieuwe residentie, waarvan de ruïnen bij Tell-Amarna nog te zien zijn. De koning veranderde zijn troonnaam, die den gehaten godennaam bevatte; in Iehnalon (glans der zonneschijf)); de nieuwe residen tie kreeg den naam Ichoet-aton (horizont der zonneschijf). In deze stad trachtte de ko ning zijn idealen op het terrein van gods dienst ên kunst tot verwezenlijking te- bren gen. Reeds onder zijn vader poogde de kunst tot meer beluste weergave van het leven te geraken. Onder Amenhotep IV bereikte deze nieuwe kunst 'haar hoogtepunt. De ko ning, die zelf zeer aesthelisch aangelegd moet zijn geweest, werkte zelf daartoe met alle kracht mede. Hijzelf gaf den kunstenaars wier ideeën overeenkwamen met de zijne onderricht. Zoo is er in onze aansluiting bij het voorafgaande toch een geheel nieuwe kunst ontslaan, die haar stempel heeft ge zet op alle kunstproducten uit den lijd van dezen koning. De reliefs in de graven van Tell-Amarna zijn de beste getuigen van deze belangrijke kunsthistorische periode, waar uit wij het eigenaardige realistische van de kunst van die dagen goed leéren kennen. Wij zien hieruit, hoe de kunstenaars van Tell-Amarna zich vrijer gevoelden togen" over de overgeleverde vormen en er naar steefden de voorgestelde personen een meer natuurlijke houding te geven, waarbij zij echter vaak in overdrijving vervielen, vooral als zij trachten aan het gelaat der afgebeel de personen een psychologische ui!drukking te geven. Op initiatief blijkbaar van den ko ning zelf beeldt men zijn familieleven, af. Kleine, .huiselijke tafereeltjes worden voor werp van kunst; het intieme realistische komt naar voren, daarentegen verdwijnt bet goddelijk aureool, dat anders steeds het beeld van den Egvptischen koning omringt. Hef is'iets geheel nieuws den koning telkens weer omgeven te zien door zijn gezin. De omvangrijke opgravingen. d;>or de Duilsche Orint-gesellschaft in 1912 te Tell- Amarna verricht, hthben enkel i beeldhou wers-ateliers blootgelegd, waarbij talrijke fijn afgewerkte beeldhouwwerken zijn gevonden, geheel in den stijl, van dien tijd, vooral een aantal prachtige potretkoppen, waarbij een booge graad van psv< hobgisehe uitdrukking is bereikt De model leering van vele dezer figuren is zoo plastisch, dal men op hel eerste gezicht soms twijfelt, of men niet een voortbrengsel der Grieksc.he kunst voor zich. heeft. Ook hier vzordl de koning voorgesteld niet in de conventionele houding der over geleverde kunst, maar in zijn werkelijke gedaante, met die zeldzaam wonderlijke be handeling der lichaamsdeel en, die aan de kunst van Tell-Amarna eigen is. Zwak van gestel zijnde en vroeg verouderd (iets wat de kunstenaars altijd, blijkbaar met goed vinden des konings, met onmiskenbare duidelijkheid doen uitkomen), is Amenhotep hV na een 17-jarige regeering, dertig jaren oud gestorven. Zijn godsdienstige hervormin gen bleven na zijn dood niet bestaan. Een contra-reformatie bracht den god Amon en zijn stad Thebe weer in eere. Nu werd Ichna- lons' naam op de monumenten uitgebeiteld, zijn beelden vernield; spoedig na zijn dood is ook zijn schoone residentie verlaten en verwoest. Latere koningslijsten. bijv. die van Abydos, slaan hem. als ook zijn drie onmid- delijke opvolgers, die den Aloncultus nog trachten te handhaven, eenvoudig over 1 als illegitieme koningen. De invloed van Amenhotep IV op de kunst is echter in Egypte niet zoo spoedig verdwe- non. Onder de latere reliefs zijn er vele, die I in hun plastische verfijning en subtiele be- 'koring den invloed nog verradenzoo zijn vooral de jacht- en krijgstooneelen der ko ningen van de 19de en 20ste dynastieën zon der dezen niet denkbaar. Wij behoeven aldus besloot spr. zijn voordracht ons daarom ook niet aan te sluiten bij het harde oordeel, dat de Egypte- naren zelf over hun koning en zijn werk hebben geveld. Zijn wel is waar korte re geering behoort tot de inleressantsste perio den der Egyptische geschiedenis, vooral ook omdat wij haar van het begin lot het einde, door een voortreffelijke reeks monumenten kunnen leeren kennen. Willem Hannaart. Willem Hannaart, die. als het Collegium van het Studentencorps uitrijdt, steeds in blauwe uniform met zilveren tressen en hoogen hoed met zilveren band op den bok plaats neemt, heeft gisteren zijn 30-jarige ambtsvervulling als Collegiums-bedi^nde i herdacht. Gistermiddag is hij per auto door leden van het Collegium van zijn woning gehaald en naair de sociëteit „Minerva" ge reden, waar hij in de Collegiumskamer door den praeses, den heer Van Hardenbroek, is j toegesproken, die hem, mede namens ver- schillende oud-Collegiumsleden, een enve- loppe met inhoud overhandigde. Na de ontvangst heeft Hannaart te zijnen huize receptie gehouden, waar het Colle gium en tal van studenten hem de hand kwamen drukken. Een 40-jarig jubileum. Morgen herdenkt mej. M. A. C. P. A. de Graaf den dag, dat zij dO jaar verbonden is als lcerares aan de Muziekschool der Mij. voor Toonkunst alhier. Mej. M. A. C. P. A. DE GRAAF. Met opgewektheid heeft zij steeds haar omvangrijke taak vervuld. Een lesrooster van pl.m. 40 uren per week is geen kleinig heid, vooral niet voor iemand van haar jaren. Zij geeft zich geheel aan haar leer lingen en kunnen deze met moeite mee, dan is mej. de Graaf steeds bereid ze lusschen al het werk door nog eens een extra-beurt le geven. Behalve piano-onderwijs mag niet ongenoemd blijven hel elementair-onder- richt in de muziekleer. Kleuters vanaf 7 jaar daarvan de beginselen bij te brengen mag niet te licht worden aangeslagen. Met enge len-geduld wordt iedere drie maanden weer aan 't zelfde begonnen en iedere drie maan den brengen weer dezelfde goede resultaten. En spelende en opgewekt moet'dit werk ge beuren, anders houden de kleintjes de lust er niet in. Op deze wijze, blij opgewekt, werkte en werkt mej. de Graaf! Haar feestdag morgen zal dan ook niet onopgemerkt voorbijgaan! Voor de Zending. Als opbrengst van de in de godsdienst oefeningen van de Ned.-Herv. Gem. alhier j.l. Zondag gehouden inzamelingen en van de collecten op eenige scholen te dezer stede is afgedragen aan het bestuur der zes samenwerkende Zendingsvereenigingen (bu reau le OegslgeesQ f 3075 53. Er worden ook nu nog, evenals vorige jaren, nagiflen verwacht. Voor het examen vopr apothekers assistent waren gisteren opgeroepen vier candidaten. Geslaagd zijn de dames H. A. Oostenrijk, geb. le HuisenL. G. Weydung, -geb. te Zoeterwoude, en M4 C. C. Verlinde, geb. te 's-Gravenhage. De heer J. J. M. Schretlen, dezer da gen alhier tot semi-arts bevorderd, is be stemd tot reserve-officier van gezondheid bij het reserve-personeel van den genees kundigen dienst der landmacht. Inplaais van de- in het programma aangekondige lezing van ']en heer J. .f. L. Duyvendak, zal de heer J. Dols op Dinsdag avond 17 Nov. in het Lcidsche Volkshuis een voordracht houden over ..China" Dit onderwerp zal ongetwijfeld thans bij velen belangstelling vinden nu wij bijna dagelijks berichten lezen over de strubbelingen, welke zich in het groote, machtige China afspelen. De heer Dols, die twintig jaar in de bin nenlanden cn sleden van China zelf werkte en dus volk en leven doorgrond heeft, zal aan de hand van vele interessante, zelf opgenomen lanlaarnplalen vertellen van het land en volk, gebruiken en zeden; over den godsdienst, het Boeddhisme met zijn offerdiensten en het kloosterleven. Voor toegangskaarten zie men de adver tentie. De vier-en twintigste opgave van in Nederland gevestigde ondernemingen tot uiloefenimg van het levonsverzekeringbe- drijf, aan welke is uitgereikt de verklaring, bedoeld in art. 18 der wet van 22 December 1922 op het levensverzekeringbedrijf, Staatsblad no 71G. vermeldt o.a. N. V. Verzekering-Maatschappij ..Vooruit", geves tigd alhier Gisteravond is uit den Nieuwe-Rijn het lijkje opgevischt van een pasgeboren voldra gen kind van hel vrouwelijk geslacht. Het lijkje is ter gerechtelijke schouwing naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Gistermiddag geraakte de 13-jarige J. v. d. B. bij het spelen op de Vischmarkt te water. Door toereiking van een jas. den dren keling door een der omstanders toegestoken, was de knaap spoedig weer op 'het droge. Hedenmorgen werd de G-jarige J. K. op de Zijlpoortsbrug door een onbekend ge bleven wielrijder aangereden, waardoor de jongen kwam te yallen en een flinke wonde boven het rechteroog bekwam. De politie alhier heeft aangehouden W. U., die in het.Algemeen Politieblad gesigna leerd stond terzake van het nog in petto hebben van drie dagen hechtenis wegens openbare dronkenschap. Men verzoekt or s mede te deelen, dat de Maandag onder Rechtzaken vermeldde zaak opk niet betreft het holel-café-restau- rant „Victoria". N.V, Vereen. Rotterdamsch-Hofstad-Tooneel. „Moderne Jeugd", blijspel in 3 bedrijven van Weaver ea Leycester. Bij hefc begin van deze eeuw werd veelal gesproken van ,,De eeuw van het kind". Door den oorlog is dat wat op den achter grond geraakt; doch zou de betiteling nog wel zoo vreemd zijn, wanneer men nagaat, hoe de moderne jeugd zich tegenwoordig mag „uitleven", zich gedragen als volwas sen personen etc Er is een vrijheid geko men in de opvoeding, die veelal het goede doel voorbijstreeft. Van het eene uiterste (de gestrengheid) is men overgeslagen tot het andere uiterste (der volslagen vrijheid). Het zoeken van den gulden middenweg is practisch de zaak geworden Op de uitwassen van de huidige opvoe ding hebben bovenstaande auteurs een per siflage gemaakt. Bekend mag worden ver ondersteld, hoe het tooneel door bespot- telijk-maken soms een goede taak kan ver vullen. Ah „Moderne jeugd", het ook zou doen, zou dat tenzeerste te prijzen zijn. Doch zal het dat 1 Wij twijfelen. Daarvoor lijkt het ons te oppervlakkig gehouden en te zeer berekend op een lach-succes, waar door het te spoedig in het vergeetboek ge raakt-. Maar enfin, er is tenminste gelachen en men heeft zich geamuseerd Een echtpaar is drie jaar aan het bestu- deeren geweest van de Afrikaansche ne gers. Bood een zoo'n negerkoning den man zelfs niet aan zijn vrouw te ruilen voor een olifant 1 Bij hun terugkeer in hun „home", begirt juist de vacantie en zoon- en doch terlief komen thuis. Ongevraagd en onge- waarschuwd brengen zij beiden één of meer logé(é)s nede. De jeugd klopt aan, en moet worden opengedaan. Wat beteekent ouder lijk gezag, gescherm met „ervaring" en zulke ouderwetschigheden Pa en ma wordt zelfs heel „beminne lijk" te kennen gegeven, dat zij het beste doen, maar naar oma te gaan logeeren om plaats te maken. De jeugd kan zich zelf wel redden. En de oude lui gaan, het pad open latend voor het komend geslacht. Gevolg: allerlei ongelukken. De badka mer loopt vol en de keuken lekt onder. Een broeikas wordt met een cricketbal ver woest, en een tuinman gewond; het huis houdgeld op één avond voor uitgaan ver teerd, terwijl '8 nachts in hondenweer moet worden teruggekuierd wegens op-zijn der contanten; de keukenmeid „neemt de bee- nen" Als dan de oude lui terugkeeren, worden zij met gejuich ontvangen als redders in den nood. „Oma" komt ojj haar beurt dan nog klagen over „respectloosheid" harer kinderen in tegenwoordigheid der kleinkin deren 1 In dollen ptijl iS <fit gegeven, ld 'allerlei details soms zeer amusant uitgewerkt, ge speeld. We zagen Lily Bouwmeester ru Kitty PerinKluppell als lieftallige jonge „dames" met korte rokken, Loeki Broede- let dito als het „leelijke eendje", Jan van Ees, Theo Frenkel Jr en Cor Treslem als jonge „meneeren", zich ontworstelend aan ouderlijke tucht. Welk een „jeugd" op de planken I Af en toe werd wel ietwat te veel gechargeerd. Verder zagen we het echtpaar Schwab als de oude lui, een pracht van een fijn- komischen butler van Gimberg, een type van een keukenmeid van Mien Landheer Tels, een „ouderwetschc" vader van Joh. Kaart Sr. Gelijk gezegd, er is gelachen én men heeft zich geamuseerd, althans voor zoover de schouwburg bezet was, hetgeen slechts raa- tig mocht heeten. De aanwezigen hebben zich met applaus goed geweerd. GEBOREN: Maria Elisabeth, D. v. J. F. v. Noord en E. C. M. v. d. Ven. Theodora Pelr. Maria, D. v. W G. M. Kuit en M. E. v. Rossum. Maria Adriana, D. v. P. A. Ruis en L. E. Meskempen. Jan Frans Hendrik, Z. v. J. F. H. Kromhout en J. A. de Wilde. Herman, Z. v. J. v. d. Molen en A. Frank. Maria. D. v. J. v. d. Linden en J. Gijbels. Cornelia Maria, D. v. M. H. Bronckers en E. M. J. de Vrede. Hen drik. Z. v. W. H. Kanbier en J. Boer. Christiaan, Z.'v. C. van As en H. M. v. Went. Paulus Timolheus, Z. v. J. Mizee cn P. Krajper. Pieter, Z. v. I. Boom cn A. Sloos. Pieter. Z. v. E. Schrijver en J. H. Varwijk. Hendrika Wilhelmina, D. v. J. J. F.JRomhaut en H. W. de Graaf. Gecrtruida, D. v. A. v. d. Blom en P. M. v. d. Blom. Elisabeth. D. v. A. v. d. Vos en S. Klein. Maria Antonia, D. v. J..C. de Jaeger en P. Heemskerk. Johannes André Freddy, Z. v. P. W. M. J. Planjer en M. Stoek. Anloon, Z. v. S. Koster en J. v. Leeuwen. Maria Hcndrica Clasina, D. v. W. P. Schutte ep G. J. Knoops. Louise Irene, D. v. L. Heintz en L M. Rhode. Hendrikus Gerardus, Z. v. G. v. d. Dop cn A. M. Y. v. Loon. Elisabeth Maria. D. v. H. G. Timmermans en G. Rijsdam. Wil helmina Josephina Corn.. D. v. J. P. Prins en C. v. d. Heuvel. Pieter, Z. v. P. Dreg- mans en S. II. van Katwijk. Sara Maria Louisa, D. v. A. Lagendijk en E. Dreef. Maria. D. v. J. Boom en J. C. Fontein. Hendrika Catharina, D. v. H. Stouten en W. M. Doove. Andreas Carolus Joannes, Z. v. G. J. H. Elfrink en T. C. Burchsen. Maria Apolonia Com., D. v. N. J. Volwaler en P. C. Bartels. Isaac, Z. v. J. Robbers en C. J. de Fey. Johannes Z. v. F. C. Streefland en C. H. Sladt. GEHUWD: F. L. Pracht jm. en M. C. S. Verpoorte jd. L. Boelee jm. en P. C. den Hoed jd. W. J. Holverda jm. en M. G. Molenaar jd. P. Braggaar gesch. en J. Petit wede. H. F. v. d. Spree jm. en B. M. Vink jd. H C. v. d. Poel jm. en C. J. M. M. Hartmann jd. I. Beij jm. en M. M. Vellhuijsen jd. C. Ouwersloot jm. en M. Robbers jd. C. Nievaart jm. en A. M. Gij- zenij jd. H. Th. der Kinderen jm. en II. Sieval jd. H. H. Haverkort jm. en H. M. Sneeboer jd. OVERLEDEN: W. J. de Kroon D. 14 j. F. Wegmanv. Schaick V. 29 j. J. E. Classing Z. 64 j. W. Schild D. 8 m. J. Vis M. 52 j. Th. v. RemmerdenKet- tenis, V. 46 j. H. G. v. d. Klaauw— v. Leeuwen. V. 58 j. A. M. Vreeburg Wouters, wede. 82 j. G. v. d. Tuin-^ Meijers, V. 30 j. J. Waasdorp. Z. 16 j. E. Mieog—Sloos. V. 50 j Th. Borst. wede. 75 j. p. J. Smits. Z. 8 j. M. W. S. BestBaert, V. 36 j. Heden wapenstilslandsdag. Heden het dan weer de herdenking van „Wapenslilstandsd&g". En thans schijnt het toch inderdaad, dat er wapenstilstand is ingetreden en dat men naar den vrede gaat, zij het ook nog met rukken en stooten. Locarno schijnt in ieder geval safe te worden gesteld, ongeacht de crises in Duitschland en Frankrijk, die nog altijd Voortduren. Er verluidt n.l., dat de Duitsche regeering in ernst overweegt op 1 Dec. de onderteekening der verdragen van Locarno op grond van artikel 45 van de Grondwet bij machtiging van den Rijkspresident te doen geschieden. Achteraf zou dan op grond van hetzelfde artikel van de Grond wet de goedkeuring van de ratificatie door den Rijksdag moeten worden verkregen. Van Duilsch-Nationale zijde wordt er nu opmerkzaam op gemaakt, dat de goedkeu ring van het protocol slechts kan geschie den door 2/3 der stemmen van den Rijks dag en wel omdat door toetreding van Duitschland tot den Volkenbond de vol machten van den Rijksdag op het gebied van oorlogsverklaring worden beperkt en men dus te doen heeft met een wet, die de constitutie verandert. Indien de opvatting omtrent de noodzakelijkheid van de 2 3 de stemmen werd aanvaard, zou de oppositie van Duitsch-nalionalen, Volkschen en com- Te Leiden is voor de Zending ruim dria duizend gnlden geofferd. Mgr. Nolens heelt in de Tweede Kamer gezegd de Regeering den steun der R.-K. te zullen onthouden, als besloten wordt tot afschaffing van het gezantschap bij den Pans. Het amendement-Kersten tot afschaffing van het gezantschap bij den Pauselijben Stoel is door de Tweede Kamer aanaenomen. Dientengevolge is een kabinetscrisis in getreden door het aftreden der 4 R.-K, minis ters. Verzet van een groot aantal afdeelingen der Communistische Partij. Versche zeevisch naar den Balkan ge zonden. Plantenziekteknndige maatregelen tegen Amerika. Heden is het Wapenstilstandsdag. Toenemende crisis in Frankrijk tenge volge der financieele voorstellen. Arrestaties in Zuid-Tirol in verband met den aanslag op Mussolini. munisten het verdrag ten val kunnen bren gen. Maar deze opvatting zal niet worden aajivaard! Nogmaals wordt overigens van DuHeohe zijde aangedrongen op omzetting der be loften van Locarno in daden, -r- Het parlement weer bijeen De Prov. Staten-verkie- zingen De diensttijd. Het parlement heeft zijn werkzaamheden hervat. Beide vergaderingen hebben hun bureau herkozen. In de Kamer wee9 de voor zitter Brunet er op, dat twee groote kwes ties de aandacht in beslag zullen nemen in de eerstvolgende weken- de financieele toestand en het buitenlandsche probleem. Vandervelde zal Dinsdag a.s. een over zicht geven van den internationalen poli- tieken toestand tengevolge der conferentie van Locarno. De definitieve uilslag der provinciale verkiezingen in België is de volgende: In Brabant zal de provinciale raad samen gesteld zijn uit: 34 katholieken, 31 socia listen, 21 liberalen, 2 frontpartij en 2 com^ munislen (vroeger 36, 27, 27, 0 en 0); Ant werpen: 41 kath., 30 soc., 18 lib., 6 front, 1 middenstand (38, 26, 14, 2 en 0); We9t- Vlaanderen: 45 kath., 19 soc. 8 lib., 8 frontpartij (52, 15, 12, 1); Oost-Vlaande ren: 45 kath., 30 soc., 12 lib., 3 front partij (52, 24. 12, 2); Limburg: 48 kath 6 soc., 6 lib. (49, 1 en 10); Henegouwen* 24 kath., 51 soc., 13 lib., 2 communisten (26, 4.9, 15. 0); Luik: 25 kath., 42 soc.. 15 lib., 4 comm. (21, 41, 17, 0); Namen* 28 kath., 23 soc., 9 lib. (32. 18, 10); Luxem burg: 27 kath., 11 soc. 10 lib. en 2 boeren partij (30, 6, 14, 0). m De socialisten hebben besloten, tegelijk met de indiening van het regeeringsontwerp, dat den diensttijd op 10 maanden vaststelt, een ontwerp in te dienen om te komen tot een diensttijd van 6 maanden, met dien verstande, dat de verlaging over vier iaa? verdeeld zou worden en men het volgend jaar met 10 maanden zou beginnen Voor 1926 is men het dus eens en de rest is toe komstmuziek. Uitsluiting. De vereeniging van metaal-industrieelen heeft besloten alle metaalarbeiders in de districten Mainz, Wiesbaden, Rheingau en omgeving van 16 Nov. af le sluiten. Door dezen maatregel worden ca. 15.000 arbei ders getroffen. Naar een crisis. De meeningsverschillen lusschen Pain- levé en de begrotingscommissie hebben gisteren een zoodanigen omvang aangeno men. dat men den indruk krijgt, dat een crisis niet kan uitblijven. In de ochtendzitting der commissie werd de bepaling van het regeeringsvoorsteL die op alle effecten een belasting legt van vijf tien procent, over veertien jaar verdoold, met slechts vijf stemmen tegenover 23 ont houdingen aangenomen. In de middagzit ting leed de regeering een nog ernstiger échéc. Het voorstel tot belasting der Fran se he staatsrenle. in strijd met de bij dc uit gifte gedane toezegging, dat deze ook va* toekomstige belastingen zou zijn vrijg^rTd

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1