No. 20142. MAANDAG 9 NOVEMBER Anno 1925. Officieele Kennistievinq. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVEHTENTIEN: 30 Cta. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uilsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags eD Zaterdags 50 Cta., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer B Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers vooi Olrectie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèquo- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week ...v.y...... /0.10. Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week„0.18. Franco per post 2 35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkcl, Visehmarkt 18, tel. 1225, is DINSDAG ver krijgbaar: SCHELVISCII a f 0.13 tot f0.21 SCHQL a f 0.16 en GEH KABELJAUW a 10.23 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 9 Nov. 1925. 62-10 Voorschotten aan Woningbonwvereenigingen In de raadsvergadering van den l&len September 1925 werd een voorstel van B. en W. behandeld en aangenomen om aan de Wonin-gbouvv-vereeniging „Ons Belang" een voorschot uit 's Rijks kas te verstrek ken. groot f 226.425, ten behoeve van haar '4e bouwplan. De voorwaarden, waairop dit voorschot' zou worden verstrekt, weken aanmerkelijk af van die, waaronder tot nu toe werd ge werkt. „Ons Belang" moest echter wilde zij tot uitvoering van haar plan komen deze voorwaarden accepleeren. B. en W. wilden nu ook de bestaande overeenkomsten wijzigen. Zoo ontvingen op 23 September j.l. de verschillende Woningbouwvereenigingen een scihrijvcn, waarin verzc^cht werd mede werking le willen verleenen to wijziging van de bestaande overeenkomsten in voege als zo voor ,.Ons Belang" waren vast ge field. Namens de Federatie van te Leiden ge vestigde Woningbouwvereenigingen werd een gecombineerde vergadering belegd, [waarin besloten werd aan B. en W. le ant woorden. dat gezien de veel en veed scherpere bepalingen in deze voorwaarden de vereenigingen er de voorkeur aan ga ven te blijven werken volgens de bestaande Overeenkomsten. Voorts werd besloten een adTes met Me morie van Toelichting te zenden aan den Raad waarin verzocht zou worden bij even- iueelen toekomsligen bouw deze voorwaar den niet goed te keuren. „Ons Belang heeft haar instemming met dit adres betuigd- Van da vereeniging .,De Eensgezindheid", veneens uitgenoodigd, werd niefs verno men. 'Het adres aan den Raad luidt: geven met verschuldigde gevoelens van 'eerbied te kennen, de besturen van onder staande woningbouwvereenigingen, dat zij met belangstelling kennis geno men hebben van de voorwaarden, welke Uw College op voorstel van Burgemeester Sn Wethouders in de openbare Raadszitting Van 1 September 192) heeft vastgesteld en ■welke voorwaarden de woningbouwvere niging „Ons Belang" heeft moeten aanvaar den om de voorschotten te verkrijgen, be- tnpodigd voor haar 4e bouwplan; dat deze voorwaarden veel meer en veel scherper bepalingen inhouden dan de voor waarden, waaronder tot nu toe door de verschillende bouwverenigingen werd ge werkt, dat B. en \V., blijkens een schrijven tolde verse hi 1 lendte won i ngbon wv c reen i gi ngen ■gericht, voornemens zijn de nieuwe voor waarden bij evenlueelen toekomsligen bouw eveneens op le leggen. dat adressanten van meening zijn, dat 'doze nieuwe voorwaarden onnoodig een groote uitbreiding geven aan de bemoeie nis van B. en W. inzake woningbouw en dat de woningbouwverenigingen zelf in slerke mate aan banden worden gelegd. redenen waarom adressanten Uw College eerbiedig, maar met den meeslen aandrang verzoeken, mochten B. en W. aan hun voornemens gevolg "geven, deze voorwaar den dan af te wijzen. Voor de gronden, waarop dit verzoek steunt, hebben zij de eer te verwijzen naar bijgaande Memorie van Toelichting. Hetwelk doende, enz. NaTnens het bestuur van „De Eendracht", (w g.) J. G. v. d. Zeeuw, Voorzitter; (w. g.) Bomli, Secreta ris. Namens het Bestuur van ..Tuinstad- wijk", (w. g.) Jac. Tjalsina, Voorzitter; (w. g.) Hoogeveen, Secretaris. Namens liet Bestuur van „Ons Doel", (w .g.) K. West, .Voorzitter, (w. g.) Van Leeuwen. Secretaris. In de Memorie van Toelichting wordt ge zegd: A ergelijking van de bestaande voorwaar de bijv. van die. waarender „Tuinstad- wijk' in October 1923 voorschotten werden verleend met de aan „Ons Belang" op gelegde, doet al dadelijk zien, d'at B. en W. in den bouw zelf meer direct betrokken zullen worden. Gold tot- nu toe, dat de voor schotten werden verleend volgens dOor B. fn vooraf goed te keuren plannen en bestekken, terwijl gunning aan aannemers, ook-van onderdeelen van den bouw, slechts oc .t geschieden na daarvoor bekomen machtiging van B. en W.. dit schijnt blijk baar onvoldoende. In letter b wordt nu bepaald: - e uitvoering zal gedurende den gehee- len bouw moeten geschieden volgens aan wijzingen door of vanwege B. en W. te geven en onder toezicht van de door de vereeniging, ónder goedkeuring va-n B. en W., aan te wzen directie." Alzoo, de vereeniging is niet meer vrij in het kiezen van haar architect en is deze eenmaal gekozen, dan is hij de onderdanige dienaar van B. en W., immers „de uilvoe ring zal gedurende den geheel en bouw moe ten geschieden volgens de aanwijzingen van B. en W., ja sterker nog men zie letter i van de nieuwe voorwaarden geen bode, schoonmaakster, timmerman,- enz. kan meer worden aangesteld of ten stad'huize moet dit eerst worden gevraagd en goedgevonden. Nog één stapje en de keuze van de verschil lende besiuursfimctionanssen behoeft de goedkeuring van B. en W. en dan zijn er feitelijk geen vereenigingen meer, maar beheeren B. en W. de woningen. Heeft een woningbouwvereniging rechts kundige bijstand noodig, B. en W. zullen bepalen of dit werkelijk wel het geval is en zoo ja, welke advocaat zal worden ge raadpleegd (zie letter g, laatste lid). Men stelle zich nu voor, dat er lusschen B. en W. en de woningbouwvereniging versphil ontstaat omfcrnt de uitleg van een voorschofcbepaling en denke zich de recht spraak in, welke dan ontstaat. Eenzelfde bezwaar is tegen letter x van de niéuwe voorwaarden aan le voeren. Men behoeft geen rechtsgeleerde te zijn om in le zien en te erkennen, d'at een rechtspraak, waarbij een der partijen de rechter aan wijst, een caricatuur van een rechtspraak is. Ook voor de exploitatie van de wonin gen zijn de voorwaarden zeer verscherpt B. en W. verkrijgen liet recht de huren te gaa/n innen zie letter o voor ondenhouds-, vernieuwings- en her stellingswerken is schriftelijke machtiging van B. en W. noodig, wanneer de kosten daarvoor f 100 te boven gaan zie letter s wanneer B. en W. van meenin-g zijn, dat de huren gewijzigd dienen le worden,- hebben de bouwvereonigingen de wijzigin gen binnen een door B. en W. te .bepalen termijn aan le brengen zie letter u de statuien der vereeniging moeien in over eenstemming gebracht worden met de be palingen van de nieuwe voorwaarden. Wij laten het bij deze bloemlezing. Ze spreekt voor zichzelf. Opzettelijk bespraken wij niet de verschillende bepalingen be tredende financiën der vereeniging en de controle van gemeentewege daarop uil te oefenen. Wij kunnen ons namelijk heel goed voor stellen, dat hot gemeenschapsorgaan nauw lettend er voor waakt, dat de gelden, door de gemeenschap ter beschikking van de woningbouwvereenigingen gesteld, goed worden beheerd. Wij erkennen dius het recht van de gemeente op een scherpe controle in deze. Ook kunnen wij ons een bepaling voorstellen, dat bij wanbeheer de gemeente ingrijpt en regelend optreedt. Zonder vorm van proces mag dit echier niet geschieden. Maa-r dat Uw College goed zou vinden, dat de woningbouwvereenigingen de han den worden gebonden,-dat ook hun meest interne aangelegenheden door B. en W. worden bedisseld, wat tol gevolg zou heb ben, dat alle initiatief zal worden gedood, meenon wij toch 'le mogen betwijfelen. Vandaar ons vertrouwen, dat de Raad, wanneer deze zaak opnieuw aan de orde komt, op wijziging der voorwaaiden zal aandringen. Motie. De Oud-Marine-mannen van voor 1918, in vergadering bijeen te Leiden, in gebouw „Patrimonium", namen kennis van den in houd der Memorie van Antwoord op de Staatsbegrooting betreffende de verouderde pensioenen en der voor 1918 gepensioneer den. Spraken haar verontwaardiging uit over deze houding, saamgevat in het ant woord der Regeering, ondanks alle vroeger gedane beloften en toezeggingen en vertrou wen, dat er voor die vernederende voorstel len der Regeering geen meerderheid gevon den zal worden, en hopen op een meer rechtvaardige behandeling, welke een natie als Nederland tegenover zijn oud-vloot-per- soneel verplicht is, gaat over tot de orde van den- dag. Vroolijke avond Ned. Handelsreizigers- vsreeniging. Er zijn drieërlei soort vroolijke avonden; ten eerste, die waaT men zich dood zit le vervelen, ten tweede die, waar men beleefd heidshalve blijft zitten, hoewel men veel liever zou willen vertrekken en ten derde, die, waar het gebodene zooveel aantrekke lijks heeft, dat het je spijt, wanneer het pro gramma afgewerkt is. Tot de laatste categorie behoorde ongetwij feld de vroolijke avond,.die Zaterdagavond in het café-restaurant „Zomerzorg" door de af- deeling Leiden van de Ned .Handelsreiziger9- verecniging was georganiseerd en waarvan de voordeelige baten aan het vrijwillig onder steuningsfonds voor behoeftige handelsrei zigers ten goede kwamen. Gewoonlijk placht men hier ter slede dit fonds te steunen door een kinderfeest, doch wij kunnen het niet anders dan toejuichen, dat er ditmaal ook eens door de grooteren feestgevierd is kun nen worden. Hopelijk is ook het batig saldo dit jaar niet minder dan in de voorafgaande jaren. Zooals wij reeds in den aanhef van dit artikeltje schreven kan deze avond als een volkomen succes beschouwd worden; het programma zat keurig in elkaar en het he laas niet al te talrijke publiek heeft zich terdege geamuseerd. De wegblijvers hebben dit keer eens groot ongelijk gehad. Voor een groot deel is echter tot het wel slagen van dezen avond bijgedragen door de verschillende personen, die door de feest commissie bereid werden gevonden hun me dewerking te verleenen. Beginnen wij slechts bij het strijkje, bestaande uit mej. M. Ver- wer (piano) en de heeren Verwer (viool) en Frans Vrijhoff (cello), dat met onvermoeiba- ren ijver gedurende den geheelen avond de aanwezigen vergastte op jolige muziek. Een woord van hulde ook aan de „Witte Akolei- en", die met hun pyramidaal riddertooneel „Liefde vermag alles", een echte ouderwet- sche draak met sensationeel steekspel op stokpaarden de lachspieren danig in bewe ging wisten te brengen, voorts aan den heer Wim Reyding, die met zijn liedjes veel succes oogstte, aan den conférencier, in de vyande- ling ook Raden Njio Silanala geheeten, die zijn tweeledige taak op voortreffelijke wijze wist' te vervullen. De manier^ waarop hij de scherven van het geheel aan elkaar wist te krammen, alsook zijn bedrevenheid in de edele goochelkunst was Af, vooral wanneer •wij in aanmerking nemen, dat ook deze mijnheer een amateur is. De damesgymnastiekvereeniging „Nieuw- Brünhilde" onder leiding van den heer S .1. Koopmans ontbrak ook al niet op het appèl. Zoowel de vrije oefeningen in vloeienden vorm als de knotsoefeningen werden correct' uitgevoerd en vielen zeer in den smaak. Het applaus, dat na afloop uit de zaal opklater- de was wèlverdiend. Ongaarne zouden wij tenslotle degenen vergelen, die hun medewerking verleenden in hel' komische zangspel in één acte „De geleende pannekoekspan". Het was een waardig slotnummer van het aardige pro gramma. Wij kunnen ons levendig indenken, dat het Jioofdbestuursüd, de heer Kastrop, die in vle zaal aanwezig was met een prettige herin nering naar zijn woonplaats te Rotterdam heenging. De afdeeling Leiden, zoo zeide hij vóór hij vertrok, heeft al in menig opzicht het voorbeeld aan andere afdeelingen gege ven. Juist van den handelsreizigers, die de gc'heeJe week van huis is, is het dubbel mooi, dal hij zóóveel wil doen om het V.O.F. te steunen. Op dergelijke medewerkers als spr. hier gezien en gehoord heeft is de afdeeling Rotterdam, die toch Zooveel grooter is. ja- loersch. Met een opwekkend woord om op den ingeslagen weg voort te gaan, besloot spr. zijn korte toespraak. De voorzitter der feestcommissie, de h^er F. van Haarlem bracht den dank van de afdeeling over aan al de excutanten alsmede aan de afgevaardigden van de zustervereeni- ging „Sint Christoffel" voor hun tegenwoor digheid. In het bijzonder dankte spr. nog den nestor der bestuursleden, den hoer D. van Vloodorp, die in de voorbereiding van dit feest ook dit jaar weer het leeuwenaandeel had en betuigde hem daarvoor namens h^l bestuur zijn erkentelijkheid. Een verloting in een tombola, waarvoor de lootjes grif van de hand gingen, maakten dat menigeen nog met een fraaien prijs huis waarts toog. Een buitengewoon geanimeerd bal onder leiding van den heer H. J. van Leeuwen Jr., dat tot diep in den nacht duurde, was het be sluit van dezen recht genoeglijken avond. Lustrum-concert van „Bobette". Er heerschte in den Foyer der Stadsge hoorzaal een warme stemming Zaterdag avond, tijdens het lustrum concert, gegeven door het Leidsch Muziekensemble „Bobette" Overvol "was de zaal niet, maar de aanwe zigen waren blijkbaar allen gekomen om le genieten van de muziek. En er viel voor de muziekliefhebbers le profiteered Reeds bij zijn eerste optreden maakte dit groepje dames en heeren een goeden indruk. Men voelde als bij intuïtie dat muziekbeoefening hier het hoofddoel is. En na amper vijf jaar vandaar het lustrumconcert heeft het ensemble onder de even rustige als be kwame leiding van den dirigent, den heer G. de Wolf prachtige vorderingen gemaakt. Het programma waarop ook enkele, vroe ger mooi gespeelde nummers op verzoek van goede vrienden, voorkwamen, was met zorg gekozen. Het werd geopend met de ouverture „Nabucodonaea", van Verdi, waarmede men reeds eerder succes had. Het werd ook nu weer met dankbaar applaus ontvangen. Het contact met de zaal werd er door gelegd en dit is niet weder verbroken. Voor de pauze werden achtereenvolgens gegeven. ..Simple Aveu", van F. Thomé, Fantaisie uit de Re gimen tstocb ter" van Domizetti en „Dorfs- kinder walzer" van E. Kalman, welke stuk ken, alle zuiver en met gevoel weiden ge speeld. Na de pauze werden we allereerst vergast op een Fantaisie uit de „Zauberflöte" van Mozart, waarmede het gezelschap veel suc ces had, waarop volgde het uit vier deelen bestaande „Suite Oriëntale", van F. Popy, wat wij ook al eens eerder hooiden en dat thans op verzoek nogmaals ten gehoore werd gebracht en nu zoo mogelijk nog beier voldewl dan vroeger. Na de „Serenade Na- polatane" van Ravelli, werd het concert be sloten met een waardig slotnummer „Erin- nerung an Meyerbeera Hugenoten", bewerkt door O. Fetras, eveneens met animo ge speeld. „Bobette" heeft weer getoond er te mogen wezen. Met dit overigens rijk programma. waarmede men zeker had kunnen volstaan, bleef het evenwel niet. Onze stadgenoot, de welbekende pianist, de heer H. Zirkzce, had zich tot medewerking bereid verklaard en toonde direct na de pauze en daarna zijn meesterschap op den vleugel met het spelen van twee betrekkelijke moeilijke stukken, die echter volkomen tot hun recht kwamen. Het luid en herhaald applaus dat den veel- belovenden jongen musicus ten deel viel, was wel verdiend. Er volgde daarna nog een bal met mu ziek van de Ilaagsc-he Jazzband „The funny Ogo Pogo Band", dat zeer geanimeerd was. Ensemble Solser en Hesse. Voor een vrij goed bezette Stadszaal bracht het ensemble „Solser en Hesse" gis teravond ,,'t Yischcollege De Vierkante Pot" over het voetlicht Het was een voorstelling in den bekenden trant, die niet beter, maar ook niet slechter was dan die. welke dit en semble in den loop der jaren hier tor slede heeft gegeven. In den naam van het stuk zal het hem ook nu weer niet, want men had dit vroolijk spel in vier bedrijven met evenveel recht en met even groote juistheid tien andere namen kunnen geven. Het brokje Jordaan-ieven met z'n humor en tra giek vond als gewoonlijk echter bij het pu bliek groote belangstelling, terwijl de aar dige versjes van dien aard waren dat het resultaat der voorstelling er stellig bevredi gend door kon worden genoemd. Natuurlijk was de inhoud van het stuk weer vrij kort. Zij behelst de geschiedenis van een ontwik kelden en populairen Jordaan-jongen, die een kostbare uitvinding heeft gedaan en die nu door z'n gewetenloozen patroon, wiens zaken slecht gaan, onder valsche beschul diging van diefstal in de gevangenis wordt gevoerd, omdat hij geweigerd heeft zijn uit vinding mede le deelen. De Jordaan blijft hem echter trouw, cn nauwelijks is zijn straftijd voorbij, of onder feestelijk beloon wordt hij naar het ouderlijk huis terugge leid, waarna hem, als blijk van waardeering door de leden van liet vischcollege „De vierkante Pot" (welke in dit geval de je- neverffesch bedoelt te zijn) voldoende ka pitaal ter leen wordt aangeboden om> een fabriek te bouwen en z'n uilvinding té ex- ploitoeren. Voeg hierbij de bekende Jordaan- verliefdheden, eenigc vechtpartijen en een tikje moraal en men kent het gansche verhaal! De hoofdrollen waren over het algemeen in goede handen, maar jammer genoeg was juist die van Joop, den Jordaan-jongen, de minst goede. Deze vertolking was somtijds te aarzelend en te weinig op den voorgrond tredend en zij stond dan ook stellig achter bij die van Piet Hesse als den voorzitter van het college, en van Pelro Beukman als den fabrieksdirecteur. Piet Urban gaf een goede creatie van den portier, terwijl Anna Slauderof uitstekend was in de haar prach tig liggende rol van de vrouw, die de baas in huis is. Over het geheel was dit tooneelspel dan ook zeer wel te genieten, al wekte het zon derlinge décor in het eerste bedrijf eenige bevreemding. Dat het publiek tevreden was bleek ton duidelijkste uit het na ieder be drijf herhaalde warme applaus en 'uit het feit, dat aan het slot meerdere malen moest worden „gehaald". „Prinses Eminéh". Het is een goede gedachte van den gérant van het concertgebouw „l'Union", den heer Eng. Rap, geweest om het Leidsche publiek eens een operette voor te zetten en het is daarom dubbel jammer, dat deze eerste po ging zoo slecht gelukt is. Wil het publiek, dat dergelijke operettes als gisteravond hier werd opgevoerd, ook in de toekomst in Lei den bestaansrecht zullen hebben, dan dient de zaal beter bezet te zijn dan gisteravond het geval was en het is daarom te hopen, dat de heer Rap zich door deze eerste mis lukking niet uit het veld zal laten slaan. Eenerzijds kunnen wij ons echter de ge ringe belangstelling wel eenigszins voorstel len: de specifiek-Hollandsche kwaal van eerst de kat uit den boom te willen kijken is ook den Leidenaar eigen en daarbij komt nog, dat de naam „Rotterdamsch Operette gezelschap" niet voldoende aantrekkings kracht vormde om de publieke belangstel ling op zich te concentreeren. Eerlijk ge zegd waren ook onze verwachtingen dien aangaande niet bijzonder hoog gespannen; reeds zoo vaak dienden zich tooneelclubjes met dien naam aan en evenveel malen wer den de bezoekers teleurgesteld; reden, waar om wij geleerd hebben eenigermate sceptisch tegenover deze gezelschappen te staan. Maar zooals het gewoonlijk gaat: wan neer men geen hooge verwachtingen ergens van koestert, valt het mee en zo#o was het ook hier. „Prinses Eminéh" is ons niet al leen meegevallen, maar heeft onze ver wachtingen overtreffen. De operette speelt deels te Stamboel en deels te Weenen en geeft veel goeds te ge nieten. Koorzang en coslumeering waren heel goed verzorgd, terwijl de stemmen vai> Prinses Eminéh en Graaf Gustav von Sehe- nau afzonderlijk dienen vermeld te worden. Verschillende aardige tafereeltjes wisselden elkaar af. zoodat de avond omvloog en het reeds halftwaalf was. toen het scherm voor de laatste maal viel. Het minutenlang aan houdend applaus was wel het beste bewijs, ,dat de weinigen, die er nog waren, werke lijk genoten hadden. Wij zien het „Rotterdamsch Operettege- zelschaD hier gaarne nog eens terug. BINNENLAND. Baron Van Wijnbergen is afgetreden alf voorzitter van den Alg. Bond van R.-K. Rijks kieskring-organisaties en wordt opgevolgd door den ond-Minister Ruys de Becrenbrouck. Opgericht is de R.-K. Vredesbond in Ne derlancL Verduistering van vijftigduizend gulden. BUITENLAND. Verdere tegemoetkoming aan Dnitschlané in uitzicht? De financieele voorstellen van Painlevé. Dc financieele Kamercommissie acht deze onvoldoende. Nieuwe arrestaties in Italië in verband met den aanslag op Mnssolini. Moeilijkheden bij de fundeering der Ita- liaansche schuld aan Amerika. Straattooneeltje. Plaats van handeling een Leidsch achter buurtgrachtje, medewerkende personen een drietal echt-Leidschc straatjongens, waar van twee aan het knikkeren zijn Plotselinj oneenigheid.geraas en getier., de een beweert, dat de knikker i n het „putje' ligt, de andere zegt van „nietes". Nummer drie komt op het tumult aan slenteren, handen in den zak, pet zonder klep op één oor, een onooglijk peukje sigaret in den mondhoek vastgeklemd. Naderbij gekomen wordt hij met de woor den: „Jö, seg jai nou ereis, lait ie d'r in of niet" in den twist betrokken. „Jö" trekt pet naar andere oor, buigt zich voorover en is zichtbaar verlegen met hel dubieuse geval., dan plotseling., resoluut grijpt hij het onooglijk stukje gebakken klei en werpt het met een eleganten zwaai in het groezelige water van het grachtjes da' even opspat en rnet de woorden „Sau hebbe jullie d'r geen van baije van anslentert de jeudige Salomo weg van het strijdloo- neel, waar thans de rust weer is terugge keerd In de Religieus-Socialistische samen komst, gisteravond in de Nutszaal gehouden, heeft de spreker ds. N. J. C. Scherraerhora, van Nieuwe-Niedorp, alvorens zijn toespraak over „Tweeerlei Kracht" aan te vangen, prof. dr. K. H. Roessingh herdacht. Spr. schetste den ontslapene, behalve als geleerde, boven al als de gave mensch met 't warme hart, en herdacht in dankbare herinnering ook het geen prof. Roessingh als spreker en mede strijder voor de Religieus-Socialistische Ver eeniging heeft gedaan. Hierna verhieven dc aanwezigen zioh even van hun zeteh. Het Neutraal Gemengd koor „Amicilia* geeft Woensdag 18 November as. in de groote Stadszaal een uitvoering ten bate van het wijkgebouw „Geloof, Hoop, Liefde". Daar op dezen avond een vijftal leden der Leid sche Orkestvereeniging hun medewerking zul len verleenen en het doel aan de fabrieks bevolking van Leiden ten goede komt, wil len wij er hier even de aandacht op vesti gen. Wij verwijzen voor nadere bijzonder heden naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Vanwege de afdeeling Leiden „Oost en West" wordt aangekondigd -en lezing in .het Nutsgebouw door den heer C. K. Elout, r'd. van het „Handelsblad" Door mej. A. van R. is bij de politie geklaagd, dat zij Zaterdagavond op den j Morschweg door mej. P. E. mishandeld is Zaterdagavond ornstreek9 kwart voor zeven had op de Haarlemmerstraat, ter hoogte van de Janvossensteeg een aanrij- 'ding plaats tusschen een autobus, bestuuro door L. J. B. uit Oudewetering en een hand wagen, bestuurd door D. v. d. B. Het gevolg was, dat de handwagen het trottoir opreed en in botsing kwam met een kinderwagen zoodat beide beschadigd werden. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Volgens ooggetuigen ligt de schuld van bet ongeval bij den autobusbestuurder. In den nacht van Zaterdag op Zondag ontdekte een surveilleerende agent, dat uit een perceel Caeciliastraat 16 rook opsteeg. Nadat hij zich toegang had verschaft bleek dat in genoemd perceel, een pakhuis van den heer M-, een begin van brand was ont staan, vermoedelijk door het achteloos weg werpen van een brandenden lucifer. Met eenige emmers water, door de burea ijlings aangedragen, nas men het vuur spoedig meester.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1