EET MEER CHOCOLADE REEPEN TOfeerf PUROL GEMENGD NIEUWS. voec/zaa m v e rs tank en cf Handera öore voortzetting der werken nog niet ge vallen is, heelt de Uians ingediende begroo- ting aldus de memorie van toelichting een voorloopig karakter en zal zij te zijner tijd overeenkomstig de te nemen beslissing suppletoir zijn te wijzigen. Thans wordt echter ook f 600.000 aangevraagd voor de uitvoering van werken met betrekking tot de afsluiting van het Amsteldiep. Mr. P. Drooglecver Fortuyn naar den Balkan Mr. P. Droogleever Fortuyn, rechter- plaatsvervajicer in de arrondissements rechtbank ip Den Haag, lid van de Tweede Kamer, oud-wethouder van 's-Gravenhage, is door den Volkenbond aangezocht om deel uit te maken van de Commissie van En quête inzake het Grieksch-Bulgaarsche in cident. Mr. Drooglecver Fortuyn heeft deze uitnoodiging aanvaard en zal zich eerst daags via Gcnève naar den Balkan bege ven. De commissie, waarvan de heer Droog leever Fortuyn deel uitmaakt, zal gepresi deerd worden door Sir Horace Rumbold, terwijl de overige commissieleden zullen zijn de Fransche generaal Serigny, de Zweedsche diplomaat baron Adlerkreutz en een nog niet bekend ltaliaansch generaal. De noodtoestand te Vaals. Bon zeer druk bezochte vergadering te Vaals heeft de volgende motie aangenomen: De volking dor gemeente Vaals, op uit noodiging van bet Comité van Actie, ge vormd en gekozen door die bevolking, in groole openbare vergadering bijeen: van govoelen, dat het onmogelijk is de gemeentelijke belastingen nog te veihoogen, daar deze momenteel reeds de draagkracht der groole meerderheid overschrijden; over tuigd, dat zonder verhoogde inkomsten de gemeente ten ondergang is gedoemd on de noodzakelijkste uitgaven niet zijn te doen; rekening houdende met de feiten, die oor zaak waren van de nu beslaande moeilijk heden, zooals het sluiten der grenzen voor Duitsche koopers, slechte verbinding, enz., gelegen geheel buiten de schuld der ge meente; overtuigd ,dat bij een nog hooge- ren belastingdruk vele ingezetenen die ge meente metterwoon zullen verlaten om zich in de naburige gemeenten te vestigen on de aanwas der bevolking door het vesti gen van vreemdelingen wordt tegengehou den; beseffende, dat enkel hulp te verwach ten is van de Rijksregeering, die dan ook reeds meerdere malen is ingeroepen; ver trouwende, dat aan dit gemotiveerd verzoek spoedig en afdoend zal voldaan worden, zonder dat daaraan de verplichting tot verhooging der belastingen zal worden ver- j bonden sluit zich eenparig aan bij het gemeente bestuur, Gemeenteraad en Comité van Actie en besluit deze motie, vergezeld van een memorie van toelichting, le brengen ter kennis van de Ministère van Binncn- landsche Zaken, van Financiën en van Justitie. De stormramp. De kosten van de tasaücs, verricht ten aanzien van hot herstel van Borcuto, welke geschat werden op ongeveer f 12.000, blij ven beneden f 10.000. De taxaties zijn thans volledig verricht. De taxatiecommis sie heeft in het geheel ongeveei^,85Ü ge vallen van schadevergoeding behandeld. De schadebepaling loopt alleen over de werke lijk. geleden schade, niet over de kosten van wederopbouw. Het feit, dat de Staat bij de gemeente Borculo een nota heeft ingediend over de kosten van militaire huip, aan Borculo verleend, moet blijkbaar aldus worden op gevat, dat de Staat de gedane militaire uitgaven terugvordert, opdat die uitgaven niet onevenredig zouden drukken op de oorlogsbegrooling. Anderzijds schijnt vast le slaan, dat uit dc voor het herstel ingekomen gelden dc herbouw van het verwoeste ge bied kan worden betaald voor het grootste deel, en dat de Staat het ontbrekende zal bijpassen. Daaraan zou het zijn toe te schrijven, dat een interpeMatie-Kleerekoper in dc Tweede Kamer en een interpellatie- De Muralt in dc Berate Kamer achterwege zijn gebleven. Hol gemeentebestuur van Borculo zal aan den burgemeester, jhr. De Muralt, een groole bronzen medaille aanbieden, waar van kleinere exemplaren in brons, zilver en verguld-zilver aan anderen zuilen worden geschonken, en een exemplaar in goud aan den heer mr. Maas Geesteranus, algemeen voorzitter van hel plaatselijk hulpcomité. ]Wr. Maas Geesteranus, uit Amsterdam, kwam een uur vóór -ie ramp te Borculo, om daar studies le maken van het plaatse lijk archief. Hij nam zijn intrek in het hotel Weggotaar. Toen de ramp plaats greep, heeft hij voor lijfsbehoud zich verscholen onder een tafel in de eetzaal. Daarop heeft htj een zilveren plaat laten aanbrengen, waarop de volgende woorden staan gegra veerd: „Op 10 Augustus 1925 des namiddags omstreeks G 3/4 uur, toen een aJverwoestcn- de cyclcoon huizen on kerken van het in duisternis gehulde Borculo deed instorten, bood deze eikenhouten tafel, staande in de eetzaal van hotel Wcggelaar, een veilige schuilplaats aan mr. Hendrik Gerard Johan Maas Geeseranus, Gcrharda Hermina Hid- dink, geb. Krecflenbcrg, en Gerritje Sikkink en beschutte hen tegen neervallend puin. Quiete sub tccto ventos urbisque ruinam effugi in col umis: accipe mensa donum. M. G.'\ (Door de rust onder mijn dak ben Lk on gedeerd ontkomen aan de winden en de instorting van dc slad. Ontvang, gij tafel, een geschenk.) In het cycloonmuseum zal qen plaats worden ingeruimd van het haantje van den toren van dé Ned.-Herv. Kerk, welk voor werp over 60 meier afstand werd wegge slingerd en terecht kwam in het bed van den gemeentesecretaris Poulie, die m het hotel Weggelaar woonde. De Raadsleden van Borculo werden door den burgemcesler uilgenoodtigd tot het leg gen van den eersten steen voor verschillen de nieuw le bouwen huizen, Onderscheidingen. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau A. J. M. van LohuiizcD, ontvanger van de registratie no. 4 en domeinen te Amsterdam; is de kaarl- bijwerker van de afdfieling hydrografie van het Departement van Marine A. van Helde, gepensionneerd opperstuurman der Konink lijke Marine, benoemd tot broeder d-er orde van den Nederlandschen Teeuw; is toege kend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaük, m zilver, aan A. E. Faro, wonende ie Roamsdonk, huilen baas bij de firma Ifuysman en Lankhuyzen te Geer truiden berg. Het Schelde-verdr&g. iMen meldt uit Brussel: De Belgische en de Nederlandsche Minis ter van Buitenlandöohe Zaken zijn tot over eenstemming gekomen over de benoeming van een afvaardiging, die de bezwaren van Nederlandschen kant tegen het ScheWever- drag, dat 2 April door de ministers Van Karnebeek en Hymans in Den Haag ge- teekend is, zal onderzoeken. Het is, naar men te Brussel zegt, niet te dioen om wijziging van het vefdrag, maar om Vandervelde, den huidigen Minis ter van Buitenlanctscbe Zaken, overeenkom stig diens eigen verlangen in slaat te stel len om te trachten in de memorie van toe lichting bij het wetsontwerp ter ratificatie van het verdrag door het Belgische parle ment een uitlegging daarvan te geven, welke Nederland zooveel mogelijk zal vol doen. Met dat doel zal een afvaardiging van drie leden zich binnenkort naar Den H^ag begeven en mondeling overleg ple gen met de afgevaardigden, benoemd door den Nederlandschen Minister van Buit en - landsche Zaken. Men hoopt zoodoende bot volledige over eenstemming te geraken.. Gemeld wordt nog: Mr. A. J. van Vessem, een der oprich ters van het Nationaal Comité van actie tot wijziging van het verdrag met België en een der vertegenwoordigers daarin van de Utrechtsche commissie, heeft zich uit dit comité teruggetrokken. Aan den alge meen en secretaris heeft hij medegedeeld, dat, waar in de Zaterdag j,l. gehouden vergadering bij meerderheid van stemmen besloten is een standpunt m te nemen, dat op cordinale punten van zijn opvattingen afwijkt, hij meent voor een van dot stand punt uit gevoerde actie geen verantwoorde lijkheid te mogen dragen.. In verband met de Zendingswerk ontvingen de samenwerkende Zendingscor- poraties te Oegstgeest de eerste bijdrage voor den Zendingsarbeid van de Koningin- Moeder. Van betrouwbare zijde wordt aan „De N. Ct." medegedeeld, dat hel voorne men bestaat, binnenkort toch nog tot het instellen van een directorium over te gaan. Overwogen wordt om deze regeling hij Kon. besluit vast te steWen. Ged. Staten van Zuid-Holland heb ban aan B. en W. dei gemeenten een circu laire gericht, waarin zij verzoeken om van leeningen ter bestrijding van buitengewone uitgaven, wanneer dc aJtessing niet met jaarlijks gelijke bedragen plaats vindt, voortaan op te geven, hoe de Raad de af lossing van elk onderdeed der leening heeft gewild, hetgeen in het belang der controle geacht wordt. De gewone audiëntie van den Mi nister van Justitie zal Vrijdag 6 November niet plaats hebben. bevond, die verdacht werd zich aan ontvoe ring van minderjarigen te hebben schuldig gemaakt. Bij aankomst werd de betrokken persoon aangehouden. Het bleek do 54-jarige handelsreiziger M. te zijn, uil Haarlem, die zich in gezelschap van een dame naar Heerlen begeven had. Ontvoering kon hem echter niet ten laste gelegd worden, doch proces verbaal werd opgemaakt wegcn3 het bij zich hebben, van negen pornografische foto's, die hij in den trein openlijk vertoond had. Bovendien bleek M. in Liroburgsehe bladen een advertentie te hebben geplaatst, waarin meisjes gevraagd werden, om als slanddame op de van 49 Nov. te Heerlen to houden R.I.A.-tentoonstelling dienst te doen. Negen meisjes waren op deze annonce ingegaan en bevonden zich in een café om zich aan te bieden. De meisjes zijn daarop door de politie gewaarschuwd. Fr wordt nog een onderzoek ingesteld naar de bedoeling van de advertentie. M. bleek in de R.I.A-tentoonstelling een belangrijk aandeel te hebben, zegt „De Tel." In verband met de door de politie gecon stateerde feiten, heeft de burgemeester het tenloonstellingsbesluur bericht gezonden, dat de tentoonstelling niet mag doorgaan. Voor de kleine zestig standhouders, waar onder verschillende groote firma's in Ne derland, beteekent dit een groote teleurstel ling. G i s t e r n am i d d a g vier uur maakte het passagiersvliegtuig van de lucht lijn AmsterdamDflrtmund, D 594, vlieger Erbard Rothard, zonder medepassagiers, bij de Hotlandsch-Buitsche grens najrij Lobith een noodlanding. Hel vliegtuig, komende van Dortmund, had defect gekregen aan de olieleiding, waardoor het gedwongen werd aldaar te landen. Ongelukken zijn niet voorgekomen. Nadat de aardappelmeella- - brieken de laatste jarert, althans in de Gron. Veenkoloniën, maar matigen bloei (sommi ge in 't geheel geen bloei) hebben door leefd, mede wegens de lage meclprijzen, komt er thans eenige opleving. Uit de ver koopprijzen van aandeelen van sommige dezer fabrieken blijkt, dat de toestand nog niet weer rooskleurig kan heeten, al ie er verbetering merkbaar. Zoo werden dezer dagen aandeelen van f 100 van de fabriek „Westerwolde" tot f 45 verkocht, en dito aandeelen van de fabriek „Ter Apel en omstreken" gratis aangeboden. De „A n d ij k" UitPontaDel- gada (St.-Michaël) wordt geseind, dat het Nederlandsche stoomschip .Andijk", dat, gelijk men weet, averij had, daar is aan gekomen, vergezeld door het Amerikaan- sche stoomschip American Merchant". „Die hond van jou wordt altijd woedend, als ik met mijn beverjas aan binnen kom „Och ja, Fik heeft nu eenmaal het land aan konijnen." 8 RECLAME. 594 RECLAME. ^Iïblcüci. VOOR ZANGERS. 5952 V an den trein, die gistermid- dag te half twee van Haarlem vertrok, in de richting Leiden, brak ter hoogte van de Zandvoortschelaan de trekslang van den bagagewagen. Het gocderenstation Haarlem werd hiermede in kennis gesteld, waarop een locomotief vertrok; die den trein naar het goederenstation terugsleepte. Daar werd de defecte wagen verwisseld. De trein kon om 2^uur 43 de reis voortzetten. De export van snijbloemen zoo meldt men ons uit Aalsmeer, naar Po len, naar welk laod den laatstcn tijd be langrijke zendingen plaats hadden, is vrij plotseling zoo goed als stopgezet door in- voerbelemmering. Slechts bij hoogp uitzon dering worden bloemen in dat land toege laten. Bij een handelaar in schrijf- machines le Amsterdam vervoegde zich verleden week een buitenlander, die voor gaf, vertegenwoordiger van een Engelsche fabriek te zijn en twee schrijfmachines a f 250 per stuk kocht Gisteren werd de han delaar door een vakgenoot opgebeld, die mededeelde, dat hem twee schrijfmachines waren aangeboden van het door eerstge noemde ingevoerde merk. Deze, die zijn gefd voor de machines nog niet had ont vangen, ging naar den vakgenoot, die den buitenlander liet weten, dat hij de machines kon afleveren. Inmiddels werd de politie ge waarschuwd, en toen de buitenlander kwam, werd hij dadelijk ingerekend. Het bleek, dat hij in het bezit was van valsche passen en één der machines reeds naar een bank van leening had gebracht. De andere is door de politie in beslag genomen. De bui tenlander, een Duitscher, bevindt 2ich thans in arjest De politie te Heerlen word Maandag gewaarschuwd, dat zich in den trein, welke uit het Noorden kwam, iemand BUITEN LA NDSCH GEMENGD. De o ver sir coming in Noord-Wale*. Omtrent de overstroom: Dg in het dal van Colcarrog in Moord-Wates meldt de Engel sche draadlooze dienst nog, dat tien lijken geborgen zijn en dat nog 20 menschen ver mist worden, van wie men vreest, dat ze zijn omgekomen. Het dal levert een trooa- teloozen aanblik op. De hoizen zijn inge stort, de kerk van Porth Lhvyd eveneens, huisraad en cadavers van paarden, vee en schapen, met hoopen puin bedekken den weg ,die het water van het leegsfcroomcnde meer genomen heeft. Een stroom van 20 voet diepte is van een hoogte van 100 voet neergestort op een al- luminium-fabriek, die geheel werd vernield. De bewoners werden opgeschrikt door het springen der ketels en velen konden bij tijds naar hooger gelegen plaatsen vluch ten. Het dorp Porth JLUwycT werd het zwaarst geteisterd. Onder de vermisten is een vrouw mei 9 kinderen. Een ontploffing. Iemand te Burton-on-Trent streek Maan dag een lucifer af tegen een trampaal, waarop onmiddellijk een ontploffing weer klonk en het bovenstuk van de paal voor zijn voeten neerviel Bij ónderzoek bleek, dat een electrische draad contact gemaakt had, waardoor een gaspijp doorgeamolten was en het gas in den trampaal waa ge vloeid. Dat gas was door het afstrijken van dc lucifer ontploft. Terzelfdertijd streek in een naburig huis een kind een lucifer af in de buurt van een gaskachel. Ook hier volgde een ontploffing, waardoor de ruiten van het huis sprongen. Het kind kwam met den schrik vrij. Een papegaai als propagandist. Bij de gemeenteraadsverkiezing te Huil liet iemand een groote blauwe papegaai uit een zolderraampje loa. Het dier ging Do- venop een telegraafpaal zitten, waar het voortdurend riep: „Weg met de socialisten en de rooden!" Pogingen om de papegaai met steenen weg te jagen, waren vruchte loos en het goed afgerichte dier zette zijn propaganda onder luid gelach van de me nigte voort. Botsing tussen en trein en autobus. Bij Mahunta in den staat Georgia (Ame rika) ia bij een spoorwegovergang een met schoolkinderen gevulde omnibus door een personentrein gegrepen, ten gevolge waar van 7 kinderen gedood, en 24 gewond wer den. Een am ohm aker. Een Malei8ch passagier uit Kuala Lum pur heeft amok gemaakt aan boord van het stoomschip „Klang" dat zich op weg bevond van Singapore naar Penang. Met een me8 doodde bij den kapitein, MacDo- nald, een Cbineescben kok en een stoker en verwondde 10 menschen, van welke er 5 aan hun wonden overleden. Het schip keer de naar de haven terug, waar de politie den amokmaker, die weigerde zich cfver to geven, neerschoot. De goud-standaard. Een paar courantenberichten uit den laat- sten üjd hebben weder onze aandacht ge vestigd op de beteekenis van den gouden standaard. We lazen n.l. van een proces, door een Nederlander een Duitscher aange daan, inzake de terugbetaling van een den laatste gegeven "hypotheek op een huis, in of bij Aken. ho het vonnis besliste de rechtbank van Maastricht, dat de betaling in minder waardige marken ('t gold een betaling in 1923) was wettig geweest en de eischer ge noegen moest nemen met een terugbetaling van een bedrag in marken, dat toen practisch geen waarde meer vertegenwoordigde in aan goudwaarde gebonden guldens. Het andere bericht was uit Arnhem en betrof den even- tueelen aankoop van hef landgoed Zijpen- daal* door de burgerlijke gemeente. De nieuwe eigenaar of eigenares, de heer Har togs of de Kunstzijdefabriek door hem als directeur, heeft n.l. gevraagd om in de overeenkomst eenige wijzigingen van finan- c'ieelen aard aan te brengen. Er weid namelijk prijs op gesteld, dat in die overeen komst de zoogenaamde goudclausule zou worden opgenomen. Misschien bewijzen wij sommigen onzer lezers een dienst door een uiteenzetting te geven van den gouden standaard. Vóór den oorlog was het zóó, dat de munteenheden van bijna alle landen een vaste en bepaalde goud waarde hadden, die zoo vast was ate een huis, omdat zij, op welke wijze dan ook, tegen goud konden warden omgeruild. Zoo had een gouden tientje een constant gewicht van 6.048 gram goud en een gulden vertegenwoordigde dus een waarde van 0.6048 gram; een kwartje daarvan weder het vierde; een dubbeltje het tiende deel Maar die waarde hadden die die munten ook in het buitenland, zij waren n.l. inwisselbaar tegen buitenlandsche vor deringen op een gelijk goudquantuin, nJ. buitenlandseh inwisselbaar papier. Zoo had men dus één vasten waarde meter, n.l. het goud, dat boven zooveel andere dingen, die als waardemeter in aan merking zouden komen, dit vóór had, dat het een betrekkelijke waardevastheid had als handelsartikel. Op het standvastige van den waardemeter komt het vóór alle dingen aan. Deze standvastigheid geeft aan geld en geld- papier en aan handelspapier een stabiliteit, waardoor zekerheid verkregen kan worden, waarop immers het economisch leven, ja, feitelijk heel het maatschappelijk leven on wrikbaar kan worden opgebouwd. De noodzakelijkheid van het bestaan van zulke een waardiyneter, heeft ten onzent reeds de bekende Mr. Jonas Daniël Meijer in zijn „Essais sur Tinterét" uiteengezet. Hij geeft n.l. de volgende omschrijving van het begrip geld: Akt geld is, als algemeene maatstaf, een afgetrokken en ingebeeld we zen, dat, de waarde van alle dingen ver tegenwoordigende, zeil noodig heeft verte genwoordigd te worden en van geen nut is dan voor zoover het dient om de waarde der dingen te vergelijken en ons dezelve te verschaffen." Het geld als waardemeter ge bonden aan de goudwaarde, dient dus om de waarde der dingen te vergelijken en om ons die te verschaffen. Het is dus een noodzake lijk gevolg van onze menschelijke samen leving, waarin ieder niet produceeren kan wat hij noodig heeft tot onderhoud van lichaam en leven ol tol veraangenaming daarvan. Robinson Grusoë had op hel onbewoonde eiland geen ruilmiddel noodig, omdat er niemand was, die hem één ol ander kon verschaffen. In de oudste tijden, toen de meeste volken nog geen vaste woon- en ver blijfplaatsen hadden, maar met hun kudden rondzwiervcö, bediende men zich van het vee ata ruilmiddel, vandaar nog de Latijn- sche naam voor het geld: pecunia, dat al-' geleid werd van het woord pecus (een stuk vee). Maar toen de menschen vaste woon plaatsen kregen, in welke omstandigheden zooveel meer eischen worden gesteld, die niet door den persoon in kwestie alleen ver vuld kunnen worden, dacht men een waar demeter uit, die lichter te behandelen, te vervoeren en te verdeelen was en viel de keuze op sommige metalen.' Oorspronkelijk stempelde men die nog niet tot muntstukken doch woog men die elkaar toe. Zoo lezen we nog van „geld toe wegen" in oude boeken als de Bijbel of op oude inscripties. Nu is tellen gewoonlijk gemakkelijker dan wegen; yandaar, dat men er toe overging kleine stukken bij voorbaat af te wegen en ze van een merkteeken te voorzjen, dat hun gewicht aangaf. Vandaar, nog de namen pound, livre, die oude benamingen voor een pond zijn. Een verdere schrede zette men op den weg, toen men tot de ontdekking kwam, dat men dingen, die op ziclizelf geen waarde hadden, als waardemeter kon gaan gebruiken, wan neer die ingeruild konden worden tegen een tevoren overeengekomen waarde, ziedaar de oorsprong van het papieren- ge&d% dat zijn waarde wederom ontleent aan de hoeveel heid goud, die er achter steekt. Al het geld' zat ten slotte vast aan het gou<L Mek de intrede van den oorlog werd een geheel nieuwe toestand geschapen. In bijna alle landen zoo ook ten onzent, weid de uilvoor van goud verboden; ook kon men de bankbiljetten enz. niet meer inwisselen en goudgeld werd niet meer in omloop ge bracht en .dat in circulatie was, werd lang zamerhand teruggenomen, 't Gevolg van één en ander was heel duidelijk, de munt eenheden verloren feitelijk de baas, waarop ze stonden. Er ontstonden zeer eigenaardige toestanden, dikwijls noodtoestanden op dit gebied, nu de munt niet meer den steun had van den gouden standaard. Alleen Zwe- 1 den en Nederland hebben de goudwaarde van hun munt zonder genoemden steun we ten te bewaren in het eigen land en in die landen, waarmede handel gedreven wervT Bijna overal elders op het vasteland van Europa kelderde de waarde van het geld, soms op een ontzettende wijze, t geen niets anders was dan wat men vroeger een staats bankroet noemde. Toch daalde ben onzent de waarde van den gulden niet als munt, maar als middel om te koopen, doch dit kwam door een ander verschijnsel, n.l. doo de waardevermindering van het goud tegen over de goederen. Natuurlijk kon men in oorlogstijd met den gouden standaard niet rekenen, maar toen de oorlog voorbij was en in verschillende landen normale toestanden weer terugkeer den, kwam uit belanghebbende knngen do vraag naar voren ol het niet gewenscht was weer terug te keeren lot den beproefden toe* stand van den gouden standaard, dat he* teekent dus de opheffing van het uitvoer verbod van goud. Lang niet alle corypheeén op economisch gebied waren daarvoor, al thans niet onvoorwaardelijk daarvoor. Ter onzent leverde Mr. M. W. F. Treub, die indertijd als Minister van Financiën het uitvoerverbod van goud uitvaardigde, een betoog, waarin hij stelde, dat" een eenzijdig loslaten van de sedert het begin van den oorlog gevolgde goudpohtiek onzen gulden te zeer afhankelijk zou maken van de lok gevallen van den dollar en bepleitte hij op dien grond uitstel tot het moment, waarop het mogelijk zou wezen bijvoorbeeld door een internationale conferentie tot het alge-» meen vrijlaten van het goud terug te keeren. Toch is èn Engeland èn Nederland in ons werelddeel weer tot den gouden standaard teruggekeerd. Voor Engeland is dat te merk waardiger, omdat de bekende econoom-pu blicist professor Keynes een krachtig plei dooi tegen dien terugkeer heeft geschreven. Keynes dan beweert, dat het goud zijn waardevastheid verloren heeft met vfeinig kans, dat het die ooit zal kunnen terug krijgen. Doordat de Amerikaansche Bank het goud ophoudt en vasthoudt, met hot oog op het in ongeschonden waarde houden van den dollar, heeft het goud geen natuur lijke waarde meer, maar een kunstmatige, daardoor wordt het goud een door ovearleg op peil gehouden ruilmiddel en is dus niet anders geworden dan de munt zonder den ruggesteun van den gouden standaard. Key nes meent ,dat eventueel de heele goud geschiedenis zou b'eheersch worden door enkele banken. Daarom wil hij veel liever het pond stabiliseeren en het goud er buiten laten. Maar ondertusschen zijn èn Engeland èn Nederland tot den ouden beproefden gou den standaard teruggekeerd, nadat Amerika dat ook heeft gedaan Hoe meer landen zich daarbij kuDnen voegen, des te meer is ook het bezwaar van Mr Treub omtrent een een- zijdigen terugkeer ondervangen en de weg ge opend tot het herstel van den intprnotiona- ten toestand in geld- en handelswereld, die door den grooten oorlog zoo wreed werd ver broken. RECLAME. Als uw h ami en door een of andere arbeid ruw en beschadigd zijn, wrijf ze dan dadelijk in met 6956 80-60-90 ct.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 6