AGENDA. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. I Woensdag. „Jcruël" (Groenesteeg 10): Radio-avond. 8 uur. „Jeroël" (Middelstegracht 3): Radio-avond. 8 unr. Leger des Heils (Langebrug 4): Licht- becldcnvoorstelliDg. 8 uirr. „Prediker"P .dio-avond, 8 uur. Nutazaal: Openbare voordracht Orde van de Ster in het Oosten van mej. H. Gantvoort. 8 uur. Stadszaal: Eerste Volksbijeenkomst. 8 uur. Oegötgeest, „Irene": ZeodingSBamen- koanst. Balfacht. i i I 1 i Donderdag. Hooglandsche Kerk: Buitengewone Zen- dingsavond. Sprekers, zang en muziek. Halfacht. Leidsch Volkshuis (Apothekersdijk): Cur sus Natuurkunde over den bouw der stol door den heer Y. Efcbach, met ptroeven en lichtbeelden. 8 uur. Prediker- (Janvoesensteeg): Sptr. tfe. J. P. Pauwa Halfacht j Stadszaal: Twoede concert Leid sc he Kunstkring voor Allen. 8 uur. Stadszaal (kleine)Ned. Reisver. afdL Leiden. Lezing met lichtbeelden. Halfnegen. „Marguerite Gautier". 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 2 tot en met Zondag 8 November a.s. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe-Rijn 18, tel. 523. De apotheek van de „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, in altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. Losse nummers van ons Blad zijn behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN, Breestraat 154, Firma A. HILLEN, Stationsweg. T- J. RIJSBERGEN, Sigarenhandel, Heerenstraat 2, Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogew. 24 Firma A. J. dl. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2, A. M. VAN ZWICHT, Kiosk Prinsessekade. en des Zaterdags bij JOH. HOGERVORST, Haarl.str. 128 en bij A. GERRITSEN, Alphen a. d. Rijn de gevolgen van Locarno voor het Duitsche srolk zichtbaar moeten zijn. Wij hebben m Locarno niets verzwegen van hetgeen ons, met het oog op Duitschlands welzijn, op het hart lag. Zoo hebben wij verklaard, dat de tegenwoordige Duitschc regeering geen morecle schuld van Duitschland aan het uitbreken van den oorlog erkennen kan, doch zich op het standpunt plaatst, dat reeds September 1924 in het memorandum der toenmalige regeering Marx is uiteen gezet. Met de toetreding van Duitschland cot den Volkenbond bestaat ook voor ons het zedelijke recht van toewijzing van ko loniale mandaten. Ook dit feit werd ons in Locarno bevestigd. Do zin van Locarno 'bestaat in de erken ning, dat de Europeesche Staten niet lan ger tegen elkaar mogen razen, indien, men oiet wil, dat Europa te gronde gaat. In alle jtaten van Europa heeft de nood zijn in trede gedaan en is opnieuw tot bezinning komen manen. Wij moeten de dingen nu met andere oogen gadeslaan clan te Ver sailles. Een voorgeschreven vrede en ge weld hebben niet vermocht een bet^r Euro pa te maken. Laat ons beproeven dit doel op den grondslag van den vrede, Duitsche gelijkberechtiging en Duitsche vrijheid te hereiken. t FRANKRIJK. De regeeringsverklaring De Kamer neemt een motie van I vertrouwen aan On- eenigheid in de socialisti sche partij. PainJevé heeft gisteren in de Kaïmer de regeeringsverklaring afgelegd. Daarin wordt gezegd, dat de regeering beoogt, onmiddel lijk uitvoering te geven aan haar plannen, waarbij het algemeen landsbelang boven alles gaat en een krachtige, snelde poging lot herstel het meest noodig eis. Daar het financiecle vraagstuk een le venskwestie voor het land beteekent, moest de leider der regeering wel den .gevaarlijk sten post bezetten; want (ondanks hetgeen reeds bereikt is bij de aanpassing der uit gaven aan de vaste ontvangsten) Frankrijk kan niet in een wankele economische po sitie blijven. Men moet den ernst van den toestand wel is waar niet overdrijven, maar men zal moeten komen tot de geldelijke opofferingen, welke de verdediging van de openbare financiën eischt. De openbare schuld zal moeten worden verminderd door een krachtige amortosatio, door onmiddellijk vast te steil an buitengewoon groole natio nale offers, waaraan al'le vormen van rijk dom moeien deelnemen. De bijdragen, die op deze wijze worden verkregen, zullen worden gestort in een autonome amorti satiekas, die onafhankelijk is van den Staat en haar eigen inkomsten beheert. Ten einde haar program op energieke wijze te kunnen uitvoeren, is de regeering van zins de stabilisatie der valuta te ver zekeren. Wat de buitenlandse he politiek betreft, herinnert Painlevé er aan. dat Frankrijk het vorig jaar te Londen en Genève en nog onlangs te Locarno, het Frankrijk, dat nog bloedt, en geenszins buiten gevaar verkeert, zich aan het hoofd plaatste van de volken, die naar veiligheid streven. En de atmos feer der oude wereld is er als het ware door gezuiverd. Niet, dat het tijdperk van moeilijkheden tesschen de volken als af gesloten kan worden beschouwd, maar de volken zien thans eindelijk een uitweg. De wegen naar den vrede zijn gebaand. De Franschen kunnen vertrouwen heb ben in den staatsman, die het verdrag van Locarno deed slagen, om er alle vruchten van te kunnen genieten. De buitenlandsche politiek, die zulke resultaten bereikte, heeft niet zonder strijd in Frankrijk kunnen zege- Vieren, maar thans is zij niet meer de politiek van een partij, zij is verzekerd van de instemming van de overgroote meerder heid van het volk. Wij hopen, besloot Painlevé, dat een moedige, menschelijke en recht vaardige politiek, gevoerd door een sterke repubbkeinsche partij, op elk gebied alle menschen tot volgelingen zal maken, dio van goeden wille zijn. Pamlevé's rede-gedeelte over Syrië en Marokko is niet vermeld. Het zou andens juist een der interessantste gedeelten zijn geweest. Ook de binnenlandsche politiek is door Havas maar vergelen. Over 't algemeen werd de verklaring vrij koel ontvangen. Alleen de hulde aan Briand vond vrij algemeene instemming. Het debat in de Kamer had niet veel te beduiden. Zeer nieuwsgierig was men naar vden uitslag der stemming, gezien de hou ding der socialisten die besloten blanco te stemmen, hetgeen in de partij reeds twist deed ontstaan. Boncour, llenaudel. Montet en Aurial legden hun functie als lid der politieke commissie der socialistische Ka- mergroep neer! Tenslotte werd met 221 189 stemmen volgende motie aangenomen De Kamer keurt de verklaring der regee ring goed en stelt vertrouwen in haar om in volle overeenstemming met de republi- keinsche meerderheid een politiek van vrede en financieel herstel te yoeren, en verzet zich tegen iedere toevoeging. De communisten en de rechterzijde stem den tegen de motie, de socialisten stemden blanco. De socialistische radicalen, de so cialistische republikeinen en de radicafb linkerzijde stemden voor. Bij het centrum en de rechterzijde stemden eenige afge vaardigden blanco. ENGELAND. A L Woods opvolger De ge- meenteraads verkiezingen v De werkloosheid De ver kiezing in Canada. Woods opvolger als minister van land bouw zal zijn Walter Guinness. De uilslag der gemeenteraadsverkiezing voor Londen is: conservatieven 938, winst 22, verlies *79; liberalen 27, winst .10, ver lies 36; arbeiderspartij 364, winst 97, ver lies 9. In Londen en de provincie hebben de arbeiders in het geheel een winst be haald van 135 zetels. Op 26 Oct. bedroeg het aantal werkloozen 1.232.400, d. i. 6753 minder dan de vorige week, en 29,171 meer dan het vorige jaar. De definitieve verkiezingsuitslag in Ca nada is: 118 conservatieven, 124 liberalen en progressisten, 2 arbeiderspartij, 1 onaf hankelijke. Of het liberale kabinet dus aanblijft? OOSTENRIJK. f De ambtenaarsstaking tegen morgen geproclameerd Gaat de regeering heen? De ambtenaren zijn niet door de regee ring bevredigd en daarom is tegen morgen de slaking geproclameerd. Aan de slaking zullen voorloopig geen deel nemen het personeel van het parle ment, de politie, de gendarmerie, het gevan genispersoneel en de apothekers en genees- hceren in 's lands dienst. Bij de douane zal de behandeling van levend vee en aan bederf onderhevige le vensmiddelen ^oorloopig ook voortgang hebben. Het personeel bij de spoorwegen, dat se dert de omzetting der bondsspoorwegen in een zelfstandige onderneming een eigen salarisschema bezit, en de ambtenaren bij de P.T.T. zullen voorloopig eveneens aan de slaking niet deelnemen. De gevolgen van de staking der bakkers gezellen, die gisteren is aangevangen, deden zich reeds vroegtijdig gevoelen. De huis vrouwen verdrongen zich in drommen voor de bakkerswinkels, die al spoedig waren uitverkocht. Van aanvoer van buitenaf zal voorloopig geen sprake zijn. Maatregelen zijn genomen, om brood ten behoeve der zieken te bakken. In de restaurants wordt het brood voor de bezoekers gerantsoeneerd. In parlementaire kringen verluidt, dat de partij-organisaties pogingen in het werk stellen, alsnog in de onderhandelingen tus- schen de regeering en de ambtenaren- orga nisaties bemiddelend op te treden, ten einde zoo mogelijk nog op het laatste oogenblik het uitbreken der slaking te voorkomen. Vermoedelijk zal de regeering aftreden, zoo de staking uitbreekt. GRIEKENLAND. Het conflict met Bulgarije. De volledige samenstelling van de com missie van onderzoek, die een enquête zal houden naar de oorzaken van het Grieksch- Bulgaarsch conflict, zal eerst heden worden bekend gemaakt, aangezien de naam van een Italiaanscb generaal nog ontbreekt. Niettemin kan Lhans reeds worden meege deeld, dat de beide burgerlijke autoriteiten zijn: mr. P. Droogleever Fortuyn, lid van de Tweede Kamer, oud-wethouder van Den Haag, en de Zweedsche gezant in Neder land. Adlerkreuz. Voorzitter is de Engelsche gezant te Madrid, Sir Horace Rumbold. Het Fransche lid is generaal Sérigny. De com missie komt aanstaanden Vrijdag te Genève bijeen. liet idee om op den Balkan een veilig heidspact la Locarno te sluiten wint aan instemming. RUSLAND. Froenze's opvolging. Uit Moskou wordt aai? de „Roel" ge meld, dat onder leidende politieke kringen groote oneenigheid heerscht over de keuze van den opvolger van Froenze, die giste ren met grpot eerbetoon ia begraven en dat het niet te verwachten is, dat een be slissing in dezen spoedig zal worden geno men. De candidaturen-Unsjligt, -Worosjilof en -Boebnof heeten weinig kans te hebben. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat een benoeming eerst zal plaats hebben na het aanstaand congres der communistische partij, dat tegen half December is bijeen geroepen. Unsjligt, de huidige plaatsver vangende volkscommissaris van oorlog, zal dan tot aan de benoeming van Froenze's opvolger het beheer van het volkscommis sariaat voeren. CHINA. De douane-conferentie. De Amerikaansche voorstellen, die bij de commissie der lariefconferentie zijn inge diend, bevatten verschillende douane-ver- fcoogingen, waaruit de provincies een ver goeding zullen ontvangen voor de afschaf fing der likinrechten en voorts dat op voor waarde, dat de voorgeschreven maatregelen uitgevoerd worden, de tegenwoordige tarief- beperkingen zullen opgeheven worden cn het nationale tarief op 1 Jan. 1929 in wer king zal treden. De overige mogendheden hebben zich in principe ook voor tariefautonomie van China verklaard. De nieuwe ontwapeningsconferentie. PARIJS, 4 Nov. (V. D.). in verband met de ondertcekening van het Veiligheidspact op 1 December a.s. te Londen, zal naar ge meld wordt, Frankrijk de leiding nemen bij de voorbereidingen voor de Ontwapenings conferentie <lie in het begin van het vol gend jaar te Geneve onder de auspiciën van den Volkenbond bijeengeroepen zal worden. Het verluidt, dat de Fransche regeering een ontwerpvoorstel tot ontwapening |ieeft in gediend bij de militaire commissie van den Volkenbond. Het voorstel bevat de vólgende punten: 1. Besludeering van de militaire, econo mische en andere toestanden van ieder land. Dit beteekent dat Frankrijk bereid is de controle van alle militaire krachten te plaatsen onder den Volkenbond. 2. Een bestudeering van de posities der verschillende landen met het recht aan te wijzen hoe de resp. machten geëqualiseerd kunnen worden teneinde een plotselinge aanval Je voorkomen 1 3. Aanvaarding van het principe dat voorkomen zal dat een staat een groolere macht zal handhaven welke bij verbreking van het Bondspact in het veld zou kunnen worden gebracht. Dit beteekent dat Frank rijk bereid is haar eigen strijdmachten door een Volkenbondsbeslissing te beperken. 4. Een beslissing moet genomen worden voor 1 Februari 1926. Dit wijst er op dat Frankrijk gaarne een onmiddellijke ontwa pening zou zien. De actieve slappen tot het bijeenroepen van een ontwapeningsconferentie zijn ver traagd hangende de onderteekening van de Locarno-verdragen. Zoodra de namen op het papier staan zal lot de bijeenroeping eener ontwapeningsconferentie worden over gegaan. Het is waarschijnlijk, dat. deze in het begin van Januari zal bijeenkomen. De ontruiming van de Koulsche zone. FRANKFURT, 4 Nov. (V. D.) Verno men wordt, dat het Brilsche bezettingsleger na de ontruiming van de Keulsehe zone het bruggehoofd van Ma-inz, Wiesbaden, Rheinghau en de beneden-Taunus zal be- fetten. Het Britsche hoofdkwartier zal van eulen naar Wiesbaden worden overge bracht. De Franschen zijn aangevangen het be zettingsregiem te veranderen. Gi-steren zijn 33 Fransche vertegenwoordigers in ver schillende steden van het bezette gabied teruggeroepen. Aan de autoriteiten weTd medegedeeld, dat zij niet zullen worden vervangen. Dé Pers over Painlevé's verklaring. PARIJS, 4 Nov. (Havas). Waar de opposi tiebladen de meerderheid van het ministerie precair achten, meenen de kartel-bladen dat Painlevé met een vast aaneengesloten link- sche meerderheid zal regeeren. Allen consta- teeren dat de verklaring omtrent de door Lyautey en Petain bewezen diensteD,. als mede den door Briand verribfrten arbeid met krachtig en bijna eenparig applaus 'werd be groet. Het Journal ziet daarin een interes sante aanwijzing voor de ontwikkeling van den politieken toestand. Voorts meldt het zelfde blad dat Pétain met de andere gema tigde oud-ministers Colrat en Laudry voor de motie van vertrouwen heeft gestemd, verze kerde dat hij zich zou aansluiten bij de link- sche unie en uit den bond zou treden waar van Millerand voorzitter is. Echo de Paris en Figaro zeggen dat slechts zelden een kabinet is voorgesteld in een zoo doffe atmosfeer. Het anti-kartelblad Eclair vindt bet ver bijsterend dat het kabinet ten slotte door sommige oppositie-leden werd gered. De Oeuvre meent dat het resultaat nog be ter is dan gehoopt werd. want zelfs de meest optimistische voorspellingen gaven Painlevé niet meer dan 20 stemmen meerderheid. De Matin schrijft dat Painlevé door zijn afkeuring van de onthouding der socialisten, deed uitkomen dat hot kartel tot het verle- dene behoort. Het blad brengt in berinnering dat vele kabinetten lang hebben geleefd, na dat zij den eersten dag slechts een kleine meerderheid hadden gekregen, terwijl vele andere slechts een kort bestaan hadden niet tegenstaande zij bij hun optreden alle stem men op zich hadden vereenigd- Protestvergadering tegen het Verdrag van Locamo. BERLIJN, 4 November (V. D.) De Valerlandische Verbande hebben besloten op 15 November a.s. proteslvergaderingen en demonstraties te houden tegen het Ver drag van Locarno. Syrië. BERLIJN., 3 Nov. (Wolff). De Syrische koloniën in Duitschland hebben lot den Volkenbondsraad een protest gericht tegen het optreden der Franschen in Syrië. De toekomstige staatsvorm in PerziS. TEHERAN, 4 Nov. (V. D.). Riza Khan heeft een constitutioncele vergadering bij eengeroepen van driehonderd leden, verte genwoordigende alle politieke partijen om een beslissing te nemen over den toekom- stigen staatsvorm. New-York's burgemeester. NEW YORK, 4 Nov. (Reuter). De demo cratische candidaat James WaJker is met groote meerderheid tot burgemeester van New-York gekozen. De Canadeesche regeering. OTTAWA, 4 November. (Reuter). Het wordt als vrijwel zeker beschouwd dat de regeering niet zal aftreden wegens den uit slag der verkiezingen, doch daL Mackenzie King zal aanblijven en in Januari voor het Parlement zal treden. De premier, die bij de verkiezingen zijn zetel heeft verloren, zal zich waarschijnlijk in Ontario doen herkiezen, waar een zijner aanhangers plaats voor hem zal makeh. Conflict in Znid-Amerika. PANAMA, 3 Nov. (Reuter). Een telcgTam uit Guayaquil aan het blad El Diario meldt de verbroking der diplomatieke betrekkingen tusschen Ecuador en Columbia tengevolge van de ratificatie van het verdrag inzake de grensregeling tusschen Columbia en Peru, waarbij zekere landstreken aan Peru worden afgestaan. Het -telegram voegt er bij: Naar het schijnt heeft Columbia^ deze landstreken van Ecuador ontvangen op voorwaarde, dat zij nimmer aan een ander land, behalve Ecuador, zouden worden afgestaan. Uit Zuid-Afrika. KAAPSTAD, 4 Nov. (Reuter). Ofschoon er geen onmiddellijke slappen zijn gedaan voor hereeniging der Zuid-Afrikaansche partij met de nationaliteiten, verdient het de aandacht, dat het bestuur der Trans- vaalsche afdecling der Nationalistische par tij voor bespreking dezer kwestie bijeenkomt. Pienaar, de secretaris der Transvaalsche Nationalisten, verklaarde, dat het verlangen naar hereeniging in de nationalistische pa»- tij krachtig is en hij meent, dat ze sneller tot stand zal komen, dan verwacht wordt. Aan den anderen kant echter maakt het nationalistische orgaan „Pretoria" de pogin gen van Smuts tot herleving der stervende partij belachelijk en verklaarde Tielman Roos nadrukkelijk, dat hereeniging der beide partijen alleen dan mogelijk is, indien de leden der Zuid-Afrikaansche partij zich on voorwaardelijk bij de nationalisten aan sluiten. Uit China. LONDEN, 4 November. (N. T. A. Draadl.) Naar uit Sjanghai wordt gemeld, heerscht daar algemeene ongerustheid tengevolge van het ophanden zijnde uitbreken van den oorlog tusschen de troepen van Chekiang en Fengtien. Eerslgenoemden hebben met geweld het arsenaal te Lunghua weder ge opend voor den aanmaak van munitie en hebben zich meester gemaakt van de daar toe benoodigde machinerieën van de Chi- neesche Kamer van Koophandel. TS1NGTAO, 4 Nov. (Reuter). De oorlogs- en transportschepen, dié een week geleden van hier naar Haichow vertrokken, zijn. na hun munitie en voorraden aan land ge bracht te hebben, heden hier teruggekeerd en zijn thans bezig-kolen in te nemen voor een expeditie naar de vlakte der Woosung forten om aldus vasten voet te Inrijgen in het district Shanghai. LONDEN, 4 Nov. (Reuter). De „Times" verneemt uit Hongkong: Troepen van "Can ton hebben onder Chang Karakeh, Swatow ingenomen. De aanhangers van Cheng- chiungqjing hebben zich te Foekien en Kiangai teruggetrokken. Daar verzet ook aan de andere fronten waarschijnlijk is, zijn vanuit Kanton troepen gezonden om toe zicht te houden in de provincie Kwang Toeng. De overstrooming in Wales. LONDEN, 4 November. (Reuier). Het aantal slachtoffers bij de dijkbreuk in Noord-Wales wordt thans officieel opge geven als zestien. Het reddingswerk werd den geheelen nacht voortgezet. Zeven lijken werden gevonden. De storm in de Perzische golf. BAGDAD, 4 Nov. (Reuter). Volgens^be- trouwbare berichten uil Bahrein zijn bij den jongsten storm in do Perzische Golf niet meer dan 450 parelvisschers om het leven gekomen, maar tevens wordt gemeld, dat 160 personen zijn gedood nabii Katif door omvallende palmboomen. STADSNIEUWS. Ambtsaanvaarding door prof. Welschen. Hedenmiddag heeft prof. A. R. Welschen 0. P., vanwege het' Rooomsch-Katholiek Episcopaat benoemd tot hoogleeraar in de Thonistische wijsbegeerte aan de Universi teit alhier, dit ambt aanvaard met een rede getiteld: „De juiste fornuleering van het causaliteitsbeginsel." Spr. ving zijn rede, die door een zeer talrijk gehoor met aandacht werd gevolgd, aan met de opmerking, dat de mensch in de verovering der waarheid vooral wordt bemoeilijkt door de beperktheid van zijn verstand en het uiterst langzaam vooit- schrijden der wetenschappen ligt vooral ifi ons zelf, wat spr. nader uiteenzette. Volledige kenbaarheid komt eerst tot j stand, wanneer het onvoldoende voltooid i is. Wij mogen het moeizame onzer weten schappelijke kennis niet eerst en -vooral wijten aan de objecten. Het staat evenwel vast, dat onze kennis van de eerste oorzaak zeer onvolmaakt is en al kunnen wij eenigé waarheid aangaande God achterhalen, wij weten ten slotte beter wat Hij niet is dan wat Hij is. Ons spreken over de Bron-aar' van alle zijn, blijft stamelen, zeide spr. De enkele mensch vermag weinig op we- tenschappelijk gebied. Samenwerking is vol strekt noodzakelijk. Eeuwen geestesarbeid worden gevorderd voor het ontdekken, alsmede voor h©t zui- verstellen der wetenschappelijke proble men. Eeuwen gaan vaak voorbij vooraleer na veel dwalen en misvatten de zuivere afdoende oplossing begrepen wordt. Dit klemt vooral voot den gezonden groei der wijsbegeerte, want daar geldt het een ant woord op de allerzwaarste vraagstukken welke een mensch zich kan stellen. De wijsgeerige wetenschappen kunnen slechts het uiterst moeizaam resultaat zijn der geestesinspanning, niet van een enkele generatie, doch veeleer van de menschheid. Daarom heeft Thomas van allen willen leeren, niet door gedachteloos napraten, doch' door veel en diep nadenken. Hij is in de school gegaan bij alle groote denkers, hij heeft ze doorvorscht principieel in de grond slagen. Alle groote vernuften tot en met de dertiende eeuw hebben onder zijn kritisch toezicht gearbeid zijn stelsel is dan ook niet een systeem in den engeren zin, niet het j stelsel van een énkelen mensch noch van een enkel geslacht maar de beginselrijke, diep doordachte en veelzijdig volledig logi sche samenvatting der ware uitkomsten van nagenoeg aac-httien ecuwen wijsgeerig den-, ken. Na dit nader te hebben aangetoond kwam spr. er op wijzen, dat een der gewichtigste wijsgeerige vraagstukken in het causaliteit** probleem en een der eerste ei9chen voor een wetenschappelijk vruchtbaar onderzoek beslaat in het nauwkeurig formuleeren van genoemd beginsel, waaibij voorop staat, dat het hier de bepaling geld van een raeta- physisc-h beginsel. De reden, waarom we iels veroorzaakt noemon, schijnt te schuilen in iets, dat ge-, meen is zoowel aan dingen die veranderen, als aan dingen die niet veranderen. Nadat spr. uiteengezet heeft hoe Thomafl hot onzakelij>k!heidsbeginsel formuleert, zet hij aan de hand daarvan zijn eigen opvat- ling .uiteen. De zuivere formuleering van het causa liteitsbeginsel is z. i. dit: al wat een zaak niet zelf, doch bij deelname is. komt aan de zaak toe. krachtens iets anders, dan 't zelf is. Hieruit volgt, dat het oorzakelijkheid principe ter wille van zijn begrijpbaarheid een wezenlijk onderscheid eischt tusschen effect en oorzaak. Na nog te hebben besproken het bezwaar dat Kant in navolging van Heime tegen be-i grijpbaarheid van het causaliteitsbeginsel in het veld brengt, eindigt spr. met de con- t clusie dat juist de 9tevige op nuchtere feilen gegrondveste kenleer van Aquina bij machtq is om vele oprechte zoekers te bevrijde^ van een gcestverlammend, averechtsch rer lativisme en het zal spr.'s grootste vreugd en heerlijkst loon zijn bij de vervulling van het ambt, dat hij heden heeft'aanvaard. De hoogleeraar besloot met de gebruiken lijke toespraken.- Ned. Ouderraad. Door de beeren H. de Vries Mzn. en Wf Nieuwhoff, resp. voorzitter en secretaris van den Nederlandschen Ouderraad bij het Open-» baar Lager Onderwijs (N.O.R.O.L.O.) is he* den namens het bestuur van dien Raad aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wei tenschappen eene uitvoerige memorie gezon den, bevattende de desideratie van genoem den Ouderraad met betrekking tot: a. uitbreiding en wettelijke regeling van de ouderbemoeiing inzake het openbaar la-i ger onderwijs, door wijziging en aanvulling van de Lager Onderwijswet 1920 en van het Kon. Besl. van 31 Dec. 1920, Stsbl. 951; b. benoeming van twee gedelegeerden uit den Nederlandschen Ouderraad in den On- rlerwijsraad c. betere toepassing door onderscheidene gemeentebesturen van het in a. genoemde K. B., d. handhaving van het verbod var arbeid voor kinderen beneden den leeftijd van 14 jaar. Deze punten zijn in eene audiëntie op 13, Augustus j.l. voorloopig door genoemde bee ren met den Minister besproken, bij welke gelegenheid Z.E. nadere schriftelijke uiteen zetting daarvan verzocht, waarna een tweede bespreking met eene delegatie van den Ne derlandschen raad in uitlicht werd gesteld, Gisteravond te negen uur is door om bekende oorzaak brand ontstaan in de wo ning van den kaashandelaar D., te Slie-t drecht. De woning brandde geheel af. Een aangrenzende woning kreeg ernstige schade. Verzekering dekt de schade. De politie stelt een onderzoek in. Hedenmorgen omstreeks tien uur heeft oii den Ililversummerweg,nabij het St. Jans kerkhof een ernstig ongeval plaats gehad. De woonwagenbewoner K. van Es begaf zich mot zijn paard en wagen naar de markt te Hilversum. Door de Gooische stoomtram begon het paard te s_teigeren en sloeg de wagen om. De vrouw van Van E9, die op den wagen zat, viel met het hoofd op straat en werd ernstig gewond. Zij is naar het St.-Jans-ziekenhuis te Laren veri voerd. In haar vergadering van Maandag S en Dinsdag 3 November 1925 behandelde de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken uitvoerig de door de Regeering bij haar aanhangig, ge maakte voorstellen tot wijziging van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambte naren 1925. Op sommige der van organisaticzijde

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2