No. 20137. DINSDAG 3 NOVEMBER Anno 1925. Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRUS DER AD VERTE NTIEN: 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren pnje. Kleine Advertentijn, uilsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer Cts. Bureau Noordelndspleio Telefoonnummers voor OUectie en Administratie 2500 Redactie 1507 Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT) Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week .ïr.u.. V.0.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week"0.18, Franco per post 2.36 portokosten. Dit nummer bestaat uit OlflE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aap den gemeentelijken vischwinkel, Vise km ark! 18, tel. 1225 is WOENSDAG ver krijgbaar: VERSCHE HARING a t 0.15, SOHELV1SCH a f 0.13—f 0.21, SCHOL a f 0.17f 0.34, GEII. KABELJAUW a f 023 per pond, VOLLE- en INMAAKHARING I f 0.06 per stuk, en ZEEUWSCHE MOSSE LEN a f 0.05 per K.G.. 5945 N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 3 November 1925. JiD. Plooij voorgedragen als buitengewoon hoogleeraar. B. en W. van Amsterdam leggen den Baad aldaar voor een voordracht van cura toren der Universiteit, ter benoeming van dr. D. Plooij, predikant bij de Ned.-Herv. Gem. alhier, tot buitengewoon hoogleeraar in de uitlegging van het Nieuwe Testament en de Oud-Christelijke letterkunde, op een jaarwedde en met een pensioengrondslag yan f7000. B. en W. stellen den Raad voor tot be noeming over te gaan, onder bepaling, dat zij zal ingaan op een door B. en W. vast te stellen datum. Instituut voor Tropische geneeskunde RotterdamLeiden. Het Instituut voor Tropische Geneeskunde Rotterdam—Leiden heeft gisternamiddag in het perceel Leuvehaven 209 te Rotterdam fcijn poliklinieken voor soheeps-, tropische- pn huidziekten geopend. Deze poliklinieken hebben een tweeledig Joel. In de eerste plaats hoopt de Vereeni ging dat zij in samenwerking met de Inter nationale Vereeniging tot bestrijding van ge slachtsziekten onder zeelieden, die haar zor- rtot alle groote havensteden uitstrekt, ook Rotterdam krachtig kan mee helpen om zeelieden, die aan deze ziekten lijden hulp te bieden. Op het gebied van tropische ziekten hoopt het Instituut de poliklinieken mee dienstbaar .te kunnen maken aan de verzameling van studie-materiaal voor het onderwijs in de .•behandeling van deze ziekten aan de Leid- sche Universiteit. Een groote havenstad als Rotterdam biedt (Uiteraard voor tropische ziekten meer patiën- tea dan een stad als Leiden. Dr. C. D. de Langen, tot voor kort ver bonden aan de school voor Inlandsche art sen te Batavia, komt de volgende maand Over en zal dan de leiding van deze afdee- Ilng op zich nemen. De afdeeling huid- en geslachtsziekten komt te staan onder leiding van dr. Hermans .die vroeger den nu opgeheven post der ver eeniging aan de Maashaven, beheerde. De nieuwe inrichting bevat een tweetal .zalen voor de behandeling van patiënten, 'wachtkamers een kamer voor de inschrij ving van patiënten en een laboratorium. De opening had plaats zonder eenige plechtigheid. Verschillende vertegenwoordi gers van scheepvaartondernemingen en. de Voorzitter en secretaris van het Tnslituut, prof. Nieuwenhuis en prof. Flu, bezichtigden .de klinieken. Ge gezondheidstoestand der gemeente over 1924. De Gezondheidscommissie voor de ge beente Leiden heeft een zakelijk verslag den gemeenteraad aangeboden omtrent hare bevindingen en handelingen over het jaar 1924. Voorzitter en secretaris der Commis sie zijn respectievelijk prof. dr. P. C. Flu en dr. J. R. F. Rassers. In de ploa/ts van prof. mr. E. Meyers, die moest aftreden en hiet weder voor een herbenoeming in aan- ïnerking wenschte te komen, werd benoemd prof. mr. F. G. Schellema. Dr. D. G. Ubbels werd voor den tijd van vijf jaar herbe noemd. Er waren drie sub-commissiën werkzaam: a. voor woningtoestanden, bouw- en uitbrei dingsplannen, en onderwijsinrichtingen; b. Voor geneeskundige aangelegenhedenc. ■voor water, bodem en lucht, eet- en drink waren. De Commissie hield in het geheel vier Vergaderingen met meermalen zeer uitvoe rige agenda's, waaronder vele verzoeken Van het gemeentebestuur om advies over (diverse aangelegenheden. De bevolking der gemeente bedroeg op 31 December 1924, 68.470 tegen 68.163, een jaar te voren. Het aantal geboorten (1489) Overtrof dat der sterfgevallen (659) met 930. De algemeene gezondheidstoestand was gunstig. Het sterftecijfer per 1000 inwoners heeft 8.18 bedragen, tegen 13 het vorige jaar. Tien jaar geleden bedroeg dit cijfer nog 12.07. Het aantal der aan kanker overledenen het jaar 1924 bedragen: 95, waar van 27 afkomstig waren van buiten onze gemeente. In 1923 werden als aan kanker overleden opgegeven: 101, waarvan 21 af komstig van buiten de gemeente bleken. l. in 1924 ziiD voorgekomen 68 sterfgeval len aan tuberculose, hetgeen beleekent 12.2 pCt. van alle sterfgevallen of 0.10 pCt. der totale bevolking, een lager percentage dan ooit te veren. Het consultatiebureau der vereeniging tot bestrijding der tuberculose schreef over het afgeloopen jaar 227 patiënten voor het eerst in, waarvan 199 uit Leiden en 28 uit de om- ligegnde gemeenten. In totaal werden door de beide huisbe zoeksters 3588 bezoeken afgelegd in 436 gezinnen. Met 't oog op huisverplegang en infeclie- gevaar werden door de Vereeniging in bruik leen gegeven 203 voorwerpen van huishou- delijken aard als bedden, dekens, enz. en 140 sputumflacons, uitkookketels, enz. Het aantal overledenen, die onder toezicht der vereeniging stonden, bedroeg 15. In den woningtoestand komt eenige ver betering. Door medewerking der gemeenle gelukte het die vereeniging voor bestrijding van tuberculose eenige der slechts behuisde gezinnen een betere woning te verschaffen. In 6 gevallen kon de ventilatie belangrijk verbeterd worden door het aanbrengen van andere ramen. Toeslag op de huur werd in 2 gevallen verleend. 11 Patiënten ontvingen hulp in de huis houding, terwijl aan 32 patiënten geduren de eenigen tijd extra melk verschaft werd. Et kwamen 497 gevallen van mazelen voor, 282 gevallen aan roodvonk, 63 van diptherie, 6 van typhus en 3 van nebkramp. Van de onbewoonbaar verklaarde wo ningen werden in 192-1 57 ontruimd. Op een 7-tal voorgenomen bouwplannen waarvoor door B. en W. advies werd ge vraagd, werd door de Commissie gunstig geadviseerd. In het afgeloopen jaar kwam meermalen ter sprake de kwestie van de stadsgrachten. In hoofdzaak liepen de besprekingen daarbij over de vraag of de toenemende verzouting I daarvan een der oorzaken zou zijn. Gaande weg bleek door onderzoekingen dat er sa menhang bestaat tusschen stank en zout- I gehalte. De Commissie ziet met vertrouwen de maatregelen tegemoet die tegen het ver zouten van het water genomen worden. Ten eerste de verruiming van den zoetwa ter inlaait te Gouda, waarover overeenstem ming is gekomen tusschen het Hoogheem-* raad Rijnland én Gedeputeerde Stalen van Zuid-Holland en waardoor de toenemende verzou ting tot etaam werd gebracht en ten tweede de tot stand gekomen voorloopige bijeenkomst der gemeente Leiden en Rijn land over het electrisch bemalen van het N.O. deel van de stad builen de Singels. Drie October te Batavia. Een stadgenoot en oud-Indisch man schrijft ons: Hebben wij, aan de hand van de berich ten in de Indische bladen, het vorig jaar kunnen melden dat het 3 Octoberfeest ook te Soerabaja op zeer geanimeerde wijze was gevierd, thans bereikt ons de tijding, dat, in navolging van Soerabaja, ook Ba tavia op 3 October jl. het beleg en ontzet van onze stad heeft herdacht. Een onzer vroegere plaatsgenoot en, de heer T. de Roode Jr., heeft onlangs in Bata via het initiatief genomen voor de herden king van Leiden's ontzet, met het resultaat dait op den avond van den 3den October 'n vier-en-twinlig-tal Balavianen, oud-Leide- naars, bijeen kwamen in het Hotel der Ne derlanden en daar, op overigens echt-Indi- sche wijze, hebben feest gevierd. Na het voor de tropen blijkbaar onmisbare „pait- uurlje" hebben deze Leidenaars zich ver een igd aan een welvoorzienen disch, waar van hot Menu, versierd met het Leidsche wapen, als hoofdschotel aandiende: Huts pot met klapstuk, terwijl des nachts om 12 uur een aanvang werd gemaakt met: haring en wittebrood 1 Dit eerste 3-Ocloberfeest te Batavia heeft echter nog een verrassend resultaat gehad. Staande de bijeenkomst werd een 3-Octo- ber-Vereeniging voor Batavia opgericht, waarbij alle aanwezigen zich aansloten. Het bestuur werd gevormd door de hecren J. v. d. Wissel, voorzitter; Fr. Bonle, secre taris en T. de Roode, penningmeester. Met voldoening waken wij melding van de oprichting dezer Indische Drie-October- Vereeniging en wij wenschen haar een voor spoedig en langdurig bestaan (oe. Winterprogramma „Nut en Vermaak". Wie zou gedacht hebben, dat de Muziek- en Tooneelvereeniging „Nut en Vermaak" na haar 50-jarig jubileum, dat verleden jaar haar gemoederen volledig in beslag nam en met een reeks festiviteiten gepaard ging, nu eens wat rust zou houden, zal zich verwonderen wanneer hij het Programma der feestvieringen voor het seizoen 1925 1926, dat in boekvorm is verschenen, door bladert. De 50-jarige matrone toont nog het hart te hebben en de levenslust van iemand van twee kruisjes. Zij opent het seizoen op Zondag 29 No vember met de opvoering van ..De Spaan- sche Vlieg", een klucht in drie bedrijven van Frans Annold en Ernst Bach, vooraf gegaan door „Liefde", huiselijk spel in één bedrijf door J. J. Rentmeester. Maandag 7 December geeft zij in den Foyer van de Stadszaal een St. Nicolaaë- feest voor de kinderen van de leden, gevolgd door een bal met attracties, alleen toegan kelijk voor leden met een dame. Deze feest viering is voor de Vereeniging'iets nieuws j en wordt dit jaar op veler verzoek voor het I eerst gehouden. Zondag 27 December heeft een dans- I avond plaats in Zomerzorg. Het jaar 1926 wordt 10 Januari geopend met een Nieuwjaarsbal met attracties voor leden, enz. met dame. waarna de ver eeniging prefereert blijkbaar bals op Za terdag 13 Februari le beginnen 's avonds halfnegen een groot bal-masqué met geheel nieuwe attracties zal worden georganiseerd, waarvoor alle localiteiten van de Stadsge hoorzaal zijn aangevraagd. Eindelijk zal het seizoen gesloten worden met een cabaretavond, gevolgd door bal op Zondag 18 April, eveneens in de Stadsge hoorzaal. Met het oog op de groote kosten aan al deze festiviteiten verbonden, heeft de alge- meeno vergadering besloten het bedrag van de contributie der kunstlievende léden en de donateurs tot f 3.50 te verhoogen. Hedenvoormiddag heeft prof. dr. B. D. Eerdmans in een intieme samenkomst van j hoogleeraren en studenten der Theologische faculteit in het Academiegebouw prof. Roes- singh herdacht in het bijzonder met betrek king tot zijn beteekenis voor de wetenschap in het algemeen en voor die van de moderne theologie in het bijzonder. Den 18den November, a.s. hoopt' onze stadgenoot A. W. Pikaar den dag te herden ken, waarop hij vóór veertig jaar in dienst trad bij de firma Zaalberg Zn. Bij de Vereeniging voor vrouwelijke studenten alhier hebben zich dit jaar 85 nieuwe leden doen inschrijven. De afd. Leiden van de Ned. Arbeiders- Reis vereeniging vertieugt zich in een gezon den groei. Zij hoopt de wintercampagne te openen door het geven van een muzikaal sorreetje in het Volksgebouw en heeft daarvoor be slag weten te leggen op het muzikaal kun stenaarsechtpaar Rotowsky. De datum is bepaald op Maandagavond a.s. Voor de a.s. wintermaanden staan nog eenige lichtbeelden vertooningen en weten schappelijke excursies op. het programma. Het seoretariaat is gevestigd bij den heer i J. J. Lknburg, Vaarlkade 8. Wij vestigen de aandacht op de adver- I ten tie in ons Blad van heden, betrekking hebbende op de buitengewone Zendings samenkomst, welke Donderdagavond an. gehouden zal worden in de Hooglandsche Kerk. Deze samenkomst werd met opzet be legd midden in deze Zendingsweek. Het zal een a/vond zijn van gewijde zang, muziek en orgelspel. De leider van den avond is ds. J. G. W. Goedhard, terwijl de bekende Zendings- director van Oegstgeest, dr. K. J. Brouwer, spreken zal. Gistermiddag omstfbeks kwart voor vijf ontstond brand in een schuurtje aan de Os- en Paardelaan, toebehoorende aan den tuinder J. G. van E., wonende in de Lombokstraat. Door de brandweer werd de brand met één slang op de waterleiding ge- bluscht; veel was er van het houten ge bouwtje niet meer over. Tengevolge van de mist is gisteravond omstreeks acht uur de wielrijdster mej. A. van E. uit Rijnsburg op den Rijnsburgerweg aangereden door .een auto, waardoor het voorwiel van het rijwiel totaal vernield werd. Mej. van E., die toch al slecht van gezicht is, had door de neveldampen de auto niet zien aankomen met bovengenoemd gevolg. Zij zelf kwam met den schrik vrij. Gisteravond is door de politie iemand aangetroffen, die in het bezit bleek te zijn van een fietslantaarn, welke die persoon zeide gevonden te hebben, doch waarvan de politie vermoedde, dat zij ontvreemd was. Wie dus een dergelijk voorwerp vermist, wende zich om inlichtingen tot het Com missariaat van Politie. Mej. van L. heeft zich bij de politie beklaagd terzake van mishandeling door haar buurvrouw van W., die haar met een klomp op den schouder zou hebben ge slagen. De politie alhier heeft aangehouden zekeren H. A. N., wiens aanhouding door het Kantongerecht te Haarlemmermeer ver zocht was, daar N. nog 4 dagen hechtenis le ondergaan had. LEIDSCHE SCHOUWBURG. N.V. Vereenigd Rotterdamach-Holstad-tooneel „Kan dat?", blijspel in 3 bedrijven van A. Birabeau. „Dat hnwelijk moet voor komen worden", één-acter van Alfred Sutro. Wanneer Cor v. d. Lugt met zijn echt- genoote hier optreden, kan men bijkans verzekerd zijn van een goed bezetten schouwburg. Dies was het gisteravond niet andera Een uitstekend bezet Huis viel te constateeren. Gegeven werd als hoofd-stuk een echt Fransch blijspel van pittige lichtigheid en van fijnen geest. Birabeau, die in Frankrijk zelf hoogelijk wordt gewaardeerd, heeft met behulp van Freud's theorieën 'n aangenaam aandoend luchtig spel weten op le bouwen in een geestige dialoog, die hier en daar tengevolge van de vele gesprekken ietwat „trekt", speciaal in het 1ste bedrijf, het minste der drie, maar het overigens doet. Een blijvenden indruk zal „Kan dat?" niet achterlaten, maar daarvoor is het o. i. ook niet geschreven. Het verschaft een avond van intieme ontspanning, het is een slrceling van den geest der toeschouwers, meer niet. Jammer vinden wij, dat de bekende één- acter van Sulro, die van veel grover snit is, achterna ging. Het was onnoodig en deed het genot van het eerste stuk ietwat afbreuk. Blijkbaar werd „Kan dat?" te kort van duur gevonden, even voor tien als het was I afgeloopen. j Een alleen uit liefde gehuwd, lieftallig I zeer getrouw vrouwtje Irijgt na haar jour vlak nadat haar is gebleken, dat haar even eens gehuwde zuster de matlresse was van een ander en vlak nadat deze andere haar hulp heeft ingeroepen om de door een „mis verstand" verbroken liaison weer in orde te brengen, zware koortsen. In die koorts droomt zij, dat zij bij den minnaar van haar zuster op bezoek gaat, onder zijn be koring komt en eveneens bezwijkt. Bij het bijkomen uit de ijlkoortsen, waar in zij vier dagen ligt, meent zij, dat de droom werkelijkheid is geweest en zij bekent haai man haar val. Deze is eerst wanhopig,, doch ten slotte blijkt de samenhang der dingen en juichend sluit hij zijn vrouwtje in de armen, bij wie het echter duidelijk is geworden, dat ock in haar sluimeren tegen haar vaste overtui ging in kwade geesten, iets van „de duivel in de vrouw", om zoo te zeggen, al is het ook in het onderbewustzijn van haar droo- men. Ziedaar in korte schets den inhoud van „Kan dat?" waarop Freud een volmondig ja heeft geantwoord en waarop het publiek niet diepzinnig zal antwoorden, naar het ons voorkomt, gaarne aanvaardend de ver nuftige oplossing van dit slot, zonder meer. Hel droomspel van het 2de bedrijf is mooi volgehouden met goede trekken als b.v. 't ge heel houden in voor de droomster bekende personages. De „veroveraar" had misschien wat meer „veroverend" dan „pratend" kun nen zijn. Het derde bedrijf is wel het sterkste. Annie van Ees heeft heel mooi en met fijne nuanceering het trouwe vrouwtje en later de naar eigen meening ontrouw gewor- dene vertolkt. Er blijft o. i. in haar spel zich iels ontwikkelen, vooral waar het betreft de „gevoelige snaar der vrouw". Haar samen spel met haar echtgenoot Cor v. d. Lugt, voor wien de geestige causeur-rol van echtgenoot als geknipt was hij weet zoo op bijzon dere wijze vlak voor zijn neus weg en rustig alles te lanceeren vol beschaving was een genot. Bloemenmand en bouquet waren een wel verdiende hulde. Jacques Reule was keurig op dreef in het droomspel en raisonneerde zonder eenige zwaarte, waarin hij anders nog al eens ver valt, lustig er op los. Piet Bron had een aardig type gemaakt van den onhandigen „breek-al", die in dat breken een soort voldoening is gaan vinden, terwijl Rie Gilhuys de zuster Monique in passenden stijl speelde evenals de paar kleinere rolletjes-vertolksters. Het geheel werd in zeer vlug tempo in echt Franschen geest in aardige decors af gespeeld. Langdurig en hartelijk applaus was het duidelijk bewijs van groote waardeering. Het bijsttlkje gaf Rie Gilhuys gelegenheid om te doen zien, dat zij vooruit gaat. Reule viel hier in de oude fout van schokschoude ren etc. weer terug. MUZIEK. Sigrid Schneevoigt. Als we, ter karakteriseering van haar spel, verwantschap moeten aanduiden tus schen mevrouw Schneevoigt, de echtgenoote van den dirigent der Kurhausconcerten te Sc he veilingen, en de pianisten die in de laatste kwart-eeuw zich een wereldnaam veroverden dan noemen wij onder de vrou wen Thérèse Caxeno, onder de mannen Busoni. Met de eerste heeft ze de formida bele kracht gemeen, die fortos produceert waarvoor men soms rilt en beeft, een dyna misch vermogen dat men onder de vrouwe lijke pianisten zoo goed als nooit aantreft. Die kracht geeft aan haar spel een sterk heroïsch karakter: we denken aan de magis tral e uitvoering van Ghopins heldensonale op. 35 (met den treurmarsch). Met Busoni vertoont ze affiniteit uit een oogpunt van slijlbeheersching, dat vooral uitkomt in haar Bachprestalies. Zooals zij de stemmen liet klinken in die wonderlijk gecompliceerde, en toch zoo eenvoudige, weefsels (twee pre ludiums en fuga's uit het Wohltemperierte Klavier g klein en D groot) deed onmiddel lijk denken aan den meester, die zich als Bachspeler en Bachkenner buitengewoon verdienstelijk maakte. Naast deze manne lijke eigenschappen, want ook de vergelij king met Thérèse Careno duidt een man- nelijken trek aan, verloochent zich in me vrouw Schneevoigl's spel de vrouw niet. Met welk een roerende (eederheid heeft ze de kleinere stukken van Chopin gespeeld, mazurka in a mineur bijv. Ja, die Chopin- BINNENLAND, B. en W. van Amsterdam stellen voot dr. D. Plooy, te Leiden, te benoemen tot bni« tengewoon hoogleeraar aldaar. Het Verdrag met België. Het salarispeil van het Rijkspersoneel. Arbeid in banketbakkerijen. BUITENLAND. Nadere gegevens over de Fransche regee ringsverklaring. De honding der socialisten* In Weenen is een bakkersstaking nitge- broken. Naar een hereeniging der Natten en Sappen in Znid-Afrika? Overstrooming in Wales. voordrachten behalve de groote sonate negen stukken zijn onder al het mooie toch wel het allermooist geweest. Toen hoorden we weer het leed van den armen Poolschen banneling, dal hij uitstortte in zijn pianostukken, het leed om zijn land, waaraan hij zoo gehecht was en dat hij niet terug mocht zien. Toen zagen we weer voor ons de melairkoldeke toondichter die als heilige pocsaka een zilveren beker be waarde, gevuld met aarde van zijn geboor tegrond. Toen kwam ons de schoone regel van Baudelaire in de gedachte: cette musi- qiue lógère et passionnée ressemble d un brillant oiscau voltigeant sur les horreurs d'un gouffre. Van haar landgenoot den Fin Palmgren droeg ze een zevental stukjes voor, die on gemeen bekoorden, folkloristisch getint som mige, andere poëlisohe stemmingsbeeld jes, maar alle fijn gevonden en prachtig voor het instrument geschreven. Den vaardigen pianisten zijn ze sterk aanbevolen. Met alle gratie speelde ze verder nogviei Debussyljes (o. a. het beeldige „fille aux j cheveux de lin") en eindigde met een bra- voursluk (Rhapsodie no. 11) van Liszl, iD volmaakte virtuositeit voorgedragen, zóó dat men over enkele bedenkingen, waartoe het notenbeeld aanleiding geeft, gewillig heenstapt en bij zich zelf zegt dat Liszt ook in zijn rhapsodiën een groot man is geweest) 't Is jammer dat er slechts weinigen naar zoo schoone hartverheffende muziek hebben geluisterd. Was het publiek in aantal klein, in geestdrift was het groot. - Mevrouw Schneevoigt heeft in den foyei gespeeld. In dat prettige, sierlijke en goed resoneerende zaaltje dat buitengewoon ge schikt. zou zijn voor kleine concerten, als het niet onmiddellijk grensde aan de Breestraal, die nu eenmaal in haaT kwali teit van verkeersader geen rekening kan houden met de behoefte aan volmaakte stilte, die men daar binnen noodig heeft. Trams, treinen en auto's maken een leven dat van rustig muziekhooren geen sprake kan zijn. En voor den uitvoerenden kunste naar is dat straatlawaai fnuikend. Men be denke dat de gedachte van dten uitvoeren den kunstenaar een zijden draad gelijk is, die de last verzwaring door slorenden in vloed van buiten niet kan verdragen. Kan hij zich niet ongestoord concentreren, dan is memoriseeren, mevrouw Schneevoigt droeg haar omvangrijk programma uit het hoofd voor, onmogelijk. Hieraan is ook gis teravond de kleine memoriebelemmering in D dur fuga van Bach en in het F dur prelu dium van Chopin te wijten. Eigenlijk had men haar in den foyer niet mogen laten spelen. Maar waar dan wel? We hebben, 't is beschamend maar waar, geen zaal meer voor kamermuziek, die aan redelijke eischen, die in de eerste academiestad des lands mogen gesteld worden, kan voldoen. Het gemeentebestuur zij deze aangelegen heid eerbiedig ter overweging aangeboden. DE ALGEMEENE TOESTAND. In afwachting. Vooreerst zijn we weer eens in afwachting. In Duilschland naar afloop van de nog niet opgeloste crisis tengevolge van de houding der Duitsch-nationalen, want het romp-ka binet Luther is een noodsprong, geen oplos sing. fn Frankrijk tengevolge van het op treden van het nieuwe kabinet Painlevé, boven wiens hoofd de moeilijkheden zich samenpakken, daar de houding der socia - listen twijfelachtig is, men zie ook de tele grammen. Vooral Syrië staal daarbij blijkbaar op den voorgrond, waar intusschen het geschil over het vervoer van Turksche troepen nog is bijgekomen, al behoeft daaraan voorals nog geen overwegende invloed te worde» toegekend. Ma«r onaangenaam is het.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1