N o. 20136. MAANDAG 2 NOVEMBER Anno 1925, )J' Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTENTIEN 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiên, uilsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Oirectle en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT» Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week K0.lt, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week ..Yïr.- O.IO, Franco per post 2.35 portokosten. Ut nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan dan gemeentelijken vischwinkel, SVischmarkt 18, tel. 1225, is DINSDAG verkrijgbaar: VERSCHE HARING A f0.14, SCHELVISGH A 10.10—£0.19, SCHOL A 10.13—£0.36, GEH. KABELJAUW A f0.21 jper pond, VOLLE- en £N11 AAKHARING A ,10.06 per stnk en ZEEUWSCHE MOSSELEN A f 0.05 par K.G. N. C DE G1JSELAAR, Burgemeesler. Leiden, 2 November 1925. Het Stormramp-Comité. Bij den Penningmeester van het Storm- Tamp-Comité is nog de volgende- gift inge komen: „opgespaard door Marius en Grietje 5." f 2.50. Giften worden nog gaarne ingewacht bij 'don Penningmeester, den heer F. Muys van 'de Moer, Plantsoen 49, Leiden, postgiro- 'jmmmer 57471. t Teraardebestelling Chr. L. Rümke. Onder groote belangstelling had heden- jnamiddag op de begraaiplaats aan de Groe- mesteeg d'e teraardebestelling plaats- van !het stoffelijk overschot van dr. G. L. Rümke, in leven pracliseerend geneesheer te 's-Gra- iVen'hage en voordien gedurende vele jaren üiier ter stede. Onder de aanwezigen mer- Iken wij o. m. op de heeren Aug. L. Reime- ringer, wethouder van Leiden, Jb. Schots en L. Verkooren, resp. directeur en adj. fiiiT. der N.V. Hartevelts distilleerderijen, (waarvan de overledene aandeelhouder was, (Toorts een groot aantal Haagsche colle ga's, eenige Leidsche doctoren, vele studie- genoolen en talrijke oud-patiënten van den ;onlsdapene. Nadat de kist in de groeve was neergela- tten, (rad allereerst een zwager van den Overledene, prof. Valckenier Kips uit Delft maar voren, die ongeveer het volgende paid© Het is nooit, dat het mysterie van het menschenleven ons zóó diep treft, als juist bij de geopende groeve. Ik heb den dierbaren doode reeds gekend rvroor zijn promotie, later ook bij zijn huwe lijk en hij de geboorte van zijn oudste zoon. Steeds was hij even opgewekt en vol ver trouwen ging hij door het leven. En thans in betrekkelijk korten tijd, vroeger dan 'iemand van ons had kunnen denken is hij jyan ons heengegaan. Zijn leven was rijk en wel in meerdere (opzichten, maar wel in de eerste plaats, (door hetgeen wat de overledene voor ande ren is geweest; wij herinneren ons aillen, hóe hij steeds bereid was anderen te helpen, 'waar hij kon, hoe hij steeds het lijden van iijn patiënten trachtte te verzachten ca hoe ontzaglijk veel goed hij heeft gedaan door zijn hart, dat steeds voor anderen 'warm klopte, zonder zichzelf ooit te ont zien. Rijk was zijn leven ook door de groote Sgaven, waarin wij hem steeds zullen geden- ten, rijk ook door zijn enorme energie en ^sijn bijzonder fijne intelligentie. Die combinatie maakte hem tot den ge- .vierden medicus, dien hij was. Tot in de laatste oogenblikken van zijn leven is die energie en intelligentie hem bijgebleven. Spr. herinnert zich, hoe hij zijn eigen ziekteverloop met zijn zoon besprak als gold het hier een ander, waarlijk zijn ob jectieve en intelligentie maakte hen tot een groot mensch. Spr. is voor zichzelf er vast van overtuigd, dat met dit aardsch leven het leven nog niet geëindigd is; zijn gees telijke grootheid zal bij ons allen steeds in dierbare herinnering blijven voortleven evenals zijn groote gaven dit zullen doen in zijn vier zoods. Met een „Rust zacht" besloot prof. Val ckenier Kips zijn rede, die door allen diep ontroerd werd aangehoord. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door dr. Ecker uit Den Haag, die den over ledene schetste als een goed vriend en handig medicus. Gaarna hadden wij u nog, 'aldus spr., bij ons gehouden, maar toch misgunnen wij u uwe rust niet: zij is wel verdiend. Nadat alle aanwezigen bloemen op de kist hadden gestrooid, bedankte eèn zoon .van den overledene voor de laatste eer zijn vader bewezen en verbet de talrijke schare, diep onder den indruk, den dooden- s akker. Prof. K. H. Roessingh in de kerken herdacht. In de Zondagvoormiddag godsdienst-oefe ningen van verschillende kerkgenootschap- •pen werd door de voorgangers prof. dr. Roes- eingh herdacht. In de Remonstrantsche Kerk waarin ds. J. Beijerman. uit Meppel, voor- ?ng' ?$dde deze Pre(3ikant woorden van jBympathie en waardeering aan den man, in .Wien bovenal de Broederschap veel verliest. eTT 8°dsdienstige bijeenkomst van de (Y njz. -Hervormeden schetste dr. G. A. van den Bergh van Eijsinga den overledene als een sieraad voor de moderne theologie, -een uitnemend docent en bovenal als een vroom Christen. In de Doopsgezinde Gemeente waarin prof. dr. H M. van Nes kerkelijk hcogleeraar alhier, de godsdienstoefening, leidde, getuigde deze van het verlies, dat de Universiteit in dezen sympathieken collega lijdt en van diens vriendelijken omgang en beminlijk karakter en van den braven huis vader en echtgenoot tevens. De Evangelisch- Luthersche predikant ds. J. Ph. Makkink ving de godsdienstoefening eveneens aan met een. weemoedige hulde aan prof. Rocs- singhs nagedachtenis, evenals ds. Bresson in de Waalsche Gemeente. Ook in de Ned.- Heiv. Gemeente werd de overledene her dacht. Begrooting van het Hoogheemraadschap Rijnland. Dijkgraaf en Hoogheemraden van het Hoogheemraadschap Rijnland hebben aan hoofdingelanden en ingelanden aangeboden de beigrooting over het komende dienstjaar in ontvangsten en uitgaven in totaal f817371.73. De voornaamste ontvangsten zijn: ont- I vangsten uit vroegere diensten f 139337.17, inkomsten uit de bezittingen f55014.42; op brengst sluizen en bruggen f 16582.26;. op brengst uit omslagen over landwegen in Rgnland gelegen f344.437.24; inkomsten W6gens bemaling van landergen buiten Rijn land en andere diensten f22095.73; ver schillende ontvangsten f 37054.90V2J buiten gewone ontvangsten f 2028.50. Tot de voornaamste uitgaafposten behoo- ren: kosten voor huish. bestuur f93103; kosten voor openbare werken f374.744; ko3ten voor bijzondere eigendommen f6630; kosten voor waarneming en toez:cht f4972; uitgaven in vorige hoofdstukken niet oj>- genomen f65315.50; buitengewone uitgaven f32.150, en onvoorziene uitgaven £20475.23. Een vijftigjarig jubileum. Zooals wij eenigen tijd geleden mede deelden, herdacht de firma Herfst en Helder gisteren het feit, dat vóór 50 jaar haar zaak werd opgericht. Behoort in den huidigen tijd het 50-jarig jubileum eener zaak reeds tot de niet dagelijks, voorkomende gebeur tenissen, zeldzamer is het zeker nog, dat de oprichter na een halve eeuw nog steeds de zaken drijft. Geen wonder, dat dit geval in breeden kring niet onopgemerkt bleef. De buren hadden blijk gegeven van hun be langstelling door het zenden van een fraai bloemstuk en het uitsteken der vlaggen, hetgeen aan de Iloogewoerd een feestelijk aanzien verleende. Het kantoorgebouw was herschapen in een lusthof en geleek één bloemenzee, door de onnoemlijk vele groo- tere en kleinere bloemstukken, waarmede de verschillende handelsbetrekkingen, zoo wel buiten- als binnenlandsche, de jubila rissen hadden vereerd. Om 11 uur werden de heeren Herfst met hun familie per auto's van hun huis gehaald en -op het kantoor ontvangen, waar het personeel den patroons een schotel aanbood, waarop afgebeeld Let interieur en exterieur der fabriek, en ver vaardigd door de Delftsche aardewerkfabriek „De Porcelijne Fles". Eenige leden van het personéel deden dit geschenk vergezeld gaan van eenige waardeerende woorden. Ter her innering aan dezen dag had de firma busjes van zilver laten vervaardigen, een getrouwe copie van de verfbussen, waarin deze firma de verf in den handel brengt. Van deze busjes werd aan ieder lid van het personeel een exemplaar aangeboden. 's Middags, ter receptie, stroomde het af en aan van bezoekers, die der familie Herfst hun gelukwenschen kwamen aanbieden. Jammer, dat de oprichter door ongesteldheid verhinderd was deze grootsche hulde met eigen oogen te aanschouwen. Zeker zal deze dag, zoowel voor patroons als voor het personeel, immer in het ge heugen blijven. Zendingsweek. Ook dit jaar is wederom door de zes samenwerkende zendingscorporaties (Ned. Zendeling-Genootschap, Ned. Zendings-yer- eeniging, Utrechtsche Zendingsvereeniging, Rijnsch Zendings-Genootschap, Sangi- en Talaud-Comité en Zendings-Genootschap der Evangelische Broedergemeente) een uit- noodiging gericht tot de Nederlandsche Christenen om andermaal mede te werken aan een Zendingsweek en wel van 1 tot 8 November? een week van gebed, toewijding en offer. Deze week is alzoo gisteren, Zondag, aangevangen. Hun, die de godsdienstoefeningen in de kerken der Ned.-Herv. Gem. alhier gisteren bijwoonden, werd in een enveloppe ter wille van het Zendingswerk aangeboden een ge drukte oproep namens de hoofdbesturen der samenwerkende Zendingscorporaties, waar van het centrum van werkzaamheid het Zendingsbureau te Oegstgeest is, geteekend door de Zendingsdirectoren ds. Joh. Rauws, ds. B. J. C. Rijnder9 en dr. K. J. Brouwer. In dezen oproep bevond zich een kleine enveloppe, bestemd om er een offer voor de Zending in te doen, welke gevulde enve loppe dan den volgenden Zondag, den laat- sten dag der Zendingsweek, door de kerk gangers gedeponeerd kan worden in daar voor in de kerkgebouwen alsdan aanwezige korven. Het middel is hier niet nieuw en reeds beproefd gebleken. Tevens heeft er a.s. Donderdagavond een openbare Zendingsbijeenkomst plaats in de Hooglandsche kerk, waar sprekers zullen optreden en waar zang en muziek ten gö- hcore zullen gebracht worden. Mazelen. Dr. Horst schrijft ons: Aangezien er zich in de laatste week ver scheidene mazelengevallen hebben voorge daan, en het mij gebleken is, dat velen on voldoende bekend zijn met de letter en de bedoeling der mazelenverordening, zij het mij vergund hier een kleine toelichting te geven. De bedoeling der verordening is: lo. de Overheid bijtijds voldoende inge licht te doen zijn, wanneer er zich eeij epi demie dreigt te ontwikkelen. Hiervoor dient de verplichte aan gifte volgens artikel 2: „Ouders, voogden en andere, krachtens wet of overeenkomst of feitelijk met de verzorging van kinderen belaste'personen, zijn verplicht van elk ge val van mazelen voorkomend in hun gezin, in de onder hun beheer slaande inrichting of in het gezin, waarbij zij met hun kinde ren inwonen, uiterlijk binnen vier en twin tig uur aangifte te doen bij den Burge meester. Ilij. die aan het hoofd staat van een lagere school, een bewaarschool of een kinderbewaarplaals, is verplicht, wanneer hij weet of vermoedt, dat kinderen, die zijn inrichting bezoeken, door mazelen zijn aan getast, daarvan binnen vier en twintig uur aangifte te doen bij den Burgemeester." 2o. De uitbreiding, vooral onder jonge kinderen, zooveel mogelijk te beperken. Daarom zijn ouders en hoofden van scho len verplicht zieke kinderen van school te weren. De broertjes en zusjes van zieke kinderen mogen wèl de lagere school bezoe ken, doch geen bewaarscholen of kinderbe waarplaatsen, tenzij zij de ziekte reeds vroe ger gehad hebben. Na afloop der ziekte wordt het patiëntje tot de school toegelaten, indien de dokter een briefje afgeeft, dat sedert het uitbreken der ziekte drie weken zijn verloopen. Voor bijzonderheden cn strafbepalingen zij naar de verordening zelve verwezen. Uitvoering „Kunst naar Gave". De groote zaal van het concertgebouw „I'Union" is Zaterdagavond voor het eerst in gebruik genomen en* zg heeft getoond een beste gelegenheid te zijn. Ondanks de stampvolle zaal er was beneden geen enkel plaatsje onbezet was de temperatuur er den geheelen avond aangenaam koel, terwijl ook de atmosfeer, niettegenstaande het veelvuldige rooken, draaglgk bleef. Het tooneel is ons nog veel grooter en ruimer voorgekomen, dan wij bij do opening dachten; de frissche décors vooral het' boschgezicht is heel mooi het goede licht en dito acustiek, dit alles maakt deze zaal tot een prachtgelegenhedd voor het geven van toon eel voorstellingen. Doch ter zake: Zaterdagavond heeft de Leidsche toon eel vereeniging „Kunst naar Gave'- het nieuwe speelseizoen voor onze plaatselijke tooneelvereenigingen geopend; de zaal was uitstekend bezet, toen te ruim halfnege-n de voorzitter, de heer L. Zitman, den avond opende met een harteljjk woord van welkom tot alle aanwezigen, ïn hei bijzonder tot de afgevaardigden van de zuster vereeniging „Recht naar Plicht" en het strijkje. Nog pas kort geleden, aldus de heer Zitman, werd onze Vereeniging opgericht; de verwachtingen moeten dus niet al te hoog gespannen worden: onze vereetiigingsnaam „Kunst naar Gave" zegt het duidelijk genoeg. Tot slot wenschte spr. allen een genoeg lijken avond en verzocht te dien einde aller medewerking. Nadat vervolgens het strijkje het publiek op eenige vroolijke nummertjes vergast had, was wederom het woord aan den heer Zitman, thans in hoedanigheid als „gentleman-humorist". Reeds brj het eerste liedje was het duidelijk, dat de heer Z. zyn gehoor wist te pakken en na elk liedje^ werd het applaus luider en hield het langer* aan. Hierna werd opgevoerd het drama in één bedrijf „Levensdwang"; na de pauze nog gevolgd door een blijspel in één bedrijf en een „spectakelscène", respectievelijk ge titeld: „De Zwarte Prins" en „De Burger wacht van Knuppelveen". Hoewel er over het algemeen niet slecht gespeeld werd dit bleek wel uit het daverend applaus na afloop van ieder stukje kleefden het spef van diverse acteurs en actrices toch nog eenige ernstige fouten aan. Eén van de allergrootste was wel, dat vrijwel niemand er in 9laagde zich in de sfeer van het stuk in te werken: men zei de eenvoudig zijn rol op als een van buiten geleerd lesje, zoodat het gesprokene alle uitdrukking miste; ook waren niet allen even rolvast en stokte het zoo nu en dan - wel eens een beetje. En hert noodwendig gevolg van dit uit- drukkinglooze spel was, dat het dramatische in „Levensdwang" geheel verloren ging en het drama sloeg bepaald om tot een klucht, toen één van de actrices zich heel echt in een denkbeeldig kopje koffie ver3liktell Laat „Kunst naar Gave" zich door deze opmerkingen niet uit het veld geslagen ge voelen, doch er haar leering mee doen. Er waren tè veel lichtpunten in het vertoonde^ om de toekomst direct somber in te zien. Repeteoren, repeteeren „und kein Ende" kan en zal hierin veel verbetering brengen. Een groot succes was weer het optreden van den heer Zitman in zrjn Hawaiian-songs met begeleiding van dito-band. De heer Zitman beschikt over een goed en zuiver stomgeluid, doch hg hoede zich er voor zgn zang te ontsieren door het aanbrengen van allerlei franje, die in. de muziek heelemaai niet voorkomt. Dat zijn liedjes evenwel in den smaak vielen, bleek op ondubbelzinnige wjjze uit het stormachtig applaus, waardoor de heer Z. tot een toe- i giftje gedwongen werd. i Zooals te verwachten was, werd het slot- I nummer: de „spektakel-scène" een volsla gen succes; het applaus scheen niet tot een einde te kunnen komen. Alles bij alles kan Kunst naar Gave" met voldoening op dezen avond terug zien, af was het publiek dan ook niet altgd even aandachtig en stil. Een geanimeerd bal ondor leiding van den heer J. van der Plas vormde het waardig slot van dezen genoeglijken avond. Wijdingsuur. In de Hooglandsche Kerk alihier werd gis teravond een wijdingsdienst gehouden Ier herinnering aan den Hervormingsdag. De bijeenkomst werd door oen groote schare bijgewoond. Leider was dr. J. Riemens, pre dikant bij de Ned.-Herv. Gem. alhier, die het samenzijn opende, voorging in gebed, gedeelten las uit de H. Schrift en uit Tho mas Kemp is* „Navolging vanChristus" en een korte toespraak hield naar aanlei ding van Ram. 10 vers 4. Mej. M. A. H age man, van Vlaardingen, zong van af het orgel op treffende en schoo- iie wijze eenige liederen, afgewisseld door samenzang der Gemeente, en de heeren L. Kooien, organist der kerk, en onze stadge noot de heer G. W. A. Pruis, bespeelden beurtelings verdienstelijk het orgel. Zeer geslicht verliet de schare na dezen •lilurgisehen dienst het kerkgebouw. Heden herdacht mej. D. Blankert al hier den dag waarop zij vóór 25 jaar als hu-lp in de huishouding in betrekking kwam bij de familie Hoogendoorn, Plantsoen 47. Zij heeft in die jaren alle bef en leed met de familie meegeleefd en uitgemunt in trouwe pbchtsbetrachting. Vandaar dat zij eigenlijk ook nauwelijks meer als een on dergeschikte wordt beschouwd en dat men hel noodtig heeft geoordeeld haaT op dezen dag te huldigen. Hedenmorgen kwam de familie in inliemen kring bijeen, waarna de jubiilaresse geluk werd gewenscht met dit feit en haar eenige waardige cadeaux werden aangeboden al9 blijken van waar deering van de zijde der familie, terwijl eveneens van vele andere zijden blijken van belangstelling werden betoond. Gisteren herdacht de heer H. Kijk-in- de-Vegte den dag, waarop hij voor 25 jaar als timmerman in dienst trad bij de N.V. Scheepsbouw- en reparatie werf „De Hoop" voorheen gebrs. Boot alhier. In verband daarmede werd de jubilaris hedenmorgen dóór het gezamenlijk kan toor- en werfpersoneel gehuldigd en hem bij monde van den heer C. de Roos, een van do voormannen van de werf, namens genoemd personeel een eikenhouten tafel en zes dito stoelen aangeboden. Vervolgens werd hij op het privé-kantoor ontboden, waar hem door een der direc teuren'waardeerende woorden werden toe gevoegd, welke vergezeld gingen van het gebruikelijke cadeau bij dergelijke gelegen heden, een gouden horlogo met inscriptie. Den verderen dag had de jubilaris vrijaf am het feest in den huiscl ijken kring te vieren. Dr. K. II. Boerseraa, Ned.-Herv. predi kant te Oosterhesselen (Dr.) heeft bericht, dat hij de benoeming tot voorganger der Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden alhier heeft aangenomen. Zijneerw. hoopt in den loop van Januari 1926 zijn intrede te kunnen doen. Na de godsdienstoefening in de Doops gezinde Gemeente had gisteren door de ge meenteleden de beroeping plaats van een predikant dier Gemeente (vacature-ds. J. Wuite). Met groote meerderheid van slem- men werd beroepen ds. L. Bonga, te Dan- tumawoude. De heer F. E. Veater, onlangs alhier tot arts bevorderd, is bestemd tot reserve- officier van gezondheid 2de kl. bij het re serve-personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht. Zaterdag bezochten de leerlingen van de vijfde en zesde klasse van de school van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" o.a. de Domkerk en Centraal Mu seum, te Utrecht, onder leiding van den heer H. van Batenburg. Zaterdagavond omstreeks negen uur ia «door de politie op heeterdaad betrapt ze kere A. SI. alhier, die uit een kaaspakhuis in de Koddesteeg, toebehoorende aan den heer C., wonende aan den Morsehweg een hoeveelheid kaas had ontvreemd en zich daarmede uit de voeten wilde maken. De politie snapte hem juist, toen de dief zich op het dak van genoemd pakhuis bevond.. BINNENLAND. Rouwdienst en begrafenis prof. dr. K. H, Roessingh. Begrafenis van dr. G. L. Rnmke. Overleden is te Amsterdam prof. A. J. der Kinderen. De .kwestie dar Bloembollenbenrs. Engelsch stoomschip voor Sr-heveningef gestrand. >4 - BUITENLAND. De geest van Locarno merkbaar. Een grafmonument voor president Ebeit onthuld. Overleden is de Russische volkscommis saris Froenze. De dynastie is in Perzië vervallen van den troon verklaard. De film artist Max Linder en zijn echtge- noote plegen zelfmoord. Ten huize van den heer P., in de j Witte Rozenstraat is gistermiddag om twaalf uur een jeugdig logéetje uit Hilver sum van de trap gevallen en met het voor hoofd op een drempel terecht gekomen. Met een bloedende hoofdwonde i9 het kind door den E. II. D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd en aldaar verbonden, waarna het naar Hilversum overgebracht werd. In den afgeloopen nacht i9 bij den over weg aan den Rijnsburgerweg een nieuw kruispunt van de rails gelegd. Geheel zonder incidenten is dit karwei niet afgeloopen; gisteravond omstreeks kwart over elf kreeg de ploegbaas B. J. v. d. M. uit Warmond het zware gevaarte op zijn voet, waardoor hij per politicbrancard ;net een gebroken enkel naar het Elizahethgeslicht moest worden overgebracht. Ik» wel hedenmorgen het kruispunt cp zijn plaat9 lag, ondervond het tramverkeer er in de morgenuren toch nog eenige '.agnatic door. Bij de Leidsche Spaarbank i9 in Octo ber ingelegd f 240.727.35 en terugbetaald f 224.223,85, terwijl 88 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 59 boekjes geheel wer den uitbetaald. Hert tegoed der 16.529 inleg gers bedroeg, einde October f 5.668.294,73. Wij verwijzen naar de in dit nummer voorkomende advertentie der aanbesteding vcor schoolbehoeften. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen van Zondag 25 tot en met Zater dag 31 October 247 volwassen personen en 6 kinderen, totaal 253 personen. DE ALGEMEENE TOESTAND. De geest van Locarno werkt. Locarno's geest blijft zich demonstreereii De minister van justitie te Baden ontsloeg den Franschen vlieger Coste van de ver* plichting tot betaling van de sora die hij schuldig was wegens het onnoodig overvlie gen van Duitsch gebied waarvoor hij tot 5000 mark boete veroordeelt? was. Slecht9 de helft was er van betaald.- En België zal een einde maken aan de behandeling van de processen wegens het •bedrijven van oorlogsmisdaden en het ver- oordeelen, bij verstek, door de Belgische krijgsraden, van Duitsche officieren die zich in 1914 of later nog, aan dergelijke misda den zouden hebben schuldig gemaakt. Het verstand gaat zegevieren! En Stresemann, de Duitsche minister van builenl. zaken acht de kwestie der ontrui ming der Keulsche zone geregeld Maar men is er nog niet. Daarvan getuig de ook Mc. Donald, die te Londen is terug gekeerd na zijn bezoek aan Weenen, Praag, Berlijn en Brussel. Tot persvertegenwoordigers, die infor meerden naar de indrukken van zijn toer, zeide Mac Donald: „Ik kom terug met het ietwat onbehagedijk gevoel dat er nog een geduchte hoeveelheid werk gedaan moet worden voordat Europa uit haar moeilijk heden is verlost". DUITSCHLAND. Rondcm I carno Gonu- ment voer president Eb De regeering3verklaring al3 antwoord aan de Duitsch-nationalen vindt bg de voor standers van Locamo veel bgval. Op een nieuwe zwenking der Duitsch-nationalen wordt niet meer gehoopt. Zejfs de Duitsche .Volkspartij schijnt daarvan overtuigd. Va» nieuwe verkiezingen wil de^e partij echter

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1