No. 20135. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 31 October Tweede Blad. Anno 1925, VERKEER (D). Leidsche Begrafenis-Onderneming BINNENLAND. Abdijsiroop v- (Slot). Als slot van onze artikelen over hel ver- fcèer, waar natuurlijk nog heel wat meer over te schrijven valt, willen wij trachten een 9teentje bij te dragen tot verbeteringen der verkeerstoestanden in Leiden. Allereerst melden wij met genoegen dal de huurauto': aan het station gekeerd zijn en nu met het vooreinde van het perron af staan en dus in richting van het verkeer opgesteld zijn. Maar waarom nu de autobussen niet geplaatst een 50 Meter verder, even voorbij den hoofdin gang van het station, waar zij het verkeer niet belemmeren en toch voor een ieder ge makkelijk bereikbaar zijn? En om in de nabijheid van het slation te blijven, dan valt het ons telkenmale stadswaarts gaan op, dat op het begin van den Stationsweg daar waar de uit de stad komende Trams den weg oversteken, alle voertuigen links houden' a's een tram aankomt, om wanneer deze ge passeerd is, achter lang© de tram door te kunnen rijden. Dit nu is tegen alle regels »Tan een behoorlijk verkeer in en wordt de kans op aanrijdingen zeer vergroot; ja eenige dagen geleden zagen wij dat de muziek van het Leger des Heils de stad binnentrekkende, op deze wijze door de politie zelf aan den linkerkant van den weg achter een tram om gëleid werd, Rechts van den weg en daar wachten totdat de rechterzijde vrij is, zoo hoort het en niet anders! Als dan verder de politie er op lel, dat stilstaande voertuigen in een straat in da richting van het verkeer opgesteld zijn en in zeer nauwe stralen aan één zijde van de straat ook in de richting van het verkeer van die zijde, dan is al veel wanorde van de haan. Of wij er dan zijn? Neen, want de allereerste voorwaarde voor een geregeld, behoorlijk en daardoor veilig verkeer kan Zonder medewerking van hel publiek niet bereikt worden. De politie te Dordrecht doet liet volgende: zij heeft in de geheele stad, in winkels, kof fiehuizen enz. duidelijk gedrukte biljetten laten ophangen van den volgenden inhoud REGELS VOOR HET VERKEER. lo Voor Voetgangers: Loopt niet dan uit noodzaak op den rijweg Loopt bij voorkeur op de Rechterzijde van het Trottoir of Voetpad en wijkt Rechts voor elkaar nit. Loopt vooral in smalle straten steeds op het Rechtertrottoir of -Voetpad. Steekt den rijweg recht over en kijkt, al vorens over te steken, naar Links en onder het oversteken voornamelijk naar rechts uit. Verlaat den rijweg, indien een bestuurder U waarschuwt. Staat niet stil op smalle voetpaden of trottoirs, hoeken van straten, kruispunten of bruggen. Loopt niet met Uw rijwiel aan de hand over het Trottoir of Voetpad. 2o. Voor bestnnrders van Motorrijtuigen, .tijwielen en andere rij- of voertuigen: Berijdt steeds de Rechterzijde van den weg en ook bij het maken van een bocht; moet Gij ter linkerzijde een zijstraat in slaan, neem dan een ruime bocht, zooveel mogelijk Rechtshondende. Rijdt verkeer, dat vóór U is en dat ge inhaalt, als de weg vrij is. Links voorbij. Rechts inhalen en voorbijrijden is verboden en gevaarlijk. Geeft bij het veranderen van richting, tijdig duidelijk zichtbaar een teeken, welke richting door U zal worden ingeslagen. Geeft op een kruispunt voorrang aan dien bestuurder, die zich ten opzichte van U Rechts bevindt. Geeft een teeken als ge langzamer gaat rijden of stilhouden (Koetsiers door het op steken van de zweep; auto- en rijwielbe- stuurders door op- en neerbewegen van één der armen terzijde van de auto of het rijwiel. Waarschuwt steeds als er gevaar dreigt. De bestuurders van rijwielen met bel, die van motorrijtuigen met den hoorn. Vergeet dit vooral niet te doen bij hoeken van straten, kruispunten of bruggen. Rijkt nimmer naast elkaar op den weg behalve bij het voorbijrijden indien hët verkeer daardoor belemmerd kan worden. Rijdt kalm on bezadigd. Stelt U bij een gesloten spoorwegover gang of een gesloten brug, aan de Rechter zijde van den weg op, in volgorde van aankomst. Plaatst Uwe voertuigen niet tegenover elkaar op den weg, nooit op een kruispunt, hoeken van straten of bruggen en plaatst ze in smalle straten aan één zijde. Geeft een duidelijk teeken aan den ver keersagent en volgt zijne wenken op. Door U aan deze verkeersregelen te houden, bevordert gij een veilig verkeer. Goed voorbeeld doet goed volgen en. ge- looven wij dat dit voorbeeld zeker gezien de geringe koslen en allicht met eenig succes ook hier Ie Leiden navolging verdient! Mo gelijk*. dal dan vele L^dcnaars die nu om eens een voorbeeld te noemen de Pief- steeg uitkomende om zich naar het Post kantoor te begeven, reeds dadelijk zigzags- gewijze beginnen met over te steken d. w. z. zoo dat ze eindelijk bij het Postkantoor de overzijde van de Breeslraat bereikt hebben, dit nalaten en den juisten regel opvolgen. En lot slót nog iets over de buitenwegen. Zoowel voor de automobilisten als voor'de wielrijder zelve is 's avonds het achterop rijden vooral bij regenweer en op smalle wegen gevaarlijk; en dit gevaar wordt zo® niet geheel opgeheven, in elk geval buiten gewoon vermmderd zoodra de wielrijder aan het achterspatscherm van het rijwiel een rood glaasje bevestigt, waardoor de autobestuurders gewaarschuwd zijn. Zou het nu niet mogelijk zijn in plaais van de on populaire belaslingplaaljes, de wielrijders te verplichten roode belaslingglaasjes Ie koopen, mei een merk van den fiscus er op; de wielrijders krijgen dan voor hun bèlaslipgpenningen een voor hen zelf en ünderen zeer praclisch geschenk. Worden dan nog de andere voertuigen eveneens verplicht een rood glas aan de achterzijde te bevestigen dan zullen de aanrijdingen op doiikere wegen bij slecht uitzicht ook zeer zeker aanmerkelijk ver minderen. RECLAME. AUTO-TRANSPORTEN, CREMATIE H. P. H. KEEREWEER TELEFOON 861 LEIDEN 4030 STAATSBEGROOTING VOOR 1926. Memorie van Antwoord op de Algemeene Beschouwingen. De leden, die het optreden van het Kabinet niet gemotiveerd achtten door den uilslag der verkiezingen, geven blijk weinig Ie gevoelen voor de praktijk van hel con stitutioneel parlementair stelsel, gelijk die zich, waarlijk niet alleen te onzent, ontwik kelde. Die practijk brengt mede, dat het hoofd van den "Staat bij de benoeming van de Ministers le rade gaat met de vraag of op vruchtbaar gemeen overleg van het le vor men Kabinet met de Stalen-Generaal mag worden gerekend. Nu dit laatste het geval is, is de gevonden oplossing een -regel matige te noemen. Wat de keuze van den formateur betreft, acht de Minister het voldoende te verklaren, dat hij na gedaan onderzoek gemeend heeft zich aan het op hem door de Kroon gedaan beroep niet le mogen onttrekken. De Troonrede bevat zakelijk hetzelfde wat in het arbeidsprogram vaü het Kabinet voorkomt. De klacht over het betrachten van zekere geheimzinnigheid is dus geens zins gemotiveerd. Wat de thans uilgespro ken Troonrede aangaat, behoeft hel aller minst verbazing te wokken, dat de voet sporen van hel afgetreden Kabinet worden gedrukt Inderdaad blijft vooropslaan de dringende, eisch: genezing van het ziekte proces, dat 's Lands financiën heeft aan gegrepen. Met herstel van het budgelair evenwicht is dit doel wel benaderd, maar nog geenszins bereikt. Daarom ook mag de Regeering niet terugdeinzen voor stap pen, die onder normale omstandigheden heler niet gedaan worden; maar die, uit hooide van den fmancieelen toestand, ge boden zijn. Het tot-stand-komen van een nieuwe La- ger-Onderwijs-wet heeft de Regecring zich niet tot taak gesteld. Omtrent de terugbetaling van de schul-' den der vreemde Regeeringen zijn voor het mecrendeel regelingen tot stand gekomen, terwijl over enkele vorderingen de onder handelingen nog worden voortgezet. De Regeering zal met alle kracht naar een verlaging van het peil der uitgaven moeten blijven 9treven, ten einde allereerst den voor het herstel van den Volkswelvaart veel te zwaren druk der belastingen te kun nen verlagen. Wanneer blijkt, dat de begrooting van liet Leeningsfonds bij de tegenwoordige hef fing jaarlijks een overschot gaat aanwij zen, dan is zeker het oogenblik gekomen, om de belastingbetalers le ontheffen van den last, voor "zoover die zwaarder blijkt te zijn dan tot nakoming der aanvaardde ver plichtingen noodig is. De keuze van de belasting, waarop dde vermindering moet worden toegepast, dient dan echter le vallen op die belasting, welke de kapitaalsvorming het meest belemmert en daardoor het economisch herstel hel mee9t tegenhoudt. Hel mee9t hiervoor in aanmerking kwam (Je verdedigingsbelasting II, welker afschaffing is voorgesteld. De Regeering is voornemens het denk beeld der commissie-Van .Vuuren, om het saldo van het Leeningfonds aan te wenden tot normalisatie van de Staatsschuld en van de schuld van het Leeningsfonds, in een wetsvoorstel nader te formuleeren. Dat bij "de regeling van de aflossing van leeningen in de eerste plaats gelet moet worden op de doeleinden, waarvoor de lee ningen zijn aangegaan, wordt door den minister gaarne toegegeven en hij stelt zich dan ook voor bij het eerlang in te dienen ontwerp eener wettelijke regeling betrf- fende de inrichting der Staatsbegrooting, daarmede voor de toekomstige leeningen rekening te houden. Van de Regeering is geen voorstel le ver wachten in het stelsel der sociale verzeke ringswetten ten aanzien van het stelsel van fondsvorming verandering tc brengen. De bewering, dat ons land een premie stelt op de verhuizing naar Zwitserland en liet vertrek van vermogende burgers be vordert, kan niet als juist worden erkend. Het is bovendien niet geheel juist, dat de fiscus doze personen volstrekt vrijlaat. De minister heeft er voorts bezwaren tegen om, ook met het oog op de te ver- waclrfen algeheele herziening van ons be lastingstelsel, thans maatregelen voor te bereiden, waardoor het systeem der Succes siewet zou worden verlaten. Bovendien zijn verkrijgingen door hier te lande wonende personen uit nalatenschappen van buiten landers bezwaarlijk te belasten. De kapi taal vlucht zal geheel ophouden, indien de toestanden hier te lande op belastinggebied weer normaler zijn geworden en daarom moet krachtig gestreefd worden naar ver mindering van den belastingdruk. Het loezichl van den Minister van Finan ciën op het financieel beheer der verschil lende Departementen zal moeten worden geregeld in do Comptabiliteitswet, waarvan de Regecring eerlang een ontwerp bij de Stalen-Generaal hoopt in te dienen. De taak, die de Marine in Nederland bij de landsdefensie te vervullen heeft, recht vaardigt niet langer het voortbestaan van een afzonderlijk Departement. Volstaan kan worden met een Departement van lands verdediging, waaraan de belangen van land- en zee macht zullen worden toevertrouwd. Ook met het oog op de vloot in Indië is, in verband met de gewijzigde omstandigheden, het be houd van een afzonderlijk Departement van Marine niet noodzakelijk. Bij den tegen- woordigen toestand een klein bedrijf in Nederland en een in verhouding sterke vloot in Indic is hel niet wel mogelijk de huidige organisatie der Marine le hand haven zonder te vervallen in het- onder houden van een veel te sterk beroepsper- soneel in Nederland, uitsluitend met het oog op geregelde, aflossing jvan Marineper soneel, dat op de vloot in Indië dient. Ook (en aanzien van het materieel is den laat- slen lijd de toestand belangrijk gewijzigd. Weldra zal de vloot in Indië twee kruisers en een aantal torpedojagers bezitten, die niet voor oorlogsgebruik in Nederland in aanmerking komen. Ook de luchtmacht in Indië moet geheel anders worden georganiseerd. De Ko ninklijke Marine zal derhalve moeten be staan uit een deel de Koninklijke Marine in Nederland ten behoeve van het Moe derland en een ander deel, de Koninklijke Marine in Nederlandsch-Indië, meer in het bijzonder voor het Aziatisch deel van het Rijk. Echter zal een verband, waarvan vorm en omvang nader zijn te regelen, lusschen de twee deelen moeten blijven bestaan, alleen reeds omdat het karakter van de Marine als instrument van den Slaat niet mag te loor gaan. Er is geen sprake van, dat de kosten van de Koninklijke Marine in Indië grootendeels op Indië zouden worden afgewenteld. Voor vrees, dat men zich gaat bewegen in de richting van hen,- die Indië van het Moederland willen los maken, bestaat geen reden. Vlagvertoon en de behartiging van Ng- derlandsche belangen in den vreemde zul len bij de nieuwe organisatie der Marine evenals vroeger kunnen geschieden, omdat aan het materieel dezelfde bestemming en taak blijft toegedacht. Over de uitwerking van het beheer vol gens de voorgenomen regeling, zoomede over de regeling dor verdeeling van finan- cicclc lasten,» ;al overleg worden gepleegd met den Gouverneur-Generaal, die uiter aard den Volksraad zal raadplegen. Daarna zullen voorstellen aan het oordeel der Volksvertegenwoordiging worden onder worpen. De gereed liggende militaire begrootin gen konden met 1,4 millioen worden ver laagd. De vraag, of er voor oud-gepensionneer- den iets kan worden gedaan, is bij de Regeering in overweging. Met inachtneming van de grenzen, welke uit financieele over wegingen moeten worden getrokken, zou hier wellicht te denken zijn aan het ver- leenen van ondersteuning aan hen, die in bijzondere mate daaraan behoefte hebben. Bestudeering economi sche toestand. De Regeering heeft besloten de grondigo besludeering van 't vraagstuk, door welke factoren het huidig economisch leven ten onzent ongunstig wordt beïnvloed en welke middelen verbetering zouden kunnen bren gen, op le dragen aan een subcommissie uit de Commissie voor de Economische Politiek. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid zal het voorzitterschap be- kleeden. Een van de onderwerpen, waar mede de subcommissie zich zal hebben bezig te houden, zal zijn een onderzoek naar de prijzen van de voornaamste levensmid delen en andere dagelijksche benoodigd- heden. Zij zal haar rapport ineens of bij gc-deelten uitbrengen aan de Commissie voor de Economische Politiek in haar ge heel, welke op zeer breeden voet is samen gesteld. Deze commissie zal dan advies aan de Regeering uitbrengen. Reeds aanstonds echter heeft de Regee ring overwogen of niet bepaaldelijk aan te wijzen werken van algemeen belang niet door toepassing van een bijzondere wijze van financieren in vlugger tempo tot stand moeten worden gebracht dan ander9 het geval zou kunnen zijn. Zij is tot de conclusie gekomen, dat die vraag bevestigend moet worden beantwoord voor zoover gegrond uitzicht beslaat dat óf dcor dergelijke werken, na hun voltooiing, nieuwe levensvoorwaarden voor gewichtige bronnen van welvaart in Nederland worden in het leven geroepen, óf wel tegert een niet onredelijke geldelijke opoffering, een blij vende vermeerdering van cultuurgrond of van de cultuurwaarden van uitgestrekte oppervlakten van den Nederlandschen bodem wordt verkregen. De bespoediging van de uilvoering Ier Zuiderzeeplannen is daarvoor een bewijs. Verder kan als voorbeeld van binnen dit kader vallende werken worden gedacht aan een betere scheepvaartverbinding lusschen Amsterdam en den Rijn en aan verbetering van de afwatering in daarvoor in aanmer king komende streken, zooals b.v. het waterschap Vollenhoven. Onderzocht wordt of in de stichting van een afzonderlijk Fonds (zooals reeds voor de Zuiderzeewerken is geschied) ook voor andere werken een oplossing van het probleem der financiering kan worden ge vonden. De wijze, waarop de aangelegenheden betreffende de werkverruiming het'doeltref fendst behandeld kunnen worden, heeft mede een punt van gezette overweging uit gemaakt. Het scheppen van nieuwe bureaux met de daaraan verbonden" nieuwe amb tenaren is een vingerwijzing, die de Regetn ring liever niet volgt Met het oog op de verantwoordelijkheid der betrokken minis ters schijnt de beste werkwijze deze, dat de naast bij het vraagstuk geïnteresseerde Departements-Hoofden, die van Arbeid, Handel en Nijverheid, van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Waterstaat onder voorzitterschap van den President' van den Ministerraad de principieele zaken te zamen behandelen. De inkrimping van de E.g. armoedsver- gunniugen, zoowel wat haar aantal als de daarbij toegestane overschrijding van de 4t$- urige werkweek betreft, houdt gelijken tied met de verbetering in den toestand van het bedrijfsleven. Wat betreft retorsiemaatregelen, wordt er op gewezen, dat op het oogenblik met verschillende landen onderhandelingen gaande zijn betreffende het sluiten van handelsverdragen. Uit den aard der zaak houdt de Regeering daarbij haar volle aau- dacht gevestigd op de door die en andere landen gevolgde tarielspolitiek ea de maat regelen, die in verband daarmede tot verze kering van de Nederlandsche belangen noo dig kunnen zijn. Voorloopig Verslag betreiiende de Staats- begrooting van Justitie. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over Hopfdstuk IV (Justitie) der Staatsbegrooling voor 1926. Daaraan is het volgende ontleend. Vooreerst stelde men de vraag of de Mi nister wil medewerken lot een spoedige openbare behandeling in de Kamer van het wetsontwerp op de naamlooze vennoot schappen, dat thans in slaat van wijzen verkeert. Gevraagd werd voorts naar de voorne mens van den Minister met betrekking tot het vraagstuk van de administratieve recht spraak. Aangedrongen werd op voortzetting van de behandeling van het wetsontwerp lot regeling van den rechtstoestand van ambtenaren. Gevraagd werd of de invoering Yan het nieuwe Wetboek van Strafvordering met 1 Januari a.s. te gemoet gezien kan worden. Eenige leden vroegen of de Minister zou willen bevorderen de indiening van een wetsontwerp tot wijziging in zoover van de bepalingen van dat Wetboek omtrent het bewijs, dat, in geval van een volledige be kentenis, do redder, die als volledig bewijs zal mogen bezigen, indien zij slechts beves tigd wordt door een verklaring van den per soon, tegen wien het misdrijf is gepleegd, blijkende uit een ander bewijsmiddel dan diens getuigenis ter terechtzitting. Men vroeg dit vooral met het oog op het beper ken der verhooren bij zedenmisdrijven. Verscheidene leden vroegen of de Minister de psychopalcnwelten -spoedig wil doen in voeren. Met betrekking tot nieuwe wen- schen op legislatief gebied stelden eenige leden op den voorgrond, dat gebroken dient te worden met het stelsel van partieele her zieningen. Gevraagd werd of de Regeering onder de in de Troonrede aangekondigde wettelijke regeling van het collectieve arbeidscontract alleen de publiekrechterlijke of ook de pri vaatrechtelijke regeling begrijpt. Opnieuw werd aangedrongen op regeling van de privaat-rechtelijke positie van den handelsreiziger en op een verbod van het in den kleinhandel voorkomende euvel van reclameloegiften, Gevraagd werd wat van den Minister te verwachten is ten aanzien van de huwe lijkswetgeving. Principieele herziening daar van achtten verscheidene leden volstrekt noodzakelijk. Eenige leden drongen aan op een herzie ning van de wettelijke verhouding tusschen kerkelijk en burgerlijk huwelijk: zij vroegen of een wetsontwerp dienaangaande in voor bereiding is. Bij andere loden bestond legen een door deze leden bedoelde wijziging bezwaar. Sommige leden vroegen, hoe de Minister denkt over de handhaving van de Zondags wet, welke men volledig gehandhaafd wenschle te zien. Verscheidene andere le den kwamen met klem op tegen zoodanig terrorisme van de minderheid over de meer derheid. Gevraagd werd of de Minister de indie ning van een wetsontwerp wil bevorderen, strekkende om een einde te maken aan de bestaande praktijken, waardoor veelvuldige echtscheiding bij onderling goedvinden tot stand komt. Gevraagd werd door sommige leden of de Minister, bereid is lijkverbranding door strafbepalingen te verhinderen. Om maatregelen tegen woeker werd ook gevraagd. Voorts werd gevraagd om krachtiger maatregelen tegen de verspreiding van por- nographie. Eenige leden merkten op, dat het dansen in openbare inrichtingen zeer toeneemt en veelal een zedenbedervenden vorm aan neemt; zij vroegen of hiertegen niet dient te worden opgetreden. Aangedrongen werd door sommigen op een algeheel verbod van openbare bokswedstrijden. Sommige leden wensebten art. 251 bis (abortus criminalis) verscherpt te zien. Sommige leden zouden het op prijs stel len le vernemen welk standpunt de Minister ten opzichte van het vraagstuk der behan deling van gevangenen inneemt. Van verschillende zijden werd op prin cipieele herziening van het strafstelsel aan gedrongen, waarhij verschillende wenschen werden uitgesproken. Eenige leden herhaal den hun aandrang tot wederinvoering van de doodstraf. Andere leden verzetten zich daartegen. Gevraagd werd of de Minister den tijd niet gekomen acht om over te gaan tot een wettelijke regeling betreffende de afgifte van het z.g. bewijs van goed zedelijk ge drag In verband met dit punt werd verder gewezen op het feit, dat tegenwoordig tel kens uittreksels uit het strafregister gege ven worden aan anderen dan de „justitie", hetgeen in strijd geacht werd met hetgeen minister Van der Knay in 1896 had toe gezegd. Gevraagd werd voorts of het geen over weging verdient de strafrechtelijke bevoegd heid van den kinderrechter uit te breiden tot de kennisneming van alle overtredingen door kinderen gepleegd. „Hel Groene Kruis". Gisteren werd te Rotterdam de 29ste al gemeene vergadering gehouden van de Zuid-IIollandschc Verceniging „Het Groene Kruis" tevens herdenkfngs-vergadoring van RECLAME. f Nu die etgm ii loifckomcn »ocl ik mij vanochtend toch hcd\ wal beier. Ik had wiel «*- dacht, dal die Abduairoop IOO gauw co«i helpen ia een krachtig werkend vföfibr*"'4 kruidenmiddel bij bron- chili», influenza, kink- iAkS?* hoeat en veikoudheid. \J' V'*1 Het bevat geen eer- V- doovende bestanddeelen. /n fr 2 Per flesch van 230 gram (ia koker) I 1.50; 550 «ren I 2 75 V 5802 het 25-jarig beslaan van do Ver. „Het Groene Kruis". De voorzitter van het hoofdbestuur, dr J. Ph. Elias, opende de bijeenkomst. Hierna volgden eenige incdedeeliDgcn van liet hoofdbestuur. De voorzitter gal een uit eenzetting over lieht doel van het jubileum- fonds* voor het kind ten platlclande Zoo wel voor zuigelingenzorg als voor de ge brekkige kinderen is dat fond3 bedoeld In- verband hiermede werd er op gewezen, dat door middel van de Groenc-Kruis film be langrijke sommen bijeengebracht zullen kunnen worden. Het jaarverslag van dr. Poolman werd dan zonder bemerking goedgekeurd. In behandeling kwam na het jaarverslag do verslagen van de subcommissies en diensten. Door de afdeeling Lisse was ingediend een voorstel, luidend als volgt: De alge meene vergadering geeft het hoofdbestuur in overweging zijn aandacht le wijden aan de oprichting door de afdeelingcn van kas sen, waaruit de onkosten, die uil de zickcn- huisverplcging voortvloeien, kunnen worden gekweten. Het prae-advies van het hoofd bestuur, van meening, dat aan den wcnsch der afdeeling Lisse moet worden tegemoet gekomen, heeft alreeds, gelet op de belang rijkheid en ingewikkeldheid van 't vraag stuk, een commissie ingesteld, met opdracht dit onderwerp in studie te nemen en om trent haar onderzoek te rapporteeren Bij Bij dit prae-advies legde men zich neer. Aan de orde was hierna de benoeming van drie leden van het hoofdbestuur voor de plaatsen, opengevallen door het volgens de statuten aftreden van mevr. G. A. Wie- kens-Havclaar, dr. K. de Snoo en dr. H. C. Schouten, die niet terstond herkiesbaar zijn. Bij eerste stemming werden gekozen de heeren dr. Bakker, te Voorburg, en dr. F. Dozy, te Dordrecht, bij herstemming de heer J. A. Rolloos, tc Papendrecht. Goedgekeurd werd de begroot in g der in komsten en uitgaven voor hel dienstjaar 1926 op een bedrag van f24.912.10. Des namiddags had in het Grand The&tre aan den Pompenburgsingel te Rotterdam de feestelijke herdenking plaats van het 26- jarig bestaan. In de bijeenkomst werd een herdenkings rede uitgesproken door den voorzitter, dr. J. Ph. Elias. Na afloop van een film-voorstelling had een receptie plaais. Reorganisatie van het leger. „Het Volk" deelt het volgende mee over de plannen van den Minister van Oorlog, den heer Lambooy, in zake legerreorganisatie. Volgens het blad, wil de Minister een leger-coramando invoeren, ongeveer als in Indië, waarbij dan het Departement van Oorlog zjjn orders geeft aan den comman dant en dezen de verdere uitvoering wordt opgedragen. Indien bjj den Minister het verlangen om „doorstrooming" te bevorderen, mocht voor zitten, zou, volgons het blad, ontslagaan vrage van een aantalopperofficieren, o. w. luit.-generaal M. D. A. Forbes Wells en twee divisie-commandanten, to wachten zijn. .Voorts zou de minister het leger naar buitenlandsch model willen inrichten, waar door het aantal compagnieën wordt ver minderd. Ook de Dienstplichtwet-Van Dijk zo a woiden gewjjzigd, waartoe het teruggenomen ontwerp-(wijziging) thans bg het Dep. van Oorlog in bewerking is en binnen niet te langen tijd aan de Kamer ter behandeling zal worden aangeboden. O.m. zouden de eenige zoons van den dienstplicht worden vrijgesteld. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere medaille, in xilver, aan J. Kommers, pers baas bij de firma Huysman en Lankliuyzen, le Geertruidenberg. Op verzoek zijn eervol ontslagen met dank mr. M. W. F. Treub en mr. dr. A. van Doorninck, uit hun functie van respl lid en secretaris van de Staatscommissie betreffende de regeling van de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten. Beuoemd zijn in deze commissie tot lid; mr. R. J. H. Patgn, oud Tweede-Kamerlid, te Den Haag; mr. dr. A. van Doorninck, thesaurier-generaal bij het Departement van Financiën te Den Haag; mr. S. J. L. van Aalten, lid der Tweede Kamer, te Rotter dam; mr. A. Jonker, directeur van de Ver. van Nederlandsche gemeenten, te Den Haag; H. van Boeyen, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland, te Voorburg; J. A. H. Steónwegv burgemeester van Ambt- en Stad Deldeiv wonende te Delden; tot secretaris mr. A. (X Johephus Jitta, secretaris van den Hoogem Raad van Arbeid, te Den Haag; tot adjunct* secretaris mr. A. J. N. M. Struycka^ aw» vocaat-procurenr te Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5