treuren, dat vroeger dit plan altijd is ge weigerd doordal de weihouder dreef op den hooldamblenaar. Nu deze ia vervangen door een ander dit voorstel (Besliste ontkenning door den Voorzitter) waarvoor feitelijk de tijd cenigszins voorbij ia, daar nu misschien al te veel gebouwd ia van een type, dat niet noodig is. Wethouder MULDER erkent, tial op dit terrein de buurcommissie wel gedaan heeft. Kunnen B. en W. bij dc Arbeidsbeurs te recht dan zuilen zij dat doen. (Geroep voor f 4 geschikt personeel 1) Laat dat maar aan ons over. De aandrang tot deze teUtng is gekomen met van den logcnwoordigen hoofdambte naar maar van B. en W.'s kant. In deze omstandigheden moest het Eendrachts-pLan worden uitgesteld. Spoed zullen B. en W. betracbtc-n doch voor 1 Jan. zal men vermoedelijk niet kun nen beginnen, maar dan zal men in één maand klaar zijn. De opgaven van den heer Ooaldam kan spr. n-og aanvullen. Over de 100 woningen zijn er dus nog in aanbouw. Z. h. st. wordt het voorstel dan aangenomen. 12o. Voorstel: a. tot aankoop van een gedeelte sloot langs bet Militair Hospitaal aan den Morsch- weg; b. tot het aangaan van een overeenkomst in zake de ingebruikgeving aan de gemeente van den Voortuin van het Hospitaal, sub a bedoeld; c. tot beschikbaarstelling van gelden voor da verbetering van een gedeelte van don Morschwcg en de inrichting van een wandel park in voornoemden voortuin. (250) De heer DEUMER vraagt naar hel plan van het plantsoen. De VOORZITTER: wel ja, precies hoe de paadjes zijn etc. Wat moeten B. en W. nog meer De beer DEUMER vraagt dit om te wij zen op de wenschelijteherd van gelegenheid voor een speelplaats voor kinderen. De heer SCHüLLER acht het voorstel van B. en W. niet geheel af .Volgens de Commissie van Fabricage zou er geen sloot meer zijn, volgens dit voorstel blijft er een sloot over een lengte van circa 10 M. De VOORZITTER: het plan van Fabri cage is geheel gevolgd. De heer GROENEVELD steunt zijn pa-rtij- gonool. De heer SCHüLLER zou dan toch ook dit stuk sloot'gaarne weg hebben, dan ligt het park geheel slootvrij. De VOORZITTER zegt, dat mooier maken altijd kan. B. en W. hebben Fabricage ge heel gevolgd. De heer SCHüLLER steH per amende ment geheel slootdemping voor. De VOORZITTER ontraadt di-t voorstel ten sterkste. Ruim 1 jaar is er onderhan deld en eindelijk met succes. En nu weer opeens dit voorstel. De heer SOllüLLBR begrijpt het verzet niet. Wethouder MULDER ontraadt eveneens liet voorstel Schüller. Wat zal dat kosten? En dan de kwestie van nieuwe onderhan delingen etc. De boer HUURMAN vraagt, waarom het voorstel-Schaller zoo rauwelings wordt inge diend, waardoor het zoo moeilijk is te beoor- deelen. Kan dit punt niet woruen uitgesteld tot een volgende vergadering on dan het amendement nader onder de oogen gezien door B. en W.7 De VOORZITTER raadt direct aannemen aan. Laat roen het amendement terugnemen. B. en W. zullen dan het voorstel nader onder do oogen a en on bij geringe kosten on als er geen andero moeilijkheden rijn, zullen B. en W. met een aanvulling komen. De heer SCHüLLER trekt daarop zijn voorstel in. Do heer KNUTTEL wil even vastleggen, dat er een jaar noodig was voor en aleer ïnot het rjjk over aoo'n kleinigheid een regeling was to treffen. De VOORZITTER zegt, dat do zaak niet zoo eenvoudig was en tegenwerking beeft hij niet gehad. Z. h. st. wordt het voorstel aan genomen. 13o. Voorstel: a. tot bestendiging van het tijdelijk Ge meentelijk Waschbureau, in den tegenwoor- digen vorm; b. tot vaststelling van de verordening betreffend© het tijdelijk Gemeentelijk Wasch bureau; c. om do desbetreffende motie van den heer Eerdmans als afgedaan te beschouwen. (251) De heer COSTER meent, dat de crisis jaren nu toch wel voorbij zijn en dus moet B.i. deze gelegenheid worden opgeheven, te meer waar de prezen bij de particulieren niet hooger zjjn. Het gebruik is ook af nemend, al zijn gebruikers uit Oegst- gcest en Den Haag. Zoolang het Wasch bureau blijft, zullen a i. de prijzen der particulieren ook niet dalen. Do heer WILBRINK meent ook, dat de redenen voor doze instelling zijn vervallen. .Waarom dan nu na 6 jaar e>en verandering? Hij is voor opheffing. Zeker, er wordt winst gemaakt, maar voor huur ©n inrichting etc. wordt niets betaald. Do gemeente is er met om riaii to be wogen op particulier terrein, wanneer dat niet strikt noodig is en daarvan is geen Êfcake meer. Do heer GROENEVELD ontkent, dat het een crisisinstalling is. Bedoeling was instel ling van een permanent bedrijf. Wel degelijk betaalt dit bureau huur etc. Bij opheffing heaft a i. niemand belang. Do Weekers zjjn zelf voor behoud en do ar beidersstand voelt er zich thuis. Eu dan Vs er nog het op straat komen van het jA?is©n®4 bfi opheffing. De gemeente heeft er een kleine winst van. Wethouder R ELM ERIN G ER begrjjpt het verzet niet, waar er niet is dan tevreden heid al Ier weg e, gelijk do heer Groeneveld ftJ opmerkte 7OU gezinnen maken er ge bruik van, waarvan 2/3 uit den arbeiders stand, wel ecu reden voor bestaan-blijven. De verordening is noodig voor Ged. Sta ten, vandaar dat deze wordt voorgesteld. Sub a wordt aangenomen met 10—10 stemmcEL Tegen de heeren Bergers, Huurman, v. Rosmalen, Zuidema, Spendel, Wilbrink, Coster, Deumer, Mulder en v. (L Reyden. Persoonlijk feit. De heer VERWEY zegt in drift een woord te hebben geuit vallende buiten 't terrein der parlementaire wclvoegelijkhcid. Hij dacht dat de opmerking van den heer Z. cok aan liet adres van zijn partij was ge richt, doch hem bleek later, dat dit niet zoo is geweest en daarom is hij bereid dat woord terug te nemen. Rondvraao. Mevr. DIETRICH acht het staan van zooveel auto's voor den „Vergulden Turk" gevaarlijk voor het verkeer. De VOORZITTER meent, dat daaraan practisch niet veel is te doen. Hierna plm. kwart voor zes sluiting. RECLAME. Het beste geneesmidd 1 voor een trage lever, schele hoofdpijn, verslopmng en slechte spijsvertering is een dosis Foster's Maagpillen. Deze pillen regelen de vloeiing der gal van de lever naar de Ingewanden. Nu en dan een dosis Foster'9 Mn.i^nilTen verzekert goede werking van lever en inge wanden, en is het beste voorbehoedmiddel tegen een slechte gezondheid. Prijs per Ba con van vijftig versuikerde pillen f 0.65: in apotheken en drogistzaken. 5565 BINNENLAND. Dc bezoldiging der Rijksambtenaren. De volgende week zal, naar ,,De Tel." verneemt, dc wijziging van het Bezoldi gingsbesluit voor Burgerlijke Rijksambte naren 1925 in de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Amblenaarszakcn worden behandeld. De belangrijkste voor gestelde wijzigingen zijn wel de volgende. In de eerste salaris-klasse zullen de ge meenten Assen, Dordrecht, Helder, Hilver sum, Leeuwarden, VJaardingen worden op genomen. In de tweede klasse worden Ambt-llar- denberg, Anloo, llavelte, Hindeloopen, Hoo- geveen, Krimpen a. d. Usel. Muntendam, Ódoorn, Oostzaan, Oude-Pekela. SLeen, Spij- kernisse, Sleeuw ijk en Zuidwoïde gebracht. Deze wijzigingen zijn aangebracht, con form het voorsteLDe Korver. Alle wijzigingen worden van kracht met ingang van 1 Januari 1926. Een referendaris ter departementen ge noot tot dusver een bezoldiging van f 4500 lot l 5100 met 3 tweejaarlijksche verhoo gingen van f 300. Tbans wordt voorgesteld dit salaris te hrengen op f 4600 tot f 5G00 met 5 jaarlijksche verhoogingen van f 200. Een hoofdcommies zal f 3500 tot f 4500 verkrijgen met 5 tweejaarlijksche verhoo gingen van f 200. Een commies komt op f 2500 lot f 3400 met 3 tweej. verh. van f 200 en 3 tweej. verh van I 100. Een klerk behoudt f 1100 tot 2000, echter met 4 jaarl verh. van I 100 en 5 tweej. verh. v. f 100. De schrijver le klasse krijgt f 1600 lol f 2100 met 5 tweej verh. van f 100; de 2e klasse krijgt f 1000 tot f 1500 met twee jaarl. verh. van f 100 en drie tweej. verh. van f 100. De machineschrijver ontvangt f 500 tot f 900 met vier jaarl. verh. van f 100 zonder jeugdaltrek. De eisch, dat de ambtenaar minstens twee dienstjaren moet hebben om in het bezit van de huwelijkstoelage te kunnen worden gesteld, wordt niet langer gehand haafd. Zooals uit verschillende artikelen blijkt, wordt voor het tot-stand-iomen van alzon- derlijke besluiten, de salarisrc-gelhig betref fende. in meerdere gevallen ter wille van de uniformiteit de medewerking vereischt van den Minister van Financiën. Aan dien bewindsman behoort ook te worden overgelaten de interpretatie Yan de bepalingen van het Bezoldigingsbesluit. In twijfelachtige gevallen wordt dus het oordcel van den Minister van Financiën ge vraagd. Er worden drie overgangsbepalingen voor gesteld. 1. Aan de op 1 Januari 1926, sinds 1 Ja nuari 1925 of eerder in dienst zijnde ambte naren, aan wie op 1 Januari 1926 aan wedde en toelagen ingevolge het Bezoldi gingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1925 zooals dat op 31 December 1925 luidde een bedrag zou zijn toegekomen, dat, over een jaar berekend, in totaal lager is dan hetgezamenlijke bedrag der, over een jaar berekende, wedde en toelagen, waarop dc betrokkenen op 1 Jan. 1926, in gevolge de bepalingen van dit besluit aan spraak hebben, wordt het bedrag, door het verschil gevormd, voor eenmaal toegekend. 2. Behoudens het bepaalde in hei vol gende lid. worden bij de berekening van het bodrag van het verschil, als bedoeld in het vorige lid, de toelagen ingevolge de artike len 21, 24 en 27. in aanmerking genomen tot zoodanige bedragen, als op 1 Januari 1926 zouden zijn genoten, indien in arti kel 21 en artikel 27, eerste lid, eerste zin snede, de woorden „gedurende het jaar 1925" reeds van 1 Januari 1925 ai waren vervallen. 3. De toelage, ingevolge artikel 21. wordt hierbij berekend naar het aantal kinderen, dat in 1925, met inachtneming van het vierde lid van dat artikel, daarvoor in aan merking zou zijn gekomen. De toelichting zegt hierover: Deze bepaling, die overigens wel zeer voor zichzelf spreekt, bedoelt de voordeelen van het met ingang van 1 Januari 1926 ge wijzigde besluit, ook over 1925 aan de ambtenaren ten goede te doen toekomen. Een ambtenaar bijv., die op 1 Januari 1926 aan wedde en toelagen, volgens de bepalingen van het besluit 1925, zooals dat op 31 December 1925 luidde, de volgende bedragen zou hobben genoten f 1935 en die bijv. ingevolge de op 1 Januari 1926 in we^ king tredende regeling de volgende inkom sten zal gaan genieten, f 2000, zal dus, in gevolge deze bepaling een uitkeering voor eenmaal onlvangenf groot f 65. Ingevolge beslissing der Regeering wor den de garantie-toelagen na 1 Januari 1926 gehandhaafd. Art. 27 bepaalt, dat 'niemand op 1 Januari 1926 in bezoldiging achteruit gaat. Is dat loeh het geval, dan wordt het verschil met een persoonlijke toelage goed gemaakt Deze toelage vermindert c. q. vervalt, bij verhooging van wedde -en wordt, daar zij baar tijdelijk karakter thans verliest, van 1 Januari a.s. af in den 'pensioengrondslag opgenomen. Behalve de reeds gepubliceerde vèrhoo- gingen worden de volgende ambtenaren voor salarisvermeerdering voorgedragen: Wat hel Departement van Justitie betreft: een districtscommandant, leycns inspec teur der Rijksveldwacht zal op een salaris worden gesteld van f 3800f 4800, met 5 tweej. verhoojjingen van f 200. Een direc teur van een geslicht der 2e klasse bij het gevangeniswezen: f 3500f 4500, met 5 tweej. verh. van f 200; een adjunct-direc- leur f 32ÖOf 3800, met 2 tweej. verh. van f 200 en 2 tweej. verh. van f 100; een di recteur van een gesticht der 4e klasse: f 2400f 3400, met 3 tweej. verh. van f 200 en 4 tweej. verh. van f 100; een com mies ter directie op f 2300f 3000, met 2 tweej. verb, van f 200. en 3 tweej. verh. van f 100; een huismeester: f 1600—12400 met 3 tweej. verh. van f 200 en 2 tweej. verh. van f 100. Wat betreft Binnenlandse he Zaken en Landbouw: een boschwachlcr lsle kl. zal op f 2400f 3400 worden gesteld, met 5 tweej. .verh. van f 200. de algemeen be drijfsleider ter Landsdrukkerij: f 3500 f 4500, met 5 tweej. verb, van f 200; een meesterknecht in de zetterij f 2500 f 3400 met 3 tweej. verb, van f 20O'icri 3 tweej. verh van f 100; een meesterknecht in de drukkerij: f 2500f 3400 met 3 tweej. verh. van f 200 en 3 tweej. v. f 100. Bij het Departement van Marine zal een le teekenaar worden gebracht op een sala ris van f 2500f 3400, met 3 tweej. verh. van f 200 en 3 tweej. verh. van f 100; een commandeur bij de vakken: f 1G0Öf2300 met 2 tweej verh. van f 200 en 3 tweej. verb van f 100. een-burëelamblenaar lsle kl.: f 1-700f 2600 met 3 tweej. verh. van f 200'en 3 tweej. verh. van f 100; een bu- reelamblcnaar bij het loodswezen: f 1700 2600, met 3 tweej. verh. van f 200. en 3 tweej. verh van f 100. Bij Financiën komt een ontvanger van een kantoor der 4e klasse op f 3000f 3600 met 3 tweej. verh. van f 200. Een Rijks klerk met vakexamen verkrijgt f 1100 f 2100 met 4 eenj. verh. van f 100 en 6 tweej. verh van f 100; een rijksklerk zon der vak-examen: f 1100f1800 met 3 eenj. verh. van f 100 en 4 tweej. verh. van f 100. Een teekenaar bij het kadaster zal f 1300 f 2800 ontvangen met 5 tweej. verh. van f 200 en 5 tweej. van f 100. Bij het Departement van Oorlog wordt een le teekenaar op f 2500—f 3400 ge bracht. met 3 tweej. verh. van f 200 en 3 tweej. verh. van f 100; een bureelambtc- naar le kl.f 1700f 2600 met 3 tweej. verh. van f 200 en 3 tweej. verh. van f100. Bij de Posterijen zal een cemmics-titu- lair worden gesteld op f 2500. Volgens de tegenwoordige regeling wordt op de traktementen van ambtenaren, die een vaste bezoldiging genieten, geen stand plaats-aftrek toegepast. Dit wordt echter al leen jui9t geacht voor ambtenaren, wier standplaats hetzij door de benaming der functie, hetzij door de vermelding van de standplaats in het betrekkelijke salarisbe- sluit, van le voren vaststaat, zoodat bij de ▼aststelling van de wedde daarmede reke ning is kunnen worden gehouden. Het wordt echter niet logisch geacht, om ambtenaren, voor wie een vaste bezoldiging geldt en die verplaatsbaar zijn, van den standplaats-aftrek vrij te stellen. Daarom wordt de mogelijkheid voor aftrek in die ge vallen opengelaten. Op de wedde wordt geen aftrek toegepast voor het genot van woning in de gevallen, dat dit genot in het bijzonder strekt als be looning voor bet vervullen eener nevenbe trekking. Onder dot laatste zullen ook wor den verstaan het regelmatig bewaken Yan een terrein of andere werkzaamheden, die builen de eigenlijke dagtaak vallen. De aftrek nu, zal nimmer mogen dalen beneden een bedrag, overeenkomende met 5 pCt. of 7 pCt. van de bezoldiging. De maximum aftrek voor het gecombi neerde genot van vuur en Hebt wordt voor de salarissen boven de grens van f 3300 ge legen, te laag geacht, en behoort daarom te worden verhoogd. Billijk schijnt intussehen daarvoor de grens niet naar een salarisbe drag .hooger dan f 5000, te verschuiven. Op dezen grond is de maximum aftrek naar f 150 verlegd. Verder wordt een redactie-wijziging voor gesteld, om duidelijk te doen uitkomen, dat ongehuwde ambtenaren (andere dan onder wijzers bij het G. L O. of U. L. O. aan wie de laatste 2 periodieke verhoogingen,niet worden toegekend) nog een hooger bedrag dan het maximum verminderd met de twee laatste periodieke verlioogingen kunnen be reiken behoudens dat zij in dit geval geen hooger bedrag kunnen genieten, dan het maximum verminderd met f 400. De praktijk heeft voorts bewezen, dat er behoefte bestaat om aan ambtenaren met een bijzondere taak en die zich onderschei den van de overige ranggenooten, een toe lage te kunnen toekennen. Tot nu toe was die gelegenheid beperkt lot de gevallen, dat een ambtenaar belast was met de leiding van en het toezicht op meerdere ambtenaren van. gelijken rang of gelijke klasse in denzelfden dienstkring. Verruiming van de gelegenheid, om een toelage volgens dit artikel toe te kennen, kan worden verkregen door „dienstkring" te wijzigen in „dienstvak". In enkele speciale gevallen zal ook de mogelijkheid worden geopend, een kinder toelage voor pleegkinderen toe te kennen. Op 1 Januari 1925 is de bezoldiging van de in dienst zijnde ambtenaren volgens de nieuwe, veelal aanmerkelijk verlengde scha len, vastgesteld naar den diensttijd, welken zij op dien datum hadden verkregen onder de op 31 December 1924 Yan kracht zijnde regeling. Deze regeling was voor betrokke nen niet gunstig. Bij nadere overweging is er aanleiding gevonden om een billijker regeling te tref fen voor de bepaling van den diensttijd, waarnaar de bezoldiging van de ambtena ren. die op 1 Januari 1925 in dienst waren, met ingang van 1 Januari 1926 zal worden vastgesteld. De nieuwe schaal zal op 1 Januari 1925 geacht worden te zijn doorloopen voor een zoodanig gedeelte van die schaal, als zulks bij de vroegere schaal inderdaad het ge val wrfs. 'Ver. van Vrijz.-öexE. Gemeenteraadsleden in Nederland. Te Amsterdam heeft bovengenoemde Ver eeniging, onder voorzitterschap van nir. 8. J. L. van Aalten, haar jaarvergadering gehouden. D© heer J. Kortland ,te Schoonhoven, is bij acclamatie als bestuurslid herkozen. Naar aanleiding van het in den Winscho- tenschen Raad gedane voorstel om aan de gehuwde onderwijzeressen ontslag te ge ven, sprak de vergadering met algemcene stemmen haar leedwezen uit, dat partij genoot en aan dit voorstel hebben medege werkt. Besloten werd adhaesïe te betuigen aan een aan het hoofdbestuur van den V. D. Bond gerichten brief van de Vereeni ging van Staatsburgeressen ten deze gezon den. Hierna hield de heer Th. M. Ketelaar een inleiding over de taak der gemeente besturen ten opzichte van het Bijzonder Lager Onderw ijs. Hij wees er op, dat men de bevrediging, die na de laatste Grond wetsherziening kon ontstaan, loyaal moet toepassen. Daartegenover wenschte bij ech ter tegen gevallen van misbruik ten sterk ste te moeten waarschuwen en te waken. Zooals de toestand thans is, zou er eigen lijk voor de Gemeenteraden niets te doen zijn dan de bepalingen van de wet toe te passen, indien niet talrijke pogingen tot misbruik, de heer Ketelaar noemde cr ver schillende, waren te weren. Hij ried aan de handteekeningen, waarbij bijzondere scholen worden aangevraagd, nauwkeurig te onderzoeken. Vaak blijkt, dat men op deze lijsten namen aantreft van ouders, wier kinderen-de school zeker niet zullen bezoeken. Deze namen behoort men van dc lijst te voeren. Staaltjes van veeleisehend Leid van besturen van bijzondere scholen bij nieuw te bouwen scholen worden ge noemd. Vooral bij verbouw en vernieuwing ontstaan daardoor talrijke moeilijkheden. Vooral een geval als onlangs in het orgaan van de Vereeniging Volksonderwijs werd openbaai' gemaakt, waarbij het bestuur van een bijzondere school f 1000 had geschon ken aan de Kerk, wekt nadenken. De conclusie van spieker was, dat het openbaar en bijzonder onderwijs zonder «enig voorbehoud gelijk moeten worden behandeld. Dat er grove misbruiken zijn, doet hem leed. Hij wekt op, deze telkens bekend te maken. Wetswijziging, waarbij onredelijke veeleiscbendheid der schoolbe sturen aan banden wordt gelegd, is onver mijdelijk. Een opgewekte gedachten wisseling is op deze rede gevolgd. Soc.-democratische Raads- en Staten-leden. De Vereeniging van Sociaal-democrali- scbe Raads- en Statenleden heeft Zaterdag en Zondag haar algemeene vergadering te Amsterdam gehouden. De heer M. G. v. d. Bergh (hoofdbestuur) behandelde het vraag stuk van de hooge huren. De Voorzitter, de heer Ed. Polak, het debat, dat op deze rede gevolgd was resu- meerend, meent, dat een besluit in de eenc of andere richting hier niet kan worden genomen. Spr. wijst op den particulieren premiebouw. Hoe moet bet met de huren, die voor deze woningen worden gevraagd? De Regeering saneert haar financiën. Moe ten de gemeenten nu de plichten der Re geering op allerlei gebied maar overnemen.? Men ziet, er zijn tal van kanten aan de zaak en daarom is een uitspraak op dit oogenblïk niet mogelijk. Het eenige, wat wij als Vereeniging thans kunnen doen, is, bij de Kamerfractie aandringen, de zaak in de Kamer le behandelen. Later kan dan de kwestie in de Vereeniging nader aan de orde komen. Op voorstel van het bestuur wordt be sloten, dat een commissie zal worden be noemd, die tot taak heeft na te gaan, in hoeverre het noodig is, het gemeentepro gram der S. D. A. P. aan te vullen of te wijzigen. Indien daarvoor aanleiding is, zal de commissie een conceptprogram samen stellen, dat na behandeling in de jaarver gadering. der Vereeniging in 1926, aan het P.-B. zal worden aangeboden, ter vaststel ling door het congres dier partij. In deze commissie werden benoemd de heeren Ed. Polak, Jan ter Laan, J. F. An- kersmit, P. de Bruin. Zeeman, J. H. Paris, H. E. de Vos, J. Reinalda, mr. G. v. d. Bergh en C. Werkhoven. Besloten werd verder in 1926 een drie- daagschen cursus te honden voor Raads leden en a.9. Raadsleden, over onderwerpen de gemeente-politiek rakende. Na afdoening van enkele huishoudelijke aangelegenheden werd de vergadering ver daagd tot Zondagmorgen. In de Zondagmorgen voortgezette verga dering besprak de heer F M. Wibaut de vraag of het van soc.-dem. standpunt toe laatbaar is, dat winsten uit gemeentebedrij ven in de gemeentekas vloeien. Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren. De afdeel ing Zuid-Holland van den Ned. Bond van Gemeenfc-ambtenaren beeft te Rotterdam een ledenvergadering gehouden, welk© zeer druk was bezocht. Bij de be handeling van do begrooting voor 1926 werd aangenomen een voorstel van dc afdeeling Gorkum om f 100 te schonken aan de Bonds- stichtïng „Het Rust- en 'Vacantieoord". Een voorstel van de afdeeling Rotterdam tot verhooging van do toelage van 3en secretaris werd in handen gesteld van het bestuur cm advies. Na enkele discussie word aangenomen het bestuursvoorstel tot oprichting van pen pursus, opleidende voor examen B., he< hooger vakexamen. Deza cursu3 zal to Rotterdam of 's-Gravenbag* worden gevestigd. Na afloop dea: vergadering hield Bondsdirecteur, mr. H. J. van ürk, t* Amersfoort, een lering over Autonomie eö loonpolitiek. Eemge discussie volgde, waar? aan werd deelgenomen door de heeren mr* van Poelje, voorzitter, Eggink (Batavia), Van Wijk (Den Haag), Bouscbofte- (Rotterdam) eft De Boer (Hardïnxveld). De Verdediginsbelasting II. Het blijkt-, dat, naar aanleiding van het bericht^ dat de Minister van Financiën het ontwerp tot herziening van de Verded jgingö- belaating II heeft ingetrokken, misverstand is gerezen. Sommigen meenen namelijk^ dat dc Minister op zijn ontwerp tot intrek king van de belasting zou zijn teruggeko men. Dit is niet het geval. Het voorstel tot herziening was van veel vroegeren da tum en afkomstig uit een tijd, toen hij de Verdedigingsbelasting II meende nog niet geheel te kunnen missen. Na het voorstel tot intrekking verviel logisch het voorstel tot herziening. Die formaliteit nu is in het bovenstaand bericht geschied. Er blijft dus thans alleen over een ont werp tot intrekking van de Verdedigings belasting II. Dniische studenten in Nederland. De Vereeniging Nederland-Duitschland stelt pogingen in het werk om 10 of 12 Duitechc studenten in iedere Universiteit- stad iD ons land onder te brengen bij ver schillende gastheereD, die zich daartoe be reid verklaren, bijv. gedurende een maand. Slaagt het plan, dan ligt het in de bedoe-< ling voortaan op dezelfde wijze een aantal Pcllandsche studenten de gasten te doen zijn van eecige Duitscbe studentencorpsen^ Weder m disast genomen gehuwde ambten aressea. Dc Minister deelde aan de postale com missie voor georganiseerd overleg mede, dat de terugroeping van afgevloeide gehuwde ambtenaressen slechts zal geschieden, Bi- dien het dienstbelang zulks strikt vordert; dal de betrokkenen bezwaren togen her plaatsing bunnen kenbaar maken. Er zal dan werden nagegaan ol de bezwaren van voldoende gewicht zijn te achten om van herplaatsing af le zien. Voorts deelde do Minister mede. dat de belooningen of jaar wedden van de weder in dienst genomen afgevloeide gehuwde ambtenaressen zijn, zullen te rekenen van 1 Juli 1925 woe den herzien en nader vastgesteld op een be drag, waarbij rekening is of zal worden ge houden met haar vroegeren diensttijd. Hiermede is tegemoet gekomen aan do grief, dal hel salaris van de weer in dienst genomen gehuwde ambtenares werd be paald op de aanvangsweöde van de betrek king, waarin zij le werk gesteld werd, zoo- dat de vroegere dienstjaren geheel buiten beschouwing Lieven Lij de vaststelling van het nieuwe salaris. Overwerk in Bloemenwinkels. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heelt aan hoofden of bestuurders van bloemenbinderijen, tevens bloemenwinkels, in alle gemeenten des Rijks, vergund, dat, in hun onderneming gedurende het tijdvak van 24 Oct. 1925 tot en met 23 Oct 1926 door arbeiders van 16 jaren of ouder gedurende 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid wordt verricht, onder voorwaarde: I. dat de arbeidstijd van de betrokken ar- beiders in zijn geheel is gelegen: a. op de eerste vijf werkdagen der week;: lo. voor mannen en voor vrouwen, dief geen huishouding te verzorgen hebben, tufl- schen 7 uur des voormiddags en 9 uur des namiddags, met dien verstande, dat de ar- beid dier vrouwen op twee achtereenvolgen-» de dagen moet worden afgewisseld door eene nachtrust van ten minste 11 uren achtereen? 2o. voor jeugdige personen van 16 en 17 jaren en voor vrouwen, voor zoover niet onder lo. genoemd tusschen. 7 uur des voqr- micldags en 7 uur des namiddags; b. op Zaterdag: lo. voor mannen, voor jeugdige personen van 16 en 17 jaren en voer vrouwen, die geen huishouding te verzorgen hebben, tus- schen 7 uur des voormiddags en 10 uur des namiddags, doch niet later dan een half uur na het tijdstip, waarop de winkel voor het publiek gesloten wordt; 20*. voor vrouwen, voor zoover niet ondet lo. genoemd, tusschen 7 uur des voormid dags en 1 uur des namiddags; II. dat de betrokken arbeiders in de week, waarin zij arbeid verrichten op Zaterdag na 1 uur des namiddags, geen arbeid ver richten, hetzij op ten minste één anderen werkdag na 1 uur des namiddags, hetzij op Maandag vóór \2lh uur des namiddags. Voor de bedoelde arbeiders behoeft op de arbeidslijst alleen te worden vermeld het uur van begin cn einde van den dagelijk- schen werktijd, het aantal werkuren en rust tijden per dag en de duur van elk der rust tijden afzonder li jk. Tahexcslose-Studie-commisaie. Onder leiding van prof. W. Nolen vergaf derde te Utrecht de Tuberculose-Studie* Commissie van de Nederlcuadsche Centrale Vereeniging tot bestrijding der tubercu lose. De voorzitter wijdde in zijn openings^ woord eenige hartelijke woorden aan de daehtenis van prof. dr. D. A. de Jong, die in Mei van dit jaar is overleden. Tot nieuwe leden der commissie werden benoemdprof. H. Aldcrshoff, prof. W. A. Kuenen en dr. M. Mortier Hymans, In deze vergadering werden verder door do hGeren Huet en Kapsenberg mededeeliDgen gedaan over het resultaat van hun onderzoek be treffende stofbesmetting bij tuberculose^ Do heer Bijl en prof. Gorter spraken over hun onderzoekingen betreffende de reactie van Besredha en Roques et Nègre. Prof. Baart de la Faille deed mede na mens de heeren Moll en Van Wely verslag over een onderzoek naar het voorkomen van tuberculose onder het spoorwegpersoneel to Leidachendam, en prof. L. de Rlieck deelde zijn yoorloopige ervaringen mede omtrent

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 6