LAND- EN TUINBOUW. KUNST EN LETTEREN. beid Gods Dienares, dus ook èn voor Leger èn voor Vloot èn in de Universiteit. Vervolgens besprak ds. Voorateegh de pas aangenomen bioscoopwet. Deze is aan genomen omdat onze partij daartoe den doorslag heeft gegeven, al .is het dat de heeren Lingbeck, Kersten en zijn partijge noot ook hebben voorgestemd. Daarna was de rondvraag aan de orde. Deze leverde echter niets vermeldenswaard op. De vergadering werd daarna op de gebruikelijke wijze gesloten. Lisse Burger 1. Stand. Geboren: Adrianus, Z. van A. in 't Veld en G. Smink Margareiha, D. van J. A. Mittelmeyer en A. M. Hoogwaerts Gerarda Anna, D. van L. J. v. d. Lans en M. Wittcman. Kerkelijk bericht voor morgen Ned.-Herv. Kerk, 10 en 5 uur, ds. G. van Dijk Gcref. Kerk, nalflien dr. Th. Ruys Jr., voorber. H. Avondmaal, 4 uur dezelfde. Christ. Ger. Kerk, half tien en 5 uur d9. C. S. v. d. Ven. Geref. Gem., 10 en 4 uur, leesdienst. De collecte, gehouden in verband met het aanbieden van een huldeblijk bij het binnenkort te vieren 25-jarig huwelijksfeest van het Koninklijk Echtpaar, heeft f 383,56 opgebracht. Noordwijk. Bij het alhier gevestigde correspondentschap voor arbeidsbemidde ling v/aren deze week als werkzoekende in geschreven 10 personen n.l. 4 losse arnei- ders, 1 visscher, 1 timmerman, 1 opper man, 1 schilder, en 2 kantoorbedienden. Nooidwijk-Binnen. Gisteren werd uit Leiden, waar*deze in het Sled. Museum „De Lakenhal" werd tentoongesteld, naar hier getransporteerd de uit de geschiedenis van Noordwijk bekende geeselpaal. Het ligt in de bedoeling van den gemeenteraad deze een plaatsje te geven in het Raadhuis. Een sieraad zal het echter niet zijn. De bouw van een woonhuis aan de Vinkelaan alhiervoor de N.V. voorh. Ko-. nijnenburg en Mark, werd bij ondershand- sche aanbesteding opgedragen aan den heer VV. F. Berkhout, alhier. In de zaal voor Chr* Belangen alhier trad Dondei dagavond op uitnoodiging der Ohr. Jongel.-Ver. „O.R.I.Chr." op de be kende schrijver L. Penning. Geen wonder dat de zaal geheel gevuld was met belangstellenden. Ds. W. ,W. van Haaf ten leidde met een kort woord den spreker bij zijn gehoor in, nadat gemeen schappelijk was gezongen Psalm 86 vs. 6 en zijneerw. in gebed was voorgegaan. De heer Penning begon op de hem eigen, prettige manier te spreken, hoe hij al lang geleden zijn beide broeders had aangeraden om naar Zuid-Afrika te gaan, waaraan zij bei den hebben gevolg gegeven. Doch ook zijn eigen hart trok naar dat wondermooie land. God had het echter anders beschikt, en hij, de oudste zoon, op wien de oude moeder steunde, bleef bij haar in Holland. Spr. noemde daarom do uitgevers Callen- bach en Rivière en Voorhoeve, wélke aan drongen dat hij zelf zou gaan om nieuwe bouwstof voor de letterkunde van Zuid- Afriku op te doen. Zoo aldus spr., vertrok ik dan voor en kele jaren zelf naar dat land hetwelk ik nooit had gezien en toch liefhad. Na deze inleiding werden verschillende lichtbeoldcn vertoond. Aan de hand hier van wist Penning ons vele dingen te ver tellen; o.a. werden op het doek gebracht verschillende personen, bergen en land schappen, gedenkteekenen, boerenlagers, wagenburchten, een Boerentrek, de Vaal- rivier enz. enz. Na dè lichtbeelden vertelde spr. nog wat over het leven van de Zuid-Afrikaansche boeren. Hoe de aanwezigen genoten hebben bleek wel, uit het spontaan applaus na de rede. Ds. Van Haaf ten dankte spr. voor dezen genotvollen en leerzamen avond, welke hij Noordwijk weer heeft wille bereiden. Nadab ds. v. H. in dankgebed was voor gegaan werd nog gemeenschappelijk gezon gen Psalm 72 vs. 11, waarna een ieder zeer voldaan naar huis ging. Kerk. bericht voor morgen. Ned.-Herv. Kerk voorm. 10 uur en nam. 5.30, uur, ds. "NV. W. van Haaften. Noordwijk-aan-Zee. De heer v. K. al hier deed bij de politie aangifte, dat uit zijn garage een heerenrijwiel was ontvreemd. Een ingesteld onderzoek had tot heden geen Yesultaat. Kerk. bericht voor morgen. Ned.-Herv. Kerk voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. J. Vermeulen. Ger. Kerk voorm. 10 uur en nam. 5 uur ds. Koers. Rijnsburg. Gisteravond laat heeft bij do Ja,n Zwanebrug tusschen Rijneburg en Noordwijk een botsing plaats gehad tus schen twee electrise he trams. Een der beide bestuurders werd dusdanig verwond, dat overbrenging naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden noodzakelijk werd geacht. Hedenmorgen was de trambaan weer vrij. Sassenheim. Burger 1. Stand. Ge boren: CorneHa, D. van A. Braam en M. v. d. Stoep Petronella Wilhelmina, D. van C van Stein en G. M. v. d. Ing. Ondertrouwd: J, A. v. d. Berg 22 j. en C. E. Hassing 23 j. Loop der bevoliing. Ingekomen: Mej. G. v. d. Room. van Alphen aan den Rijn Mej. M. M. Overvliet, van Heemstede Mej. L. Guldemond van Hillegom. Vertrokken: J. Slothouwer en gezin, van Haarlemmermeer W. B. Broekhuis, van Nijmegen G. H. Duijm, van Oegstgeèst. Kerkelijk bericht voor morgen: Ned.-Herv. Kerk, voorm. 10 en nam. uur, d9. Krijkamp. Prot.-Bond, voorm. halfelf, ds. Hulsman, Den Haag.. i u Ger. Kerk, voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Boeijenga. Voorhout. Gemeenteraad. Voorzitter de burgemeester. Afwezig wethouder Roozen, die echter later tei* vergadering komt. Met gebed wordt de vergadering geopend, waarna de secretaris de notulen leest, die goedgekeurd worden. Mededeeling geschiedt hierop van inge komen stukken. Voor den Vrijwilligen Land storm wordt in een adres een subsidie ge vraagd van f 50. De voorzitter zegt, dat hier geen afdeeling beslaat, waarom B. en W. voorstellen af wijzend te beschikken, n waartoe besloten wordt. Van Ged. Staten is bericht gekomen, dat dit college niet kan meegaan met het raads besluit van 7 Aug. met betrekking tot de aangegane leening en bezwaren gemaakt tegen de boeten, die gesteld worden bij te vroege of geforceerde aflossingen. Aan deze bezwaren zal tegemoet geko men worden. De overige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Voorgesteld wordt een perceel bouwgrond aan den 's-Gravendamschen weg te ver- koopen ter grootte van 1500 M2 of 106 Rijnl. roeden voor den prijs van f 1.75 per M2 of f 25 per r. r. De raad kon er mede accoord gaan dit aan verzoeker, den heer W. D. H. Werkho ven te verkoopen. Het is wenschelijk ge worden en gebleken straten en lanen offi cieel namen te geven en, waar noodig, ook nog bordjes aan te brengen. Er zullen wei nig veranderingen komen. De Kniplaan zal Heerenlaan heeten, de Zand9loot Prinsen- weg, de Engelsche laan Klokkemakerslaan, het oude Ruziepad, Oude Duinweg. Het voorstel werd goedgekeurd. Goedgekeurd werd ook de oude. brand spuit aan Leiden te verkogpen voor f 30. Bij het voorstel, bij het ...soldaatje" een hoek als gevaarlijk punt te verklaren, werd door den heer Nijssen aangedrongen ook den anderen hoek bij den heer v. Reisen er onder te doen vallen, daar die ook gevaar lijk is. t)e meeningen liepen hierover nogal uiteen. Het voorstel van den heer Nijssen werd met 4 tegen en 3 voor verworpen, het voorstel van B. en*W. aangenomen. In behandeling kwam hierop de begroo ting 1926. Algemeene beschouwingen wer den niet gehouden. Bij den post inkomsten, 100 pCt. op de vermogensbelasting, zou de heer v. d. Hulst deze 100 pCt. op 50 pCt. terug willen brengen. De heeren Roozen en Nijssen steunen het voorstel, op grond dat men zijn kapi taal kwijt kan raken en dan voor niets be taald heeft; ook omdat men het elders niet doet, of dat er mensehen de gemeente om verlaten zullen. De heer v. d. Voet vindt dit geen argu ment. De heer v. d. Laan ontraadt aanne ming daar er geen progressie hier is, en het alzoo beter is hierin geen verandering te brengen. De heer v. d.. Hulst trekt hier na zijn voorstel in. Bij „Hondenbelasting'' werd door den heer v. d. Voet voorgesteld deze 'belasting te brengen voor losloopende honden op f 5, voor vastgehouden honden op 50 cent. 'b Was f2 en f 0.50. De heeT v. d. Laan is er niet tegen ,doch wil die wijziging ran de verordening nu niet teT hand nemen, en later ook voor bandhonden het bedrag van 50 ct. minstens op f 1 brengen. De heer-v. d .Voet trekt zijn voorstel in, en vraagt aandacht er voor bij B. en W. Bij de uitgaven stelde de commissie van onderzoek voor, inplaats van f 150, f 300 te geven aan den volontair ter secretarie. B. en W. stellen voor hierop in te gaan. De commissie bij monde van de heeren Colijn en Witteman, lichten het voorstel mondeling toe. Wethouder v. d. Laan zegt namens B. en W. dat dit college van oordeel is, dat er geld genoeg voor de administratie wordt uitgegeven. Wij hebben een burgemeester, die ten volle betaald moet worden, zoo goed als een secretaris en ontvanger, en een ambtenaar die zich er geheel aan kun nen geven. Dan moet men het maar afge werkt zien te krijgen. Het kan ook wel voor onze 21 a 25 honderd inwoners. De heer v.* d. Hulst zou de verhooging van een ander salaris af willen trekken. In stemming bebracht, werd 't voorstel van de commissie met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Door de commissie zijn voorstellen ge daan, om de motorspuit op een ander punt te brengen, met name op het Evenlasting- tervein. Hierdoor zou men het vrijgekomen gebouw kunnen benutten voor uitbreiding van het archief en secretarie, en het bij bouwen van een arrestanteDlokaal. De wethouder v. d. Laan stelt zich de vraag of die uitbreiding wel noodig is. Is de commissie nu zoo overtuigd van het ge brek aan secretarieruimte 1 Spreker zou lie ver willen wachten tot het werkelijk -oor uitbreiding noodiger geworden is en dan een formeele uitbreiding die aanpast bij den bouw van het Raa-dhuis. Het, is ook van belang dat alles zooveel mogelijk bij een gehouden wordt. Wij moeten voorzich tig zijn anders zouden wij nog meer opcen ten op de vermogensbelasting moeten bren gen. Spreker heeft ook bezwaren tegen het afbreken van de garage enz. Na nog eenige besprekingen werd goed gekeurd, dat ter gelegener tijd B. en W. met voorstellen zullen komen. In de raad zaal* moet een nieuw tafelkleed komen, nieuwe vazen op de schoorsteen, stoelen en tafel in de politiewachtkamer. Dit aan te koopen, werd goedgekeurd. Goedgekeurd werd den post „aansluiting van de veldwachterwoning aan het tele foonnet. In de nieuwe straat, de Boerhaavestraat, bij de nieuwe huizen van de woningstich ting, zal een lantaarn geplaatst worden op den hoek bij den hoofdweg, en één verder in de straat. Bij „wegen en voetpaden" had de com missie aangeteekend dat de toestand der wegen precair was, en er een reconstruc tieplan moest gemaakt worden, om afdoen- ne verbetering te brengen. De post van f 6000 zal voor onderhoud niet voldoende blijken, en men komt nog niet tot afdoend verhelpen. Aanbevolen worden deskundig onderzoek naar klinker-, kei- asfalt- of bi- tumerjweg. B. en W. zijn hiervoor wél, doch men zou moeten probeeren met telkens een ge deelte te bestraten. De kosten werden hierop besproken, waarbij de gewone bestrating in keperverband het won. Wethouder v. d. Laan zou nog asfalt pre- fereeren, omdat men daarbij de nu toch al vaste grondlaag dah nog kon benutten. De heer v. d. V<fet weet dat elders wel gestraat wordt met laten liggen van den vasten onderweg. De heer v. d. Laan bespreekt deze zaak zeer uitvoerig, waarna besloten werd de voorstellen van B. en W. hierover eerst af te wachten. In ieder geval wordt verande ring tegemoet gezien. Bij de verwerking van het gemeentevuil, waarvoor verbranding werd genoemd, zou de heer Colijn aanbevelen een poeltje bij de Dinsdagsche Wetering met de vuilnis te dempen, zooals dat te Warmond bij het station gebeurt. Later wordt daar zand op gebracht en het voor .teelland bruikbaar gemaakt. B. en W. zullen deze zaak in ovetweging nemen, en zoo mogelijk in dien geest uitwerken. Met een ingezonden adres van den ge meente-werkman, om zijn salaris te bren gen op het standaardloon van f 1456 per jaar (thans is het f 1250) ging de raad accoord. De heer v. d. Laan wees nog op de voor- deelen van pensioen e.a. daar anders de salarieenng nog onvoldoende zou zijn. De heer Witteman dringt er bij den post werkverschaffing op aan uit te zien, dat geen minderwaardige personen aan den arbeid gesteld worden. De begrooting werd hierop vastgesteld met een eindcijfer in ontvangst en uitgaaf van f 63.435.89 voor gewonen dienst. Bij de hierop volgende rondvraag merkte de wethouder v. d. Laan op dat de raad er rekening mede moest houden dat voor het aanbrengen der straatnamen geld moest' worden uilgetrokken. De heer Witteman vraagt nog om werk- loozen han het werk le stellen, waarmede zoo spoedig mogelijk zal worden aange vangen. De Raad ging hierop in geheime zitting. .Warmond. Gisteravond had in „De Stad Rome" dc openbare bijeenkomst plaats, georgani seerd door de Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden in Zuid-Holland. De bijeen komst was zeer goed bezocht en de spre kers, ds. A. Trouw, van Haarlem, en da. P. L. L. Post, van Rijswijk, werden met aan dacht aangehoord. Na afloop der vergade- 'ring werd een afdeeling van de Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden opgericht, met aanvankelijk 10 leden. Het voorloopig be stuur bestaat uit dc heeren C. van der Kwast, en J La-ngelaar. en mej. M P. Koenraad. Zoeterwoude. De heer. G. J. Schuur al hier, behaalde dezer dagen het diploma als radio-telegrafist 1ste klasse. De gehouden collecte voor de aanbie ding van een cadeau ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van H. M. de Koningin heeft in deze gemeente in totaal f 61 opgebracht. Kunnen de opbrengsten onzer vruchtboomen verhoogd worden? In de negende aflevering van het tijd schrift van de Nederlandsche Heidemaat schappij van 1 Sept. 1925 komt onder staande belangwekkende beschouwing voor, welke wij hier ovèrnemen, wijl die ook voor vele lezefs vam belang kan zijn. Volgens de laatst gehouden landbouw telling bedroeg in 1912 de oppervlakte, in gebruik voor de fruitteelt voor den handel, 24.430 II.A. In 1904 bedroeg die oppervlakte 19.914 H.A., zoodat in acht jaren tijds een vermeerdering van 4516 II A. valt waar te nemen. Indien ook na 1912 de uitbreiding op gelijken voet is doorgegaan, zou thans in 1925 ruim 31.000 H A. voorfruitteelt worden gebruikt Een nieuwe telling zou evenwel ongetwijfelt uitmaken, dat een veel grooter. oppervlak door de fruitteelt ingenomen wordt, daar in dejaren 19121925 aan zienlijk meer is aangeplant dan in evenveel jaren voor 1912 het geval is geweest. Volgens dc in den oorlog verkregen cijfers bedroeg de opbrengst van de oppelen en pe ren 120.000.000 kilo. Stellen wij de beteelde oppervlakte in 1917 op 27.000 H.A., dan blijkt, dat de opbrengst per II.A. bedroeg ruim 4-100 kilogram, of per boom, naar 80 boonien per H.A. berekend, 55 kilo. Na ar deze ruwe berekening zou de opbrengst per boom in een goed jaar (1917 was een goed fruitjaar) 55 kilo of juist 1 H.L. bedragen. Ongetwijfeld zullen vele boomgaardlbezi't- ters niet kunnen gelooven dat een dergelijke opbrengst juist kan zijn, vooral niet, wan neer zij in het' najaar volgeladen goudrei- nellen zien, dïe een opbrengst van 10 tot 12 H.L. per boom geven. Nochtans ie het waar, dat Jn normale jaren de opbrengst niet hoo- ger is en in slechte jaren daar nog onder zal blijven. De opbrengst van 1 H.L. per jaar en per boom is niet voldoende om de fruitteelt ren dabel le doen zijn. Het is dan ook een feit, dat vele frudtaanplantingen in ons land geen rentegevend.-bezit zijn*» De oorzaak van deze geringe opbrengsten is.de onvoldoende verzorging van de boomgaarden. Als bewijs daaivoor moge het volgende dienen. In 1921 werd aan onze Maatschappij een boomgaard in beheer gegeven, welke be staat uit een aanplant van appelen en kersen en omstreeks 1878 weid aangelegd. Het fruit wordt jaarlijks verpacht en de op brengst van de kersen beliep over de jaren 1905 tot 1921 3674 gld. Over de jaren 1922 tot 1925 2450 gld. In de eerste zeventien jaren was de gemiddelde jaaropbrengst 216 gld., m de laatste vier jaar 810 gld. per jaar. Ondanks het feit, dat in de eensle pe riode'de oorlogs- en eerste na-oorlogsjaren vallen, waarin abnormaal hooge prijzen voor het fruit werden besteed, steeg de op brengst na 1921 met bijna 400 g»ld. per jaar. In het jaar 1921 was de opbrengst nihil en ook in de volgende jaren zou van een ker- senoogst geen sprake geweest zijn, wan neer niet meer zorg aan de boomgaard ware besteed. Toen onze Maatschappij het beheer ever de aanplanling verkreeg, was deze ge heel verarmd en werd zij in hevige male geteisterd door Mammen en insecten. De bewerking was geheet onvoldoende en ziek tebestrijding was nooit toegepast. De kersen werden in het voorjaar geheel kaal gevre ten, door larven van den kleinen win-ler- vlinders, waardoor vruchlvoortbrengen on mogelijk werd. De kersen zijn geplant tus schen de appel boom en. Bij gemengde be planting zuilen Meikersen uiterlijk op hun 40ste jaar de hoogste opbrengst kunnen ge ven. De boste productiejaren vielen dus in de jaren 1905 tot 1921. Zooals algemeen in kersenb'oomgaarden van dezen leeftijd voor komt, sterven jaarlijks meerdere hoornen. Ondanks de vermindering van het aantal boómen en ondanks het feit, dat de kersen jaarlijks meer door de appelen werden ver drongen, steeg de jaaropbrengst met 400 gkL De verhoogde opbrengst is alleen te danken aan verhoogde cultuurzorgen. In plaats van een weinig stalmest werd een matige kunsLmésl-bemesting toegepast. Slechbs matig, omdat door de lage opbreng sten* in vorige jaren slechts weinig gelden konden beschikbaar worden gesteld. Zoo goed de beperkte middelen het toelieten werd ziektebestrijding toegepast. Door middel van lijmbanden en enkele bespuitingen werden de winlervlinders vrij wel geheel" vernietigd en diank zij den be trekkelijk geringen zorgen, is de boom gaard, welke voorheen vrijwel waardeloos was, sedert 1921 een waardevol bezit, welke jaarlijks een behoorlijke rente kan opleve ren. Het is niet gemakkelijk, verwaarloosde aanplantingen weer in een goeden staat te brengen en de kosten daarvan zijn betrek kelijk hoog. Toch is heb, zooals ook ui't het meegedeelde blijkt, in hel belang van den eigenaar, wanneer hij daartoe overgaat. Door een voortdurend goecüe behandeling zul'len niet allleen de boomgaarden hooge op brengsten geven doch zal tevens ondanks de meerdere uitgaven, de rentabiliteit stijgen. Het zou zelfs weinig moeite kosten de ge middelde jaaropbrengst van onze boomgaar den te verdubbelen. Wal is'nu de oorzaak, dat vele fruitaan- plantingen beneden de normale productie blijven? Een deel van de b'oomgaardbezit- ters beheert zijn aan plan tangen zelf. Dit zijn in het algemeen de fruittelers en de boeren. Hoewel ook bij deze groep de jaarop brengsten beneden het gemiddelde blijven, laten wij deze verder buiten beschouwing. Een ander deel der fruitaanplantingen be hoort aan de groot-grondbezitters, die al of niet in de nabijheid van hun aanplan- tingen wonen. Slechts weinigen bemoeien zich zelf met de cultuur; zij beschouwen het ingestoken kapitaal als goed belegd en zien daarvan gaarne behoorlijke rente. Het dagelijksch toezicht wordt opgedragen aan een werkbaas, of, wanneer de eigenaar op grooteren afstand woont of het bezit te weinig omvangrijk is, aan een vertrouwens man. In den regel hebben deze menscheB een algemeen inzicht in den landbouw. Van speciale cultures weten zij meestal weinig. Tot dergelijke speciale cultures moet ook de fruitteelt gerekend worden. De beheer der dient meerdere kennis daarvan te be zitten dan voor een gewoon landbouwbe drijf noodzakelijk is. voor zoover bij deze fruitaanplantingen geen veeboerderijen be lmoren, wordt in den regel een weinig stal mest gebruikt, welke, wanneer hij aange-^ kocht moet worden, veelal te duur is in verhouding tot de waarde van de voedings stoffen, welke er in voorkomen. Af en toe wordt door een snoeier wat in de boomen gesnoeid en daarmede is het werk afge- loopen. De beheerder weet niet, dat vrucht boomen, om een goede opbrengst te kunnen geven buitengewoon hooge eischen stellen aan den bodem. Hij weet ook niet, dat vele zwammen en insecten voortdurend bezig zijn de oogsten te vernielen en de boomen in hun ontwikkeling te belemmeren. Het toezicht is in vele gevallen wel voldoende. De weide wordt verhuurd en het fruit ver pacht; maar deskundige leiding ontbreekt. Zal een fruitaanplant goede resultaten geven, dan is het noodzakelijk, dat deze minstens ééns, of beter nog een paar maal, per jaar wordt geïnspecteerd door een fruit- teeltkundige. Dat door deze geregeld die werkzaamheden worden voorgeschreven ert zoo noodig ook worden uitgevoerd, welke noodzakelijk zijn om den aanplant in een goeden staat te houden. Deskundigen op het gebied van fruitteelt zijn er, buiten de goede fruittelers, niet veel. Daaraan is het te wijten, dat onze aanplantingen der gelijke minimale uitkomsten opleveren. V raag: Ondorgteekende heeft op het platte dak van zijn huis twee bakken met Aucuba's staan, waarvan de bladeren zwart worden. Moeten de planten binnenshuis overwinteren A. F. E. te K.a.Z. Antwoord: De planten kunnen gedu rende den winter niet op het dak blijven. Breng de planten binnenshuis op een on- gestoote plaats, bijv. in schuur of kelder, waar zij niet geheel in het donker staan en waar zij in den winter zeer weinig water krijgen. Snijdt de planten in het voorjaar iets terug en geef nieuwe aarde, waardoof wat oude mest wordt gemengd. Geef in de bakken in den zomer gereg<^d water. De zeewind zal den planten geen goed doen. Kunt u ze niet iets beschut plaatsen 1 Vraag: Ik heb twee bolcalla's in den tuin gehad. Moet ik die droog overwinte ren of in den gTond laten? MevT. de J. de J. te O. Antwoord: Zoodra de vorst de bla deren heeft beschadigd, worden de knollen uit den grond genomen. Men verwijdert de bovenaardsche deelen en de wortels en laat de knollen in de zon drogen. Zij wor den dan op een koele, vorstvrije plaats over winterd. Vraag: Hoe kan ik Artisjokplanteq •overwinteren. Reeds twee winters na 'el kaar zijn ze dood gegaan, hoewel ik ze ge dekt had, het eerste jaar met stroo en. het tweede jaar met dor blad. Mevr. de J. de J. te O* Antwoord: Vooral op vochtige, wa> terhoudende gronden zullen de Artisjokken eer verrotten dan bevriezen gedurende den winter. Wij nemen in het najaar onze plan ten uit den grend en kuilen ze op in een koude, ongestookte kas. In een bak zou dit ook goed gaan. Hier kunnen ze gedekt en dus vorstvrij worden overgehouden en zijn" tegen het vele water beveiligd. In *et voorjaar koel houden en begin April weer buiten planten en goed mesten bevalt onö heel goed. Vraag: Verledeji jaar heeft mijn Ama- ryllus mooi gebloeid. Daarna zette ik haar in den tuin en gaf af en toe een weinig vloeimest. Ik heb ze nu weer binnen ge haald. Moet ik doorgaan met vloeimest ge ven tot de plant bloeit 1 De bol stond in een heel kleinen pot. Is het noodig een grooteren pot te geven Mej. de J. de J. te O. Antwoord: Na den bloei zal een rusttijd intreden, tijdens welke periode niet gemest en weinig gegoten wordt. Verpot u plant nu niet. Houdt haar matig vochtig In' een koel vertrek en geef vloeimest, wan neer de bloemknop zich vertoont. J. S. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Re-^ dactie onder motto „Tuinbouw". „DE LAKENHAL". Teniconstelling van werken door leden van „De Sphinx'k II. Zooals in een vorige kritiek reeds gezegd, zgn het Boot en Kamerlingh Onnes, waar door de Sphinx drijvende blijft. Zjj hebben iets te zeggen en doen dat op een wijze, die van hun ernstige bedoeling getuigt. Hun arbeid is slóeds doorweekt, zij gunnen zich den tijd en er kunnen omstandigheden z(jn, die dan veel wilskracht eischen. De huidige kunstenaars snoeten heel wat beproevingen doorstaan en al worden de sterken hierdoor gelouterd en verdiept het him levenszin, het vergt veel, soms tè veel van hun veer kracht, Het woeligo heden brengt de jonge kunstenaars, die nog niet hun levenshouding kunnen bepalen, nu eens tot voorzichtig tasten, dan weer tot grepen in 't wilde weg. Ze zftn vol onrust, ze hebben diet contae* met het kort verleden verloren, staan daar vijandig zelfs tegenover (dit heeft door alle eeuwen heen plaats gevonden). .Ze kunnen de rustige kracht daarvan niet mear voelen en missen aldus een toetssteen voor ejgen uitingen. Gelukkig de begaafde, die, dank zij ontwikkelden keurzin, leiding vindt in verleden en heden, ten gunste van eigen streven. Zoowel Boot als Onnes (deze laatste^ opj- gegroeid in een omgeving van geniale kun stenaars, heeft het juist daarom dubbel moeilijk) vertoonen de eigenschappen, noo dig voor het vinden van eigen weg, Het stroeve van vroeger werk van Boot, gevolg van een zekeren vorm van intellect, wordt langzaam aan overwonnen en we meenen, zijn stillevens voor oogen, dat sinds de goede portretten, die verleden jaar op de tentoonstelling van de Sphinx ware», hij steeds rijper wordt. Met groote zekerheid houdt hij het ver* band in die composities,, vol details, immers een groote tafel vol boeken, pullen, een groote -gele vaas, een 'gipskop, wat niet aJ, alles saamgebonden in grauwe tonen. Tegeti zijn jongensportret hebben we een bedenking; niet, dat het als stilleven is gevoeld, maar de levende mensch maakt zich 'niet vol doende als zoodanig kenbaar, de ros^jge gelaatskleur bijv. heeft iets onwaarschijn lijks. Van Kamerlingh Onnes herinneren we ons een portret van prof. Ehrenfest, zeer origineel van opvatting, dat reeids heen wees naar zijn tegenwoordige bezigheid, het mar ker. van glas in lood. Een zestal glasramen zijn er van hem met voorstellingen uit de fabels van Lafon- taine. De figuren er op, gedrongen en vol .-'geest, harmonieer en met de omgeving. Krachtig laat hij de lijnconstructie spreken. Men zie eens hos vol zekerheid ie plaats bepaald is van die cirkel met den vogelkop in blauw, paars en rood, of hoe juist in een ander raam het stilleventje, van een schotel en kruik mét groene* blauwe, geele en roode kleurvakjes, dóórwerkt in het geheel. Er zijn eer, volgens de fabel noodige, bijkom stigheden, in het tafreel gevoegd, die de hechtheid van den bouw in kleur en Ijjn accentueeren. Degelijk, academisch is W. Valk in liet beeldje van een zeehond. Een goed begrip voor eenheid van beeld en voetstuk toont het figuurtje in Coromandel (Smart) waar de golvende beweging ook in het voetstuk zich voortzet. Dan is er nog een staand beeld van een vrouwefiguur, dat hij „De Nacht" noemde, gehakt in Padouxhout, waarvar. htt bovenlijf te weinig als vrijplastisch gedacht is en twee terra cotta's, een portret (mas ker) van den kunstschilder A. W. K. e»n een liggend naakt, die beide in de behan deling iets maniristisch hebben. Lucas ge tuigt in zijn stevige meubels van zrjh voor liefde voor het rjjke coromandel samen met mahonie en e ken. Planjer is beter in zfc kinderstoeltje, dan in d9 wat al te massale klok in zwart gebeitst beuken. A FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: De Firma Gebrs; Kamp, te Leiden, Haa* lemmerstraat 36, en de firmanten T. P. M. Kamp, en P. T. J. M. Kamp, te Leiden* RL-c.mr. P. W. J. Bijnen; cur.mr. O. M. A. R. van Roy, te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 6