AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. Woensdag. „Jeruêl" (Middelstegracht 3): De heer Van der Horst: 8 uur. Donderdag. „Amicitia": Conférence Alliance frangaise.' 8 uur. Nutszaal: Lezing met lichtbeelden voor de afd. Loidon van de Ned. Ver. van Huis vrouwen. 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 19 October tot en met Zondag 25 October waargenomen door de apotheek van de firma H. J. M. Proot, Maarsmanssteeg 17, telef. -435. De apotheek van de „Hulp der Mensch- hcid", Hooigracht 48, ia altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. licht beschadigd. Tegen den chauffeur van den bierauto, aan wiens snelheidsmanie het ongeluk te wijten is, is proces-verbaal opge maakt. Het Bezuidenk warlier in Den Haag is gisteravond tusschen 8 en 9 uur eenigen tijd in het donker gezet, ten ge volge van een storing in het electrische net Twaalf tramlijnen te Amster- lam, die langs het Centraal station rijden, af daar eindigeD, zullen in het begin van 1926 alle van postbrievenbussen voorzien zijn. Een staking bij Wilton aan- staande. Gisteren heeft te Amsterdam een conferentie plaats gehad tusschen de besturen van den Metaalbond cn den Al- gemeenen Nederlandschen Metaalbewer- kersbond inzake de kwestie-'Wilton te Rot terdam. De beide partijen zijn in deze con ferentie niet met elkaar tot overeenstem ming gekomen. Na beëindiging der confe rentie heeft het hoofdbestuur van den Ai* gemeenen Nederlandschen Metaalbewer- kersbond aan de firma Wilton een ultima tum gezonden, dat vervat was in een tele gram, luidende als volgt: „Indien voor 22 October geen bevredigen de toezegging door u wordt gedaan ten aanzien van de ingediende eischen, zal Donderdagmorgen 22 dezer het werk wor den gestaakt." Bij aankomst van de Harwich boot te Hoek-van-Holland werd door een der passagiers uit Rotterdam aangifte ge daan, dat hem gedurende de reis 20 pond Engelsch en f 40 Hollandsch geld was ont stolen. Bij onderzoek door de politie bleek, dat van diefstal geen sprake was, daar het geld in de tasch van den passagier werd teruggevonden. Een en ander was echter oorzaak, dat de exprestrein tien minuten te laat vertrok. De te IJ muiden aan de markt zijnde stoomtrei'ler „Greuvers IJ. M. 290" had op zijn laatste reis met verschillende ongelukken te kampen. lil de eerste dagen dier reis stiond een der matrozen in het ijsruim, toen het onderste ijs gesmolten bleek, zoodat de bovenste laag wegzakte en de man er onder bedolven werd. Gelukkig had de bemanning het on- gevall opgemeiit en kon hij spoedig uitzijn koude positie worden uitgegraven. Eenige dagen later werd de stuurman door een overslaande fldll weggeslagen en kneus de daarbij een knie, zoodat de man geen dienst meer kon doen en zich hier ondier doktersbohandeling moest stellen. Weer een dag daarna werd in een der netten een mijn opgevischt, welke men echter, vanwege het stormweer, niet mee kon nemen, dioch weer overboord moest werpen. G i sternamiddag reden op den op den Rijksweg van Maastricht naar Nijmegen twee personen-auto's, toen van eeu kruisweg een derde auto naderde, waardoor een botsing ontstond. Dc bestuur der van den eersten auto, de heer Hor- niks Zeiziger, te Venlo, werd gedood. De inzittende heer Wouters, uit 'Maastricht werd gewond en naar het ziekenhuis te Maastricht overgebracht. De andere zes personen bleven ongedeerd. De bestuurder van den derden auto de heer PosieT, uit Venlo, is licht gekwetst. In den nacht van Maan- dag op Dinsdag i9 de werkplaats voor het metaTliseeren van glas, enz. van den heer Eyscn van Welsch, te Heerlen, geheel uit gebrand. De schade is groot. De oorzaak van den brand is onbekend. Door het krach tig optroden van de brandweer konden de belendende perccelen worden gered. De heer H., te Maastricht, ver miste al lang, telkens hoeveelheden gedis tilleerd, aoodat hg tenslotte de plolitie waarschuwde. Zondag hadden zich eenige rechercheurs der afd. Wjjk verdekt opige- stold in do distilleerderij en likeurstokerij „Het Haasje" aan den Parallelweg. Daar werd op heoterdaad betrapt op het stelen van onde jenever, zekere G., die reeds meer dan zes jaren hij genoemde firma in dienst was, en het volle vertrouwen g€>- noot. Uit het onderzoek is gebleken, dat, behalve medoplichtigen, ook helers in deze zaak zijn betrokken, en dat in tijd van zes maanden voor meer dan f1000 gestolen is aan jenever, cognac, spiritus en likeuren. Do naast het pand wonende caféhouder K., die ook in de zaak is betrokken, wordt verdacht de voornaamste heler en afnemer van het gestolen goed te zgn geweest. Zaterdag j.l. vond, volgens „Het Volk", eeu werkman in Honesch7 bosch te Eibergen tusschen de boomtakken een schedel hangen, die bijna geheel ont- vleescht was. Er zat een touw om. Naderbij gekomen, vond hij op den grond het lichaam ten minste een hoopje kleeren. Hij waar schuwde de politie. Deze vond in de klee- ron de beenderen van een lijk. In de klee ren vond men een beursje met f 12, een zil veren horloge en een houten tabakspijp. Door deze .gegevens, die overeenstemden met de opgegeven kenteekenen van iemand uit Geestoren, gem. Borculo, die aldaar sedert 28 Juni 1.1. is verdwenen, wist men de identiteit van de overblijfselen vast te stellen. Zij zijn van een 66 a 70-jarigen G. H. M., een ongehuwden, eenigszins zonder lingen ouden man. Tegen den chauffeur v. I., die onlangs op de heide te Ede des nachts met zijn auto den sergeant v. G., doodreed, is rechtsingang verleend. Hij zal zich moeten verantwoorden wegens veroorzaken van iemands dood door schuld. Gisteren is bij den Bur gerl ij ken Stand van De ventér de 34.000ste in woner aangegeven. Daar bekend was, dat deze heuglijke gebeurtenis te wachten stond, hadden verschillende gelukkige vaders een wedloop naar het stadhuis ondernomen, om bij de opening der eerste te zijn. Het bleek dat de vader van Hermanus Marinus Kaji- pert den „prijs77, een Deventer koek, mocht wegdragen, welke hem met eenige plechtigheid werd overhandigd. Lobith in Spanje? Op 18 Augustus j.l. zond een Rotterdamsche scheepvaartmaatschappij aan haar agent in Lobith „per express" een brief met pas poorten. Dezer dagen, dus na ongeveer twee maanden, ontving do firma den brief on geopend retour. Uit de poststempels bleek de brief een reis gemaakt te hebben naar Spanje. Op het postkantoor tc Rotterdam heeft men den brief niet doorgezonden, doch doodleuk doen bezorgen in de postbox van den afzender. Op den Peizerweg, onder Hoogkerk, is gistermorgen een wagen, be laden met turf, bij het oversteken van een niet bewaakten overweg, door do Dracht ster stoomtram omver gereden. De voer man, de 63-jarige turfschipper A. do Jong, uit Groningen, kwam onder de locomotief en was op slag dood. Naar „D e Arbeider77 m e i a t>, heeft een zoon van het Tweede-Kamer-lid Schaper geweigerd, aan de herhalingsoefe ningen deel te nemen. Het „Handelsblad van Au t- werpen" maakt melding van een brutalen treinroof. In den sneltrein ParijsAmster dam bevond zich dezer dagen een. Bloemen- daalsche dame, die, toen zij vóór aankomst le Brussel naar den restauratiewagen ging, haar tasch in het compartiment 2de klas had laten liggen. Aan het station in de Bel gische hoofdstad ging zij naar haar plaats terug en miste daar haar tasch, waarin een groote waarde aan juweelen en geld zat. Dc treinpolitie stelde een onderzoek in, waarbij bleek, dat er slechts drie personen in het compartiment hadden gezeten, die niets bijzonders bemerkt hadden. Er is geen spoor van de verdwenen tasch gevonden. De trein had een halfuur vertraging. „Jongeheer,77 vraagt de kapper, „hoe moet ik uw haar knippen?" Er. tienjarige Willeni antwoordt: „Flink kort maar, net als van moeder." DE ALGEMEENE TOESTAND. Chamberlain te Londen in gehaald Kentering in Dnitsch-nationale kringen Amerika en ontwapening. Boeze^r in 7t algemeen het resultaat van Locarno wordt gewaardeerd, blijkt wei uit de blijde ontvangst der delegaties in haar Heimat. Zoo is het ook Chamberlain vergaan. Toen hg arriveerde te Londen werd hij niet alleen begroet door Baldwin en tal van andere ministers, maar ook door een ver tegenwoordiger van den koning eo de prins van Wales en door de ambassadeurs van Frankrijk, Italië, België en Duitschland en door een dichte menigte, die hem warm toejuichte. Bij zijn vertrek uit Pargs is hg door tal van autoriteiten uitgeleide gedaan. Herriot de voorzitter der Kamer, zond een in har telijke bewoordingen gestelden gelukwenscb. In een verklaring tot de pers gaf Cham berlain uiting aan zijn dankbaarheid voor de hem bereide ontvangst en zeide: „Mgn hart is overkropt van gevoelens nu ik in mgn eigen land terugkeer. Ik ben trotscii op het aandeel, dat mgn eigen land in de werkzaamheden heeft gehad en op het veov trouwen, dat alle naties, welker vertegen woordigers te Locarno verzameld waren, in den arbeid der conferentie hebben gesteld. Wat mg zelf betreft, ben ik vervuld van dankbaarheid, dat het mij gegeven was mijn koning op zulk een oogenblik te vertegen woordigen. De $n Locarno voorloopig tót stand gekomen verdragen bedreigen geen enkele natie en znn tegen goorn enkele natie gericht; zij waarborgen de veiligheid van verscheidene en worden door allen met vreug de begroet. Ik verheug mg in de bevestiging van onze onwrikbare vriendschap met Frank rijk, in de herverzekering van ons besluit om de onschendbaarheid en vrglieid van België te beschermen, en in de aanwezig heid van Italië aan onze zijde om met ons te zamen den vrede in het Westen te waarborgen. Het verheugt mg te meer om dat door deze overeenkomsten onze gemeen schappelijke verzoening met Duitschland is bezegeld. Ik hoop, dat de zonneschgn van Locarno weerkaatst moge worden in de harten en geesten der menschen." En in Duitschland is bok in Duitsch-na- tionale kringen kentering merkbaar, nu de tekst van Locarno bekend is. Zij moeten wel bekennen, dat men op de conferentie toch iets heeft bereikt. Een uitzondering maakt alleen de „Deutsche Zeitung", maar die volksche blad wordt niet eens meer door de Duitsch^nationalen als orgaan hun ner partij beschouwt. Nu zijn alle bladen wel niet opgetogen, maar met het noodigo voorbehoud wordt toch een vooruitgang geconstateerd. Zeer tevreden is men omdat Frankrijk de Ooste lijke arbitrage verdragen niet garandeert, al vreest b.v. de „Deutsche Tageszeitung", dat Frankrijk de rol van garaüt toch wel op indirecte wijze zal pogen te spelen. Ook meent het blad dat in de aangelegenheid van het toetreden tot den Volkenbond nog heel wat dient te worden opgehelderd. De „Kreuzzeitung" constateert, dat men wat bereikt heeft, maar dat er ook dingen zijn, die men niet bereikt heeft en dat er ten slotte een reeks twijfelachtige resulta ten is. Het blad kan echter geen aanleiding vinden om zich onvoorwaardelijk tegen de verdragen van Locarno uit te spreken al vreest het, dat verschillende artikels van de verdragen voor tweeledige interpretatie vacbaar zullen blijken. Dientengevolge is er nog heel wat, dat nauwkeuriger moet worden omschreven. Het blad zal zijn de finitief oordeel slechts einde November kunnen vellen, als bekend zal zijn of en m welke mate de entente rekening zal heb ben gehouden met de Duitsche eischen. Duitschland, zoo besluit het blad, brengt door het sluiten van het garantieverdrag groote offers en heeft dus recht op tast bare tegenprestaties. Het begin van de groote draai Wat te zeggen van een uitlating in een Volksch blad, dat Stresemann diende te worden „geslacht?77 Het ia wel bar. Van andere zijde brengt men hem in aanmerking voor den Nobelprijs voor den vrede 1 In tal van hoofdsteden is de regeering Al druk aan het beraadslagen. Te Berlijn zijn een groot aantal vertegenwoordigers der bezette gebieden bijeen geweest. De rijkskanselier en minister Stresemann ga ven een overzicht van de overeenkomsten van Locarno, meer speciaal in verband met de gevolgen voor het Rijnland. De vertegenwoordigers der bezette ge- bicden verklaarden nogmaals, dat het Rijn land volstrekt niet streeft naar voordeeleu ten koste van algemeen e Duitsche belan gen. Volgens de Duitsche bladen werd de Rus sische ambassadeur te Berlijn, Krestinski, Maandag door Stresemann ontvangen, met wien hij een langdurig onderhoud had. Naar verluidt had Krestinski's bezoek ten doel het inwinnen van bepaalde inlichtin gen nopens den gang der onderhandelingen to Locarno. Gelijk bekend blijft Amerika drijven in de richting van ontwapening. Zoo heeft Coolidge nu weer gezegd, dat uit Amerika geen stap kan worden ondernomen in de richting van inkrimping van de zeemacht tenzij de betrokken naties gepolst worden. Intusschen is hij bereid de regeering te Washington alles te laten doen om den toestand in Europa* te helpen verbeteren. Indien het mogelijk was dat Europa tot een overeenkomst kwam nopens de beper king van de landmacht, dan zou Coolidge zulk een 6tap begunstigen. Hij meent, dat de Vereenigde Staten weinig of niets in dit opzicht hebben aan te bieden, maar tevens is hij van oordeel, dat elke kwestie, die de verdere beperking van de zeemacht betreft, door een conferentie in de Ver eenigde Staten met meer kans op succes behandeld zal kunnen worden. Frappez, frappez toujours FRANKRIJK. De bijeeuroeping der Kamer Weer een offensieve beweging in Marokko. Besloten is de Kamer op 29 Oct. weer bijeen te doen komen. Dus twee dagen later als eerst was vastgesteld. Volgens Havas heeft men den indruk, dat dit uitstel ge motiveerd wordt door den wensch der re geering om de financieele plannen van Cail- laux gTondig te bestudeeren, die hij wel dra in den kabinetsraad zal indienen. Uit Fez wordt gemeld dat de Fransche troepen een nieuw offensief zijn begonnen met het doel een einde te maken aan de campagne in het district Djebel-Messaoed en dit gebied te bezetten. "De eerste ope raties hadden een gunstig verloop. Het is als wij voorzagende aanvallen der Riffs worden gevaarlijk en zoo zullen de Franschen telkens tot actie worden ge dwongen. ENGELAND. Tegen het communisme. Af en toe weten toch nog communisten zonder pas het land binnen te dringen. Meestal worden zij later wel gevat, doch dan is al heel wat propaganda gedaan. Minister Joynson Hicks heeft te Lincoln een rede gehouden, waarin hij er aan her innerde, dat reeds vele jaren geleden een poging werd gedaan om de vakvereenigin gen te brengen onder de heerschappij eener vreemde mogendheid. De macht, welke over de geheele wereld een zoodanige ac tie voerde, was volgens hem de sovjet te Moskou, welke op arglistige wijze er naar streefde, de vakvereenigingen te winnen voor dezelfde politiek als in Rusland reeds was ingevoerd. De regeering was hiervan op de hoogte, doch zij zou geen stappen doen alvorens de tijd daartoe gekomen was. Spr. sprak zijn voldoening uit over de plannen, welke bestonden ten aanzien van de verzekering van den goeden gang der verschillende vitale bedrijven in geval van een algemeene staking. GRIEKENLAND. Weer een incident met Bnlgarije. Een bericht uit Athene meldt, dat een Bulgaarsche afdeeling gistermorgen het vuur geopend heeft op een Grieksche grens post ten Noorden van Saloniki, ten gevol ge waarvan een Grieksch officier en een mindere gedood werden. De Bulgaren be zetten daarop het blokhuis, maar heschen een paar uur later de witte vlag en de Bul gaarsche aanvoerder bood aan den hoogste van de Grieksche civiele autoriteiten zijn verontschuldiging aan, met de mededeeling dat de schieterij op een misverstand had berust. De Bulgaren zijn daarop weer ach- ter him grenzen teruggetrokken. Echt iets yoor den Balkan! CHINA. De burgeroorlog. Het verbond van de centrale provincies, waarover Woepeifoe opperbevelhebber wordt, stelt voor Hankow als een onafhan kelijk gebied te erkennen. Wat de troepen uit Moekdcn betreft, die gisteren de rivier de Jangtse zijn over getrokken, twee divisies uit Kjangsoe, die zich in 1924 bij Sjangtsolin aansloten, schij nen in opstand gekomen te zijn. Zij heb ben de achtste divisie ontwapend en haar over de rivier teruggezonden. Deze divisie die onverhoeds werd aangevallen, bood slechts weinig tegenstand. Zij leed slechts geringe verliezen en trok in noordelijke richting terug. BUITENLANDSCH GEMENGD. Wordt het aantal adelaars grooter? Er is een tijd geweest, waarin men vreesde, dat de koning der vogels in het gebied der Zwitsersche Alpen geheel zou uitsterven. De Zwitsersche regeering heeft daarom de adelaars op de lijst der be schermde vogels geplaatst, zoodat ze niet gedood of gevangen mogen worden. Verder zijn in het „National Park" (Boven-Enga- din) verschillende paren gebracht, en nu schijnt van daar uit de vogel zich weer over de Rhatische Alpen te verbreiden. Zco is boven St. Antömiën (aan den noordrand van het Pratigauerdal) een troep schapen door adelaars aangevallen, die eenige jonge schapen hebben weggesleept, terwijl ze daar in de buurt ook onder een kudde gemzen danig hebben huisgehouden. Eenige jagers zullen nu waarschijnlijk van de bevoegde autoriteiten opdracht krij gen, daar ter plaatse een kleine opruiming onder de roovers te houden. Een scheepsbrand. Lloyds meldt uit Oran dat het s.s. Stock- well77 uit New-Castle, op weg van Calais naar Philadelphia en New-York geheel is uitgebrand en gezonkeD. Een koningin nit haar waardigheid ontzet. Uit Bangkok wordt aan de „Daily Ex press" gemeld, dat de Siapmesche Staats courant een koninklijk besluit bevat, waar bij do koningin uit haar waardigheid wordt ontzet. Het besluit zegt het volgendeToen Z. M. haar tot koningin bevorderde, had hij het vertrouwen dat zij haar plichten tegenover Zijne Majesteit en heb land op gevredigende wijze zou vervullen. Daar dit niet het geval is gebleken, en daar zij onbekwaam is gebleken, haar hooge plich ten te vervullen, is zij ongeschikt om haar hooge positie langer tc behouden, zoodat zijne Majesteit heeft besloten, dat zij in do toekomst onder een anderen titel be kend zal zijn.77 De koning van Siam, die 44 jaar oud is, te Oxford en Sandhurst werd opgevoed, heeft de polygamie afgezworen en den harem, die zijn vader onderhield, afge schaft. Hij huwde in Augustus 1922, doch Uit dit huwelijk werden geen kinderen ge boren. De koningin van Siam is de halfzuster van do vroegere verloofde van den koning van Siam. De verloving werd in 1921 verbroken wegens „incomptabilité d'humeur". Twee auto-ongelukken. Zaterdagnacht, zijn te Berlijn op hetzelfde kruispunt van twee straten twee ernstige autobusongelukken voorgevallen. In het eer ste geval werd een koetsier door een auto.- bus overreden en gedood. Het lijk werd in beslag genomen. Het staat niet vast wie voor het ongeluk aansprakelijk is. Nau welijks was het lijk van het slachtoffer ver wijderd of een andere autobus reed op de zelfde plek tegen een auto aan. De schok was zoo hevig, dat een dame door de ruit van de autobus werd geslingerd en op de straatsteenen neer kwam. Zij werd zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht, waar geconstateerd werd, dat zij een oog zal moeten missen. Ook in dit geval staat nog niet vast wie de schuld treft. De verdwenen Litausche koerier. Het Russisch telegraaf agent schap meldt, dat het lijk van den Litauschen diploma- tieken koerier, die uit den sneltrein Sebesj Moskou verdwenen was, Zondag in de buurt van Molokolamsk, op 10 K.M. van Moskou, op de spoorbaan is gevonden. Het lijk ia naar Moskou overgebracht. De justi tie stelt een onderzoek in.' Doumeigue naar Londen? LONDEN, 21 Oot. (Havas). Volgens dë bladen zou er kwestie zij» van een officieel bezoek va» Doumergue aan Londen om de versleriring der entente cordiale te Locarno tot stand gebracht, te vieren. Tsjitsjerin en Briand. PARIJS, 21 Oct. (Havas). De Petit Pari sden zet uiteen, ilait terwijil Tsjitsjerin te Berlijn was, hij aam Briand deed VTagen, of hij binnenkort een onderhoud met hem kon hebben. Briand antwoordde diat, daar de Soviets door Frankrijk waren erkend, niets aan Tsjisjerins komst in* den weg stond, en dat er eventueel besprekingen konden plaats hebben, echter met dien verstande, dat zij niet op e enigerlei wijze het karakter van onderhandelingen zouden hebben, maar zich zouden bepalen tot het maken van con tact en eenvoudig van gedachten wisselen over algemeene onderwerpen. Een Poolsche order in Frankrijk. WARSCHAU, 21 Oct. (V. D.). De Poolsche regeering heeft een order geplaatst voor 12 onderzeebooten bij Fransche firma's. WASHINGTON, 21 Oct. (V. D.). Senator Borah heeft een onderzoek gelast om uit te maken of de levering van onderzeeboolen door Frankrijk een schending beteekent van de Ontwapeningsovereenkomst van Washington. UlRmatum aan Bulgarije. LONDEN, 21 Oct. (N. T. A. Draadloos?, Volgens hier uit Athene ontvangen berich ten heeft de Grieksche regeering een ulti-i malum gericht tot de regeering van Bulga-? rije, waann voldoening wordt gevraagd voor den inval in Demir Hisar. Er zijg Grieksche troepen dc Bulgaarsche grenè overgetrokken, waar zij het district Petrisi bezetten teneinde de activiteit der Bulgaar-, sche Kamitadjies te verhinderen. De Rcemeensche schuld. BOEKAREST, 20 Oct. (Belg. Tel. Ag.}. Tusschen Engeland en Roemenië is een overeenkomst gesloten inzake Je oorlog)»-, schulden. Een nieuw offensief van Abd-el-Krim. TANGER, 21 Oct. (V. D.). Naar vernoraon wordt zou Abd-el-Krim voornemens zijn e*n aanval tc doen in het gebied van Benite-. roual. Een aanval ten noorden van Bibane zou reeds ingezet zijn. In een bijeenkomst verklaarde Abd-el-Krim, dat een accoord met Frankrijk en Spanje* slechts tot schade der Riffen zou kunnen worden gesloten. Derhalve is het beter den strijd voort te zetten. De Franschen vragen versterkingen in Syrië. PARIJS, 21 Oct. (V. D.). Uit Damascus wordt gemeld, dat de Fransche bevelheb-. ber in Syrië naar Parijs geseind beeft om 15.000 man versterkingen. De burgeroorlog in China. SJANGHAI, 21 Oct. (Reuter). Generaal Woe Pei Foe is met twee oorlogsschepen naar Hangkow vertrokken. Generaal Hsia Sijao Nan. de gouverneur van Ilupee heeft het geheele personeel van het arsenaal te Nanking eruit gezet cn vervangen door aan hangers van Woe-Pei-Foc. Reizigers berich ten, dat alle havens aan de Beneden^ Yangtse zich voor Woe-Pei-Foe hebbéA verklaard. Koninklijk bezoek aan Limburg (Tweede dag). Groote rijtoer door Maastricht, Hedenmorgen maakte de Koninklijke Faj. milio een groote rjjtoer door Maastricht, Te ruim halftien werd uitgereden. Het eerste doel van den tocht was een bezoek aan de St.-Servaaskerk. Langs den geheel en weg bestond groote belangstelling en vooral in do omgeving van het kerk gebouw stond een -ote menigte, die het Koninklijk gezin b.j de aankomst luide toe juichte. Na het bezoek aan de St.-Servaas wandel den de bezoekers, na de kerk door het portaal van het Klooster te hebben ver laten, naar de St.-Jan. Ook hier vertoefden da bezoekers geruimen tijd ter bezichtiging van de kerk en haar merkwaardigheden. Van de St.-Janskerk werd naar den St.- Pietersberg gereden. Het bezoek aan dem St.-Pietersberg duurde bijna drie kwardef. Daarna werd teruggereden naar het Gouver nementsgebouw. Ongeveer twaalf uur kwam men daar aan. Tusschen den middag hadden weder og verschillende plaatsen in de stad muziek uitvoeringen plaats. j De ontvangst ten Stadhnixe, Na het noenmaal in het Gouvemementst» gebouw wérden de leden van Provinciale Staten door H. M. de Koningin in audiëatièl ontvangen. Te halfvier kwamen de rijtuigef weer voor. Langs deo kortsten weg werd naar het Stadhuis gereden voor het vth i&ggen van een officieel bezoek. Aan het Stadhuis werden de leden van hel Koninklijk Huis ontvangen door den burge. meester van Maastricht, mr. L. B. J. van' Oppen. De hooge bezoekers begaven zlcfi middellijk naar de Raadszaal, waar de om iicieole ontvangst plaats had. Nadat een aantal autoriteiten aan H. li, de Koningin waren voorgesteld, en allen' plaats hadden genomen, richtte de burger, meester zich tot de Koninklijke Familie efl begroette haar met een rede. De „Maastrichter Staar" zong de Koninks lijke Familie daarna op het Stadhuis „DÓl mine SaTvam fac reginam nostram" tod. terwijl de Oratorium-vereeniging met hét Stedelijk Orkest het Alleluia van Haendél ten gehoore brachten. Voor het Stadhuis brachten daarop de; schoolkinderen een hulde aan de Koninklijk ke familie, gevolgd door een Vaandelgroet van Zuid-Limburgsche vereeDigingen en een défilé der Limburgsche Schutterijen. Aan If. M. de Koningin en Prinses Juliana wer den bloemen aangeboden. De plechtigheid werd opgeluisterd met muziek van de Kon, Harmonie. Na afloop van deze grootsche huldebetoo- ging van oud en jong Maastricht, keerden de Hooge bezoekers onder luide toejuichingen van de menigte naar het Gouvernementsge. bouw terug. Het werd eerst tegen halfzes dat hel Gouvernementsgebouw werd bereikt. Hedenavond is de stad opnieuw geillumi, neerd. Boven wordt een lichts toet gevormd, die voorbij het Gouvernementsgebouw zal trekken om voor de Koninklijke familie fe defileeren. De heeron dr. J. Schutting, en jhr. D. J. de Geer, hebben aan het Hoofdbestuur Jot Cbr.-Hisl. Unie medegefleeld, in ver band met hun optreden in het Kabinet, to bedanken als lid van het Hoofdbestuur des Chr.-Hist. Unie. Hot voorzitterschap en het penningmieeS-* lersohap der Unie komen door dit bedanken vacant. liet voorzitterschap wordi lijdelijk waargenomen door prof. dr. J. R. Slotema.'- ker de Bruine, 1ste vice-voorzitterhet peni ningmeoslerschap wordt waargenomen door den 3den penningmeester jhr. mr. J. W, 8. Rutgers van Rozenburg. De heeren Schokking en De Geer ver klaarden beiden op verzoek van het dagé- lijksch besluux der Unie zich bereid, lid te blijven van de commissie van advies inzakë vraagstukken van godsdienst, Kerk en Staat, welke commissie zich thans met de samenstelling van haar rapport bezig houdt,

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2